Porslin1010online

KERAMIK & PORSLIN

Ett brett område där du finner allt från antika lergodsföremål, bruksföremål för hemmet till unika och serietillverkade moderna pjäser i olika former av lergods, fajans, stengods och porslin. Du hittar de välbekanta svenska namnen såväl som kända internationella formgivare.

Har du keramik och porslin hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

WILHELM KÅGE, vas, "Argenta", 1900-talets mitt, Gustavsberg.

Handmålad dekor av två fiskar och luftbubblor i silver. Signerad GUSTAVSBERG ARGENTA 1076 II R. Höjd ca 20,5 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods, WWF och Nordiska Kompaniet, 1975-1981.

Utter. Höjd 21cm. Ej stämplad undertill

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLAR, 3 st, lergods, Gustavsberg,

Höjd 7 - 12 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LISA LARSON, mask, keramik, signerad Lisa L. K-Studion Gustavsberg Sweden.

Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, skulptur, stengods, Rörstrand, 1950-/60-tal.

Sjöhäst. Glaserad i grågrön blank glasyr. Höjd ca 27 cm. Signerad R SWEDEN GN.

Aktuellt bud 2 287 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, vas, keramik, signerad Lisa L Made in Sweden.

Höjd 24,5 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, vas/ljusstake, fajans, "Snurran", Gustavsbergs studio, omkring 1900-talets mitt.

Tredelad, randig dekor i blått, rosa och gult. Signerad med studiohanden SWEDEN. Längd 20 Höjd 12 cm.

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, Gustavsbergs studio, signerad.

Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG LINDBERG, servisdelar 28 delar "Berså", flintgods, Gustavsberg, 1960/70-tal.

6 mattallrikar, diameter 21 cm. 11 assietter, diameter 18 cm. 7 soppskålar, diameter, 17 cm. 3 äggkoppar. uppläggningsskål.

Aktuellt bud 3 550 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR NYLUND, fat, stengods, Rörstrand.

Räfflad dekor. Gråtonad glasyr. Diameter 26 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFESERVIS, sex delar, porslin. Ryssland, St Petersburg, 1900-talets mitt.

Blomsterdekor, består av sex koppar med fem fat, diameter på fat 9,5 cm. Ett större skålfat, diameter 10,5 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, Max Esser, Meissen.

Ugglor, vit glasyr. Höjd 8 resp 15 cm.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
200 EUR
KAJ FRANCK, kanna, keramik, signerad KF GB Arabia, 1900-talets mitt.

Drejad av Göran Bäck. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 820 EUR
Utropspris
400 EUR
TALLRIKAR, 7 st, fajans, 1800-tal.

Genombrutet brätte. Diameter 23 cm.

Aktuellt bud 250 EUR
Utropspris
150 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, keramik, "Duetto", Arabia Art 1983, signerat och numrerat 20/300.

Iriserande glasyr och keramikpärlor med dekor av två blommor, fjärilar och fickur. Längd 41,5 cm. Med upphängningsmekanism.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-talets första hälft.

Jycklare med luta, undersidan med Meissenmärke i underglasyrblått. Inpressat nr 86, inristat nr Q201. inpressad signatur A. STRUCK. Höjd ca 29,5 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPARRISFAT, två delar, flintgods. Gustafsberg, sekelskifte 1900.

Märkt Gustafsberg (18)-97 AA. Med naturalistisk dekor. Längd fatet 33,5 cm.

Aktuellt bud 455 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVIS, 26 delar "Blå vinranka" Arthur Percy för Gefle, flintgods, 1900-talets första hälft.

Bestående av: 8 djupa fat, diameter 25 cm. 10 assietter, diameter 19,5 cm. 8 djupa mindre fat, diameter 21,5 cm. 6 tallrikar, diameter 24,5 cm (en med kantspricka). 2 kaffefat (en med spricka).

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAFFESERVIS, 24 delar, "Swedish Grace", Rörstrand.

24 koppar, höjd 6,5 cm, på fat, diameter 13 cm. Ett extra fat medföljer.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, FIGURINER, 8 st, porslin, Arabia.

Hela miniatyrserien: flicka och pojke, häst, ko, lamm, gris, hund och katt. Blomdekoren med dekaler. Höjd 2 - 5,5 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
GÖRAN ANDERSSON, figurin, lergods, Upsala Ekeby.

Myskoxe. Numrerad 6049. Längd 24 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, stengods, Dorothy Clough, Upsala Ekeby.

Linda. Höjd 18 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVISDELAR, 3 st Flora Danica Royal Copenhagen porslin 1900-talets senare del.

"Corydalis punila host" (modellnr 3507), längd 27,5 cm, ""Viola epipsila Ledet" (modellnr 3540), längd 23 cm (nagg), "Scilla verna L" (modellnr 3543), längd 18 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ASSIETTER 6 st, Flora Danica porslin Royal Copenhagen sent 1900-tal.

"Botrychium ternatum Sw Beurpoaenum", "Stellaria brigynum Vill", "Viola palustris L", "Eranthis hiemalis Salisb", "Sedum annuum L", "Melampyrum nemorasum L", modellnr 3551, diameter 17 cm.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ASKFAT 8 st Flora Danica porslin Royal Copenhagen sent 1900-tal.

Modellnummer 3501, diameter ca 7,5 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, porslin, Meissen, 1900-tal.

Förgylld dekor i relief av rocailler och blomster samt centrerad polykrom blomma. Diameter 28 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVIS, 81 delar, flintgods, "Fågel blå", Rörstrand, 1980-tal.

Tolv mattallrikar, tolv förrättstallrikar, elva assietter, elva mindre sopptallrikar, 13 kaffekoppar med fat, två serveringsfat, två serveringsskålar, elva mindre ovala skålar, terrin, såsskål, kanna, äggkopp, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna.

Aktuellt bud 5 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KAFFESERVIS, 34 delar, porslin, Royal Copenhagen, 1900-tal.

Sex assietter (910/1625), sex mindre assietter (910/1676), ett par ljusstakar (910/1711), kaffekanna, (910/1794), vas (910/1803), gräddkanna (910/1536), sockerskål med lock (910/1865), två mindre skålfat (otydlig numrering 910/1805?), kakfat på fot (910/1532), lövformat uppläggningsfat (910/1866) samt tolv kaffekoppar med fat (910/1870).

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANDELABER, porslin, "musselmalet", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

Blå dekor mot vit fond, två ljusarmar. Modellnummer 1/1169. Höjd 23,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURIN, porslin, Schaubach Kunst, Tyskland, 1900-talets första hälft.

Poserande kvinna. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 655 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HENNING NILSON, golvvas, stengods, Höganäs, 1966.

Glaserad i oxblod och svart. Signerad Höganäs Henning Nilsson 22-8-1966. Höjd ca 43,5 cm.

Aktuellt bud 704 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ASSIETTER, 6 st, porslin, Röstrad, sent 1800-tal.

Motiv av Fåglar. Delvis genombrutna kanter. Handmålade och förgyllda. Diameter ca 20 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERNDT FRIBERG, 3 delar, stengods, Gustavsberg, signerade och daterade 1964.

Två vaser och skål. Höjd 4 - 25 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SERVISDELAR, 19 delar, porslin. England, märkt Phillips London, 1800-talets andra hälft.

Förgylld och målad dekor, med monogram vapen. Bestående av: 18 tallrikar, diameter ca 26 cm. En skål med lock och fat, längd på fat 21 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skål, stengods, Rörstrand.

Melerad glasyr i blåa toner. Längd ca 28 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFESERVIS, 24 delar  Lomonosov, Sovjet, 1900-talets andra hälft.

Bestående av 10 koppar med fat, 12 assietter, gräddkanna och sockerskål.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods, ur Noaks ark" , Gustavsberg, formgiven 1978.

"Lejonhane". Stämplad Lisa Larson Studio Gustavsberg Sweden. Höjd ca 29, längd 38 cm.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURIN, Neapel, porslin, 1900-talets mitt.

Dansande par. Delvis handmålad. Höjd ca 29 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsberg studio 1965.

Diskusformad. Harpälsglasyr i gula toner. Signerad G, studio . Höjd 7, diameter 9 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN WEJSFELT, stengods, figurin/skulptur, Gustavsberg 1900-talets andra hälft.

I form av en fisk. Stämplad undertill. Träställning med följer. Längd 34 cm.

Aktuellt bud 1 650 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ALLAN EBELING, urna/ytterfoder, unik. Torshälla 1931.

Glaserad i gult, brunt och grönt. Signerad AE 1931 Torshälla. Höjd ca 16, diameter ca 25 cm upptill invändigt.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, 1930/40-tal.

BORDSLAMPA, 1930/40-tal.

Fot i vit metall samt plast. Skärm av svartlackerad plåt. Två ljuspunkter. Höjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ROBERT COOKE, parian, "Rock of ages".

Kvinna men kors. Höjd ca 45 cm

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ARTHUR ANDERSSON, Wallåkra, vas av stengods, 1950-/60-tal.

Bukig med ristad geometrisk dekor. Glaserad i brunt och svart. Signerad Wallåkra AWA. Höjd ca 35, bredaste diamater 32 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CHARLOTTE HAMILTON, bordslampa av chamotterat stengods, Rörstrand 1940-tal.

Dekor av fåglar och blad i relief. Glaserad i turkose. Stämplad R SVERIGE CH. Höjd ca 27 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANSIKSTSVAS OCH FIGURIN, stengods, Lisa Larson.

Ansiktsvase, signerad LISA L. MADE IN SWEDEN, -94, höjd ca 13 cm Katt, höjd ca 20 cm

Aktuellt bud 960 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RELIEF, glaserad lergods, St Eriks Lervarufabrik Uppsala. 1920-tal.

Putto inom ram. Glaserad i grönt och gråsvart. Ostämplad. Höjd 54 cm, bredd 45 cm.

Aktuellt bud 483 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BJÖRN WIINBLADH, bordslampa,keramik, Rosenthal 1960-tal. Troligen utförd i ett exemplar.

Glaserad i rödorange. Skärm i orange tyg. Stämpelmärkt undertill. Höjd ca 86 cm.

Aktuellt bud 602 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HILMA PERSSON-HJELM, 3 delar, lergods, signerade.

Dekor av blommor och bladverk. Diameter 16-29,5 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KÅGE, lockurna, stengods, "Argenta", Gustavsberg.

Dekor i silver av stående lejon. Höjd ca 23 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HEIDI BLOMSTEDT, vaser 2 st, keramik, signerade HB i godset, Kupittan Savi, 1960-tal.

Gröntonad glasyr. Höjd 23-26 cm.

Aktuellt bud 90 EUR
Utropspris
200 EUR
FIGURIN, porslin, Bing & Grøndahl, Limited Edition 11/750, signerad "ES", 1900-talets senare del.

Bison. Längd 50 cm. Höjd 33 cm.

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FAT, majolika, Jose A Cunha Portugal 1800-talets sista kvartal.

Rik dekor av orm, ödlor och fjärilar. Diameter ca 30 cm

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIKAR, 12 st, porslin, Hutschenreuther Hohenberg Bavaria, 1814-1914.

Koboltblå brätte med förgylld dekor och krona. Diameter 22 cm.

Aktuellt bud 340 EUR
Utropspris
200 EUR
YTTERFODER, flintgods, Rörstrand, omkring sekelskiftet 1900.

Turkos, blå och brun glasyr. Dekor av blad i relief. Diameter 36 cm, höjd 32 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WÄINÖ AALTONEN, skål, stengods, Kupittaan savi, Finland.

Blåglaserad med reliefdekor av kvinnofigur. Djupstämplad "Made in Finland, Kupittaa" samt signerad "SK". Diameter 38 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YNGVE BLIXT, vas, Höganäs, glaserat stengods signerad och daterad 71.

Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVIS 78 delar porslin Gustavsberg 1900-talets början.

Bestående av; 18 tallrikar, diameter 24,5 cm, 18 tallrikar, diameter 21,5 cm, 18 djupa, diameter 24,5 cm, 13 assietter, diameter 17,5 cm, 2 tillbringare, 1 såsbåt, 1 terrin med lock och fat, 1 oval skål, 4 olika serveringsfat, 2 ovala skålfat.

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAKFAT, Flora Danica porslin Royal Copenhagen 1900-talets senare del.

"Genista germanica L" (modellnr 3511), höjd 12,5 cm.

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KAFFKOPPAR MED FAT 6 st Flora Danica, porslin, Royal Copenhagen sent 1900-tal.

"Teesdalia nudicanlis R", "Stellaria arigynum Vill", "Cakile maritima Scop", "Calypso bulbosa G", "Erica Tetralix L", "Pleurgyne votata Griseh", modellnr 3213, höjd ca 7,5 cm.

Aktuellt bud 20 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SAKÉSERVIS, 7 delar, porslin, Meissen, 1900-talets andra hälft.

Dekor av bladverk i grönt mot vit botten. Guldkant. Kannan med lös propp. Höjd kopp 5 cm, kanna höjd 14 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MAT- & KAFFESERVIS, "Blå blomst", Royal Copenhagen, 33 delar.

5 st tallrikar, 26 cm 9 st djupa tallrikar, 22 cm 1 st tallkrik, 22 cm 4 st äggkoppar, 5 st kaffekoppar med fat, blandade modeller 4 st små fat, 7 cm 6 st assietter, 17 cm 1 st såsskål med lock 3 st uppläggningsfat, 24-41 cm 1 st terrin med lock, på fat

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vaser, 3 st, Rörstrand, 1950-/60-tal.

2 glaserade i brunt och brungrönt. Signerade R SWEDEN CHS-e Ateljé. Höjd ca 7,5 och 18 cm. 1 med delvis handmålad dekor av Torro-fajans. Signerad RÖRSTRAND SWEDEN CHS/AL DEK. 56 S. Höjd ca 13 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF EKBERG, vas, sgrafitto, Gustavsberg 1925.

Stiliserad dekor i blått mot ljusblå fond. Signerad GUSTAVSBERG 1925 JE. Ristat nummer 356. Höjd ca 23 cm.

Aktuellt bud 560 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MARGARETA "MAGGIE" WIBOM, vas, Bo fajans, 1930-tal.

Klotformad med dekor i relief av fåglar. Glaserad i mörkbrunt, orange och gulbrunt. Stämplad Bo 4298 MW M1. Höjd ca 20 cm, diameter ca 24 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASER, 1 par, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal.

Balusterformade. Dekor av reserver med blomvaser i blå toner. botten med märkning. Höjd 24 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ISHINK, Wedgewood, porslin, 1800-talets slut.

Dekor av klassicerande motiv i vitt mot blå fond. Stämplad WEDGWOOD GFK. Med montering av försilvrad metall och lockknopp av ben. Höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JASPER MORRISON, Rosenthal Studiolinie, matservis 44 delar. Formgiven 1997.

13 flata mattallrikar, 3 uppläggningsfat, salt- och pepparströare, 2 skålfat, 12 djupa tallrikar, 12 större djupa tallrikar. Mattallrikens diameter 28 cm. Glaserade i ljus glasyr.

Aktuellt bud 1 133 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JEAN LURCAT, tallrik, lergods, Sant-Vicens, 1960-tal.

Glaserad med abstrakt motiv. Diameter 25 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
HILMA PERSSON-HJELM, 4 delar, lergods, signerade.

Olika dekor. Höjd 12-17 cm.

Aktuellt bud 442 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, Louis XV-stil, trä & porslin, troligen Tyskland, 1900-talets första hälft.

Tre ljusarmar. Höjd ca 80 cm, diameter 90 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPA porslin Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

Modellnummer 2631, total höjd inkl fäste 45,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR HANSSON, vas signerad stengods 1900-talets senare del.

Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skål stengods senare delen av 1900-talet.

Diameter 32, höjd ca 14,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ELFSTRANDS KÄRLFABRIK SJÖBO, fat glaserad keramik, signerat och daterat 1/8 1955.

Dekor i relief av groda och kräftor, diameter 32 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA Nittsjö glaserad keramik, senare delen av 1900-talet.

Total höjd inkl fäste 47 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vaser/krukor ett par stengods Rörstrand 1900-talets senare del.

Höjd 12,5, diameter 12 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ASSIETTER 6 st Flora Danica porslin Royal Copenhagen sent 1900-tal.

"Mentha aqualica L capilala Fr", "Saxifraga stellaris L", "Hypericum humifusum L", "Frientalis Europaea", "Arabis petraea foeraensis Norland", "Veronica alpina L", modellnr 3551, diameter 17 cm.

Aktuellt bud 7 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BERNDT FRIBERG, tekanna glaserat stengods signerad och daterad 1964.

Total höjd 23 cm, längd ca 20 cm.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1900-TAL , skulptur stengods.

Höjd ca 35 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVISDELAR, ca 97 delar, flintgods, "Real old willow", Booths, England, 1900-talets första hälft.

Tolv mattallrikar. Diameter 25 cm. Tolv djupa mattallrikar. Diameter 25 cm. Elva större assietter. Diameter 22 cm. 24 mindre assietter. Diameter 19 cm. Åtta djupa desserttallrikar. Diameter 17 cm. Tolv tekoppar med fat. Höjd 7,5 cm. Sex kaffekoppar med fat. Höjd 6,5 cm. En kanna med lock. Höjd 14 cm. En sockerskål med lock. Höjd 12,5 cm. En gräddkanna. Höjd 10 cm. Två skålar. Längd 26 cm. En såsbåt. Längd 21 cm. Sex fat. Längd 21 - 36 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STIG LINDBERG, fat samt skål, fajans, Gustavsberg, omkring 1900-talets mitt.

Dekor av blommor mot ljus fond. Längd 14- 22 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAKELUGNSPLATTOR, KAKEL OCH KRÖN 5+4+1 delar.

Vitglaserade kakelugnsdelar 2+2+1 st, längd 38-63cm. Krön med putto, metall, längd 56cm. 4 kakelplattor, 15x15 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MARIAN ZAWADZKI, GOLVLAMPA, keramik, Tilgmans, signerad och daterad 1966.

Antikiserande dekor. Höjd 66 inkl skärm ca 132 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, keramik, Tilgmans, 1950/60-tal.

Polykrom dekor. Höjd 50 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HERTA BENGTSSON, skål med lock signerad och daterad  Rörstrand 60.

Diameter 18, höjd 7,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, figurin, "Amalia", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Läsande kvinnofigur. Etikettmärkt. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 1 410 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, 3 st figuriner, "Stora Zoo" och "Menageri" Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Kängurur. Åsna. Dromedar. Höjd 9,5 - 24 cm

Aktuellt bud 960 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Bukig form. Harpälsglasyr. Signerad Friberg samt med studiohanden. Höjd 13,5 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SERVISDELAR, 54 st, porslin, "Luna", Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Elva förrättstallrikar, tolv djupa tallrikar, tolv mattallrikar, tolv assietter, fyra uppläggningsfat, två uppläggningsskålar samt sockerskål med lock.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRANCESCA MASCITTI-LINDH, väggrelief, keramik, Arabia, Finland, stämpelsignerad i godset.

Motiv av blomster. Mått ca 28 x 37 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, flintgods, sannolikt England, omkring år 1900.

I form av hund. Höjd ca 32 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KÅGE, VAS, stengods, "Argenta", Gustavsberg.

Grön glasyr med silverdekor av blommor. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HERMAN KÄHLER, vaser, 2 st, keramik, en signerad "HAK", Danmark, 1910-/20-tal.

Olika former och dekorer. En signerad HK DANMARK och en signerad 503. Höjd ca 17 respektive 27 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÅLSKÅL, flintgods, Rörstrand, omkring 1900.

Klockformad, polykrom dekor av blommor. Diameter 31, höjd 16 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, figuriner 3 st, stengods, Rörstrand 1950-tal.

I form av pingviner. 2 st glaserade i ljus spräcklig glasyr och 1 i brun harpälsglasyr. Signerade R SWEDEN GN. Höjd ca 16-22 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVISDELAR, 70 delar, porslin, "Gratewood" och "Etruria", Wedgwood, inköpta på Firma Svenskt Tenn, 1960-tal.

Av dekoren "Gratewood": 12 flata tallrikar, diameter 26 cm. 12 djupa bärtallrikar 6 buljongkoppar med fat Oval skål Kanna Av den odekorerade varianten "Etruria": 12 flata tallrikar 12 assietter 12 djupa tallrikar 2 små uppläggningsfat

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STIG LINDBERG, vas,  fajans, "Karneval", Gustavsberg Studio.

Rektangulär form med dekor av figurer. Märkt nr 232-0 samt Gustavsbergs studiohand. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VASER, 2 st, porslin, Meissen 1900-tal.

Vit glasyr. Höjd 29 resp. 32,5 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR