KONST

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Innehållet spänner över flera konsthistoriska perioder och visar på konstens idéhistoriska utveckling vilket gör att du som besökare kan bekanta dig med allt ifrån italienskt 1600-talsmåleri till det allra senaste inom contemporary. Har du konst och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

BRUNO LILJEFORS, olja på duk, signerad Bruno Liljefors och daterad 1921.

Vinterlandskap med räv. 60 x 80 cm.

Aktuellt bud 195 000 SEK
Utropspris
250 000 SEK
LARS LERIN, olja på duk, signerad och daterad -98.

"Miltjärn". 22 x 27 cm.

Aktuellt bud 24 100 SEK
Utropspris
18 000 SEK
LARS LERIN, akvarell, monogramsignerad.

Kuvert. Bildmått ca 18x14 cm.

Aktuellt bud 19 600 SEK
Utropspris
18 000 SEK
MADELEINE PYK, olja på duk, signerad M. Pyk och daterad 2004.

Tigrar. 49 x 48 cm.

Aktuellt bud 18 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur, glas samt sten på metallsockel, Kosta Boda, unik, signerad.

Höjd ca 180 cm.

Aktuellt bud 16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
LARS LERIN, olja på duk, signerad.

Utan titel. 27x19 cm.

Aktuellt bud 14 400 SEK
Utropspris
18 000 SEK
FERNANDO DE SZYSZLO VALDELOMAR, färgetsning, signerad och numrerad 18/90.

Bladstorlek 151 x 97

Aktuellt bud 13 500 SEK
Utropspris
25 000 SEK
HELENE SCHJERFBECK, litografi, signerad med blyerts, numrerad 3/70.

"Andakt". Bildmått 47,5 x 33,6 cm, bladmått 58 x 41 cm.

Aktuellt bud 13 500 SEK
Utropspris
30 000 SEK
LOUIS SPARRE, Olja på pannå, signerad L.S och daterad -21.

"Nôtre Dame". Pannå 41 x 32 cm.

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
EDUARD WIIRALT, etsning, signerad och daterad Vernis-mou 1942.

"Eesti Neiu (estnisk flicka)". 32 x 24,5.

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ZEVS, serigrafi, signerad och numrerad 25/30.

"Liquidated Chanel", oramat blad. Bladstorlek 94 x 60 cm.

Aktuellt bud 11 900 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MADELEINE PYK, olja på duk, signerad M. Pyk.

"Baba tar ner månen". 46 x 38 cm.

Aktuellt bud 11 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
EDUARD WIIRALT, etsning, signerad och numrerad 142/200.

"Fontenay-aux-Roses, Seeaux". Bildstorlek 33 x 44 cm.

Aktuellt bud 11 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BO LARSSON, olja på duk, signerad och daterad -88.

Motiv från sydländsk vingård. 96 x 130 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK

Sydländsk vingård. 91 x 131 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
OLLE BAERTLING, färgserigrafi, signerad Baertling, daterad 1974-80 samt numrerad 9/100 med blyerts.

Geometrisk komposition. Bildstorlek 59,5 x 93,5 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, signerad med blyerts samt signerad och daterad 1917 i plåten.

"Al". 17,5 x 11,5 cm.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SVEN ÅKE EKBERG, skulptur, ej signerad.

"Audiens". Patinerad metall och blåtonat glas. Delvis förgylld. På stensockel. Längd 70 cm, bredd 40 cm, höjd ca 185 cm.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ERNST JOSEPHSON, tusch, oval, osignerad, troligtvis utförd omkring 1889.

"Bacchus". 22,5 x 18,5 cm. Inklusive porslinsram cirka 33 x 25,5 cm.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -57.

Komposition. 65 x 81 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TOR BJURSTRÖM, olja på duk, signerad.

Figurkomposition. 54 x 75 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
PÅL SVENSSON, skulptur, granit, signerad och daterad -04.

"Sagan om ringen". På piedestal av bemålad masonit. Skulpturens höjd 39 cm, total höjd 149 cm.

Aktuellt bud 7 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
EMILE GRUPPE, olja på duk. Signerad Emile A. Gruppe.

Hamnmotiv. 64 x 76 cm

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK

"Foggy morning". 63 x 77 cm

Aktuellt bud 6 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JENNY NYSTRÖM,akvarell och täckvitt, signerad.

Påskmotiv. Dagmått 19,5x13 cm.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ANNEMARIE DE GROOT, olja på duk, signerad och daterad -89.

Nakna kvinnor. 120 x 100 cm.

Aktuellt bud 6 201 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HIROSHI SUGIMOTO, offsetlitografi, osignerad, numrerad 366, daterad 1991.

"Black sea Ozuluce". Bildstorlek ca 23 x 30 cm

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ANTONI TÀPIES, färgetsning, signerad och numrerad 66/75.

Bladstorlek 64 x 89 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JAN NALIWAJKO, olja på duk, signerad o daterad 1989.

Komposition. Ca 99x124 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CECILIA HAUPT, olja på duk, signerad a tergo.

Landskap. 60 x 73 cm

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FRANZ VAN SEVERDONCK, tillskriven, olja på duk.

Får med lamm. 57 x 73 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MAX SALMI, olja på masonit, signerad och daterad -74.

'Kala' (Fisk). 67x47 cm.

Aktuellt bud 550 EUR
Utropspris
700 EUR
CAMILLE HILAIRE, Olja på duk, signerad.

Kvinna i profil (Porträtt av Claire Motte). Duk 81 x 80 cm.

Aktuellt bud 5 600 SEK
Utropspris
13 000 SEK
JAN BERDYSZAK, akvarell, signerad och daterad a tergo 1969.

"Koło podwijne niebiesko niebieskie". Cirka 75 x 57 cm.

Aktuellt bud 5 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MAX SALMI, olja på pannå, signerad och daterad -74.

Röda månen, 70x50 cm.

Aktuellt bud 520 EUR
Utropspris
700 EUR
JAMES COIGNARD, mapp, 6 st, carborundumetsning, signerad och numrerad 55/99,

"Instruments Étranges", bladstorlek ca 75 x 55 cm.

Aktuellt bud 5 250 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HELGE HÖGBOM, skulptur, brons, signerad samt numrerad 3:8.

Stående kvinna. Höjd 60 cm.

Aktuellt bud 5 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HÅKAN REHNBERG, diptyk, akryl, signerad o daterad -86.

Utan titel. Diptyk. Akryl på papper samt film. Bildyta 32x36.

Aktuellt bud 5 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
EZTER MATTIONI, gouache på duk, signerad mattioni E.

Porträtt. 84 x 66 cm.

Aktuellt bud 5 050 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MAGNUS ZELLER, akvarell, signerad samt daterad -27.

"Redner", 24,5x32 cm, ej ramad.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
WILLIAM FÉRON, olja på duk, signerad och daterad -86.

Fiskarmotiv. Signerad William Feron och daterad -86. 76 x 118 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOHN-E FRANZÉN, olja på duk, signerad JEF, daterad 1962.

Komposition. 70 x 91 cm.

Aktuellt bud 4 900 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GABRIEL CHARLES DÉNEUX, akvarell, signerad.

I båten, 34x24,5 cm.

Aktuellt bud 470 EUR
Utropspris
300 EUR
CHARLES KUWASSEG, olja på duk, uppfodrad på duk, signerad och daterad 1873.

Kvällslandskap. 81 x 59,5 cm.

Aktuellt bud 420 EUR
Utropspris
1 200 EUR
BAST Cheap & Dirty.

BAST Cheap & Dirty.

Screenprint på Key food super market sale sign 54,5 x 48 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CARIN BENGTS, olja på duk, signerad och daterad 2014.

I trädgården. 120x150 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
800 EUR
PATTIE BOYD, fotografi, signerat och numrerat 13/50.

George Harrison, från resa i Indien. Bildens mått ca 31 x 46 cm. Boken "Pattie Boyd Photography- George Eric & me. A personal collection 12/9-18/10" medföljer.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KEES VAN DONGEN, färglitografi, signerad i trycket och numrerad 36/290.

"La Place Pigalle, la Nuit". Utförd ca 1950. Bildstorlek 27 x 42 cm.

Aktuellt bud 4 011 SEK
Utropspris
3 000 SEK
IVAR AROSENIUS, blandteknik, signerad och daterad IA 07.

Flicka i rutig cape. Bildmått 16 x 10 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ANTONI TÀPIES, färgetsning, signerad och numrerad 62/75.

Bladstorlek 61,5 x 90 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ANSELM ADAMS, självporträtt och fotolitografi, båda signerade.

Självporträtt signerat Carmel Calirfornia USA, bladstorlek ca 25 x 20,5; fotolitografi, bladstorlek ca 16 x 23 cm; autograf på plast ca 8 x 7 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OTTE SKÖLD, olja på pannå, signerad.

"Litet nature morte". 10 x 18 cm.

Aktuellt bud 3 999 SEK
Utropspris
6 000 SEK
INGER SITTER, färglitografi, signerad och daterad -68, numrerad 8/10.

Komposition. Bildstorlek 64 x 47 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKULE WAKSVIK, skulptur, terracotta, signerad och daterad 1965.

Sittande figur. Höjd 39,5 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BARBRO BÄCKSTRÖM, skulptur  aluminium, monogramsignerad BB, daterad 66.

"Avstannad rörelse", höjd exkl sockel 17 cm. På gråmålad träsockel.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JIM DINE, offset, signerad, daterad 1985 och numrerad 119/400.

"The New Year's Tree I" ur sviten "The Astra Set". Dagmått 66x54 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HILIPPE DE ROUGEMONT, olja på duk, signerad.

Clown. Duk 72 x 45 cm.

Aktuellt bud 3 533 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal.

Mytologiskt motiv. 67 x 49 cm.

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, signerad I.L., 1800-tal.

"Day Dreams". 48,5 x 32 cm.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, teckning på papper, signerad, 1924.

"Фиаско Казанова" (Casanovas fiasko). Passepartout 32,5 x 29,5 cm.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
400 EUR
JULES SCHYL, olja på pannå, signerad a tergo daterad 1968.

Kubistisk stad(Dubrocvik). 33x41 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på pannå, signerad,

komposition, ca 81 x 88 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HJALMAR FALK, akvarell, signerad och daterad 1908.

"Nybroviken, från Strandvägen". 25 x 54 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ELIN ALFHILD NORDLUND, olja på duk, signerad och daterad 1888.

Hamnmotiv. 43 x 57 cm

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTIAS KLUM, färgfotografi, signerat och numrerat 7/10. +bok.

Motiv från Borneo. Bilden tagen under expeditionen till boken "Skogens Öga", bilder från Borneo 1997. "Vattenspegling" s. 35. 99x69 cm. Boken medföljer

Aktuellt bud 2 701 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KARL ISAKSON, blandteknik, osignerad, intygad à tergo av systern Ester Isakson, daterad 4/9 92.

Fyr i natten. Bildmått 25 x 6 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROLAND SVENSSON, färglitografi, signerad, 36/250 .

"Båten från staden" / "Västan". Ca 39 x 31 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARUP JENSEN, olja på duk, signerad,

statsmotiv, ca 70 x 60 cm.

Aktuellt bud 2 650 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ROLAND SVENSSON, färglitografi, signerad och numrerad HC XI/XLV.

Segelbåt. Bildmotiv 30 x 41 cm.

Aktuellt bud 2 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PRIMUS MORTIMER PETTERSSON, olja på pannå, signerad.

"Frösön". Bildmått 33x40 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LENNART RODHE, tusch, monogramsignerad.

Komposition. Bladstorlek 7 x 13 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PER-HILDING PERJONS, Olja på duk, signerad och daterad 1957-58.

"Uppställning och självporträtt" a tergo betitlad. 59 x 67 cm.

Aktuellt bud 2 564 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL BRANDT, olja på duk. Signerad.

Vinterlandskap. 59x95 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FELIX GMELIN, olja på pannå, signerad.

"Hus". Ca 80 x 61 cm.

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OLLE BAERTLING, färgserigrafi, signerad och numrerad 19/50.

Komposition. Bladets mått ca 30 x 60 cm.

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
12 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-tal.

Dansande pojke. 46 x 61 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OLLE BONNIÉR, blandteknik på kartong, signerad och daterad -66.

Komposition. Bär dedikation. Bildens mått 70 x 95 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TORE JOHNSON, silvergelatinfotografi, a tergo märkt Tore Johnson/Tio.

Poor Brother, bildstorlek 17.5 x 25 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
500 EUR
OLLI JOKI, olja på duk, signerad.

Maestro. 33x22 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
500 EUR
GUSTAF WILHELM PALM, olja på duk, signerad.

"Trolltindarna i Romsdalen uti Norrige". Duk 56 x 43 cm. Troligen utförd omkring 1837. Samtida ram.

Aktuellt bud 2 001 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, patinerad brons, bär otydlig signatur.

Kvinna bärande urna. Höjd 36 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800/1900-TAL , skulptur, alabaster, osignerad, höjd 51,5 cm.

S:t Jerome som reformator. Möjligen Spanien. Alabaster. Höjd 51,5 cm (inklusive sockel).

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CURT HILLFON, färglitografier, 4 st, numrerade 18/60 och signerade CH.

Kompositioner. Bladmått ca 121 x 81 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOHN IVAR BERG, olja på duk, signerad och daterad -73.

Motiv med båtar. 56 x 66 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NIKOLAI LEHTO, olja och blandteknik på masonit, signerad och daterad 86.

Gumma med katter. 25 x 32 cm.

Aktuellt bud 190 EUR
Utropspris
300 EUR
EUGÈNE HENRI CAUCHOIS, olja på pannå, signerad.

Blommor, 20,5x34 cm.

Aktuellt bud 190 EUR
Utropspris
200 EUR
JAMES COIGNARD, carborundum etsning, diptyk, signerad och numrerad 14/50.

"Trois Têtes - un Rouge". Bladens storlek ca 47 x 58 cm vardera. Oramad.

Aktuellt bud 1 910 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HUGO BACKMANSSON, olja på duk, signerad Tanger.

Tanger, 43x29 cm.

Aktuellt bud 180 EUR
Utropspris
400 EUR
GUNNAR WALLENTIN, olja på duk, signerad och daterad 1940.

"Harriet". 86 x 67 cm.

Aktuellt bud 1 805 SEK
Utropspris
3 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, färglitografier, 2 st i mapp, "Heaven and ocean", signerade o numrerade 26/1500.

"Stringed Blue Ocean", "Packed Blue and Grey Heaven". Bladstorlek 60x43 cm, oramade i originalmapp. (Litografierna tryckta i 14 färger hos grafiktryckaren Arne Andersson Sthlm, 2001)

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKULPTUR, målat trä, 1700-tal.

Kristus. Höjd 61 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LEROY NEIMAN, screenprint, signerad.

"Elephant nocturne". Bildyta ca 75 x 100 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
AHTI LAVONEN, olja på duk, signerad.

Träd, 54x65 cm.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
500 EUR
ROLF SANDQVIST, olja på duk, signerad.

Komposition, 61x100 cm.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
200 EUR
IAN RUSTH, färglitografi, signerad och numrerad XXVI/XL.

"Målarens dröm". Oramad. Bladmått 40 x 54 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTEL THORVALDSEN, efter. FIGURIN, biskvi. "Aposteln Matteus", Kungl dansk, 1800-tal.

Formgivare L Vierth, efter Thorvaldsen, Rom 1822. Höjd 32,5 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CHARLES ROKA, olja på duk, signerad Roka.

Två barn, 65 x 81 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MIKKO HOVI, skulptur, brons, signerad M. Hovi.

Ung kvinna. Höjd 26,5 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
400 EUR
YRJÖ EDELMANN, litografi, signerad och numrerad 129/150.

Flerfärgad triangel, 63x90 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
400 EUR
HUGO SIMBERG, etsning, signerad fecit.

'På stranden II'. 12x16 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR