Konst

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Innehållet spänner över flera konsthistoriska perioder och visar på konstens idéhistoriska utveckling vilket gör att du som besökare kan bekanta dig med allt ifrån italienskt 1600-talsmåleri till det allra senaste inom contemporary. Har du konst och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

REIDAR SÄRESTÖNIEMI, RÖTT LODJUR I MÅNSKEN.

Olja på duk, 1970-80-tal, osignerad, intyg a tergo av Enna Johnsen (konstnärens systerdotter). 130x130 cm.

Aktuellt bud 30 000 EUR
Utropspris
35 000 - 40 000 EUR
BRUNO LILJEFORS, olja på duk, signerad och daterad 1915.

Räv i vinterlandskap. 70 x 100 cm.

Aktuellt bud 110 000 SEK
Utropspris
200 000 SEK
LARS LERIN, akvarell, signarad Lars Lerin och daterad 2008.

Landskap med röda stugor, Värmland. Med dedikation. Bladmått 52 x 74 cm.

Aktuellt bud 97 000 SEK
Utropspris
80 000 SEK
HARRY BOOSTRÖM, olja på pannå, signerad Booström och daterad -54.

"Nr 3". 122,5 x 122,5 cm.

Aktuellt bud 45 000 SEK
Utropspris
70 000 SEK
LENNART JIRLOW, olja på duk, signerad.

Papegoja på stol. 33 x 41 cm.

Aktuellt bud 35 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
LARS LERIN, olja på duk, signerad och daterad 77.

Fjälluggla. 42 x 46 cm.

Aktuellt bud 32 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
BRUNO LILJEFORS, olja på duk, signerad Bruno Liljefors och daterad 1936.

"Den sista gärdsgården". 49 x 65 cm.

Aktuellt bud 28 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
BUDDHA, "Shakyamuni", patinerad och målad mässing, Kina, sekelskiftet 1800/1900.

Shakyamuni Buddha sittande i dhyanasana på en dubbel lotustron. Höjd 48 cm.

Aktuellt bud 2 501 EUR
Utropspris
1 000 EUR
HELMUT NEWTON, gelatinsilverfotografi med stämpel a tergo, numrerad 206/500 a tergo.

"Cyberwomen", 2000. Bildyta 25,4 x 33 cm. Bladstorlek 30,3 x 40,3 cm.

Aktuellt bud 24 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ANTONI TÀPIES, färgserigrafi, 1974, signerad och numrerad 69/100.

"Als mestres de Catalunya". Bladstorlek 216 x 98 cm. Utgiven av Sala Gaspar, tryckt av Alexandre Tornabell de Arner.

Aktuellt bud 23 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
HELENE SCHJERFBECK, litografi, numrerad 80/90 och signerad.

"Bilderboken". 50 x 63 cm.

Aktuellt bud 21 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
AXEL LINDMAN, olja på duk, signerad Axel Lindman och daterad 1886.

Sommarlandskap med figurer vid vatten. 33,5 x 61 cm.

Aktuellt bud 20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
PABLO PICASSO,  etsning, signerad, numrerad 5/50.

"Eau-forte 18 aout 1968 II".20,5x15 cm.

Aktuellt bud 20 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
LENA CRONQVIST, olja på duk, signerad och daterad -79(?).

"Utanför Koster". Bildens mått 24 x 30 cn.

Aktuellt bud 19 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KJELL ENGMAN, skulptur signerad.

Man med hatt, signerd 7275049 Kosta Boda Kjell Engman unique, höjd inkl sockel med belysning, 79 cm

Aktuellt bud 16 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MOSSE STOOPENDAAL, olja på duk, signerad och daterad 1943.

Domherrar i vinterlandskap. 56 x 66 cm.

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
PER EKSTRÖM, olja på duk, signerad.

Öländskt landskap i månljus. 108 x 70 cm.

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, olja på duk, signerad med dedikation, daterad jan -59.

Pojke framför julgran, 34 x 37 cm.

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BÖCKER. "XXe Siècle", 20 stycken med originallitografier, från år mellan 1960-1973.

Nr 15, "The revolution of colour" Christmas 1960, litografi av Miró. Nr 16, "Renouveau du Relief", 1961, litografi av Cesár, Miró, Vedova. Nr 17, "Pour un bilan du Siècle", 1961, litografi av Poliakoff. Nr 18, "Construction de L'Espace", 1962, litografi av Da Silva. Nr 20, "L'art, conscience du onde", 1962, litografier av Ernst, Manessier, Baj. Nr 21, "Renouveau du thème", 1963, litografier av Lam och Marini. Nr 22, "Éguivalences et confrontations", 1963, litografier av Magritte, Brauner, César. Nr 23, "Un siècle d'angoisse", 1964, litografi av Ernst på framsidan. Nr 24, "Permanence du Sacré", 1964, litigrafi av Hartung, Miró samt framsida av De Bissiére. Nr 25, "Aux sources de l'imaginaire", 1965, litografi av Estéve. Nr 26, "4 themes: Chagll, portes däafrique, la ville", 1966, dubbelsidig litografi av Chagall samt ensidig av Viera da Silva. Nr 28, "Bilan de l'art abstrait dans le monde", 1967, litografier av Miró och Marini. Nr 30, ""Panorama", 1968, litografier av Marini och Estéve. Nr 31, "Panorama", 1968, litografier av Miró och Poliakoff. Nr 33, "Panorama", 1969, litografier av Estéve och Capogrossi. Nr 34, "Panorama", 1970, litografier av Soulages och Chagall. Nr 35, "Panorama", 1970, litografier av Marini och Bergman. Nr 37, "Panorama", 1971, litografier av Calder och Wou-Ki, serigrafi av Agam. Nr 40, "Panorama", U.S.Art I, 1973, litografier av Marini, Friedlaender, Motherwell, Johns. Nr 41, "Panorama", U.S.Art II, 1973, litografier av Hartung och Indiana.

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, olja på duk signerad.

Kvinnor och fåglar, 89 x 116 cm

Aktuellt bud 12 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK

Segerstad, Öland. 76 x 108 cm.

Aktuellt bud 12 500 SEK
Utropspris
30 000 SEK
LINDORM LILJEFORS, olja på duk, signerad Lindorm L och daterad -42.

Älgtjur med hundar. 101 x 146 cm.

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
OWE ZERGE, olja på duk, signerad Owe Zerge och daterad 1927.

"Siesta". 110 x 77 cm.

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
ALBIN AMELIN, olja på pannå, signerad och daterad -33.

Blomsterstilleben. Bildens mått 74 x 59 cm.

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
KARL HÖGLUND, skulptur, brons, signerad Karl Höglund och numrerad 15/25.

Clown. Höjd 60 cm.

Aktuellt bud 11 111 SEK
Utropspris
25 000 SEK
HELMUT MIDDENDORF, kunstharz på papper, signerad.

"Winter", 1986, 140 x 110 cm.

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JAMES COIGNARD, skulptur, Berengo Fine Arts, Murano, Italien.

Figur. Graverad signatur J COIGNARD 2/8. Höjd 65,5 cm.

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ANDERS ÖSTERLIN, olja på duk signerad och daterad 1978.

Komposition, 81 x 65 cm

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
GRAFIKMAPP "International Contemporary Art Collection", 12 färglitografier, Vasarely, Sugai, R Mortensen m fl.

12 färglitografier av Victor Vasarely, Richard Mortensen, Kumi Sugai, Carl-Henning Pedersen, Beverloo Corneille och Walasse Ting. Bladstorlek 76 x 56 cm.

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
HARRY BOOSTRÖM, olja på duk, signerad Booström och daterad -53.

"Nr 6". 95 x 62 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KARIN OLSSON, olja på duk, signerad.

Trädgård. ca 89 x 100 cm

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
IAN RUSTH, olja på duk, signerad.

Hus med vitt staket. Bildens mått 46 x 39 cm.

Aktuellt bud 9 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK

"Nr 48". 40 x 57 cm.

Aktuellt bud 9 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MOSSE STOOPENDAAL, olja på duk, signerad.

Gräsandspar i vinterlandskap. 85 x 126 cm.

Aktuellt bud 8 007 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FEDERICO BAROCCI, efter, olja på duk.

Flykten till Egypten. Duk 93 x 73 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
SEVERIN NILSON, olja på duk, signerad.

Utsikt över vattnet. Cirka 90 x 135 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
IKON, Ryssland, 1700-tal.

IKON, Ryssland, 1700-tal.

Furst Fjodor av Smolensk omgiven av sönerna David och Konstantin. Överst Kristus (Mandylion). Tempera på trä 31 x 25,5 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HARRY BOOSTRÖM, olja på pannå, signerad Booström, daterad -54 a tergo.

"Nr 30". 32,5 x 65 cm.

Aktuellt bud 7 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOAN MIRÓ, etsning, signerad, numrerad 32/40.

Ur "Le miroir de l'homme par les betes",1972. Bladstorlek 44 x 32 cm

Aktuellt bud 7 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
LENNART JIRLOW, mapp med 5 st färglitografier, signerade och numrerade 71/275.

"Le Jardin, Provence", "Le Modèle Dans L'atelier", "Les Musiciens", "Dans la Salle Des Fêtes" samt "Le Bistrot Du con" ur mappen "A l'Aube du nouveau siècle par Lennart Jirlow 1999". Blindstämpel "Mourlot M Paris". Bladstorlek ca 60 x 46 cm.

Aktuellt bud 7 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, olja på pannå signerad.

Kvinna med fågel och orm, 46 x 55 cm

Aktuellt bud 7 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KENO DON HUGO ROSA, färgteckning, signerad.

Klondikemotiv, 28 x 20 cm.

Aktuellt bud 700 EUR
Utropspris
1 500 EUR
ANDERS ZORN, etsning signerad med blyerts och daterad 1919.

"Dalälven", plåtstorlek ca 18 x 11,5 cm

Aktuellt bud 7 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KAROLINA HENKE, Fotografi signerad och numrerad AP a tergo ram.

"Lead Me", 2010. C-print 70 x 100 cm. Enligt uppgift ur en upplaga på 3 + 1 AP.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JOAN MIRÓ, färglitografi, signerad och numrerad 29/75.

"Sala Pelaires", utgiven av Sala Pelaires, Palma de Mallorca, tryckt av Publicaciones reunidas, Barcelona, bildyta 72 x 53 cm

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
INGE SCHIÖLER, pastell, signerad.

Hustak. Bildens mått ca 32 x 40 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ERNST JOSEPHSON, teckning, signerad.

Kvinna med gevär. Bildens mått ca 36 x 23 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ANSHELM SCHULTZBERG, olja på duk, signerad.

Vinterbäck. 50 x 73 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
IVAR AROSENIUS, signerad med initialer och daterad -08, akvarell.

Susanna vid badet. 10,5 x 10 cm.

Aktuellt bud 6 866 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GOTTFRIED HELNWEIN, färglitografi, signerad och numrerad 344/999.

Donald Duck. 54x44 cm.

Aktuellt bud 6 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOILE YLI-MÄYRY, olja på duk, signerad och daterad 2008.

"Das Asphaltherz". 60x20 cm.

Aktuellt bud 650 EUR
Utropspris
600 EUR
KARIN BROOS, gicléetryck, signerat Karin Broos och numrerat 15/90 med blyerts.

"Väktare 3". Bildstorlek 38 x 57 cm

Aktuellt bud 6 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ARVID MAURITZ LINDSTRÖM, olja på duk, signerad.

Landskap i solnedgång. 78 x 127.

Aktuellt bud 6 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JUHANI PALMU, olja på masonit, signerad och daterad 1980.

Alastaro, 50 x 60 cm.

Aktuellt bud 620 EUR
Utropspris
700 EUR
MOSSE STOOPENDAAL, olja på duk, signerad, daterad -44.

Änder i vintervik. 82 x 100 cm.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
25 000 SEK
LENNART ASCHENBRENNER, olja på duk, signerad och daterad 86.

"Det rosa molnet". 80x100 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, porträtt, ett par 1700-talets senare del, olja på duk.

Porträtt av gustavianskt par. 61 x 74 cm vardera.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulptur, trä, stämpelsignerad.

Tjur H. 11, L. 18 cm.

Aktuellt bud 5 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PIETER BRUEGHEL DY, hans art, 1700-tal, olja på duk.

Skatteindrivaren. Duk 56 x 83 cm.

Aktuellt bud 5 700 SEK
Utropspris
25 000 SEK
HARRY BOOSTRÖM, olja på pannå,  signerad och daterad daterad -54 a tergo.

"Nr 8". 60 x 74 cm.

Aktuellt bud 5 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MADELEINE PYK, Olja på duk, signerad och daterad 2002.

"Mamma och jag". 32 x 32 cm.

Aktuellt bud 5 410 SEK
Utropspris
5 000 SEK
DAMIEN HIRST, digital print signerad och numrerad 44/50.

21 x 20,5 cm.

Aktuellt bud 5 400 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JENNY NYSTRÖM, akvarell, tusch och täckvitt, signerad Jenny Nyström.

Väntan. Bildyta 18,5 x 10,5 cm.

Aktuellt bud 5 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RULLMÅLNING, tusch och färg på siden. Efter YUN SHOUPING (1633-90). Kina, 1900-tal.

Motiv av figurer i landskapsmiljö, kalligrafi samt flera röda sigill. Bildmått ca 590x35 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LINDORM LILJEFORS, olja på Beckerpannå, signerad Lindorm L och daterad -59.

Höstlandskap med jägare och jämthund. 60 x 73 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ANDERS MOSEHOLM, olja på duk, signerad à tergo -99.

Komposition. 63x90 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BEVERLOO CORNEILLE, handkolorerad färglitografi, signerad och numrerad 1/1, daterad -85.

Komposition. 109 x 68 cm.

Aktuellt bud 5 111 SEK
Utropspris
12 000 SEK
TRACEY MOFFATT, fotoserigrafi, signerad och daterad 97, numrerad 39/60.

"Up in the sky". Bildmått ca 75x61 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK

"En gångstig till skogen". 98 x 65 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SAAD QUERESHI, "Mad Sacred Words", Utfört 2013.

Blandteknik och vaxpenna på Glicéetryck. 35x60 cm

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HARRY BOOSTRÖM, olja på pannå, signerad och daterad -54 a tergo.

"Nr 13". Ca 59 x 74 cm.

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MADELEINE PYK, olja på pannå, signerad.

Figurmotiv vid stad. 55 x 40 cm.

Aktuellt bud 4 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MAKODE LINDE, färglitografi, signerad Makode och numrerad med blyerts 33/35.

"Mix 6", tryckt och utgiven av Sibirien Lito, Stockholm. Oramad. Bladstorlek 63 x 85,5 cm.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HARRY BOOSTRÖM, olja på pannå, signerad Booström och daterad -55.

"31/K IV". 80,5 x 60 cm.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
AXEL OLSON, blandtenik, duk, signerad.

"Stadsbild, sydfrankrike". 26 x 34 cm.

Aktuellt bud 4 210 SEK
Utropspris
10 000 SEK
STIG CLAESSON, pastell, signerad.

Landskap med boskap. 39 x 55 cm

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NIKOLAI LEHTO, olja på pannå, signerad och daterad -84.

Bråkstaken, 37,5x23 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
500 EUR
SAM VANNI, serigrafi, signerad och daterad -89, numrerad 40/75.

Komposition. Bildstorlek 60,5 x 41 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
600 EUR
ERIK GRANFELT, olja på duk, signerad och daterad -74.

Hamnvy. 73 x 100 cm.

Aktuellt bud 395 EUR
Utropspris
700 EUR
ANTTI TANTTU, Akryl/olja på pannå, signerad och daterad 2006 a tergo.

"Sista morgonen". 70 x 60 cm.

Aktuellt bud 4 050 SEK
Utropspris
7 000 SEK
IKON, Ryssland 1800-talets andra hälft.

S:t Mikael, 52x41,5 cm.

Aktuellt bud 390 EUR
Utropspris
500 EUR
THORWALD ALEF, skulptur, stengods, signerad.

Sittande kvinna. Höjd 45 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OLLI JOKI, olja på duk, signerad, a tergo daterad 2015.

Utan titel. 70 x 70 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
EVA KLASSON, bok, Le troisième angle, Birth editions, 1976.

Fotobok, (över 30 högkvalitativa reproduktioner av Klassons fotografier) med originalkassett (32 x 30,5 cm) klädd med linne utvändigt och på insidan med teddyfilt. Tryckt december 1976, första utgåvan. Copyright, Eva Klasson och Sociétè des Èditions BIRTH, Frankrike.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CHRISTER STRÖMHOLM, gelatinsilverfotografi vidimerad av Strömholm Estate.

Pressbild, senare stämplad och godkänd av Christer Strömholm Estate. 24,4 x 18 cm. Oramad.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ALBRECHT DÜRER, träsnitt, troligen 1500-tal.

"The Decapitation of St John the Baptist". (1510). 19 x 13 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FANNY GEEFS, ett par, olja på duk, signerade och daterade 1849.

"Susan Beare" & "Mary Beare". Duk, vardera, oval 43 x 36 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FRITHJOF SMITH-HALD, olja på pannå signerad.

Fiskare vid brygga, 33 x 42 cm

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HARRY BOOSTRÖM, Olja på papp-pannå, signerad. Daterad -54 a tergo.

"NR 34". 28 x 46 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HARRY BOOSTRÖM, olja på pannå, signerad Booström, daterad -55 a tergo.

"Nr 17". 80 x 60 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
JENS FLEMING SÖRENSEN, Skulptur, signerad numrerad och daterad 1/6 93 polerad brons.

Ansikte, höjd inkl sockel ca 20, längd ca 33 cm

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CHARLOTTE MANNHEIMER, olja på duk, signerad.

"Porträtt av nurse". Duk 55 x 45 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BRUNO LILJEFORS, tuschlavering, a tergo intygad av Gustaf Jaensson.

Jägare i vinterlandskap. 37 x 54 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
THOMAS BROOKS, olja på duk, monogramsignerad 1864.

'Englands Farwell (The Emigrants Departure)'. Ca 61 x 51 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
EINAR JOLIN, olja på duk, signerad Jolin och daterad 1947.

Rävar i månsken. 46 x 55 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ELLA MOSS, olja på duk, signerad och daterad 1905.

"French fisher girls". Duk 114 x 163 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK

Handarbetande kvinna. Oval, 16 x 11,5 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
15 000 SEK

Glittriga Gullan, bildstorlek 28.5 x 21.5 cm.

Aktuellt bud 350 EUR
Utropspris
1 500 EUR
WILLIAM GISLANDER, Olja på duk, signerad och daterad 1913.

"Skagen". 95 x 150 cm.

Aktuellt bud 3 610 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ERIK DAHLBERGH, kopparstick "Karl X Gustavs gravtåg" 16/1700-tal.

Ur Samuel von Pufendorfs "De rebus o Carolo Gustavo, Sueciae gestis commentarium libri septem", ca 29 x 450 cm (uppdelad i tre inramningar).

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK