KERAMIK & PORSLIN

Ett brett område där du finner allt från antika lergodsföremål, bruksföremål för hemmet till unika och serietillverkade moderna pjäser i olika former av lergods, fajans, stengods och porslin. Du hittar de välbekanta svenska namnen såväl som kända internationella formgivare.

Har du keramik och porslin hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

CARL HARRY STÅLHANE och GUNNAR NYLUND, två vaser, en skål samt en figurin, stengods, Rörstrand.

Två vaser och en skål av Carl-Harry Stålhane samt en figurin i form av pingvin av Gunnar Nylund. Höjd ca 4 - 15 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRITT-LOUISE SUNDELL, golvvas, glaserat stengods, etikettmärkt, Gustavsberg, 1960-70-tal.

Dekor av räfflor och ringar. Höjd ca 39 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VASER, 2 st, keramik Höganäs A.J (Ander Johansson Måryd), 1900-tal.

Lysterglasyr , signerade höjd 11-20 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ELIN JUSELIUS, SKÅL, keramik, signed EJ.

Glaserad, målad växtdekor. Höjd 17 cm, diameter 19 cm.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
VAS, stengods, Carl Halier, Royal Copenhagen.

Balusterformad. Höjd ca 17 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SERVISDELAR, 26 DELAR, "Amapola", Villeroy&Boch, 1900-talets andra hälft.

5 st mattallrikar, 9 st förrättstallrikar, 5 st buljongskålar, 2 st såssnipor, 2 st skålar, diameter 19-23 cm. 1 st serveringsfat, 2 st serveringsfat, ovala. Längd 36-43 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TESERVIS, 10 delar, porslin med gulddekor, Moskva, 1972.

8 tekoppar Höjd ca 5 cm. 1 Skål Höjd ca 7 cm. 1 Tekanna Höjd ca 14 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURINER, porslin, 2 st, bland annat Svend Jespersen, Bing & Gröndahl. Danmark.

Tysk boxer. Svend Jespersen. Höjd 15 cm. Kungsfiskare, Höjd 10 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARL LINDSTRÖM, lampfot, jugend, porslin, Jugend, Rörstrand.

Floral dekor. Den övre kanten delvis genombruten. Höjd ca 26 cm.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANDERS BRUNO LILJEFORS, vas, signerad, Gustavsberg, 1960 / 70-tal.

Rundad for med avsmalnande hals. Dekor i hög relief. Höjd ca 11 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PAUL HOFF & GUNNAR NYLUND, figuriner av stengods 5 st, Gustavsberg och Rörstrand.

2 st sälar och en snöripa av Paul Hoff, Gustavsberg. Glaserade i framför allt vitt och grågrönt med svarta och röda detaljer. En stämplad undertill GUSTAVSBERG SWEDEN SNÖRIPA PAUL HOFF. 2 st etikettmärkta. Höjd ca 8-14, längd 16-23 cm. Fasan och mås av Gunnar Nylund. Glaserade i blå respektive vit harpälsglasyr. Signerade R SWEDEN GN. En på senare träsockel. Höjd ca 22-23 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRITA HEILIMO, vas av stengods, Arabia 1960-tal.

Spräcklig glasyr i grönt och gråbrunt. Signerad BH ARABIA och stämplad ARABIA MADE IN FINLAND. Höjd ca 21,5 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALF WALLANDER, figuriner, ett par, signerade i godset, för Rörstrand, tidigt 1900-tal.

Man och kvinna. Höjd ca 42 respektive 44 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TYRA LUNDGREN, skål, Venini, Murano, 1940-/50-tal.

Lövformad. Märkt Venini, Murano undertill. Längd ca 23 cm.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURINER, 7 st, stengods, S, några med monogramsign EM.

Höjd 30-16 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
HILKKA-LIISA AHOLA, FAT, keramik, signerat Hilkka-Liisa Ahola, Arabia.

Kvadratisk med rundade hörn, 30 x 30.

Aktuellt bud70 EUR
Utropspris
150 EUR
GRANDTOURSOUVENIR, lergods, Italien troligen, sent 1800-tal.

Klockformad på fot, hänklar, med antikiserande motiv med figurer. Diameter 17, höjd 12 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, SKÅL SAMT MINIATYRVAS, stengods, Bernt Friberg, C H Stålhane och Gunnar Nylund, 1900-talets andra hälft.

Glasyr i olika färger. Signerade. Höjd ca 7-11 cm.

Aktuellt bud355 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PIEDESTAL, flintgods, Rörstand, 1800-talets slut.

Balusterformad med dekor av näckrosor. Höjd 86 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RAIJA TUUMI, FAT MED SKÅL. Sign. RT Arabia. 1900-talets mitt.

Chamottekeramik, mörkgrön och ljus glasyr. Diameter 37,5 cm.

Aktuellt bud44 EUR
Utropspris
200 EUR
LISA LARSON, FIGURIN, stengods, Gustavsberg, bär tillverkarens stämpel.

Lejon. Etikettmärkt. Höjd ca 14 cm.

Aktuellt bud65 EUR
Utropspris
200 EUR
SERVISDELAR, 30 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

2 st vaser, helblond, ca 10-11 cm 1 st tekanna, helblond, 20 cm 1 st salt och pepper ströare, helblond 1 st skål, helblond, 19 cm 1 st mockakopp med lock, halvblond 1 st sockerskål, halvblond, 12 cm 1 st skål på fot, halvblond, 17 cm 1 st skål, helblond, 19 cm 1 st sockerskål, helblond, 8 cm 1 st smörask, räfflat 1 st gräddkanna, 8 cm 1 st askfat, helblond 1 st assiett, helblond, 18 cm 1 st fat helblond, 17 cm 1 st fat, halvblond 3 st små fat, 7 cm 4 st tefat, 15 cm 1 st kaffekopp med fat, 2 st fat medföljer 2 st mocka kopp med fat,halvblond, 2 st extra fat medföljer 2 st extra fat, halvblond

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LISA LARSON, väggplakett, stengods, Gustavsberg.

Kvadratisk. Glaserad, dekor av fågel. 25x27 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS samt SKRIVSTÄLL, porslin, Jugend, Rörstrand.

Naturalistisk dekor. Höjd 11 resp längd 22,5 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, porslin, Jugend, Rörstrand ca 1900-1905.

Fyrkantig fot med växtdekor. Höjd 14,5 cm.

Aktuellt bud2 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG LINDBERG, servisdelar, 22 st, benporslin, "Prunus", Gustavsberg, 1962-74.

6 tekoppar med fat 9 kaffekoppar med fat 7 st assietter

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG LINDBERG, "Karneval", fajans, Gustavsberg studio 1958-1962.

Rektangulär. Tryckt och handmålad dekor av ovaler inom rutnät. Signerad G, SWEDEN P 232 och målarsignatur Karin Gustavsson. Höjd 29,5 cm.

Aktuellt bud4 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STIG LINDBERG, vas, "Endiv" stengods, Gustavsberg.

Svart glasyr. Slät, vegetativ dekor. Höjd 37,3 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURINER, 2 st, Lisa Larson, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Lergods. Höjd ca 15 cm. För ett ljus vardera.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, flaska med propp, stengods, Gustavsberg, 1970-tal.

Mansfigur i renässansdräkt. Glaserad i brunt och mörkbrunt. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GALLERSKÅL, fajans, 1800-talets mitt.

Genombruten dekor, med hänklar. Längd 28 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, flintgods, Gustavsberg, Jugend, 1900-talets början.

Vitglaserad. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOPP MED FAT, Berlin porslin 1900-talets första hälft.

Förgyld kant samt med målad dekor av järnkorset samt daterad 1914.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF EKBERG, vas, flintgods, Gustavsberg, Sgrafitto, 1917.

Reliefdekor i sgrafitto-teknik av bladverk. Höjd 32,5 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN, parian, Gustavsberg, 1926.

Antikiserande kvinna. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KÅGE, VAS, stengods, "Argenta" Gustavsberg.

Grönglaserad med silverdekor. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SYLVIA LEUCHOVIUS, vas och skål, Rörstrand, 1970-tal,

Glsaerat stengods. Vas höjd ca 12 cm. Skål diameter ca 17 cm, höjd 9 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, skulptur, stengods, "Samhällsdebatten", Gustavsberg 1969-71.

Cromotryckt dekor av blommor och kvistar, delvis målad i svart och guld. Stämplad LISA L. GUSTAVSBERG, höjd 39 cm.

Aktuellt bud22 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
YTTERFODER, 8 st, porslin, Gustavsberg 1900-talets andra hälft.

Tre st "Empire" diameter 17,5, höjd 16 cm, två st "Old Gustavsberg" diameter 18, höjd 16,5 cm, en "Waldemarsudde" diameter 25, höjd 13 cm samt två "Waldemarsudde" diameter19,5, höjd 19 cm.

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, keramik, Rosa Ljung, Torekov. 1900-talets andra hälft.

I form av kronärtskocka. Höjd 21 cm exkl armatur.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TALLRIKAR, 9 st, porslin, Royal Copenhagen samt Bing & Gröndahl, omkring 1900-talets mitt.

Handmålad dekor efter planchverk över den danska floran inspirerad av serien "Flora Danica". Två av större storlek, Bing & Gröndahl. Diameter ca 25 - 27 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VILHELM BJERKE PETERSEN, vas av chamotterat stengods, Rörstrand, 1950-tal.

Stengods med dekor i svart mot blågrå fond. Stämpelmärkt. Höjd ca 36-39 cm.

Aktuellt bud617 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFESERVIS, porslin, "Musselmalet" Helblond. Royal Copenhagen, 30 delar.

Blå blomsterdekor på vit botten. Genombrutna kanter. 10 kaffekoppar med fat, (1035), sockerskål (1112), mjölkkanna (1031), 9 desserttallrikar (1087), 4 små vaser (1911), 2 kakfat (1062 och 1098), djup skål (1177), skålfat på fot 1023) samt ett avlångt serveringsfat (1115).

Aktuellt bud4 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, Gustavsberg, 1960-tal.

Glaserad. Märkt med studiohanden. Höjd 10 cm.

Aktuellt bud1 010 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDS-/GOLVLAMPOR, stengods, ett par. Albert & Pyot Thiry.

Figuriner. Träsockel. Höjd inkl. skärm 122 cm.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MUMINMUGG, porslin, "Julhälsning", Arabia, Finland 1997-2002.

Höjd 8 cm.

Aktuellt bud110 EUR
Utropspris
250 EUR
LISA LARSON, skulptur stengods, "Moses", K-studion. Gustavsberg.

Liggande katt. Svart glasyr. Längd 30 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURIN, stengods, Lisa Larson, Gustavsberg K-studion.

Fotbollsspelare, Hammarby. Höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSARMATUR, 1900-tal, märkt Dresden, porslin.

Tygklädd skärm. Total höjd ca 44 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIKAR, 6 st, "Stoviglie", porslin, Fornasetti, Milano, 1955.

Tryckt dekor av sex olika motiv i svart, i gul och guld. Diameter 26 cm. Märkt "Stovigli Fornasetti Milano"

Aktuellt bud4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SIGNE PERSSON-MELIN, tekanna, stengods. Rörstrand.

Hexagonformad med löst lock. handtag av koppar. Längd ca 18 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALF WALLANDER, vaser, ett par, flintgods, Rörstrand, omkring år 1900.

Dekor av blommor. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SYLVIA LEUCHOVIUS, 73 servisdelar, porslin, "Sylvia", Jubileumsservis, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Dekor av penséer. Inklusive: 11 mattallrikar, diameter 24 cm. 11 assietter, diameter 17 cm. 11 djupa desserttallrikar, diameter 20 cm. 12 äggkopppar, höjd 4 cm. 12 kaffekoppar med fat, höjd 6,5 cm. 12 tekoppar med fat, höjd 7 cm. Tekanna med lock, höjd 16 cm. Kaffekanna, höjd 20 cm. Möjlkkanna, höjd 8 cm. Sockerskål med lock, höjd 7,5 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
URSULA PRINTZ, fat, fajans, Gustavsberg Studio, signerat.

Polykrom dekor. Signerat Printz samt med studiohanden. Längd 26 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, figuriner, ett par, stengods, Gustavsberg.

Golfspelare, Höjd ca 18-20 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VASER och SKÅLAR, miniatyrer, 9 st, vara 4 signerade John Andersson, Höganäs.

Glaserade. Höjd 2-7 cm.

Aktuellt bud605 SEK
Utropspris
1 800 SEK
SERVISDELAR, porslin, 42 delar, "Musselmalet", Royal Copenhagen.

12 mattallrikar (1084) 12 assietter (1087) 10 kaffekoppar med fat (1035) sockerskål (1113) gräddkanna (1031) skål på fot (1020) skål (1023) ljusstakar 1 par (1138) askfat (1004) såsskål (1105)

Aktuellt bud5 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LISA LARSON, "Måns Maxi", figurin, K-studion i Gustavsberg.

I form av sittande katt. Glaserad i grå och beige toner. Ögon i svart och gult. Signerad MADE IN SWEDEN LISA L K-studion Gustavsberg. Höjd ca 30 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SERVISDELAR, 42 delar, flintgods, "Gröna Anna", Rörstrand, 1900-tal.

6 mattallrikar ca 24 cm 6 förrättstallrikar, 21,5 6 assietter ca 18 cm 6 djupa ca 20 2 skålar ugnsfat såskanna kaffekanna, gräddkanna 6 kaffekoppar med fat 6 tekoppar utan fat

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 800 SEK
STIG LINDBERG, vas samt skål, stengods, Gustavsberg Studio.

Glaserade. Märkt "Drejargods Stig L." Vasens höjd 13 cm, skålens diameter 11 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIERO FORNASETTI, koppar, 6 st, porslin, Italien.

Dekor i svar och guld. Höjd 5 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, 2 st, Gustavsberg.

Johanna samt flodhäst. Höjd 15 resp längd 18 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, chamotterat stengods, Rörstrand.

Gulbrun glasyr. Hänklar. Höjd 26,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALF WALLANDER, kaffeservis 4 delar, "Trollsländan", porslin, jugend, Rörstrand.

Porslin, reliefdekor av trollslända, underglasyrfärger i violett och rosa. Märkta Rörstrand. Bestående av kaffekanna (höjd 24 cm), sockerskål, 2 kaffekoppar med fat. 10 fat medföljer.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TUULA AUERMAA, väggrelief, signerad och daterad -82 i godset.

Fasad. 44,5 x 10 x 28 cm.

Aktuellt bud51 EUR
Utropspris
300 EUR
FAT, keramik, "Violetta", Birger Kaipiainen, Arabia, 1900-talets slut.

I form av pensé, rödviolett lysterglasyr. Längd 16 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, keramik, Rosa Ljung Torekov, 1900-talets andra hälft.

I form av kronärtskocka. Höjd 21 cm exkl. armatur.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, majolika 1800-talets slut.

Polykrom dekor. Dekor av bladverk, maskaroner. Hänklar. Skadad skärm medföljer. Höjd inkl träsockel men exklusive skärmhållare 51 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, golvvas, signerad glaserat stengods, 1900-talets andra hälft.

Glaserat stengods, oval, med räfflad dekor, höjd ca 40 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVEN JONSSON, skulptur, stengods, Gustavsberg studio, signerad Sven J och daterad 51.

Isbjörn. Märkt med studiohanden. Längd 25 cm.

Aktuellt bud888 SEK
Utropspris
3 000 SEK
YTTERKRUKOR, 6+1+1 st, porslin. "Waldemarsudde", Prins Eugen, Gustavsberg.

Vitglaserade. Stämpelmärkta Gustavsberg. Höjd ca. 13-19,5 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ASSIETTER, 15 st, porslin, Nordiska Kompaniet, 1900-talets första hälft.

Dekor av blommor och bladverk. Diameter 19 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERNDT FRIBERG, skål och vaser, 2 st, stengods, signerade  Friberg Gustavsbergs studio, höjd 5,4 - 8,3 cm.

Olika form, färg, glasyr och år. (3)

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF EKBERG, 5 delar, flintgods, Gustavsberg, signerad, 1900-talets första hälft.

I lysterglasyr med gulddekor. 2 st ljusstakar, 1 större fat, 1 skål, 1 ask med lock. Diameter på fat 26 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods, Gustavsberg.

"Charlotta". Höjd 16 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLAR, 2 st, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen.

Helblond. Skålfat på fot, skål. Genombruten dekor. Diameter 17,5 och 23,3 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
URNOR MED LOCK, ett par porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen,

Dekor i blåt av blommor. Lock med knopp i form av putto. Höjd 28,5 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVISDELAR, ca 60 delar, porslin, Rosentahl.

14 st tallrikar diameter ca 24,5 cm. 9 st assietter diameter ca 14,5 cm. 14 st djupa tallrikar diameter ca 22,5 cm. 1 st såsskål på fat. 1 st sockerskål med lock. 1 st djup skål diameter ca 18,5 cm. 2 st uppläggningsfat längd ca 28 cm resp. 33 cm. 7 st tekoppar med fat. 11 st kaffekoppar med fat.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BIRGER KAIPIAINEN, fat porslin Arabia Finland 1900-talets andra hälft.

Ovalt, längd 21 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
YNGVE BLIXT, keramik, vas samt skål. Signerade.

Höjd 7-15 cm.

Aktuellt bud670 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD MED INFÄLLDA STENGODSPLATTOR AV ÅKE HOLM.

Tre infällda stengodsplattor med motiv av Fiskarfamiljen och manlig ryttare. Längd 130 cm Bredd 52 cm. Höjd 56 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
RELIEFER, stengods, 2 st. Åke Holm.

Motiv med Abraham, Isak och väduren. 32x27 cm. Samt man med duva. 13x14 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ÅKE HOLM, skål, stengods, signerad.

Rund med målad dekor. Diam 16,5, höjd 8 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ÅKE HOLM, väggplaketter, 3 st, stengods, signerade.

Figurer med fiskar. 43 x 38 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PARTI PORSLIN, 4 delar bl.a Qianlong Kina (1736-1795).

Tallrik, Kina famille rose, diameter 23 cm. Cremekopp med lock, porslin 1700-tal, höjd 10,5 cm. Tazza, Kina 1800-tal, höjd 5 cm. Sandströare, Kina 1800-tal, höjd 6 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ÅKE HOLM, skulptur, stengods, Höganäs 1950-tal, signerad.

"Jona kastas i havet", längd 31, höjd 25 cm.

Aktuellt bud4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par. Åke Holm. 1900-talets mitt.

"Brödrakretsen" Höjd inkl. skärmhållare 46 cm.

Aktuellt bud1 150 SEK
Utropspris
2 500 SEK
INGER WEICHSELBAUMER, skulptur, stengods, signerad.

I form av kvinnokropp. Höjd 13 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Fotbollsspelare, AIK. Höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN, porslin, Meissen, sannolikt tidigt 1900-tal.

Polykromt målad dekor. Höjd 23 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
EWALD DAHLSKOG, golvvas av fajans, Bo Fajans, omkring 1900-talets mitt.

Ljus glasyr med randdekor i relief. Höjd ca 51 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERNDT FRIBERG, skålar, 3 st, stengods, Gustavsberg, Signerade Friberg.

Varierad glasyr. Signerade Friberg. Diam ca 2 - 10 cm. Höjd ca 4-10 cm.

Aktuellt bud2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERNDT FRIBERG, skål, stengods, Gustavsberg, Signerad Friberg.

Grön harpälsglasyr. Signerad Friberg samt med studiohanden och årsboktav F. Diameter 12 cm

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TESERVIS, 10 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen.

8 tekoppar med fat. Höjd ca 6 cm. Sockerskål, ca 7,5 cm. Gräddsnipa, ca 7,5 cm.

Aktuellt bud4 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERNDT FRIBERG, skålar, 2 st, stengods, signerade.

Varierande glasyr. Diam ca 3 - 6 cm. Höjd ca 3- 4 cm

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAFFEKOPPAR med FAT, 10 st och KAFFEKANNA, porslin, "Blå Blomster", Royal Copenhagen.

10 st kaffekoppar med 11 st fat. Samt en kaffekanna. Höjd på kanna utan lock 19 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, stengods, Rönne Bornholm, Danmark, 1900-talets mitt.

Sittande kvinna. Höjd 20 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ILSE CLAESSON, vsaer 2 st flintgods signerade 1900-talets mitt.

Handmålad dekor, höjd 15,5-27,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas "Andalusia" stengods 1900-talets andra hälft.

Höjd 44 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK