Keramik och porslin

I Bukowskis kategori keramik och porslin finner du allt från antika lergodsföremål till unika och serietillverkade moderna pjäser i olika former av fajans, stengods, porslin och lergods. Välbekanta svenska namn så som Lisa Larsson, Stig Lindberg och Signe Persson-Melin likväl som internationellt kända formgivare så som Ettore Sottsass och Alessandro Medini kan finnas i denna kategori. Keramik och porslin är ett brett område, man vet inte säkert när och hur kunskapen om keramiktillverkning började spridas i världen men troligtvis har lärdomen uppstått på oberoende väg i olika världsdelar. Tekniken sträcker sig tillbaka så långt som ca 7000 f.Kr..

Har du keramik och porslin hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

LEENA-KAISA HALME, rya. Ca 140x92 cm.

"Kuura".

Inga bud
Utropspris
400 EUR
MAX ESSER, figurin, porslin, Rosenthal.

I form av bock. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SYLVIA LEUCHOVIUS, FAT, 8 st, stengods. Rörstand.

Fat med dekor av blå fyrklöver mot mörk fond. Bestående av: 6 mindre fat, diameter 19 cm. Två större, diameter 25/35,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LISA LARSON, figuriner 6 st, stengods, Gustavsberg.

Ur serien "All världens barn", höjd 10,5-13 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MEISSEN, vaser, 2 st, porslin, Tyskland, 1900-tal.

Handmålad dekor i blått av blommor. Höjd 24,5-29 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PIEDESTAL med YTTERFODER, flintgods. Rörstrand, Jugend.

Dekor av näckrosor. Höjd 86,5+29 cm, diameter ca 37 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BULJONGSKÅLAR 8 st, porslin samt förgyllningar, Arabia 1900-talets mitt.

Arabia stämpeln från tiden 1949-1964. H 5, diam 17 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
300 EUR
INGVIL HAVREVOLD, vas, stengods, signerad.

Rund bukig form med liten hals. Höjd 16, diam 21 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SERVIS  48 dlr "Blå blomst" Royal Copenhagen Danmark 1900-talets andra hälft porslin.

Bestående av; 1 kaffekanna med lock, modellnr 1517, 1 sockerskål med lock, modellnr 1680 (lagat lock), 1 gräddkanna, modellnr 15351 vas, modellnr 8263 (nagg), 1 lövformat fat, modellnr 8002 (2:ra sort), 12 assietter mdoellnr 1625, diam 17 cm, 11 koppar med 13 fat, modellnr 1549 (4 fat m nagg), 12 koppar m 14 fat, modellnr 1546 (2 fat m nagg), 9 koppar m 12 fat, modellnr 1870.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ILONA JALAVA, rya. Ca 154x98 cm.

"Oi muistatko".

Aktuellt bud 60 EUR
Utropspris
250 EUR
SERVIS, 56 dlr "Amapola" Villeroy & Bosch Tyskland, 1900-talets senare del.

Bestående av; 10 tallrikar, diameter 26,5 cm, 14 tallrikar, diameter 21 cm, 8 djupa, diameter 20,5 cm, 3 tekoppar med 10 fat, 1 tekanna/kaffekanna, 1 värmeställ, 1 par salt/pepparströare, 1 såskanna, 1 terrin med lock, 2 uppläggningskarotter, diameter 17-20 cm, 2 skålar på fot, diameter 18,5 cm, 4 spislock (emalj), diameter 24 cm, 1 stekpanna (emalj, diameter 26 cm, 2 kastruller med lock och handtag (emalj), 2 ovala uppläggningsfat, längd 44 cm, 2 större kastruller (emalj).

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN och BING & GRÖNDAL, servisdelar, 20 delar, porslin. Danmark, "Blå Måsen", 1900-talets andra hälft.

Bestående av: 8 assietter, 617, diameter 17,5 cm (en med stjärnspricka). 5 koppar med fat, 305, Bing & Gröndal. 3 koppar, 072, med 4 fat, 073 (en andrasortering). 1 kopp med fat, 463, Bing & Gröndal. 1 kopp med fat, onumrerad, Bing & Gröndal. 1 sockerskål med lock, 158. 1 vas, 681, Bing & Gröndal.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HENNING och RUDOLF NILSSON, vaser, 2 st, stengods. Höganäs, 1965-1966.

Glaserad i oxblod och svart. Flaskformad, signerad av Henning Nilsson Höganäs 1966. Höjd ca 14,5 cm. En cylinderformad, signerad med Rudolf Nilsson, -65 Höganäs. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsberg studio.

Blå aniaraglasyr. Signerad Frimerg samt med studiohanden och etikettmärkt. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MAT- och KAFFESERVIS, 37 delar, flintgods. "Fjäril", Rörstrand, 1900-tal.

Flintgods med koppartryckt dekor. Bestående av: 12 djupa tallrikar, diameter 23,5 cm. 3 (2+1) ovala serveringsfat, längd 28-34 cm. 2 såsbåt, , längd 23 cm. 10 tallrikar, diameter 23,5 cm (en med nagg och sprickor, två med spricka). 1 serveringsskål, längd 29 cm. 9 assietter, diameter 17,5 cm (en med nagg).

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HERTHA BENGTSON, servisdelar, 18 delar, porslin, "Blå eld", Rörstrand.

1 tekanna, 19 cm. 2 kaffekoppar med fat (8 extra fat medföljer) 12 assietter, 19 cm. 1 karott med lock, 13 cm 1 skål, 8.5 cm 1 saltkar

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, mask, stengods, K-studion, Gustavsberg.

Delvis förgylld dekor. Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PIEDESTAL MED YTTERFODER, flintgods, Rörstrand, omkring 1900.

Reliefdekor av kastanjeblad med blågrön glasyr. Stämplade Rörstrand. Höjd 88+30 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CREMEKOPPAR, 12 st, fältspatsporslin, Rörstrand 1900-talets andra hälft.

Dekor från Gripsholmsservisen modell 1867 med svenska kungars namnchiffer. I originalbox. Höjd 9 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, skål, fajans, Gustavsberg Studio.

Handdrejad skål med dekor i grönt. Signerad med studiohanden samt 155 DD/89 SWEDEN. Diameter 26 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vaser, 6 st, samt SKÅL, stengods, mestadels Rörstrand.

Höjd 5-18 cm. Diameter på skål 9,5 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TRÄDGÅRDSPALL, majolika, Gustafsberg, sent 1800-tal.

I form av stubbe. Höjd 52 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILHELM KÅGE, lockurna och vas, "Argenta", Gustavsberg.

Närmast kvadratisk lockurna, höjd 15 cm Vas, höjd 11,5 cm. Målad silverdekor.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG LINDBERG, tallrikar 6 st, flintgods, "Löja", Gustavsberg.

Handmålad dekor av fiskar. Diam c:a 25 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, vas, stengods, Gustavsberg, signerad Lisa L. och daterad -76.

Unik vas med brun glasyr och dekor av aniskten i relief. Signaerad Lisa L Gustavsberg -76. Höjd 19,5 cm.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, mat- och kaffeservis, 54 delar, porslin, "Blå Blomst". Danmark, 1900-talets andra hälft.

Bestående av: 6 mattallrikar, 1710, diameter ca 25,5 cm (andra sortering). 2 djupa tallrikar, 1621, diameter 25,5 cm. 6 förrättstallrikar, 1624, diameter 20,5 cm (andra sortering, en med nagg och spricka). 7 assietter, 1625, diameter 17,5 cm. 1 salt och pepparkvarn, 1876 samt 1706. 1 såsbåt, 1651, längd 23 cm (andra sortering). 1 serveringsfat, 1867, längd 37,5 cm (andra sortering). 2 ljusstakar, 1711 (en andrasortering, missfärgning). 1 skål, 1522, 21x21 cm. 6 fat, 1626, diameter 15,5 cm (andra sortering). 3 fat, 1802, längd 10 cm. 1 fat, 1505, diameter 7,5 cm. 2 fat, 2422, diameter 9 cm (andra sortering). 2 vaser, 1801. 1 kanna med lock, 1517, total höjd 22,5 cm. 1 vas med lock, 1791, total höjd 28 cm. 1 sockerskål med lock, 1678. 1 sockerskål med lock och handtag, 1680. 7 koppar med 9 fat, 1546, diameter på fat 12 cm. 1 kakfat på fot, 1528, diameter ca 21,3 cm. 1 gräddkanna.

Aktuellt bud 3 533 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KARL EHNS, figurin, porslin, Tyskland, 1900-talets första hälft.

Polykrom fågel. Stämplad ENS. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUSTAV KRAITZ, trädgårdspall.

GUSTAV KRAITZ, trädgårdspall.

Blåglaserat stengods. Höjd 50 cm. Diameter 35 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FAT, "Flora Danica", modell nr 3564.

Fyrpassformad. Målad dekor av "Viola mirabilis" (Underviol). 24 x 24 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ROLF PALM, vaser, 3 st, stengods, Mölle.

Tre vaser med oxblodsröd glasyr. Signerade Palm Mölle G8. Höjd 8,5-13 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STIG LINDBERG, fat, 2 st, fajans, Gustavsberg Studio.

En närmast oval med handmålad dekor. Längd ca 21 cm. En lövformad med hänkel. handmålad dekor. 20,5x17,5 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, kaffeservis, 30 delar, porslin, "Blå Blomst".

Bestående av: 12 assietter, 1625, diameter 17,5 cm. 12 koppar med 11 fat, 1870, (en kopp med spricka, ett fat med andra sortering). 1 udda fat, 1551. 1 gräddkanna, 1535. 2 ljusstakar, 1711. 1 sockerskål med lock, 1678 (lock andra sortering). 1 serveringsfat, 1691, diameter 29 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SYLVIA LEUCHOVIUS, bordslampor, ett par, porslin, Rörstrand.

Blå dekor av blommor, 8335. Höjd på vas 33,5 cm. Originalskärm medföljes.

Aktuellt bud 1 532 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SALADIÈRE, porslin. "Flora Danica", Danmark, Royal Copenhagen.

Målad dekor av "Draba incana L". Längd 18 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
URNOR, ett par, porslin. Norra Europa, 1900-tal.

Rund form och en kvadratisk bas, samt hänklar. Förgyllda med motiv av av växter, bladverk och blommor, samt pittoreska scener inom medaljonger. Höjd 29 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, 23 st, stengods, Gustavsberg, bl a K-studion.

Bl a ur Kennel-serien. Olika storlekar. Högsta höjd 16 cm.

Aktuellt bud 5 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods, Gustavsberg K-studion, signerad och numrerad 245/600 .

"Mannen med hunden", höjd 23 exkl träsockel.

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skål, stengods, Rörstrand.

Brun harpälsglasyr. Signerad R SWEDEN CHS. Diameter 29 cm.

Aktuellt bud 2 077 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STIG LINDBERG, bordslampa, fajans, Gustavsberg Studio.

Bordslampa i fajans med randdekor i rosa och svart. Signberad med studiohanden smat 187 SWEDEN GG.57. Höjd inklusive skärm 64 cm. Tygskärm medföljer.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, servisdelar, 36 delar, porslin. Danmark, "Musselmalet".

Bestående av: 12 sopptallrikar, 167, diameter 23,5 cm. 11 fat, 176, diameter 23,7 cm. 7 mattallrikar, 2321, diameter 27 cm (andra sortering, en med nagg). 4 mattallrikar, 627, diameter 27,5 cm. 1 tallrik, 175, diameter 23,5 cm. 1 såsbåt, 204, längd 24 cm

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MARIANNE WESTMAN, servisdelar, 18 delar, porslin, "Mon Amie", Rörstrand.

Sex kaffekoppar med fat. Sex assietter, diameter 17,5 cm. Sex tekoppar.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SMÖRHÖNA, lergods. Omkring 1900.

Längd 16 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAKFAT, porslin, "Flora Danica", Royal Copenhagen, modellnr 3511.

Närmast triangulär med förgylld kant och polykrom målad dekor av "Pulsatilla vulgaris" (backsippa). Diam 21, höjd 12 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ALF WALLANDER, KRÄFTSERVIS, 38 delar, flintgods. Rörstrand, 1900-talets första hälft.

Bestående av: 17 tallrikar, diameter 22 cm (en med spricka, flera med nagg). 18 assietter, diameter 18 cm (en med glasyrspricka, flera med missfärgningar). 2 serveringsskålar, diameter 25,5-26 cm (en med kantspricka, båda med nagg). 1 mindre skål, diameter 16 cm (nagg).

Aktuellt bud 5 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods, Gustavsberg, stämpelsignerad.

Bulldog. Höjd c:a 30 cm.

Aktuellt bud 5 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, teservis, 26 delar, porslin, "Musselmalet", delvis helblond, Danmark.

12 tekoppar med fat (1130) 10 assietter (1087) Sockerskål med lock (685) 2 fat Tvådelat mindre fat Mindre rektangulärt fat. En assiett med skada samt gräddkanna medföljer.

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MAT- och KAFFESERVIS, 54 delar, porslin. "Classic", Rosenthal.

Bestående av: 12 mattallrikar, diameter 26 cm. 12 förrättstallrikar, diameter 21,5 cm. 12 skålfat, diameter 20,5 cm. 1 terrin med lock, längd 30,5 cm. 1 ovalt serveringsfat, längd 32,5 cm. 1 såsbåt, diameter 19 cm. 1 skål, diameter 24 cm. 11 koppar med 12 fat, diameter på fat 13,2 cm. 1 kanna med lock, total höjd 22,5 cm. 1 sockerskål med lock, längd 14,5 cm. 1 gräddkanna, höjd 11 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK