Konst

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Här kan du bekanta dig med både internationellt kända konstnärer såsom Pablo Picasso, Joan Miró och Marc Chagall likväl som välbekanta svenska namn såsom Carl Larsson, Sigrid Hjertén and Isaac Grünewald. Innehållet spänner över flera konsthistoriska perioder och visar på konstens idéhistoriska utveckling. Renässansens strävan efter en enhetlig realistisk bildverkan, barockens rörelse och asymmetri, modernismens olika riktningar, expressionismens måleriska modernism och kubismens tvådimensionella abstrakta former. Välkommen till Bukowskis konstavdelning!

Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.**

HERMAN AF SILLÉN, olja på duk, signerad och daterad 1901.

"PANSARBÅTEN GÖTA I STORM PÅ NORDSJÖN". 123 x 203 cm.

Aktuellt bud 60 000 SEK
Utropspris
80 000 SEK
LENNART JIRLOW, Gouache, Signerad.

Konstnären vid sitt staffli. 45 x 60 cm.

Aktuellt bud 35 000 SEK
Utropspris
60 000 SEK
LARS LERIN, akvarell signerad Lars Lerin daterad 94.

Vinterljus, Henningsvaer, Lofoten. 17,5 x 22.5 cm.

Aktuellt bud 31 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD, tusch och akvarell signerad Isaac.

Yngling med häst. Ej daterad, signerad Isaac, troligen utförd ca 1918. 35 x 26 cm.

Aktuellt bud 28 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
TEPPO TERÄ, UGGLOR.

TEPPO TERÄ, UGGLOR.

Sign. -88. Olja på duk, 46x54 cm.

Aktuellt bud 2 700 EUR
Utropspris
5 000 EUR
ISAAC GRÜNEWALD, gouache, signerad och daterad -38.

"By i Italienska Alperna". 46 x 62 cm.

Aktuellt bud 25 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
THEO TOBIASSE, olja på duk.

THEO TOBIASSE, olja på duk.

"Ruth et Booz". 49 x 48 cm. Signerad Tobiasse -75.

Aktuellt bud 22 000 SEK
Utropspris
60 000 SEK
HELMER OSSLUND, olja på smörpapper uppfärst på papp-pannå, signerad.

"Absiskokokks cajon (canyon)". 48 x 74 cm.

Aktuellt bud 21 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
ITALIENSK KONSTNÄR, 1600-TAL. olja på duk.

Belägringen. Uppfodrad duk 47 x 70 cm.

Aktuellt bud 18 500 SEK
Utropspris
35 000 SEK
HANS HERRMANN, olja på duk, signerad och daterad 1917.

"Die kathedrale in Düsseldorf". 150 x 216 cm.

Aktuellt bud 16 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
SVEN-ERIK JOHANSSON, gouache på pannå.

Surrealistisk komposition. 60 x 121,5 cm. Signerad S-E Johansson, 1964.

Aktuellt bud 16 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
FELIX SCHLESINGER, olja på duk, signerad.

Barn med kaniner. 30x35,5 cm.

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
ITALIENSK SKOLA, 1700-tal, olja på duk.

Allegori över arkitekturkonsten. 116 x 66 cm.

Aktuellt bud 13 600 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ELLEN THESLEFF, träsnitt, signerat och numrerat I 15/25.

"Guld fågeln". Bildstorlek ca 29 x 27 cm.

Aktuellt bud 1 305 EUR
Utropspris
1 500 EUR
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, osignerad.

Läsande kvinna. 107x78 cm.

Aktuellt bud 1 270 EUR
Utropspris
600 EUR
OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL , 2 st olja på duk.

Porträtt - midjebild föreställande greve Georg Gustaf Wrangel och hans maka Dorotea Albertina född von Barnewitz, 64 x 49 cm vardera.

Aktuellt bud 13 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ELLEN THESLEFF, träsnitt, signerat och numrerat 20/25.

"Finlands vår". Bildstorlek ca 22 x 18 cm.

Aktuellt bud 1 200 EUR
Utropspris
1 500 EUR
ELLEN THESLEFF, träsnitt, signerat och numrerat 5/25.

"Flickan och stjärnan". Bildstorlek ca 29 x 17 cm.

Aktuellt bud 1 151 EUR
Utropspris
1 500 EUR
IKON, tempera och guld på pannå, Ryssland, 1800-tal.

Icon of the Mother of God “The Joy of All Who Sorrow” (with painted coins). 63 x 49 cm.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
OLOF SAGER-NELSON, olja på pannå, signerad Olof Nelson och daterad 1887.

"Tirolerknaben". 24 x 20,5 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD, olja på pannå/masonit.

Blomsterstilleben, 45 cm x 37 cm. Signerad Grünewald.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
PAUL FISCHER, olja på duk, signerad Paul Fischer och daterad 1909.

Sommarmotiv från Båstad. 40,5 x 57 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
CARL LARSSON, blyerts och akvarell på papper, signerad.

"Porträttstudie av ung flicka". Bildens mått: 9,5 x 17 cm.

Aktuellt bud 9 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KYRKOSKULPTUR, 1700-tal.

KYRKOSKULPTUR, 1700-tal.

Lukas med bok och oxe. Skuret trä. Höjd ca 145 cm. Postament av trä med plåtskiva från 1800-talet, höjd ca 46 cm.

Aktuellt bud 9 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOHANNA KIRSCH, olja på duk, signerad och daterad 1919.

"Kuchestunde". 57 x 72 cm.

Aktuellt bud 9 400 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BIRGIT BROMS, olja/collage, signerad.

"Skridskoåkare". 44 x 78 cm.

Aktuellt bud 9 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
CECILIA HAUPT, olja på duk, signerad a tergo.

Längtans landskap. 89 x 116 cm.

Aktuellt bud 9 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BARBRO BÄCKSTRÖM, skulptur, brons, numrerad 8/8, signerad HB BB, daterad 1983.

"Rygg". Höjd 34, bredd 20, djup 9 cm. Äkthetsintyg medföljer.

Aktuellt bud 9 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
SVEN JONSON, olja på duk, signerad och daterad -50.

"Öppet fönster". Duk 22 x 26,5 cm.

Aktuellt bud 8 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ELIAS MUUKKA, GÅRDSVY.

ELIAS MUUKKA, GÅRDSVY.

Sign. Olja på duk 73.5x98 cm.

Aktuellt bud 820 EUR
Utropspris
2 000 EUR
HELMER OSSLUND, akvarell, signerad.

Höstlandskap, Torne träsk. Utförd på 1920-talet. I. 31 x 57 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
HOLLÄNDSK SKOLA, 16/1700-tal, olja på pannå.

Marin. 41 x 73 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
FRANCISCO BORÈS, olja på duk, Signerad Borès och daterad -39.

"La Bergère". 38 x 46 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
BENGT LINDSTRÖM, carborundumgravyr och blandteknik på papper, uppklistrad på duk, signerad, onumrerad.

Figurkomposition. 116 x 88 cm.

Aktuellt bud 7 900 SEK
Utropspris
15 000 SEK
FRANCOIS GALL, olja på pappannå, signerad, möjligen daterad 1948 atergo.

Flanörer. 31 x 24,5 cm.

Aktuellt bud 7 600 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KARL AXEL PEHRSON, olja på duk, signerad och daterad -64.

"Snäckbågar". 62 x 44 cm.

Aktuellt bud 7 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JAMES COIGNARD, blandteknik på papper, signerad J. Coignard.

Komposition. Papper uppfodrat på duk. 57 x 75 cm.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
12 000 SEK
PIERRE OLOFSSON, väggtextil, sammet, "Trio", Nordiska Kompaniet, signerad olofsson och numrerad 45.100 på stadkanten.

Polykromt, geometiskt mönster mot vit botten. 133 x 167 cm inklusive stadkant.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ESTHER KJERNER, olja på duk, signerad och daterad 1901.

Blomsterstilleben. Ca 55 x 36 cm.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BERNDT LINDHOLM, LANDSKAP.

BERNDT LINDHOLM, LANDSKAP.

Sign. Olja på pannå. 18x30,5 cm.

Aktuellt bud 620 EUR
Utropspris
1 500 EUR
ARVIDS STRAUSS, skulptur, patinerad brons, signerad A Strauss och daterad 1937.

Naken modell. Signerad A. Strauss 1937. Otto Meyers EFTR. Fud.. Höjd 97 cm. Sockel höjd 72 cm medföljer.

Aktuellt bud 6 325 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BERT HÅGE HÄVERÖ, olja på duk, signerad Bert Håge Häverö och daterad 1994.

"Bröderna Österman och först sommarbåten". 48 x 41 cm.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ANTON GRATH, SKULPTUR, brons, signerad, 1930-tal.

Korsriddare. Höjd 97 cm, längd 72 cm.

Aktuellt bud 600 EUR
Utropspris
5 000 EUR
BARBRO BÄCKSTRÖM, skulptur, brons, signerad BB/HB, numrerad 0/8, daterad 1989.

"Pendel (mellanlod)". Höjd 56, diameter 16 cm. Intyg medföljer.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
ERNST BILLGREN, mapp med 3 färglitografier, "Tjyvar", signerade och numrerade 129/175.

"Tjuv vid byrå", "Tjuv vid alkov" och "Tjuv vid rött rum". Bladstorlek 59 x 69 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
LARS-ERIK FALK, väggrelief, trä och bemålad aluminium, signerad Lars-Erik Falk och daterad 1983.

Utan titel. 355 x 100,5 cm

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
LARS LERIN, akvarell signerad Lars Lerin.

Höst i Lofoten. Ramen är en begagnad äldre ram som konstnären själv valt ut. 11,5 x 16 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MAX WALTER SVANBERG, Gouache, signerad maxwalters och daterad 59.

Imaginär komposition. I. 63 x 49 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
TOMAS ALMBERG, skulptur, brons, signerad och numrerad II/II.

"Me too", höjd 72 cm på sockel

Aktuellt bud 5 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VENETIANSK SKOLA, 1700-tal, olja på duk.

Pastorlat landskap med herde och boskap vid vattendrag. 57 x 134 cm.

Aktuellt bud 5 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MOSSE STOOPENDAAL, Olja på duk signerad och daterad 1934.

Räv i skogslandskap. Duk 35,5 x 50,5 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
WILLIAM FÉRON, olja på duk, signerad.

Flicka på strand. 41 x 28 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ALY BEN SALEM, gouache och blyerts, signerad.

Porträtt av man. 25,5 x 21 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
DAVID ROBERTS, hans art, olja på duk.

"Sankt Paulskatedralen i Antwerpen". 105 cm x 82 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
HUGO ZUHR, olja på duk, signerad.

Kustlandskap med träd. Duk 80 x 100 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOCKUM NORDSTRÖM, efter. Gicléetryck i färg, signerat JOCKUM och numrerat 86 med blyerts.

Utgivet av Map Sverige AB 2006. 50 x 70 cm. Oramat. Boken "Vem bryr sig. Jockum Nordström: Musikillustrationer 1997-1999" medföljer.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JAMES COIGNARD, 8 st carborundumgravyrer i mapp, "Regards sur l'oeuvre gravé", signerade och numerade 54/60.

"Les Visiteurs", "Deux Bleus", "Deux rouges", "Diagonale Verte", Horizontales violettes", "Etrusque", "Buveuse" och "Destructuration", editerade av GKM Malmö, tryckta av Pasnic Paris 2005.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BOK/MAPP, "Nocturn Matinal", Joan Brossa, signerad av Antoni Tapies samt Joan Brossa.

Exemplar no 65. Med 8 litografier. Utgiven av Polígrafa, Barcelona, 1970.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SEVERIN NILSON, olja på duk, signerad Severin Nilson.

"Skogstjärn". Motiv från Kolmården. Duk ca 68 x 100 cm.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SVEN-ERIK JOHANSSON, olja på pannå, signerad och daterad 1964.

"Från det glömda". Ca 38 x 53 cm.

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HUGO SALMSON, tillskriven, olja på pannå.

Kvinna i profil. 47 x 37 cm.

Aktuellt bud 4 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TERENCE KOH, Signerad Koh och daterad 03 mar 18. Blandteknik på papper.

"Grow your own power...". Blandteknik på papper 27,5 x 21,5 cm. Ramad.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
EMANUEL RÖHSS, Live Oak Drive 8, akryl på duk, signerad och daterad 2015 a tergo.

"Live Oak Drive 8", duk 90 x 200 cm.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
HELMTRUD NYSTRÖM, olja på duk, a tergo signerad och daterad 2009.

Enligt uppgift betitlad "Flodvilla". Utan ram. 60 x 60 cm.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ITALIENSK SKOLA, 1700-tal  olja på duk.

Madonnan med barnet. 71 x 89 cm.

Aktuellt bud 4 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HELGE LINDEN, olja på duk, signerad.

"Ångare & segelbåt". 39 x 46 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MOSSE STOOPENDAAL, bl.a olja på träpalett, signerad och daterad 1945.

Talgoxe. Baksida med skrift. Mått ca 42 x 28 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANTHONY VAN DYCK, Kopia efter, olja på duk, 1800-tal.

Charles I till häst. Originalet är utfört 1633 och finns på Windsor Castle. 98 x 68 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TYKO SALLINEN, olja på duk, signerad och daterad -29.

Stilleben. 54 x 65 cm.

Aktuellt bud 401 EUR
Utropspris
900 EUR
OLLE BAERTLING, färgserigrafi, signerad och daterad 1965-68 samt numrerad 58/300.

"Puradi 1965" från sviten "The Angles of Open Form Infinite Space from Cinètisme to Open Form 1949 - 1968", bladstorl 34,5 x 19 cm

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK

"Vinter i hamnen". 43 x 60 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK

"Från Umeälven". 54 x 65 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VICTOR VASARELY, färgserigrafi, signerad och numrerad VI/VII, utförd 1953.

"Latorca", bladstorlek 46 x 40 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ERNST BILLGREN, färglitografi, signerad samt numrerad 371/450.

Interiör med rävar. Bladstorlek 61 x 76 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK

"Xo 1966" från sviten "The Angles of Open Form Infinite Space from Cinètisme to Open Form 1949 - 1968", bladstorl 34,5 x 19 cm

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, olja på pannå, signerad.

Läxläsning. 41 x 32 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LARS HILLERSBERG, olja på trä, signerad L.H på kanten.

"Replik". 65 x 65 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ERIK OLSON, olja på pannå, signerad och daterad 1940.

"Ljus och Skugga". 30 x 37 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GEORG LODSTRÖM, olja på duk, intygad a tergo av Mona Lodström.

"Gotlandshav". 73 x 91 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
THORSTEN WAENERBERG, olja på pannå, signerad och daterad 1899.

Havsutsikt, 27.5 x 42 cm.

Aktuellt bud 380 EUR
Utropspris
800 EUR
WIKING SVENSSON, blandteknik, signerad.

Kropp. Bildmått ca 98 x 69 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BELENOG ANATOLI, olja på duk, signerad.

"Picnic II". 43 x 65 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ELIAS MUUKKA, TYSKT LANDSKAP.

ELIAS MUUKKA, TYSKT LANDSKAP.

Signerad och daterad Düsseldorff -79, olja på duk 31x62 cm.

Aktuellt bud 350 EUR
Utropspris
1 300 EUR
CHRISTO & JEANNE-CLAUDE, färgoffset med kollage signerad och daterad med krita 44/100.

"Surrounded Islands (project for Biscagne bay, Greater Miami, Fla", tryckt hos Jacques London, Paris, utgiven av Fondation Maeght, St. Paul de Vence, bildyta 60 x 53 cm

Aktuellt bud 3 579 SEK
Utropspris
9 000 SEK
NILS NILSSON SKUM, blyerts och färgkrita på papper.

Renbete. 26 x 34 cm. Signerad N N Skum och daterad 1949.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL GEORG WALLIN, olja på duk, signerad och daterad -51.

"Thessalus". 46 x 41 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CHRISTO & JEANNE-CLAUDE, färgoffset med tygapplikation, signerad.

"Wrapped trees" Bildstorlek 95 x 59 cm

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
NIKIFOR KRYNICKI, blandteknik, två stycken, signerad.

Hus. Ca 27 x 20 cm och 20 x 14 cm.

Aktuellt bud 3 503 SEK
Utropspris
4 000 SEK
WILLIAM WEGMAN, fotografi, signerat och daterat -09.

"Friends". Enl. uppgift upplaga 1500 ex. Bildstorlek: 71 x 57 cm.

Aktuellt bud 3 444 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HORST JANSSEN, teckning signerad och daterad 76.

Självporträtt, bildyta 24 x 17 cm

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TERHO SAKKI, bronsskulptur, signerad och daterad -68.

Längd 27 cm. Höjd med sockel 16 cm.

Aktuellt bud 331 EUR
Utropspris
500 EUR
WILHELM VON GEGERFELT, olja på duk, signerad.

Skymning, Medelhavet. 65 x 93 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ÅSE CHRISTIAN DANELL, olja på duk, signerad.

Gatuvy. 65 x 70 cm.

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 16/1700-TAL, olja på koppar, ett par.

Dam & herrporträtt, bröstbilder. Ovala 14 x 11,5 cm. Samtida ramar.

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SEVERIN NILSON, olja duk, uppfodrad på pannå.

"Motiv från Väddö". 30 x 67,5 cm. Signerad Severin Nilson.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MONA HUSS WALIN, litografi, signerad och daterad 1948, numrerad 376/400.

"Så såg det ut - Linnéplatsen 1981". 49 x 64 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SÉBASTIEN CHARLES GIRAUD, tillskriven, olja på duk, signerad.

Fruktstilleben. 52 x 67 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
OKÄND FLAMLÄNDSK KONSTNÄR, 1700-tal, olja på duk.

Lot och hans döttrars flykt från Sodom. Samtida skulpterad ram. 52 x 65 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
15 000 SEK
LOUIS SCHRIKKEL, olja på duk, signerad.

"Camarche". 49,5 x 70 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK