Konst

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Här kan du bekanta dig med både internationellt kända konstnärer såsom Pablo Picasso, Joan Miró och Marc Chagall likväl som välbekanta svenska namn såsom Carl Larsson, Sigrid Hjertén and Isaac Grünewald. Innehållet spänner över flera konsthistoriska perioder och visar på konstens idéhistoriska utveckling. Renässansens strävan efter en enhetlig realistisk bildverkan, barockens rörelse och asymmetri, modernismens olika riktningar, expressionismens måleriska modernism och kubismens tvådimensionella abstrakta former. Välkommen till Bukowskis konstavdelning!

ALPHONSE MUCHA, affisch, "Slavnostní hra na vltave", 1925.

"Pageant on the Vlatava River". Tryckt av Jan Ziegloser, Prag. Bildmått 119 x 78 cm.

Aktuellt bud 42 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
BENGT LINDSTRÖM, olja på duk, signerad.

Utan titel. Duk 73 x 60 cm.

Aktuellt bud 35 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
NILS KREUGER, olja på pannå, signerad N. Kreuger och daterad 2 juli 1924.

"Gränd i Maria (Kvarnbacken)". 50 x 56,5 cm.

Aktuellt bud 21 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
KARL NORIN, Utförd 2014. Fuskpäls, epoxy, foam board, glasfiber.

"Amnesia Bilbo". 161 x 159 cm.

Aktuellt bud 20 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
ETHAN RUSSEL,
Archival pigment print, signed and numbered 30/50.

ETHAN RUSSEL, Archival pigment print, signed and numbered 30/50.

"Keith Richards with Jack and Coors", 1972. Bildyta ca 39 x 58 cm.

Aktuellt bud 18 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MICK ROCK, fotografi, signerat och numrerat 39/50.

David Bowie and Mick Ronson, Train to Aberdeen, Scotland 1973. 38 x 58 cm.

Aktuellt bud 18 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ROB HANN, archival injet print, signerad och numrerad 8/10 a tergo.

"Highway 90, Texas". 2006. Bildyta ca 71 x 88 cm.

Aktuellt bud 16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1600/1700-TAL , möjligen Sverige olja på duk 2 st.

"Sista nattvarden" och "De tre vise männen", 175 x 91 cm vardera

Aktuellt bud 16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ILJA GLAZUNOV, olja på duk, signerad och daterad -82.

"Portrait of a Finnish lady", 95 x 60 cm.

Aktuellt bud 1 500 EUR
Utropspris
2 000 EUR
JENNY NYSTRÖM, akvarell, tusch och täckvitt, signerad.

Påskillustration med tupp och kyckling. Ca 24 x 24 cm.

Aktuellt bud 15 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
OLLE BAERTLING, färgserigrafi signerad daterad och numrerad 1969-74 E/A.

"Yuak", 110 x 75 cm

Aktuellt bud 15 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JEAN-PHILIPPE RICHARD, skulptur signerad och numrerad EA 1.

"Elise", höjd ca 84 cm

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BENGT GÖRAN KARLSSON, olja på duk, signerad.

"Morgon". 100 x 80 cm.

Aktuellt bud 14 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
UPPSATSSKÅL på FOT, porslin. Meissen, omkring 1900.

Naturalistiskt modellerad med målad polykrom och förgylld dekor. Rikt dekorerad fot med stående kvinnofigurer uppbärande gallerskål med blomsterdekor och rocailler. Märkt undertill 28 i rött samt inpressade nummer. Höjd 29,5, diameter 23,5 cm.

Aktuellt bud 12 611 SEK
Utropspris
12 000 SEK
GOTTFRIED KNELLER, hans krets, olja på duk.

Mor med barn. 127 x 102 cm.

Aktuellt bud 12 500 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MADELEINE PYK, olja på duk, signerad.

"Vita Svart Moln" 50,5x46 cm.

Aktuellt bud 12 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
FÉLIX PLANQUETTE, olja på duk, signerad och daterad 1903.

Motiv med betande kor. 115 x 147 cm.

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
HELENE SCHJERFBECK, mapp med tryckbilder, 48 delar, 1945.

Med text av Gotthard Johansson. Nordisk Rotogravyr, Stockholm 1945. Tryckt i 500 exemplar, varav detta är nr 309

Aktuellt bud 1 100 EUR
Utropspris
1 200 EUR

"Vid kanalen". 90 x 73 cm.

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
14 000 SEK
EDUARD WIIRALT, akvatintetsning, signerad E.Wiiralt II provitrükk med bläck, daterad 29 VII 1949 à tergo.

"Ookapis". Plåtstorlek ca 24,5 x 43 cm. Andra provtrycket.

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BERTRAM SCHMITERLÖW, olja på duk, signerad och daterad -80.

"Madrid". Utförd 1980. Duk 120 x 120 cm.

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulptur, snidat trä, signerad.

Snidat och delvis bemålat trä föreställande mansfigur som håller ett par stövlar. Signerad Axel Petersson och daterad 1919 samt stämpelsignerad "Axel Petersson 'Döderhultarn' Oskarshamn". Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
WILLIAM WEGMAN, fotografi, signerat och daterat -09.

"Friends". Enligt uppgift signerat och numrerat a tergo, upplaga 1500 ex. Bildstorlek: 71 x 57 cm.

Aktuellt bud 10 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SEVERIN NILSON, olja på duk, signerad.

Flicka på sommaräng. 100 x 59 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
INGRID ROTH, olja på duk, signerad.

Midsommarfirande. 60 x 93 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
13 000 SEK
MARCEL GROMAIRE, olja på pannå, Signerad Gromaire och daterad 1936.

"Beffroi de Bruges". Pannå 41 x 32,5 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
PETER DAHL, olja på duk signerad.

"Vinterhus", 52 x 69 cm

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
KARIN BROOS, gicléetryck, signerat Karin Broos och numrerat 5/90 med blyerts.

"Den röda tröjan". Oramad. 50 x 70 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KARL ISAKSON, olja på pappannå, osignerad.

Utsikt mot havet. 39 x 51,5 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
CARL JOHAN DE GEER, färgserigrafi, signerad och numrerad 16/99.

"Skända flaggan". "Sista -sucken-upplagan. Beslagtagen och destruerad av polisen 1967. 2 nya upplagor på 2000-talet." Ca 74 x 51 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
PHILIP VON SCHANTZ, olja på duk, signerad och daterad 89.

Tre vaser, 22 x 33 cm

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MIKE WALSH, silkscreen på duk, signerad och daterad -90 a tergo.

"Last disaster 7 (The Funeral of Andy Warhol)". Duk 220 x 182 cm.

Aktuellt bud 9 500 SEK
Utropspris
28 000 SEK
GUSTAF WILHELM PALM, olja på duk signerad och daterad 1864.

Sydländsk stadsvy, 33 x 40 cm

Aktuellt bud 8 400 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BO HULTÉN, skulptur, signerad och daterad 1978-1996.

"Odjur". Säl i rock och byxor. I senare glasmonter längd 200, bredd 110, höjd 114 cm.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
20 000 SEK
RICHARD SEEN ", sprayfärg på duk.

Komposition. 125 x 100 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
DEREK PAUL BOYLE, Asfalt, olja och smuts på duk. Signerad Boyle a tergo. Utförd 2014.

"Alameda". Duk 91,2 x 61 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
PETER DAHL, olja på pannå signerad och daterad 1958.

Självporträtt, 60 x 33 cm

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ANDERS GUSTAF KOSKULL, olja på duk, signerad.

Flicka med getter. 84 x 59 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
WÄINÖ AALTONEN, skulptur, brons, signerad och daterad 1925.

Kvinnofigour. Höjd 34 cm.

Aktuellt bud 7 700 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ANDERS KNUTSSON, blandteknik på papper, signerad och daterad 1982.

Utan titel. 79 x 87 cm.

Aktuellt bud 7 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800-TAL , byst marmor.

Kvinna med blomsterkrans, höjd ca 50 cm

Aktuellt bud 7 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KARL ISAKSON, olja på duk. intygad av fil.dr Gustaf Engvall på separat lapp.

Porträtt av konstnärens syster Ester Isakson. 33 x 26 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
HÅKON GULLVÅG, olja på duk, signera.

Figurkomposition. 50 x 70 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
HELMER OSSLUND,akvarell, signerad.

Molnformationer. 42 x 62 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ANN WOLFF, skulptur, "Aluna", aluminium, Byarums Bruk. Signerad och numrerad 23/65.

Märkt "Aluna Ann Wolff 2013 The Sculpture Project Byarums Bruk" samt signerad Ann Wolff och numrerad 23/65. 43 x 11, höjd 60 cm. På sockel i teak 53 x 28 x 3 cm. Numrerad upplaga om 65 exemplar.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ALY BEN SALEM, akvarell/gouache, signerad.

Uppvaktningen. I. 39 x 39 cm.

Aktuellt bud 6 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SAM FRANCIS, litografi, signerad och numrerad 21/30.

Komposition. Bladmått 82 x 63,5 cm.

Aktuellt bud 6 555 SEK
Utropspris
12 000 SEK
TIMO SOLIN, skulptur, signerad.

Kvinna med blått hår. Målad plåt. Sockel av plexiglas. Höjd 42 cm. Trycksak "Timo Solin" medföljer.

Aktuellt bud 6 427 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GUY JOHNSON, olja på förtryckt papper, signerad a tergo.

Tillställning. 59,5 x 49 cm.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ÅKE HOLM, "Mose med lagtavlorna", stengods, Höganäs 1950-tal.

Glasyr i brunt och grönt, signerad ÅKE Holm samt märkt 425-426. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ALY BEN SALEM, gouache/akvarell, signerad.

Två kvinnor. I. 78 x 57 cm.

Aktuellt bud 6 300 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KIMMO PYYKKÖ, skulptur, brons, signerad och daterad -90.

Figur, höjd 36 cm.

Aktuellt bud 600 EUR
Utropspris
1 500 EUR
ESTHER KJERNER, olja på papp, signerad.

Stilleben med vindruvor. 22 x 27 cm.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ANNA NORDGREN, olja på duk, signerad och daterad 1870.

Madonnan med barnet. 120 x 90 cm.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
HANS VIKSTEN, akryllack/latexfärg, signerad. Utförd 1979.

"Drömgångaren". 78 x 59 cm.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JENNY NYSTRÖM, Tuschlavering med täckvitt, signerad.

Kärlekspar. I. 22 x 13 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ALY BEN SALEM, Gousche/akvarell, signerad.

Figurer. I. 26 x 37 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CARL FREDRIK KIÖRBOE, olja på duk signerad.

Porträtt av hund, 65 x 54 cm

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
DAN HOLDSWORTH, C-print. Troligen utgåva om 25.

"Blackout". Bildyta 30 x 38,5 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
IVAN LÖNNBERG, olja på duk, osignerad.

"Modell". Skiss. Intygad à tergo av Thérèse Fant. 73 x 63 cm.

Aktuellt bud 5 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
INGRID VON DARDEL, gouache, signerad I.v.D. och daterad 1948.

Dansös med fjädrar och horn. 44 x 37 cm.

Aktuellt bud 5 600 SEK
Utropspris
18 000 SEK
JOSEF LORENZL, figurin "Kokettchen", Goldscheider, Tyskland, 1900-talets mitt.

Kvinnofigur, märkt med "Made in Germany, Goldscheider, Wien, 5802, 801, 7". Höjd 28 cm.

Aktuellt bud 5 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VEIKKO VIONOJA, olja på pannå, signerad och daterad 1945.

Björkö, 40x69 cm.

Aktuellt bud 510 EUR
Utropspris
700 EUR
ARTHUR JOSEPH MEADOWS, olja på duk, signerad och daterad 1874.

Hamnvy. 40,5 x 61 cm.

Aktuellt bud 500 EUR
Utropspris
1 400 EUR
JALMARI RUOKOKOSKI, olja på pannå, signerad och daterad 1923.

Stilleben, 61x73 cm.

Aktuellt bud 500 EUR
Utropspris
800 EUR
FRANS NYBERG, olja på duk, signerad och daterad troligen 1947.

Wiborg, 46,5x33,5 cm.

Aktuellt bud 500 EUR
Utropspris
600 EUR
OTTO GRIPENSVÄRD, olja på duk, signerad och daterad 1894.

Landskap med kor och mjölkare. 72 x 116 cm.

Aktuellt bud 480 EUR
Utropspris
1 000 EUR
JAN SVENUNGSSON, olja på duk, 5 delar, signerade och daterade 1987 à tergo.

"Fem studier av ett ansikte" 1-5, 65 x 46 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
INGE SCHIÖLER, pastell på papper, signerad.

Blomster. 39 x 31 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GINA PELLÓN, blandteknik/collage, signerad.

Komposition, 46 x 61 cm

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
GONZALO ARIZA VELEZ, signerad, olja på duk.

Dimhöljda berg. 50 x 71 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK

Fiskar och kvinnor. I. 38 x 54 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ROGER ANDERSSON, Tusch på papper, signerad RA.

"Silhouttes from Mayhem XII". Utförd 2007. Papper 76 x 58 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
CARL JOHAN DE GEER, färglitografi, signerad och numrerad 89/290.

"Fantomen i Skanör". 55.5 x 69 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, signerad med blyerts samt signerad och daterad 1911 i plåten.

Självporträtt. Plåtmått cirka 15,8 x 11,9 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PER EKSTRÖM, olja på duk, signerad.

Solnedgång. 33 x 55 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
ALEX KATZ, färglitografi och offset-litografi, signerad och numrerad 19/50.

Bladstrl 98x61 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SAMPSA SARPARANTA, olja på masonit, signerad och daterad -10.

Utan titel, 30 x 40 cm.

Aktuellt bud 460 EUR
Utropspris
700 EUR
JOHANNES OLSSON, olja på duk, signerad och daterad 1977.

Rött klot. 100 x 81 cm.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KARIN BROOS, gicléetryck, signerat Karin Broos och numrerat 15/90 med blyerts.

"Berlin 2". Oramad. 50 x 70 cm.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, litografi, signerad och numrerad EA XII/XVII.

Absolut Kurant. 80 x 53 cm.

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, färglitografi, signerad och numrerad 144/150.

Med lådinramning. 88,5x60 cm.

Aktuellt bud 4 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RAFAEL WARDI, färgkrita, signerad och daterad -59.

Flicka vid vattnet, 40 x 26.5 cm.

Aktuellt bud 435 EUR
Utropspris
300 EUR
JOCKUM NORDSTRÖM, litografi, signerad Jockum och numrerad 60/250 med blyerts.

"Jag följer foten". Bladmått 60 x 84 cm.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ARDY STRÜWER, olja på duk, signerad.

"Green pepper dream". 65 x 54 cm.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVANTE PETRI, olja på duk, monogramsignerad samt signerad Svante Petri och daterad 99.

"Vid berget". (Gåsö). 100 x 70 cm.

Aktuellt bud 4 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, 1909, signerad.

"C.F. Liljevalch". P. 19,9 x 15 cm

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JIM DINE, litografi, signerad.

"Red piano". 1968 Pappersmått 43,5 x 31 cm

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BOK, "The Philosophy of Andy Warhol (from A to B & back again)", 1975, förstautgåva, signerad.

Signerat exemplar av Andy Warhol. Skyddsomslag.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OLLE BAERTLING, serigrafi, signerad och numrerad 139/300, daterad 1951-68.

"Colonnes dans le noir 1951" från sviten "The Angles of Open Form Infinite Space from Cinètisme to Open Form 1949 - 1968". Bildmått 36,5 x 16 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ISMO HÖLTTÖ, pigmentavdrag, a tergo signerad, ed. 2/10 + ap.

"Far och son", bladstorlek 59 x 42 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
600 EUR
LAURI ERIKSSON, pigmentavdrag, a tergo signerad och daterad 2003, ed. 1/5.

Två bröder, 69 x 104 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
600 EUR
ILMARI AALTO, olja på duk, signerad och daterad -29.

Stilleben. 55 x 47 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
900 EUR
NILS KÖLARE, akryl på duk, signerad.

Komposition i blått, 150 x 120 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
1 500 EUR
FAILE, screentryck, signerad.

FAILE, screentryck, signerad.

"Ecstasy". Intyg medföljer. Upplaga om 175 ex. Ca 60 x 90 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ALY BEN SALEM, gouache, signerad.

Blommor. I. 36 x 27 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JEAN ARP, färglitografi, signerad och numrerad 47/200.

"Constellation". Bladmått 56,5 x 38 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RENÉ LOUIS CHRÉTIEN, olja på duk, signerad.

Nature Morte. Duk 40 x 49 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LUKAS GÖTHMAN, akryl på duk.

LUKAS GÖTHMAN, akryl på duk.

"Lita på 3". 50 x 100 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CHARLES ROKA, olja på duk, signerad.

Kvinnlig modell. 81 x65,5 cm

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK