Keramik och porslin

I Bukowskis kategori keramik och porslin finner du allt från antika lergodsföremål till unika och serietillverkade moderna pjäser i olika former av fajans, stengods, porslin och lergods. Välbekanta svenska namn så som Lisa Larsson, Stig Lindberg och Signe Persson-Melin likväl som internationellt kända formgivare så som Ettore Sottsass och Alessandro Medini kan finnas i denna kategori. Keramik och porslin är ett brett område, man vet inte säkert när och hur kunskapen om keramiktillverkning började spridas i världen men troligtvis har lärdomen uppstått på oberoende väg i olika världsdelar. Tekniken sträcker sig tillbaka så långt som ca 7000 f.Kr..

Har du keramik och porslin hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

ALF WALLANDER, kräftskål samt tallrikar, 8 st, flintgods, Rörstrand.

Skål på fötter, diameter 25, höjd 12,5 cm, 8 tallrikar diameter 22 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅLFAT, Musselmalet "Helblonde",  Royal Copenhagen Danmark 1900-talets andra hälft porslin.

Modellnummer 1077, längd 24 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERTIL VALLIEN, figuriner, 4 stycken, stengods, signerade, Rörstrand, 1900-talets senare del.

Uggla, elefant, fågel samt häst. Höjd 20-25 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JACKIE LYND/LOUISE ADELBORG, kaffeservis, 29 delar, porslin, "Prince"/"Nationalservisen", Rörstrand.

13 kaffekoppar med fat 13 assietter 17 cm Kaffekanna Gräddkanna Sockerskål med lock

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MUMINMUGGAR, 8 st, porslin, "Sommar säsongmuggar" Moomin Characters, Arabia 2007-2018.

Vi åker på semester Muminmugg 2018. Delfindyk 2007/ Sommarteater 2017/ Midsommar 2016/ Snorkfröken och Poeten 2013/ Segla med Klippdassar 2014/ Primadonnas häst 2012/ Ögonblick på stranden 2015.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
400 EUR
MUMINMUGGAR, 8 st, porslin, "Specialmuggar" Moomin Characters, Arabia 2010-2017.

Tove Jansson 100 år 2014. Håll Sverige Rent 2015/ Håll Sverige Rent 2016/ Tove Jansson 100 år 2014 (med glasögon). Mumindalen 2017/ Hurra! 2012/ Stockmann 150 special 2012/ Kvällsseglats 2010.

Aktuellt bud 280 EUR
Utropspris
500 EUR
MUMINMUGGAR, 11 st, porslin, "Vinter säsongmuggar" Moomin Characters, Arabia 2007-2017.

Höjd 8 cm. Skidtävling 2014/ Julöverraskning 2009. Under granen 2013/ Vårvintern 2017/ Vinterskog 2012/ Snölyktan 2007. Skidor med Herr Brisk 2014/ Snöhästen 2016/ Vinterlekar 2011/ Dvala 2015/ Vinterbrasa 2008.

Aktuellt bud 280 EUR
Utropspris
400 EUR
MUMINMUGG, porslin, "Mumindagen"  Moomin Characters, Arabia 2018.

Höjd 8 cm. I original ask. Bär etikett.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
MUMINMUGGAR, 5 st, porslin, "Sommar säsongmuggar" Moomin Characters, Arabia 2006-2011.

Höjd 8 cm. Strandliv 2008/ Rosengården 2010. Siesta 2009/ Såpbubblor 2011/ Simhopp 2006.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
400 EUR
MUMINMUGGAR, 13 st, porslin, Moomin Characters, Arabia 1999-2017.

Höjd 8 cm. Familjen Too-Ticki 2006-2015/ Lilla My gul 2008-2014/ Äventyr 2009-2013. Hemulen 2004-2013/ Muminpappan filosoferar 1999-2013/ Mumintrollet på isen 1999-2012. Tofslan & Vifslan 2005-2017/ Mumin-mamman 1999-2013/ Snorkfröken 2001-2012/ Filifjonkan 2004-2013.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
500 EUR
MUMINMUGGAR, 25 st, porslin, Moomin Characters, Arabia 1996-2018.

Trollkarlen/ Muminhuset/ Tofslan och Vifslan röd rubin. Morran/ Vänskap/ Too-Ticki/ Lätt snöfall. Stinky/ Hattifnattarna/ Förfadern/ Snusmumriken grön/ Muminmamma aprikos. Trogen sitt ursprung/ Sniff turkos/ Snorkfröken rosa/ Polismästaren/ Äventyr - Flytten/ Råddjuret. Såsdjuret/ Mumintrollet/ Muminpappa seglar/ Mymlans mamma/ Kärlek/ Lilla My Röd/ Mymlan.

Aktuellt bud 270 EUR
Utropspris
400 EUR
MUMINMUGG, porslin, "Julhälsning", Moomin Characters, Arabia 1997-2002.

Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 250 EUR
Utropspris
400 EUR
MUMINMUGG, porslin, "Julmugg", Moomin Characters, Arabia 2004, 2005.

Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 95 EUR
Utropspris
300 EUR
MUMINMUGG, porslin, "Vinternatt", Moomin Characters, Arabia 2006.

Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
300 EUR
MUMINMUGG, porslin, "Mug blå", Moomin Characters, Arabia 1990-1996.

Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
300 EUR
MUMINMUGG, porslin, "Millennium", Moomin Characters, Arabia 1999-2000.

Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 270 EUR
Utropspris
400 EUR
MUMINMUGG, porslin, "Mug gul",  Moomin Characters, Arabia 1990-1996.

Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
400 EUR
MUMINMUGG, porslin, "Mug grön", Arabia Finland 1990-1993.

Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
600 EUR
MUMINMUGG, porslin, "Sniff", Moomin Characters, Arabia 2002-2008.

Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 80 EUR
Utropspris
200 EUR
MUMINMUGG, porslin, "Mug rosa", Moomin Characters, Arabia 1990-1993.

Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 390 EUR
Utropspris
500 EUR
MUMINMUGG, porslin, "Kontor", Moomin Characters, Arabia 1996-2002.

Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 80 EUR
Utropspris
300 EUR
MUMINMUGG, porslin, "Fazer Café", Moomin Characters, Arabia 2004, numrerad 304/400.

Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 5 000 EUR
Utropspris
5 000 EUR
MUMINMUGG, porslin, "Mumintrollet dagdrömmer", Moomin Characters, Arabia 2005.

Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 1 300 EUR
Utropspris
1 500 EUR
MUMINMUGG, porslin, "Teckning", Moomin Characters, Arabia 1996-2002.

Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 45 EUR
Utropspris
300 EUR
MUMINMUGGAR, 2 st, porslin, Arabia 1992-1997.

Muminflicka och Muminpojke. Höjd 7 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
400 EUR
MUMINMUGG, porslin, "Mug mörk gul", Moomin Characters, Arabia 1991-1996.

Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 65 EUR
Utropspris
300 EUR
MUMINMUGG, porslin, "Fred", Moomin Characters, Arabia 1996-2002.

Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 60 EUR
Utropspris
300 EUR
MUMINMUGG, porslin, "Mug mörkblå", Moomin Characters, Arabia 1991-1999.

Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
300 EUR
KAFFE/TESERVIS, 26 delar, porslin, "Cobalt net", Lomonosov, Sovjetunionen.

Dekor i underglasyrblått med förgyllda detaljer. Bestående av: 11 st, koppar med fat (2 extra fat), 12 st, assietter, diameter ca 15 cm, 1 st serverings fat, diameter ca 21,5 cm, 1 st, gräddkanna, 1 st, sockerskål med lock.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, matservis, 36 delar, porslin, "Christineholm" eller "Marianne Royal Blue", 2000-tal.

Dekor i silver och blått. Bestående av: 12 st, mattallrikar, Ø 25,5 cm., 12 st, djupa tallrikar, Ø 22,5 cm, 12 st, entrétallrikar, Ø 20 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL, keramik, jugend, Mellaneuropa, tidigt 1900-tal.

Grön, röd, gul och vit glasering. Längd 25 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
200 EUR
BORDSLAMPA MED FIGURIN, gulmetall och porslin, Rosenthal, 1900-talets första hälft.

Föreställande Anita Berger som Pierrette. Efter modell av Constantin Holzer-Defanti, 1920. Stomme av gulmetall. Två ljuspunkter. Medföljande skärm klädd med textil och tofsar. Höjd inkl. skärm ca 71 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, 2 st, stengods, Gustavsberg.

Amalia, höjd 17 cm Johanna, höjd 15,5 cm

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, porslin, Lomonsov USSR, 1900-tal.

Målad polykrom dekor av blomster. Höjd 48 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUSTAVSBERG, servisdelar, 11 st, flintgods, "God Jul", 1900-talets slut.

Skål, diameter 23,5 cm. Sockerskål med lock, höjd 10 cm. Karrott med lock, längd 27 cm. Uppläggningsfat, längd 42,5 cm. Fyra djupa tallrikar. Kandelaber, höjd 23,5 cm. Ytterfoder, diameter 12 cm. Tillbringare, höjd 15 cm.

Aktuellt bud 3 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LISA LARSON, väggplatta, stengods, Gustavsberg.

22,5 x 22,5 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANNA-LISA THOMSON, vas, lergods, "Paprika", Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft.

Reliefdekor av bladverk, delvis v grönglaserad dekor. Höjd ca 51 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MUMINMUGGAR, 4 st, porslin, Moomin Characters, Arabia, 1990-2000-tal.

Muminmugg, Mumin på isen 1999-2012 Muminmugg, Sniff 2002-2008 Muminmugg, Snusmumriken 2002-2014 Muminmugg, Filifjonkan 2004-2013

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFESERVIS, 12 delar, porslin,  Meissen, 1900-talets andra hälft.

Sex koppar med fat och sex assietter, diameter 14 cm..

Aktuellt bud 242 EUR
Utropspris
300 EUR
VÄGGRELIEF, modellnr 7734, delvis glaserat terrakotta, Goldscheider, Wien, Österrike, 1930-tal.

Kvinnoansikte. Stämpelmärkt. Höjd ca 30 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURIN, porslin. Efter Höchst förlaga, Tyskland, 1900-tal.

Efter en 1700-tals modell av P Reinecke, Meissen. Höjd 21,5 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGRELIEF/VAS, glaserad terrakotta, Goldscheider, 1900-talets mitt.

Ansikte. Höjd 14 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANNA-LISA THOMSON, vas, lergods, "Paprika", Upsala Ekeby, 1900-talets tredje kvartal.

Delvis vitglaserad dekor av blad i relief. Signerad. Höjd 51 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT RÖRSTRAND, bemålat.

FAT RÖRSTRAND, bemålat.

Motiv av kvinnor som tvättar kläder vid strandkant, diameter 45 cm, märkt Rörstrand och signerat "målat af Oscar Törnå".

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVISDELAR, 44 delar, porslin, Meissen, 1900-tal.

Lökmönstret. Elva kaffekoppar med fat, sex tekoppar med fat, elva assietter med genombrutet brätte (diameter 18 cm), mjökkanna, tre skålar med lock (höjd 7 - 11 cm), ett par ljusstakar (höjd 15 cm), två vaser (höjd 8,5 - 14 cm) samt åtta smör- / askfat.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skålfat, stengods, signerat och daterat 52, unikt.

Glaserat i brunt, ljusblått och ljusgrönt. Geometrisk dekor. Diameter ca 15 cm.

Aktuellt bud 1 720 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, figuriner/ljusstakar, 2 st, stengods, K-Studion, Gustavsberg.

Tomte med lykta för värmeljus och hållare för julgransljus. Millenniumtomte med hållare för julgransljus. Signerade Lisa L. K-Studion Gustavsberg. Höjd 21-27 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, 2 st, stengods.

"Kalle", höjd 18 och räv, längd 13 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LEA VON MICKWITZ, figurin, stengods, Arabia, stämpelsignerad.

Liggande hjort. Längd 20 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SYLVIA LEUCHOVIUS, bordslampa, porslin, Rörstrand, signerad.

Vitt porslin med reliefdekor av fjärilar i blått Höjd exkl armatur 19 cm. Diam 14 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skålfat, stengods, signerat och daterat 54, unikt.

Glaserad i polykroma färger. Geometrisk dekor. Längd 16,5 cm, bredd 13 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, två vaser samt skål, stengods,  Gustavsbergs studio, 1900-talets andra hälft.

Rödgrön glasyr. Signerade. Höjd 3,5-12,5 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 800 SEK
FRANCESCA MASCITTI-LINDH, VÄGGRELIEF, signerad F. LINDH ARABIA FINLAND.

29 x 38 cm.

Aktuellt bud 90 EUR
Utropspris
300 EUR
MARI SIMMULSON, vas, stengods, Upsala Ekeby.

Dekor av kvinna och blommor. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURINER, två stycken, porslin. Tyskland, omkring 1900.

Föreställande barn på gungbräda, Tribner, Ens & Co, Volksted Rudolfstadt. samt putto vid kolonn. Höjd 13-15 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skålfat, stengods, signerat, 1900-talets andra hälft.

Glaserat. Diameter 39. Höjd 7,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods, "Japanska", Gustavsberg. I produktion 1958-1973.

Djupstämplad och etikettmärkt. Höjd 29 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SMÖRSNÄCKOR, två stycken, samt SKÅL, porslin. Ryssland, Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nikolaj II.

Daterade 1903 och 1907. Målad polykrom och förgylld dekor. Smörsnäckornas längd 12 cm. Skålens längd 12,5 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VÄGGRELIEF, modellnr 8032, delvis glaserat terrakotta, Goldscheider, Wien, Österrike, 1930-tal.

Kvinnoansikte. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PASTEJFORM, flintgods, 1800-tal.

Dekor av figurscen samt girlander. Längd 29. Bredd 22,5. Höjd 12,5 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, lergods, Goebel, 1900-talets första hälft.

Maria och Jesusbarnet. Märkt "HM 12/3" i gjutningen. Höjd ca 41 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TOMTAR, 4 st, 1900-talets mitt bemålad keramik och gips.

Höjd 20-30 cm

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVIS  80 dlr "Sanssouci" Rosenthal Tyskland porslin 1940/50-tal.

Bestående av; 12 tallrikar, diameter 25 cm, 12 tallrikar, diameter 22 cm, 12 djupa, diameter 22 cm, 22 assietter, diameter 18 cm, 1 såsbåt, 2 kvadratiska skålar, 2 ovala skålar, 1+1+1 avlångt uppläggningsfat, 1 tillbringare, 1 kaffekanna, 1 sockerskål med lock, 1 gräddsnipa, 10 kaffekoppar med 12 fat.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ASSIETTER 13 ST "Helblonde" Royal Copenhagen porslin 1900-tal.

Modellnummer 1144, diameter 16 cm

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DORRIT VON FIEANDT, terrin, porslin "prov", signerad DF.

Diameter 25 cm. Höjd 18 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
DORRIT VON FIEANDT, kanna, keramik, signerad DF.

Höjd 25 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
MICHAEL SCHILKIN, skulptur, stengods, stämpelsignerad, Arabia, Finland.

Familj i båt. Längd 14. Höjd 9,5 cm.

Inga bud
Utropspris
15 000 SEK

"Kalle" ur serien "Larsons ungar" samt katt. Höjd 13,5-18 cm.

Aktuellt bud 1 105 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vaser, 3 st, stengods, Rörstrand, signerade och daterade -58 samt -54, unika.

Glaserade i bruna toner. Höjd 11-14,5 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, Rörstrand, signerad och daterad -54, unik.

Mörk glasyr med ljus geometrisk dekorbård. Höjd 15 cm, diameter 11 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GEORGE JONES, fat, majolika, Staffordshire, 1800-talets andra hälft.

Fempassformad med dekor av fjäril och veteax, diameter 32 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, porslin, Dresden. 1900-tal.

Kolonnformade med förgylld och grå dekor, på fyra fötter. Höjd 49 cm, med monteringar 70-72 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 500 SEK
FIGURGRUPP, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, sent 1800-tal.

Föreställer "Våren", från "Årstiderna med bock och får", längd ca 16 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DAHL JENSEN, figurin, porslin, Bing & Grøndahl, formgiven 1902.

Kakadua. Nr 1740. Höjd 33 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIKAR, ett par, fajans. Marieberg, 1770.

Märkta MB 28/8 (17)70, samt 4W, P. resp 4V. Tryckt dekor i sepia av landskapsvyer samt figurer. Diameter 24,4 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STIG LINDBERG, vaser, 2 st, fajans, Gustavsbergs Studio, 1900-talets mitt.

Polykrom dekor. Signerade med studiohanden SWEDEN i blått respektive svart samt stämplade HANDDREJAD. Höjd 17 respektive 23 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PRAKTURNA nyrenässans sent 1800-tal.

Glaserad keramik. Höjd 60 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SERVISDELAR, porslin, 20 delar, Rörstrand, 1900-talets första hälft.

Tryckt polykrom dekor med floralmotiv. Bestående av: 8 koppar med fat (1 st. fat extra), kopp 6 cm. 9 koppar med fat (2 st. fat extra), kopp 5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURINER, 4 st, porslin, Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft.

Höjd 9-17 cm.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
150 EUR
FIGURINER, 6 st, porslin, bland annat Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

Höjd 12,5 - 21,5 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
200 EUR
SERVIS, 16 delar, fajans, Sarreguemines, Frankrike.

14 tallrikar i form av flundror och 2 serveringsfat längd 53 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TESERVIS, 13 delar, Potschappel, Tyskland, omkring 1900.

Målad polykrom dekor av blomster och figurscener. Bestående av: 1 tekanna med lock, höjd 13 cm 1 kanna, höjd 11,5 cm 1 sockerskål med lock, höjd 13 cm 1 fat, diameter 26,5 cm 11 koppar med fat, kopparnas höjd 4 cm

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, Lomonosov, Ryssland/USSR, 1900-tal.

Tre pandor. Höjd 8,5-13 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, två stycken, porslin. Säschische Porzellansfabrik, Dresden, Tyskland, 1940-tal.

"Vintern", allegorisk med bergsmanspojke med kälke, höjd 13 cm. En figur med pojke som matar gäss, höjd 12,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
ALF WALLANDER, servis, 9 delar, "Trollsländan", porslin, Rörstrand, jugend, 1900-talets början.

Bestående av 1 kaffekanna med lock, höjd 21 cm 1 tekanna med lock, höjd 16 cm 1 sockerskål med lock, höjd 9 cm 1 gräddkanna, höjd 9 cm 5 kaffekoppar med fat.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TALLRIKAR,25 delar, porslin, "Vineyard", Limoges, 1900-tal.

Dekor i sepia toner. Empirestil. 8 mattallrikar, diameter 27 cm 8 entretallrikar, diameter 19 cm 9 assietter, diameter 16 cm

Aktuellt bud 460 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 11 st, porslin, "Vineyard", Limoges, 1900-tal.

Dekor i sepia toner. Empirestil. Cylindriska koppar. Diameter 5,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
HERTHA BENGTSON, fyra delar, porslin, "Blå Eld", Rörstrand.

Två sockerruskor, en med röd glasyr, höjd 12 cm. Två saltkar, höjd 6 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUSTAVSBERGS STUDIO, trädgårdsbord, stengods, 1960-tal, tudelat. Form Lisa Larson,

dekoren sannolikt glasyrprov från verkstaden. Rund skiva med dekor av bladverk i blått vilande löst på fot dekorerad av ett par korslagda kvinnoben. Diameter 54 cm, höjd 38 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TESERVIS I ETUI, flintgods, Japan, omkring sekelskiftet 1900.

Tekanna, sockerskål med lock, gräddkanna med lock samt tolv koppar med fat. Dekor av figurscener och förgyllda drakar. Kannans höjd 20 cm. Etuiets mått 64 x 52 x 17 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LOCKURNA, stengods, Upsala-Ekeby, 1900-tal.

Reliefdekor med floralmotiv. Märkt "UE, SWEDEN, 2650". Höjd med lock ca 28 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLAR, ett par, porslin, tidigt 1900-tal.

Dekorerad med rosor och fötter av bladverk. Längd 21 cm, bredd 20 cm, höjd ca 11 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF EKBERG, skål och ljusstake, flintgods, Gustavsberg.

Grön lysterglasyr med gulddekor. Diameter 31 cm, höjd 19 cm. Höjd 14 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JULSERVIS, 28 delar, porslin "Tomtejul", Aina Stenberg, Rörstrand.

12 skålar, diameter 21 cm 2 mindre tallrikar, diameter 17 cm 12 mattallrikar, diameter 24 cm Grötskål, diameter 24 cm. Kanna, höjd 15 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TALLRIK, porslin, "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Modellnummer 3549. Dekor efter planschverk över danska floran. Rund med profilerad kant. Handmålad polykrom och förgylld dekor. Diameter ca 25,5 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILHELM KÅGE, 3 st, ytterfoder, flintgods, Gustavsberg, 1900-talets första hälft.

Dekor i blått med blommor. Diameter ca 22-26 cm, höjd ca 17-19 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT SAMT BURK MED LOCK, 1800-tal.

Fatet märkt "Antarctic 1898 Rörstrand". Burk med lock, England, 1800-tal. Diameter 16, respektive längd 14, bredd 12, höjd 11 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
KATI TUOMINEN-NIITTYLÄ, KANNA, keramik, signerad KTN.

På piedestal av trä. Rutmönstrad i brunt och vitt. Kannans höjd 36,5 cm, total höjd 56 cm.

Aktuellt bud 60 EUR
Utropspris
400 EUR