Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

46 föremål
Vicke Lindstrand, Vas, "Colora", Kosta.
4d 23 tim
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Eva Englund, skålar 4 st Graal Orrefors.
4d 3 tim
1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Ingeborg Lundin, skål, "Ariel", Orrefors.
4d 21 tim
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Timo Sarpaneva, vas signerad, Iittala.
3d 22 tim
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ulrica Hydman-Vallien, vaser, 3 st.
2d
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Per B. Sundberg, vas "Fabula", Orrefors 2004.
4d 3 tim
6 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Gunnar Cyren, glasservis, 33 delar, "Nobel", Orrefors.
3d
10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK