Konst

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Här kan du bekanta dig med både internationellt kända konstnärer såsom Pablo Picasso, Joan Miró och Marc Chagall likväl som välbekanta svenska namn såsom Carl Larsson, Sigrid Hjertén and Isaac Grünewald. Innehållet spänner över flera konsthistoriska perioder och visar på konstens idéhistoriska utveckling. Renässansens strävan efter en enhetlig realistisk bildverkan, barockens rörelse och asymmetri, modernismens olika riktningar, expressionismens måleriska modernism och kubismens tvådimensionella abstrakta former. Välkommen till Bukowskis konstavdelning!

LARS LERIN, akvarell, signerad Lars Lerin och daterad 94 med blyerts.

"Vinter i Svolvær, Lofoten". Akvarell utförd av Lars Lerin 1994. Bildmått 15,5 x 23,5 cm.

Aktuellt bud 44 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
LENNART JIRLOW, färglitografi, signerad och numrerad I/L.

"Balkongen". Blindstämpel Mourlot. Bildstorlek 46 x 61 cm. (Japan)

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FINSTA, silvermarker på papper, signerad.

Komposition. Bladstorlek ca 69 x 49 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, glicée, signerad och numrerad EA II/XV.

Utan titel. I. 76 x 60 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LEIDA RIVES-ELFVÉN, olja på duk, signerad.

Utan titel. 60 x 75 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
AXEL OLSON, färglitografier, 5 st, signerade och numrerade 114/260.

"Ankarplats". "Strandkväll". "Vit vila". "Dörr mot ljuset". "Vindfläkt". Bladstorlek, vardera 50 x 66 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ROBERTO MATTA, akvatintetsningar, 2 st, signerade och numrerade 61/85, 64/85.

Utan titel. P. 42 x 32, 43,5 x 33,5 cm.

Aktuellt bud 4 767 SEK
Utropspris
3 000 SEK

"Trädgårdsmästarna", blindstämpel Mourlot. Bildstorlek 46 x 61 cm. (Japan)

Aktuellt bud 2 222 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Affischer 3 st bl a Josef Albers, Marino Marini "Olympiska Spelen München", 1972.

"Olympische Spiele München 1972". Vardera 92 x 62 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
WILLIAM THORNLEY (THORNBERRY), olja på duk, signerad.

Segelbåtar till havs. 20,5 x 40,5 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
4 500 SEK
CECILIA HAUPT, olja på duk, signerad a tergo.

Fartyg. 100 x 80 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
RUNE HANNÄS, skulpturer, 2 st, stengods samt brons. Signerade och daterade -66.

Gris, delvis glaserad resp patinerad, 30 x 22 and 23 x 16 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK

"Köket". Utförd 1976. Ur upplagan om 50 ex på japanpapper. P. 45,8 x 61,5 cm.

Aktuellt bud 3 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JUHANI LINNOVAARA, serigrafi, signerad och daterad a tergo 6/6/72.

"Viewer". Upplaga 1/150. Bladstorlek 69 x 49,1 cm. Utgiven av Alberto Schubert Editore - Milano. Oramad.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HELMUT MANTEL, olja på duk, signerad.

Segelbåtar, 57 x 92 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STEFAN W IGELSTRÖM, olja på duk, monogramsignerad och daterad 88.

Masker i stormande hav. 121 x 145,5 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ERNST BILLGREN, olja på duk, signerad med monogram.

"Folkminne". Utförd 1984. Målning "Samurajer" på pannåns baksida. 95 x 78 cm. Ramen tillhör ej målningen.

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
PHILIPPE DE ROUGEMONT, olja på pannå, signerad.

Brevet. 57 x 47 cm.

Aktuellt bud 3 250 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PER THORLIN ERIKSEN ,  olja på duk signerad.

Figurscen, 80 x 50 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KUUTTI LAVONEN, litografi, signerad och daterad 1992, numrerad 20/60.

"Maarit". 49x38 cm.

Aktuellt bud 630 EUR
Utropspris
600 EUR
LENNART SEGERSTRÅLE, kolteckning, signerad och daterad -19.

Kråkor, bildstorlek 52 x 63 cm.

Aktuellt bud 180 EUR
Utropspris
300 EUR
KAJ STENVALL, olja på duk, signerad, och daterad 1988.

"Vad fan!", 130 x 98 cm.

Aktuellt bud 820 EUR
Utropspris
1 200 EUR
INARI KROHN, färgetsning, signerad och daterad 1994, tpl'a 3/20.

"Lähtö", passepartout 68x30 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
250 EUR
PIRKKO LEPISTÖ, olja på duk, signerad och daterad -66.

Vid bordet. 73 x 92 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
400 EUR
JONAS HEISKA, olja på kartong, signerad och daterad -36.

"Kattuggla". 49 x 35 cm.

Aktuellt bud 170 EUR
Utropspris
300 EUR
ISMO PYYKKÖ, olja på duk, signerad och daterad -79.

Bland höstfärgerna den första snön. 90,5 x 100 cm.

Aktuellt bud 190 EUR
Utropspris
500 EUR
OLLI JOKI, olja på duk, signerad och daterad 1997.

"Konsertti kahdelle huilulle". 100 x 90 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
900 EUR
JIM DINE, offset, signerad och numrerad 18/400, daterad 1985.

"The Astra tool". Utgiven av AB Astra och Jim Dine/Waddington Graphics, London/Pace Editions Inc., New York. Bladstorlek c:a 89 x 64 cm.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
WILLIAM SWEETLOVE, skulptur, signerad.

Rosa get. Höjd 76, längd 85 cm.

Aktuellt bud 9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ZEVS, silkscreen, signerad och numrerad AP II/VIII.

"Liquidated world atlas", bladstorlek 70 x 100 cm.

Aktuellt bud 8 108 SEK
Utropspris
10 000 SEK
OLLE BAERTLING, färgserigrafi, numrerad 58/300, signerad Baertling.

1956-68. "Xyy". Ur sviten: "The Angles of Open Form Infinite Space from Cinètisme to Open Form 1949 - 1968". Bladstorlek 19 x 39 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RAUL MEEL, mapp med 6 st färgserigrafier med handavtryck, signerade daterad och numrerade 41/60.

Kallistus 1-6", bladstorlek 67 x 45 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JUAN SOTOMAYOR, akryl på duk, signerad a tergo och daterad 2005.

35 x 150 cm.

Aktuellt bud 7 700 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SIGGE LJUNGBERG, olja på duk, signerad.

Stenlada. 35x49 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VAPENSKÖLD, Johanniterorden för
greve generalmajor Eberhard Graf von Schmettow, 1913.

VAPENSKÖLD, Johanniterorden för greve generalmajor Eberhard Graf von Schmettow, 1913.

Olja på pannå. 62 x 41 cm, (69 x 47 cm).

Aktuellt bud 33 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
AUGUST PUIG, olja på duk, signerad och daterad 1956.

81 x 100 cm.

Aktuellt bud 37 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
PETER DAHL, olja på duk, signerad och daterad -75.

Självporträtt. 46x38 cm.

Aktuellt bud 9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
FERNANDEZ ARMAN, färgserigrafi, signerad och numrerad 75/120.

"Melody for strings I", bladstorlek 100 x 70 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANS BELLMER, etsning, numrerad 77/100 och signerad.

Dagmått 36x55 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLAV CHRISTOPHER JENSSEN,  monoprint for Vongole, signerad och daterad Malmö Konsthall Feb/April 1997.

Vongole 8x13 cm. Dagmått ca 40x53 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LENNART JIRLOW, färglitografi, signerad och numrerad 1/2.

" I tryckeriet". Blindstämpel Mourlot. Bildstorlek 45,5 x 61 cm. (Japon)

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERIC HALLSTRÖM, blandteknik på papp-pannå, signerad.

"Kvällsvarden". 17,5 x 25 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORBJÖRN CALVERO, fotografi signerat och numrerat 1/10.

"Chuck Berry", 1977. Archival pigment print, bildyta 25 x 29,5 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ÅKE LANGE, efter, C-print, numrerad 3/5.

"Ladyman", 1930-talet. Bildstorlek 39 x 29 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LEIDA RIVES-ELFVÉN, Gouache och akvarell, signerad och daterad 1964.

Utan titel. I. 30 x 37 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LEIF ERIK NYGÅRDS, offset, sign, "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, june 27th 1962".

Signerat offsettryck med text i tusch skriven av fotografen "Norma Jean Baker (Marilyn Monroe) photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, June 27th 1962". Bildmått 48 x 69 cm.

Aktuellt bud 13 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
GÉRARD DI-MACCIO, olja på duk, signerad DI-MACCIO G.

Surrealistiskt porträtt. 64 x 54 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PIERRE OLOFSSON, färglitografi, signerad och numrerad 111/220.

Utan titel. Bladstorlek 54 x 38 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MARIE LOUISE EKMAN DE GEER, färgserigrafi, signerad och numrerad 40/60.

"Mördad kvinna med hund", 1973. Bladstorlek 32,5 x 44,5 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, signerad med blyerts samt signerad och daterad i plåten 1911.

"Vått". Plåtstorlek 15,8 x 12 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK

"Komposition", blindstämpel Mourlot. Bildstorlek 55,5 x 39 cm. (Japan)

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MAGNE AUSTAD, olja på massonit, signerad.

"Hus i vinterlandskap". 34 x 26 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ELIS ERIKSSON, collage på litografisk grund, signerad Elis, numrerad 28/80 och daterad 68.

"Komposition". Bladstorlek 65 x 50 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN JONSON, olja på duk, signerad.

"Klippig kust i morgonljus". 22 x 27 cm.

Aktuellt bud 7 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
MÅRTEN ANDERSSON, färglitografi, signerad och numrerad provex.

Sparbanken. P. 41 x 54 cm. Gåva till all personal på Gävleborgs Sparbank vid 150 års jubileum 1974.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÉLIX PLANQUETTE, olja på pannå, signerad.

Boskap, skymning. 27 x 35 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OSVALD ESLON, olja på masonit, signerad O Eslon.

Stockholms stadshus. 50 x 60 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AXEL FRIDELL, etsning och torrnål, signerad A. Fridell, 1932.

"Solliden", 1932. Etat II´. Plåtstorlek 37,9 x 24,7 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK

The New Year's Tree I". Utgiven av AB Astra och Jim Dine tillsammans med Waddington Graphics, London och Pace Editions, Inc, New York. Bladstorlek c:a 89 x 64 cm.

Aktuellt bud 4 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PAUL WUNDERLICH, inkbrush/akvarell, signerad.

Porträtt 34 x 23,5 cm.

Aktuellt bud 37 000 SEK
Utropspris
45 000 SEK
GUDMAR OLOVSON, skulptur, kallbrons, signerad.

"Två träd". Höjd 27 cm inkl sockel.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ESPERANZA LOPEZ-MONTOYA, skulptur, brons, signerad och numrerad 3/8.

Sittande kvinna. Höjd c:a 33 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ASTRID SYLWAN, färgetsning, signerad och numrerad 47/50.

"IV". 25 x 25 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHINGIZ ARIF OGLU ABASSOV, olja på duk, signerad.

Hästporträtt. Bildstorlek 48,5 x 34 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
TERRY LAAKSO, olja på duk signerad och a tergo daterad 2018.

"Pingviiniperheenlisäys on suuri rakkaus". 55 x 46 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
350 EUR
SVEN X:ET ERIXSON, akvarell, signed.

Dagmått 30,5x21,5 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RUPERT STEVENS, akvarell, signerad.

"Beal Lock on the Aire Yorkshire". I. 33 x 50 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
BEVERLOO CORNEILLE, färglitografi, signerad, numrerad 44/250 och daterad 95.

"Le Masque". Blindstämpel Edition GKM Sweden. Bladstorlek 31.5 x 43.5 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JAMES COIGNARD, carborundum etsning, signerad och numrerad 14/75.

Utan titel. Bladstorlek 76 x 58 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EGON MEURONEN, olja på duk, signerad.

På vägen hem, 60 x 50.5 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
250 EUR
SIMO RUOKOKOSKI, blandteknik, signerad och daterad 64.

"Purjesatama Hollanti". 67 x 38,5 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
250 EUR
NANDOR MIKOLA, akvarell, signerad.

Stilleben med frukter, bildstorlek 48 x 67.5 cm.

Aktuellt bud 165 EUR
Utropspris
300 EUR
OLAVI HURMERINTA, olja på duk, signerad och daterad 1996.

"Joki" (Å). 54 x 65 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
250 EUR
BENGT LANDIN, färglitografi, signerad Bengt Landin och numrerad 48/190 med blyerts.

Motiv med fisk. Färglitografi signerad Bengt Landin och numrerad 48/190 med blyerts. 54 x 77 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRANCISCO BORÈS, färglitografi, signerad i trycket, ur Verve 27/28, 1953.

"La femme en bleu". Tryckt av Mourlot, 1952. Bildstorlek 35 x 25,5 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BENGT LINDSTRÖM, färglitografi, signerad.

"Vindpusten". Bladstorlek 77 x 55 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BENGT LANDIN, färglitografi, signerad Bengt Landin och numrerad 111/150 med blyerts.

Motiv med tupp. Färglitografi signerad Bengt Landin och numrerad 111/150 med blyerts. 61 x 83 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL WATZELHAN, olja på duk, signerad och daterad 1919.

Läsande kvinna. 65x50 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RAUL MEEL, färgserigrafi, signerad och numrerad 36/50.

"Windows and landscape", bladstorlek 160 x 100 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FERNANDEZ ARMAN, färgserigrafi, signerad och numrerad 5/200.

"Fragments de chine" 90 x 65 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MILLES, skulptur, "Holländsk fiskargubbe" (salt- och pepparkar).

Signerad Carl Milles. Gjutarstämpel H Bergman fud., Stockholm och daterad 07. Brunpatinerad brons, höjd 10,5 cm (inkl. träsockel 11 cm).

Aktuellt bud 7 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HELENE SCHMITZ, Fotografi, signerat.

Blomma. C-print. Bildmått 40,2x32,2 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, skulptur, zink, Dansk Designs, Japan.

Flodhäst. H. 4,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EVE ERIKSSON, olja på duk/pannå, signerad, utförd 1931 i Löderup.

Landskap med figurer. 28 x 52 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, 1904, signerad med blyerts.

"Reskamraten". P. 19,8 x 14,9 cm. Med Torsten Laurins samlarstämpel.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
PARTI GRAFIK, 14 delar, mezzotint och akvatintgravyrer, bl.a. England 1700-tal.

Porträtt. Bladstorlek varierande från 54 x 35 cm till 15 x 11 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARIN BROOS, gicléetryck, signerat Karin Broos och numrerat 26/90 med blyerts.

"Tjärn". Oramad. 68 x 50 cm.

Aktuellt bud 7 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OLLE BONNIÉR, blandteknik på grafisk grund. Signerad och daterad 67.

Urladdning. Bildyta 44 x 33 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BERTIL NORÉN, olja på papp-pannå, signerad.

"Stupet". 51 x 39 cm.

Aktuellt bud 1 111 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BEVERLOO CORNEILLE, litografi, signerad och numerad 69/250. Daterad -79.

Utan titel. Bladstorlek 50 x 65 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILHELM ALEXANDER ROTHSTÉN, olja på duk, signerad och daterad 1888.

Insjölandskap med man i eka. 30 x 48 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTI HAUPT, pastell, signerad.

Sittande modell. Bildstorlek 33,5 x 23,5 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
300 EUR
VÄINÖ ROUVINEN, färgakvatint, signerad och daterad 1988, numrerad 30/100.

"Ilta" (Kväll). Plåtstorlek 38,5 x 22,5 cm.

Aktuellt bud 180 EUR
Utropspris
300 EUR
PER STENIUS, etsning, signerad och daterad 54, numrerad 5/6.

Träd. Plåtstorlek 19,5 x 26,5 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
250 EUR
ASTRID SYLWAN, färgetsning, signerad och numrerad 10/28.

"I", 30 x 32 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIMO RUOKOKOSKI, olja på masonit, signerad och daterad 74.

Fiskeläge. Bildstorlek 64 x 84 cm.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
400 EUR
ELIAS MUUKKA, olja på duk, signerad och daterad 1908.

"Heikko jää" (Svag is). 27,5 x 52 cm.

Aktuellt bud 350 EUR
Utropspris
700 EUR
TELLERVO TÖYRY, olja på duk, signerad och daterad -74.

Vännerna. 100 x 92 cm.

Aktuellt bud 120 EUR
Utropspris
500 EUR
OLAVI LAINE, olja på duk, signerad.

Vårljus. 60 x 73 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
300 EUR
AXEL EBBE, brons, signerad.

AXEL EBBE, brons, signerad.

"En har vel rå å betala böderna". Höjd 32 cm

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK