KERAMIK & PORSLIN

Ett brett område där du finner allt från antika lergodsföremål, bruksföremål för hemmet till unika och serietillverkade moderna pjäser i olika former av lergods, fajans, stengods och porslin. Du hittar de välbekanta svenska namnen såväl som kända internationella formgivare.

Har du keramik och porslin hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

FIGURINER, två stycken, porslin. Berlin, 1800-tal.

Gatuförsäljare, höjder 11,5/12 cm.

Aktuellt bud 6 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RUT BRYK, relief, keramik, signerad.

Glaserat. 11 x 11 cm

Aktuellt bud 3 900 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ALBERT HINRICH HUSSMANN, skulptur, porslin, Rosenthal.

Hästhuvud. Monterad på träsockel. Signerad Albert Hinrich Hussmann och otydligt numrerad. Total höjd 45 cm.

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GÖRAN BÄCK, MOCKAKOPPAR, 16 st, fajans, "Kanerva" (Ljung) för Arabia 1960-1970-tal.

5 koppar med fat, förgylld dekor. 11 koppar med fat utan dekor. Koppens höjd 5 cm, mynningens diameter 6,5 cm. Fatets 12 cm.

Aktuellt bud 71 EUR
Utropspris
150 EUR
GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST, YTTERFODER, 2 st, samt VAS, "Suvi", Arabia, 1900-talets andra hälft.

Stämplade Arabia Finland Suvi, samt Arabia Finland. Höjd ytterfoder 12,5 cm. Höjd vas 15 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
INGRID ATTERBERG, Bordslampa, "Spiral", Upsala Ekeby, stengods, 1900-talets andra hälft.

Etikettmärkt. Nr 2050. Höjd inkl skärm 55 cm

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KÅGE, fat, 2 st, stengods, "Argenta", Gustavsberg för Svenska Amerikalinjen, omkring 1900-talets mitt.

Grönglaserade med dekor av Amerikalinjens tre kronor i silver. Diameter 10,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MARIANNE WESTMAN, servisdelar, 5 st, flintgods, "Picknick", Rörstrand, i produktion 1956- 69.

En skål, mått 21 x 17 cm. En karott, skålens diameter 17 cm, total längd 23 cm. Ett fat, mått 42 x 22 cm. En skärbräda, mått 37 x 12 cm. En skål med lock, mått 16 x 9 x 6 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, 4 skålar, delvis unikat, Rörstrand & Designhuset, 1900-talets andra hälft.

Diameter 14, 19 och 21 respektive mått 20 x 21 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TESERVISDELAR, 25 st, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, 1900-tal.

Elva tekoppar med fat (1/525), tolv assietter (1/574), tekanna och sockerskål.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VASER, ett par, stengods, Doulton, Lambeth, omkring sekelskiftet 1900.

Glaserad reliefdekor i vitt samt gröna, blå och bruna toner. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, lergods, 1900-tal.

SKULPTUR, lergods, 1900-tal.

Hund sittandes på kudde. Höjd ca 62 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFE- och TESERVIS, 55 delar, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

Kaffekanna (1517), tekanna (1788), kanna (8146), sockerskål med lock (1680), gräddkanna (1538), tolv kaffekoppar (1549, med fat 1870), tolv tekoppar med fat (1550), tolv assietter (1625), vas (8254), skål (8501), askfat (8255), tandpetshållare (1801), fyra små fat (2422) samt sex smörfat (1505).

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
UPPSATSSKÅL Meissen porslin 1900-talets första hälft.

Höjd 41 cm

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN, porslin, Bing & Gröndal.

Isbjörn. Längd 30 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BING & GRØNDAHL, vas porslin, Danmark,

dekor med väderkvarn i landskap, höjd ca 24 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVIS ca 50 dlr "Musselmalet" Royal Copenhagen  porslin 1900-talets andra hälft.

Bestående av; 1 par ljusstakar, modellnr 2307, 1 vas, modellnr 1016, 1 vas, modellnr 1161, 1 karott, modellnr 26, 1 uppläggningsfat, modellnr 1143 (kantnagg), 14 assietter, modellnr 574, 6 assietter, modellnr 575, 1 kaffekanna, modellnr 48, 1 tekanna, modellnr 259, 1 sockerskål med lock, modellnr 657, 1 gräddsnipa, modellnr 521, 2 gräddsnipor, modellnr 522, 11 koppar med 12 fat, modellnr 756, 1 fat, modellnr 719, 2 koppar med 3 fat, modellnr 703, 2 koppar utan fat, modellnr 72 (1 andra sort.) 2 koppar utan fat, modellnr 73. (1 andra sort.).

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST, muggar, ett par, Arabia, Finland, 1900-talets senare dell.

Bastu-motiv. Höjd 9 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG CARLSSON, väggreliefer, 4 st, stengods, signerad och daterade 1970-1976.

"Rymdgata", "Sommaröga", "Sommar" & "Utkastad. Ca 19,5x19,5-22x22 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AMPEL, majolika, 190-talets början, flintgods.

Knopp i brons. Reliefdekor av växter. Diameter 28 cm

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, lergods, Jugend, möjligen Danmark. 1900-talets början.

Dekor av vågor och blommor mot svart botten. Höjd ca 15 cm.

Aktuellt bud 1 005 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, 3 vaser + skål, 4 delar, stengods, Rörstrand Ateljé, 1960-tal.

Höjd 6-17 cm

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PRINS EUGEN, ytterfoder 3 st sk "Waldemarsudde-kruka" vitglaserat stengods Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Höjd 13-19, diameter 19,5-25,5 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin, Royal Copenhagen.

Ekorrar. Modell 416. Höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TIMO SARPANEVA och SALVADOR DALÍ tekanna för Rosenthal signerad och numrerad 391/500 porslin.

Polykrom emaljdekor i relief mot guldfond, handtag av mässing, märkt LIMITIERTE KUNSTREIHNEN Rosenthal Suomi Objekt Dali, total höjd ca 16 cm

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, "Argenta", Gustavsberg.

Märkt Argenta 1079 II. Höjd 15 cm

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OKÄND FORMGIVARE, vas, keramik, jugend.

Bukig med liten hals, reliefdekor av blommor på skuldran, glasyr i blått, gult och grönt, otydligt signerad i botten med monogram, 18 (1918?) samt 9. Höjd 11 cm, diameter 15 cm

Aktuellt bud 1 301 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsbergs studio, årsbokstav Y.

Grå harpälsglasyr, höjd 17,5 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GUNNAR NYLUND, kanna, stengods, Rörstrand.

Glaserad. Höjd 34,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, figurin, Gustavsberg.

Flicka med duva. Höjd 46 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATS THESELIUS, vas, keramik, "Ekorr-djävulen", Agador, Polen, 1991, signerad samt numrerad 34/275.

Grön glasyr med dekor av ekorre. Märkt på baksidan " Ekorr-djävulen ÅRETS SKÅP - 1991 för Svenska Arkitektförbundet MATS THESELIUS i samarbete med Marek Chodor Candelarte KB, tillverkat av Agador, Polen i 275 ex". Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVEN WEJSFELT, figurin, stengods, Gustavsberg.

I form av makrill. Etikettmärkt. Längd 26 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin, Schaubach kunst, Tyskland. 1900-talets mitt.

Höjd 25 cm

Aktuellt bud 560 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TESERVIS, 16 delar, porslin, Lomonosov Sovjetunionen, 1960/1970-tal.

12 tekoppar, tekanna, sockerskål, gräddsnäcka skål. Diameter 17 cm.

Aktuellt bud 130 EUR
Utropspris
150 EUR
HERTHA BENGTSON, 39 delar, SERVISDELAR, "Blå eld", Rörstrand.

Kanna, 9 äggkoppar, gräddkanna, skål, burk med lock, en djup tallrik, 6 skälar, 2 assietter, 11 mattallrikar, 4 koppar med 3 fat, 3 uppläggningsskålar.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF EKBERG, vas stengods signerad och daterad 1902 Gustafsberg.

Höjd ca 19,5 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DOCKSERVIS, "Snövit" 10 dlr Walt Disney/Rörstrand flintgods 1940-tal.

Bestående av; 1 kanna med lock, 1 liten skål, 1 gräddkanna, 6 koppar med fat, 1 kopp med fat (ur servisen Sju dvärgar).

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, Karl Ens, Volkstedt, Tyskland.1900-talets första hälft.

Två papegojor sittandes på bas. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VAS, stengods, Lisa Larson, K-studion, Gustavsberg.

Svart. Höjd 24,5 cm. Diameter 17 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LASSE ÖSTMAN, fat, stengods. 1900-talets andra hälft.

Signerad undertill Östman 88/63. Diameter 26 cm. Höjd 6 cm

Aktuellt bud 406 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERNDT FRIBERG, skål, stengods, Gustavsberg studio, signerad Friberg samt med studiohanden, 1900-talets mitt.

Aniararaglasyr. Höjd 8. Diameter 11,5 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STIG LINDBERG, Figurin, "Springare", stengods, Gustavsberg studio 1952-72.

I form av stiliserad häst. Tryckt och målad dekor. Signerad Stig L och med studiohanden. Höjd 13 cm

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEFAN DAKON, figurin, flintgods. Goldscheider, formgiven 1938.

"Lady with Bikini & Long Skirt Rumba". Dansande kvinna. Höjd 32 cm

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PIERO FORNASETTI, tallrikar, 6 st, porslin, "Stoviglie", porslin, Milano, 1955.

Tryckt dekor av sex olika motiv i svart, i gul och guld. Märkt "Stovigli Fornasetti Milano". Diameter 26 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
EUGEN TROST, tekoppar med fat, 5 stycken, flintgods, "Zebra", Gefle.

Dekor i svart och vitt. Höjd cirka 8 cm. Fyra extra koppar medföljer.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Giraff. Ur serien Stora Zoo, formgiven 1957. Bär etikett. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LANTERNOR, ett par, porslin, Kina 1900-talets första hälft.

Höjd 29-30 cm. Diameter ca 20 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
200 EUR
SKÅL, porslin Kina, 1900-talets mitt.

Insidan med dekor samt 6 karaktärsmärke. Diameter 14 cm. Höjd 6,5 cm.

Aktuellt bud 45 EUR
Utropspris
150 EUR
SKÅL MED LOCK, keramik, AWF, Iiris Finland.

Diameter ca 10 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
300 EUR
VÄGGPLAKETT, stengods, Jackie Lynd, Rörstrand, 1970-80-tal.

Mått 32,5 x 40 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAFFE- och TESERVIS, 24 delar, porslin, "Cobalt Net", Lomonosov.

Bestående av: 14 assietter, diameter 15 cm. 2 sockerskålar med lock, längd ca 16,5 cm. 2 gräddkannor, längd 12,5 cm. 2 kannor med lock, längd 20 cm. 4 fat på fot, diameter 18,5 cm. 1 skålfat, diameter 22 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YTTERFODER, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, 1900-talets första hälft.

Dekor av blommor i underglasyrblått, pålagda sniglar på sidor samt genombruten mynningskant. Modellnr 1/1047. Diameter 17 cm, höjd 16 cm.

Aktuellt bud 12 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANNA, flintgods, möjligen Alf Wallander, Rörstrand, jugend, omkring år 1900.

Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PRINS EUGEN, ytterfoder, 7 st, "Waldemarsudde", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Diameter 13 och 16 cm, höjd 12,5 och 15,5 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TERRIN på FAT, porslin, "Nejlika", ur IKEA:s 1700-tals serie, 1990-tal.

Dekor i blått. Med lock och grepen. Etikettmärkt. Terrinens längd ca 33, bredd 24 cm, höjd 25 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF EKBERG, vas, stengods, Gustavsberg, signerad samt daterad 1918.

Dekor i sgrafitto-teknik. Höjd 28 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKULPTUR, porslin, 1900-talets slut.

Vinthund. Vitglaserad, delvis bemålad. Höjd 87 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF MANUEL, skulptur, keramik, signerad i godset.

Isbjörn. Höjd 19,5 cm, längd 25 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
150 EUR
GUNNAR NYLUND, "Domino", Vaser, 2 delar, Rörstrand.

Höjd 14-23 cm

Aktuellt bud 45 EUR
Utropspris
150 EUR
VAS, sk Cong-vase, porslin, Kina, 1900-talets början. Bär Kangxi sex karaktärers märke.

Celandon glasyr. Mått 9x9 cm. Höjd 18 cm.

Aktuellt bud 165 EUR
Utropspris
200 EUR
BORDSLAMPA, porslin, Kina, tidigt 1900-tal.

Total höjd 32 cm.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
150 EUR
TESERVIS, 16 delar, fajans, Arabia 1964-1971.

Handmålat blomstermotiv. 6 tekoppar med fat. 6 assietter, varav en med något annorlunda dekoration, ø 19 cm. Serveringsfat, ø 25,5 cm. 2 tekannor, höjd 16 cm och 11 cm. Sockerskål, ø 10 cm.

Aktuellt bud 65 EUR
Utropspris
150 EUR
TALLRIKAR, 18 st, porslin, Kina Guangxu (1874-1908).

Bär 6 karaktärsmärken. 8 st, diameter 15 cm. 6 st, diameter 18,5 cm. 4 st, diameter 7 cm.

Aktuellt bud 1 950 EUR
Utropspris
200 EUR
TUULA SAARENPÄÄ, RYA. Ca 153x109 cm.

"Pusta".

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
200 EUR
TESERVIS 22 dlr, Meissen "Indiche Malerei" 1900-tal porslin.

Bestående av; 11 koppar med fat, 11 assietter.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVIS, ca 25 dlr, mestadels Limoges, tidigt 1900-tal porslin.

Handmålad dekor, signerade A. Ritt, bestående av; 1 serveringsfat, längd 63 cm, 1 såsbåt på fat, 1 såsskål på fat, 1 karott med lock, 1 karott med lock, 20 tallrikar, diameter 24 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDREA DELLA ROBBIA, efter, väggrelief, majolika, Italien, 1800-tal.

Madonna med barnet. 100x63 cm.

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
12 000 SEK
FIGURIN, porslin, Goldscheider, Wien, Österrike.

Figurin föreställande amor med torkostonad glasyr. Munrerad 5724 27 4. Monterad på träsockel märkt med plakett Goldscheider G Wien. Total höjd 29 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavberg studio, signerad.

Blåbrun harpälsglasyr. Signerad Friberg samt med studiohanden och otydlig årsbokstav. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SERVISDELAR, 14 , flintgods, "LA", Stig Lindberg, Gustavsberg, 1950/60-tal.

3 assietter 17,5 cm 5 skålar 21 cm 6 tallrikar 25 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERNDT FRIBERG, vas och skål, stengods, Gustavsberg studio, vasen signerad.

Vas med brun harpälsglasyr. Signerad Friberg samt med studiohanden och årsbokstaven J. Höjd 9 cm. Skål med ljusgrön harpälsglasyr. Etikettmärkt. Längd 10,5 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
EWALD DAHLSKOG, bland annat. Vaser, 3 st, fajans, Bo Fajans Gefle.

Olika glasyrer. Djupstämplade. Tillbringare signerad D. 121 Turkos. Höjd 27 cm. Hänkelvas signerad 4416 987. K. Höjd 24 cm. Vas signerad 4349 Oliv. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsberg studio, signerad och daterad 1976.

Gulbrun harpälsgrayr. Signerad Friberg samt med studiohanden och daterad 1976. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ÅKE HOLM, skulptur, lergods, signerad.

Figurscen med man och häst. Höjd ca 20 cm

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURIN, porslin, Ryssland, 1900-talets början.

Flicka med skidskor. Höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASER, ett par, porslin, Jugend, Rörstrand, tidigt 1900-tal.

Dekor av blommor. Höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TESERVIS, 20 delar, lergods, Nittsjö.

Turkos glasyr. 6 tekoppar med fat 12 assietter 20 cm Tekanna Sockerskål

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LOUISE ADELBORG, 57 servisdelar, porslin, "Swedish grace/Nationalservisen/Magnolia", Rörstrand, 1900-tal.

12 st tallrikar, d 24,5 cm 12 djupa tallrikar, d 25 cm 12 st förrättstallrikar, d 21 cm 12 st assietter, d 17,5 cm 2 st ovala fat, l 27 cm 1 ovalt fat, l 33 cm 1 ovalt fat, l 37 cm 1 såsskål 1 uppläggningsskål, d 16 cm 1 uppläggningsskål, d 19 cm 1 uppläggningsskål, d 22 cm 1 tillbringare, höjd 18 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURGRUPP, vitglaserad. Neapelliknande märke, omkring 1900. Efter skulptur av CLODION, Claude MICHEL, 1738-1814.

Sittande faun med muscicerande små fauner. Höjd 26,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVIS, 7 delar, benporslin, Masato Yamamoto, "Nippon" Gustavsberg. 1970-tal.

Tekanna, 5 tekoppar med fat (ett medförljande fat, sockerskål.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SCHACKPJÄSER, porslin, 1900-tal i schatull av trä.

Totalt 16 stycken. Märkta med fyrklöver, kungen och drottningen märkta 84/400. Höjd ca 8-11 cm. Schatullet 53x28x12 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT 2 st, lergods, Andersson & Johansson Höganäs 1900-talets mitt.

45 x 31 cm resp 40 x 31 cm. Båda, höjd 5,5 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BIRGER KAIPIAINEN, fat, keramik, Rörstrand, numrerat 79/500.

Mått 63 x 46 cm. Originalkartong meföljer.

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KNUD KYHN, skulptur, stengods, monogramsignerad i godset, Royal Copenhagen, omkring 1900-talets mitt.

Apa med fjäril i hand. Märkt "19 KK 52 21153" samt "095". Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
INGER PERSSON, ytterfoder och fat, stengods, Rörstrand.

Polykromt glaserade. Längd 28- 35 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, figurin, stengods, Rörstrand, omkring 1900-talets mitt.

Skunk. Glaserad. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIN, porslin, Capo di monte, Neapel 1900-luvun alku.

Storlek 20x15 cm, höjd 13,5 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
300 EUR
MARIANNE WESTMAN, servis, 24+3 delar, "Picknick" resp "Pomona", Rörstrand.

Bestående av: Oval karott med lock Rund karott med lock och handtag 2 olika skärbrädor Burk med lock 2 rektangulära små karotter Bonbonjär med toppigt lock Pepparkar 6 äggkoppar Liten bytta med lock och handtag 3 små syltskålar med handtage Kaffekanna med lock Gräddsnipa med lock 3 olika djupa tallrikar 2 små tallrikar + 1 djup tallrik modell "Pomona"

Aktuellt bud 5 209 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KOPPAR, 2+1+1, porslin. KPM, Meissen resp AR.

Ett par chockladkoppar, KPM, med polykrom och förgylld dekor. Koppens höjd 7 cm. En mockakopp Meissen med polykrom dekor. En mockakopp märkt Augustus Rex, dekor i vinrött, guld och polykromt.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LISA LARSON, ljusstakar/figuriner, 9 st, lergods, 1900-talets andra hälft.

Åtta ljusstakar och en figurin. Höjd 10-19 cm.

Aktuellt bud 3 009 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, mat-, kaffe- och teservis, porslin, 44 delar, porslin, "Musselmalet", Danmark.

Halvblond. 6 mattallrikar 571 25,5 cm 6 djupa tallrikar 659 23,5 cm 6 förrättstallrikar 572 22 cm 6 assietter 574 17 cm Uppläggningsfat 666 31 cm Skål 512 21,5 cm Lövformat fat Bing & Gröndahl 19,5 cm Kaffekanna 519 26 cm Gräddkanna 522 10,5 cm 2 tekoppar med fat 90/91 5 kaffekoppar med fat 576 6 moccakoppar med fat 528

Aktuellt bud 4 855 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, fat, "Flora Danica" porslin. Hausmalerei.

Rund med taggiga kanter med genombruten dekor. Handmålad polykrom och förgylld dekor. Diameter: 35 cm

Aktuellt bud 1 301 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BJØRN WIINBLAD, 36 bestick, porslin, "Siena", Rosenthal, 1900-talets andra hälft.

Tolv knivar, längd 20 cm. Tolv gafflar, längd 20 cm. Tolv skedar, längd 20 cm.

Aktuellt bud 1 002 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATSERVIS, 44 delar, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

Tolv mattallrikar (1621), tolv djupa tallrikar (1616), tolv förrättstallrikar (1624), såsbåt (8159), fem upplägningsfat (1556, 1522, 1689, 8062 och 1597) samt salt- och pepparströare (1876 och 1906).

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SERVISDELAR, 69 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

Fyra skålar (624), terrin med lock (1129), sex djupa tallrikar (566), serveringsfat (628), snäckformad serveringskål (1074), tekanna med lock (611), serveringsskål (512), åtta tallrikar (572), tio assietter (573), tolv tekoppar med fat (524), skål på fot (511), serveringsfat (613), underlägg (2058), såsbåt (1105), kanna (763), såskanna (661), vinägerflaska (1180), senapsburk (743-744), salt- och pepparströare (711 & 712), tre pepparströare (439), tre saltkar (706), uppläggningsfat (716) samt sex smörhundar.

Aktuellt bud 8 701 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATSERVIS, flintgods, 46 delar, "Skåne", Rörstrand, tillverkad mellan 1915-1930.

Motiv av Skånska slott. 18 djupa mattallrikar, 12 flata mattallrikar, terrin med lock, 2 serveringsfat i olika modeller och storlekar, 2 serveringsskålar, 6 förrättstallrikar, 5 assietter.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin Royal Dux.

En rokokodam, Royal Dux Deutschland. Höjd 27,5 cm Rokokopar. Höjd 22,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERTHEL THORVALDSEN figurin biskvi Gustavsberg 1932 medföljer skärm.

Höjd med sockel 39 cm, medföljer broderad senare skärm

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STURE G OHLSSON, teservis 15 dlr Tallhöjdens Keramik Simlångsdalen.

Glaserat lergods och teak,

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK