KERAMIK & PORSLIN

Ett brett område där du finner allt från antika lergodsföremål, bruksföremål för hemmet till unika och serietillverkade moderna pjäser i olika former av lergods, fajans, stengods och porslin. Du hittar de välbekanta svenska namnen såväl som kända internationella formgivare.

Har du keramik och porslin hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

SERVISDELAR, 39 delar, porslin,  "Musselmalet", Porsgrund samt Royal Copenhagen, Norge och Danmark, 1900-tal.

Kaffekanna, tekanna, tolv kaffekoppar med fat, elva assietter (diam. 15-16 cm) och skål på fot av Porsgrund. Sju kaffekoppar med fat #1/92 samt sex assietter #1/181 av Royal Copenhagen.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATSERVIS, 90 delar, flintgods, "Rörstrandia", Rörstrand, 1930-1956.

19 mattallrikar, 18 sopptallrikar, 20 förrättstallrikar, tio assietter, sex lockterriner, fem mindre serveringsskålar, åtta serveringsfat, tre ytterfoder, såskanna.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GERTRUD VASGAARD, servis "Gemina" 49 dlr, Royal Copenhagen porslin.

Bestående av; 12 tallrikar, 12 djupa, 12 assietter, 2 skålar med lock, 2 runda skålar, 1 ask med lock, 1 större skål, 3 olika uppläggningsfat, 4 mindre skålar.

Aktuellt bud 4 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas, "Argenta", stengods, Gustavsberg.

Dekor av Lejon. Höjd 19 cm

Aktuellt bud 3 210 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LISA LARSON, ljusstakar, ett par, stengods, Gustavsberg.

I form av grisar. För fyra ljus vardera. Längd 32 cm

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÅLSKÅL, porslin. Samson, tidigt 1900-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av blommor, diameter 30,5 cm.

Aktuellt bud 610 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Rosenthal, Tyskland, 1900-talets första hälft.

Prima ballerina. Målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 24 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURER, fem stycken, porslin. Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-tal.

En nr 2355, nr 1794, nr 2148, nr 1526, höjder 9-25,5 cm. En onumrerad, avbildar vattenbärerska, höjd 18 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PIEDESTAL MED YTTERFODER, porslin, Italien, 1900-talets andra hälft.

I form av kvinnofigur. Bred cirka 55. Total höjd 140 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, servisdelar, 23 st, "Spisa Ribb", , Gustavsberg, i produktion 1955-1974.

9 mattallrikar, diameter 24 cm. 2 djupa tallrikar, diameter 18,5 cm förrättstallrik, diameter 21 cm 10 assietter, diameter 16,5 cm 5 kaffefat samt 7 delar med skador och nagg medföljer.

Aktuellt bud 1 101 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅL, Porslin, Meissen, Tyskland, 1800-talets första hälft.

Genombruten med målad dekor av vinrankor. Längd 25. Bredd 19. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN, Rörstrand.

FIGURIN, Rörstrand.

Örn. Höjd 20 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, bokstöd, ett par, stengods, Rörstrand, unika, tidigt 1960-tal.

Reliefdekor. Metallstöd. Mått 26x13x15 cm vardera.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅL, lergods, Gambone, Italien, 1900-talets mitt - andra hälft.

Jagande djur. Höjd 12, längd 26, bredd 24 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HERTHA BENGTSON, vas, stengods, Rörstrand,

Brunglaserad med band av rutmönster. Höjd 22 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin, Lomonosov, Ryssland, 1900-tal.

Föreställande operasångaren Feodor Chaliapin i den ryska operan "Boris Godunov" av Modest Musorgskij. Höjd 28 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ÄGGKOPPAR, 6 st, Musselmalet, porslin, Royal Copenhagen, Danmark,

Modellnr 301, höjd ca 8 cm.

Aktuellt bud 1 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVISDELAR, porslin, 8 st, Musselmalet, Royal Copenhagen, Danmark,

buljongkoppar med fat modellnr 764. 4 st lock medföljer, samt 2 fat.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURIN, porslin, Sovjet, 1900-talets mitt.

Orientaliska figurer. Höjd 29 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALF WALLANDER, assietter, 9 stycken, "Iris", Rörstrand, tidigt 1900-tal.

Diameter ca 17,5 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PEDER MÖLLER, vas, flintgods, Gustavsberg 1900-talets början.

Lila glasyr. Dekor av Älg med kalv. Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin. Lladro, Spanien, 1900-talets slut.

"From the spring". Numrerad 2396. Höjd 42 cm

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TYRA LUNDGREN, skulptur, chamotterat stengods, signerad.

Delvis glaserad i färger. Fågel med uttryck. På lös stensockel. Total höjd 13 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods, "Amalia", ur serien "ABC-flickorna", i produktion, Gustavsberg, 1958-1973.

Läsande kvinna. Delvis glaserad. Ur serien "ABC-flickor". Höjd 17,5 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, "Musselmalet", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

Höjd 23 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KÅGE, FAT, stengods, "Argenta", Gustavsberg.

Grön glasyr med målad silverdekor. Märkt Gustavsberg Argenta Made in Sveden [sic!]. ø 30 cm.

Aktuellt bud 105 EUR
Utropspris
150 EUR
KAFFESERVIS, 12 delar, porslin, 'Blue net', Lomonosov, Sovjetunionen, 1980-tal.

6 kaffekoppar med fat och 6 assietter.

Aktuellt bud 45 EUR
Utropspris
150 EUR
KARIN BJÖRQUIST, DELAR TILL KAFFESERVIS, 17 st, 'Nobelservisen', benporslin, Rörstrand, formgiven 1990.

5 kaffekoppar, 6 fat och 6 assietter, diameter 17,5 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
JEAN BESNARD, skålfat signerat och daterad 1925.

Glaserad keramik, dekor i svart och rött mot ljus fond, signerat Jean Besnard 1925, diameter 51,5 cm, höjd 11 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
URNA, porslin, sent 1800-tal.

URNA, porslin, sent 1800-tal.

Målad polykrom dekor av bland annat metande barn. Bredd 21. Höjd 37 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TEKANNOR, 2 st, porslin, Lomonosov, Sovjetunionen, 1900-talets andra hälft.

Polykrom och förgylld dekor med djur- och växtmotiv. Höjd 9,5 och 21 cm.

Aktuellt bud 105 EUR
Utropspris
150 EUR
SERVIS, 33 delar, "Snow White", Johnson Bros, England, 1900-talets mitt.

Tryckt dekor. Bestående av: 2+1 ovala uppläggningsfat, längd 30,5-36 cm 2 såssnipor, längd 21 cm 6 djupa mattallrikar, diameter 22 cm 6 flata mattallrikar, diameter 25 cm 6 förrättstallrikar, diameter 20 cm 6 assietter, diameter 18 cm 1 djup serveringsskål, diameter 21 cm 1 karott med lock, höjd 14 cm 2 skålar på fat med lock, höjd 9 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, Royal Copenhagen.

Älg. Knud Kyhn, Royal Copenhagen, formgiven 1928. Numrerad 2813. Längd 25, höjd 21cm. Flicka med kalv. Numrerad 779. Längd 16, höjd 15 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TERRIN med LOCK, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.

Målad dekor efter den danska floran. Modell nummer 3562. Latinskt namn på blomman Ajuga Chamaepithys Schreb. samt Trifolium repens L. Längd 31 cm.

Aktuellt bud 13 300 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KARIN BJÖRQUIST, 4 ytterfoder, porslin, "Octavius", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Diameter 43 cm, höjd 34 cm vardera.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, 1950-tal.

Höjd ca 15 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, Zsolnay, Pécs, Ungern, 1900-tal.

Man med hund samt täljande man. Höjd ca 22- 32 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
AJA UNONIUS, SKULPTUR, keramik, signerad Aja Arabia.

Schimpans. Brun glasering. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 120 EUR
Utropspris
250 EUR
TYRA LUNDGREN, FIGURIN, keramik, signerad TL -31 Arabia.

Sittande pojke. Grön glasering. Höjd 18 cm.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
250 EUR
KAJ FRANCK, servisdelar, 9 + 6 delar, "Kilta / Teema", Arabia.

1 skål, ø 13 cm. 1 skål, ø 15 cm. 1 tallrik, ø 24 cm. 3 kvadratiska skålar, 16x16 cm. 1 kvadratisk skål 13x13 cm. 1 serveringsfat, 31x21 cm. 1 lock, ø 19 cm. Blåvitt serveringsfat av Kaarina Aho, 25x25 cm. Kryddset av annan tillverkare medföljer: 3 ströare, höjd 4-6,5 cm. 1 saltkar, höjd 4 cm. 1 kanna, höjd 9 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
200 EUR
NAILE WAFIN, KERAMIKPLATTA, signerad N.W. Arabia, 1900-talets mitt.

Blågrön glasering, bladmotiv. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
200 EUR
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, Rörstrand, 1949. Unikat.

Brun glasyr. Räfflad pip. Numrerad 391. Höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud 551 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PRAKTURNOR, ett par, porslin. 1800/1900-tal.

Balusterform med hänklar i form av sfinxer. Målad polykrom dekor inom reserver av figurscener efter holländska mästare. Förgylld och ciselerad dekor. Höjd 41 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK

Kvinna. Numrerad 2323. Höjd 36 cm

Aktuellt bud 1 201 SEK
Utropspris
1 500 SEK

"Early awakening". Numrerad 2369. Höjd 57 cm

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, figurin, stengods, "Springare", Gustavsbergs studio.

I form av häst. Längd 16, höjd 14 cm.

Aktuellt bud 1 409 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LAMPFOT, "Sevrés"-stil, porslin, sent 1800-tal.

Mot turkos fond, med målad motiv av landskap samt figurer med djur, total höjd 61,5 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PER HASSELBERG, after. A porcelain skulpture from Gustafsberg, 1905.

"Snöklockan". Märkt Gustafsberg P. Hasselberg, Paris. Höjd 50 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTURER, tre stycken, parian. Rörstrand och Gustafsberg, 1800-talets andra hälft.

Bestående av flicka matar lamm, tendsticksflicka, samt gosse med korg (Gustafsberg). Höjd 13,5-14 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SKÅLFAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644). Swatow.

Rund, djup med dekor i underglasyrblått av hjort i trädgård. Diameter 35 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PRINS EUGEN, ytterfoder, fem stycken, porslin, "Waldemarsudde", Gustavsberg.

Vit glasyr. Diameter ca 13 och 15. Height 13 and 15,5 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIKAR, 8 st, porslin, Fornasetti Italien.

Grönsaksdekor i ansiktsformation. Diameter 23 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Royal Copenhagen "Flora Danica".

modellnummer 20/3518. "Papaver dubium" Längd 40, bredd 31 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KAJ FRANCK, servisdelar, 19 st, "Kilta", Arabia. 1900-talets mitt.

Tallrik, ø 19 cm. 2 tallrikar, ø 23 cm. 1 skål, ø 13 cm. 1 skål, ø 18,5 cm. 1 skål, ø 23,5 cm. 1 kvadratisk skål, 13x13 cm. 3 kvadratiska skålar, 16x16 cm. 1 serveringsfat, 31x15 cm. 1 serveringsfat, 31x21 cm. 1 skål med lock, ø 11 cm. 1 karott med handtag och lock, höjd ca 17 cm. 2 muggar, höjd 10 cm. 1 ströare, höjd 6 cm. 1 kryddburk med lock, höjd 7,5 cm. 1 äggkopp, ø ca 4 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
LIN UTZON, delvis, 43 delar, porslin, Royal Copenhagen, 1980-tal.

Tolv mattallrikar, diameter 25 cm. Tolv förrättstallrikar, diameter 22 cm. Tolv djupa tallrikar, diameter 21,5 cm. Tolv assietter, diameter 17 cm. Två stora serveringsskålar, diameter 24 cm, höjd 11 cm. Fyra mindre serveringsskålar, diameter 12 cm, höjd 5,5 cm. En skål med lock, diameter 9 cm, höjd 8 cm. En extra assiett med spricka medföljer.

Inga bud
Utropspris
4 500 SEK
SKÅL, BURK OCH KANNA, svart basalt, England, 1800-talets första hälft.

Dekor av rutmönster och klassiska motiv. Kannans höjd 13 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAJ FRANCK, servisdelar, 44 + 5 st, "Kilta / Teema", Arabia.

4 tallrikar, ø 23 cm. 1 tallrik, ø 21 cm. 4 tallrikar, ø 19 cm. 6 skålar, ø 13 cm. 9 skålar, ø 15 cm. 1 skål med handtag, ø 15 cm. 2 skålar, ø 19 cm. 1 skål, ø 23 cm. 2 kvadratiska skålar, 13 x 13 cm. 3 muggar, höjd 8 cm. 1 mugg, höjd 10 cm. 1 mugg, höjd 6 cm. 1 kanna, höjd 8 cm. 1 kanna, höjd 10 cm. 1 kanna, höjd 14 cm. 1 ovalt uppläggningsfat, längd 25,5 cm. 1 karott med handtag, ø 18 cm, höjd 16 cm. 1 ströare, höjd 6 cm. 3 äggkoppar, ø ca 4 cm. 5 gulvita serveringsfat/skålar formgivna av Kaarina Aho.

Aktuellt bud 240 EUR
Utropspris
300 EUR
TALLRIKAR, 12 st, porslin, Salvador Dali för Royal Copenhagen, 1980-tal.

Ur serien "Las Flores Dalianianas". No 1-12. Oktogonal form. Diameter 20,5 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKULPTUR, biskvi. England, 1870-tal.

Formgivare H.F Libby. Förställande två flickor med hundar "Conquering Jealousy". Höjd 33,5 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERTEL THORVALDSEN, efter. FIGURIN, biskvi. "Johannes Döparen". Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-tal.

Modellör C Schietelved. Höjd 35,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTEL THORVALDSEN, efter. FIGURIN, biskvi. "Aposteln Matteus", Kungl dansk, 1800-tal.

Formgivare L Vierth, efter Thorvaldsen, Rom 1822. Höjd 32,5 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGURIN, porslin. "Månflickan", Gerhard Henning. Royal Copenhagen, Danmark, 1940-tal.

Deisgn by Gerhard Henning 1924. Vitglaserad. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURINER, två stycken, porslin. "Våren" samt "Hösten" Nymphenburg, Tyskland.

Formgiven av F K Linck. Allegoriska motiv, höjds 27/28, cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTEL THORVALDSEN, efter. SKULPTUR, biskvi. "Aposteln Simon (Zelotes)", Kunglig dansk, 1800-tal.

Stående skulptur. Höjd 32,5 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERTEL THORVALDSEN, efter. SKULPTUR, biskvi. "Aposteln Petrus", Kungl Dansk, 1870-tal.

Efter modell av Thorvaldsen i Rom 1821. Höjd 33 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTEL THORVALDSEN, efter. SKULPTUR, biskvi. "Aposteln Filippus", Royal Copenhagen, Denmark, 1800-tal.

Stående apostel. Höjd 32 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGURER, tre stycken, biskviporslin. Gustafsberg, sent 1800-tal samt 1900-tal.

En brevpress med hundar, längd 12,5 cm. En gosse på känga, längd 14 cm. En med allegorisk motiv, pojke på skridskor (formgiven efter en Bristolfigurin), höjd 23,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BERTEL THORVALDSEN, efter. "Aposteln Judas Taddeus". Kungl. Dansk, 1800-tal.

Höjd 31,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs studio 1962.

Stengods, harpälsglasyr i och beige och bruna nyanser, signerad Friberg med studiohanden d, höjd 31 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FIGURIN, porslin. "Nickedockan Anne Marie",  Royal Copenhagen, Danmark, tidigt 1900-tal. 2:a sortering.

Föreställande kvinna med hög allonge peruk sittande på en kudde på pidestal. Formgiven av Gerhard Henning, 1907. Höjd 31 cm.

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PARTI PORSLINSFÖREMÅL, 6 st, Frankrike, 1900-tal.

Flaskor, 5 st, höjd 17-22 cm. Burk med lock, bredd 10 cm. Handmålad polykrom och förgylld dekor med blomstermotiv. Stämplade Peint Main, Made in France och Limoges.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
300 EUR
SERVIS, 50 delar, porslin. Troligen Samson, 1900-tal.

Dekor i famille rosefärger, består av: 22 djupa tallrikar, diameter 23,5 cm (två med glasyrsprickor, en med glasyrdefekt). 13 fat, diameter ca 21,2 cm (Två med spricka med nagg, en med spricka på kroppen, en med kantspricka, 2 runda serveringsfat, diameter 35,5/40 cm. 9 fat, diameter 25,9 cm (2 med kantspricka samt större nagg). 2 uppläggningsfat, längd 38,5 cm (en med kantlagning samt sprickor). 1 såssnipa, längd 22 cm. 1 terrin med lock, längd 31,5 cm (lock med nagg).

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, 2 st, stengods, Gustavsberg.

"Malin" och "Pelle" ur serien Larsons ungar. Delvis glaserade. Höjd 19-20 cm.

Aktuellt bud 1 211 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, 2 st, stengods,  1900-talets andra hälft, Gustavsberg.

Katt och noshörning. Längd ca 9-17. Höjd 6-10 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERICH OCH INGRID TRILLER, vas, stengods, Tobo.

Harpälsglasyr i grå-vita toner, höjd 22 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KAKELUGN, omkring 1900.

KAKELUGN, omkring 1900.

Vitglaserat lergods. Delvis numrerade delar nedpackade i lådor.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
FIGURER, fyra stycken, porslin. Royal Copenhagen samt Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-tal.

En rapphöna, nr 2261, höjd 9,5 cm. Två lovebirds, nr 402, höjd 13,5 cm. En sparv, nr 1869, höjd 11 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin. "Burgundische Edelfrau", Tyskland, Schwarzburger Werkst, 1910/020-tal.

Efter modell av Herman Hosaeus 1908

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STIG LINDBERG, tekoppar med fat, 6 st, benporslin, "Tahiti", Gustavsberg, 1970-tal.

Tryckt, polykrom blomsterdekor. Fat med olika stämplar, 4+4.

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LLADRO, porslin, figurin, Spanien.

Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURINER, porslin Wallendorf samt Rosentahl- Selb. Tyskland.

Höjd 24-34 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HILKKA-LIISA AHOLA, tallrikar, 12 st, 'Solros', fajans, i produktion 1960-75.

6 flata tallrikar, diameter 20 cm. 6 djupa tallrikar, diameter 18 cm.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
250 EUR
FIGURINGRUPP, Schwarzburger, Tyskland.

Två pärlhöns. Höjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 1 150 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAJ FRANCK, FAT, KF-2, Arabia, Finland 1960-tal.

Mörk mossgrön. Längd 30 cm.

Aktuellt bud 120 EUR
Utropspris
300 EUR

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
VAS, porslin. Kina, Qingdynastin, sent 1800-tal.

Polykrom dekor av figurscen samt skrift. Höjd 23 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SERVISDELAR, 49 delar, porslin, "musselmalet", Royal Copenhagen.

2 mattallrikar, helblond, 1/1085, 23 cm 1 djup tallrik, 1/168, 21 cm 2 assietter, helblond, 1/1086, 20 cm 2 förrättstallrikar, helblond, 1/1087, 17,5 cm 1 assiett, 1/81, 16 cm 5 äggkoppar, 1/542 1 skål, 1/1142, 11 cm 4 kakfat, 1/504 2 uppläggningsfat, helblond, 26,5 x 23 resp 30 x 24 cm 1 skål, helblond, 1/1061, 23 cm 1 sockerskål med lock, 1/657 1 kaffekanna, 1/519 1 tekanna, 1/259 1 mjölkkanna, 1/522 2 gräddkannor, varav en helblond, 1/1031 resp 1/521 salt- och pepparkar 1 kanna, 1/450 2 buljongkoppar, 1/2199 1 såssnipa, 1/583 1 såsskål, 1/587 2 ljusstakar, 1/3303 4 moccakoppar med fat, 1/298 1 uppläggningsfat, 1/552 1 underlägg, 1/2058 1 smörkupa, 1/502 1 bägare, 1/2158 1 bägare, 1/2183 1 askfat, 1/1 1 askfat, helblond, 1/1001 1 fat, 1/2199, 16,5 cm 1 fat, 75-78, 16 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ULLA KRAITZ, skålar 3 st, stengods, signerad, 1900-talets andra hälft.

Höjd ca 5 - 11 cm, diameter ca 7,5 - 18 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MATSERVISDELAR, 39 delar, Willow Churchill England 1900-talets senare del.

'Dishwasher & Microwave safe. 11 flata tallrikar, ca 24 cm;; 11 assietter, ca 16,5; 11 bärtallrikar / skålar, ca 15,5 cm; 6 koppar med fat + 2 extra fat.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas och skål, signerade, 1950-1960-tal.

Vas med vit harpälsglasyr, skålen med ristad geometrisk dekor. Höjd ca 12 cm resp 5,5 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATSERVIS,porslin, 54 delar  "Maria Björnbär"  Rosentahl. Tyskland.

12 st mattallrikar, 12 st djupa mattallrikar, 12 st assietter, 12 st förrättstallrikar, 2 st serveringsskålar, 4 st avlånga serveringsfat, längd 25,5-39 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MIRJAM STÄUBER, KRUKA, keramik, signerad och daterad -34.

Turkos glasering, graverad dekor av svan och gracer. Höjd 19 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
LISA LARSON, keramik, signerad Lisa och daterad 1961.

Höjd 9 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
LLADRO, porslin, 3 st figuriner.

Höjd 15-26 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK