KERAMIK & PORSLIN

Ett brett område där du finner allt från antika lergodsföremål, bruksföremål för hemmet till unika och serietillverkade moderna pjäser i olika former av lergods, fajans, stengods och porslin. Du hittar de välbekanta svenska namnen såväl som kända internationella formgivare.

Har du keramik och porslin hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

FIGURINER, 2 st, parian, Gustavsberg, daterade 00 (1900) samt 02 (1902).

"Rädd" samt "Ej rädd". Höjd ca 40 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HERMAN AUGUST KÄHLER, växtampel, lergods, Danmark, 1900-talets första hälft. Höjd ca 50 cm.

Glasyr i blå och bruna toner. Ampel med avslutande kotte och veckad kant. Upphängd med snören försedda med kulor. Diameter 36 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin, Tyskland, 1900-talets första hälft.

Kvinna i blåst. Höjd 32 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURIN, porslin, Doebird, Wahliss, Royal Vienna, Österrike.

Ung flicka. Höjd 29,5 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STIG LINDBERG, askfat 2 st och vas ur serien "Karneval", Gustavsberg studio. I produktion 1958-1962.

Tryckt och handmålad dekor av figurer. Signerade G, studiohand SWEDEN och olika modellnummer och målarsignaturer. Faten ca 7,5x15,5 och 15,5x15,5, vasens höjd 15 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERNDT FRIBERG, vaser, 4 st samt skålar 2 st, stengods, Gustavsberg studio, 5 signerade.

Mestadels harpälsglasyr. Fyra vaser 9-20 cm. Två skålar 4,5-5,5 cm. Faser samt brun skål signerade Friberg samt med studiohanden. brunvit vas daterad 1975.

Aktuellt bud6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RELIEFFER, 2 st, keramik, 1900-talets mitt, ej sign.

Rektangulär form med dekor av giraffer resp fisk. 46x32 och 56x32,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAFFESERVIS 16 delar, porslin, Meissen, 1900-talets andra hälft.

Kinisernade dekor. Bestående av 5 kaffekoppar med fat, 6 assietter, kakfat, sked, kaffekanna, sockerskål samt gräddkanna. Kaffekannans höjd 24 cm.

Aktuellt bud4 767 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KARIN BJÖRQUIST, 23 delar, porslin, "Nobelservisen", Rörstrand, formgiven 1990.

12 kaffekoppar med fat 11 assietter I originalförpakningar

Aktuellt bud3 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
EWALD DAHLSKOG, kanna, "Lava", fajans, Bo Fajans.

Klotformad. Höjd 24 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARTHUR ANDERSSON, vas, stengods, Wallåkra, signerad AWA.

Ljusbrun glasyr. Höjd 20,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FIGURINER, 4 st, porslin, Svend Lindhart, Bing & Gröndahl, Danmark.

"De 4 pinorna". Vitglaserade. Höjd c:a 11 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YTTERFODER, porslin, Lladro, märkning mellan 1971-1974.

Diameter 30 cm. Höjd 22 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MATSERVIS, 124 delar, porslin, "Sanssouci", Rosenthal, Tyskland.

18 mattallrikar. 18 förrättstallrikar. 18 desserttallrikar. 18 assietter. 18 sopptallrikar. 12 tekoppar med fat. 12 kaffekoppar med fat (2 fat lagade) Tekanna. Sockerskål med lock. Såsbåt. Mjölkkanna. 2 uppläggningsfat, längd 28 cm. 2 skålfat, längd 26 cm. 2 uppläggningsfat, längd 32 cm. 2 uppläggningsfat, längd 38 cm.

Aktuellt bud5 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FIGURIN, porslin, Amphora,
Tjeckoslovakien, (1919-39).

FIGURIN, porslin, Amphora, Tjeckoslovakien, (1919-39).

Uggla. Höjd 34 cm.

Aktuellt bud755 SEK
Utropspris
3 000 SEK
YTTERFODER, 3 st, flintgods och fajans, Bo Fajans o Gefle.

Runda. Olika glasyrer. Diam 16,5-19 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WÄINÖ AALTONEN, RELIEF, keramik, signerad och daterad 1951.

Två profiler. Ca 27x31 cm.

Aktuellt bud50 EUR
Utropspris
200 EUR
MARI SIMMULSON, vas, stengods, Upsala-Ekeby, 1900-talets andra hälft.

Ristad dekor av löv mot brun fond. Undertill stämplad "UE Sweden 4274 ms". Höjd 32 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skålar, 2 st, samt skålfat, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

En skål med turkos glasyr och reserver i grått och blått, stämpelsignerad, höjd 8 cm. Skål och skålfat med brunlila glasyr, signerade CHS, skålens höjd 8,5 cm, fatets längd 23 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, skålar 6 st, stengods, Rörstrand.

Asymmetrisk form. Bruntonad glasyr. Signerade. Längd ca 10 - 16 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, porslin, Sèvresliknande märke, 1800-tal.

"Entrée de Louis XIV a Duncerque". 33 x 23 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STIG LINDBERG, vaser, 2 st, stengods, "Reptil", Gustavsberg.

Vit och gul glasyr. Svängd form. Stämpelmärkt och en med etikett. Höjd 31 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND OCH CARL HARRY STÅLHANE, vaser 3 st, stengods, Rörstrand.

2 st Gunnar Nylund och 1 st Carl Harry Stålhane. Olikfärgade glasyrer. Höjd 13 - 19 cm.

Aktuellt bud2 017 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOCKBURK, porslin, Karl Lindström, Rörstrand, 1900-talets början.

Dekor av grenverk och blommor. Höjd ca 14,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Blå och ljusblå glasyr. Svängd form. Stämpelmärkt och med etikett, en omärkt. Höjd 18 - 23 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, kanna, stengods, Rörstrand.

Med hänkel. Gröntonad glasyr. Signerad. Höjd 28,5 cm.

Aktuellt bud1 150 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF EKBERG, bordslampa, "Sgrafitto", Gustavsberg.

Glaserad i blå nyanser, stiliserad växtdekor. Höjd inkl. skärmhållare 48 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG LINDBERG, vaser 3 st, stengods, ur serien "Domino", Gustavsberg, 1900-talets mitt.

Svart- och vitrandig dekor. Signerad Stig Lindberg, Gustavsberg. Höjd 13 - 33 cm.

Aktuellt bud3 210 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIERO FORNASETTI, askfat och brevpress, Italien, 1900-talets mitt.

Askfatets längd 14 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, "Argenta", Gustavsberg.

Koppargrön glasyr med silverdekor. Märkt och numrerad A16. Höjd 36 cm.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, "Chamotte", Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Ljus glasyr. Stämpelmärkt. Höjd 12 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, Rörstrand, skålfat av stengods, 1953, unikt.

Geometrisk dekor. Signerad. Diameter 15,5, höjd 4,5 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, skålar 5 st, stengods, Rörstrand.

Asymmetrisk form. Mörk glasyr. Längd ca 8,5 - 16 cm.

Aktuellt bud1 150 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN WEJSFELT, vas samt bägare, stengods, Gustavsberg, signerade SWen och daterade -82 respektive -88.

Vas med rosa harpälsglasyr. Bägare med grön och vit glasyr. Signerade SWen samt med studiohanden. Höjd 13-20,5 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG LINDBERG, skål och 2 st fat, stengods, Gustavsberg.

Olikfärgad dekor. Signerade. Skålens längd 28 cm.

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, Gustavsberg.

Beige glasyr. Signerad Stig L. samt med studiohanden. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATSERVIS, 29 delar, bland annat "Lökmönstret", Meissen, och Klösterle, 1900-tal.

Snarlika 9 st tallrikar, 21 cm 2 st uppläggningsfat, 32-44 cm 7 st tallrikar, 25 cm 1 st djup skål, diameter, 24 cm 1 st såsbåt, 1 st terrin med lock 1 st gräddkanna 4 at små fat, 11-12 cm 3 st fat, 15 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HERTHA BENGTSSON, kanna, flintgods, Rörstrand, sent 1940-tal. Förstudie till Blå eld-serien.

Dekor av blad i relief. Glaserad i blått. Stämpelmärkt R SVERIGE HB. Höjd ca 25 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PRINS EUGEN, 5 stycken ytterfoder av porslin, Waldemarsudde, Gustavsberg.

Vitglaserade. Diameter 16 cm, höjd ca 15 cm

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRITT-LOUISE SUNDELL, vas, stengods, signerad med studiohanden, Gustavsberg.

Höjd 30 cm. Diam 12 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAROTT MED LOCK, lergods, Italien, 1950-tal.

Märkt "Made in Italy". Höjd 25 cm. Diameter med hänklar 31 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stenogds, sign. CHS, Rörstrand, 1950-tal.

Höjd 28 cm. Bredd ca 8 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, signerad GN, Rörstrand, 1950-tal.

Indragen hals. Höjd 36 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods, Gustavsberg, signerad.

"Beata". Längd 19 cm.

Aktuellt bud1 433 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CLAES THELL, vaser, 2 st, stengods, Höganäs, signerade C Thell och daterade 62 respektive 83.

Saltglaserade. Höjd 12-13 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERNDT FRIBERG, skål och vas, stengods, Gustavsberg studio.

Harpälsglasyr i brunt och brunmelerat. Höjd 5,5 - 10 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CLAES THELL och ROLF PALM, vaser, 2 st, stengods, signerade.

Blå glasyr. Signerade C Thell 82 respektive Palm 1970 Mölle. Höjd 13-13,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, figuriner, 2 st, stengods, K-studion, Gustavsberg.

"Fågel Fenix" med lysterglasyr, signerad Lisa L. Gustavsberg. Ängel som kan användas som ljusstake, signerad Lisa L. -97 K-Studion Gustavsberg Sweden. Höjd 12-13 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HERTHA BENGTSON, servis, 45 delar, "Blå Eld", Rörstrand, (i produktion 1951-1971).

4 djupa tallrikar, kaffekanna, vattenkanna, 2+ 1 uppläggningsfat, 2 mattallrikar, 9 förrättstallrikar, 6 koppar med fat, 3 äggkoppar, 2 cigarrfat, 15 assietter

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LISA LARSON, FIGURIN, "Tripp", stengods, Gustavsberg.

Ur serien "Tripp Trapp Trull". Målad och glaserad i olika färger. Stansad text Tripp Gustavsberg. Höjd 11,5 cm.

Aktuellt bud2 201 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PARTI WEDGWOOD, 4 delar.

PARTI WEDGWOOD, 4 delar.

Jasperware. 2 askar med lock, diam 12 resp längd 10 cm. 2 vaser, höjd 7-10 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin, Ilmenau.

FIGURIN, porslin, Ilmenau.

Kvinna och gosse med vindruvskransar. Höjd c:a 20 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, stengods, Bode Willumsen Royal Copenhagen.

Blå-glå glasyr, med häklar. Höjd 18,5 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR WENNERBERG, porslin, blombord, Gustavsberg, 1900-talets början.

Trepassfot. Tre kolonner med kapitäl. Rund överdel med dekor i relief. Diameter 62 cm. (djup 14 cm). Höjd 88 cm.

Aktuellt bud5 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MEISSENMÄRKEN, porslin, 2 st.

MEISSENMÄRKEN, porslin, 2 st.

Ett blåglaserat, höjd c:a 20 cm.

Aktuellt bud675 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVISDELAR, 11 delar, porslin, Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

Dekor av fiskar. Åtta mattallrikar, terrin med lock, såsbåt på fot samt uppläggningsfat.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFESERVIS, 27 delar, porslin, "Royal",  Rörstrand, omkring 1900-talets mitt.

Kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, tolv kaffekoppar med fat samt tolv assietter.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, fat, stengods, unikt, signerat och otydligt daterat.

Glaserat. Diameter 46, höjd 8 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, parian, Copeland, England, 1900-talets första del.

Gosse med äpplen i famnen. Höjd 37 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsberg studio, signerad och daterad 1976.

Ljus harpälsglasyr. Signerad Friberg samt med studiohanden. Höjd 20,5 cm.

Aktuellt bud4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FIGURIN, parian, Gustavsberg. 1900-talets första hälft.

"Kan du inte tala ?". Längd 33,5, höjd ca 21 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, Volkstedt, porslin 1900-talets första hälft.

Romatiskt par, höjd ca 29 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF EKBERG, skål samt fat, Gustavsberg flintgods 1930-tal.

Grön fond med målad dekor i guld av bl.a. blommor, diameter 36 samt 20 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, "Flambé", Lidköping Rörstrand, 1930/40-tal.

Dekor av hägrar med gulddetaljer. Dekor Olson unik 6741. Höjd 23,5 cm.

Aktuellt bud1 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, "Cararra", Gustavsberg.

Pålagd dekor av blomslinga. Märkt 8051. Höjd 18, 5 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
INGRID HERRLIN, SKULPTURER, 2 st, keramik.

I form av en potatis samt en lök. Potatisen bär signatur. Längd 6-7,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATSERVIS, 50 delar, porslin, Rörstrand, 1900-talets början.

Motiv med blommor, 12 stora mattallrikar, 12 sopptallrikar, 12 mellanstora tallrikar, 7 assietter, 3 ovala uppläggningsfat, 2 skålar på fot (en med avskavd hänkel), 1 soppterrin i tre delar, 1 såssnipa.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURIN, porslin Wallendorf.

FIGURIN, porslin Wallendorf.

Sittande dam. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON,  figurin, i form av kvinna med barn, studio Gustavsberg.

Höjd ca 47 cm, märkt Lisa Larson

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, figuriner, 2 st, stengods, Vicke Lindstrand ur Elefantparaden, Upsala Ekeby, 1950-tal.

Vit och grå glasyr. Höjd 31 cm.

Aktuellt bud1 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, 2 st, "Amalia" samt "Malin", Gustavsberg.

Sittande kvinnofigur samt flicka med nalle. Delvis glaserad och målad i brunt, svart, blått och ljusblått. Stämplad Gustavsberg Amalia. Höjd ca 17,5 cm.

Aktuellt bud2 101 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Vit glasyr. Svängd form. Stämpelmärkt och en med etikett. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND OCH CARL HARRY STÅLHANE, 4+2 st, stengods, Rörstrand.

4 st Gunnar Nylund och 2 st Carl Harry Stålhane. Asymmetrisk form, olika glasyr. Längd 10 - 16 cm.

Aktuellt bud1 225 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vaser 3 st, stengods, Rörstrand.

Blåtonad glasyr. Hänkel. Signerade. Höjd 17 - 23 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG LINDBERG, vas av stengods, Gustavsbergs studio.

Signerad Stig L med studiohanden, höjd ca 9,5 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, unik skulptur, Gustavsberg studio 1974-1975.

Handmodellerad stående man. Delvis glaserad i grått och rosa samt brunt. Signerad Lisa L. Höjd 44 cm. Medföljer kopia av tryckt pressrelease från utställningen 1975.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, 4 st, stengods, Gustavsberg.

Ur serien "Adventsbarn". Lucia, tomte, tärna och Stjärngosse. Höjd ca 10-17 cm. I originalkartong.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS HEDBERG, ask, starkeldsfajans, sign.

Brun spräcklig glasyr. Höjd 7,2 cm.

Aktuellt bud951 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERNDT FRIBERG, miniatyrvaser, 2 st, Gustavsberg studio 1967 och 1968.

Harpälsglasyr i blått respektive gult. Signerade. Höjd ca 6-8,5 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, stengods, Lisa Larson, Gustavsberg K-studion.

Fotbollsspelare, AIK. Höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATSERVIS, 118 delar, porslin. Meissen, tidigt 1900-tal.

Bestående av 37 mattallrikar, (diameter 24,5 cm, två med skada), 17 djupa tallrikar (diameter 23,5 cm, en med nagg), 17 lunchtallrikar (diameter 21,5 cm), 18 brödtallrikar, (diameter 16 cm), tre runda serveringsfat, diameter 32 cm, fyra ovala djupa serveringsfat (längd 29 cm), två fyrkantinga skålar (mått 22x23 cm), två runda fat (diameter 24,5 cm), en skål (diameter 16 cm, tre såssnipor (längd 25,5 cm, en skadad), tre terriner med lock (längd 29,5 cm), tre saltkar (diameter 5,5 cm), senapsburk på fat, tre ovala serveringsfat (längd 28,5-49 cm), fyra kannor med lock (höjd 10 cm, ett lock med lagad lockknopp)

Aktuellt bud10 010 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsbergs studio.

Harpälsglasyr i olika ljust grå nyanser. Signerad Friberg med studiohanden. Höjd 36 cm.

Aktuellt bud7 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
STIG LINDBERG, vas och burk med lock, stengods, Gustavsberg.

Vasens höjd 28 cm.

Aktuellt bud1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG LINDBERG, vas av fajans, Gustavsbergs studio.

Signerad Stig L med studiohanden, höjd 20 cm.

Aktuellt bud3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAFFE och MATSERVIS, 25 delar, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen.

1 st såssnipa 1 st soppterrin med lock, 1 st runt uppläggningsfat (D 33 cm), 1 st stor djup skål, 1 st uppläggningsfat med ögla, 1 st avlångt uppläggningsfat, 8 st djupa tallrikar, 9 st tallrikar, 1 st sockerskål, 1 st djup skål, 2 st äggkoppar, 2 st ljusstakar, 8 st desserttallrikar, 5 st kaffekoppar med 9 st kaffefat. 5 st mindre kaffekoppar med fat.

Aktuellt bud2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIKAR, porslin, 6 st. Paris, 1800-tal.

Bemålad med dekor av blommor. Guldkanter. Diameter 24 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LOUISE ADELBORG, servisdelar, porslin, 37 delar, porslin, "Swedish grace/Nationalservisen", Rörstrand.

17 tekoppar med fat, fyra kaffekoppar med fat, två såsbåtar med lock, uppläggningsfat, uppläggningsskål samt tolv djupa tallrikar.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, vas, fajans, Gustavsberg, 1950/60-tal.

"Karneval". Signerad med studiohanden. Bredd 20,5, höjd 29 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURINGRUPP, porslin, Sitzendorf, Tyskand, sent 1800-tal.

Herdepar i rokokokläder. Längd 23 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF EKBERG, 4 delar, flintgods, Gustavsberg, 1900-talets första hälft.

Glaserade med gulddekor. Tre skålar samt fat. Diameter 12-30,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TESERVIS, 21 dlr Salins Studio Frankrike 1900-talets andra hälft.

Bestående av; 1 tekanna, 1 sockerskål med lock, 1 gräddkanna, 18 koppar.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS signerad Tabita och daterad 98 glaserqat lergods.

Höjd ca 40 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KÅGE, vas "Argenta", stengods 1900-talets mitt.

Grön fond med dekor i silver av blombukett, höjd 17 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGHYLLA, Söwe med 9 st MINIATYRER, STENGODS, 1950/60-tal.

I huvudsak Höganäs och Palshus Danmark. Höjd 4-6 cm. Hylla, teak och glas, mått 60x15x10 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Tengra, Spanien.

Höjd 58 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MATSERVIS, 50 delar, porslin, Rosenthal.

13 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 efterrättstallrikar, 4 assietter, 6 uppläggningsfat (längd 26-38 cm), 2 serveringsskålar och 1 såsskål.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PASTEJFORMAR, ett par, flintgods, Rörstrand 1800-talets första hälft.

Oval form, dekor i blått. Längd 28 cm. Bredd 21 cm. Höjd 12 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SERVIS, ca 110 delar "Ostindia", flintgods Rörstrand 1900-talets andra hälft.

Bestående av; 1 terrin med lock (invändig spricka vid fot), 1 runt uppläggningsfat (diam 33 cm), 2 avlånga uppläggningsfat (längd 33 cm), 3 avlånga uppläggningsfat (längd 24 cm), 2 avlånga uppläggningsfat (längd 24,5 cm), 1 avlång uppläggninsskål med handtag, 4 ovala uppläggningsskålar (längd 23,5 cm, en med spricka), 2 ovala uppläggningsskålar (längd 18,5 cm, en med spricka), 1 uppläggningsskål, 2 karotter med lock, 3 såsskålar på fat, 2 mindre skålar med lock, 2 olika kannor, 1 tekanna (skadad pip), 1 saltkar, 1 såssnipa, 1 värmeställ, 17 tallrikar (diam 24 cm, tre med kantnagg), 18 talrikar (diam 21 cm), 22 assietter (diam 18 cm, tre med sprickor och nagg), 12 djupa (diam 24 cm, en med nagg och spricka), 8 djupa (diam 21 cm), 2+1 skålar (en lagad).

Aktuellt bud5 755 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ARNE INGDAM, figuriner 3 st signerade glaserat stengods.

Höjd 13,5-19 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
PIERO FORNASETTI, tallrikar, fyra stycken, "Strumenti Musicali", Milano, Italien.

Tryckt dekor av tre olika motiv med musikinstrument i svart, vitt samt kolorerade i färger. Märkta INSTRUMENTI MUSICALI 1, 1, 3, 4, FORNASETTI MILANO MADE IN ITALY. Diameter 25,5 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK