KONST

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Innehållet spänner över flera konsthistoriska perioder och visar på konstens idéhistoriska utveckling vilket gör att du som besökare kan bekanta dig med allt ifrån italienskt 1600-talsmåleri till det allra senaste inom contemporary.
Har du konst och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

HANS HAMMARSKIÖLD, fotografi, a tergo signerat och daterat 1953.

Birgit Åkesson, 1953. Bildstrl 19,6 x 26 cm.

Aktuellt bud6 900 SEK
Utropspris
10 000 SEK
RUDOLF CARLBORG, 2 st, akvarell med täckvitt på papper, signerad R. Carlborg och daterad 1945.

Frieri-och bröllops-scen. Bildstrl. 34,5 x 32 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BENGT LANDIN, färglitografi, signerad och numrerad 130/250.

Komposition. Bildstorlek 56 x 45 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PRIMUS MORTIMER PETTERSSON, olja, på pannå, monogramsignerad.

Fantasilandskap i solnedgång. 37 x 46 cm.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LARS HILLERSBERG, "En hjältes död", akvarell, signerad.

31 x 60 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CARL MICHAEL LUNDBERG, blandteknik på papper, signerad CM Lundberg och daterad 190407.

Utan titel. 72 x 50 cm

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PETER MACGREGOR WILSON, RSW, akvarell, signerad.

Kustmotiv. 29 x 48 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
STURE JOHANNESSON & EUGENE DELACROIX, affisch, Legal Visions, 1968.

"The underground will take over/Hasch girl". Utställningsaffisch för utställningen "Underground" på Lunds konsthall, 1969. Bladstorlek 85 x 62 cm.

Aktuellt bud1 939 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SAM UHRDIN, olja på duk, signerad och daterad -50.

Handarbetande kvinna. 81 x 65 cm.

Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OLLE NORDBERG, olja på pannå, signerad och daterad -70.

Par i landskap. 32 x 23 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HARALD WIBERG, teckning, signerad och daterad 1959.

Skogslandskap med jägare. 21 x 35 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JACOBUS FREUDENBERG, signerad, olja på pannå 35 x 43 cm.

Landskap med staffarsfigurer och boskap. Olja på pannå 35 x 43 cm.

Aktuellt bud3 100 SEK
Utropspris
15 000 SEK
LARS JONSSON, färglitografi, signerad och numrerad 237/310.

"Sädesärla". Bildstorlek 25 x 41 cm.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800-tal, olja på duk, ej signerad.

Tupp och höns i trädgård. 46 x 38 cm.

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARIN BROOS, gicléetryck signerat och numrerat 63/90.

"Skogsljus 2". Bildstorlek ca 27 x 19 cm.

Aktuellt bud11 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
WALDEMAR LORENTZON, "Samtal i trädgården", olja på duk, signerad och daterad - 43.

Stilleben. 66x81 cm.

Aktuellt bud19 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MADELEINE PYK, gouache, signerad och daterad 1962.

Figur. Bildmått ca 48 x 34 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD, blandteknik. Signerad.

"Perspective japonaise no 433 hk". Ca 29 x 21 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANNA BOBERG, akvarell, signerad.

Sommarlandskap med man i roddbåt. 38,5 x 56 cm.

Aktuellt bud2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MÅRTEN ANDERSSON, färglitografi, signerad och numrerad 36/300.

"Idyll vid templet". Bildstorlek 26 x 34,5 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOUIS CANE, akvarell och gouache, signerad och daterad 1977.

"L'ange Gabriel remet ça". Bildyta 101 x 74 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
REKLAMAFFISCH, Royal Mail Service Union Castle Line to South Africa.

Bildmått ca 91 x 73 cm.

Aktuellt bud15 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANTON GENBERG, olja på duk, signerad Ant. Genberg och daterad -96.

Landskap med sjö och kvinna längs väg, 62 x 74 cm.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOHAN FREDRIK MARTIN, akvarellerad konturetsning, I état av II (före all skrift), sviten utgiven 1805, signerad.

"Stockholm mot Wäster sedt från nya Kongsholms bron"/"Utsigt af Stockholm tagen från Kungsholmen", ur "Svenska Vuer". Bildstorlek ca 34,5 x 53,5 cm

Aktuellt bud15 000 SEK
Utropspris
22 000 SEK
GRAVYR, handkolorerad, omkring år 1800.

"Vue de la Riviere et de l`Isle de Cayenne", bildmått ca 26,5 x 40 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALBERT JOHANSSON, gips på pannå, signerad och daterad 1961.

"Potentaten". Monterad i svartlackerad ram av lister. Ca 65x53 cm.

Aktuellt bud5 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GEORG PAULI, olja på duk, signerad G. Pauli.

Renässansyngling, 80 x 65 cm.

Aktuellt bud6 201 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MARIANNE LINDBERG DE GEER, gouache på papper, signerad och daterad 2002 a tergo.

Abstrakt färgkomposition. Bladstorlek ca 75 x 55 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LARS NORRMAN, akvarell, signerad Lars Norrman med blyerts.

Två japanska damer. Bildmått 10,5 x 15,5 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KATE LYDDON, blandteknik med collage på duk, signerad och daterad 2008 a tergo.

"And suddlenly I'm flying, flying like a bird". 160 x 120 cm.

Aktuellt bud5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OTTO HAMEL, olja på duk, signerad Otto Hamel.

Gatuvy. 40 x 55 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL GOEBEL, akvarell. Signerad.

Musicerande och sjungande man på utsmyckad åsna i ökenliknande landskap. Ca 35x46 cm.

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
JENNY NYSTRÖM, akvarell, monogramsignerad.

Bildstrl. 21 x 13 cm.

Aktuellt bud3 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JEAN EGGER, teckning på papper, signerad.

Kvinnostudie, möjligen föreställande Signe Wallin, 25,5 x 19 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL SALTZMANN, olja på duk, signerad C. Saltzmann.

"Pir och stormlykta". 54 x 36 cm.

Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ARVID FOUGSTEDT, akvarell, signerad.

Pojke och gädda. 34 x 48 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ELBA ALVAREZ DAMAST, pastell, signerad .

Bladstrl. 31x41,5 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HARRY JAMES STICKS, akvarell, signerad.

Skymningslandskap. 36 x 52 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, ett par, oljor på duk, 1800-tal.

Religiösa motiv. Ovala. 35 x 26 cm. Oramade.

Aktuellt bud2 222 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOAN MIRÓ, färglitografi, 1968, signerad, H.C.

Komposition. Arches papper, bladstorlek ca 55,5x75,5 cm.

Aktuellt bud5 700 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BEVERLOO CORNEILLE, färglitografi, signerad och numrerad 5/100.

Fågel. Bladstorlek 47 x 37 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JIM DINE, offset, signerad och numrerad 2/400, daterad 1985.

"The Mighty Robe I". Utgiven av AB Astra och Jim Dine/Waddington Graphics, London/Pace Editions Inc., New York. Bildstorlek 60 x 50 cm.

Aktuellt bud13 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JIM DINE, färgoffset, signerad och numrerad 2/400, daterad 1985.

Torso. Bildstorlek 60 x 49,5 cm.

Aktuellt bud6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JOAN MIRÓ, färglitografi, ur Miró Lithographe IV.

Komposition. Bladstorlek 32 x 24,5 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, efter äldre mästare, 1800-tal.

Madonna med barn. 87 x 69 cm.

Aktuellt bud3 750 SEK
Utropspris
7 000 SEK
EINAR JOLIN, färglitografi, signerad och numrerad 130/360.

Stilleben med äpplen. Bildstorlek

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK

Interiör. 53x74 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OIDENTIFIERD KONSTNÄR, olja på duk, signerad C.J. Lindström och daterad 1899.

Havsmotiv. Bildmått 80 x 64 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CHARLES ERNEST BUTLER, olja på pannå, signerad.

Solnedgång över sjölandskap med byggnader i förgrunden. 15x23 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KNUT ANDER, etsning, signerad och numrerad 7/50.

Fiolspelande man vid fotogenlampa. 16x22 cm. Oramad. Bladstorlek

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PER ENOKSSON, etsning, signerad, numrerad 33/35 och daterad -02.

"Bara sex". Bladstorlek 54 x 39 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MARIKA MÄKELÄ, etsning, signerad och numrerad 27/50.

Komposition. Bladstorlek 39 x 49 cm.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDERS ÖSTERLIN, färglitografi, signerad och numrerad 3/28 cm.

Komposition. 51 x 46 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LINDORM LILJEFORS, olja på pannå, signerad och daterad -79.

Räv på sten. 33 x 45 cm.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, färglitografi, signerad numrerad 13/200.

"Abracadabra". Dagmått 40 x 49 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARL LUNDBORG, olja på duk, signerad.

Vinterlandskap. 38x55 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PETER FRIE, färglitografi signerad och numrerad 42/170.

Stilleben med vindruvor. Bladstorlek ca 56 x 87,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KARL BERGMAN, olja å duk, signerad.

"Vårkväll Bohusländska fiskebodar, Karlshamn 1929". 67 x 99 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUSTAV ARNE, olja på duk, signerad.

Blomsterstilleben. 68 x 55 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL LUDWIG FERDINAND MESSMANN, olja på duk, signerad.

"Leksand vid Siljan". 48 x 69 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVEN JONSON, färglitografi, signerad och numrerad 119/390.

Komposition. 52,5 x 68 cm.

Aktuellt bud552 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD, färglitografi, signerad och numrerad 63/70.

Geometrisk komposition. Dagmått 59 x 43,5 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARVID JOHANSSON, olja på duk, signerad.

Segelbåt på hav. 61x81 cm.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MAJ ARNELL, olja på duk, signerad MA.

Blomsterstilleben. 66 x 51 cm.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VASILIS KIRKOS, olja på duk, signerad och daterad -96.

Oia på Santorini. Bildmått 75 x 65 cm.

Aktuellt bud3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HUGO LEPIK, olja på duk, signerad och daterad 1951.

Landskap. 50 x 62 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LENA LINDERHOLM, färglitografi, signerad och numrerad 81/190.

Blomster samt segelbåt. Bladstorlek 76 x 57,5 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HENRIK ALLERT, blandteknik, signerad.

Porträtt. 46x34 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SALVADOR DALÍ, färglitografi, signerad och numrerad 14/125.

"Outside the Bullring: The Fruit Seller", ur "Carmen". Bildmått ca 54 x 42,5 cm.

Aktuellt bud3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
EPP MARIA KOKAMÄGI, blandteknik på papper, signerad och daterad 1996.

"Lyssnar på Albinoni". 35,5x47,5 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GIOVANNI BATTISTA PIRANESI, etsning, möjligen senare avdrag.

"Veduta della Basilica di S.ta Maria Maggiore con le due Fabbriche laterali di detta Basilica". 42x57 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Porträtt. 68x59 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL OLSON, etsning, signerad och numrerad 29/100.

Komoposition. Plåtstorlek 9,5 x 14,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK

"Högklint på Gotland". 48,5 x 69,5 cm.

Aktuellt bud3 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
EDWINA LARA, tillskriven, olja på duk, signerad E. Lara.

Byscen. 50 x 76 cm.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANDERS FOGELIN, färglitografi, numrerad 6/75, signerad och daterad 1981.

Stadslandskap. Bildmått 34 x 36 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ARDY STRÜWER, färglitografi, signerad och numrerad 77/100.

Komposition. Bladstorlek 91 x 65 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HUGO ÖFVERSTRÖM, olja på duk, signerad.

Skepp till havs. Bildmått 53 x 66 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OLLE BONNIÉR,  färglitografi, signerad och daterad 89, numrerad 108/125.

Rymdkurva. 47,5 x 35 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
3 000 SEK

"Veduta della Dogana di Terra a Piaza di Pietra". 46x61 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JACOB GIDEON AHLBERG, olja på pannå, signerad.

Skepp på hav. 17x24 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS JOHANSSON, silkscreen, signerad och numrerad 4/24.

"Angående atlantis". Bladstorlek ca 46,5 x 64,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GUSTAF RYDBERG, tillskriven, akvarell, signerad G R.

Norskt landskap. Dagmått 18,5 x 24 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BENGT ELDE, färglitografi, signerad och numrerad.

Stockholmsvy. Bildstorlek 38,5 x 52 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HENRIK ALLERT, litografi, signerad och numrerad 6/10.

"Hundens skugga". Bladstorlek 41,5 x 59 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LARS JOHANSSON, etsningar, 3 st, signerade och numrerade 16/100, 58/100 samt 59/100.

Fågelmotiv. 23x33 cm.

Aktuellt bud951 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKOLPLANSCH, Bo Nordlund och Ib Fjordnaes, 1900-talets tredje kvartal.

400-talet till 1400-talet i bilder. 150x210 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ROJ FRIBERG, färglitogafi, signerad, numrerad III/X och daterad -76.

Komposition. 55x64 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ENDRE NEMES, färglitografi signerad och numrerad 78/100.

Komposiiton. Dagmått 93,5 x 62 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERT  HÅGE HÄVERÖ, färglitografi, signerad, daterad -80 samt numrerad 288/360.

Skärgårdsmotiv. 45x54 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HUGHIE O´DONOGHUE, carborundum, signerad, daterad -96 och numrerad 10/35.

"Clay feet". 49x60 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STURE JOHANNESSON, väggrelief, signerad, numbered 36/100 och dated 1975.

"Fisharman". Mått 36 x 28 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS WIGERT, akvarell, signerad och daterad 1979.

Landskap med hus. 34,5 x 46,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VICTOR VASARELY, färgserigrafi, signerad och numrerad 136/275.

"Blomsterflicka", ur mappen "Figurativ". Bildmått ca 72 x 46 cm.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JONAS GLOCK, litografi, signerad och numrerad 9/20.

"Råttjakt". 49x69 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERNT JONASSON, olja på duk, signerad och daterad 07.

Kvinna i motvind. 117 x 96 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DENICE ZETTERQVIST, akvarell, signerad och daterad 1981.

Komposition. 35,5 x 47,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MATS NORRYD, färglitografi, numrerad 88/360, signerad och daterad -75.

Sjöjungfrukärlek. Bildmått ca 41 x 59 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALF WALLANDER, pastell, signerad och daterad 1901.

Porträtt. Bildmått 59 x 44 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HUGHIE O´DONOGHUE, carborumdum, signerad, daterad -96 and numrerad 10/35.

"Death or Glory?". 49x60 cm.

Aktuellt bud658 SEK
Utropspris
4 000 SEK