KONST

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Innehållet spänner över flera konsthistoriska perioder och visar på konstens idéhistoriska utveckling vilket gör att du som besökare kan bekanta dig med allt ifrån italienskt 1600-talsmåleri till det allra senaste inom contemporary.
Har du konst och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

GUSTAF ADOLF FAHLE, olja på duk, signerad.

"Rune vid homman, Stångskär". 25 x 44 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FANNY HJELM, olja på pannå, signerad och daterad 1923.

Blomsterstilleben. 28 x 39 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
THURE WALLNER, olja på duk, signerad.

Fåglar. 38 x 55 cm.

Aktuellt bud 15 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JULES SCHYL,  olja på pannå, signerad och daterad -41,

Clown. 64x48,5 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MARC CHAGALL, färglitografi ur Lithographe II.

"L'inspiré" bladstorl 32 x 24 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOTTFRID VIRGIN, olja på duk, uppfodrad på pannå, sign och daterad 1870.

Sittande man. 64 x 51 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PETER FREUDENTHAL, akryl på duk, signerad och daterad a tergo 1972.

"Ajax". 34 x 41 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUSTAV ARNE, olja på duk, signerad och daterad 1958.

"Röda tak". Hälsingborg. ca 55x73 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MÅRTEN GARBRING, olja på duk, signerad och daterad -76.

"Bohuslän". 50 x 75 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUSTAV ARNE, olja på duk, signerad och daterad 1954.

Nät på tork. 50x66 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AXEL FRIDELL, torrnål stämpelsignared.

"Stående naken modell (Naket Ingrid XV)", bildyta 18,5 x 12 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MOSSE STOOPENDAAL, olja på duk, signerad och daterad  1941.

Vinterhare. 51x74 cm.

Aktuellt bud 10 501 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JOHN NOEL SMITH, pastell signerad och daterad otydligt 1980-tal.

Oramad. Bladstlk ca 26x21 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
AXEL FRIDELL, torrnål.

AXEL FRIDELL, torrnål.

"Tak i Stockholm II", bildyta 25 x 18 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHRISTIAN BERG, Litografi, signerad o daterad 1957.

"Tre träd". Provtryck, originallitografi. Bladets storlek ca 50x31

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MARC CHAGALL, färglitografi, ur Derrière le Miroir nr 182 1969.

"Rêverie", 32 x 43 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROBERTO MATTA, färgakvatintetsning, signerad och numrerad 8/125.

35 x 26 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MARC CHAGALL, färglitografi, ur Chagall Lithographe II.

"Le Ciel des Amoureux", bladstorlek 32 x 24 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PETER TILLBERG, olja på duk, signerad med penna a tergo.

Ansikte. 107 x 79 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK

35 x 26 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOAN MIRÓ, färgserigrafisk affisch, Kristianstad 1993.

Bladstorlek 100 x 70 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, serigrafi, signerad och daterad -99, numrerad 14/100.

Vision. Bildstorlek 38,5 x 38,5 cm.

Aktuellt bud 225 EUR
Utropspris
400 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, gouache, signerad och daterad -89.

Komposition. Bildstorlek 47,5 x 63 cm.

Aktuellt bud 360 EUR
Utropspris
400 EUR
SALVADOR DALÍ, färglitografi och torrnål med relieftryck, signerad och numrerad CLXVIII/CLXXXXV.

'Conquest of Cosmos II: The Latecomer of the Last Planet'. På BFK Rives papper. Bladstorlek 97x67 cm. Bildstorlek 74,5x55,5 cm.

Aktuellt bud 870 EUR
Utropspris
800 EUR
KARTA / STADSPLAN, handkolorerad litografi, F.Tengström & F.Liewendahl, Helsingfors 1837.

"Plan af Helsingfors utgifven 1837 af C. W. Gyldén". Bildstorlek ca 40,5 x 50 cm.

Aktuellt bud 420 EUR
Utropspris
400 EUR
EGON MEURONEN, akvarell, signerad -91.

"Yksin pysäkillä" (Ensam på hållplatsen), passepartout 24x28 cm.

Aktuellt bud 266 EUR
Utropspris
300 EUR
SALVADOR DALÍ, färglitografi och torrnål med relieftryck, signerad och numrerad CXIX/CLXXXXV.

'Conquest of Cosmos II: Saturnalian Giraffe'. På Arches papper. Bladstorlek 96x64,5 cm. Bildstorlek 75,5x55,5 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
800 EUR
MARCUS COLLIN, pastell, signerad och daterad 57.

Marknad i Frankrike. Bildstorlek 48 x 62,5 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
700 EUR
LEA IGNATIUS, olja på masonit, signerad och daterad -51.

Höstvind. 45 x 54,5 cm.

Aktuellt bud 120 EUR
Utropspris
400 EUR
CARLO SESSA, relief, brons, signerad i godset C. Sessa, daterad Natale 1968.

"Pax Hominibus...", 17,5x24,5 cm. A tergo märkt: "opera di Carlo Sessa, tiratura limitata a 99 esemplari - ed. E.A. Fiera Milano - ". Tillverkarens stämpel Bertoni Milano.

Aktuellt bud 45 EUR
Utropspris
200 EUR
JOAN MIRÓ, färglitografi, 1975,  signerad och numrerad XXIII/LXXX.

"Lithograph II". Dagmått 43,5 x 35,5 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
HENRIK ALLERT, skulptur, kermaik, signerad.

Delvis glaserad. Häst. Höjd 29 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HUGO ÖFVERSTRÖM, olja på pannå, signerad.

Båtar vid kaj. 50 x 61 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HENRI CARTIER-BRESSON, gelatinsilverfotografi stämplad av fotografen och Magnum Photos Incorporated a tergo.

”Dessau camp for refugees, an informer is recognized by a woman whom she had betrayed to the Gestapo, 1945”. Oramad. Även stämplad Gernsheim Collection a tergo. Pressbild. 16,5 x 25 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK

”Boys playing in Sevilla, 1933”. Oramad. Även stämplad Gernsheim Collection a tergo. Pressbild. 16,5 x 25 cm.

Aktuellt bud 21 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HENRI CARTIER-BRESSON, gelatinsilverfotografi med fotografens stämpel samt copyrightstämpel från Europapress AB a tergo.

Paris 6e arrondissementet Quai St Michel 22-25 augusti 1944. Pressbild. Framtaget på slutet av 1960-talet. 19,7 x 29,5 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK

Paris, 26 augusti 1944. Paris är befriat. 8e arrondissementet, Avenue Champs-Elysées. General De Gaulle leder marschen från Triumfbågen till katedral Notre-Dame. Han följs av Georges Bidault (President of the national council of the French Resistance), André Le Troquier (FRA) och de franska generalerna Koenig och Le Clerc. Pressbild. Framtaget på slutet av 1960-talet. 20 x 29,5 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
10 000 SEK

Paris, World War II, Liberation 24-25 augusti 1944. Pressbild. Framtaget på slutet av 1960-talet. Röda Korset- arbetare håller tillbaka massorna som firar de allierades ankomst. 19,5 x 29,5 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK

”Sunday on the banks of the Marne, 1938/39”. Oramad. Även stämplad Gernsheim Collection a tergo. Pressbild. 16,5 x 25 cm.

Aktuellt bud 15 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK

Paris. 26 augusti. 75001. Place de la Concorde. Folkmassan hyllar General De Gaulle som går främst i paraden som går från Triumfbågen till Notre-Dame. Pressbild. Framtaget på slutet av 1960-talet. 19,7 x 29,5 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK

Troligen Paris augusti 1944. Pressbild. Framtaget på slutet av 1960-talet. 20 x 29 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK

Tyskland, april 1945. Dessau. Ett transitläger för flyktingar placerat mellan de amerikanska och sovjetiska zonerna. Här finns politiska fångar, tvångsarbetare, fördrivna personer, som återvänder från den tyska östfronten som befriats av sovjet. Franska och belgiska tvångsarbetare. Pressbild. Framtaget på slutet av 1960-talet. 20 x 29,5 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK

”Russians in Shanghai, 1949”. Oramad. Även stämplad Gernsheim Collection a tergo. Pressbild. 16,5 x 25 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK

"Matisse in his studio at Venice", 1944. Pressbild. Oramad. Även stämplad Gernsheim Collection a tergo. 16,5 x 25 cm.

Aktuellt bud 8 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HENRI CARTIER BRESSON, gelatinsilverfotografi med fotografens stämpel samt copyrightstämpel från Europapress AB a tergo.

Frankrike Dordogne, de Vergt ledare för motståndsrörelsen (till vänster) och en medlem i FFI, 1944. Pressbild. Framtaget på slutet av 1960-talet. 20 x 29 cm.

Aktuellt bud 7 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
RUDOLF CARLBORG, Akvarell, signerad R. Carlborg och daterad 1950.

"Mönstringsdagen". (Kv. Perseus 8, Baggensgatan 13, 1772). Akvarell 35 x 31,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RUDOLF CARLBORG, Akvarell, signerad R. Carlborg och daterad 1952.

Schackspelarna. Akvarell 35 x 31,5 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RUDOLF CARLBORG, Akvarell, otydligt signerad R. Carlborg och daterad 1952.

"Spelpartiet" (Norra Hamngatan 8, Göteborg, 1790). Akvarell 35 x 32 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK

"Intervjun" (Kv. Sjöhästen 1, Jungfrugatan 2, ca 1895) Akvarell 34,5 x 32 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RUDOLF CARLBORG, Akvarell, signerad R. Carlborg och daterad 1946.

"Köksvisit" (Kv. Krejaren 1, Sibyllegatan 25, 1913). Akvarell 35 x 31 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RUDOLF CARLBORG, Akvarell, signerad R. Carlborg och daterad 1949.

"F.d Figurantskan" (Kv. Hägern större 12, Drottninggatan 31, omkring 1875). Akvarell 35 x 31 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK

"Julafton" (Kv. Perseus 6, Baggesgatan 17). Akvarell 34,5 x 32 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RUDOLF CARLBORG, Akvarell, signerad R. Carlborg och daterad 1947.

"God morgon..." (Kv. Veterinären 8, Karlavägen 85, 1916). Akvarell 34,5 x 32 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK

"Sammanträdet" (Kv. Gråmunkeholmen 1 och 2, Birger Jarlstorg 2, Bengt Oxenstiernas palats9, 1893). Akvarell 34,5 x 31,5 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RUDOLF CARLBORG, Akvarell, signerad R. Carlborg och daterad 1941.

Kuriosakabinettet. Akvarell 34 x 26,5 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, skulptur, rödlackerat stål på sockel av sten, signerad CFR och numrerad 25/50.

"Non-violence (Röd)". Längd 38, bredd 8, höjd 25,5 cm.

Aktuellt bud 10 550 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KERSTIN LUNDBERG-STENMAN, olja på masonit, signerad och daterad 1971.

Månsken, mått ca 45x37 cm

Aktuellt bud 1 250 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PETER JOHANSSON, serigrafi, "The Raw Material of Progress", signerad o numrerad 83/150, år 92-2001.

Bladstorlek 43 x 38 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BO LARSSON, färglitografi, signerad och numrerad 207/ 400.

"Malongen", Nytorget, Stockholm. Utförd 2005. I. 39 x 51 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
IVAN IVARSON, träsnitt, signerad Ivan Ivarson och numrerad 8/20 med blyerts.

Kvinna vid strand. Bildyta 48 x 35 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLLE HJORTZBERG, olja på duk, signerad.

Figur på strandpromenad. Alassio. 38 x 46 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL ELDH, skulptur, patinerad brons. Signerad och märkt H. Bergman Fud.

Stående kvinnofigur. Monterad på svartlackerad träsockel märkt med plakett av silver. Höjd ca 21,5 cm.

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
GUNILLA DIGMAN WENDEL, olja på duk, signerad o daterad 1968.

"Kvarteret som sprängdes". Ca 35 x 30 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARL KAUFMANN, olja på pannå, signerad B. Lambert.

"Frühling - Walde". Pannå 30 x 48 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, akvarellerat linoleumsnitt, signerad Sven Erixson med blyerts.

Utförd 1944. "Flykten över fjället". 41 x 31,5 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARVID KNÖPPEL, fat, brons. Signerat. Gjutarstämplar Otto Meyers efterträdare 1920-/30-tal.

Godronnerat fat med stående kvinnofigur. Höjd ca 13, diameter ca 17 cm.

Aktuellt bud 999 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GRETA P:SON DIGMAN, olja på duk, Signerad med monogram samt signerad a tergo.

"Josef och Fru Potifar". Ca 29 x 22 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KARL AXEL PEHRSON, Färglitografi, signerad och numrerad 516/600. Daterad -91.

Exotiska blommor. Bildstorlek ca 32,5 x 60 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MONA HUSS WALIN, färglitografi, signerad, numrerad 302/350 och daterad- 89.

Klippbadare. Bildstorlek ca 31 x 23 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROLAND SVENSSON, färglitografier, 4 st, "Årstiderna i Skärgården", signerade och numrerade 79/275.

"Årstiderna i skärgården" - "Vårkväll i Gillöga", "Sommarbris", "Höst i Nasen", "Vintermöda". I. 30 x 40 cm.

Aktuellt bud 1 850 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HANS ARNOLD, Blandteknik, signerad Arnold.

Modell i landskap. I. 33 x 46 cm.

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PRIMUS MORTIMER PETTERSSON, olja på pannå, signerad.

Vinterlandskap i solnedgång. 33x41 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
EDDIE FIGGE, olja på duk, a tergo signerad Eddie Figge och daterad 1943.

"Ung målare" (Porträtt av konstnärens make, konstnären Rune Jansson). 55 x 46 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHAN GUSTAF SANDBERG, Tuschlavering, signerad "Souvenir af J. G. Sandberg".

Hercules. I. 14 x 10 cm. Samtida ram.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad, numrerad 17/460 och daterad -78.

Kyssande par. Bildstorlek 28x37 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FELIX HATZ, olja och blyerts på duk, signerad Hatz.

Invasionsland (Normandie). Utförd vid mitten av 1960-talet. 50 x 61 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BENGT LANDIN, färglitografi, signerad o numrerad 100/225.

Ca 56 x 41 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MÅRTEN ANDERSSON, blandteknik, akvarell och litografi, signerad och numrerad 351/385.

Bladstrl. 48 x59 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GRAVERAD KARTA, kolorerad, 1700-tal av Mattheus Seutter, Tyskland 1678-1757.

"Portugallia et Algarbia Regna". P. 50 x 57 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FRITHIOF BERGLUND, olja på pannå, signerad.

Blomsterstilleben. 28x35 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, Olja på duk, Signerad Henry och daterad -59.

Kvinna i tankar. Duk 46 x 38 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MAX WALTER SVANBERG, teckning i blått bläck, signerad och daterad -60.

Figurer. Bladstorlek 20 x 15 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG CLAESSON(SLAS), olja på duk, signerad.

Sittande modell mot svart. Duk 92 x 73 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
WILHELM WAHLGREN, olja på duk, signerad och daterad -87.

Skepp på stormigt hav. 98 x 132 cm.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LENNART OLAUSSON, akvarell, signerad och daterad -88.

Ko. 19 x 28 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MAURITZ KARSTRÖM, olja på duk, signerad.

"Predikanten och Sjömanen". 116 x 73 cm. Oramad.

Aktuellt bud 16 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
EMIL ZOIR, olja på duk, signerad.

Figurer i skymning. Duk 154 x 97 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARMELO PAFUMI, olja på pannå, signerad.

"Place de Tertre, Paris". 47 x 59 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARTA, belägringskarta över delar av Norge, 1700/1800-tal.

Plan der Belagerung von Fridrichshall, edirt von Iohann Baptist Homann der Rome. Bildstrl. 49x48 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LUDWIG BLUME-SIEBERT, kopia efter, olja på duk, bär signatur "nach" Blume.

Korgmakaren. Duk 26 x 21 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ROLAND KEMPE, olja på duk, signerad.

I ateljén. Duk 27 x 35 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JÖRGEN ZETTERQUIST, olja på duk, signerad Jörgen Zetterquist och daterad -72.

Mamma och bar vid matbord. 70 x 55 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AARRE AALTONEN, skulptur, brons, signerad och daterad 1929.

Mor och barn. Längd 15 cm, höjd 16,5 cm.

Aktuellt bud 340 EUR
Utropspris
400 EUR
VEIKKO LAUKKANEN, olja på duk, uppfodrad på masonit, signerad och daterad 1975.

"Kivi" (Sten). 60 x 85 cm.

Aktuellt bud 540 EUR
Utropspris
600 EUR
CALLE ÖRNEMARK, 2 st, blandteknik, signerade CÖ.

Kompositioner. Dagmått 17 x 12 respektive bladstorlek ca 40 x 26 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CALLE ÖRNEMARK, blandtekniker, signerade CÖ.

Kompositioner. Bildernas mått ca 28 x 25 respektive 34 x 24 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
OLI SIHVONEN, färglitografi, signerad, daterad 89 och numrerad 6/100.

Komposition. Bladstorlek ca 95,5 x 116 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKULPTUR, patinerad metall, Frankrike, omkring sekelskiftet 1900.

Riddare till häst. Höjd 36 cm (inklusive sockel).

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DAVID FARQUHARSON, olja på duk, signerad och daterad 1890.

"The Grey Mare's Tail". Bildstorlek 44 x 34,5 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
600 EUR
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, à tergo signerad D.Martens. 1800-tal.

Stilleben. 37x46 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK