Keramik och porslin

I Bukowskis kategori keramik och porslin finner du allt från antika lergodsföremål till unika och serietillverkade moderna pjäser i olika former av fajans, stengods, porslin och lergods. Välbekanta svenska namn så som Lisa Larsson, Stig Lindberg och Signe Persson-Melin likväl som internationellt kända formgivare så som Ettore Sottsass och Alessandro Medini kan finnas i denna kategori. Keramik och porslin är ett brett område, man vet inte säkert när och hur kunskapen om keramiktillverkning började spridas i världen men troligtvis har lärdomen uppstått på oberoende väg i olika världsdelar. Tekniken sträcker sig tillbaka så långt som ca 7000 f.Kr..

Har du keramik och porslin hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

GUNNAR NYLUND, vaser, 2 st, stengods, Rörstrand.

Brun harpälsglasyr. Signerade RÖRSTRAND R NYLUND. Höjd 20-21 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVIS, 136 delar, porslin, "Ostindia", Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Bestående av: 12 djupa tallrikar, diameter 16 cm 10 buljongkoppar, varav 7 med fat, kopparnas diameter 12 cm 6 tekoppar med fat, kopparnas diameter 10 cm 2 tekannor, höjd 13 cm 1 kanna, höjd 14 cm 2 såssnipor, längd 18 cm 2 tvådelade skålar, längd 23 cm 1 karott med lock, höjd 13 cm 1 karott med lock, höjd 11 cm 1 terrin med lock, längd 29 cm 1 kaffekanna med lock, höjd 19 cm 1 skål, diameter 25 cm 2 saltkar och 2 pepparkar, höjd 7 cm 19 assietter, diameter 17,5 cm 10 kaffekopapr med fat, diameter 8,5 cm 12 assietter, diameter 12 cm 5 äggkoppar, höjd 5 cm 1 uppläggningsfat, diameter 32 cm 12 mattallrikar, diameter 26,5 cm 12 förrättstallrikar 2 små kannor med fat, höjd 6,5 cm. 2 skålar på fat med lock, diameter 13 cm. 1 skål med lock, höjd 8,5 cm 1 skål med lock, höjd 12 cm. 2 ovala uppläggninsfat, längd 31 cm 1 ovalt uppläggningsfat, längd 36 cm 1 djupt ovalt uppläggningsfat, längd 27 cm 1 djupt ovalt uppläggningsfat, längd 24 cm 12 djupa tallrikar, diameter 21 cm

Aktuellt bud 16 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SERVIS, porslin "Musselmalet", 179 delar, Royal Copenhagen.

14 st djupa mattallrikar, modell 659. Diam 23 cm. En tallrik med nagg och spricka. 12 st mattallrikar, modell nr 571. Diam 25 cm. 2 st tallrikar med nagg. 14 st förrättstallrik, modellnr 572. Diam 22 cm. Två tallrikar med nagg. 13 st tallrikar, diam 19 cm. modellnr 573. 13 st assietter, modellnr 574. Diam 17 cm. Ett fat med nagg. 13 st kompottskålar, modellnr 624. Diam 15,5 cm. 6 st askfat, modell 504. 8 st buljongkoppar med fat och lock. modell 764. 4 st buljongkoppar med fat. modell 764. saknar lock. 2 st salladskålar på fot, modell 513. 14x20 cm. 2 st salladsskålar, modell 717. 2 st såsskålar, modellnr 587. En såskanna med nagg. 1 st karott med lock, modell 1128. 1 st oval karott med lock, modellnr 622. 1 st salladsskål, modellnr 631. 2 st smörfat med lock. modellnr 502. 2 st mindre skålar modell 542 A och 524 A. 1 st ovalt serveringsfat, modell 102. 37x48 cm. 1 st ovalt serveringsfat, modell 628. 34x25 cm 2 st serveringsfat, modellnr 534. 1 st fat, modellnr 768. Diam 27 cm. 1 st kompottskål, modell nr 511. 1 st kakfat/kompottskål, modellnr 1023. Helblonde. Nagg. 1 st salladskål, modellnr 1018. Helblonde. 2 st lövformade assietter med handtag, modellnr 548. 1 st assiett, modellnr 557. 1 st brödfat, modlelnr 701. 1 st avlång assiett. Modellnr 613. 1 saltkar, modellnr 755. 1 st sockerskål, modellnr 657. Nagg på locket. 1 st kaffekanna, modellnr 519. Ej tillhörande lock med modellnr 127. 1 st gräddkanna, modellnr 522. 2 st pepparkar, modellnr 711. 2 st saltkar, modellnr 712. 5 st tefat utan koppar, modell 72. 1 st sockerskål utan lock, modellnr 691. 8 st cremekoppar med lock, modellnr 743. 1 st senapskanna med lock, modellnr 742. Nagg på locket. 4 st koppar med fat, modellnr 719. + 6 koppar utan fat. 2 st koppar med fat, modellnr 465. +2 fat utan koppar. 3 st koppar med fat, modellnr 1038. En kopp med spricka. +5 fat utan koppar. Helblonde. 4 st koppar med fat, modellnr 1037. En kopp med spricka. + ett fat utan kopp.Helblonde. 10 st fat utan koppar, modellnr 528. 5 st fat utan koppar, modellnr 1038. Helblonde. 2 st tallrikar med tryckt modellnr 621. Diam 22 cm 3 st tallrikar med tryckt modellnr 624. Ett fat med nagg. 1 st avlång assiett med tryckt modellnr 349.

Aktuellt bud 25 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
WILHELM KÅGE, stengods, vas, "Argenta",  Gustavsberg.

Klotformad. Målad silverdekor i form av en huggorm. Höjd 20 cm. Diameter ca 20 cm.

Aktuellt bud 9 201 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LISA LARSON, skulptur, "Lejon Maxi" stengods, Gustavsberg Studio.

Delvis glaserad. Signerad Lisa L. samt studiohanden. Höjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 5 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GUNNAR NYLUND, urna, stengods, "Flambé", Rörstrand.

Dekor Olson. Dekor med kvinna och landskap. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAKELPLATTA / FLISA, Persien (Iran), 1800-tal / sekelskiftet 1900.

Motiv med fåglar och blommor. 33 x 24 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NILS EMIL LUNDSTRÖM, skål, porslin, Rörstrand, jugend, 1900-talets början.

Dekor av blomster. Diameter 30. Höjd 20 cm.

Inga bud
Utropspris
3 500 SEK
DAN LEONETTE, lockurna,  keramik, signerad.

Rakubränd. Diameter 24. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALF EKBERG, skulptur, stengods, signerad på sockeln.

På sockel. Bredd 27. Höjd inklusive sockel 32 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KAFFESERVIS, 48 delar, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Bestående av: 21 assietter, 10/1625, diameter 17 cm 1 sockerskål med lock, 10/1678, höjd 9,5 cm 1 kanna, 10/1584, höjd 7,5 cm 1 kanna, 10/1535, höjd 9 cm 1 fat, 10/1864, diameter 26 cm 1 fat, 10/1526, bredd 23 cm 1 skål, 10/1551A, diameter 10 cm 21 kaffekoppar med fat, 17/1549, kopparnas diameter 7, höjd 6 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS HEDBERG, skål samt vaser 2 st starkeldsfajans signerade.

Vasernas höjd ca 10-21 cm, skålens längd ca 42 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, skålar 5 st samt fat fajans signerade.

Fiskformat fat, signerat Alf Jarnestad, längd 21 cm, Oval liten skål signerad Ava Köhlin, längd 13 cm, skål på fot signerad Marianne Preissler, höjd 18 cm, avlång fat signerad Marianne Preissler, längd 22,5 cm, Lövformade skålar signerade Giovanni Pugno och Eduard Berchtold, diameter 15 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TERRIN med lock Musselmalet "Helblonde", Royal Copenhagen Danmark, modell 1109.

Porslin. Längd 32 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BEHÅLLARE MED KRAN, saltglaserat stengods, 1800-talets andra hälft.

Dekor av vinrankor och lejon. Kram av metall. Diameter 20. Höjd 27 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MARIANNE WESTMAN, servis, 31 delar, flintgods. "Picknick" och "Pomona", Rörstrand.

Bestående av: 8 assietter, diameter 19 cm (en med smärre fotringsnagg). 7 skålfat, diameter 20 cm. Tre rektangulära terriner, mått 24,5x18/29,5x22,5/36x28 cm. 2 burkar med 1 lock, diameter 12 cm. En karott med handtag och lock, längd 22,5 cm. En kanna, längd 14,5 cm. En skålfat med handtag, längd 22 cm. En serveringsskålfat, diameter 23 cm. En mindre skålfat, längd 13 cm. 6 äggkoppar.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DAGMAR NORELL, skulptur/vas, stengods, signerad och daterad 69.

”Senator”. Bredd 26. Höjd 34 cm.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN - MUSSELMALET, mat-, kaffe- och teservisdelar, ca 100, porslin.

15 tallrikar, m 175, 8 II:a sort, varav 1 m nagg 2 tallrikar, m 177, II:a sort 11 tallrikar, m 178, varav 1 m nagg 11 djupa tallrikar, m 167, II:a sort, varav 2 m nagg 6 djupa tallrikar, m 165, varav 1 m nagg 3 assietter, m 574 1 fat, m 98 1 fat, m 99 1 fat, m 100, II:a sort 1 fat, m 109, nagg 1 terrin m lock, m 122 1 terrinfat, m 226, II:a sort 1 assiett, m 575 3 assietter, m 181 1 pepparströare, m 467 1 saltströare, m 480 7 äggkoppar, m 2026 1 såsskål, m 202, nagg 1 salladsskål, m 26 1 salladsskål, m 304 1 salladsskål, m 634, fot saknas, nagg 1 salladsfat, m 19, II:a sort 2 fat, m 96, 1 II:a sort 4 fat, m 2185 1 fat, m 1037 1 cremekopp m lock utan fat, m 64 1 vas, m 2157, II:a sort 1 tekopp utan fat, m 73, II:a sort 2 ljusstakar, m 3334, 1 m nagg 1 assiett, m 1115, III:e sort 3 tekoppar utan fat, m 76 7 kaffekoppar m 9 fat, m 2162, 2 koppar II:sort 2 kaffekoppar m fat, m 872 & 873 (stämplat) 2 kaffekoppar m fat, m 756 8 mockakoppar & 5 fat, m 528

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål, keramik, signerad och daterad 63.

Handmålad dekor av fågel, diameter 30 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TERRIN, flintgods, England, 1800-tal.

Krönt av blomma. Dekor av bladverk. Otydligt märkt. Längd 37, höjd 28 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SERVISDELAR, 38 delar, "Blå blomst", porslin, Royal Copenhagen, Danmark.

12 mattallrikar, 25,5 cm. 12 assietter, 17 cm. 11 kaffekoppar med fat. 1 kakfat. 1 gräddkanna. 1 såssnipa.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ASSIETTER 12 st "Helblonde" Musselmalet Royal Copenhagen porslin 1900-talets andra hälft.

Modellnummer 1087, diameter 17,5 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BERTEL THORVALDSEN, reliefer ett par, Royal Copenhagen, 1800-tal.

Runda. Parian. Diam 31 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN, porslin, Meissen 1800-talets mitt.

Blomsterflickan. Höjd 13 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
UPPLÄGGNINGSFAT, två stycken, porslin, Meissen, Tyskland 1900-talets andra hälft.

Dekor av lökmönster. Längd 49-54 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
IRMA YOURSTONE, bordslampor, ett par, stengods, egen studio, en signerad I.Y., 1900-talets mitt.

Melerad glasyr och reliefdekor. Höjd inklusive lampkärm 37 cm. Tygskärmar medföljer.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, chamotterat stengods, "Igelkottsvasen", Röstrand.

Vit glasyr. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figuriner 3 st, stengods, Gustavsberg.

Lejon, ko och utter. Figurin av Stig Lindberg medföljer. Höjd 5,5-22 cm

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods, "Beata" ur serien ABC-flickorna, Gustavsberg, i produktion 1958-1973.

Delvis glaserad. Längd 19,5 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, 4 st, stengods, Gustavsberg, 1970-tal.

Höjd 11-17 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, väggreliefer, 4 st, stengods, Gustavsberg.

22 x 22, respektive längd 25 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, 2 st, stengods, "Charlotta" och "Lotta", Gustavsberg.

Höjd 16,5 cm

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR WENNERBERG, urna, flintgods, Gustafsberg, signerad och daterad 1906.

Flintgods, reliefdekor av stiliserade växter, glasyr i gröna nyanser. Signerad Gustafsberg 1906 G Wennerberg samt inventariemärkning Gbg 1601. Höjd 34,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN WEJSFELT, vaser 3 st, stengods, Gustavsberg, 1980-tal.

Harpälsglasyr. Höjd 10,5-24 cm

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, 9 st, stengods, Gustavsberg, 1970/80-tal.

"Ringo" av Britt-Louise Sundell medföljer. Höjd 4-12 cm

Aktuellt bud 3 001 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEF EKBERG, urna med lock, flintgods, Gustavsberg, signerad och daterad 1926.

Flintgods, oktagonal balusterform, målad dekor i grönt, rosalila och guld. Signerad JE 1926 och stämplad Gustavsberg. Höjd 38,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, figurin, parian, "De Tu", ur serien "Figurin". Gustavsberg, 1970-tal.

Höjd 18 cm

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STIG LINDBERG, bordslampa, stengods, Gustavsberg, 1968.

Höjd 32 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods, "Emma" ur serien ABC-flickorna, Gustavsberg, i produktion 1958-1973.

Signerad och etikettmärkt. Höjd 16,5 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN WEJSFELT, 2 vaser, stengods, Gustavsberg, 1980-tal.

Höjd 13,5-24 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERNDT FRIBERG, skål och vas, stengods, Gustavsberg, 1975 och 76.

Höjd 6-13,5 cm

Aktuellt bud 3 377 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JEFF KOONS, tallrik, "Lips", porslin, numrerad 824/2500, för Bernardaud.

Tryckt dekor. Diameter 31 cm. I originalkartong.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
FAT, porslin, Flora Danica, Royal Copenhagen, Danmark 1964.

"Cardamine pratensis L". Förgylld kant. Längd 21 cm, bredd 23 cm.

Aktuellt bud 320 EUR
Utropspris
400 EUR
TESERVIS, 22 del, porslin, Musselmalet Rifflet, Royal Copenhagen.

6 tekoppar m fat, modell 75 resp 2199 10 assietter, m 180 1 tekanna, m 259 1 sockerskål, m 244 1 gräddkanna, m 60 1 bricka för socker & grädde, m 269 1 kakfat på fot, m 18 1 lövformat fat, m 144

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MAT- OCH KAFFESERVIS, 66 delar, "Blå Blomst", Royal Copenhagen.

11 mattallrikar (1621) diam 25 cm 13 förrättstallrikar (1623) diam 22 cm 5 djupa tallrikar (1616) diam 22 cm 12 assietter (1625) 12 kaffekoppar med fat (1549) 4 tekoppar med fat (1551) 2 gräddkannor (1537 o 1538) 1 vas (1803) 2 ytterfoder (8501-A) 1 askfat (1505) 2 olika sockerskålar med lock (1889 o 1678) 1 kakfat på fot (1532) 1 serveringsfat (1527)

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
INGRID ATTERBERG, golvvas, lergods, Upsala-Ekeby.

Glaserad i brunt. Dekor i relief. Höjd 43 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KOPPAR MED FAT, 2 st, porslin, Meissen, 1700-tal.

Målade med sommarblommor. Fatens diameter 14 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, ytterfoder, 2 st "Ansiktsvas" samt skulpturer 2 st, stengods, Gustavsberg, K-studion, sent 1900-tal.

Ansiksvas höjd 13-25 cm. Hockeyspelare höjd 13,5 cm. Lykta båt höjd 16 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅLAR, 2 stycken,  Gambone, Italien, troligen 50 / 60-tal. Berndt Friberg, Gustavsbergs studio, troligen 1965.

Keramik. Längd 16,5, bredd 15, höjd 6 respektive diameter 10, höjd 6 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
VAS, cloisonné, Kina, Ming dynastin.

Höjd 15,5 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FIGURIN, porslin. Höchst, 1900-tal.

Målad polykrom dekor av vandrande gosse, med ett inristad R på undersidan. Höjd 15 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
URNA, porslin, "Blå blomst", Kunglig dansk, 1900-talets andra hälf.t.

Dekor i underglasyrblått. Numrerad 10/1791. Höjd 30 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FAT, tre stycken, porslin, Östtyskland, 1900-tal.

Längd 20-25 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, FIGURINER, 2 st, stengods, Gustavsberg för NK, Nordiska Kompaniet.

I form av gråsäl och utter. Framtagen i begränsad upplaga för WWF och Nordiska Kompaniet NK. Stämpelmärkt. Längd ca 13-19 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods, Gustavsberg för NK, Nordiska Kompaniet.

I form av "Lodjur". Tillverkad till förmån för WWF i en upplaga av 3000 exemplar. Längd 24, höjd 15 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods, "Igelkott", för NK, Nordiska Kompaniet.

I form av en igelkott. Tillverkad till förmån för WWF i en upplaga av 2200 exemplar. Längd 16 cm, höjd 12 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SERVISDELAR, porslin,  25 delar, "Musselmalet", Royal Copenhagen.

12 st koppar med fat, modell 1035. 12 st assietter, modell 1087. 1 st skålfat på fot, modell 1020. Höjd 14,5 cm. Diameter 21 cm,

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, SERVISDELAR, 19 delar, "Berså", Gustavsberg.

3 st mattallrikar, 2 st assietter, 2 st kaffekoppar med fat, 4 st tekoppar med fat, + extra fat. 2 äggkoppar, 1 st gräddkanna, 1 st terrin med lock. 1 st skål 1 st skålfat, 1 st senapsburk med lock, 1 form.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HEINZ ERRET, plaketter 5 st Gustavsberg 1900-talets senare del.

Glaserat stengods med silverdekor, "Uppland, kungslija", "Östergötland, blåklint", "Västergötland, ljung", "Skåne, prästkrage", samt "Potatisplanta, Svensk smak", 34x21 cm vardera samt 34x2x1,5 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
URNOR, ett par, majolika, sent 1800-tal.

Rik dekor av blommor och bald, svängda hänklar, höjd ca 45 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATSERVISDELAR, 29 delar, benporslin, England 1800-talets andra hälft.

Profilerad grönglaserad kant. 5 förrättstallrikar diam 22 cm 6 assietter diam 18 cm 4 djupa tallrikar diam 25 cm 1 djup tallrik diam 22 cm 10 mattallrikar diam 25 cm 1 serveringsfat längd 37 cm 1 litet ovalt fat längd 20 cm,

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, fyra stycken, stengods,  Gustavsberg.

"Räv", ur serien "Skansen", längder 8-15 cm. "Lejon" ur Afrika. Längd 5-15 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, vaser, två stycken, stengods, K-studion.

Glaserade i gråspräckligt samt vitt. Etikettmärkta. Höjd 12,5-14 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods, "Moses", Gustavsberg, signerad.

Glaserad i grå-svart. Längd 30. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HERMÈS, koppar med fat, 6 stycken, porslin, "La Siesta", Paris, Frankrike, 2000-tal.

Tryckt dekor av blomster. Kopparnas diameter 9. Höjd 5,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, 2 st, stengods, K-Studion, Gustavsberg.

Signerade Lisa L. Pippi Långstrump med Lilla Gubben, signerad ÅM SWEDEN. 17 cm. Mannen med guldhatt/Trollkarl, signerad K-Studion Gustavsberg made in Sweden. 16 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
ANNA-LISA THOMSON, vas, glaserat lergods, Upsala Ekeby, 1940/50-tal.

Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 2 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, servis, porslin, 43 delar, Musselmalet, 1900-talets andra hälft.

Bestående av: 1 tekanna med loxk, 1/611, höjd 16 cm 2 skålar, 1/624, diameter 15,5 cm. 1 skål, 1/628, diameter 15,5 cm 6 assietter, 1/575, diameter 15,5 cm 8 kaffekoppar med fat, 1/756, kopparnas, diameter 8, höjd 6,5 cm 1 skål, 1/631, diameter 24, höjd 11,5 cm 1 sockerskål med lock, 1/691, höjd 10 cm 1 såsskål på fat, 1/204, längd 24 cm 6 mattallrikar, 1/768, diameter 27,5 cm 12 förrättstallrikar, 1/572, diameter 22 cm 1 uppläggningsfat, 1/532, längd 30 cm 1 uppläggningsfat, 1/533, längd 36 cm 1 terrin med lock, 1/595-1109, längd 32 cm 1 uppläggningsfat, 1/539, diameter 33 cm1 bordsplatteau, 1/2324, diameter 36,5 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsberg Studio, signerad, årsbokstav N, 1972.

Aniaraglasyr. Diameter 18. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STIG LINDBERG, tallrikar, 8 st, "Pynta", Gustavsberg. I produktion 1962-1965.

Tryckt dekor. Diameter 24,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figurin, "Guldträdet", stengods, Gustavsberg, 1969-71.

Stämplat och etikettmärkt. Höjd 23,5 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JEFF KOONS, tallrik, "Elephant", porslin, numrerad 793/2500, för Bernardaud.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vas stengods signerad och daterad 1965.

Harpälsglasyr, höjd ca 19,5 cm

Aktuellt bud 5 555 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LISA LARSON, FIGURINER, 3 st, stengods, Gustavsberg för NK, Nordiska Kompaniet.

I form av örn, pilgrimsfalk och bison. Framtagen i begränsad upplaga för WWF och Nordiska Kompaniet NK. Höjd 16-20 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MOCKAKOPPAR PÅ FAT, 9 st, porslin, Gardner, Ryssland 1870-1890.

Polykrom dekor och förgyllning. Mockakoppens höjd 4,5 cm, fatets diameter 9,5 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
500 EUR
KAFFE- OCH MOCKASERVIS, 45 delar, "Blå Blomst", Royal Copenhagen.

12 kaffekoppar med fat (1549) 12 mockakoppar med fat (1546) 12 assietter (1625) 2 askfat 1 liten skål (1551) 1 fat på fot (1532) 2 ljusstakar (1711) 1 gräddkanna (1537) 1 cigarettställ 1 vas höjd 14 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BIRGER KAIPIAINEN, servisdelar, 14 st, porslin, "Paratiisi", Arabia.

6 tallrikar, 26 cm 6 tallrikar, 21 cm 1 assiett, 17 cm 1 stekfat, 31 x 35 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ULLA & GUSTAV KRAITZ, skulptur glaserat stengods signerad och daterad 2003 (?).

Höjd 31, längd 57 cm

Aktuellt bud 5 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK