Visar föremål 1 – 100 av 800

KONST

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Innehållet spänner över flera konsthistoriska perioder och visar på konstens idéhistoriska utveckling vilket gör att du som besökare kan bekanta dig med allt ifrån italienskt 1600-talsmåleri till det allra senaste inom contemporary.
Har du konst och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

IVAN AGUÉLI, olja på duk, ej signerad.

Helfigur av stående kvinna. 54 x 35,5 cm.

Aktuellt bud30 000 SEK
Utropspris
80 000 SEK
YRJÖ SAARINEN, akvarell, signerad och daterad 1943.

Nakenmodell. 48x31 cm.

Aktuellt bud300 EUR
Utropspris
800 EUR
ANTONI TÀPIES, färglitografi, signerad och
märkt epreuve d'artiste.

ANTONI TÀPIES, färglitografi, signerad och märkt epreuve d'artiste.

Ur serien ”Album St. Gallen” 1965. 46x65 cm.

Aktuellt bud164 EUR
Utropspris
400 EUR
HARALD SMEDBERG, olja på duk, uppfodrad på pannå, signerad och daterad 1943.

Kyrkogård. 35 x 25 cm.

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
200 EUR
GOTTFRID OLSSON, olja på duk, signerad och daterad -34.

Sydländskt gatumotiv. 50x40 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EMIL OLSSON, olja på duk, signerad à tergo daterad 1946.

"På badstranden". 40x47 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG WERNHEDEN, olja på duk, signerad. 1950/60-tal.

Komposition. 113x60 cm.

Aktuellt bud1 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROBERTO MATTA, färgetsning, signerad och numrerad 59/100.

Figurer. 22,5 x 15,5 cm.

Aktuellt bud1 211 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOAN MIRÓ, färglitografi, ur Miró Lithographe IV.

komposition, bladstorlek ca 24 x 31,5 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHN OSTVED, akryl och silkscreen på papper. Unique. Signerad och daterad  -07.

Jack Nicholson. Delvis Nightlight, självlysande i mörker. Bladstrl 80x60 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD, olja på duk signerad.

Omöjlig figur. T.O. 4, 73 x 92 cm.

Aktuellt bud10 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, blandteknik, signerad.

"Stora Ville tapetserar", 27 x 35 cm.

Aktuellt bud19 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BRITA AF KLERCKER, oljemålning, signerad.

"Vattenfallet", 50 x 60 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JULES SCHYL, olja på duk, signerad.

Stilleben med blommor och pumpa, 55 x 50 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SUSAN WEIL, collage, signerad och daterad a tergo 1978.

"Night wash 1978". Bildstrl 132x57 cm.

Aktuellt bud3 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SUSAN WEIL, collage, signerad och daterad 1990.

57x58 cm.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL GOTTFRIED EYBE, olja på duk signerad och daterad 1857.

Porträtt av man - midjebild, 70 x 58 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOSEF KOSIK, olja på duk, signerad a tergo.

Komposition i gult, 85 x 84 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARSTEN HVISTENDAHL, olja på duk, signerad.

Skärgårdsvik, 76 x 93 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL GOTTFRIED EYBE, olja på duk signerad och daterad 1857?.

Porträtt av kivnna - midjebild, 70 x 58 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SERGE HÉLÉNON, carborundumetsning, signerad och numrerad 76/95.

"Mouvement". Bladstorlek 77 x 58 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK

Omöjlig figur, T.O. 34, 180 x 130 cm.

Aktuellt bud17 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MARC CHAGALL, färglitografi.

MARC CHAGALL, färglitografi.

"Devant Saint Jeannet". Bladstorlek 32 x 23 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NILS-GÖRAN BRUNNER, olja på pannå, signerad, daterad -84,

"Vinter i Västerhaninge", ca 30 x 37 cm.

Aktuellt bud950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUDMAR OLOVSON, kallbrons. signerad.

"Les deux arbres", höjd 31,5 cm.

Aktuellt bud3 950 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GINO SCARPA, olja på pannå och kollage, signerad samt a tergo daterad 1966.

"Pegasus" (Då jag hade vingar), 67 x 101 cm.

Aktuellt bud1 607 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CLAUDE HAYES, olja på duk signerad och daterad 1897.

"In the harvest fields", 45 x 82 cm.

Aktuellt bud3 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
AKSELI GALLEN-KALLELA, etsning, otydlig signering och datering 1897 i plåten.

"Vinterskymning". Plåtstorlek 11 x 13 cm.

Aktuellt bud390 EUR
Utropspris
200 EUR
PENTTI LUMIKANGAS, akvatint och torrnål, signerad och daterad -63, numrerad 21/25.

"Mur". Plåtstorlek 18 x 28 cm.

Aktuellt bud60 EUR
Utropspris
150 EUR
OLOF RUDBECK D.Y., "Portföljen", René Coeckelberghs Bokförlag, numrerad 894/1499.

Faksimilutgåva med 32 fågelplanscher. Oramade i pappkassett. Medföljande bok med kommentar av Gunnar Brusewitz samt Tomas Ansfält. Bladstorlek ca 37 x 52 cm upp till ca 120 x 60 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EVALD BJÖRNBERG, olja på pannå, signerad och daterad -42.

Figur i gult framför kyrka. Bildmått 45 x 34 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR TORHAMN, akvarell, signerad.

Kyrkointeriör. 44 x 55 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AGOSTINO CARRACCI, efter, grafiskt blad.

Figurscen. Bildmått 20 x 30 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VJETESLAV KLIUCHNIKOV, olja på duk, signerad.

Blomsterstilleben. Bildmått 39 x 29 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SARA JOHANNE REIN HORNEMANN, olja på duk, signerad.

Marknad vid kanal. 70 x 100 cm.

Aktuellt bud1 150 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HENRI MICHAUX, litografi, signerad H MICHAUX och numrerad 39/40 med blyerts.

Komposition. Bladmått 44,5 x 32 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
K GNILSON, serigrafi, signerad och daterad 23/300.

Komposition. Bildstrl. 19,5 x 20 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
UNO VALLMAN, färgkrita, signerad och daterad - 44.

44 x 37 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LARS-ERIK FALK, pannå signerad LE Falk och dat 1952-82 a tergo.

Utan titel. 26,7 x 73 cm.

Aktuellt bud8 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
PETER FRIE, olja på duk signerad Frie.

50 x 44 cm.

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL BRANDT, olja på duk, signerad.

Höstlandskap. Ca 71 x 90 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOHN FREDERICK TENNANT, uppfordrad duk, signerad JF Tennant.

Möte på landsvägen 30 x 40 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BEVERLOO CORNEILLE, Färgetsning, signerad Corneille, daterad 92-94 och numrerad 12/60 med blyerts.

"L'Africaine". Plåtstorlek ca 119,5 x 89 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
WILLIAM WEGMAN, fotografi, signerat och daterat -09.

"Friends". Enl. uppgift upplaga 1500 ex. Bildstorlek: 71 x 57 centimeter. Pappersformat: 84.5 x 61 centimeter. Fotografi framkallat på Museo Silver Rag 300 grams papper.

Aktuellt bud5 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
JOAN MIRÓ, färglitografi, signerad i trycket.

Komposition. Bladstorlek 55x76,5 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BIRGER BIRGER-ERICSON, olja på pannå, signerad Birger.

"Kvinna med spegel." 72 x 59 cm.

Aktuellt bud4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOAN MIRÓ, färglitografi, osignerad. ur Litograph 1.

Bladstrl. 31x49 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MEKANISKT DIORAMA, tillskriven Xavier Tharin, Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Med infälld klocka samt speldosa. Bemålad dekor föreställande insjölandskap med rörliga fartyg. Bär signatur Xavier på ett av fartygen. Pendel medföljer. Bredd 68,5 djup 17, höjd 58 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud5 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad Peter Dahl med blyerts.

Figurkomposition i grönt. Bildmått 42,5 x 29 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOAN MIRÓ, färglitografi, signerad i trycket, 1974.

"Ceramiques", bladstorlek 55x76,5 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, gouache på ben, osignerad.

Flicka och hund. 11 x 11 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PHILIP VON SCHANTZ, akvarell, signerad och daterad -86.

Kruka. Mått ca 47x36 cm.

Aktuellt bud8 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
GASPARO LOPEZ DEI FIORI, hans krets, olja på duk, ej signerad.

Stilleben med blommor i godronnerat ytterfoder med tassfötter. 44,5 x 34,5 cm.

Aktuellt bud10 000 SEK
Utropspris
36 000 SEK
HARDY STRID, tillskriven, gouache, osignerad.

Liggande kvinna. 42 x 70 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ELOV PERSSON, akvarell, signerad.

"August och Lotta, storfiskarna". 26 x 34 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
CORNELIS PIETERSZ. BEGA, tillskriven, olja på pannå, otydligt signerad i nedre högra hörnet.

Värdshusscen med tre figurer. 24 x 18,5 cm

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
17 000 SEK
FAILE, "Bunny Boy", serigrafi, signerad och a tergo numrerad 7/11.

Bladstrl. 50,5 x 37,5 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, osignerad.

Boskapsmarknad. 34 x 31 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROBERT HÖGFELDT, blandteknik. Signerad.

I gröngräset- liggande och gäspande man med randiga byxor. Bildstorlek ca 18,5x24 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS HILLERSBERG, blandteknik på grafisk grund. Signerad.

"80-tal". Handkolorerat tryck med collage. Bildmått 21 x 31 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
"SEEN ", silkscreentryck/spray, signerad och numrerad a tergo 9/15. Daterad 2005.

51x41 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, "Självporträtt 1904I".

Plåtstrl. 17,5x 12,5 cm.

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LARS MATSON, pannå signerad Lars Matson och daterad 72.

"Vårvinter". 69 x 40 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, skulptur, glas, 1900-talets mitt.

Etsad dekor av falkenerare med lagerkrans. Stämpelmärkt samt numrerad 49188/0. Höjd ca 9,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JUHANA BLOMSTEDT, blandteknik, signed and dated -78.

Komposition, bildstorlek 46 x 60 cm.

Aktuellt bud265 EUR
Utropspris
400 EUR
VALDEMAR PYYSIÄINEN, tempera på duk, signerad och otydligt daterad.

Insjölandskap. 50,5 x 65,5 cm.

Aktuellt bud46 EUR
Utropspris
150 EUR
JORMA HAUTALA, gouache, signerad och daterad -80.

"Yhteinen matka" (En gemensam resa). 20 x 35,5 cm.

Aktuellt bud150 EUR
Utropspris
300 EUR
TERTTU JURVAKAINEN, gouache, signerad och daterad -96.

Blå stund. 69x99 cm.

Aktuellt bud312 EUR
Utropspris
400 EUR
TUOMAS VON BOEHM, träsnitt, signerat och daterat 1952, numrerat é I 12 é II koe/7.

Stilleben. Bildstorlek 36,5 x 50 cm.

Aktuellt bud110 EUR
Utropspris
200 EUR
KARI TERVO, träsnitt, signerad, numrerad T.p.l'a 2/2 och daterad -92.

Komposition. 115x86 cm.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
400 EUR
CARL WARGH, akvarell, signerad och daterad -88.

Landskap med kyrka. 56x76 cm.

Aktuellt bud110 EUR
Utropspris
250 EUR
JUHANA BLOMSTEDT, blandteknik, signerad och daterad -78.

Komposition, bildstorlek 22 x 16.5 cm.

Aktuellt bud200 EUR
Utropspris
150 EUR
KIRSI NEUVONEN, etsning och akvatint, signerad, numrerad 1/70 och daterad -91.

Blomsterflicka från Peru. 89x70 cm.

Aktuellt bud312 EUR
Utropspris
500 EUR
SIMO HANNULA, torrnålsetsning, signerad, numrerad 6/30 och daterad -55.

"Ateneums port". 27x19 cm.

Aktuellt bud70 EUR
Utropspris
150 EUR
AULIS BLOMSTEDT, serigrafi, signerad och daterad -73.

Komposition, bildstorlek 39.5 x 39.5 cm.

Aktuellt bud135 EUR
Utropspris
150 EUR
JEAN PIERRE MARIE JAZET, handkolorerad etsning, 1800-talets början.

"Le Départ du Marin". Original ram. Ca 31x41 cm.

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
300 EUR
KERSTIN CARLSTEDT, olja på duk, signerad och daterad -53.

Blommor i vas. 46,5 x 38 cm.

Aktuellt bud70 EUR
Utropspris
350 EUR
ANTON LINDFORSS, akvarell, signerad och daterad -31.

Skärgård. 32x46 cm.

Aktuellt bud40 EUR
Utropspris
200 EUR
AARO RAUHALA, tusch och gouache, signerad och daterad 1991.

Komiska figurer. Bildstorlek 38 x 45,5 cm.

Aktuellt bud160 EUR
Utropspris
400 EUR
ESA RIIPPA, etsning, signerad, numrerad 33/70, daterad -90.

"Haiku". 34,5x28,5 cm.

Aktuellt bud80 EUR
Utropspris
150 EUR
ANTONI TÀPIES, färglitografi, signerad och numrerad 72/75.

"Verticales en bas". Bladstorlek 79x119 cm.

Aktuellt bud6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MONA HUSS WALLIN, färglitografi. Numrerad 148/350 samt signerad och daterad -78.

Motiv från Nordnorge. 47x58,5 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL JOHANSSON, olja på pannå. Signerad och daterad -85.

Motiv från Ångermanland. 13,5x25 cm.

Aktuellt bud2 700 SEK
Utropspris
7 000 SEK
LENNART ASCHENBRENNER, färglitografi. Numrerad 62/75 samt signerad.

Bladstrl 60,5x80 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, 1900-tal.

Blomsterstilleben. 48x38 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MARC CHAGALL, efter färglitografisk affisch, numrerad 1917/5000.

"Bonjour Paris", tryckt av Charles Sorlier Paris, 61 x 47 cm

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, signerad E Karas.

Porträtt av flicka. 79x58 cm.

Aktuellt bud3 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RALF ARZT,  olja på duk signerad.

Vilande kvinna, 100 x 157 cm.

Aktuellt bud9 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MARC CHAGALL, efter färglitografi  numrerad 630/1000.

"Le cirque au clown jaune", affisch för Borstahusens Konstförening 1967, bildyta 68 x 53 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALFRED BERGSTRÖM, olja på duk, signerad och daterad 1904.

Landskapsscen. 85 x 100 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad B. Berntsen.

Bergslandskap. 68,5 x 100,5 cm.

Aktuellt bud250 EUR
Utropspris
500 EUR
IKON, Ryssland 1700-talets mitt.

Aposteln Petrus. Tempera på pannå. Storlek 92x33 cm.

Aktuellt bud650 EUR
Utropspris
1 000 EUR
PENTTI LUMIKANGAS, tusch, signerad och daterad 1979.

"Torn, Irland", bildstorlek 14,6 x 8,5 cm.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
200 EUR
VILJO RANTA, olja på duk, signerad och daterad -41.

"Melankoli". 65x54 cm.

Aktuellt bud150 EUR
Utropspris
500 EUR
OLLI JOKI, olja på duk, signerad och daterad 1984.

"Från Malaga", 60 x 101 cm.

Aktuellt bud390 EUR
Utropspris
600 EUR
OLLI JOKI, olja på duk, signerad, a tergo daterad 2015-2017.

Hängflygning. 160 x 40 cm.

Aktuellt bud600 EUR
Utropspris
1 000 EUR
OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL,  olja på koppar.

Ett par. Frimurarmotiv med grav och soldat. 14x19 cm.

Aktuellt bud350 EUR
Utropspris
500 EUR
OKÄND KONSTNÄR, lavering på papper, daterad Barcelona 18.12 1951 Espania.

Anglia. Bildstorlek. 24x49 cm.

Aktuellt bud50 EUR
Utropspris
300 EUR
ILMARI AALTO, olja på duk, signerad och daterad -14.

Mansporträtt. 52x64,5 cm.

Aktuellt bud403 EUR
Utropspris
800 EUR
ESA LAAKSO, olja på duk, signerad och daterad Koli 1925.

Utsikt från Koli. 65x98 cm.

Aktuellt bud200 EUR
Utropspris
400 EUR