Visar föremål 1 – 100 av 171

KERAMIK & PORSLIN

Ett brett område där du finner allt från antika lergodsföremål, bruksföremål för hemmet till unika och serietillverkade moderna pjäser i olika former av lergods, fajans, stengods och porslin. Du hittar de välbekanta svenska namnen såväl som kända internationella formgivare.

Har du keramik och porslin hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

VAS, porslin, Kina, Republik, Tongzhi's sigill.

Bukig form med hänklar. Rik dekor av hjortar i skogslandskap. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG LINDBERG, skålfat samt vas, stengods, Gustavsberg, signerade Stig L. Unika.

Glasyr i brunsvarta toner. Signerade Stig L samt med studiohanden. Fat diameter 27 cm. Vas höjd 8,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RÖRSTRAND, 16 vaser av flintgods, 1900-talets första kvartal.

Olika former. Koppartryckt dekor av bl a landskap och blommor i blått mot vit fond. Stämplade Rörstrand. Höjd ca 9,5-31 cm (varierande storlekar, varav flera är mycket stora).

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SERVISDELAR, 28 delar, Wedgwood, England, 1900-talets andra hälft.

11 mattallrikar, 27 cm 17 tekoppar med fat. 4 st fat medföljer.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YTTERFODER, JARDINIERE, 5 ST. porslin, G&C, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Dekor av blommor. Detaljer i gulmetall. Höjd ca 8-41 cm.

Aktuellt bud1 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KOPP med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1813).

I form av ett kålhuvud. Höjd 11,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAFFESERVIS, porslin, "Gold Fan", Royal Copenhagen. 31 delar.

12 assietter, 3 kakfat, kaffekanna med lock, sockerskål med lock, 12 kaffekoppar med 11 fat, gräddkanna, två buljongkoppar med 9 fat. Kaffekannans höjd 22 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND SAMT GUN VON WITTROCK, VAS SAMT SKÅLAR, RÖRSTRAND.

Skål av Gun Von Wittrock. Diameter 14 cm. Höjd 7 cm. Skål, Gunnar Nylund, längd 14 cm. Bredd 10 cm. Höjd 5,5 cm. Andrasortering. Vas, Gunnar Nylund. Höjd 20 cm. Andrasortering.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, stengods, skålar samt vas. Rörstrand.

Skålfat, diameter 26 cm. Mindre vas, diameter 7 cm. Höjd 8 cm. Avlångt skålfat. Längd 34 cm. Bredd 13,5 cm. Andrasortering.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLAR, 2 st, porslin, Plaue, Tyskland, 1900-talets andra hälft.

Pousserad och målad dekor av blommor. Genombruten kantdekor. Höjd 8- 21 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERNDT FRIBERG, vas av stengods, Gustavsbergs studio 1966.

Grön harpälsglasyr, signerad Friberg med studiohanden H, höjd 27 cm.

Aktuellt bud3 350 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ÅKE HOLM, figurgrupp, stengods, signerad.

Musicerande troll. Höjd ca 20 cm, längd ca 22 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMISK KANNA. Sign. KS, Arabia.

Ljus glasyr, oxblodsglasyr. Höjd 14 cm.

Aktuellt bud35 EUR
Utropspris
450 EUR
TEBORD, rokokostil, Rörstrand, skivan signerad E. L. och daterad 1923.

Underrede av trä, nedfälld skiva med polykromt målad dekor av strödda blommor. Längd 88, bredd 66, höjd 74 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FIGURIN, parian, Gustavsberg, 1880-tal.

Kvinna med putto på rund sockel. Höjd ca 47 cm.

Aktuellt bud680 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal.

Vaser omgjorda till bordslampor. Blå underglasyrdekor samt fält med brun glasyr. Vasernas höjd 26 och 30 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MARGARETA "MAGGIE" WIBOM, bålskål, keramik, Upsala-Ekeby.

Reliefdekor av figurer och bladverk. Diameter 33, höjd 20 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin, Josef Waekerle, Nymphenburg, 1900-talets början,

"Damen med muffen". Modell nr 163. Höjd 35 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SALVADOR DALÍ, efter, kakelplattor, 5 st, lergods, signerade i godset, 1900-talets andra hälft.

Lergods. Polykrom dekor. Sign i godset, märkta a tergo made in Spain. 20 x 20 cm. Höjd 0.8 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LISA LARSON, FIGURINER, 3 st, stengods, Gustavsberg.

"Johanna", tax och flicka med hatt. Höjd 5-15 cm.

Aktuellt bud960 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, KANNA, stengods,  "Silur", Gustavsberg.

Rutig dekor. Etikettmärkt och stämplad. Höjd 14 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATSERVIS, flintgods, 62 delar, "Fulton", Johnson, England.

Flintgods med dekor av blomsterrankor i flytande blå. 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 13 assietter, terrin med lock, 2 såsskålar, 2 kannor, 4 uppläggningsfat och 4 uppläggningsskålar. Terrin, längd 33 cm.

Aktuellt bud1 950 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LISA LARSON, FIGURIN, stengods, Gustavsberg.

"Dora". Etikettmärkt och stämplad. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ARTHUR PERCY, figuriner, ett par, flintgods, Gefle Porslinsfabrik.

"Diana". Glaserade i vitt respektive blått. På svärtad träsockel. Höjd 29 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, skulptur i stengods, "Måns Maxi", K-studion Gustavsberg.

I form av katt. Glaserad i svart, brunt och beige. Signerad. Höjd ca 29 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALF WALLANDER, vas, flintgods, jugend, Rörstrand, tidigt 1900-tal.

Dekor av vallmoblommor i underglasyrblått. Märkt DESSIN ALF WALLANDER Rörstrand. Höjd ca 55 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SALVADOR DALÍ, efter, kakelplattor, 6 st, lergods, signerade i godset, 1900-talets andra hälft.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS HEDBERG, vas, starkeldsfajans, Biot, signerad HHg.

Glasyr i vita och beiga toner. Höjd 21 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MATSERVIS,porslin, 97 delar, "Blå Måsen", Bing o Gröndahl, Danmark.

12 st mattallrikar, modell nr 25. Andrasortering förekommer. 12 st förrättstallrikar, modell nr 26.Andrasortering förekommer. 12 st djupa mattallrikar, modell nr 23.Andrasortering förekommer. 12 st assietter, modell nr 28.Andrasortering förekommer. 12 st kakassietter, modell nr 616.5.Andrasortering förekommer. 1 par salt och pepparkar, 12 st kaffekoppar med fat + en kopp. Modell nr 305 och 305.5. 6 st tekoppar med fat. Modell nr 476 samt 476.5. 1 st skål på fot. modell nr 451. Andrasortering. 1 st gräddkanna, modell nr 393. Andra sortering. 2 st serveringsfat, modell nr 363. 1 st musselformat fat, modell nr 347. Andra sortering. 1 st skål på fat. modell nr 428. Andrasortering. 1 st kaffekanna, modell nr 301. Andrasortering. 2 st små avlånga fat. modell nr 38. En andrasortering. 1 st skålfat. Modellnr 429. 2 st avlånga serveringsfat, modellnr 16 samt 15. Andrasortering. 1 st såsskål. modellnr 8. 1 st skålfat, modell nr 428. Andrasortering. 2 st kvadratiska serveringsskålar, modellnr 229. Andra sortering. 1 st serveringsfat, modellnr 304. Andrasortering. 1 ett par ljusstakar, modellnr 503. Andrasortering.

Aktuellt bud4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAFFESERVIS, porslin, 28 delar, "Blå Blomst" Royal Copenhagen.

12 koppar med fat + en kopp. modell nr 1549 och 1549 A. 12 st assietter, modell nr 1625. 1 st kaffekanna, modell nr 1794. 1 st sockerskål med lock. modell nr 1680. 1 st gräddkanna, modell nr 1538. 1 st fat, modell nr 1694.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVISDELAR, 11 st, flintgods, "Fish", Johnson Bros, England, 1900-talets andra hälft.

Dekor av skaldjur och fiskar. Diameter ca 26 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFEKANNA SAMT TEKANNOR, 2 st, majolika, Gustavsberg, omkring sekelskiftet 1900.

Uppåt avsmalnande till formen. Polykrom glasyr. Höjd inkl. lock 19 - 25 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
HERTHA BENGTSSON, servisdelar, 12 st, porslin, "Koka blå" Rörstrand, i produktion 1956-1988.

Kaffekanna, tekanna, fyra äggkoppar, fem kaffe/tekoppar med fat. En extra kaffe/tekopp medföljer.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, VAS och SERVISDELAR, 28 st, i risporslin, signerade i godset F. H-Kj. Arabia Made in Finland.

10 kaffekoppar med fat, höjd 9,5 cm, 10 st assietter diameter 15,5 cm, serveringsfat diameter 26 cm, skål höjd 8,5 cm, 6 små skålar, diverse mönster, diameter 7,5 cm. Vas höjd 13,5 cm.

Aktuellt bud220 EUR
Utropspris
400 EUR
FIGURINER, 4 st, Royal Copenhagen och Bing & Gröndahl.

Sittande flicka i folkdräkt, höjd 15 cm. Man med hund, 19 cm. Sittande flicka, B&G, 12 cm Grodan, 3,5 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin, Herend, Ungern, 1900-tal.

Kvinna med orm. Numrerad 5722. Höjd ca 25 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURINER, 3 stycken, porslin, Royal Copenhagen samt Bing & Gröndal.

Höjd ca 13-19 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, ytterfoder,  stengods, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Ansiktsvas, signerad LISA L. MADE IN SWEDEN. Höjd 25 cm

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, ett par, stengods, Gustavsberg.

Golfspelare. Signerade Lisa L. K-Studion Gustavsberg Sweden respektive Lisa L. Sweden. Höjd ca 19- 20 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÄGARE ett par samt FIGURIN majolika, Rörstrand, 1800-talets slut.

Polykromt dekorerade med växtdekor. Figurin i form av delfin. Höjd 19-20 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MINIATYRVASER, 13 st, stengods, bland annat C H Stålhane Rörstrand, Höganäs och Ditlev, 1900-talets andra hälft.

Olika storlekar och glasyrer. Höjd 1-10 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVISDELAR, 10 st, porslin, Musselmalet, Royal Copenhagen.

7 st kaffekopp med fat, 719 3 st teakopp med fat, 081

Aktuellt bud1 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, kannor 2 st samt figurin, stengods, Rörstrand, 1940-/50-tal.

Olika former och glasyrer. Signerade. Höjd ca 12-29 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVISDELAR, 11 st, "Ostindia", Rörstrand. Bl a litet fat specialutgåva.

5 buljongkoppar med fat (1 st extra fat medföljer) 4 st assietter 1 st gräddkanna 1 st litet fat, specialutgåva, diameter 10 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR WENNERBERG, vas, flintgods, jugend, Gustafsberg, omkring 1900.

Bukig form med grön glasyr och reliefdekor av stiliserade tulpaner. Signerad Gustafsberg Wennerberg. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud925 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KÅGE, servisdelar, 34 st, flintgods, "Holland", Gustavsberg.

14 asietter, 18 cm 14 djupa tallrikar, 24 cm 2 tallrikar, 24 cm 2 tallrikar, 22 cm 2 mindre asietter, 16 cm

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
TEKANNA samt KOPPAR MED FAT, ett par, bland annat Elijah Mayer, England. 1700-1800-tal.

Oval tekanna i svart, oglaserat lergods/basalt med antikiserande reliefdekor av putti. Stämpelmärkt E. Mayer. Hanley, Staffordshire, England, sent 1700-tal. Höjd 11 cm. Ett par koppar med fat av porslin, handmålad blomsterdekor och förgyllning, Frankrike, tidigt 1800-tal. Höjd koppar 6,5 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KOPPAR MED FAT, 2 st samt KAFFEKANNA, bland annat Nast, Paris. Empire, Frankrike, tidigt 1800-tal.

Handmålad blomsterdekor och förgyllning. En kopp med fat märkt Nast. Höjd kaffekanna 15 cm. Höjd koppar 6-6,5 cm. Diameter fat 12,5-13 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skål av stengods, unikat, Rörstrand. 1950/60-tal.

Kvadratisk med rundade kanter. Längd 26,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
KOPP MED FAT, porslin, Höchst, Hessen Tyskland, sent 1700-tal.

Handmålad fruktdekor med persikor, citroner och druvor. Svart botten med gulddekor. Höjd kopp 6 cm. Diameter fat 11,5 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, Bing & Gröndahl, bl.a Axel Locher, Danmark.

Sittande flicka, höjd 9 cm. Jakthund med fågel, höjd 14, längd 25 cm. Fiskargumma, Axel Locher, signerad i godset, höjd 22, längd 21 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LISA LARSON, skulptur, stengods, "Elefant" ur serien Afrika, Gustavsberg, formgiven 1964.

Elefant. Höjd ca 12 cm.

Aktuellt bud4 866 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SERVISDELAR, ca 43 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark,

12 st Moccakoppar med fat nr 1038. 1 fat nr 1143. 1 fat på fot nr 511. 6 st assietter nr 1088. 3 st fat nr 504. 2 st assietter nr 1087. 18 st tallrikar nr 108Y.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GOLVLAMPA, keramik, Marian Zawadzki, Tilgmans signerad och daterad- 1963.

Mytologiskt motiv. Höjd 88 cm (total höjd 94 cm).

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, signerad, Gustavsberg Studio. Unik.

Brunröd glasyr. reliefmönster. Signerad med studiohanden samt Stig L. Höjd 22,5 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KÅGE, urna, stengods, "Argenta", Gustavsberg.

Grön glasyr med silverdekor av sjöjungfrur med harpun respektive harpa. Signerad Gustavsberg E Kåge 923. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAARINA AHO, ägghöna, keramik, "Munakana", Arabia, Finland 1950-tal.

Blå glasyrprickar mot mörk, oglaserad botten. Märkt Arabia Made in Finland. Längd 19 cm, höjd 14,5 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 500 SEK
VERSACE, mat- och kaffeservis, 31 delar, porslin, "Gold Ivy", Rosenthal, 1990-tal.

6 kaffekoppar med fat 6 förrättstallrikar 23 cm 6 mattallrikar 27,5 cm 6 buljongkoppar med fat Salt- och pepparströare Sockerskål med lock Mjölkkanna Kaffekanna Uppläggningsfat 30,5 cm Askfat 15 cm

Aktuellt bud6 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
LISA LARSON, ytterfoder, 2 st, stengods, Gustavsberg.

Ansiktsvaser. Signerade LISA L. MADE IN SWEDEN. Höjd 13,5-26 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KOPPAR ett par, porslin, Qingdynastin 1800-talets mitt.

Dekor i famille rose färger med figurscen. med karaktärsmärken i rött. Diameter 8, 5 cm. Träställ medföljer.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL, porslin, Qingdynastin 1800-talets mitt.

Dekor i famille rose färger med hovscen. Godronnerad form. Längd 27 cm bredd 20,5 cm.

Aktuellt bud555 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BIRGER KAIPIAINEN, servis, 25 delar, "Paratiisi", Arabia.

Bestående av: 10 st mattallrikar, diameter 25,5 cm 1 st oval assiett, längd 23,2 cm 6 st små ovala assietter, längd 21 cm 6 st små runda asietter, diameter 17 cm 1 st uppläggningsfat, längd 36 cm kanna Vissa 60 tal, vissa senare

Aktuellt bud5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STEKFAT, ett par, porslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått med pagoder i flodlandskap. Längd 37 samt 30 cm. Ovalform.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, bla Frankental, tidigt 1800-tal.

Höjd ca 10-20,5 cm.

Aktuellt bud1 234 SEK
Utropspris
3 500 SEK
KAFFESERVIS, ca 11 delar, märkt Johan Ekelund Ystad, omkring 1900.

Tryckt dekor föreställande Kung Oscar II och Drottning Sophia. 6 st koppar med fat, samt extra fat. Kopp med nagg och en kopp med hårspricka medföljer. 1 st kaffekanna. 1 st sockerskål. 1 st gräddkanna.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Klotformad med reliefdekor. Höjd 15, diameter 16 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVISDELAR, ca 82 delar, porslin, Rörstrand,

Dekor i blått och guld. 2 st karotter, en med lock. 1 st såssnipa. 2 st kannor. 8 st koppar med fat. 9 st tallrikar diameter 17,5 cm. 21 st tallrikar diameter 25 cm. 11 st djupa tallrikar diameter 22 cm. 11 st tallrikar diameter 22 cm. 12 st djupa tallrikar diameter 25 cm. 1 st fiskfat längd ca 51 cm. 1 st rund uppläggningsfat diameter 35,5 cm. 6 st ovala uppläggningsfat längd ca 22-43 cm. 7 st äggkoppar.

Aktuellt bud3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVISDELAR, Musselmalet helblond, Royal Copenhagen, 52 delar.

12 tallrikar nr 1085 2 ljusstakar nr 15 15 assietter nr1087 1 kaffekanna nr 1202 1 gräddkanna nr 1031 1 sockerskål nr 1112 1 skål nr 1177 12 kaffekoppar med fat nr 1035 1 skål nr 1018 1 fat nr 1018 1 tekopp med fat nr 1130 1 stort fat nr 1042 1 vas nr 1015 1 vas nr 1016 + medföljande: 2 assietter, 2 mattallrikar nr 1084 andra sortering, 1 djup tallrik nr 1078 andra sortering.

Aktuellt bud10 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vaser 2 st + skål stengods Rörstrand 1900-talets senare del.

Höjd 6,5-16,5 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VASER, ett par, jugend flintgods, Alf Wallander, Rörstrand, 1900-talets början.

Delvis genombrutna med floral dekor. Höjd 28 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PARTI MAJOLIKA, 3 delar, omkring sekelskiftet 1900.

Spegel, konsol samt väggplakett med motiv av kyrkgående kvinna i relief. Höjd 27 - 63 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
PARTI MAJOLIKA, 6 delar, delvis Rörstrand och Gustafsberg, omkring sekelskiftet 1900.

Polykrom dekor. Ett par kaffekannor, tekanna, fat på for, fat samt korg. Längd 18-30, höjd 6- 20 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN WEJSFELT, figurin, stengods, Gustavsberg,

"Gädda". På sockel. Längd ca 57 cm.

Aktuellt bud3 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAFFE- och TESERVIS, 22 delar, porslin, "Cobolt net", Lomonosov, Sovjetryssland, sent 1900-tal.

Tio kaffekoppar med fat, fem extra underfat medföljer, fyra tekoppar med fat, sex assietter, två serveringsfat.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KANDELABER, "Daladansen", Rörstrand, jugend, 1900-talets början.

Dekorerad med blommor och dansande par i folkdräkt. För tre ljus. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods, Gustavsbergs K-studio. 2000-tal.

Fotbollsspelare, Djurgården. Höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG LINDBERG, stengods, signerad med studiohanden, numrerad 0/86 16, Gustavsberg.

Lövformad med polykrom dekor. Längd ca 15,5 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUSTAVSBERG, vas och skål med lock, keramik, 1895-1900.

Stiliserad dekor i relief emot blå fond. 11-15 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, skulptur, stengods, "Lejon Maxi", Gustavsberg.

Lejon, delvis glaserat. Höjd 37 cm.

Aktuellt bud4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, 4 st, stengods, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

"Räv" ur "Skansen", "Malin", "Räv" ur serien "Lilla zoo", "Katt". Höjd 4-19 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
THOMAS HELLSTRÖM, figurin, lergods, Nittsjö, 1960-tal.

Räv. Längd ca 21 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, skulptur, stengods, "Älg" ur serien "Stora zoo", Gustavsberg. Formgiven 1957.

Delvis glaserad. Etikettmärkt. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, fajans, Holland, 1700-tal.

Sk Krak-modell. Dekor i underglasyrblått. Diameter 34 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Ansiktsvaser. Signerade LISA L. MADE IN SWEDEN. Höjd 13-25 cm.

Aktuellt bud1 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK

Fotbollsspelare, AIK. Höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MEISSEN, fat, 2 st, porslin, rokokostil, Tyskland, 1900-tal.

Ett fat med förgylld blomsterdekor i relief. Ett fat med handmålad, polykrom blomsterdekor. Diameter 28-29,5 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
1 800 SEK
VÄGGMASK, porslin, modell 7894, Goldscheider, Wien,  sent 1930-tal.

Kvinna med lockar. Märkt "Goldscheider Wien" och "Made in Germany. Höjd 23 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVIS, ca 20 delar "Sachsisk blomst" porslin Royal Copenhagen 1900-talets andra hälft.

Bestående av; 1 par ljusstakar (modellnr 1780) 1 vas (modellnr 2289 2:a sort) 2 ströare (modellnr 1706), 1 flakong (modellnr 39), 1 liten skål (modellnr 1646), 1 såsskål med fat (modellnr 1649), 3 runda uppläggningsfat (modellnr 1691), 1 lövformat fat (modellnr 1597, 2:a sort), 1 lövformat fat (modellnr 1599, 2:a sort), 1 båtformad skål (modellnr 1879), 1 stort runt uppläggningsfat (sent 1800-tal, kantlagning), 1 ovalt uppläggningsfat (modellnr 1557, 2:a sort), 4 skålfat/assietter (modellnr 1645, 2:sort).

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOSEF EKBERG, skål flintgods 1930-40-tal.

Närmast rund med förgyllda hänklar på hög fot, diameter ca 28, höjd ca 21 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, figurin stengods, signerad Unik,

"Björn". Glaserat stengods. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIEDESTAL samt YTTERFODER, majolika, Rörstrand, omkring sekelskiftet 1900.

Turkos och lila glasyr. Bladdekor i relief. Piedestalens höjd 86 cm, ytterfodrets höjd 31 cm, diameter 35 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
FIGURER,7 st (5+2), porslin, 1900-talets första hälft.

Fem kerubmusikanter, Rudolfstadt, höjd 10 - 11 cm. Par med blomsterkorgar, höjd 20 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STRÖARE, fajans, Barock, Europa, 16-/1700-tal.

Dekor i underglasyrblått av fåglar och bladverk. Höjd 11 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MARIAN ZAWADZKI, bordslampa, keramik, Tilgmans, daterad 1956.

Motiv med kvinna. Höjd exkl. skärm 52 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVISDELAR, 4 st, "Picknick", Marianne Westman, Rörstrand.

Karott med lock höjd 11 cm. Karott höjd 4,5 cm. Skål med lock höjd totalt ca 14 cm. Skål höjd 9 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLAR, 2 st, fajans, Stig Lindberg, Gustavsberg,

Skål med pip, längd 14 cm, höjd 6 cm. Skål, båtformad, längd 20 cm, höjd ca 16 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
3 000 SEK