Konst

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Här kan du bekanta dig med både internationellt kända konstnärer såsom Pablo Picasso, Joan Miró och Marc Chagall likväl som välbekanta svenska namn såsom Carl Larsson, Sigrid Hjertén and Isaac Grünewald. Innehållet spänner över flera konsthistoriska perioder och visar på konstens idéhistoriska utveckling. Renässansens strävan efter en enhetlig realistisk bildverkan, barockens rörelse och asymmetri, modernismens olika riktningar, expressionismens måleriska modernism och kubismens tvådimensionella abstrakta former. Välkommen till Bukowskis konstavdelning!

Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.**

JASPER JOHNS, färglitografi, signerad och numrerad 8/50, daterad '74.

"Torso", bladstorlek 78 x 58 cm.

Aktuellt bud 24 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
ALFRED STEINACKER, Olja på duk, signerad.

Ungersk vagnsscen. 18x32

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
WILLIAM STRANG, kopparstick, signerat.

"The viaduct". 15 x 17,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BERNARD PICART, "Recueil de Lions" Amsterdam 1729.

'Recueil de Lions, Dessinez d'après nature par divers Maitres & gravez, Bernhard Picart. Divisé en six livres chacun de six feuilles. A Amsterdam, Chez Bernard Picart, le Romain, à l'Etoile MDCCXXIX', [1729]. Titelblad med mindre gravyr; 5 textsidor; graverat titelblad för bilddelen samt 36s med gravyrer. 6 serier med sammanlagt 42 gravyrer. Graverade 1728-29. Liggande 4to (ca 20 x 26,5 cm). Hfr bd.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FERNANDO BELLVER, etsning, signerad och numrerad 14/25.

Bladstorlek 64 x 98 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BENGT BÖCKMAN, färglitografi, signerad och märkt provtryck.

Bladstorlek 70 x 50 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STURE JOHANNESSON, offset på äggskalspapper signerad och numrerad 996/1000.

Belgrade: A Test on Human Rights? God Save The Conference on Security and Cooperation in Europe. 1977 bladstorl 85 x 62 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARL HÖGLUND, skulptur, brons, signerad Karl Höglund och numrerad 19/25.

Clown. Höjd 60 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
SIRI DERKERT, tillskriven, olja på duk uppfäst på pannå, 1948.

Mansporträtt. 36 x 25 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL MILLES, efter, skulptur i patinerad brons märkt Millesgården.

Höjd inklusive sockel i akrylglas 14 cm.

Aktuellt bud 5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHN BÖRJESON, efter. Byst, gips, signerad J. Börjeson och daterad 1900.

Ung gosse. Höjd 56 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WALBORG NORRMAN, olja på duk, signerad.

Lantlig idyll. 46 x 55 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RAGNAR PERSON, olja på pannå, signerad.

"Hemväg fr. staden". 40 x 50 cm.

Aktuellt bud 1 203 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALEXANDER TOLSTOY, olja på duk, signerad.

Kvinna. 55 x 46 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MOLLIE FAUSTMAN, olja på duk, signerad.

Strandbild. 50 x 73 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
THEO TOBIASSE, färglitografi, signerad, numrerad 4/135.

"Dans la Synagogue". Bildstorlek 60 x 45 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, 1900, signerad Z i blyerts.

”Prinsessan Ingeborg I”. P. 29.9 x 24.1 cm, bladstorlek 33.8 x 26.3 cm.

Aktuellt bud 13 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MICHAEL PIPER, skulptur, marmor, signerad med initialer.

Kvinnofigur. Höjd 59 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JUAN NAVARRO BALDEWEG, akryl på papper, signerad NB.

Utan titel. Daterad 81. Akryl på papper ca 65 x 50 cm. Med ram 66 x 52 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MARC CHAGALL, färglitografi, ur "Nice et la Cote d'Azur", Mourlot Éditeur, Paris 1967.

"Cul-de-lampe". Bladstorlek 31 x 41,4 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JAN NALIWAJKO, skulptur, nio delar, plexiglas.

Piedestalens längd 46, bredd 34, höjd 110 cm. Polykrom del bredd 60, djup 42, höjd 33 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PETER DAHL, pastellkrita, signerad.

Figurkomposition. Bildstorlek 26 x 17 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HENRY GUSTAFSSON, skulptur, tenn och sten, "Lyftet", signerad, 1989.

Man med sten. Höjd 9 cm.

Aktuellt bud 1 902 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVEN INGE (Höglund Demonér), olja på duk, signerad.

Färgkomposition, 91 x 91 cm.

Aktuellt bud 5 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BEVERLOO CORNEILLE, golvskulptur, signerad, höjd 100 cm.

Bemålat trä. Höjd 100, bredd c:a 85, djup 23 cm.

Aktuellt bud 32 000 SEK
Utropspris
75 000 SEK
ADRIAN VAN ARKEL, olja på duk, signerad.

Komposition med ätande män. 61 x 81 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MINIATYRER, 2 stycken, 1800-tal.

Två porträtt av kvinnor, otydlig signatur. Bildmått cirka 5x4 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARIN BROOS, gicléetryck, signerat och numrerat 55/90 med blyerts.

"Den röda soffan". Bildmått 39 x 56 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PABLO PICASSO, "LE VIEUX ROI".

Plåtsign. 6.1. 59. Litografi, 65x50 cm.

Aktuellt bud 510 EUR
Utropspris
800 EUR
JUHANI TARNA, "BLÅBÄRSSKOG".

JUHANI TARNA, "BLÅBÄRSSKOG".

Sign. 2017. Acrylic on canvas 73x60 cm.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
500 EUR
MIKKO OINONEN, olja på duk, signerad och daterad -44.

Höstlandskap, 83 x 101 cm.

Aktuellt bud 250 EUR
Utropspris
1 000 EUR
OLLI JOKI, olja på duk, uppfodrad på masonit, signerad och a tergo daterad 2006.

"Läheinen ystävä". 86,5 x 68 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
800 EUR
JUHANI TARNA, "BLÅ GLIMT".

JUHANI TARNA, "BLÅ GLIMT".

Sign. 2017. Akryl på duk 73x60 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
500 EUR
NIRAN BAIBULAT, "KVIST II".

NIRAN BAIBULAT, "KVIST II".

Bivax, textil, höjd 60 cm.

Aktuellt bud 45 EUR
Utropspris
200 EUR
ALVAR OUTAKKA, olja på masonit, signerad och daterad -46.

Vinterlandskap från norr. 38 x 46 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
400 EUR
VEIKKO VIONOJA, olja på duk, signerad, daterad -55.

Blommor i vas. 55x46 cm.

Aktuellt bud 340 EUR
Utropspris
600 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, serigrafi, signerad och daterad -99, numrerad 29/100.

Komposition. Bildstorlek 39 x 39 cm.

Aktuellt bud 285 EUR
Utropspris
400 EUR
DAVID MICHIE, "CELEBRATION".

DAVID MICHIE, "CELEBRATION".

Sign. Olja på duk 112x128 cm.

Aktuellt bud 620 EUR
Utropspris
1 200 EUR
VÄINÖ KAMPPURI, akvarell, signerad och daterad -18.

Vid stranden, 35 x 30 cm.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
150 EUR
NINA VANAS, olja på duk, signerad och daterad -49.

Landskap, 40 x 50

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
MAGNUS ENCKELL, skiss, kolteckning, osignerad.

Vilande ung man. Bildstorlek 37 x 41 cm.

Aktuellt bud 120 EUR
Utropspris
500 EUR
ERKKI MIKKOLA, olja på duk, signerad och daterad -55.

Kvinna med turban. 38 x 32,5 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
OLLI JOKI, olja på duk, signerad och daterad 2011.

"Kesäretki" (Sommarutfärd). 89,5 x 60,5 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
700 EUR
VELI KALIMA, olja på duk, signerad och daterad -60.

De röda bollen. 55 x 46 cm.

Aktuellt bud 65 EUR
Utropspris
200 EUR
MAGNUS ENCKELL, skiss, akvarell, osignerad.

Flicka. Bildstorlek 38,5 x 21,5 cm. Intyg av Jorgen Enckell a tergo.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
500 EUR
AARRE AALTONEN, skulptur, gips, signerad A.Aaltonen, 1954.

Mor och barn. Höjd 27,5 cm.

Aktuellt bud 131 EUR
Utropspris
200 EUR
SVEN INGE (Höglund Demonér), olja på papper, signerad och daterad 89 med blyerts.

Färgkomposition. 55 x 75 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Komposition. Bladstorlek 38 x 27 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DAVID HOCKNEY, utställningsaffisch.

"Louisiana, 7/2-7/3 1976". Bladstrl 84x62.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PETER FRIE, monotyp, signerad och daterad 07.

"Stor och långsam vind". Bladmått 36,5 x 25 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RICKY POWELL, fotografi, signerat och numrerat 3/20.

"Run DMC L.E.S NYC 1987". I. 29 x 42 cm.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HELENA BLOMQVIST, fotografi, bibliofilutgåva med bok och pigment print signerad och numrerad 71/100.

"Field of Red Anemones", 2012. Bok samt pigment print förpackat i linneklädd box. Utgiven 2012. Bilden signerad Helena Blomqvist och numrerad 68/100 a tergo. Bildyta 28 x 28 cm. Bladstorlek 29 x 29 cm. Box 32,5 x 31,5 x 4 cm.

Aktuellt bud 5 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OLGA SEMENOVA, olja på duk, signerad.

Landskap i skymning. 30 x 30 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KEVIN LARMON, blandteknik på duk, signerad och daterad 1987 a tergo.

"Multiplication broken and restored". 64 x 38 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800-tal, olja på duk.

Valkyrior, 50 x 67 cm.

Aktuellt bud 3 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ERIK JERKEN, olja på duk, signerad.

Hamnmotiv. 61 x 50 cm.

Inga bud
Utropspris
3 500 SEK
ESAIAS THORÉN, olja på duk monterad på kartong, signerad och daterad 1938.

"Vårens ankomst". 35 x 49,5 cm.

Aktuellt bud 19 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
JENS SINDING CHRISTENSEN, olja på duk, signerad.

Stockholms Stadshus. 100 x 65 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHRISTER STRÖMHOLM, gelatinsilverfotografi stämplad Christer Strömholm Estate a tergo.

Man med käpp, bild publicerad i boken "Resa i svartvitt" 1986. Bildyta/bladstorlek 24,5 x 18 cm. Pressbild. Oramad.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ALBIN AMELIN, gouache, signerad.

Hammarby kanal. 90 x 72 cm.

Aktuellt bud 11 550 SEK
Utropspris
15 000 SEK
PIERRE OLOFSSON, litografier, 4 st, signerade och numrerade 85/100.

Kompositioner. Bildmått cirka 28x50 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, olja på pannå, otydligt signerad.

Exteriör med kvinna. 32 x 24 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Kvinna med får, bild publicerad i boken "Resa i svartvitt" 1986. Bildyta/bladstorlek 24,5 x 18 cm. Pressbild. Oramad.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LARS LERIN, akvarell på papper.

Vinterlandskap. 24 x 37 cm. Signerad Lars Lerin - 88.

Aktuellt bud 29 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
KAREL APPEL, färglitografi, signerad och numrerad 133/150.

Utan titel. Bildstorlek 84 x 58 cm. Signerad Appel - 76

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RAM, jugend.

RAM, jugend.

Ek och förgylld list. Innermått 50 x 5 x 40,5 cm. Yttermått 79 x 68,5 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
ALI MUNSTERHJELM, olja på duk, uppfodrad på pannå, signerad.

"Från Åbo skärgård", 28 x 35 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
300 EUR
EINARI JUNTTILA, akvareller, 2 st, signerade och daterad -48.

Landskap, à ca. 35 x 26 cm.

Aktuellt bud 115 EUR
Utropspris
200 EUR
JUSSI MÄNTYNEN, skulptur, brons, signerad och daterad 1950.

Byst av en man. Höjd 49 cm.

Aktuellt bud 255 EUR
Utropspris
800 EUR
ARMAS LEHTIMÄKI, olja på duk, signerad och daterad -75.

Vinter i skogen. 80,5 x 61 cm.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
200 EUR
EINARI UUSIKYLÄ, olja på kartong, signerad.

Somrig gårdsvy. 11,5 x 14 cm.

Aktuellt bud 71 EUR
Utropspris
150 EUR
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, ett par, olja på plåt.

Pastorala landskap. Vardera 12 x 8,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ELLEN FAVORIN, olja på kartong, signerad EF.

Stuga vid stranden. 14 x 24 cm.

Aktuellt bud 580 EUR
Utropspris
1 200 EUR
JUHANI LINNOVAARA, serigrafi, signerad, numrerad 42/100.

"Svandamm", bildstorlek 46.5 x 66 cm.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
400 EUR
MAGNUS ENCKELL, akvarell, osignerad.

Vy från trädgården. Passepartout 24 x 21 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
500 EUR
EERO SNELLMAN, olja på duk, signerad och daterad 1932.

Landskap. 38,5 x 56 cm.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
300 EUR
EDUARDO CHILLIDA, litografi, omslag till Derrière le Miroir nr 204 1973.

Bladstorlek 38 x 56 cm.

Aktuellt bud 65 EUR
Utropspris
250 EUR
EVALD KALLSTENIUS, olja på duk signerad.

Hövolmar. 49 x 60 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
UNO VALLMAN, olja på pannå, signerad och daterad 1946.

59 x 39 cm.

Aktuellt bud 2 015 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALF JARNESTAD, skulptur, etikettsignerad.

'Västindisk solgud'. Keramik och trä. Etikettmärkt undertill med konstnärens namn m m samt Upsala-Ekeby AB Karlskrona. Höjd 43 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OLLE HJORTZBERG, blandteknik på pannå, signerad och daterad 'juni 1931 S Malo'.

'Rocka at St Malo'. 34 x 49 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALF WALLANDER, pastell, signerad o daterad 1894.

Kvinna som plockar fågel. 65x55

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ISIDOR TÖRNSTRÖM, olja på duk, signerad.

Landskap med sädesfält. 37 x 57 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOU LOEBER, färgserigrafi, signerad och daterad -28.

"Geranium". Bladstorlek 30 x 30 cm. Upplaga 230 + 65 E.A.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JO NIEMEYER, färgserigrafi, signerad och numrerad 26/75, 2012.

Komposition. Bladstorlek ca 30 x 30 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL BRANDT, pastell, signerad och otydligt daterad.

Insjölandskap, 103 x 67 cm

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HENRY GUSTAFSSON, skulptur, tenn och sten, "Lyftet", signerad, Vimmerby, 1986.

Höjd 9 cm.

Aktuellt bud 2 201 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YLVA SPENDRUP, olja på duk, signerad och daterad -87.

Utan titel. 55 x 46 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL BRANDT, pastell, signerad och daterad -91.

Insjölandskap. Ca 30 47 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 500 SEK
JOSEF FRANK, akvarell, osignerad.

"Pont de Barret" 28/VIII/62. 43 x 59 cm.

Aktuellt bud 8 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
GETULIO ALVIANI, serigrafi, signerat, 1966.

Komposition. Bladstorlek 28 x 28 cm. Upplaga 230 + 65 E.A.

Aktuellt bud 451 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VERENA LOEWENSBERG, färgserigrafi, signerad och daterad -66.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
EDMUND KESTING, träsnitt, signerad, 1930.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LIIS KOGER, olja på pannå signerad och daterad 2016 a tergo.

"Minu Kollane". 65 x 54 cm. Oramad.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GÜNTER FRÜHTRUNK, serigrafi, signerad a tergo.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
THOMAS RING, träsnitt, signerad och daterad -21.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PETER DAHL, färglitograif, signerad Peter Dahl och daterad -78 PT med blyerts.

Kyssande par. Bladmått 50 x 39 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILLY MÜLLER-BRITTNAU, färgserigrafi, signerad.

Komposition. Bladstorlek ca 28 x 28 cm. Upplaga 230 + 65 E.A.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
JORRIT TORNQUIST, serigrafi, signerat och numrerad 230/161.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
JORRIT TORNQUIST, serigrafi, signerat och numrerad 230/224.

Komposition. Bladstorlek ca 28 x 28 cm. . Upplaga 230 + 65 E.A.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK