Konst

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Här kan du bekanta dig med både internationellt kända konstnärer såsom Pablo Picasso, Joan Miró och Marc Chagall likväl som välbekanta svenska namn såsom Carl Larsson, Sigrid Hjertén and Isaac Grünewald. Innehållet spänner över flera konsthistoriska perioder och visar på konstens idéhistoriska utveckling. Renässansens strävan efter en enhetlig realistisk bildverkan, barockens rörelse och asymmetri, modernismens olika riktningar, expressionismens måleriska modernism och kubismens tvådimensionella abstrakta former. Välkommen till Bukowskis konstavdelning!

STEN EKLUND, färglitografi, signerad, numrerad 88/150 och daterad 06.

"Investigation". Bildstorlek. 69 x 42 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOHANNA ORAS, olja på duk, signerad.

Stilleben. 47 x 62 cm.

Aktuellt bud 550 EUR
Utropspris
500 EUR
MIKKO OINONEN, BLOMSTERSTILLEBEN.

Sign. Olja på duk, 82x65 cm.

Aktuellt bud 500 EUR
Utropspris
800 EUR
VIKTOR JANSSON,  skulptur, gips, signerad Faffan J.

Mor och barn. Höjd 37 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
JAN PALMU, olja på duk, signerad.

Stilleben med liljor. 60 x 80 cm.

Aktuellt bud 420 EUR
Utropspris
400 EUR
JORMA TURTIAINEN, olja på duk, signerad och daterad 1971.

Förtrollad av musik. 94 x 69 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
800 EUR
WERNER ÅSTRÖM, akvarell och gouache, signerad och daterad 1904.

Mormor. Bildstorlek 61 x 45 cm.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
MADELEINE PYK, olja på duk, signerad.

Figurkomposition. 47 x 37 cm.

Aktuellt bud 6 050 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BERTIL HERLOW SVENSSON, skulptur, aluminium.

41 x 41 x 41 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
EMILE FRANCOIS MICHEL, olja på duk, signerad Em. Michel.

Kvinna på äng. 77 x 52 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
THORWALD ALEF, väggskulptur, brons, A pettersson konstgjuteri.

"Ung Kärlek." 33x15 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SHUSAKO ARAKAWA, färgserigrafi, signerad, daterad -78, numrerad 21/38.

Komposition. Bladstorlek 79 x 147 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HANS WIGERT, torrnål med akvarell, signerad och med dedikation, 1978.

"Poff!" 15x9,5 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ADAM SAKS, träsnitt, signerad och numrerad 113/151.

Komposition. 58x43 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ELLIOTT LANDY, fotografi C-print signerat.

"Van Morrison, Woodstock, NY, 1969". Framtagen 2007. Bildyta ca 24 x 35,5 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skulptur, glas, Kosta Boda Unique, signerad.

Glasblock med handmålad dekor. Signerad KOSTA BODA UNIQUE 1373989 Ulrica HV. Höjd 33 cm. Sockel höjd 15 cm medföljer.

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PER INGE ISHEDEN, olja på duk, signerad.

Vinterkaj. Duk 50 x 65 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MAKODE LINDE, färglitografi, signerad och numrerad 119/165.

"Gustav V". Bildstorlek 39 x 30 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LENNART RODHE, serigrafi, signerad och numrerad EA VIII/XXX, daterad 1995.

Speglingar. 66,5 x 57 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Skymning. 60 x 65 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
NICK ALM, pigment print, signerad och numrerad 40/90.

"Amazoner". Bildstorlek 45 x 45 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATS ÅKERMAN, pigment print, signerat och numrerad 82/90.

"Historiens början". Bildstorlek 52 x 41 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL DUXA, olja på duk, signerad.

Interiör med figurer. 52 x 61 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, signerad och daterad 1984.

Stilleben. 60x73 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERGE GLADKY, färglitografisk affisch.

"Jean Borlin", bildyta 85 x 64 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ALMA ÖHRSTRÖM, olja på duk, monogramsignerad och daterad 74.

"Vår lilla syförening" 67x73 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PEKKA HALONEN, akvarell, signerad och daterad 1905.

"Strandbild", bildstorlek 46 x 39.5 cm.

Aktuellt bud 550 EUR
Utropspris
1 500 EUR
HUGO SIMBERG, efter, 20 st, off-set tryckbilder, WSOY Borgå 1952.

Hösten I, Hösten II, Frosten, Dödens trädgård, Saga, Andakt, Bonden och döden, Vid skiljovägen, Tomtekungen sover, På floden, Bonden och döden vid himmelrikets och helvetets portar, Döden lyssnar, Läsförhöret, Fan vid grytan, Vinden blåser, Ringdansen, Fattigfan ber om mjölk, Dans på bryggan, Ånger, De gå att blomstersmycka henne. Bladstorlek 32,5x25 cm.

Aktuellt bud 520 EUR
Utropspris
300 EUR
SALVADOR DALÍ, heliografi, signerad, numrerad 309/350.

"Couronnement du roi d'Espagne", plåtstorlek 38 x 58 cm.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
NILS WIKBERG, olja på duk, signerad och daterad 1953.

Höstlandskap. 81,5 x 99,5 cm.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, England, 1800-tal.

Kvinnor hämtar vatten. 61 x 84 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ALF EKBERG, skulptur, stengods, signerad.

Delvis förgyllt. Höjd 32 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
THEO TOBIASSE, 4 st färglitografier, signerade EA 4/25.

"Dans un port de Désir". Vardera 35 x 40 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PELLE ÅBERG, olja på pannå, signerad.

Gatuförsäljare. 46 x 38 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
ERLING ÄRLINGSSON, gouache, signerad och daterad 1956.

Landskap med vallflicka. I. 49 x 60 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BENGT ORUP, olja på duk.

BENGT ORUP, olja på duk.

Mått 46x55 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MIA GREEN, fotografier brevkortsalbum och fotoalbum bilder från Haparanda första världskriget daterade 1915.

Två album med sidor och pärmar i kartong. Fotoalbum med fotografier tagna av Mia Green monterade tillsammans med handskrivna beskrivningar av de motiv och händelser som syns på bilden dvs Haparanda i augusti 1915 då tyska, österrikiska och ryska soldater fanns i Haparanda på grund av första världskriget. Album 23 x 16,3 cm. Bilder ca 11 x 8 cm. Brefkortsalbum med fotografiska vykort med motiv från Haparanda och Tornedalen under första världskriget. De flesta kort stämplade Mia Green Fotoatelier a tergo. Album 19,5 x 14,5 cm. Bilder 9 x 14 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JH ENGSTRÖM, C-print, signerad och daterad 2000 och numrerad 2/5.

Roma", 2000. Signerad JH Engström och daterad Roma 2000 och numrerad 2/5 på etikett a tergo. C-print ca 94 x 117 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CECILIA HAUPT, olja på duk, signerad à tergo.

"Längtans landskap". 80 x 120 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BIRGER BIRGER-ERICSON, olja på pannå, signerad.

Folkvimmel. Pannå 65 x 80 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-talets första del, olja på pannå.

Kvinna i parklandskap. 39 x 36 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, tusch och färg på papper. Japan, 1800-tal.

Avbildar scholars/militära män, bildmått 70 x 38,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, ett par, 17/1800-tal, olja på plåt.

Landskap. Vardera 16 x 23 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HELGE ZANDÉN, olja på pannå, signerad och daterad 14.

Torghandel. 31 x 39 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Signerad samt daterad 1917.

Med motiv av fåglar. 88x72 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-TAL. Kopia efter holländare, möjligen Pieter Molijn, olja på duk.

Vidsträckt landskap med ridande sällskap. Duk 105 x 145 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
OLLE BAERTLING, serigrafi, signerad och numrerad 52/100.

"Denu". Utförd 1960. 74 x 37,5 cm.

Aktuellt bud 16 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ADOLF BAUMGARTNER, olja på duk, signerad.

Fiskare på stranden. 81 x 130.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GIAMBOLOGNA, efter. Skulptur, brons.

"Sabinskornas bortrövande". Patinerad och bemålad brons, höjd 45 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ERNEST WALBOURN, olja på duk, signerad.

Kvinnor vid gård. 51x76 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
DAVID ROW, monotypi, signed och daterad -90.

Komposition, bildstorlek 82 x 84 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
KARTA - POLEN, Heriters de Homann - Tobias Mayer, 1757,  handkolorerat kopparstick.

'Regni Poloniae'. Plåt 49,5 x 58,5 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RAUL MEEL, färgserigrafi, signerad och numrerad 40/50.

"Windows and landscape", bladstorlek 160 x 100 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, "Lavards Anders", signerad.

"Lavards Anders" 15,7x11,7 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUSTAV RUDBERG, olja på duk, signerad.

Bondgård Hven. 58x83 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur, Atelier, Kosta Boda.

8BV 939001/300 Kosta Boda Atelier B. Vallien Höjd 28 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AARRE HEINONEN, akvareller, 3 st, signerade.

Gatuvy, signerad, passepartout 26,5 x 39 cm. Hamnvy, signerad och daterad -72, passepartout 29 x 46,5 cm. Vintervy, signerad och daterad -56, passepartout 31,5 x 47,5 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
SAM VANNI, serigrafi, signerad och daterad -84, märkt T.P.

Komposition. Bildstorlek 64,5 x 48 cm.

Aktuellt bud 240 EUR
Utropspris
400 EUR
LASSE MARTTINEN, olja på duk, signerad.

Komposition, 81x100 cm.

Inga bud
Utropspris
700 EUR
ERIC PEHAP, tuschteckning, signerad och daterad 1932.

Självporträtt. Passepartout 35 x 24,5 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
300 EUR
OLLI JOKI, olja på masonit, signerad och a tergo daterad 1981.

"Kukkatyttö" (Blomflicka). 40 x 23 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
400 EUR
SAM VANNI, serigrafi, signerad och daterad -84, numrerad XV/XX.

Komposition. Bildstorlek 67 x 48 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
400 EUR
LUCIEN MARCHAIS, olja på duk, signerad och daterad 1880.

Bykerska vid stranden. 82x65 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 EUR
OLLI JOKI, olja på masonit, signerad.

Vy från södern. 60,5 x 50 cm.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
500 EUR
WILLE SALONEN, olja på duk, signerad.

Sjöbod vid stranden. 47 x 67,5 cm.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
HALVAR HALVORSEN, olja på duk, signerad.

Motiv från Lofoten. 48 x 65 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
NILS GUNNAR ZANDER, olja på pannå, signerad och daterad Zander -01.

Figurkomposition. 15,5 x 15,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
NICK ALM, pigment print, signerat och numrerat 71/90.

"Dolls". Bildstorlek 52 x 37 cm

Aktuellt bud 2 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LOUIS MARIE LEMAIRE, olja på duk, signerad.

Flicka matar hönsen. 46 x 61 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
GUISEPPE FERRARI, skulptur, brons, signerad.

Flicka med gäss. På sockel i sten. Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FRITZ JAKOBSSON, Olja på duk, signerad och daterad 1996.

Stilleben med lökar. Duk 38 x 46 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JAMES TITUS SETTERBERG, olja på duk, signerad, dedikerad och daterad -92.

Porträtt. 54 x 46 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MADELEINE PYK, akvarell, ej signerad.

Förlaga till omslag för boken boken "Bombi Bitt och jag" av Fritiof Nilsson Piraten. Bildmått 34 x 23,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
OVE CARLSON, blandteknik på pannå, signerad a tergo.

"Chelsea". 40x40 cm

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ASTRID SYLWAN, färgetsning, signerad och numrerad 8/28.

V. Oramad, bladet 54 x 39 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1700-tal, olja på duk.

Den blinde Belisarius. Duk 62 x 47 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK

41 x 41 x 41 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BENGT LINDSTRÖM, carborundumetsning, signerad Lindstöm med blyerts, EA.

Komposition. Bildmått 45 x 54 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SEVERIN NILSON, olja på duk, signerad Severin Nilson och daterad 1915.

"Motiv från Himleån nära Varberg". 40 x 70 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ASTRID SYLWAN, färgetsning, signerad och numrerad 6/28.

III. Oramad. 55 x 40 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
KARTA - SVARTA HAVET, Tobias Conrad Lotter, 1769, handkolorerat kopparstick.

'Tabula Synoptica Totius Fluminis Danubii A Fontibus Usque Ad Ostia...'. Plåtstorlek ca 49 x 57 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, signerad,  Atelier. Kosta Boda.

Janushuvud,Signerad 8 BVAAT 969001/300 KOSTA BODA ATELIER B.VALLIN. Höjd inkl. sockel ca 22 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK

"Bäckviken Hven" 1980. 95x95 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
FRANS WILHELM ODELMARK, AKVARELL, signerad.

Katolsk kyrkointeriör med präst och korgosse, bildyta 46 x 35 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILLIAM HARRY WILLIAMSON, pannå på duk, signerad.

Marin.20x40.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOHAN TOBIAS SERGEL, efter. Medaljong, gips, 1900-tal.

Adolf Fredrik Ulrik Cronstedt (1748-1829), troligen porträtterad omkring 1767. Diameter 58 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LENNART NILSSON & GILLIS HÄGG, cibachrome, signerad och numrerad 22/75.

"Makrofag och bakterier”. 58 x 47 cm.

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
LENNART NILSSON & GILLIS HÄGG, cibachrome, signerat.

Röd blodcell, dess födelse. Bildstorlek ca 56 x 46 cm.

Aktuellt bud 16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK

Gautmotiv. 88 x 64 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK

82x87 cm.

Aktuellt bud 9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
WILLIAM SWEETLOVE, skulptur, plast, signerad och numrerad 149/300.

"Small cloned penguin with waterbottle". Silvergrå. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JEAN FUSARO, olja på duk, signerad.

"Vignes a Roujan (Héraull) 1955. 80x115 cm.

Aktuellt bud 5 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
INGRID HERRLIN, keramik,  korg med sju äpplen. Signerad.

7 gröna äpplen med korg. Höjd 20 cm. Bredd 13 cm. längd 13 cm.

Aktuellt bud 3 900 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BECK & JUNG, multipel, numrerad 15/30 samt signerad och daterad 69.

Dagmått 23x23 cm.

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KJARTAN SLETTEMARK, "Speed Kills".Stockholm, Juni 1971.

Richard Nixon drickandes kaffe. 72x47

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PER INGE ISHEDEN, olja på duk.

Gatumotiv. 65 x 65 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MAKODE LINDE, färglitografi,, 69/120.

"The Rat". 39 x 29 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EDUARD WIIRALT, träsnitt, signerad samt signerad och daterad i trycket.

Mansporträtt. Bladmått 37,5 x 28 cm. Oramad.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
RUBEN HELEANDER, olja på duk, signerad.

Snölandskap. 32 x 45 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK