Keramik och porslin

I Bukowskis kategori keramik och porslin finner du allt från antika lergodsföremål till unika och serietillverkade moderna pjäser i olika former av fajans, stengods, porslin och lergods. Välbekanta svenska namn så som Lisa Larsson, Stig Lindberg och Signe Persson-Melin likväl som internationellt kända formgivare så som Ettore Sottsass och Alessandro Medini kan finnas i denna kategori. Keramik och porslin är ett brett område, man vet inte säkert när och hur kunskapen om keramiktillverkning började spridas i världen men troligtvis har lärdomen uppstått på oberoende väg i olika världsdelar. Tekniken sträcker sig tillbaka så långt som ca 7000 f.Kr..

Har du keramik och porslin hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

ALDO LONDI, bordslampa, stengods, Bitossi, Italien, 1960-tal.

Bordslampa i form av häst av gulglaserat stengods. Stång av mässingfärgad metall. Otydligt signerad under ena hoven. Hästen är formgiven av Aldo Londi för Bitossi, Italien. Längd 40 cm, höjd 51 cm.

Aktuellt bud 5 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
UURNA, Majolika, Italien Urbino 1800-talets slut.

Höjd 44 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, fat, porslin, Pro Arte Arabia.

Mått 30x25 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
300 EUR
MUMINMUGG, 2 st, porslin, "Mugg mörkgrön" och "Mugg gul", Moomin Characters, Arabia.

"Mugg mörkgrön". 1991-1996. "Mugg gul". 1990-1996 Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
FAT, fajans. Delft, 1700-tal.

FAT, fajans. Delft, 1700-tal.

Transitionimiterande dekor i underglasyrblått av figurer i landskapsmiljö. Diameter 25,3 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAFFE- och TESERVIS, 16 delar, porslin, Cobalt Net, Sovjetunionen.

6 kaffekoppar med 8 fat. 6 assietter, 15.5 cm. 1 kaffekanna, 19.5 cm. 1 tekanna, 13 cm. 1 sockerskål 12 cm. 1 mjölkkanna.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILHELM KÅGE, 6 delar, Argenta, Gustavsberg.

Grönmelerad glasyr med silverdekor. 2 ljusstakar, höjd 16 cm. 1 skål, diameter 29 cm 3 mindre skålar, diameter 6 cm.

Aktuellt bud 1 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, Rörstrand, signerad.

Spräcklig äggskalsvit glasyr, signerad R SWEDEN CHS. Höjd 51 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VÄGGMASKER, två stycken, keramik, Art Déco, Goebbel samt Keramia, 1920/30-tal.

Glaserade. I form av kvinnoansikten. Höjd 16-23 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ALF WALLANDER, kaffeservisdelar, 3 st, porslin, "Trollslända", Rörstrand, jugend, 1900-talets början.

Vitglaserade med gulddekor. Hänklar i form av trollsländor. 1 gräddkanna 1 sockerskål med lock 1 mjölkkanna

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL, lergods, Holger Granbäck, signerad.

Diameter ca 29 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
250 EUR
ÄGGKORG, fajans, Tjeckoslovakien, 1900-talet början.

Rund. Dekor av kycklingar och ägg. Märkt. Diameter 17 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Johann Heinrich von Dannecker, efter, figurin, parian, Gustavsberg, omkring 1900.

"Ariadne på en panter". Höjd 33 cm, längd 28 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SYLVIA LEUCHOVIUS, vas, stengods, unikat, Rörstrand.

Glaserad. En kula i botten. Diameter 24 cm, höjd 21 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, skålar, 2 st samt ask med lock, Gustavsbergs studio 1960, 1963 och 1956-57.

Stengods, skålarna invändigt med reliefdekor, glasyr i turkos, beige och brunt. Signerade Stig L med studiohanden, höjd 3,5-6,5 cm, skålarnas diameter 8,4-11,5 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN WEJSFELT, figurin/skulptur, gädda, stengods, Gustavsberg, 1900-tall.

Signerad i godset. Monterad på ställning. Längd 57, bredd 10, höjd 17 cm inklusive ställ.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Servisdelar flytande blått Rörstrand, 38 delar.

Dekor i flytande blått. 12 mattallrikar, 25 cm 12 mindre tallrikar, 23 8 assietter, 17 1 djup tallrik, 24 1 runt fat, 30 2 stekfat, längd 31 2 stekfat, 36 En mindre tallrik med spricka. Ställvis krakelyr och missfärgning.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFE och MATSERVIS, 107 delar, flintgods, "Ostindia", Rörstrand.

Bestående av: 14 mattallrikar, diameter 23,5 cm. 12 förrättstallrikar, diameter 20,7 cm. 12 skålfat, diameter 21 cm. 18 assietter, diameter 18 cm. 1 terrin med lock, längd 30 cm. 3 serveringsfat, längd 31,5-36 cm. 3 ovala serveringsskålfat, längd 17-27,5 cm. 2 skålar på fot, diameter 23,5-25,5 cm. Tre fat, diameter 26,5 cm. En skål med lock, diameter 16,5 cm. En skål med lock, längd 13 cm. En terrin, längd 18 cm. 2 ljusstakar, höjd 6,5 cm. 1 salt och pepparkvarn, höjd 7,5 cm. 2 krukor, höjd 10-20 cm. 1 kaffe och 1 tekanna, längd 21-22 cm. 1 kanna, längd 17 cm. 7 tekoppar med fat, diameter på fat 15,5 cm (en tekopp med smärre nagg). 17 kaffekoppar med fat, diameter på fat 13 cm. 1 mindre kanna, längd 10,5 cm. 3 fat, diameter 9,5 cm.

Aktuellt bud 7 400 SEK
Utropspris
15 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE,  vas stengods, Rörstrand.

Vas i stengods av Carl Harry Stålhane Höjd 28 cm

Aktuellt bud 1 111 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods, "Moses", K-Studion, Gustavsberg.

Katten 'Moses' av stengods med svart glasyr. Katten är signerad Lisa L. K-Studion Gustabsberg samt djupstämplad MADE IN SWEDEN. Längd 32 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALF WALLANDER, kräftservis, 9 delar, flintgods, Rörstrand, tidigt 1900-tal.

Skålens diameter 25. Tallrikarnas diameter 24 cm.

Aktuellt bud 4 705 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATSERVIS, porslin, 70 delar, "Musselmalet", Royal Copenhagen.

13 st mattallrikar, modell nr 571. 2 st tallrikar med nagg/chips 16 st förrättstallrikar, modell nr 572. 1 fat med nagg/chips. 10 st djupa mattallrikar, model nr 566. 9 st assietter, modell nr 574. 1 fat med nagg/chips. 14 st djupa mattallrikar, modell nr 565 2 st skålar, modell nr 708. 1 st lövformat fat, modell nr 548. 1 st såsbåt, modell nr 587. 1 st gräddkanna, modell nr 522. 1 st mindre serveringsfat, modell nr 532. 2 st tekoppar med fat. modell nr 524-703-764.

Aktuellt bud 7 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
STIG LINDBERG, kaffekoppar 6 st "Eva" Gustavsberg porslin.

Höjd ca 5,5 cm

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavberg 1960.

Ljusbrun harpälsglasyr. Höjd 23,5 cm

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ERICH OCH INGRID TRILLER, vas, stengods, signerad Triller Tobo.

Mörblå glasyr. Höjd 15 cm

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, 2 st, keramik, "Paradis", Arabia.

Serveringsfat. Längd 30 cm samt 36 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
WILHELM KÅGE, urna med lock, stengods, "Argenta", märkt Gustavsberg, Kåge, 935.

Argentavas av Wilhelm Kåge med grön glasyr med dekor i silver. Med lock och hänklar. Bredd 24, höjd 24 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
ALF WALLANDER, golvurna, flintgods, jugend, 1900-talets början, Rörstrand.

Blå dekor med rosor. Ej tillhörnade lock. Höjd 55,5 cm

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
SVEN WEJSFELT, figurin/skulptur, stengods, Gustavsberg.

"Aborre (Perca fluviatilis)". Stämplad undertill. Träställning medföljer. Längd totalt 40 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRICKBORD, gustaviansk stil, bricka av flintgods från Rörstrand, daterad 1921.

Motiv med Sparreholms slott. Diameter 76, höjd 68 cm

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AUNE SIIMES, KERAMIKSKÅL, Signerad AS, Arabia.

Ljus glasyr med krakelerad dekor. Diameter 17,5 cm.

Inga bud
Utropspris
250 EUR
STIG LINDBERG, servis 17 dlr "Tahiti", Gustavsberg porslin 1900-talets senare del.

Bestående av; 1 sockerskål, 1 gräddkanna, 6 assietter, 9 koppar med 10 fat.

Aktuellt bud 7 709 SEK
Utropspris
9 000 SEK
PAUL HOFF, skulptur, stengods, Gustavsberg, signerad med studiohanden och, numrerad 25 och daterad 1984.

Svan, "Cygnus Cygnus No 25". Höjd 64 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNTHER UECKER, mulitipel, Studio-Line, Rosenthal, Tyskland, signerad Uecker och numrerad 29/50.

Krossat porslin och stålspik. Signerad Uecker och numrerad 29/50. Diameter 32 cm.

Aktuellt bud 9 400 SEK
Utropspris
12 000 SEK
YTTERFODER, ett par, porcelin, jugend, Rörstrand, 1900-talets början.

Vitglaserade med floral dekor i relief. Höjd 13 cm, diameter 18 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
WILHELM KÅGE, vas, glaserat stengods, "Argenta", Gustavsberg, årsbokstav B.

Grönglaserad. Målad dekor av silver i form av fisk. Höjd 22,5 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HERTHA BENGTSON, teservis, 15 delar, porslin, "Blå eld", Gustavsberg, 1900-talets mitt.

7 st tekoppar med fat + 2 fat 4 st uppläggningsfat, längd 23-35 cm 1 gräddkanna 1 sockerskål med lock 1 skål 1 tekanna

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STIG LINDBERG, skål, fajans, Gustavsberg, signerad med studiohanden, numrerat 170-N-12, 1900-talets andra hälft.

Polykrom dekor mot vit botten. Längd 27 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
POSLINSFIGURINER, 2 st,

POSLINSFIGURINER, 2 st,

Polykromt dekorerad porslin. Höjd 18 cm, Wien, Österrike. Höjd 22 cm, Potschappel, Tyskland

Inga bud
Utropspris
300 EUR
CHOKLADKOPPAR, 12 st, Bing & Gröndahl 1900-talets andra hälft porslin.

Höjd ca 10 cm totalt

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVURNA, keramik, Urbino-stil, Italien, 1900-talets andra hälft.

Balusterformad. Hänklar Höjd 61 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PIA LANGELUND, skulptur, porslin, Royal Copenhagen, Danmark.

Lejon. Höjd 41,5 cm. Numrerad 1249340

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
500 EUR
GRETA RUNEBORG, golvvaser, 2 st, stengods, Upsala-Ekeby, 1900-talets mitt.

Gul glasyr, höjd 43-50 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LISA LARSON, vaser, 2 st, stengods, Gustavsberg.

Två ansiktsvaser i gråglaserat stengods. Vaserna är formgivna av Lisa Larson. Signerade LISA L. MADE IN SWEDEN. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JANE REUMERT, vas/skulptur, "feather object", Köpenhamn 1999.

Saltglaserat porslin, tunna fjäderlika sammanfogade blad med dekor av svarta prickar, signerad undertill JANE 99. Höjd ca 25 cm. Låda av plexiglas medföljer.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STIG LINDBERG, "Springare", Gustavsberg studio. I produktion 1952-1972.

Stig Lindberg, "Springare" stengods figurin, för Gustavsberg Studio. I form av stiliserad häst. Tryckt och målad dekor. Signerad Stig L och med studiohanden. Höjd 14, längd 16,5 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STIG LINDBERG, skålar, 3 stycken, stengods, "Veckla", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Stengods med vit carraraglasyr. Inpressad signatur GUSTAVSBERG SWEDEN. Längd 18-27 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFERSERVIS, 59 delar, porslin, Meissen, Tyskland, 1900-talets andra kvartal.

Målad dekor av blomster samt guldfärg. Bestående av: 24 kaffekoppar med fat, kopparnas diameter 8, höjd 6 cm. 24 assietter, diameter 32 cm 1 tårtfat på fot, diameter 32, höjd 12 cm 5 små skålar, diameter 8 cm 1 vas, höjd 15 cm 1 gräddkanna, höjd 8 cm 1 sockerskål med lock, höjd 9 cm 2 fat, diameter 28 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PAUL RENÉ GAUGUIN, figurin, porslin, "Bulldog", Bing & Grøndal, Köpenhamn, Danmark.

Figurin i form av hund med brun glasyr. Stämpelsignerad P Gauguin, numrerad 95 K187 och djupstämplad B&G KÖBENHAVN DANMARK. Längd 34 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HENRIK ALLERT, väggskulptur, lergods, signerad.

I form av hästhuvud. Höjd ca 50, djup 16,5, bredd 17 cm

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods,  "Samhällsdebatten", signerad, Gustavsberg.

Etikettmärkt och stämplat i godset. Höjd 23,5 cm

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANDERS BRUNO LILJEFORS, relief, sandgjutet stengods.

Rektangulär väggplatta med dekor i relief. Delvis glaserad. 35 x 45 cm.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
WILHELM KÅGE, skål samt vaser, 2 st, stengods, "Argenta", Gustavsberg.

Två vaser och en skål av stengods med koppargrön glasyr och "Argenta" silverdekor. Vas med dekor av fisk, signerad GUSTAVSBERG ARGENTA 978 MADE IN SWEDEN B. Höjd 13 cm. Vas med dekor av najad, signerad GUSTAVSBERG ARGENTA MADE IN SWEDEN. Höjd 13 cm. Skål med dekor av sjöjungfru, signerad GUSTAVSBERG KÅGE 927 II Y N. Diameter 27 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vaser, 2 stycken, samt skål, porslin, "Konstrakta SNT", signerade, Rörstrand, formgivna 1953.

Glaserade i svart och vitt. Höjd 6,5-20 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, väggrelief, stengods, Gustavsberg.

Väggplakett av chamotterat stengods. Reliefdekor av cyklande figur och 4M; människa, maskin, miljö, motion, glasyr i grönt, brunt och vitt. Signerad Stig L. 40 x 19,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, vas samt flaska, fajans, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Polykromt mönster mot vit bakgrund. Höjd 8-17 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, kaffeservis, 12  koppar med fat, risporslin, Arabia, Finland, 1900-talets mitt.

I schatull. Kopparnas diameter 7. Höjd 4,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HILMA PERSSON-HJELM, vaser, 2 st, lergods, jugend Rackstad, Värmland, signerade och daterade 1910 respektive 1918.

Vas med dekor av bin i hög relief. Signerad med monogram 1910 1425. Höjd 15 cm. Vas med reliefdekor av björklöv med hängen. Signerad med monogram 1918 6020. Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STIG LINDBERG, vaser, 4 st, stengods, "Reptil", Gustasvsberg.

Vaser "Reptil" av StigLindberg. Märkta i godset samt någon med etikett. Höjd 18-31 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, "Grazia", Gustavsberg 1950-60-tal.

Stengods, vit glasyr med målad silverdekor av kvinnofigur med blommor. Signerad GUSTAVSBERG GRAZIA 229 MADE IN SWEDEN. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, 2 st, "Stora Zoo", Gustavsberg, i produktion 1958-79.

Älg och giraff från serien "Stora Zoo" formgivna av Lisa Larson för Gustavsberg 1957. En etikettmärkt GUSTAVSBERG SWEDEN. Höjd 26-38 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, kruka/vas, stengods, Gustavsberg studio, signerad.

Dekor i relief. Signerad Stig L samt med studiohanden. Diameter 19. Höjd 19,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOHANNA MEIER-MICHEL, figurin, flintgods, Wiener Kunstkeramische Werkstätte Busch & Ludescher, Österrike, 1910-tal.

Figurin i form av flicka med fruktkorg och gul klänning. Märkt med firmastämpel och numrering 1372 465 6, baktill signerad MEIER. Höjd 24 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, vas/kruka, stengods, Gustavsberg studio, signerad.

Dekor i relief. Signerad Stig L samt med studiohanden. Diameter 20. Höjd 23,5 cm.

Aktuellt bud 1 111 SEK
Utropspris
5 000 SEK
YTTERFODER, ett par, majolika, Rörstrand, sent 1800-tal.

Kvadratisk form med reliefdekor och polykrom glasyr. Djupstämplade RÖRSTRAND. 29 x 26 x 29 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KANNA, "Papukaija", fajans, Arabia, Finland 1940-tal.

2-liters "Papegoja"-kanna. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 23 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
500 EUR
LISA LARSON, figurin, stengods, "Rosa", Gustavsberg.

Figurinen "Rosa" föreställer en sittande kvinna och är gjord av stengods med en dekor av förgätmigej i cromotryck. Djupstämplead LISA L. GUSTAVSBERG samt etikettmärkt GUSTAVSBERG SWEDEN. Höjd 11 cm.

Aktuellt bud 13 011 SEK
Utropspris
15 000 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods, "Stora Zoo", Gustavsberg, i produktion 1966-79.

Figurin i form av känguru med unge i stengods. Figurinen formgiven av Lisa Larson och tillverkad av Gustavsberg 1966-79. Djupstämplad Gustavsberg samt etikettmärkt Gustavsberg Sweden. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 345 SEK
Utropspris
2 500 SEK
WILHELM KÅGE, vaser, 4 st, stengods och flintgods, "Argenta", Gustavsberg.

Fyra "Argenta"-vaser med koppargrön glasyr och dekor i silver. En vas med dekor av lejon. En tulpanvas med löst raster. Signerade HANDDREJAD ARGENTA 1079 III GUSTAVSBERG KÅGE, GUSTAVSBERG KÅGE 850, MADE IN SWEDEN GUSTAVSBERG ARGENTA 1076 II R, KÅGE GUSTAVSBERG C KÅGE 869. Höjd 18-22 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, signerad Gustavsbergs studio, 1968.

Vas av Berndt Friberg i blank röd glasyr. Höjd 18 cm

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
TERRIN MED FAT, porslin, Italien, 1900-talets andra hälft.

I form av grishuvud. Med fat. Fatets längd 42, bredd 31 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STIG LINDBERG, flaska samt kanna, fajans, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Polykromt mönster mot vit bakgrund. Höjd 18-22 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, fat samt vaser, 2 st, fajans, Gustavsberg studio.

Tre fajanser formgivna av Stig Lindberg för Gustavsberg studio. Fat med dekor i gult signerat SWEDEN K/164-8. 34 x 27 cm. Hänkelvas med dekor i blått signerad SWEDEN. 18,5 cm. Vas med dekor i grönt stämplad HANDDREJAD GUSTAVSBERG. 20,5 cm. Samtliga signerade med studiohanden.

Aktuellt bud 1 111 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, vaser, 2 stycken, "Grazia", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Vitglaserade med dekor av silver. Höjd 19,5-20 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MARI SIMMULSON, figuriner, 3 st, lergods, Upsala-Ekeby, 1950-tal.

"Pojken på sköldpaddan" 126. Sittande kvinna 4123 samt 4355. Djupstämplade ms UE. Höjd 16-27 cm.

Aktuellt bud 1 111 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VAS, keramik, stor, troligen Danmark, 1900-talets andra hälft.

Glaserad. Dekor i relief. Diameter 26. Höjd 28 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, "Argenta", Gustavsberg.

En klotrund "Argenta"-vas formgiven av Wilhelm Kåge för Gustavsberg. Vasen har koppargrön glasyr och randdekor i silver. Stämplad HANDDREJAD ARGENTA 1045 GUSTAVSBERG KÅGE. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, "Guldsurrea", Gustavsberg studio.

Dubbelvas med vit carrarglasyr och gulddekor. Stämplad. Höjd 22,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LISA LARSON, figuriner, 8 st, stengods, Gustavsberg.

Tiger från serien "Afrika", Viktoria från serien "Sekelskifte", räv från serien "Skansen, ko, två afganhundar från serien "Kennel", samt två "Adam 2". Höjd 8-20 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STIG LINDBERG, 2 + 2 fat, stengods, "Veckla" samt "Reptil", Gustavsberg, 1900-talets anrda hälft.

Vir carraraglasyr. Stämplade Gustavsberg. Längd 26-27 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, vas/ljusstake, fajans, "Snurran", Gustavsbergs studio, omkring 1900-talets mitt.

Stig Lindberg fajans vas, modell "Snurran", med randig dekor i blått, rosa och grönt. Signerad med studiohanden SWEDEN. Längd 20 cm. Höjd 12 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON och STIG LINDBERG, väggreliefer, 4 stycken, stengods, Gustavsberg, delvis signerade 1900-talets andra hälft.

28,5x27 cm. 28,5x23 cm. 28x28,5 cm. 37,5x39 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, 2 st, stengods, K-Studion, Gustavsberg.

Figurinerna "Mannen med guldhatt/Trollkarl" samt "Pippi Långstrump och Lilla Gubben". Signerade Lisa L. K-studion Gustavsberg Made in Sweden respektive Lisa L. ÅM Sweden. Figurinerna är formgivna av Lisa larson och tillverkade i Gustavsberg. Höjd 16-17 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KUNO NORVARK, skulptur, porslin, Bing & Grøndahl, Danmark, Limited Edition 55/750.

Figurin i form av bisonoxe. Signerad K.N. Märkt LIMITED EDITION OF 750 NO. 55 B&G COPENHAGEN PORCELAIN MADE IN DENMARK 7054 HS. Längd 50 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SKÅLAR, 3 st, och FAT, 3 st, porslin, Kina, Mingdynastin (1368-1644) resp. Qianlong (1736-1795).

Mingdynastin: Skålfat, diameter 12 och 12,5 cm. Skål diameter 15 cm, höjd 6,5 cm. Qianlong: Fatens diameter ca 22,5 cm.

Inga bud
Utropspris
500 EUR
KAFFESERVIS, 25 dlr, Bing & Gröndahl 1900-talets andra hälft porslin.

Bestående av; 12 koppar med fat, 12 assietter, 1 sockerskål med lock

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPA/FIGURIN Meissen 18/1900-tal.

För två ljuspunkter, rokokostil, metallfattning med monterad figurin av porslin märkt Meissen, total höjd inkl skärm 51 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, skål samt skål med lock, fajans, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Polykrom dekor på vit botten. Höjd 8,5-20 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STIG LINDBERG, skål samt fat, ett par, fajans. Gustavsberg Studio.

Stig Lindberg, fajansföremål, fär Gustavsberg Studio. Bestående av: Två lövformade fat med randig dekor samt blommor. Signerad med studiohanden samt SWEDEN F/10.21 samt M/3 21: Fajansmålare Hellinä Pitkänen samt Franca Pugno. Längd 31-31,5 cm. Ett lövformat skål, med gul och brun dekor. Signerad med studiohanden samt SWEDEN F.16. Fajansmålare Eva Bergman. Längd 16 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, FIGURIN, "Bulldog Maxi", stengods, Gustavsberg.

Glaserat stengods. Höjd 31 cm. Stämpelsignerad Lisa L Made in Sweden.

Aktuellt bud 3 900 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GUNNAR NYLUND, figurin unik signerad Rörstrand.

Glaserat stengods, höjd inkl sockel av trä 24, längd 32 cm

Aktuellt bud 2 999 SEK
Utropspris
4 000 SEK
EVA JANCKE BJÖRK, lockurna, fajans, Bo Fajans, signerad samt med målarsignatur AK.

Stämplad BoFajans. Höjd 51 cm

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
WILHELM KÅGE, fat och vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.

Stengods, ristad randdekor, blank glasyr i turkosa och blå nyanser, märkt med studiostämpel och signerad KÅGE FARSTA. Diameter 18,5 cm, höjd 4,8 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas, farsta spirea, Gustavsberg studio 1954.

Stengods, spolformad på fot, ristade dekor, blå och turkos glasyr. Signerad KÅGE y FARSTA och studiostämpel, höjd 9,5 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas, farsta spirea, Gustavsberg studio 1958.

Stengods, spolformad på fot, ristade ränder, blå glasyr. Signerad KÅGE ö FARSTA Gustavsberg och studiostämpel, höjd 11,9 cm.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK