Visar föremål 1 – 100 av 190

KERAMIK & PORSLIN

Ett brett område där du finner allt från antika lergodsföremål, bruksföremål för hemmet till unika och serietillverkade moderna pjäser i olika former av lergods, fajans, stengods och porslin. Du hittar de välbekanta svenska namnen såväl som kända internationella formgivare.

Har du keramik och porslin hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

KANNA, porslin, empire, troligen Frankrike, 1800-talets första hälft.

Delvis förgylld. Handmålad dekor föreställande hund och valpar. Höjd 18 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STIG LINDBERG, vas av stengods, Gustavsbergs studio 1980.

Oxblodsglasyr, signerad Stig L med studiohanden, höjd 32,5 cm.

Aktuellt bud8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
BORD, porslin, Rokokostil, Schierholz, Tyskland, 1900-tal.

Tredelad fot med kartusher och blad samt bladhölstrad pelare. Glasyr i vitt, blått och guld. Skiva med blomdekor. Märkt "made in GDR" och "handpainted". Diameter 46,5, höjd 67 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
URNOR med LOCK, ett par, porslin, Sèvres-liknande märke, Frankrike, 1800-tal.

Balusterformade med bladdekor i relief och bemålad dekor av fåglar och insekter. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud7 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
VALENTINA MODIG-MANUEL, vas, keramik, signerad.

Färgglaserad. Höjd 18 cm.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
150 EUR
AUNE SIIMES, SKÅL, keramik, signerad i godset AS Arabia.

Höjd 13 cm.

Aktuellt bud67 EUR
Utropspris
200 EUR
ILSE CLAESSON, 3 delar, "Serie V",  flintgods. Rörstrand 1930-tal.

Skålfat, skål samt vas. Höjd 5-21 cm.

Aktuellt bud676 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BURKAR, 4 st, varav 3 st med lock, porslin, "Pomona"-serien, dekor av Raija Uosikkinen, Arabia, 1950/60-tal.

Burkar med dekor av bär och frukt. Höjd med lock 9 cm, diameter 10 cm. Burken designad av Ulla Procopé.

Aktuellt bud97 EUR
Utropspris
150 EUR
SALVADOR DALÍ, fat, porslin, Rosenthal, signerat och numrerat 959/3000.

Motiv av flytande klocka. Diameter 34 cm.

Aktuellt bud3 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, stengods, Harald Salomon, Rörstrand, signerad HS, numrerad 14/30, 1940-tal.

Kvinna med fruktkorg. Turkos glasyr. Höjd 54 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF LORENZL, kandelabrar ett par Goldscheider signerade i godset glaserat flintgods ca 1925.

För tre ljus vardera, signerad i godset samt märkt med modellnummer 5528 inpressat i godset tre st X, höjd ca 34,5 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TALLRIKAR, ett par, porslin, 1800-tal.

Dekor av figurscener. Handmålade. Diameter 21,5-23 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand.

Melerad glasyr. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATSERVIS, 109 delar, porslin, "Else" samt "Hortense", Rosenthal 1900-talets början.

38 st flata tallrikar, ø 25 cm, 17 st djupa tallrikar, ø 26 cm, 20 st förrättstallrikar, ø 22 cm, 8 st assietter, 17,5 cm, 2 runda fat, ø 36 cm, 6 serveringsskålar, 22-26 cm, 5 serveringsskålar med lock, 33-40 cm, 12 serveringsfat, 23-51 cm, såssnipa.

Aktuellt bud371 EUR
Utropspris
800 EUR
FIGURIN, porslin, Herend, Ungern, 1900-tal.

Kvinna med orm. Numrerad 5722. Höjd ca 25 cm.

Aktuellt bud999 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GERTRUD LÖNEGREN, vas, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Klotformad på låg fotring samt uppdragen hals. Glaserad. Höjd 17,5 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 4 st, porslin, Kuznetsov, Ryssland, omkring 1900.

Blomdekor. Höjd 7 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, skulptur av stengods, Rörstrand, 1900-talets tredje kvartal.

Tjäder glaserad i bruna och beige toner. Signerad R GN SWEDEN. Även etikettmärkt. Höjd ca 29, längd ca 29 cm. Sockel av ek medföljer.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong, 1736-1795.

Blå underglasyrdekor av pagoder i flodlandskap. Längd 42 cm.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIGNE PERSSON-MELIN, tekanna, stengods, "six-sided", Rörstrand.

Hexagonal med brun glasyr, handtag av koppar, signerad R Signe Persson-Melin 225. Höjd 18 cm. Längd 18 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ULLA PROCOPÉ, servis, porslin, 14 delar, "Valencia", Arabia 1970-tal.

6 teloppar. 2 kaffekoppar (utan fat). 1 tekanna. 1 sockerskål. 1 karott, tot. ø 30 cm. 1 serveringsfat ø 35,5 cm. ljusstakar ett par.

Aktuellt bud410 EUR
Utropspris
500 EUR
CARL-HARRY STÅLHANE, 4 st, skålar av stengods, Rörstrand, 1950/60-tal.

Oval form. Längd ca 13,5 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERNDT FRIBERG, skål av stengods, Gustavsberg studio 1977.

Rundad triangulär form. Harpälsglasyr i chokladbrunt. Signerad G, studiohand Friberg 1977. Höjd ca 8, ca 14x14 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALDO LONDI, 3 figuriner av stengods, Bitossi, Italien, 1900-talets andra hälft.

Katt samt två fåglar. Höjd ca 15-27 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TESERVIS, 20+6 delar, porslin, "Party", Rörstrand, 1950/60-tal.

10 tekoppar med fat + 6 fat, 7 assietter, sockerskål, gräddkanna, tekanna.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STIG LINDBERG, Grytor, ett par av stengods, "Terma", Gustavsberg. 1960-tal.

Med löst lock. Diameter ca 17, höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FISKSERVIS, 10 delar, flintgods, "Fish", Johnson Bros, England, 1900-talets andra hälft.

Polykrom dekor av fiskar och skaldjur. 9 tallrikar och ett serveringsfat. Tallrikarnas diameter ca 26,5 cm, serveringsfatets diameter ca 39 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINKANNOR, ett par, keramik, St. Clément, Frankrike, 1900-talets första hälft.

I form av gräsänder. Höjd ca 32 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EDGAR BÖCKMAN, vas av stengods, Höganäs, omkring 1920. Troligen unik.

Handdrejat stengods med saltglasyr i beige. Dekor av blommor och blad i grågrönt. Signerad EB och stämplad HÖGANÄS. Höjd ca 19 cm, diameter på livet 14 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KRUKA/YTTERFODER, fajans, Walter Bosse, Österrike.

Rund form med genombruten dekor i hög relief av polykromt glaserade elefanter. Diam 32, höjd 28 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
VAS, keramik, Clement Massiers, Golfe Juan omkring 1900, signerad.

Rund med pentagonal mynning. Lysterglasyr med prickar. Höjd 11,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKULPTUR, flintgods, Primavera, Frankrike.

Romantiskt par. Polykromt bemålad. Höjd 25,5 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
ASK MED LOCK, glaserad keramik, jugend omkring 1900.

Oval form, lock med uppsvängda hänklar. Reliefdekor. Längd 17 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, keramik, 1940-tal.

VAS, keramik, 1940-tal.

Rund balusterform. Målad dekor. Höjd 23 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FAT, keramik, Gilbert Portanier, signerat och daterad -85.

Kvadratisk, något skålad form. Målad dekor, delvis i relief. 47 x 47,5 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skål,  Rörstrand Unikat, stengods 1960-70-tal.

Signerad, etikettmärkt samt märkt =748, höjd 15, diameter ca 30 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skål, Rörstrand. Unikat, signerad och daterad-64.

Glaserat stengods. Höjd 14,5, diameter 31 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, "Flambé", Rörstrand, omkring 1900-talets mitt.

Klotformad på låg fotklack med utsvängd mynning. Dekor av vilda djur. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, stengods, Knud Kyhn, Royal Copenhagen, signerad med initialer, 1900-tal.

Höjd 25,5 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin, Waldemar Lindström, Rörstrand, 1920-1938.

Rovfågel. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin, Rörstrand, troligen Waldemar Lindström, Rörstrand, 1900-talets första hälft.

Liggande noshörning. Längd 32 cm.

Aktuellt bud2 050 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, Rörstrand, omkring sekelskiftet 1900.

Ugglor. Höjd ca 20 cm.

Aktuellt bud1 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOCKBURK, stengods, Carl-Harry Stålhane, Rörstrand, ateljé, signerad CHS, 1900-talets tredje kvartal.

Celadongrön glasyr. Invändigt ljusrosa glasyr. Lock med stiliserad dekor av sol. Höjd 21 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, stengods, Gunnar Nylund, Rörstrand, 1900-talets tredje kvartal.

Gethuvud. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud1 437 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin, Fritz Heidenreich, Rosenthal, omkring 1900-talets mitt.

Gröngöling. Höjd ca 22,5 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, stengods, Gunnar Nylund, Rörstrand, signerad GN, 1900-talets andra hälft.

Tjurhuvud. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, stengods, Jean René Gauguin, Bing & Gröndahl, 1900-tal.

Apa. Höjd ca 21 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLAR, 4 st, fältspatporslin, Gunnar Nylund, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Tunn fältspatporslin med matt glasyr och relieddekor. Förgyllda fotringar. Diameter 13,5 - 26 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOCKURNA, porslin, Thorkild Olsen, Aluminia, 1952.

Närmast klotformad på rund fot med grenformade hänklar samt lock med snäckformad knopp. Höjd 41 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, stengods, Rörstrand, ca 1960, unik.

Höjd 15 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGPLAKETT, stengods, Gunilla Olin Grönqvist, Arabia, signerad, 1900-talets andra hälft.

Dekor av glas, karaff, fågel samt frukt mot brun fond. 39,5 x 24 cm.

Aktuellt bud950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERNARD ROOKE, 2 st vaser, stengods, Ipswich, ca 1970, unika.

Höjd 29 respektive 35,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
VAS, porslin, "Rörstrand-Noir", Algot Eriksson, Rörstrand, tidigt 1900-tal.

Cyklamen mot svart fond. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skål, stengods, Rörstrand, unikat, signerad, 1956.

Harpälsglasyr i blått mot mörk fond samt med halmgul kant. Signeringsnummer 478. Höjd ca 14,5 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, porslin, Kina 1900-talets senare hälft.

Oktagonalt fat dekorerat med polykroma emaljfärger. Brättet dekorerat med blommor samt rutnät. Diameter 31 cm.

Aktuellt bud65 EUR
Utropspris
150 EUR
ALDO LONDI, keramik, 4 delar, Rimini blu-serien, 4 delar, Bitossi, Italien 1960-tal.

Katt, längd 19 cm, ljusstake, höjd 8 cm, diameter 13,5 cm, stop, höjd 12 cm och vas, höjd 17,5 cm.

Aktuellt bud50 EUR
Utropspris
200 EUR
SERVIS, 72 delar, flintgods, "Ostindia", Rörstrand.

6 äggkoppar, 2 såsskålar, 1 tillbringare, 2 gräddkannor, 1 såssnipa, 1 sockerskål utan lock, 4 små runda skålfat, 8 assietter, 8 förrättstallrikar, 12 djupa tallrikar, 9 mattallrikar, 3 olika skålfat, 1 grytunderlägg, 1 vas, 3+4+2+1+3 olika stora koppar med 7+3+3+4+5 olika stora fat.

Aktuellt bud5 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VÄVNADER, 2 st. Signerade AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

"Grodblad, röd". Inplock på linnebotten. 41 x 44 cm. Komponerad 1933. "Blomlapp". Gobelängteknik. 26 x 26,5 cm. komponerad 1939. Tillverkade efter 1942.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GRETA-LISA JÄDERHOLM-SNELLMAN, keramisk urna.

Glaserad i turkos färg. Arabia, 1930-tal. Höjd 35 cm.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
400 EUR
ÅKE HOLM, skål, stengods signerad, 1900-talets andra hälft.

Rund med dekor av insekt, diameter 22 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ULLA & GUSTAV KRAITZ, skål/vas, signerad stengods, 1900-talets senare del.

Höjd 12, diameter ca 16 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YNGVE BLIXT, vas stengods signerad Höganäs 1962.

Höjd 22,5 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, Italien troligen Bitossi glaserad keramik, 1900-talets senare del.

Höjd 32 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin, Ferdinand Liebermann, Rosenthal.

Putto med blomsterbuketter. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, flintgods, Friedrich Goldscheider.

Flicka i gul prickig klänning. Höjd 18 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIKAR, 6 dt, porslin. Meissen Oven and Porcelain Manufactory (tidigare Carl Teichert).

Handmålade, diameter 19 cm.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
150 EUR

Danserska i vid volangklänning. Höjd 29 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin, Dorothea Charol, Rosenthal.

Danserska. Höjd 30,5 cm.

Aktuellt bud2 099 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LAMPFOT, porslin, Gustav Oppel, Rosenthal.

Sittande kvinna med ljushållare. På kvadratisk sockel. Höjd 31,5 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SKULPTUR, porslin, märkt Richard Aigner, München, Rosenthal.

Kyssande par. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud5 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VAS, keramik, 1940-tal.

VAS, keramik, 1940-tal.

Rund balusterform, målad dekor. Höjd 23 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ANTON JOSEF VOGEL, golvvas, keramik, signerad A Vogel, Rörstrand, daterad 1885.

Handmålad dekor av fågel på gren mot bruntonad fond, omgiven av blomster. Avsmalnad vid mynning och fot. Höjd 96 cm, diameter 34 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KRÄFTSERVIS, 7 delar, bl.a ljusstakar, flertalet Gustavsberg, 1900-talets första hälft.

Fyra rödglaserade låga ljusstakar i form av kräftor. Märkta "FÖR LILJEHOLMENS LUCIA LJUS". Två omärkta askfat i form av snäckor med runtliggande kräftor. Rödglaserad ljusstake med kräftdekor, märkt "FÖR LILJEHOLMENS LYKTÅTTOR". Ljusstakens höjd ca 11 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PARTI STENGODS, 7 st, Carl-Harry Stålhane, Rörstrand, 1900-talets tredje kvartal.

Tekanna, två burkar, miniatyrkanna, två skålar samt vas. Höjd 5 - 16 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, 3 st skålar, stengods, Rörstrand, signerade, två daterade -63 och -67, unika.

Skål med grön och svart glasyr sannolikt gjord tidigt 1960-tal. Diameter 12 - 21 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURINER; 2 st, stengods, Gunnar Nylund, Rörstrand, 1900-talets tredje kvartal.

Mårddjur samt sjöhäst. Höjd 11- 27 cm.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VASER, 2 st, samt KANNA, keramik, Herman A Kähler A/S,  Danmark, 1839-1974.

Polykrom glaserade. Höjd 20- 24 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VASER, 3 st, chamotterat stengods, Gunnar Nylund, Rörstrand, omkring 1900-talets andra hälft.

Vit glasyr. Höjd 9 - 26 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLAR, 2 st, SAMT YTTERFODER, stengods, bl.a "Olympia", Gunnar Nylund, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Viitglaserade med genombruten dekor. Märkta "G.N". Skålarnas diameter ca 24 - 27. Ytterfodrets höjd 11,5 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGPLAKETT, stengods, Mari Simmulson, Upsala Ekeby, signerad.

Porträtt. Mått 32 x 28 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, stengods, figurin, Rörstrand, signerad G.N och numrerad 63/300.

Lodjur. Längd ca 35 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PARTI STENGODS, 5 delar, Rörstrand, omkring 1900-talets tredje kvartal.

Skålar formgivna av Sylvia Leuchovius, Hertha Bengtson och Gunnar Nylund samt vas, "Granola", Gunnar Nylund. Höjd 4 - 10 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, stengods, Gunnar Nylund, Rörstrand, omkring 1900-talets mitt.

Lejonhuvud. Höjd 18,5 cm.

Aktuellt bud1 677 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, stengods, Gunnar Nylund, Rörstrand, omkring 1900-talets mitt.

Klotformad med bred mynning. Dekor av sjöhäst, fiskar och sjöväxter. Signerad "FLAMBÉ MODELL NYLUNDRÖRSTRAND SVERIGE DEKOR: Olson". Höjd 25,5 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL, porslin, Royal Copenhagen, jugend, 1889-1922.

Dekor av blommor, hänklar i form av trollsländor. Längd 31 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, skål, stengods,  signerad F. H-Kj. Arabia, omkring 1900-talets mitt.

Invändigt glaserad. Diameter 14 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MARITA LYBECK, SOPPTERRIN, keramik, signerad ML.

Glaserad rödlera med vita prickar. Diameter ca 28 cm. Höjd med lock ca 18 cm.

Aktuellt bud35 EUR
Utropspris
400 EUR
MAT- och TESERVIS, ca 78 delar, porslin, Kutani China, Japan, 1900-talets andra hälft.

Dekor med grönt bambumotiv. Guldkant. 12 mattallrikar diameter 26 cm, 12 djupa tallrikar, 11 förrättstallrikar, 24 små skålar. 3 serveringsfat längd 23 - 42 cm, en rund skål diameter 25,5 cm, en oval skål, längd 25,5 cm, en såssnipa. 10 tekoppar med fat, gräddkanna, sockerskål och tekanna.

Aktuellt bud60 EUR
Utropspris
200 EUR
LISA LARSON, figurin i chamotterat stengods, Gustavsberg, "Emma", i produktion 1958-1973.

Delvis glaserad och handmålad. I form av sittande läsande kvinna. Signerad EMMA SWEDEN LISA L D. Höjd ca 16 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUTTE ERIKSEN, vaser 2 st  signerad samt en daterad 46 delvis glaserat stengods.

Höjd 8-12 cm.

Aktuellt bud532 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin, Heubach omkring 1900.

Flicka med hätta. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, Mauritius Pfeiffer, Volkstedt, art deco.

Man med armborst och pilar i koger. Höjd 20,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, omkring 1900-talets mitt.

Klockformad med svängd mynning. Glaserad i gräddvita toner. Märkt "R SWEDEN G.N". Höjd 23 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skålfat, 2 st, stengods, Rörstrand, 1900-talets hälft.

Närmast runda. Harpälsglaserade i svarta respektive bruna toner. Märkta "CHS". Diameter 29 - 31 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin, Bing & Gröndal, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Hyacintara, blåglaserad med gröna och grå detaljer på vitt fundament. Höjd 41,5 cm.

Aktuellt bud1 960 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, flintgods, Tyskland, 1900-talets första hälft.

Danserska. Höjd 31 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin, Ernst Wenck, Rosenthal, 1900-talets andra kvartal.

Kvinnofigur. Höjd 14,5 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, Rörstrand, omkring 1900-talets mitt.

Klockformad med upprepande geometriskt mönster. Glaserad i vita toner. Märkt "R SWEDEN CHS". Höjd ca 30 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK