Konst

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Här kan du bekanta dig med både internationellt kända konstnärer såsom Pablo Picasso, Joan Miró och Marc Chagall likväl som välbekanta svenska namn såsom Carl Larsson, Sigrid Hjertén and Isaac Grünewald. Innehållet spänner över flera konsthistoriska perioder och visar på konstens idéhistoriska utveckling. Renässansens strävan efter en enhetlig realistisk bildverkan, barockens rörelse och asymmetri, modernismens olika riktningar, expressionismens måleriska modernism och kubismens tvådimensionella abstrakta former. Välkommen till Bukowskis konstavdelning!

OLOF HERMELIN, olja på duk, signerad och daterad 1885.

Landskap med betande boskap. 59 x 110 cm.

Aktuellt bud 4 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MADELEINE PYK, färglitografi, signerad M. Pyk och numrerad 168/230.

Tiger. P. 72 x 51 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SAM VANNI, serigrafi, signerad och daterad -89, numrerad 69/75.

Komposition. Bildstorlek 60 x 40,5 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OLGA NYBLOM, pastell, signerad och daterad 1908.

"Höstdag". I. 51 x 65 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARMAS VAINIO, olja på duk, signerad och daterad 1987.

"Sieniä" (Svampar), 48 x 58,5 cm

Aktuellt bud 240 EUR
Utropspris
300 EUR
OTTO SUUTARI, olja på duk, signerad och daterad -80.

"Kevättalven maisema Ounasvaaralta" (Vårlandskap från Ounasvaara). 79,5 x 98 cm

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
NANDOR MIKOLA, akvarell, signerad och daterad 1984.

Landskap, 70 x 47,5 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
ARMAS VAINIO, olja på duk, signerad och daterad -92.

35 x 45 cm

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
ANNUKKA GRÖNLUND, olja på duk, signerad och daterad -90.

"Kun enkelit tulevat" (När änglarna kommer), 54,5 x 45 cm

Aktuellt bud 301 EUR
Utropspris
300 EUR
LIISA RAUTIANEN, akryl på duk, signerad och daterad -80.

"Conversation". 90 x 100 cm

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
PIRKKO LEPISTÖ, olja på duk, signerad och daterad -83.

"Varhaiskevät" (Tidig vår). 54 x 59 cm

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
400 EUR
OLAVI AHLGREN, olja på duk, signerad O. Ahlgren och a tergo daterad 1966.

"Tende". Stadsmotiv från Tende Frankrike, 69 x 49 cm

Aktuellt bud 60 EUR
Utropspris
300 EUR
YNGVE BÄCK, olja på duk, signerad och daterad 1939.

118,5 x 101 cm

Aktuellt bud 422 EUR
Utropspris
600 EUR
ARMAS MIKOLA, olja på duk, signerad och daterad Brändö -71.

48 x 83 cm

Aktuellt bud 500 EUR
Utropspris
600 EUR
ESA RIIPPA, etsning, akvatint, signerad och daterad -98, numrerad 34/75.

"Meloni". Plåtstorlek 24,5 x 34,5 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
TOIVO TALVI, olja på pannå, signerad.

Kätkätunturi, 41x49 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
BORIS KUSTODIEV, autolitografi, signerad och daterad i plåten.

Par i landskap. Bildstorlek 20,5 x 28 cm, bladstorlek 31,5 x 41 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
300 EUR
JUHANI TARNA, olja på duk, signerad och daterad -65.

Komposition, 90x104 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
800 EUR

Parken. Bildstorlek 21 x 21 cm, bladstorlek 32 x 40,5 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
300 EUR
MATTI TASKINEN, olja på duk, signerad och daterad 1947.

Vår i Sirkka by, 54x66 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
300 EUR
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-talets andra kvartal.

Porträtt av stadskassör Claes Augustin Montelius. 65 x 57 cm.

Aktuellt bud 3 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JAN HÅFSTRÖM, färglitografi, signerad och numrerad 50/70. Daterad 2011.

Mr Walker. Bladstorlek 62 x 62 cm.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GERT MARCUS, olja på duk, signerad och daterad 1960 a tergo.

"Serre de la Madone". "Denouement Rouge_Nior". 100 x 100 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JENS CHRISTIAN BENNEDSEN, olja på duk, signerad.

Vinter, Småland. 67 x 96 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PETER ÅSTRÖM, olja på duk, signerad och daterad a tergo 1999-2000.

"City of Gotham". 150 x 130 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ERIK H OLSON, mapp med 2 serigrafier, signerade och numrerade 40.

Kompositioner. Bildmått 41 x 33 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ALBERT JOHANSSON, olja  på pannå, signerad och signerad och daterad a tergo 1980.

"Varsebli II". 92 x 122 cm.

Aktuellt bud 16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
RICHARD MORTENSEN, litografi, signerad och daterad 91, numrerad 49/100.

Komposition. Bildmått 60,5 x 45 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LENA CRONQVIST, torrnål, signerad och numrerad 151/260.

Komposition. Bildmått 14 x 16,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BENGT LINDSTRÖM, olja på duk, signerad.

Utan titel. 38 x 46 cm.

Aktuellt bud 18 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BERT STERN, C-print, "Marilyn Monroe (From the Last Sitting)".

Signerad. Bildyta 48 x 48 cm.

Aktuellt bud 6 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
AXEL OLSON, olja på duk, uppfodrad på pannå, signerad.

Komposition. Ca 9 x 26 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BECK & JUNG, multipel, signerad daterad och numrerad 1970 2/12.

26,5 x 25,5 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARDY STRÜWER, olja på duk, signerad och daterad 1968.

"Flamingo girl". 38 x 46 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BO BESKOW, olja på duk, signerad Beskow.

Oljemålning av Bo Beskow "Marknadsliv i Fjärran Östern". 1976-7. 116 x 130 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ESAIAS THORÉN, olja på pannå, signerad.

Stenstoder på strand. 37 x 46 cm.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
IAN RUSTH, olja på pannå, signerad.

"Sommardopp". 75 x 93 cm.

Aktuellt bud 18 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
CARIN NILSON, skulptur, brons, sign. och gjutarstämpel. Tot. höjd 39 cm.

Stående kvinna. Signerad Carin Nilson. Gjutarstämpel Otto Meyers Eftr. fud. Grönpatinerad brons. Höjd 29 cm (inklusive stensockel 39 cm).

Aktuellt bud 16 050 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JAN HÅFSTRÖM, färglitografi, signerad och numrerad 36/60.

"Mr Walker på Färöarna". Bladstorlek 58 x 58 cm.

Aktuellt bud 6 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad. Daterad 1978 a tergo.

"Dimman, ljus". 91 x 208 cm.

Aktuellt bud 16 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
GERT MARCUS, olja på duk, signerad a tergo.

"Korskomposition". 110 x 110 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
STANISLAW ZOLADZ, akvarell, signerad och daterad -85.

"Båtviken". I. 26 x 56 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CLAIRE JEANNE ROBERTE COLINET, Efter. Skulptur, brons, höjd 41 cm.

"Swaying dancer". Skulptur. Stämpelsignerad Colinet. Gjutarstämpel "Garante de bronze, Paris". Brunpatinerad brons, höjd 33 cm (inklusive stenbas 40,5 cm).

Aktuellt bud 4 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TORSTEN FRIDH, Skulptur, brons. Sign. Höjd 17 cm, längd 18 cm.

"Höken och duvan". Signerad med initialer TF. Mörkpatinerad brons. Höjd 15 cm (inklusive stenbas 17 cm).

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
15 000 SEK
LEO HOLMGREN, skulptur, brons, signerad och daterad 1936, gjutarstämpel. Höjd 49 cm.

"Dansande najad". Signerad Leo H och daterad 1936. Koncipierad 1929. Gjutarstämpel Fonderie des Artistes, Paris. Grönpatinerad brons, höjd 49 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JUSSI MÄNTYNEN, Skulptur, brons, stämpelsign. H: 8,5 cm.

Björn. Stämpel signerad under Mäntynen och Made in Finland. Grönpatinerad brons, höjd 8,5 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CLAIRE JEANNE ROBERTE COLINET, Efter. Skulptur, brons, höjd 42 cm.

Dansös. Skulptur, stämpelsignerad C.L.J.R. Colinet. Gjutarstämpel "Garante de bronze, Paris". Brunpatinerad brons, höjd 34 cm (inklusive stenbas 42 cm).

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TORBJÖRN FORSBERG, Skulptur, brons, sign och numr.

Vildsvin. Signerad Forsberg och numrerad 20/30. Grönpatinerad brons, höjd 16,5 cm, längd 18,5 cm.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OTTO SCHEER, Efter. Skulptur, brons, sign.

Jaktgudinnan Diana. Stämpelsignerad Otto Sheer, Steglitz. Guldpatinerad brons, höjd 33. 5 cm (inklusive stensockel 41 cm. Signerad Otto Sheer, Steglitz.

Aktuellt bud 3 109 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CLAIRE JEANNE ROBERTE COLINET, Efter. Skulptur, brons, höjd 64 cm.

"Sundancer". Skulptur, brunpatinerad brons, stämpelsignerad C.L.J.R. Colinet. Gjutarstämpel "Studio Bronze, 100% Bronze Garanti France". Höjd 64 cm.

Aktuellt bud 17 500 SEK
Utropspris
13 000 SEK
ANTOINE LOUIS BARYE, efter, Skulptur, brons. Höjd 35 cm, längd 42 cm.

"Lion et serpent". Stämpelsignerad A. Barye. Brunpatinerad brons. Längd 42, höjd 31, (inkl. stensockel 35 cm).

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ARVID KNÖPPEL, skulptur, brons. Signerad, Gjutarstämpel Otto Meyers Eftr. Fud.

Björn. Signerad Knöppel. Gjutarstämpel Otto Meyers Eftr. fud. Grönpatinerad brons. Höjd 14 cm, längd 17 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JUSSI MÄNTYNEN, skulptur, brons, sign med initialer och dat-55.

Björn på klocka. Signerad med initialer JM och daterad -55. Med påskrift: Märkt "25 år i Barnängens tekniska fabrikers A.B". Grön/brun patinerad brons. Höjd 14,5 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
CARL MILLES, Skulptur, bronze, osign. Total höjd 19 cm.

"Lekande björn". Osignerad. Koncipierad 1905. Brunpatinerad brons. Höjd 15 cm (inklusive träbas 19 cm). Enligt Millesgården tidig/samtida gjutning.

Aktuellt bud 13 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
IVAR JOHNSSON, Skulptur, brons, osign. Höjd 4,5 cm. Längd 9 cm.

"Saul bländas". Brunpatinerad brons. Höjd 4,5 cm (inklusive träbas 7,5 cm).

Aktuellt bud 5 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1900-TAL , Skulptur, brons, monogramsignerad, numrerad I/VII. Höjd 35 cm.

Människogestalt. Monogramsignerad B och pil samt stämpelsignerad BB, numrerad I/VII. Brunpatinerad brons. Höjd 32 cm (inklusive bas 35 cm).

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CHRISTER JANSSON, Skulptur, brons, sign, numr, dat -91. Höjd 33 cm.

"Samspel". Signerad med initialer och daterad -91. Numrerad 1/5. Brunpatinerad brons, höjd 33 cm (inklusive träbas 35 cm.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
WILLIAM ZADIG, skulptur, signerad, brons, h: 28 cm.

Mor och barn. Signerad Zadig. Brunpatinerad brons. Höjd 28 cm.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PG THELANDER, Skulpturmedalj, brons. Signerad, gjutarstämpel, Höjd 12,5 cm.

"Grandville", II, gjuten bronsmedalj på sockel. signerad PG Thelander. Gjutarstämpel Founderie Monnaie de Paris. Daterad 1998. Brunpatinerad brons, höjd 12,5 cm.

Aktuellt bud 5 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800/1900-TAL , Skulptur, brons.

Kosack tar farväl. Brunpatinerad brons, höjd 19,5 cm, längd 19 cm (inklusive stenbas 25,5 cm, längd 18 cm).

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
14 000 SEK
KARL INGELIUS, olja på duk, uppfodrad på kartong, signerad och daterad -15.

Strandbränningar. 41,5 x 48 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
EDOUARD DROUOT, brons, signerad.

Såning, höjd 38 cm inklusive marmor piedestal.

Aktuellt bud 440 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
JAMES COIGNARD, carborundumgravyrer, 2 st, signerade och numrerade 24/40 resp 34/40.

"La ligne verte" resp "Inversé en AB", bladstorlek 75 x 57 resp 57 x 75 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
WILLIAM RAYMOND DOMMERSEN, tillskriven, olja på duk.

Hamnmotiv. 24x32,5 cm.

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
EMIL ÅBERG, olja på pannå signerad.

Rokoko-sällskap i landskap, 40 x 51 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RENÉ SINICKI, olja på duk signerad.

Landskap med figurer, 74 x 95 cm

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FRANCO COSTA, färgserigrafi, signerad och numrerad 76/250.

'Arte, vita'. Ca 99 x 69 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANTONI TÀPIES, carborundum  "Papier Kraft" numrerad 40/75 samt signerad. Maeght Editeur, Paris.

Bladstrl 65x90 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HALFDAN STRÖM, olja på duk, signerad och daterad -99.

"Summer night in Norway" 100x82 cm.

Inga bud
Utropspris
20 000 SEK
HENRY GUSTAFSSON, skulptur signerad.

"Lyftet", höjd 10 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PAUL ROTTERDAM, blandteknik, signerad.

Bladstrl 74x58 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1700/1800-TAL , olja på pannå.

Skepp på redden, 54 x 84 cm

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
PAUL ROTTERDAM, blandteknik signerad och daterad 75.

Komposition, bildyta 101 x 65 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ALBERT THEODOR GELLERSTEDT, akvareller 3 st signerade.

"Trädgården vid Ofverintendet Gellerstedts villa, Villagatan 20", daterad 1883, bildyta 20,5 x 17 cm. Landska med byggnader, bildyta 9,5 x 14 cm. "Öfverintendent Gellerstedts villa, Villagatan 20", daterad 1881, bildyta 24 x 17 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
EDWIN HENRY BODDINGTON, olja på pannå 2 st signerade och daterade 1868.

Landskap med figurer, 30 x 55 cm vardera

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PABLO PICASSO, efter, färglitografi, ur Verve nr 29-30 daterad 3.2.54 i trycket.

Figurer med masker. Bladstorlek 26,5 x 35 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD, tusch på japanpapper, 2 stycken, signerade.

"Perspective japonaise no 263 dma" and "Perspective japonaise no 370 cadbb". Sigill. Dagmått ca 29 x 19 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HOWARD HODGKIN, etsning med handkolorering, signerad.

Bladstorlek 11 x 15 cm.

Aktuellt bud 11 700 SEK
Utropspris
15 000 SEK
WALTER HICK TRUSCOTT, tillskriven olja på duk signerad och daterad 1862.

Skepp till havs, 70 x 90 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LENNART ROSENSOHN, akvarell, signerad.

Liggande figur. Bladstorlek 14 x 21,5 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROLF NESCH, carborundum, tiré pour l'artiste, daterad 5 mars 1970, signerad.

Bildstrl ca 59x46 cm.

Aktuellt bud 16 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
PABLO PICASSO, efter, färglitografi, ur Verve nr 29-30 daterad 30.1.54 i trycket.

Modell till häst. Bladstorlek c:a 27 x 35 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MAX ERNST, offsetlitografi i färg med reliefprägling signerad och numrerad 32/150.

"L'oiseaux caramel", bildyta 34 x 24 cm, tryckt av Pierre Chave, Vence, utgiven av Le Soleil Noir, Paris.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TORSTEN PALM, olja på duk, signerad 1913.

'Trädgård, Motiv från Badstug. Sthlm'. 39 x 49 cm.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BO ÅKE ADAMSSON, olja på pannå, signerad.

De tre vise männen. 22,5 x 25 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, "Lavards Anders", signerad.

"Lavards Anders" 15,7x11,7 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG CLAESSON, pastell, signerad.

Figurer. Bilden är från ett av SVT:s tecknade teveprogram Sagor 1978-83. I. 38 x 49 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JUSSI TAIPALEENMÄKI. Mapp med 20 st färglitografier, signerade och numrerade 87/260.

"Hommage a Cornelis". Bladstorlek 43.5 x 55.5 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
EDUARD WIIRALT, etsning, signerad samt signerad och daterad i trycket 1939, 4 etat.

"Marrakech". Plåtmått 39 x 59,5 cm.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, litografi, signerad och numrerad 120/150.

Bildmått 107 x 73 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GÖRAN IVARSSON, kol och pastell krita, signerad och daterad -87.

"Mötesplats". 135 x 169 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK

Signerat. Bildyta ca 48 x 48 cm

Aktuellt bud 7 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
KOPPARSTICK, 2 stycken, 1800-tal.

"Battle of the Nile", London 1803. Bildmått 57 x 76 cm. "The Victory obtained over the Dutch fleet by the British Squadron of the North Sea". Samtida ramar. Bildmått 51,5 x 81 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKULPTUR, brons, Ryssland, sent 1800-tal, otydligt märkt.

Stående pojke. Monterad på marmorsockel. Höjd 14 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS KNUTSSON, Olja och vax på handgjort papper.

Utan titel. 44 x 36 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
7 000 SEK
LUKAS GÖTHMAN, akryl på plastfil, signerad och daterad -99.

Utan titel. 28 x 31 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, olja på duk.

Kustmotiv med figurer. 46 x 66 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERTIL WAHLBERG, olja på duk, signerad.

Skyming i skärgården. 34 x 68 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, blandteknik på smörpapper uppklistrat på papp-pannå.

"Stenbrottet i Söndrum". 43,5 x 61,5 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK