Porslin1010online

KERAMIK & PORSLIN

Ett brett område där du finner allt från antika lergodsföremål, bruksföremål för hemmet till unika och serietillverkade moderna pjäser i olika former av lergods, fajans, stengods och porslin. Du hittar de välbekanta svenska namnen såväl som kända internationella formgivare.

Har du keramik och porslin hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

TALLRIKAR, 14 stycken, porslin, Gustavsberg, 1800-talets slut.

Handmålad dekor av blommor. Olikfärgade, konturerade brätten. Diameter 23 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MAT och KAFFESERVIS, 78 delar, "Blå blomster" Royal Copenhagen.

Bestående av 9 mattallrikar (8 andrahandssortering), diameter 25,5 cm (2 st med kantnaggar). 4 djupa mattallrikar (2 andrahandssortering), diameter 25 cm (1 med oglaserad del vid kanten). 12 förrättstallrikar, diameter 22,5 cm, (12 andrahandssortering). 10 djupa fat, diameter 22,5 cm (10 andrahandssortering). 11 assietter (1 assiett med kantnaggar samt 1 med kantspricka samt kantnaggar). 1 ovalt serveringsfat, längd 37 cm (oglaserad undersida) (andrahandssortering). 1 såsbåt, längd ca 23 cm (kantnaggar). 1 ovalt fat, längd 25,5 cm. 1 såssnipa, längd ca 18 cm. 1 serveringsfat (nr 1526). 2 serveringsskålar (nr 1518) (1 andrahandssortering). 2 runda serveringsfat (nr 1645) (2 andrahandssortering). 1 rund serveringfat på fot (nr 1532). 1 terrin med lock (nr 1702) (andrahandssortering). 1 lövformat fat (nr 1594). 1 sockerskål med lock (nr 1680). 1 kanna med lock (nr 1513). 1 gräddkanna (nr 1538). 1 serveringsbricka (nr 1694) (andrahandssortering). 6 koppar med fat (nr 1546) (andrahandssortering) (1 fat med fotringsnaggar). 1 oval skålfat (nr 1802). 2 koppar med 12 fat (nr 1870) (en kopp med kantnagg och ett fat med kantnagg). 7 koppar (nr 8261).

Aktuellt bud3 900 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MARGARETA HENNIX, pottor, 2 st samt fat, flintgods, Gustavsberg.

En potta och fat med texten "Heja Sverige friskt humör". Andra pottan med dekor av röda elefanter. Pottornas höjd 14, diam utan handtag 21 cm. Fat diam 18 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MUGGAR, 3 st, porslin, Moomin Characters, Arabia, Finland. 1990-tal.

Den gula muggen märkt 1996, höjd 8 cm.

Aktuellt bud3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas "Argenta" stengods 1900-talets mitt.

Höjd ca 21 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN Hummel 1900-talets mitt.

Höjd ca 19,5 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIKAR, 4 st, porslin, 1800-talets första hälft.

Dekor av landskap med byggnader i mitt. Brätten målade i blått med dekor i guld av eklöv. Diameter ca 23 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KANNOR, 7 st samt SOCKERSKÅL, flintgods, omkring sekelskiftet 1900ö.

Lysterglasyr. Höjd 13- 20 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFESERVIS, 15 delar, porslin, Rosenthal, Marcell Morandini, "Color", 1987, 63/250.

Bestående av sex koppar med fat, sex assietter, kaffekanna, sockerskål med lock samt gräddkanna. I originaletui.

Aktuellt bud10 200 SEK
Utropspris
15 000 SEK
GUNNAR NYLUND, figuriner, ett par från Fauna-serien, stengods, Rörstrand, lanserad 1966.

Pingviner, modell 443 samt 444. På träsocklar. Höjd 25 respektive 14,5 cm exkl socklar.

Aktuellt bud2 205 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR NYLUND, figurin, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Bisonoxe. Längd 16 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, urna av stengods med lock av brons, 1900-talets andra kvartal.

Oxblodsglasyr i vinrött och svart. Signerad med böljemärket 36 T(?). Locket med dekor av blomma. Höjd ca 13,5 cm.

Aktuellt bud1 657 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, Sovjetunionen, två stämplade Dulevo.

Fisk, förgylld dekor, höjd 11,5 cm och flicka med tekanna, delvis iriserande glasyr, höjd 14 cm, stämplade Dulevo. Flicka i sommarklänning och solglasögon, tvådelad, höjd 15 cm.

Aktuellt bud55 EUR
Utropspris
200 EUR
STINA WEDEL / GUNNAR NYLUND, Vas Flambé Rörstarnd.

Stengods, 1900-talets mitt. Klotformig, låg fot och kort hals. Glaserad och målad dekor, Lea och svanen. Modell 521, märkt. Höjd ca 20 cm.

Aktuellt bud3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EGYPTISK FIGUR PÅ PODIUM, polykromt bemålad, Napoli-märke.

Vit-, guld-, blå- och turkos- glaserad / målad keramik. På träpodium med metallfötter. Figurens höjd 51 cm, podiets höjd ca 7 cm. Total höjd ca 58 cm

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVRISDELAR, 18 delar, flintgods, Arthur Percy, Upsala Ekeby, Gefle.

11 assietter (diam 19 cm), 2 serveringsfat (diam 30 cm), 3 mindre skålar (diam 14 cm), 1 ask med lock (diam 12 cm ) och 1 tandpetshållare/vas (höjd 6 cm).

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, väggreliefer, 2 st, stengods, Gustavsberg.

Polykrom glasyr. Motiv av dam och blomma. Stämpelsignerade. Ca 23x23 cm.

Aktuellt bud950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BLOMSTERVASER, ett par, porslin, Royal Copenhagen, 1900-talets första hälft.

Modell 1572. Så kallade "Flower frogs". Hänklar i form av kvinnor med blomster girlanger. Blomsterdekor. Delvis förgylld. . Höjd 17 cm

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURINER, två st, stengods, Anzengruber, Österrike, 1900-talets andra hälft.

Afrikanska kvinnor. Höjd 19-20 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, väggreliefer, 3 st, stengods, Gustavsberg.

Polykrom glasyr. Motiv av katter. Stämpelsignerade. Ca 23x23 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK

Mtov av blommor. Olika glasyrer. Stämpelsignerade. Ca 23x23 cm.

Aktuellt bud725 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Polykrom glasyr. Motiv av katter. Ca 23x23 cm.

Aktuellt bud1 110 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Polykrom glasyr. Motiv av blomma samt figur. Ca 23x23 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VASER, 3 st, stengods, Margareta Hennix, Gustavsberg.

Triangulära på rektangulära fötter. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YTTERFODER, 5 st, "Empire", Prins Eugen, Gustavsberg.

Vit glasyr. Dekor av girlander. Höjd 12 - 14 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KÅGE, ytterfoder, tre stycken, Gustavsberg 1920-/30-tal.

Stiliserad suddig dekor av vindruvor i grönt mot vit fond. Två stämplade GUSTAVSBERG. Höjd ca 14-14,5 cm, innermått 15,5 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, vas, lergods, Gustavsberg omkring 1940.

Dekor av fiskar, snäcka och luftbubblor i relief. Stämplad GUSTAVSBERG P77 1. Höjd ca 15 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARIN BJÖRQUIST, vaser, 3 stycken, "Flora", Gustavsberg 1970-/80-tal.

Svartglaserade. Kantig form. Stämpelmärkta GUSTAVSBERG FLORA Karin Björqvist. Höjd ca 18-35 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLFAT, lergods, 1800-talets slut.

Brunglaserad med ränder i vitt. Höjd ca 12,5, diameter 35 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KARL ULRIK NYMARK, sannolikt, kruka med lock, allmoge, lergods, Ulriksdahl, 1865.

Delvis glaserad med gul glasyr. Dekor av bland annat blommor och fågel. Hänklar. Lock krönt av hund med diande valp. Märkt "C. M Strömgren af Nymark, Ulriksdahl Den 16 Augusti 1865". Höjd 22 cm.

Aktuellt bud11 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ÅKE HOLM, väggplatta, chamotterat stengods, egen verkstad i Höganäs.

Biblisk man med fiskar. Ca 34x28 cm. Signerad Åke Holm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LILLEMOR MANNERHEIM, troligen, vas, Gefle porslinsfabrik 1950-/60-tal.

Svart harpälsliknande glasyr kallad "Mangania". Stämplad 1034-196 UPSALA EKEBY UE GEFLE. Höjd ca 35,5 cm.

Aktuellt bud457 SEK
Utropspris
1 200 SEK
PIERO FORNASETTI, tallrikar, 3 st, porslin, "Oggetti Caccia", Milano, Italien, 1900-talets andra hälft.

Jaktmotiv. Diameter ca 26,5 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, märkt Birger Kaipiainen, sommarutställning på Rörstrands museum 1985.

Keramikpärlor, iriserande glasyr. Längd 25 cm.

Aktuellt bud280 EUR
Utropspris
200 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, signerad Kaipiainen Arabia, 1900-talets mitt.

Flerfärgad glasyr med blomster- och fruktmotiv. Diameter 25 cm.

Aktuellt bud150 EUR
Utropspris
200 EUR
MICHAEL SCHILKIN, figuriner, ett par, lergods, Arabia.

"Fantail Goldfish", "Betta fish". Glaserade. Längd ca 17, höjd ca 13 cm.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
ROYAL DOULTON, figurin, porslin, "Images", England, 1982.

Fåglar. Höjd 39 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
STOP, 2 st, s k Toby Jugs, keramik, England, 1800-tal.

I form av sittande män med ölsejdlar. Höjd ca 24 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, SKÅL & 3 st LJUSSTKAR, keramik, Paradisverkstan, Öland, sent 1900-tal.

Vas höjd 19 cm. Fat, diameter 28 cm. Tre ljusstakar höjd 8 - 13 cm. Folder medföljer.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, Buddha, porslin. 1900-talets andra hälft.

Sittande figurin, vitglaserat porslin, höjd ca 92 cm.

Aktuellt bud2 766 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅLFAT, porslin. Royal Copenhagen. 1900-talets början, jugend.

Dekor av applicerad fisk. Underglasyrmålad i grå och bruna toner. Stämplad ROYAL COPENHAGEN 618, böljemärket och 65. Inristat 81D JL. Höjd ca 6, längd 15 cm.

Aktuellt bud806 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSUPPSATS, porslin, A.W.F. Kister, Tyskland, omkring sekelskiftet 1900.

I form av stork och bäbis i vassen. Upptill vas i form av tre ägg. Höjd 24 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BENGT BERGLUND, väggplatta av stengods, Gustavsberg 1960-tal.

Reliefdekor. Glaserad i brunt, ljusblått och grönsvart. Signerad med stämpel BB. Ca 27x46 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVIS, 71 delar, porslin, "Måsen", Bing & Gröndal, 1900-talets slut.

Bestående av 12 st mattallrikar, diameter 24,5 cm, 12 st djupa tallrikar, diameter 21,5 cm, 24 st assietter, diameter 17,5 cm, 8 tekoppar med fat, 11 kaffekoppar med fat, sockerskål med lock, gräddkanna, fat samt vas.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
INGRID HERRLIN, egen verkstad i Båstad, 6 skulpturer av stengods.

Glaserade i gulgrönt och brunt. Höjd ca 4,5-6 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR NYLUND, skål av stengods, Rörstrand 1950-tal.

Oval båtformad med harpälsglasyr i gula och beige toner. Signerad R SWEDEN GN AXK. Höjd ca 15,5, längd 27, bredd 22,5 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFEKOPPAR med FAT, 6 st, porslin, Hermès.

"Patchwork". I originalkartong. Höjd 5,5 cm.

Aktuellt bud4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FIGURINER, ett par, keramik, nyrenässans, omkring år 1900.

I form av två män i renässansdräkter. Höjd ca 41-45 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLAR med lock och underfat, 4 st, Sevres-liknande märke, troligen Frankrike, 1900-tal.

Porslin, polykrom dekor. Längd 26,5, bredd 17,5, höjd 16 cm (vardera).

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DORRIT VON FIEANDT, SERVIS, 20 delar, keramik, signerade DF.

"Skogsbär". Flerfärgad glasyr. 8 tallrikar, ø24 cm. 2 skålar med lock, höjd 18-24 cm. 9 skålar, ø14-16 cm. Serveringsfat, ø31,5 cm.

Aktuellt bud300 EUR
Utropspris
1 200 EUR
KAFFEKOPPAR, ett par, Dorea Sèvres, Frankrike 1800-talets slut.

Kopp och fat med genombruten och förgylld dekor samt polykromt, handmålat blomstermotiv. Koppens höjd 5,5 cm. Fatets diameter ca 13 cm.

Aktuellt bud285 EUR
Utropspris
300 EUR
LISA LARSON, figurin, stengods, Gustavsberg K-studion.

Fotbollsspelare, Hammarby. Signerad Lisa L, inpressat märke Made in Sweden. Höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BJÖRN WIINBLAD, vas, porslin, Rosenthal, studio-line, 1900-talets andra hälft.

Dekor av kvinna med blommor mot guldfärgad fond. Höjd 28 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, "Argenta", Gustavsberg, 1900-tal.

Grön glasyr samt dekor av sjöjungfru i silver. Höjd 18 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN, porslin, La Bertetti, Italien, omkring 1900-talets mitt.

Kvinna som lutar sig mot sten. Höjd 41 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKE porslin Eichenbach  TH Kärner, 1940-tal.

Höjd ca 24 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
YTTERFODER, 6 st, "Suvi", porslin Gunvor Olin-Grönqvist, Arabia, 1900-talets andra hälft.

Dekor i relief av blommor, höjd 12,5, diameter 17 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KÅGE, skål, "Argenta", Gustavsberg,

Stengods. Dekor i silver form av fisk, diameter ca 17,5 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, två st, stengods, Helle Allpass och Söholm, Danmark, 1900-talets mitt/andra hälft.

Glaserad stengods. Höjd exkl armatur 14-24 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ASSIETTER, 16 st, porslin, motiv efter Carl Larsson Bing & Gröndahl.

Olika motiv. 1977, 1978, 1979, 1980. Diameter 22 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, Moccakoppar med fat, 12 st, risporslin, signerade i godset F.H.Kj, Arabia made in Finland.

Koppens höjd 4,5 cm, fatets diameter 11,5 cm. I originalförpackning.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
TESERVIS, 31 delar, porslin, "Rosmarin", Rörstrand, Hertha Bengtsson, Rörstrand, 1900-talets tredje kvartal.

Tekanna, tolv tekoppar med fat, gräddkanna, sockerskål, åtta assietter, åtta äggkoppar.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVISDELAR, ca 60 stycken , porslin, troligen Frankrike, 1900-talets början.

Målad blomsterdekor samt förgyllda detaljer. 24 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 assietter, 8 uppläggningsfat, terrin, såsskål, saltkar, mindre terrin.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN WEJSFELT, Parti keramik, 6 st, tändare, figurin, 4 miniatyrvaser, Gustavsberg studio.

Olika former och glasyrer. Figurin i form av fågel. Vaserna signerade Unik. Höjd ca 6-11 cm.

Aktuellt bud555 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARMBAND med porslin plaketter.

Med motiv av väderkvarnar. 'Delft' står på baksidan av plaketter. Silver. Längd ca 18 cm. Totalvikt ca 31 g.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, porslin, Kina (Qianlong 1736-1795).

Rokokoformat med handmålad dekor av pagodlandskap i famille rose-färger. Diameter ca 35,5 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LISA LARSON, vas i stengods, K-studion i Gustavsberg.

I form av ansikte. Svartglaserad. Signerad Lisa L MADE IN SWEDEN. Höjd ca 24,5 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURINER, 9 st, Goebel, Tyskland.

Tre ströare i i form av munkar. 1957-64. Höjd 6-8 cm. Äggkopp 1978. Höjd 7 cm. Mjölkkanna i form av ko märkt Lugano. 1957-64. Längd 14 cm. Svanar 1957-79. Längd 9,5-12 cm. Svarta katter med lösa svansar av trä. 1957-79. Höjd 10,5 cm exklusive svans.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VAS, Arabia, tidigt 1900-tal.

VAS, Arabia, tidigt 1900-tal.

Iriserande glasyr. Höjd 35 cm.

Aktuellt bud50 EUR
Utropspris
200 EUR
KARAFFER samt GLAS, 2+2 stycken, porslin, Lomonosov, Ryssland, 1900-talets andra hälft.

En karaff i form av ett lejon, en karaff med dekor av tupp samt två glas med dekor av stiliserat blomstermönster. Höjd 4,5-15,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALF WALLANDER, figuriner, ett par, signerade i godset, för Rörstrand, tidigt 1900-tal.

Man och kvinna. Höjd ca 42 respektive 44 cm.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STIG LINDBERG, karott med lock, Fajansmålare Maja Snis. Gustavsberg. 1940-tal.

Dekor av blommor och blad. Lockknopp i form av frukt. Diameter ca 20 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Fat, djupt, fajans, Holland, barock, 1700-tal.

Polykrom dekor och dekor i underglasyr i kinesiserande stil med fågel, vas och blommor. Diameter 35,5, höjd 6,5 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIEDESTAL MED YTTERFORDER, majolika, Royal Doulton, England, jugend, omkring år 1900.

Höjd piedestal 51 respektive ytterfoder 38 cm. Diameter piedestal 31 respektive ytterfoder 52 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKULPTUR, porslin, Capodimonte, Italien, 1900-talets andra hälft.

Rokoko-par. Etikettmärkt. Höjd ca 57 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TVÄTTHO/HANDFAT, saltglaserat stengods, "V50", Höganäs, 1900-talets första hälft.

Märkt "V50". Inkl sil och propp. Längd 56 cm. Bredd 47 cm. Höjd 36 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas samt fat, stengods, "Argenta", Gustavsberg, 1900-tal.

Grön glasyr. Dekor i silver av figurer på fisk respektive sjögräs. Fatets längd 21 cm, vasens höjd ca 15 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
OLGA OSOL, KAFFESERVIS, 26 delar, "Apila", Arabia 1947-1960.

Förgyllda klöverdekorationer. 10 kaffekoppar med assietter, kopparnas höjd 5 cm, assietternas ⌀13,5 cm. 12 tallrikar, ⌀17,5 cm. Sockerskål, höjd 12 cm. Kaffekanna, höjd 23 cm. Två extra assietter.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
300 EUR
PIEDESTAL / PELARE, porslin, Arabia.

Lysterklasyr. Höjd cm, ø 34 cm.

Aktuellt bud300 EUR
Utropspris
600 EUR
MICHAEL SCHILKIN, SKÅL, keramik, signerad.

Bruntonad glasyr. Höjd 8,5 cm, ø 14 cm.

Aktuellt bud88 EUR
Utropspris
300 EUR
ARTHUR PERCY, TESERVIS, 27 delar, "Grand", Arthur Percy, Gefle, modellen formgiven 1930.

Blågrå glasyr med gulddekor. 12 tekoppar med fat, 12 assietter, tekanna, gräddkanna och sockerskål. Tekanna höjd 11 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CREMEKOPPAR, 8 st, porslin, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Med lock och fat i fältspatporslin. Dekor i blått och guld efter inspiration av "Gripsholmsservisen". Fredri I, Adolf Fredrik, Gustaf III, Gustaf IV Adolf, Carl XIII, Carl XIV Johan, Oscar I:s, Carl XV. Originalaskar medföljer. Koppars höjd 6 cm. Fatens diameter 12 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LOCKKAROTT, porslin, Meissen, omkring sekelskiftet 1900.

Dekor av strödda blommor. Diameter 22,5 cm, höjd ca 14 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin, Frankenthal, 1930-/40-tal.

Naken kvinna och leopard. Glaserad i ljus glasyr med detaljer i guld. Stämpelmärkt. Höjd ca 28, längd ca 37 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVISDELAR, porslin, 36 delar, Bing & Gröndahl, Danmark 1854-94, 1915-47.

9 flata tallrikar, ø 24 cm, 2 djupa tallrikar, ø 24 cm, 10 förrättstallrikar, ø 19,5-21 cm, 10 assietter, 14 cm, 3 ovala serveringsskålar, längd 25 cm (med dekor), oval serveringsskål, längd 31 cm, såssnipa.

Aktuellt bud60 EUR
Utropspris
200 EUR
DOSOR, 4 st, fajans och porslin, Europa, 1800- / tidigt 1900-tal.

Metallmonteringar. Märkta. Längd 6,5 - 8,5 cm och diameter 6 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOPPAR MED FAT, 6 st liknande, porslin, 1700-tal samt 1900-tal.

Blomsterdekorer. Höjd ca 6 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MUGGAR, 2 st, porslin, "Mumin", form "Teema" designad av Kaj Franck för Arabia, Finland, tillverkade under 1990-talet.

Grön mugg "Cartoon", motiv designat av Tove Slotte, i produktion 1990-1992. Gul mugg "Moominmamma", motiv designat av Tove Jansson & Tove Slotte, i produktion 1990-1996. Höjd 8 cm.

Aktuellt bud3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURINER, ett par, bemålat gips, 1900-talets första hälft / mitt.

Man och kvinna. Höjd 48 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
YTTERFODER, flintgods, Gustavsberg 1895.

I form av äggskal. På tre fötter. Höjd ca 22 cm, diameter 16 cm

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BING & GRØNDAHL, KAFFESERVIS, 24 delar, "Golden Sun", porslin, Danmark, 1900-tal.

Golden sun 12 kaffekopp med fat 12 assiett Andra sortering

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVIS ca 63 dlr "Blått Landskap", design Reinhard Richter, Arabia flintgods.

Bestående av; 3 terriner med lock, olika storlekar, 2 såsbåtar, 4 uppläggningsfat, 27-38 cm, 2 ovala uppläggningsskålar, 12 tallrikar (diameter 23,5 cm), 17 djupa, diameter 23 cm, 7 tallrikar, diameter 19,5 cm, 16 assietter, diameter 17,5 cm.

Aktuellt bud1 433 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KERAMIKSKÅLAR, 6 st, allmoge, 1800-1900-tal.

Diverse skålar, med och utan snås. Lergods, delvis glaserade. Skåne / Sydsverige. Diameter 22-30 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MUMINMUGGAR samt TALLRIKAR, 5+2 st, Arabia, 1990/2000-tal.

Fem muggar. Höjd 8 cm. Två tallrikar, diameter 19 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KERAMIKSKÅLAR, 5 st, allmoge, 1800-1900-tal.

Diverse skålar, med och utan snås. Lergods, delvis glaserade. Skåne / Sydsverige. Diameter 23-30 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAPIO WIRKKALA, servis ca 23 dlr  "Variation", Rosenthal Studio-linie, porslin, 1960-tal.

Bestående av; 12 tallrikar ca 28,5 cm, 1 serveringskål med lock, 1 såsskål, 1 skål, 1 ströare, 8 buljongkoppar med fat (2 fat samt 3 lock extra).

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VASER, 3 st, Lars Thorén, Rörstrand,

Dekor av blomster, höjd ca 15-20 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KÅGE, VAS, stengods, "Argenta" för Gustavsberg.

Grön glasyr, silverdekor av blommor. Höjd 13 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK