KERAMIK & PORSLIN

Ett brett område där du finner allt från antika lergodsföremål, bruksföremål för hemmet till unika och serietillverkade moderna pjäser i olika former av lergods, fajans, stengods och porslin. Du hittar de välbekanta svenska namnen såväl som kända internationella formgivare.

Har du keramik och porslin hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

MUMINMUGGAR, 14 st, porslin, Moomin Characters, Arabia, 2000-tal.

Nio med etikett. Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
200 EUR
WILHELM KÅGE, skål och vas, stengods, "Argenta", Gustavsberg.

Koppargrön glasyr med silverdekor. Fat med dekor av liljekonvalj. Diameter 21,5 cm. Vas med dekor av blomsterbukett. Höjd 10,5 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPECERIHYLLA, flintgods, "Dek.4", Gustavsberg.

Hylla av björk. Nio utdragslådor av flintgods med dekor i blått. Mjöl, Nejlikor, Ingefära, Kryddpeppar, Mandel, Kanel, Vitpeppar, Kardemumma och Salt. Längd 74, djup 19, höjd 21 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, porslin, Kina Republik 1900-talets första hälft.

Höjd 34,5 cm.

Aktuellt bud 1 001 EUR
Utropspris
400 EUR
LISA LARSON, figurin, stengods, "Moses", K-Studion, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Mörk glasyr. Signerad Lisa L. K-Studion Gustavsberg samt stämplad Made in Sweden. Längd 30 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LISA LARSON, SKÅL MED LOCK, stengods, K-studion Gustavsberg. 1900-talets andra hälft,

Skärgårdsbåt med en svensk flagga vid aktern. Höjd ca 16 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALDO LONDI, figurin, stengods, Bitossi, Italien, 1950/60-tal. För Illums Bolighus.

Rimini Blu-glasyr. I form av igelkott. Signerad och numrerad. Etikettmärkt Illums Bolighus. Längd 19 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIGNE PERSSON-MELIN, tekanna, stengods, signrad Signe Persson-Melin och daterad 1968.

Handdrejad. Oktogonal form. Handtag av bambu. Signerad. Höjd inklusive handtag 24 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JULSERVIS, 8 delar, "Nisse" ur "Victoria"-serien, Porsgrunds Porselænsfabrik, Norge, 1990-tal.

Tryckt tomtedekor av Sigrid Rachlew. Två mattallrikar (25 cm), två djupa tallrikar (21 cm), två kaffekoppar med fat samt två assietter (17,5 cm).

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KÅRE BERVEN FJELDSAA, vas, egen verkstad, ca 1955-57, signerad.

Glaserad keramik. Höjd 17,5 cm.

Aktuellt bud 2 410 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KONRAD GALAAEN, väggreliefer, 5 st, stengods, Porsgrund, Norge, stämpelsignerade.

Fåglar med polykrom glasyr. Längd 12,5- 31 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KÅRE BERVEN FJELDSAA, vas, egen verkstad, ca 1950-55, signerad.

Glaserad keramik. Höjd 10,5 cm.

Aktuellt bud 877 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STEN RUNE STERNER, 2 fat, med dekorprov, Arnold Wiigs Fabrikker, signerade och daterade -59.

Upphängningsmöjlighet. Mått 27 x 30 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK

Upphängningsmöjlighet. Diameter 30 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TURID MJELVE, vas, glaserat stengods, signerad.

Glaserat stengods. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL OLAF OLSEN, ytterfoder, signerad och daterad 1983.

Diameter 21 cm. Höjd 18 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERIK PLØEN, vas/skulptur, stengods, egen verkstad, troligen 1960-tal, signerad.

Höjd 28 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KONRAD GALAAEN, väggplakett, stengods, stämpelsignerad på träplatta.

Figur med spade. Monterad på träplakett. Totalt mått 84 x 20 cm

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
ELLEF GRYTE, vas, "Kvinne", Porsgrunds Porselænsfabrikk, ca 1959.

Porslin med tryckt dekor. Höjd 36 cm.

Aktuellt bud 805 SEK
Utropspris
5 000 SEK
WILLIAM KNUTZEN, keramik, Schneider og Knutsen, ca 1940.

Märkt. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROLF HANSEN, figurin samt skålfat, stengods, Kongsberg, Norge, signerade.

Figurin i form av oxe, höjd 8 cm. Skålfat med dekor av blomma samt med hänkel, längd 20 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAFFE- OCH TESERVIS, 19 delar, keramik, Herend.

6 kaffekoppar med fat 6 tekoppar med fat 5 assietter Gräddkanna, sockerskål med lock

Aktuellt bud 2 209 SEK
Utropspris
2 000 SEK
URNA, majolika, Rörstrand, sekelskiftet 1900.

Balusterformad urna med svängda hänklar. Polykrom dekor av växtornament och fabeldjur. Höjd 50 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skål, stengods, signerad och daterad -57. Unik.

Mörk glasyr med polykroma inslag. Diameter ca 14,5, höjd ca 5 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVIS, 42 delar, flintgods, Gustafsberg,  delar  "Yokohama", 1900-talets början.

10 mattallrikar, 7 djupa mattallrikar, 8 mindre assietter, 9 förrättstallrikar, såsskål, 4 serveringsfat, 3 serveringsskålar.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STEKFAT, fajans. Norra Europa, 1700-ta.

Dekor i blått, med kineserande motiv av antikviteter och landskap. Längd ca 42 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MUGG, flintgods, troligen England 1800-tal.

Målad dekor i relief av hund och fågel. Groda inuti. Två hänklar. Höjd 14 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BING & GRÖNDAHL, FIGURINER 4 st, Porslin, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Lidande barn. Höjd 11-12 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KANDELABRAR, ett par, Porslin, omkring sekelskiftet 1800/1900.

Herre och dam. Bemålat porslin, för två ljus. Behängd med prismor. Höjd 32,5 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVIS, 88 delar, flintgods, Wexiö guld, tidigt 1900-tal.

Bestående av; 12 mattallrikar(diameter 26,5 cm) 12 mattallrikar(diameter 23,5 cm) 12 djupa tallrikar(diameter 23,5 cm) 12 djupa tallrikar(26,5 cm) 14 assietter(diameter 18,5 cm) 12 brödassietter(diameter 16 cm) Kanna 4 div skålfat 2+1+2+2+ div fat såsskål såssnipa

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ASK MED LOCK, troligen Ryssland omkring 1900 glas.

Flussglas, bemålad med påklistrade glaspärlor, diameter 15,5 cm

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin, Sovjetunionen 1930-tal.

Lenin. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 85 EUR
Utropspris
200 EUR
MUMINMUGGAR, 6 ST, OCH EN MUMINTALLRIK, porslin, Arabia, Finland, 2000-talet.

"Stockmann 150-år", "Snöhästen", "Håll Sverige rent 2015", "Håll Sverige rent 2016", "Såpbubblor", och "Toves fest" mugg med tallrik. Tallrik och fem mugg med etikett, en utan. Mugg, höjd 8 cm, tallrik, diameter 19,5 cm.

Aktuellt bud 101 EUR
Utropspris
200 EUR
LOCKURNA, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

Modellnr 10/1791. Höjd ca 30 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LAURITZ JENSEN, figurin, porslin, Royal Copenhagen, formgiven 1912.

Häst, #1362. Märkt "L J 1912". Längd ca 30 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVIS, porslin, sju delar, Bing & Gröndal, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Bestående av sex djupa fat, diameter ca 24,7 cm, samt en soppterrin med lock, längd ca 27 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KATE MALONE, Golvvas, stengods signerad och daterad, 1986.

Glaserad i olika toner och färger. Reliefdekor av kräftor, sjöstjärnor, snäckor med mera. Höjd 49 cm, diameter 40 cm

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
GUNNAR NYLUND, skulptur av stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Tjäder, glaserad i grönbruna toner. Signerad R GN SWEDEN samt med etikett. Höjd ca 28 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Tjäder, glaserad i grönbruna toner. Signerad R GN SWEDEN. Höjd ca 28,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MOCCASERVIS, 15 delar, benporslin, "SA/Rosalin" Stig Lindberg, Gustavsberg, 1950-tal.

1 st kanna med lock 1 st sockerskål 1 st gräddkanna 12 st koppar med fat

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅLFAT, 2 st, England och Tyskland, 1700-/1800-tal.

Ett fat, Fürstenbergs märke, målad dekor med bladverk i bruna toner, diameter 19 cm. Fat med polykrom dekor, diameter 20 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin, Dahl Jensen, Danmark. Nr 1213.

Flicka med schäfer. Höjd 25 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS HEDBERG, skulptur i starkeldsfajans i form av ägg, Biot, Frankrike, 1900-talets andra hälft, 65/150.

Sign Hans Hedberg samt BOK, bibliofilupp 65/150 av L Åkerlund. Delbart ägg i spräcklig glasur, ställ medföljer. Höjd ca 9 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TALLRIK, flintgods, Sovjetunionen 1930-tal.

Diameter 24 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
URNA MED LOCK, porslin Thomas Bavaria.

Polykroma blommor mot vit botten, förgyllda kanter. Höjd ca 38 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, Lladro Spanien.

FIGURIN, Lladro Spanien.

Delvis glaserad keramik. Flickhuvud. Höjd 24,5 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATSERVIS,porslin, 113 delar, Märkt Madeleine och Versailles, Rosenthal, 1900-tal.

5 st avlånga uppläggningsfat, längd ca 24-43. Nagg. 4 st runda serveringsskålar, diameter ca 24-27 cm. 4 st mindre serveringsfat, längd ca 20 cm. 2 st såsbåtar. En nagg. 1 st avlångt serveringsfat längd 50 cm. 1 st runt serveringsfat, diameter 30 cm. 1 st terrin med lock. 1 st kanna, 1 st kaffekanna, pip med nagg. 1 st gräddkanna. 1 st sockerskål, 17 st kaffekoppar med fat. Några nagg och sprickor. 23 st assietter. 12 st djupa tallrikar, diameter 21 cm. 13 st förrättstallrikar, 14 st tallrikar, 12 st djupa tallrikar.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PRINS EUGEN, "Waldemarsuddekrukan", ett par + 1 st, porslin.

Ytterfoder. Glaserade i vitt. Stämpelmärkta. Ett par med höjd 19 cm, en större med diameter 26 cm och höjd 13 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANNIKA MASOLLE, SKULPTUR, keramik.

Utan titel, bemålat stengods. Monterade i plexi-låda. Lådans storlek 64x94, H 13.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ÄGGKOPP, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark.

Polykrom och förgylld dekor. Höjd 6 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CREMEKOPP med FAT, porslin, "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.

Handmålad dekor. Höjd totalt inklusive fat 10 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MARIANNE WESTMAN, tekoppar med fat, 8 st, porslin, Rörstrand.

Handmålad dekor i blått. Fat diameter 18,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MARIANNE WESTMAN, skålar, 3 st, flintgods, "Picknick", Rörstrand.

Tryckt och handmålad dekor av grönsaker. Längd 20-23 cm.

Aktuellt bud 660 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, bordslampa, stengods, Rörstrand.

Vit glasyr. Signerad R SWEDEN GN. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, skål, fajans, Gustavsberg studion.

Lövformad skål med randdekor i svart och grönt. Dekormålare Karin Gustavsson. Signerad med studiohanden. Längd 24 cm, höjd 14 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, stengods, 5 delar, Rörstrand.

Vas i chamotterat stengods med gulbrun glasyr. Höjd 19,5 cm. Tre ovala skålar med brun harpäls glasyr. Längd 10-16 cm. Snäckformad skål. Längd 11 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BURKAR, 4 st, keramik, bland annat "Eden", Rörstrand.

Två flintgods askar med lock "Eden" Sigrid Richter. Längd 15,5-16,5 cm. Två kryddburkar av porslin, Hel kanel och Nejlikor Marianne Westman, teaklock. Höjd 9-11 cm.

Aktuellt bud 510 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVISDELAR, 30 st, porslin, M.S. Kuznetsov, Dmitrov fabriken, 1891-1917, Ryssland.

18 mattallrikar, ø 24 cm. 5 djupa tallrikar, ø 24 cm. 6 förrättstallrikar, ø 22 cm. såssnipa

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
200 EUR
URNA MED LOCK, fajans, Rörstrand.

Blomsterslingor och fågel på lock. Höjd 31 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TESERVIS, 15 delar, porslin, Rörstrand, 1900-talets första hälft.

Gul glasyr med grön kant. 12 tekoppar med fat Tekanna 24 cm Sockerskål 15 cm Gräddkanna 9 cm

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, kaffeservis, 24 delar, benporslin, "Festong", Gustavsberg. 1960-tal.

9 kaffekoppar med fat 12 assietter kaffekanna (höjd 23) gräddkanna sockerskål

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LAURITZ JENSEN, skulptur, keramik, signerad Lauritz Jensen och daterad 1899.

Uggla. Numrerad 728 Eneret. Höjd 23 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HERMANN SEIDL, figurin, Pirkenhammer, Tjeckoslovakien, 1920-tal,

Knäböjande kvinna med skål. Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, Royal Dux, 1900-talets första hälft.

Stående kvinna, Elly Strobach. Höjd 15-22 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVIS, porslin, 48 delar, "Blå Måsen", Bing & Grøndahl, Danmark.

Dekor av mås mot blå botten. Guldkant. 12 kaffekoppar med fat 305 2 tekoppar med fat 476 11 assietter 616 17,5 cm 8 mattallrikar 325 24,5 cm Rektangulärt fat 363 21,5 cm Triangulärt fat 361 13,5 cm 2 ovala skålar 349 18 cm Skål på fot 427 15,5 cm Fat med hänklar 304 27 cm Vas 678 13,5 cm Salt- och pepparströare 7 cm Tandpetarställ 183 6,5 cm Ytterfoder 663 11 cm Gräddkanna 393 9 cm Sockerskål 94 12,5 cm Sockerskål 593 10 cm Figurin i form av mås 14 cm

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIKAR, 2 st, porslin, Meissen, Tyskland 1900-talets första hälft.

Djupa tallrikar. Blommor med förgylld dekor på vi botten, genombrutet brätte. Diameter 23,5 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
BORDSLAMPOR, ett par, porslin, Kina (Qianlong 1735-1795).

Total höjd 37 cm.

Aktuellt bud 190 EUR
Utropspris
300 EUR
MARI SIMMULSON, vaser, 2 st, Upsala-Ekeby, 1900-talets tredje kvartal.

Glaserade, geometrisk dekor. Höjd ca 23 - 34 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MATSERVIS, 68 delar, porslin, "Sparta", Rörstrand, i produktion 1958-1967.

Kantdekor i guld. Åtta kaffekoppar med fat, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, kanna, fyra uppläggningsfat (längd 21,5 - 36 cm), två uppläggningsskålar, såsskål, tolv förrättstallrikar (21 cm), tolv mattallrikar (24 cm), tolv assietter (ca 17 cm) samt 13 djupa tallrikar (20 cm).

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, chamotterat stengods, "Igelkottsvasen", Rörstrand.

Oregelbunden dekor med reliefverkan. Glaserad. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAFFESERVIS, 12+6+1 delar, porslin, "Musselmalet halvblond", Royal Copenhagen, Danmark.

Bestående av: Assietter 6 st (1/574). Assiett 1 st (1/575). Koppar 12 st (1/719). Underfat 12 st (1/719).

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURINER, två stycken, flintporslin, möjligen Staffordshire, England. Omkring år 1900.

I form av parställda hundar. Polykromt målad dekor. Höjd 35,5 och 36,5 cm.

Aktuellt bud 380 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, 1700-tal, troligen från Nymphenburg, Tyskland.

Höjd 12 och 13,5 cm.

Aktuellt bud 460 EUR
Utropspris
300 EUR
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, signerad.

Harpälsglasyr. Höjd ca 8 cm.

Aktuellt bud 661 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERNDT FRIBERG, skål, stengods, signerad.

Längd 8,5. Höjd 4 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Höjd ca 8 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SAMLING TOBY JUGS, flintgods, 7 st England, 1800-tal.

Bland annat Allertons och Burleigh Ware. Höjd 12-25 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG LINDBERG, figur, stengods, "Springare", Gustavsberg studio. I produktion 1952-1972.

I form av stiliserad häst. Tryckt och målad dekor. Signerad Stig L samt med studiohanden. Höjd 14, längd 16,5 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
INKERI LEIVO, LÖVFAT, "Gardena", keramik, Pro Arabia Art. Formgivet år 2002.

Längd 65 cm, bredd 29,5 cm. Stämpelmärkt i godset.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
300 EUR
STIG LINDBERG, SERVISDELAR, 22 delar, "Salix", Rörstrand.

10 koppar med fat samt 12 assietter. Dekor i svart. Assietternas diameter 17 cm.

Aktuellt bud 1 601 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVISDELAR, 26 delar, Rosenthal, 1960/70-tal.

12 koppar med fat. 13 assietter. Sockerskål.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OTTO JARL, skulptur, porslin, för Meissen, modell nr "T181", 1900-tal.

Isbjörn. Märkt. Höjd ca 28 cm, längd ca 56 cm.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATSERVIS samt TE/KAFFESERVIS, 76 delar, porslin, delar, "Blå Måsen", Bing o Gröndahl, Danmark.

Består av: 12 fat, diameter 24,5 cm (av andrahand). 6 djupa fat, diameter 21,5 cm (av andrahand). 1 fat, nr 304, längd 27 cm. 2 serveringsfat, nr 375, längd ca 27,5 cm (av andrahand). 2 skålar, nr 576 (av andrahand). 1 större skål, nr 579, diameter 28 cm (av andrahand). 1 terrin med lock, nr 512 (handtag på lock med skada) (andrahand). 1 salt och pepparkvarn. 1 såsbåt, nr 311, (av andrahand). 12 assietter, nr 616 (en med spricka), (av andrahand). 1 skålfat, nr 350. 2 lövformade fat, nr 356, 357 (av andrahand). 1 skål på fot, nr 451 2 ljusstakar, nr 503, (missfärgningar samt nagg). 1 vas, nr 683 1 ljusstake, nr 501. 1 kanna med lock, nr 301 1 kanna, nr 444 (av andrahand). 1 vas, nr 678. 1 sockerskål med lock, nr 593. 1 vas, nr 673 (kantskador). 1 servetthållare, nr 566 9 koppar med 11 fat, nr 305 (ett skadat fat). 1 skålfat, nr 347. 1 oval vas, nr 369. 1 kanna, nr 388 1 gräddkanna, nr 393. 1 vas, nr 682. 1 fat, nr 334 (av andrahand). 1 fat, nr 330. 1 skålfat, nr 333 6 mindra fat, nr 332

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VICKE LINDSTRAND,  "Fungo", lergods, Upsala-Ekeby. I produktion 1950-1955.

Ljus glasyr samt med gul insida. Dekor i relief. Höjd ca 31 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVIS, Blå måsen, 49 delar, Bing & Gröndahl.

En lövformad assiett. 6 assietter. En terrin. en mindre uppsatsskål. 8 skålar. 6 mindre fat. 4 fat. 3 mindre fat. Ett vågigt fat. En skål. 17 tallrikar.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
UPPSATSSKÅL, "Måsen", porslin, Bing & Gröndahl.

Snäckformat fat länd 31 cm. Fristående fot med dekor av tre sammanflätade delfiner. Höjd 20 cm, längd 20 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
URNOR, 2 st, flintogods, Thomas Ivory, Thomas Bavaria, Tyskland, omkring 1900-talets mitt.

Blå rosor mot ljus botten. Detaljer i guld. Höjd 32- 46 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, parian, Gustavsberg, 1900-talets början.

Efter Per Hasselberg. "Pojken och grodan". Höjd 50 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKKRONA, porslin, rokokostil,  Tyskland, 1900-talets mitt.

Fem ljuspunkter, stearinljus av glas. Rik dekor av blommor och blad. Diameter 48 cm, total höjd 100 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin, art déco, design Gustav Oppel, Rosenthal, 1930-tal.

Ormtjuserska. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS THORÉN, urna med lock, stengods, Rörstrand -47.

Motiv av bland annat Stadshuset, Kungliga slottet, Kungstornen och Stadsbiblioteket, Stockholm. Höjd 31 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF EKBERG, skål, flintgods, Gustavsberg 1929.

Närmast rund med förgyllda hänklar på hög fot, diameter ca 20, höjd ca 16 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OTTO MULDERS, fat, stengods, Norge, daterad -86.

Delvis genombrutet skålfat med dekor av kvinna. Längd 33 cm, bredd 30 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ULLA PROCOPÉ, ljusstakar, ett par samt fat, porslin, "Valencia", Arabia, Finland 1900-talets andra hälft.

Blå dekor. Ljusstakarnas höjd 20 cm. Fatets diameter ca 33,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄRMEFAT med insats, porslin, 1900-tal.

Runt med målad dekor av rosor, kvinnofigurer och texten "CAUSE CAUSED IT". Delvis förgylld. Höjd ca 9, diameter ca 19 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, lergods, 1970-tal, märkt; Italien och signatur.

Höjd 43 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ÅKE HOLM, stengods, fat, signerad.

Diameter ca 37 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, stengods, skål samt vas, Rörstrand.

Blå harpälsglasyr. Höjd 19 cm. Skål, diameter 7,5 cm. Höjd 5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK