Visar föremål 1 – 100 av 739

KONST

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Innehållet spänner över flera konsthistoriska perioder och visar på konstens idéhistoriska utveckling vilket gör att du som besökare kan bekanta dig med allt ifrån italienskt 1600-talsmåleri till det allra senaste inom contemporary.
Har du konst och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

ERLING ÄRLINGSSON, olja på duk, signerad EÄ.

Stilleben. 55,5 x 46 cm.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ARVID KNÖPPEL, skulptur, brons, signerad.

Rådjur med diande kid. Längd 20, höjd 18 cm. Bok om Arvid Knöppels "Hjortdjur".

Aktuellt bud12 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SKOLPLANSCH, Frankrike, 1900-talets andra hälft.

"Empire Britannique". Dagmått 74 x 88,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BJÖRN WENNERBERG, skulptur, brons, signerad, otydligt daterad 1/3? samt daterad 1944.

"På vakt". Längd 19, höjd 14,5 cm (exklusive sockel).

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HENRIK ALLERT, skulptur, brons, signerad.

Höjd 14 cm.

Aktuellt bud2 602 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL JOHAN TRYGG, träskulptur, signerad samt daterad 1916.

Man med basker. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud1 320 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BENGT LINDSTRÖM, färglitografi med carborundum, signerad Lindström och numr 89/99.

Utan titel (figurkomposition). Bladstorlek ca 55,5 x 75,5 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDERS KNUTSSON, litografi, signerad och numrerad 44/50, a tergo. Daterad 1980.

Bladstrl. 80x59 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GUNNAR TORHAMN, skulptur, glas, Glössner & Co, daterad 43.

Etsad dekor av kvinna med fåglar i profil. Höjd ca 38 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TANGKHA, Tibet, 1900-talets första hälft.

Gouache på tyg. 64 x 46 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHN THORGREN, olja på duk, signerad och daterad 47.

Modellakt. Bildyta 64 x 24 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN INGE HÖGLUND, akryl på duk, signerad.

Komposition. "High Chapparal". 30 x 40 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, skulptur, glas, 1900-talets mitt.

Etsad dekor av falkenerare med lagerkrans. Stämpelmärkt samt numrerad 49188/0. Höjd ca 9,5 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Utan titel (figurkomposition). Bladstorlek ca 75,5 x 56 cm.

Aktuellt bud2 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHN STOCKWELL. Pastell på papper, signerad o daterad 2003.

Landskap. 48x63 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
IKON, 1900-tal,

IKON, 1900-tal,

bemålad pannå. Risa i gulmetall. Längd 26 cm höjd 31 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOHN JON-AND, blandteknik på papp på pannå, sign.

Stilleben med hummer. 50x70 cm.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
EINAR JOLIN, olja på duk, signerad och daterad 1948.

46x38 cm.

Aktuellt bud16 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MARC CHAGALL, efter, färglitografisk affisch, Permild & Rosengren.

Charlottenborg. 50x39 cm

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ROLAND SVENSSON, färglitografi, signerad och numrerad 33/150.

Bildstrl: 37x50 cm

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ENRICO BAJ, serigrafi på pannå, signerad o numrerad 73/135.

Komposition. 55,5x38,5 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ENRICO BAJ, färgserigrafi på duk, signerad och numrerad 75/1200.

"Do Baj by Yourself". Ca 72 x 58 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRITT-INGRID "BIP" PERSSON, keramik, skulptur / ljusstake, signerad.

I form av fågel. Höjd 18,5 cm.

Aktuellt bud860 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL MILLES, efter, skulptur, patinerad brons, museikopia, signerad Millesgården, 1900-tal.

Grönpatinerat huvud. Höjd 18,5 cm. Märkt "MILLESGÅRDEN".

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKULPTUR, brons, 1900-talets andra hälft.

I form av en stegrande häst. På trä sockel. Längd ca 30 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CONRAD SELMYHR, Olja på pannå, signerad.

Norskt fjordlandskap. 24 x 31,5 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KRISTIAN KROKFORS, gouache. Signerad och daterad 83.

komposition. 24,5 x 16 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AFFISCH, Svenska Amerika Linien, 1965.

"Välkommen ombord", bildmått 98 x 57 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad Peter Dahl med blyerts.

Komposition med figurer. Bildstorlek 38,5 x 59 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
REV. THOMAS JAMES JUDKIN, olja på duk, signerad "Rev" T J Judkin.

Gårdsexteriör, 32 x 27 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KJELL ÅSLUND, olja på pannå. Signerad och daterad 1992 à tergo.

Abstrakt komposition. Bildmått 87 x 55 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LARS ANDERSSON, olja på duk, signerad LA samt daterad 92 á tergo.

Naken modell. 81x65 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LEANDER ENGSTRÖM, litografisk affisch, tryckt av Rokotryck AB, troligen omkring 1920.

"Festkonserten. Svenska Röda Korsets Hjälpverksamhet" ca 98x68 cm

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
THEO TOBIASSE, färglitografi. Signerad och numrerad 194/200 med blyerts.

"les enfants du cirque", bildmått 53,5 x 72,5 cm.

Aktuellt bud666 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EINAR NERMAN, gouache, signerad.

Yngling med kappsäck. 22,5 x 18 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TOVE JANSSON, kolteckning, signerad.

Firenze. Med dedikation till konstnärinnans kusin Torsten Hammarsten. Bildmått ca 18 x 26 cm.

Aktuellt bud4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, färglitografi. Signerad och numrerad 75/200 med blyerts.

Bildmått ca 72 x 53 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MICHEL DJANAIEFF, gouache på papper, signerad och daterad 75.

Komposition. 104x70 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANNA BOBERG, Olja på duk, signerad.

Fjordlandskap, 45 x 65 cm.

Aktuellt bud6 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, färglitografi, signerad CFR och numr 49/200 med blyerts.

"Non-violence". Bildyta ca 52 x 72 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATS RYDSTERN, olja på duk, signerad, daterad -84 a tergo.

"Röd teburk". 73,5 x 91 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK

Utan titel (figurkomposition). Bladstorlek ca 75 x 56 cm.

Aktuellt bud1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VIVIAN OEL, väggskulptur i form av stenplatta. Signerad.

Ristad och förgylld dekor av kvinnoansikte. Höjd ca 53 och längd ca 41 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
IMAGINISTERNA, mapp "Image" Image förlag 1948. 6 blad originalgrafik.

C O Hultén, Gudrun Åhlberg-Kriland, Gösta Kriland, Max Walter Svanberg och Anders Österlin(signerat). Med essay av Ilmar Laaban. Bladstlk ca 39x28 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OLLE NYMAN, färglitografi. Numrerad 537225 samt signerad.

Diameter 27,5 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OLLE NYMAN, färglitografi. Numrerad 224/240 samt signerad och daterad -90.

Bildstrl 45,5x32 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
REUBEN UGBINE, skulptur, signerad och daterad 1987.

terrakotta. Kvinna med skålar. Höjd ca 38 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLLI JOKI, blandteknik, signerad och daterad 1998.

"Kvällen", bildstorlek 40 x 55 cm.

Aktuellt bud180 EUR
Utropspris
300 EUR
YRJÖ OLLILA, olja på duk, signerad och daterad 1910.

Förarbete till Nationalteaterns takfresk. 100x80 cm.

Aktuellt bud1 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BOKSTÖD, ETT PAR, trä, art deco, signerade J. De Weert.

Skurna och bemålade, i form av hästhuvud. Höjd 23,5 cm.

Aktuellt bud95 EUR
Utropspris
200 EUR
OLLI JOKI, olja på duk, signerad och daterad 1984.

"Från Malaga", 60 x 101 cm.

Aktuellt bud300 EUR
Utropspris
600 EUR
ILMARI AALTO, olja på pannå, signerad och daterad -27.

Söndag vid gruvan. 49x57 cm.

Aktuellt bud600 EUR
Utropspris
800 EUR
ANTTI LAMPISUO, olja på duk, signerad.

Blommor i vas, 35 x 27 cm.

Aktuellt bud120 EUR
Utropspris
200 EUR
MIKLOS NEMETH, blandteknik på pannå, signerad.

Klockrummet. 68x85 cm.

Aktuellt bud160 EUR
Utropspris
200 EUR
EERO SNELLMAN, olja på duk, signerad och daterad 1942.

Båtar på stranden. 55x38 cm.

Aktuellt bud320 EUR
Utropspris
800 EUR
ANTONI TÀPIES, litografi, signerad, numrerad 48/99.

Utan titel. 56x76 cm.

Aktuellt bud480 EUR
Utropspris
1 000 EUR
OLLI JOKI, olja på duk, signerad och daterad 2001.

"Vänner träffas", 100 x 110 cm.

Aktuellt bud730 EUR
Utropspris
1 000 EUR
ANTONI TÀPIES, litografi, signerad, numrerad 88/100.

Sans titre. Bladstorlek 56x75 cm.

Aktuellt bud160 EUR
Utropspris
300 EUR
ILMARI AALTO, olja på duk, signerad och daterad -14.

Mansporträtt. 52x64,5 cm.

Aktuellt bud520 EUR
Utropspris
800 EUR
AFFISCH, efter Crepien, "Lefèvre Utile LU", ca 1930.

Passepartout 79 x 61 cm.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
200 EUR
VEIKKO VIONOJA, olja på duk, signerad VL (Veikko Laine) och Vionoja, daterad -32.

Landskap med kyrka. 44 x 65 cm.

Aktuellt bud300 EUR
Utropspris
400 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, serigrafi, signerad, märkt 44/60 samt daterad 1969.

Komposition. 41 x50 cm.

Aktuellt bud180 EUR
Utropspris
300 EUR
GILLIS HAFSTRÖM, olja på duk. Signerad och daterad D-f(Düsseldorf) 74.

Flicka med fågel. 39,5 x 28,5 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad Peter Dahl och numrerad P.T. med blyerts.

Omfamning. Bladstorlek 88 x 61 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GIDEON BÖRJE, olja på duk, signerad G Börje och daterad -42.

Modell i interiör. 82 x 60 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BENGT LINDSTRÖM, olja på duk, signerad Lindström.

"Sångerskan". 46 x 38 cm.

Aktuellt bud18 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
GRAHAM SUTHERLAND, originalfärglitografi, ur XX:e siècle, tryckt av Mourlot, Paris 1972.

Komposition. Bladstorlek 31 x 24 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ANDRÉ MASSON, originalfärglitografi, 1972.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MARC CHAGALL, originalfärglitografi.

"Nocturne à Vence", bladstorlek 32 x 24 cm.

Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOAN MIRÓ, originalfärglitografi, ur Derrière le Miroir no 151-152, 1965.

Komposition. Bladstorlek c:a 38 x 27,5 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILLIAM SWEETLOVE, skulptur, plast, signerad och numrerad  195/300.

"Small cloned Penguin with water bottle". Vit. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PABLO PICASSO, efter, färglitografi, sign i trycket.

Porträtt. C:a 53 x 39 cm.

Aktuellt bud950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOAN MIRÓ, originalfärglitografi, ur Derrière le Miroir no 164-165 1967.

Komposition. Bladstorlek c:a 38 x 27,5

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALY BEN SALEM, gouache med guld och silverfärg, signerad och daterad -47.

Kvinnor. Bildyta 77 x 56 cm.

Aktuellt bud24 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
MAX ERNST, fotolitografi i femfärg, signerad och numrerad 13/96.

"Tête d'homme", utförd 1971. 72 x 58 cm.

Aktuellt bud6 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
EINAR NERMAN, blandteknik, signerad.

"Domaren". 30 x 19,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GERHARD NORDSTRÖM, olja på duk, signerad.

Stilleben. 37 x 54 cm.

Aktuellt bud1 010 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TYRA LUNDGREN, etsning, signerad och daterad -51.

"Min terass på Idra mot egeiska havet". Plåtstorlek 24,5 x 22 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PABLO PICASSO, efter, utställningsaffisch, J CH Sorensen Köpenhamn 1968.

"21/9 - 10/11 - 1968 LOUSIANA". Dagmått 84 x 60,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ESAIAS THORÉN, teckningar, 5 st, signerade och daterade -81.

Kompositioner. Dagmått ca 14 x 27, 19 x 12, 19,5 x 12,5, 19 x 13, 21 x 13 cm.

Aktuellt bud1 707 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANTON GENBERG, olja på duk, signerad.

Landskap. 30 x 46 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GUNNAR TORHAMN, akvarell, signerad.

Kyrkointeriör. 44 x 55 cm.

Aktuellt bud3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ERIC HALLSTRÖM, olja på duk,  signerad.

Landskap. 59 x 67 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FRANS LARSSON, olja på pannå, signerad.

Speleman. 21 x 20,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FRANS WILHELM ODELMARK, olja på duk, signerad.

"Middag för kardinalerna".73 x 53 cm.

Aktuellt bud3 407 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PENTTI LUMIKANGAS, etsningar, 12/13 signerade, märkta 1/100.

"Architectura". À ca 45x30 cm.

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
800 EUR
JUHANI LINNOVAARA, NYTT ÅR.

JUHANI LINNOVAARA, NYTT ÅR.

Signerad och daterad 1.1 -85. Teckning 26,5x34 cm.

Aktuellt bud150 EUR
Utropspris
650 EUR
ALFRED WAHLBERG, olja på duk, signerad Beaulieu -77.

Grönskande trädgård. Bildmått 42 x 62 cm.

Aktuellt bud19 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
BRUNO LILJEFORS, olja på duk, signerad.

Räv och änder i vinterlandskap. Bildens mått 34 x 49 cm.

Aktuellt bud112 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
WALDEMAR SJÖLANDER, olja på pannå, signerad.

Stilleben. Bildmått 58,5 x 71 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TIMO SOLIN, skulptur, signerad.

Bemålad metall monterad på plexiglasskiva. Höjd 45 cm.

Aktuellt bud3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, tidigt 1800-tal.

Porträtt. 62 x 48 cm.

Aktuellt bud6 022 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal.

Motiv från Italien. Bildmått 111 x 158 cm.

Aktuellt bud18 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KAREL APPEL, färglitografi, signerad.

Komposition. Dagmått 47,5 x 47,5 cm.

Aktuellt bud3 019 SEK
Utropspris
2 000 SEK
THEODOR LUNDH, olja på duk signerad och daterad Paris 1845.

Rastande kvinnor med häst, 73 x 60 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BENGT ORUP, olja på duk signerad.

Solnedgång, 66 x 82 cm.

Aktuellt bud2 950 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OWE ZERGE, blyerts, signerad.

OWE ZERGE, blyerts, signerad.

Vas med tulpaner. 33x25 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STEFAN KARLSSON, olja på duk monogramsignerad och daterad 92.

"Alla vägar leder till Kanarieöarna", 41 x 33 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OSSIAN ELGSTRÖM, blandteknik monogramsignerad  och daterad 1945.

Fornnordiskt motiv, bildyta 33 x 48 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK