KERAMIK & PORSLIN

Ett brett område där du finner allt från antika lergodsföremål, bruksföremål för hemmet till unika och serietillverkade moderna pjäser i olika former av lergods, fajans, stengods och porslin. Du hittar de välbekanta svenska namnen såväl som kända internationella formgivare.

Har du keramik och porslin hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

LISA LARSON, skulptur, stengods, unik, signerad och daterad -80.

Sittande man. Signerad Lisa L -80, SWEDEN. Höjd 16,5 cm.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ALLAN EBELING, fat, glaserad keramik, signerat och daterat 1936.

Polykrom bemålning i form av ansikte. 37x37 cm.

Aktuellt bud 1 474 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KRUKOR, 10 stycken med underfat, Bo Fajans, Uppsala Ekeby.

Olika glasyrer och former. Höjd ca 6-18 cm, diameter ca 10-15 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOEBEL HUMMEL, figurin, "Äkta Hummel figurer", Hummel 209 TMK-2.

Längd 14 cm. Bredd 2 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
FIGURIN samt BOK, Lladró, signerade.

Geisha, höjd 19 cm. Bok, "The art of porcelain". Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN WEJSFELT, figur, stengods, Gustavsberg.

Abborre. Längd 36 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BLOMKRUKOR, 2 st samt KANNA, keramik, fyra delar, bland annat Uppsala Ekeby.

Glaserade i grönt. Diameter 9,8 resp 16,5 cm. Kannans höjd 17 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVIS, ca 73 delar, "Brilliant", Rörstrand, porslin, 1962.

Dekor av bård i grått och guld. 21 assietter, diameter 17 cm 12 djupa tallrikar, diameter 20 cm 10 förrättstallrikar, diameter 21 cm 11 mattallrikar, diameter 24,5 cm 8 kaffekoppar med fat + 6 extra fat 4 karotter, längd 21-26 cm 4 uppläggningsfat, längd 30-36 cm 1 såsbåt, längd 18 cm

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LISA LARSON, figur, stengods "Trapp", Gustavsberg. Formgiven 1968.

Sittande katt. Höjd 16,5 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ISAK ISAKSSON, skålar, 2 st, keramik, signerade.

Unika. Diameter ca 14-15 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVISDELAR, flintgods, 26 delar. "Ostindia" Rörstrand.

Dekor i blått. 6 kaffekoppar med fat samt 6 assietter. Tekoppar med fat, 6 st, samt assietter, 6 st. Tekanna, höjd 14 cm. Tårtfat, diam 33 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OSTRONTALLRIKAR, 8 st, flintgods, Crown Devon, England, 1900-talets andra hälft.

Grön glasyr. Diameter 23 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATSERVIS, 57 delar, porslin, senempire, 1800-talets mitt.

Guldkant. 30 mattallrikar 23 cm 13 sopptallrikar 23 cm 10 cremekoppar med lock 11 cm Terrin 33 cm Skål 20 cm Uppläggningsfat 33 cm Uppläggningsfat 49 cm

Aktuellt bud 2 006 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFESERVIS, 34 delar, porslin, "Thomas", Bavaria, 1900-talets mitt.

Guldkant. 20 kaffekoppar med fat 12 assietter 18 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PIERO FORNASETTI, tallrikar, 5 st, numrerade, porslin, Milano, Italien, numrerade, 2013-2017.

Ur serie "Calendario", upplaga 700 Olika motiv, diameter 23,5 cm. I original förpackningar.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VASER, ett par, stengods, 2 st "Caolina", Gunnar Nylund, Rörstrand.

Höjd 31 cm.

Aktuellt bud 2 422 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARIN BJÖRQUIST, kuverttallrikar 12 st   "Nobel", porslin Rörstrand.

Diameter 31,5 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KARIN BJÖRQUIST, servis 62 dlr Nobel porslin Rörstrand.

Bestående av; 12 tallrikar, diameter 25,5 cm, 14 tallrikar, diameter 22,5 cm, 12 djupa, diameter 22 cm, 12 assietter, diameter 18 cm, 12 kaffekoppar med fat.

Aktuellt bud 18 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
INGRID ATTERBERG, VAS, "Spiral", Upsala Ekeby. 1950-tal.

Randdekor. Nr 2050. Höjd 35 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, stengods, 7 st, "Reptil" Gustavsberg.

Höjd 18-31 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYST, keramik,  Apollo. 1900/2000-tal .

Apollo. Höjd 56 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST, VASE, keramik, signed Arabia G. Olin. 1950-tal.

Höjd 36 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
400 EUR
ULLA PROCOPÉ, SKÅLFAT och TESERVIS, sammanlagt 14 delar, "Valencia" Arabia 1970-tal.

Dekor i underglasyrblått. Skålfat ø 35 cm serveringsfat ø 25 cm 6 st tekoppar på fat 6 st assietter ø 19,5 cm.

Aktuellt bud 320 EUR
Utropspris
400 EUR
GÖRAN BÄCK, TILLBRINGARE, keramik, signerad i godset GB Arabia.

Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 65 EUR
Utropspris
300 EUR
SERVISDELAR, 4 st, flintgods, "Rörstrandia", Rörstrand, 1930-1956.

Två terriner (längd 30 samt 35 cm), såsskål samt sockerskål.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LIS HUSBERG-LUNDQVIST, fat och väggplakett, stengods, Rörstrand, signerade Lis, 1900-tal.

Polykrom dekor av fiskebåt respektive tuppar. Längd 31- 38 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAFFESERVISDELAR, 35 st, porslin, "Musselmalet", helblond, Royal Copenhagen, 1900-tal.

Elva kaffekoppar med fat (1/1035), elva assietter (1/1087), gräddkanna, sockerskål, tre askfat, två vaser, ett par ljusstakar, fem serveringsfat.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VINKANNOR, ett par, majolika, St. Clément, Frankrike, 1900-talets första hälft.

I form av gräsänder. Höjd ca 32 cm.

Aktuellt bud 551 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLDSCHEIDER, figurin av lergods, Västtyskland 1940-talets slut.

I form av dansös. Delvis glaserad i grågröna nyanser. Stämpelmärkt och signerad undertill samt etikettmärkt. Höjd ca 35 cm.

Aktuellt bud 1 111 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STIG LINDBERG, figur, stengods, "Springare", Gustavsberg studio. I produktion 1952-1972.

I form av stiliserad häst. Tryckt och målad dekor. Signerad G, Stig L och ristat kryss. Höjd ca 14, längd ca 16,5 cm.

Aktuellt bud 2 525 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MARIANNE WESTMAN, servisdelar, 5 st, flintgods, "Picknick", Rörstrand, i produktion 1956- 69.

Bestående av et par små skålar, marmeladskål med lock, karott med lock samt serveringsfat. Längd 12- 42 cm.

Aktuellt bud 3 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RAKFAT samt SOPPTALLRIKAR, 4 st, flintgods, Staffordshire, England, omkring sekelskiftet 1900.

Dekor av blommor i blått. Längd 22- 48 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KRYDDBURKAR, 16 st, flintgods, Göteborg, 1900-talets första hälft.

Fem större bukar med lock, två burkar för väggmotering med trälock, nio mindre burkar med lock. Höjd 11- 20 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, Meissen. 1800-tal.

Man och kvinna. Höjd 10,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PÅSKÄGG, porslin. Kejserliga porslinsfabriken, S:t Petersburg.

Orange med handmålade dekorationer. Höjd 10 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
400 EUR
LISA LARSON, väggrelief, Gustavsberg,

"Göksparv". Vit stengodslera med riklig dekor av fågel och växter. Polykromt glaserad. Längd 43 cm.

Aktuellt bud 745 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFE- OCH TESERVIS, porslin, Meissen, 53 delar.

Dekor av vinranka. 12 koppar med fat, 11 assietter, 6 större assietter, 2 må fat, vas, ett par ljusstakar, sockerskål, gräddkanna, kakfat, syltburk med lock, cigarettställ, kaffekanna och tekanna. Kaffekannans höjd 25 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ERNST WENCK, figurin, porslin, Rosenthal, Tyskland.

Hukande kvinna som dricker ur händerna. Märkt Classic Rose Collection Rosenthal 752/2. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, bordslampa, stengods 1970-tal.

Stämpelsignerad Lisa L Gustavsberg Sweden. Höjd inklusive skärm ca 34 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARIN BJÖRQUIST, bricka, stengods, Gustavsbergs studio.

Rektangulär form med stiliserad dekor i blått och vitt. 77x52 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEF EKBERG, skålar samt skålfat, tre stycken, flintgods, Gustavsberg. 1900-talets första hälft.

Lysterglasyr i gröna och rosa toner och dekor i guld. Längd 13-30 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF EKBERG, ljusstakar två stycken samt skål med lock, flintgods, Gustavsberg. 1900-talets första hälft.

Lysterglasyr i gröna och rosa toner och dekor i guld. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅLFAT, 2 st, samt VAS, porslin, Arabia, AAA, Finland, , 1928-1932.

Lysterglasyr. Fatens diameter 25 resp 28 cm. Vasens höjd 19,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, servisdelar, 17 st, benporslin, "Odon", Gustavsberg.

Tryckt dekor av gröna blad. 4 assietter 17 cm 6 förrättstallrikar 21 cm 7 mattallrikar 23,5 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 500 SEK
LISA LARSON, golvvas, stengods, Gustavsberg.

Delvis glaserad. Höjd ca 46 cm

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Handmålade polykroma blommor och dekorationer. Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 85 EUR
Utropspris
400 EUR

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG LINDBERG, kanna samt tedosa, fajans, signerade.

Handmålad dekor av blommor respektive ornament. Höjd 15 samt 18 cm.

Aktuellt bud 1 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, fajans, "Karneval", Gustavsberg.

Polykrom dekor. Signerad med stutiohande. Längd 31, bredd 21, höjd 3 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS och KANNA, stengods, Walldén, Skottorp och Gunnar Nylund, Rörstrand, 150/60-tal.

Glaserat stengods. Höjd 24-30 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, 4 delar, stengods, Rörstrand, signerade.

Skål med turkos glasyr, kanna med blå glasyr, vas med brun glasyr, skålfat med gråbrun glasyr. Skålfatets diameter 26 cm, övriga delars höjd 7,5- 29 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAFFEKOPPSFAT, porslin, 3 st  Märkt Sevres, 1846, F.Bleau.

Märkt Sevres 1846, Chateau de F.Bleau. Polykromt och förgylltbräm. Diameter 14 cm.

Aktuellt bud 1 108 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, 2 st,  SAMT SKÅLAR, 2 st, flintgods, "Malmö", Rörstrand, omkring sekelskiftet 1900.

Tryckt dekor av landskap i blått mot vit fond. Konturerad kant. Längd 19- 31 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
WALDEMAR LINDSTRÖM, figurin, porslin, Rörstrand.

Ett par giraffer. Höjd 24,5 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CABARETFAT, ett par, "lökmönstret", Meissen, 1900-tal.

Trepassformad med hänkel. Längd ca 29 cm, bredd 34 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, servis, 28 delar, poslin,  "Composition/Jääkukka", Rosenthal, 1900-talets andra hälft.

Tolv kaffekoppar med fat, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, serveringsfat, tolv assietter.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, Zsolnay Pecs, 1900-talets andra hälft.

Flicka med gås samt man med hund. Höjd 17- 23 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF EKBERG, vaser, tre stycken, flintgods, Gustavsberg. 1920-/30-tal.

Lysterglasyr i rosa och grönt. Handmålad dekor av guld. Stämplade och signerade. Höjd ca 10-19 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF EKBERG, vas samt lockurna, flintgods, Gustavsberg 1930-tal.

Lysterglasyr i grönt, handmålad dekor i guld. Stämplade och signerade, en märkt 1931. Höjd ca 21 och 22 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HERTHA BENGTSSON, servisdelar, 47 delar porslin, "Koka blå", Rörstrand, i produktion 1956-1988.

1 st smörask 1 st soppterrin 1 st rund fat, 17 cm 1 fat, 28x16 cm 1 st sockerskål med lock 1 st kanna, 19 cm 10 st tekoppar med fat 10 st tallrikar, 24 cm 10 st assiett, 19 cm 10 st djupa tallrikar, 20 cm 1 st uppläggningsfat, 26 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEF EKBERG, skålar, tre stycken, flintgods, Gustavsberg 1920-/30-tal.

Två med hänklar. Lysterglasyr i grönt med handmålade detaljer i guld. Signerade och stämplade. Höjd 9,5-11 cm, diameter och längd 13, 21 och 34 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KRUS, lergods, 1700/1800-tal.

KRUS, lergods, 1700/1800-tal.

Bukig form med hänkel. Grön glasyr. Höjd 15,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SYLVIA LEUCHOVIUS, fat, keramik, Rörstrand.

Dekor av fjärilar och blomma. Diameter ca 19 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SERVISDELAR, 18 st, "Botanic garden" Portmeirion, England, omkring 2000.

6 mattallrikar, diameter 27, 6 assietter, diameter 21,8, 6 skålar, diameter 16,5 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERIT TERNELL, 9 figurer av porslin, Bobergs Fajansfabrik, Gävle 1950-tal.

Olika former och glasyrer. Höjd ca 4-6 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PLAKETTER 4 st, parian, Bing och Gröndahl och Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.

Motiv efter Thorvaldsen. Tre stämpelmärkta. En ramad i förgylld ram. Diameter 14-41 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN, flintgods, sannolikt England, omkring år 1900.

I form av hund. Höjd ca 32 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASER, 1 par, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal.

Balusterformade. Dekor av reserver med blomvaser i blå toner. botten med märkning. Höjd 24 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, två stycken, stengods, Gustavsberg.

"Malin" och "Kalle". Höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ÄGGÖMMA, porslin, 1800-talets slut.

Längd 19 cm.

Aktuellt bud 53 EUR
Utropspris
150 EUR
EWALD DAHLSKOG, vaser, två stycken, samt skrivställ, "Lava", fajans, Bo Fajans, Gefle, 1930 / 40-tal.

Räfflas dekor, glasyr i brungrönt. Vasernas höjd 20 och 26,5 cm, ställets längd 31 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERNDT FRIBERG, 3 stengodsminiatyrer, Gustavsberg studio  1960-tal.

Olika former och glasyrer med harpälsglasyr i duvblått, brunt och gult. Signerade. Höjd ca 2,5-4,2 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURINER, fem stycken, lergods, märkta L Malide, Galerie d'Orleans Palais Royal, HY-Delafosse, Frankrike, omkr år 1900.

Grisar i olika poser och situationer. Höjd 9-14,5 cm.

Aktuellt bud 666 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin, Meissen MÄRKT O 141.

Höjd 12,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PORSLIN, 3+1 delar, Meissen samt Sèvres.

Två tallrikar, diameter 19 cm. Båda andra sortering. Mindre kopp, höjd 2,5 cm. Lagad. Äggkopp, höjd 7 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, 3 st figuriner, Gustavsberg.

"Amalia" höjd 17 cm. "Johanna" 15 cm. "Lotta" höjd 17 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Bord, porslin, Rokokostil, Plaue von Schierholz, Tyskland, 1900-talets mitt.

Dekor i blått och guld av blommor mot vit fond, diameter 46,5, höjd ca 67,5 cm

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIEDESTAL, majolika, Rörstrand, 1895.

Fundament, mittstam, kapitäl samt urna med lock. Rik dekor av maskaroner, änglar blommor, och växter i polykroma färger samt guld. Urnans höjd 49 cm. Total höjd ca 166 cm.

Aktuellt bud 9 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BERNDT FRIBERG, kanna, skål och vas, stengods, Gustavsberg, två etikettmärkta.

Brun glasyr. Höjd 13 och 21 cm. Längd 13 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
JARDINJÄR SAMT VASER, ett par, majolika, jugend, tidigt 1900-tal.

Polykrom glasyr. Längd jardinjär 36 cm. Höjd vaser 31,5 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HILKKA-LIISA AHOLA, skålfat, keramik, Arabia, Finland, signerad.

Kvinnoporträtt. 30 x 30 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TEKANNA, porslin, empire, 1800-talets första hälft.

Tekanna med dekor i blått och guld samt av rosa feston. Lockknopp i fom av sfinx. Höjd 14 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
URNA MED LOCK, fajans, Delft, Holland, omkring 1900.

Dekor i underglasyrblått av blommor. Lock med krönande lejon. Höjd 51 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, skulptur, stengods, unik, signerad och daterad -78?.

Höjd 18 cm.

Aktuellt bud 260 EUR
Utropspris
500 EUR
KOPP med FAT, porslin. Berlin, empire.

Dekor i guld med motiv av landskap samt figurer vid sjö, diameter på fat 13 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURINER, 2 st, keramik, Italien, 1970/80-tal.

Vita katter med halsband. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURIN, keramik, Italien, 1970/80-tal.

Svart panter. Höjd 48 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGUR, parian, efter Falconet, Gustafsberg 1914.

Stående kvinna. Höjd 34 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFESERVIS, porslin, 28 delar, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark.

12 kaffekoppar med fat nr 756 + 750. 12 assietter nr 575. Sockerskål med lock, nr 605 gräddkanna, nr 522 kaffekanna med lock, nr 519 Fat modell 666, diameter ca 29 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FAT, fajans, 1700-tal.

FAT, fajans, 1700-tal.

Dekor av blommor mot ljus fond. Diameter 35 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, fajans, 1700-tal.

FAT, fajans, 1700-tal.

Blomsterdekor. Diameter 34,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SCHACKPJÄSER, 32 st, porslin, Sitzendorf, 1900-talets andra hälft.

I träetui. Höjd ca 8-11 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MAT- och KAFFESERVIS, porslin, 73 delar, "Guldstjärna". Wilhelm Kåge För Gustavsberg, 1930-tal.

12 mattallrikar 12 förrättstallrikar 12 assietter 12 djupa tallrikar 12 kaffekoppar med fat 2+1+4 uppläggningsfat, terrin med lock såsskål kanna kaffekanna gräddkanna sockerskål. Terrinens höjd ca 22 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURIN, porslin, Christian Thomsen. Royal Copenhagen.

Nr 1713, Faun med groda, höjd 11,5 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, bla, figuriner, sex stycken, stengods, bla Gustavsberg.

Säl, isbjörn och pingvinpar, av Lisa Larson, ugglor av Edward Lindahl samt ejder av Paul Hoff. Längd 7-16 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, samt Carl Harry Stålhane, 3 vaser samt skål, Rörstrand.

Olika former och glasyrer. Höjd 5-28,5 cm.

Aktuellt bud 1 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANNIKKI HOVISAARI, väggrelief, stengods, Arabia, 1964-1971.

Motiv av uggla. Ca 44 x 23 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIKAR, två stycken, keramik, efter Jean Cocteau, 1900-talets andra hälft.

Dekor av bland annat kvinna i profil. Diameter ca 21 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, sex stycken, stengods, Gustavsberg.

Ur serierna "Kennel", "Lilla Zoo" och "Skansen". Höjd 6,5-10 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÅLSKÅL, flintgods, "Celestial" Gustafsberg, omkring 1900.

Tryckt, kinesiserande dekor. Diameter 36, höjd 19 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK