Keramik och porslin

I Bukowskis kategori keramik och porslin finner du allt från antika lergodsföremål till unika och serietillverkade moderna pjäser i olika former av fajans, stengods, porslin och lergods. Välbekanta svenska namn så som Lisa Larsson, Stig Lindberg och Signe Persson-Melin likväl som internationellt kända formgivare så som Ettore Sottsass och Alessandro Medini kan finnas i denna kategori. Keramik och porslin är ett brett område, man vet inte säkert när och hur kunskapen om keramiktillverkning började spridas i världen men troligtvis har lärdomen uppstått på oberoende väg i olika världsdelar. Tekniken sträcker sig tillbaka så långt som ca 7000 f.Kr..

Har du keramik och porslin hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

STIG LINDBERG, figurin, stengods, "Springare", Gustavsberg studio.

I form av stiliserad häst. Tryckt och målad dekor. Signerad Stig L och med studiohanden. Höjd 13,5 cm. Längd 16,5 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SERVIS, 26 delar, porslin, "Singapore" Arabia, 1900-talets första hälft.

8 koppar med fat, koppens höjd 6,5 cm. 9 assietter, diameter 16,5 cm. Sockerskål med lock. Stämplade 1932-49.

Aktuellt bud 105 EUR
Utropspris
200 EUR
LISA LARSON, skål, stengods, Studio Gustavsberg, unik.

Glaserad stengods. Signerad med studiohand LISA L. Diameter 32, höjd 11 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFEKOPP med fat "Flora Danica" Royal Copenhagen Danmark porslin.

Modellnummer 3618 "Cardamine bellidifolia" (Fjällbräsma), höjd 6,5 cm

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, Meissen, Hermann Hultzsch, omrking 1900.

Ung fiskare. Nr. 146. Höjd 53 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
WILHELM KÅGE, vaser, 2 st, stengods, Gustavsberg.

Två vaser med koppargrönglasyr och handmålad silverdekor av drake med orm och blommor. 1029 samt 1207. Höjd 15-24 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KÅGE, vaser, 2 st, stengods, "Argenta", Gustavsberg.

Två vaser med koppargrön glasyr och handmålad silverdekor av fiskar. 1079 samt 1076. Höjd 12-19 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF EKBERG, vaser, 4 st, flintgods, "Sgrafitto", Gustavsberg, 1919-22.

Vaser med blå glasyr och blomsterdekor. Höjd 11-27 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF EKBERG, ytterfoder, 3 st, flintgods, "Sgrafitto", Gustavsberg, 1920-1.

Blå glasyr med reliefdekor av blommor. Höjd 11,5-17 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, "Argenta", Gustavsberg.

Vas med koppargrön glasyr med handmålad silverdekor av dansande kvinna. Handdrejad 978. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Rund vas med koppargrön glasyr och handmålad silverdekor av sjöjungfru. Handdrejad 1132. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GALLERSKÅL, porslin. Tyskland, 1900-tal.

Polykromt bemålad, med motiv av blommor. Längd 40 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVIS, 52 delar, porslin. Rosenthal, 1900-tal.

Gräddvit glasyr med dekor i guld. Bestående av: 11 mattallrikar, diameter 24 cm (2 med nagg). 10 förrättstallrikar, diameter 22 cm (nagg kan förekomma). 11 assietter, diameter 17,5 cm. 12 sopptallrikar, diameter 23,5 cm. 1 terrin med lock, längd 27 cm. 1 såsbåt, längd 21 cm. 1 skål på fot, diameter 21 cm. 3 ovala serveringsfat, längd 28,5 cm. 1 större serveringsfat, längd 38 cm. 1 skålfat med handtag, längd 25 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KOPP MED FAT, porslin, Ryssland, Kornilov, Ryssland 1861-1884.

Handmålade violer och sommarblommor samt förgyllningar. Invändigt förgyllda bladmotiv på vit botten. Koppens höjd 9,5 cm, fatets diameter 17,7 cm.

Aktuellt bud 410 EUR
Utropspris
250 EUR
KAFFEKOPPAR MED FAT, 10 st, porslin, Kornilov, Ryssland 1861 - 1884.

Rosenmotiv. Koppens höjd ca 4,3 cm, fatets diameter 11,5 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
400 EUR
FIGURINER, 2 st, porslin, Lomonosov, Sovjetunionen 1960-70-tal.

Hästar. Vit glasyr och förgyllningar. Höjd 21,5 cm, längd 23 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
ULLA PROCOPÉ, mat- och kaffeservis, 85 delar, "Valencia", Finland, Arabia.

Bestående av: 12 mattallrikar, diameter 26 cm. 12 sopptallrikar, diameter 23 cm. 12 förrättstallrikar, diameter 19,5 cm. 12 assietter, diameter 17,5 cm. 1 skål, diameter 22 cm. 2 mindre skålar, diameter 18 cm. 1 terrin med lock, längd 22,5 cm. 1 fat på fot, längd 29 cm. 6 moccakoppar med fat, diameter på fat 11,5 cm (en kopp med spricka samt ett fat med nagg). 12 kaffekoppar med fat, diameter på fat 13 cm. 12 tekoppar med fat, diameter på fat 15 cm (2 fat med nagg, en med krackelyr, en kopp med nagg). 1 gräddkanna. 1 mindre skål på fot.

Aktuellt bud 8 700 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ARNOLD KROG, servis, 65 delar, "Blå Vifte", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Bestående av: 16 mattallrikar, 1212/11519, diameter 25,6 cm (4 med nagg). 10 sopptallrikar, 1212/11514, diameter 25,7 cm. 16 förrättstallrikar, 1212/11521, diameter 19,7 cm. 11 skålar, 1212/11525, diameter 17,5 cm (en med nagg och spricka). 1 skål, 1212/11526, diameter 22,7 cm. 2 ovala serveringsfat, 1212/11507, längd 30,4 cm. 2 såsbåtar, 1212/11550. 2 störra serveringsfat, 1212/11509 samt 1212/11508, längd 38,5-42 cm. 2 terriner med lock, 1212/11503 samt 1212/11506. 2 fat, 1212/11551, längd 21 cm. 1 kanna, 1212/11556.

Aktuellt bud 12 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STIG LINDBERG, skuptur, stengods, "Springare", Gustavsberg studio.

I form av stiliserad häst. Tryckt och målad dekor. Signerad Stig L och med studiohanden. Höjd 25 cm, längd 28,5 cm.

Aktuellt bud 15 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KARL LINDSTRÖM, vas, porslin, jugend, Rörstrand, tidigt 1900-tal.

Jugendvas med dekor av blåsippor. Signerad KL och stämplad Rörstrand. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HELJÄ LIUKKO-SUNDSTRÖM, VÄGGPLATTOR/VÄGGRELIEFER, 3 st, keramik, signerade. Arabia.

Olika glasyrer och dekor. Höjd ca 24-34 cm, bredd ca 27-42 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vas av stengods, Gustavsbergs studio, 1966.

Grön harpälsglasyr, signerad Friberg med studiohanden H. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FIGURIN, porslin Meissen, 1900-talets början.

"Berusade Silenus". Höjd 21 cm, längd 21 cm.

Aktuellt bud 280 EUR
Utropspris
400 EUR
KÄPPAR 2 st 1900-talets första hälft.

Knoppar av porslin Meissen och Dresden, total längd 83-87 cm

Aktuellt bud 3 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas, glaserat stengods, "Argenta", Gustavsberg, årsbokstav B.

Grönglaserad. Målad dekor av silver i form av fisk. Höjd 22,5 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, unikat, signerad och daterad -61.

Med signeringsnummer BV 207. Höjd 33,5 cm.

Aktuellt bud 6 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ULLA PROCOPÉ, KAFFESERVIS, 14 delar, porslin, "Valencia", Arabia 1970-tal.

13 kaffekoppar med fat 1 grytunderlägg, längd 22 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KÅGE, urna med lock, stengods, "Argenta",  Gustavsberg.

Stengods. Grön glasyr med målad silverdekor. Signerad GUSTAVSBERG ARGENTA 1207. Höjd 27,5 cm

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HARALD SALOMON, skulptur, stengods, Rörstrand, signerad.

Glaserad i beige toner. Kvinnoansikte. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KOPP MED FAT, porslin, Popov,  Ryssland 1800-talets mitt.

Blomstermotiv. I kartuscher landskap med vandrare. Förgylld dekor mot blå och vit fond. Koppens höjd 7 cm, diameter 12,5 cm. Fatets diameter 18 cm. Popovs märke i blått under glasyr.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
250 EUR
DEKORATIONSÄGG, 10 st, porslin, Ryssland 1800-talets slut.

Påskägg med handmålade dekor och förgyllningar. Höjd 3 - 5 cm.

Aktuellt bud 180 EUR
Utropspris
250 EUR
DEKORATIONSÄGG, porslin, Nikolaj I: tid (1825–1855), Ryssland.

Höjd 9,5 cm.

Aktuellt bud 550 EUR
Utropspris
500 EUR
LISA LARSON, figurin, "Måns", stengods, K-Studion, Gustavsberg.

I form av katt. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LITEN SKÅL, porslin, kejserliga porslinsfabriken S:t Petersburg, Nikolai II -98 (1898).

Från Peterhofs palats bankettservis. Diameter 9,5 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
250 EUR
SERVIS 32 dlr, "Måsen", Bing & Gröndhal Danmark, 1900-talets senare del, porslin.

Bestående av; 1 kaffekanna, 1 par ljusstakar, 1 sockerskål med lock, 1 gräddkanna, 1 bricka, 1 lite skål, 1 lövformat fat, 1 runt uppläggningsfat, 12 assietter, 12 kaffekoppar med fat.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LISA LARSON, burk med lock signerad glaserat stengods.

Burk med lock, höjd 16, diameter ca 12 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFEKOPP, porslin, Gardner, Ryssland 1800-talets mitt.

Polykrom målad landskapsvy, invändigt förgylld. Höjd 10 cm.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
250 EUR
KORKAR, 2 st, porslin och kork, Ryssland ca 1900.

Ett par vinkorkar/återförslutare med mansansikten. Höjd 9 cm.

Aktuellt bud 270 EUR
Utropspris
200 EUR
KAFFEKOPP, porslin, Lomonosov, Sovjetunionen 1980.

Producerad till minnet av de olympiska sommarspelen i Moskva 1980. Blomdekor. Höjd 10,5 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
KAROTT, porslin, Meissen, Tyskland 1900-tal, KOPPAR, 2 st, porslin, Carl Tielsch & Co, Tyskland 1800-talets andra hälft.

Karott med lock, blomsterdekor och förgyllningar. Höjd 16 cm. Två koppar med fat, blomdekor och reljefmönster. Höjd 9,5 cm.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
TUULIKKI PIETILÄ, MINIFIGURINER, 5 st, MUMIN, porslin, Arabia 1990-1997.

Muminpappan, Muminmamman, Mumin, Lilla My och Too-Ticki. Höjd 6-8,5 cm.

Aktuellt bud 180 EUR
Utropspris
300 EUR

Blomstermotiv. Förgylld dekor. Koppens höjd 6,5 cm, diameter 9,5 cm. Fatets diameter 15 cm. Popovs märke i blått under glasyr.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
250 EUR

Floraldekor samt förgyllningar. Höjd 7 cm.

Aktuellt bud 180 EUR
Utropspris
250 EUR
STIG LINDBERG, väggrelief, stengods, Gustavsberg.

Gulglaserad. Dekor av kvinna och man. Stämpelmärkt. Ca 28 x 27 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BJÖRN WIINBLAD, kaffeservis, 33 delar,  porslin. Studioline, Rosenthal.

Polykroma figurmotiv mot vit grund. Bestående av: 12 fat, diameter 20,5 cm. 12 koppar med fat, diameter på fat 14,5 cm (en kopp med nagg och spricka, ett fat med nagg). 1 fat, diameter 31,3 cm. 1 rektangulärt fat, längd 22 cm. 1 kanna med lock, total höjd 20 cm. Två ljusstakar, höjd 13 cm. 1 vas, höjd 18 cm. 1 fat, mått 16x16 cm. 1 äggformad sockerskål med lock, höjd 12 cm. 1 gräddkanna, höjd 9 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURINER, 3 st, lergods. Raymor Bitossi, Aldo Londi Rimini Blue.

Hästar och katt. Längd 14-18 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVIS  48 dlr "Blå blomst" Royal Copenhagen Danmark 1900-talets andra hälft porslin.

Bestående av; 1 kaffekanna med lock, modellnr 1517, 1 sockerskål med lock, modellnr 1680 (lagat lock), 1 gräddkanna, modellnr 15351 vas, modellnr 8263 (nagg), 1 lövformat fat, modellnr 8002 (2:ra sort), 12 assietter mdoellnr 1625, diam 17 cm, 11 koppar med 13 fat, modellnr 1549 (4 fat m nagg), 12 koppar m 14 fat, modellnr 1546 (2 fat m nagg), 9 koppar m 12 fat, modellnr 1870.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, mat- och kaffeservis, 83 delar, porslin, "Musselmalet", Danmark.

Bestående av: 14 mattallrikar, 571, diameter 25,5 cm (5 med nagg, en av andrasortering, 2 av andra sortering samt nagg). 12 förrättstallrikar, 572, diameter 22,5 cm (8 med nagg). 5 sopptallrikar, nr 565, diameter 24,5 cm (alla med nagg). 12 skålfat, 566, diameter 21 cm (7 med nagg, en med nagg och spricka). 6 fat, 573, diameter 19 cm (4 med nagg, 1 med nagg och sprickor). 8 assietter, 574, diameter 17 cm (en med nagg, 2 med nagg och spricka). 1 udda fat, 175, diameter 22,5 cm (nagg). 2 serveringsbrickor, 269 samt 176, längd 23,5-25 cm. 1 serveringsfat, 666, längd 31,5 cm. 2 serveringsskålar, 512 samt 623, diameter 21-24 cm (623 med nagg och sprickor). 2 såsbåtar, 587, längd 24 cm (1 med nagg, liten bit saknas). 3 ovala serveringsfat, 532, 533, 534, längd 30-41 cm.(534 av andra sortering). Praktterrin med lock och fat, diameter på fat 38 cm (fat med nagg, lock med smärre bränningsspricka). 10 koppar med 13 fat, 719, diameter på fat 12,5 cm (två fat med nagg, en kopp med sprickor, två koppar med nagg). 1 sockerskål med lock, 691, längd 13 cm. 1 kanna med lock, 519, höjd 24 cm. 1 gräddkanna, 521. 1 kryddkvarn, 467.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HERTHA BENGTSON, servisdelar, 18 delar, porslin, "Blå eld", Rörstrand.

1 tekanna, 19 cm. 2 kaffekoppar med fat (8 extra fat medföljer) 12 assietter, 19 cm. 1 karott med lock, 13 cm 1 skål, 8.5 cm 1 saltkar

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NILS EMIL LUNDSTRÖM, vas, porslin, Jugend, Rörstrand, tidigt 1900-tal.

Polykrom dekor av kastanjelöv. Signerad Rösrstrand NLE. Höjd 39 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MAX ESSER, figurin, porslin, Rosenthal.

I form av bock. Höjd 25 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, chamotterat stengods, "Igelkottsvasen", Rörstrand.

Grön glasyr. Stämpelsignerad. Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATSERVIS, porslin, Rosenthal "Maria / Classic Rose Collection", 80 delar.

Vitglaserad, relief dekor med ryckt dekor av rosor. Bestående av: 12 kaffekoppar med fat 12 mattallrikar 12 förrättstallrikar 12 djupa tallrikar 12 assietter 6 uppläggningsfat 2 uppläggningsskålar såssnipa tillbringare sockerskål 9 askfat

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
5 000 SEK
URNA, fajans. Delft, 1600/1700-tal.

Kinesiserande form. Transitionimiterande dekor av figurer i palatsmiljö. Höjd 26 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
PAUL HOFF, figurin, stengods, Gustavsberg för WWF.

Grönfläckig padda. "Exclusively made for NK by Paul Hoff, Gustavsberg Sweden. Limited edition of 1500 for the benefit of WWF. Höjd 9 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Berguv. "Exclusively made for NK by Paul Hoff, Gustavsberg Sweden. Limited edition of 1000 for the benefit of WWF. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BESTICK, gafflar, 5 stycken, silver och porslin. Österrike/Ungern, 1700-tal.

Skaft av porslin, polykromt målad av blommor. Med silverstämplar samt datering 1776, längd 18 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, skålar med lock, 2 st, "Pynta", Stig Lindberg, Gustavsberg, 1962-65.

Tryckt dekor. Lock av teak. Diameter 13,5-16,5 cm.

Aktuellt bud 905 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIEDESTAL, majolika, Rörstrand. Omkring år 1900.

Dekor av blad, blommor och rutmönster. Diameter topp 30, höjd 94 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SERVISDELAR, 53 delar, flintgods, "Ostindia", Rörstrand.

Bestående av: 12 tallrikar, diameter 23,5 cm 12 förrättstallrikar, diameter 21 cm. 12 assietter, diameter 18 cm. 12 sopptallrikar, diameter 21 cm. 1 såsbåt, längd 18,5 cm. 2 serveringsfat, längd 31,5/36 cm. 1 ovalt serveringsskålfat, längd 27,5 cm. 1 vas.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SALADIÈRE, porslin. "Flora Danica", Danmark, Royal Copenhagen.

Målad dekor av "Draba incana L". Längd 18 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK