KONST

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Innehållet spänner över flera konsthistoriska perioder och visar på konstens idéhistoriska utveckling vilket gör att du som besökare kan bekanta dig med allt ifrån italienskt 1600-talsmåleri till det allra senaste inom contemporary.
Har du konst och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på papper, monogramsignerrad D.W.?, omkring sekelskiftet 1900.

Kvinna vid vattendrag. 55,5 x 46 cm.

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOTTFRID KALLSTENIUS, olja på duk, signerad och daterad  Vestervik 1911.

"Skyming". Duk 50 x 62 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal. Olja på duk, signerad.

Mansportätt, enligt uppgift Axel Wilhelm Bolinder 1798-1865, tullförvaltare i Ystad. Duk 40 x 34 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
1 800 SEK
CLAY KETTER, gips, trä, metall och spackel, signerad och daterad 1995.

"Godseye W.I:P", 71,5 x 71,5 cm.

Aktuellt bud 13 500 SEK
Utropspris
40 000 SEK
SONIA DELAUNAY, färglitografi, signerad och numrerad 33/125.

Komposition, bildstorlek ca 53 x 50 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, två stycken, stengods, "Malin" och "Johanna", Gustavsberg.

Höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud 1 439 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, 1919, signerad.

"Lavards Anders". P. 15.7 x 11.7 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JONAS CARL LINNERHIELM, fyra teckningar i blyerts, ej signerade.

1. Hela Trollhättefallet samt Hunne- och Hallberg på långt håll. Tecknat efter Sköldebrand. 37,5x54 cm 2. Göta Elf ofvanföre Trollhättefallen/ Hallberg/Hunneberg. Teknand efter Sköldebrand. 37,5x54 cm 3. Ström. Efter Sjöldebrands teckning. 37,5x54 cm. 4. Åkersv... och Älfven nedarföre fallen. Tecknadt efter Sjöldebrand. 37,5x54 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HELENE SCHJERFBECK, mapp, 48st reproduktioner, Gotthard Johansson, numrerad 357, Nordisk Rotogravyr Stockholm 1945.

Klotkassett. Varierande storlek på motiven, passepartoutmåttet 45 x 40 cm.

Aktuellt bud 17 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MINIATYR, 1800-tal. efter Rubens.

Älskog. 9 x 7 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VICTOR VASARELY, färgserigrafi, "Blomsterflicka", signerad och numrerad HC XXVI/XXXV.

Ur mappen "Figurativ" 1987. 71x46 cm.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LENNART OLAUSSON, olja på duk signerad,

"Landskap I", ca 55x48 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ELSE HERMANSSON, olja på duk, signerad.

kustmotiv. ca 26x21 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLLE NYMAN, färgfotografi, numrerad 10/20 samt signerad.

Bladstrl 53,5x42 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BIRGER LJUNGQUIST, olja på pannå, signerad och daterad 1941,

Sittande kvinna. ca 27x35 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MIHAIL SIMEONOV, blandtekning, signerad,

Komposition, ca 52,5x74,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800-TAL , olja på pannå.

Landskap med herde, 17 x 22,5 cm

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HENNING HOUGAARD, olja på duk, signderad.

Hare i vinterlandskap. 65x100 cm.

Aktuellt bud 2 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MAX MARCUS, Olja på duk, signerad och daterad -03.

"Djurgårdsstaden". Duk 83 x 60 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN RENQVIST, Akvarell, signerad (blekt) TR och daterad -60.

"Ute och inne". I. 44 x 61 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MARC CHAGALL, färglitografi, ur Verve 37-38 1960.

"Job in despair". Bildstorlek 35 x 25,5 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SAMLING FOTOGRAFIER, Europa Film, 1940/50-tal.

Bladstorlekar mellan 25,5 x 20 cm - 23,5 x 30,5 cm. Några med stämplar från Europa-Film AB och Bladh & Löfstedt på baksidan. Flera av dem är stillbilder från filmen "Möte i natten" (regi: Hasse Ekman. Skådespelare: Hasse Ekman, Eva Dahlbeck, Hugo Björne, Eivor Landström, Sigge Fürst, Carl Reinholdz, Tord Bernheim, Peter Lindgren)

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DONALD BAECHLER, utställningsaffish, signerad och daterad 2003. Galleri Bohman, 2003.

70 x 100 cm. Med dedikation.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GENERALSTABENS KARTOR ÖVFER SVERIGE, 8 st. 1800/1900-tal.

"Mora" 1913. "Huseby" 1877. "Örebro" 1877. "Hedemora" 1894. "Norrköping" 1880. "Gysinge" 1859. "Upsala" 1876. "Karlstad" 1888. 50x67 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SALVADOR DALI, handkolorerad torrnålsetsning, signerad, E.A,

"Vieux Faust", Ur "Faust", ca 23x31 cm.

Aktuellt bud 4 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK

"Femme au cochon", ur Faust, ca 23,5x31,5 cm.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GUNNAR NORRMAN, blyertsteckning, signerad och daterad 1955.

"Från grästuvan". 29 x 20 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK

"Job praying". Bildstorlek 34,5 x 25 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OSSIAN ELGSTRÖM, blyerts och kolkrita på papper, monogramsign.

Bildstrl. 57 x 72 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PER DANIEL HOLM, akvarell och blyerts på papper.

Fjällandskap. À tergo inskriberad ”Att denna akvarell är målad af Professor P. D. Holm intygas. Stockholm den 8 mars 1904 Gustaf Adlercrantz Bouppteckningsman” i bläck. 24,1 x 34,1 cm, bildstorlek 23 x 33,5 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ITALIENSK SKOLA, teckning, rödkrita, 1600/1700-tal.

Sittande manlig modell med utsträckt ben (recto); sittande modell på stensockel (verso). Rödkrita med vitt. 357 x 431 mm. Oramad.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LENA CRONQVIST, litografi, signerad och numrerad 2/10.

Ur mappen: "August Strindberg, Ett Drömspel". Tryckt av Atelier Clot, Paris, utgiven av Edourd Weiss, Paris och Öivind Johansen, Oslo. Ca 73x52 cm.

Aktuellt bud 651 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TOPOGRAFISKA PANORAMAFOTOGRAFIER, ett par, Istanbul, Turkiet, sent 1800-tal.

Vardera fem stycken sammanfogade inramade fotografier. Påskrifter i blyerts som utmärker olika landmärken så som krigsministeriet, Kasim Pasha-mosken, Kadiköy, Hagia Sophia, Sultanahmet-mosken och Galatabron. Bildmått 135 x 21 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ENRICO BAJ, blandteknik med collage på textil och litografi.

"The military strategist/Le Stratége Militaire/Sahuguet d'amarzit d'Espagnac". I en upplaga om 300 exemplar. Detta exemplar saknar den signerade etiketten a tergo. Ca 89 x 60 cm.

Aktuellt bud 1 444 SEK
Utropspris
8 000 SEK
IKON, Ryssland 1800-talets slut.

Sankt Göran och draken. Storlek 29x23 cm

Aktuellt bud 270 EUR
Utropspris
200 EUR
JACOB HÄGG, efter, gouache, monogramsignerad OH, 1930-tal.

Fregatten Eugenie. A tergo text: "Otto Hallström Karlskrona den 27 april 1937".

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
KIRSI NEUVONEN, etsning, signerad och daterad -90, numrerad 102/125.

Komposition, plåtstorlek 14.5 x 19.5 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
150 EUR
ANDREAS MOE, olja på duk, signerad och daterad 1915.

Vintervy, 50 x 68 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
150 EUR
AARRE AALTONEN, bronsrelief, signerad och daterad 1938.

"Emil Juurinen". 50,5 x 38,5 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
OKÄND KONSTNÄR, patinerad gips, signerad ELG.

Ibis. Höjd 22,5 cm.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
150 EUR
PAULA OKSMAN, olja på duk, signerad och daterad -98.

Stilleben, 35 x 50 cm.

Aktuellt bud 155 EUR
Utropspris
250 EUR
KATJA MESIKÄMMEN, serigrafi, signerad och daterad -06, numrerad H.C.

"La dolce vita". Bildstorlek 37 x 27 cm.

Aktuellt bud 140 EUR
Utropspris
200 EUR
INTO LINTURI, olja på duk, signerad och daterad 1943.

Snön smälter. A tergo en målning, signerad och daterad 1930. 38,5 x 45 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
400 EUR
KOPPARSTICK, 1700-tal.

KOPPARSTICK, 1700-tal.

"David et Bethzabée", efter Rembrandt av Jean-Michel Moreau, troligen 1763. 38x47 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
150 EUR
TERRY LAAKSO, olja på fiberplatta, signerad och daterad 2017.

"Yksi kala kaikille" (En fisk för alla). 55 x 40 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
400 EUR
BJÖRN NYMAN, akryl, signerad och daterad 1982.

"Nathalie". Passepartout 57 x 44 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
400 EUR
AUKUSTI KOIVISTO, pastell, signerad och daterad 1962.

Amaryllis, 54 x 37 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
PAULI VUORISALO, olja på masonit, signerad a tergo.

Abstrakt. A tergo målning. 120 x 80 cm.

Aktuellt bud 141 EUR
Utropspris
300 EUR
VENNY SOLDAN-BROFELDT, olja på duk, uppfodrad på kartong, signerad och daterad -43.

Sjölandskap från Hiidenvesi. 24 x 36,5 cm.

Aktuellt bud 920 EUR
Utropspris
1 200 EUR
JUHO RISSANEN, VID FÖNSTRET.

JUHO RISSANEN, VID FÖNSTRET.

Sign. Olja på duk, 98x80 cm.

Aktuellt bud 840 EUR
Utropspris
3 500 EUR
PER STENIUS, olja på masonit, signerad och daterad -76.

Sittande modell, 59 x 49 cm.

Aktuellt bud 275 EUR
Utropspris
800 EUR
OSCAR REUTERSVÄRD, färglitografi, signerad och numrerad 191/200.

Komposition. Bildens mått 72 x 52 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD, färglitografi, signerad och numrerad 131/150.

Komposition. Bildens mått 75 x 54 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
HARALD SALOMON, skulptur, stengods, Rörstrand, signerad.

Bacchus. Signerad "R, H. Salomon". Längd ca 26 cm, höjd 17,5 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, signerad och daterad 97.

Stilleben med blåklint i krus med äpplen. 50 x 60 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OLLE NORDBERG, olja på pannå, signerad.

Par vid blomsterbord. 27 x 35 cm

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, blandteknik på smörpapper, signerad.

"Bildårar". ca 23x31 cm.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JACOB DAHLGREN, gicléetryck, signerad och numrerad 8/9.

Untitled (3). 40x56 cm.

Aktuellt bud 3 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERLAND CULLBERG, tusch teckning på papper, 2 st, signerade.

Figurer. ca 29x19 cm

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, två stycken, 1800-talets andra hälft, bär signatur LRH.

Interiör med herrar i samspråk vid elden. 17 x 24,5 cm. Interiör med matbord med gäster samt hund. 17 x 24,5 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DANKA JAWORSKA, blandteknik på papper, s ignerad.

Komposition i rött. Pappersstorlek ca 60 x 40 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ROBERTO MATTA, akvatintetsning, signerad och numrerad.

Polykrom figurscen. "Home' Mére". Plåtstorlek ca 48,5 x 37 cm.

Aktuellt bud 2 403 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 18/1900-TAL. Akvarell, signerad och daterad -08.

Kavalleriscen. I. 25 x 33 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RUDOLF CHOCHOLKA, skulptur, porslin, Keramos, Österrike, 1900-tal.

Två skimmelfärgade hästar. Längd 46 cm, höjd 36 cm.

Aktuellt bud 1 001 SEK
Utropspris
1 800 SEK
ALF EKBERG, skulptur, stengods, signerad på sockeln.

Äpple. Devis förgylld. Sockeln av trä, höjd 15 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal. Akvarell och gouache, signerad och daterad -92.

Söndagspromenad. I. 21 x 25 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NESBIT MUKOMBERANWA, skulptur, sten, signerad.

"WORRIED MAN" Höjd ca 13 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PETER DAHL, färglitografi, ur Fredmans epistlar, signerad med blyerts.

Figurscen. Bildstorlek ca 43 x 20 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS KARLSSON FROST, olja på duk, signerad Lars Karlsson och daterad 1980.

Utan titel. 50 x 75 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BIRGER LJUNGQUIST, olja på pannå, signerad och daterad 1956,

"Sigdes-Britta och ryssjorna", ca 66x92 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
WIFREDO LAM, färglitografi, signerad och numrerad x/xxv med blyerts.

Komposition med figurer. Bladmått 80 x 64 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANTON GENBERG, olja på pannå, signerad A Genberg och daterad 1912.

Vinterlandskap med hus i bakgrunden. 39 x 55 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
9 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, signerad Oswald.

Pojke med hundvalpar. 100 x 71 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, otydligt signerad, olja på duk, 1920 / 30-tal.

Studiointeriör med modell. Vid baksidan en Ca 93 x 65.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PHILIP VON SCHANTZ, färglitografi, signerad, numrerad 185/195 och daterad -81.

Röda vinbär. Bildstorlek ca 50 x 75 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
STAFFAN HALLSTRÖM, olja på pannå, signerad.

Enligt etikett vid baksidan titulerad "Bord" samt daterad 1955. Figurerscen med siluetter kring ett bord. Ca 64 x 119 cm.

Aktuellt bud 13 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
UNO VALLMAN, blandteknik, sign och dat 1970.

Papper på pannå. Timmerflottning. 49,5 x 64 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CURT BURSTRÖM, olja på duk, signerad.

abstrakt motiv. Mått ca 82x92 cm

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LARS FLORÉN, olja på duk, signerad L. Florén.

"Oväder". 50 x 65 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHANNES RAVN, olja på duk, signerad J Ravn och daterad -54.

Skogslandskap med fasan. 24,5 x 33,5 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BENGT ELLIS, olja på duk, signerad och daterad -46.

Kvinna med barn. 91 x 64 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
CARL MAGNUS LINDQVIST, olja på duk, signerad.

Höstlandskap. 48 x 59 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOK, "Det moderna originalträsnittet", August Brunius, med 13 träsnitt. Utgiven 1917.

Utgiven på Handpress-tryckeriets Förlag, Råsunda, 1917. Exemplar 5 av 200. Med ett träsnitt av bl a Isaac Grünewald. 31,5x26 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DAN LINDSTRAND, olja på duk, signerad.

Skogslandskap med fors. 49 x 73 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROLF MELLSTRÖM, olja på duk, signerad och daterad 1919.

Hare i vinterlandskap. 70 x 100 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALY BEN SALEM, blandteknik, signerad och daterad 1962.

Porträtt. Med dedikation. 77,5 x 56,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BENGT LINDSTRÖM, färglitografi, signerad, numrerad 18/99.

Bladmått 74 x 54 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PABLO PICASSO, lithographi på japanpapper, tryckt hos Mourlot, signerad i trycket, numrerad 23/200.

Litograferad av Henri Deschamps. Porträtt. C:a 53 x 40 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALBERTO GIACOMETTI, litografi, ur Derrière le Miroir nr 107-109, 1958.

"Anette", bladstorlek 38 x 27,5 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GEORGES BRAQUE, efter, färglitografi, ur Derrière le Miroir nr 85-86, 1956, signerad i trycket.

Komposition med fågel. Bladstorlek 37 x 54,5 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JEAN-PAUL RIOPELLE, färglitografi,  ur Derrière le Miroir nr 171 1968.

Komposition. Bladstorlek 38 x 55,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FERNANDEZ ARMAN, färglitografi, signerad och numrerad 58/150.

Komposition med gitarr och penslar. Bladstorlek 75 x 55 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOAN MIRÓ, ur Derrière le Miroir nr 203 1973.

Bladstorlek 38 x 55,5 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MARC CHAGALL, färglitografi ur Chagall Lithographe II.

"L'Apparition au Cirque", bildyta 32 x 24 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MARC CHAGALL, färglitografi, ur XX:e siècle 1969.

"Le Ballet"

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, 1911, signerad med blyerts.

"Vått" ca 15,5 x 12 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOHN NOEL SMITH, pastell signerad och daterad otydligt 1980-tal.

Oramad. Bladstlk ca 26x21 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning daterad i plåten 1917 signerad med blyerts.

"Dans i Gopsmor", ca 28 x 20 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK