Visar föremål 1 – 100 av 687

KONST

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Innehållet spänner över flera konsthistoriska perioder och visar på konstens idéhistoriska utveckling vilket gör att du som besökare kan bekanta dig med allt ifrån italienskt 1600-talsmåleri till det allra senaste inom contemporary.
Har du konst och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

FERNANDEZ ARMAN, färgserigrafi, signerad och numrerad V/XX.

"Melody for Strings 2". Oramad. Bladstorlek 100x70 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALEXANDER VASILENKO, färglitografi, signerad och numrerad 195/240.

Mona Lisa, bildyta 89 x 59 cm.

Aktuellt bud4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, stenmassa.

Kvinna med barn. längd 28, bredd 25 och höjd 55 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDY WARHOL, efter, offsetlitografi / poster. The Andy Warhol Foundation, 1993.

"Marilyn Monroe", Neuses Publishing Company, New York, Achenbach Art Edition, Düsseldorf, Tyskland, bildyta 95 x 95 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HIROSHIGE +  färgträsnitt, senare avdrag, Japan, 1900-TAL , träsnitt 3 st Japan.

Byscener, bildyta 22 x 34,5 vardera samt 24,5 x 36 cm

Aktuellt bud2 710 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, 2 Fotogravyrer, signerade o numrerade.

Ur mappen Rebus : Rebus (Gûnther Grass), 6/20, 5,1x6,9. Rebus (Edward Kienholz) 5/20, 5,1x5,5. Bladstorlek 54x39,5

Aktuellt bud444 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800-tal, olja på duk, bär monogramsignatur.

Samtal, 41 x 51 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, olja på duk, signerad och à tergo daterad 1984.

"Studie för Peking Operan". 24x29 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR olja på duk, monogramsignerad AS?, tidigt 1900-tal.

Sommarlandskap med hus. 66 x 76cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL WALLENBERG, skulptur av brons. Signerad.

Kvinna hållande får i famnen. Signerad och otydlig daterad 1938 och med gjutarstämplar för Herman Bergmans konstgjuteri. Höjd ca 23 cm.

Aktuellt bud1 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KRISTIAN KROKFORS, olja på duk, signerad Kristian Krokfors och daterad 95 à tergo.

Komposition med tält. 100 x 100 cm.

Aktuellt bud5 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PELÉ f. 1940, autograf på fotografi.

Med guldpenna på färgfoto, bladstorlek 20 x 30 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GRETA GERELL, olja på pannå. Signerad.

"Vårplöjning". Ca 31x40 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGSKULPTUR, Tyskland omkring 1900.

Lodjur. Målad terrakotta med ögon av glas och detaljer av pälshår. Höjd 22 cm, bredd 22 cm.

Aktuellt bud2 050 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ELISABETH WARLING, olja på duk, signerad Elisabeth Warling och otydligt daterad.

Porträtt av ung gosse. 47,5 x 41 cm.

Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ALBERT HOLL, skulptur, brons, signerad.

Pojke sittande på glob. Sockel av marmor. Total höjd 26 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MAJ TYDÉN JERNDAHL, olja på duk, signerad.

Björkar. 41 x 33 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WALDEMAR SJÖLANDER, gouache, signerad.

Landskap med hus. 50 x 64 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
INGRID ROTH, 2 stycken färglitografier, signerade och numrerade 224/290 samt 142/290.

Figurmotiv. Bladstorlek 54 x 60 cm samt 43 x 59,5 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, signerad A Dartj.

Väderkvarn och byggnader vid vattendrag. 30 x 36 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROBERT HÖGFELDT, blandteknik, signerad.

Skräckläsning. 21,5 x 29 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSÉ MIRALLES DARMANIN, olja på pannå, signerad.

Landskap. Även delvis bemålad baksida med hund. 32 x 22,5 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ERIC DETTHOW, olja på pannå, signerad Detthow.

"Nu". 55 x 45 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
STELLAN MÖRNER, olja på pannå, signerad.

"En sista gång med dina bleka minnen". 22 x 27 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
WALDEMAR LINDHOLM, olja på duk. Signerad och daterad -93.

Vy över Strömmen mot Södermalm, Stockholm. 19,5 x 34 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PABLO PICASSO, litografi , signerad i trycket och dat 58.

"Les Saltimbanques". Bildyta ca 21,5 x 16 cm.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PIA INGELSE, olja på pannå, signerad.

"Mirror me". 65 x 73 cm.

Aktuellt bud12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JAN HÅFSTRÖM, blandteknik på papper, signerad.

Utan titel. 51 x 78 cm.

Aktuellt bud10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ALY BEN SALEM, gouache, signerad.

Kameler i ökenlandskap. 21 x 26 cm.

Aktuellt bud5 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ÅKE ADAMSSON, duk, signerad Bo Åke Adamsson.

Vid fönstret. 76 x 65 cm.

Aktuellt bud5 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
EVERT LUNDQUIST, olja på duk, signerad.

Samurai. Bildmått 43 x 36,5 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
20 000 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad.

Dandande par. Ca 60,5 x 63,5 cm. Oramad

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MARGARETA RENBERG, olja på duk, signerad MR.

"Liten dansös". 27 x 22 cm.

Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TORSTEN RENQVIST, blandteknink på pannå, signerad TR och daterad -65.

Komposition. 34 x 42 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
EVA ZETTERVALL, blandteknik på papper, signerad.

Figurkomposition. 37 x 44 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HELMI BIESE, UTSIKT ÖVER ÅSARNA.

Sign. Olja på duk 80x91 cm.

Aktuellt bud1 200 EUR
Utropspris
3 500 EUR
JORMA TURTIAINEN, olja på duk, signerad och daterad 1978.

Begäran om tystnad. 60 x 50,5 cm.

Aktuellt bud350 EUR
Utropspris
500 EUR
OKÄND KONSTNÄR, akvarell, England, 1800-tal.

Landskap. 30 x 48 cm.

Aktuellt bud35 EUR
Utropspris
200 EUR
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, MÅNSKENSLANDSKAP.

Olja på pannå 28x40 cm.

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
400 EUR
ILKKA LEHTINEN, serigrafi, signerad och daterad 1983, numrerad 28/46.

Komposition. 43 x 37 cm.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
150 EUR
SULHO SIPILÄ, olja på duk, signerad och daterad -38.

Strand. 33x46 cm.

Aktuellt bud200 EUR
Utropspris
400 EUR
EDVARD WESTMAN, UTSIKT MOT HAVET ÖVER ÅKERN.

Sign. Rådmansö Sept. -03. Olja på duk 82x117 cm.

Aktuellt bud1 500 EUR
Utropspris
3 500 EUR
VÄINÖ HÄMÄLÄINEN, akvarell, signerad.

Landskap. 29 x 43 cm.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
300 EUR
NANDOR MIKOLA, akvarell, signerad och daterad 1974.

Landskap med by. 44,5x65 cm.

Aktuellt bud130 EUR
Utropspris
600 EUR
PHILIPP PETER ROOS, TILLSKRIVEN, HERDE I BERGSLANDSKAP.

Olja på duk 96x72 cm.

Aktuellt bud1 500 EUR
Utropspris
5 000 EUR
OUTI HEISKANEN, etsning, signerad och numrerad KV3.

"Puuteroitu" (Pudrad). Plåtstorlek 14,5 x 10,5 cm.

Aktuellt bud151 EUR
Utropspris
400 EUR
OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå.

Sommarlandskap. 30x46 cm.

Aktuellt bud50 EUR
Utropspris
500 EUR
MARIA WIIK, MANSSTUDIE.

MARIA WIIK, MANSSTUDIE.

Sign. Blandteknik på papper 60x46 cm.

Aktuellt bud450 EUR
Utropspris
1 200 EUR
EIJA-LIISA LÖYTTYNIEMI, olja på duk, signerad och daterad -73.

"En liten bit av Rom", 100 x 200 cm.

Aktuellt bud520 EUR
Utropspris
800 EUR
ALF DANNING, olja på dukpannå, signerad.

Somrigt landskap. 38 x 28 cm.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
EDVARD WESTMAN, SOLNEDGÅNG PÅ ÅKERN.

Sign. -98. Harjattula. Olja på duk 47x65 cm.

Aktuellt bud1 000 EUR
Utropspris
3 000 EUR
MARIA WIIK, STUDIE AV MAN.

MARIA WIIK, STUDIE AV MAN.

Aktuellt bud260 EUR
Utropspris
1 200 EUR
BENGT LINDSTRÖM, olja på duk, signerad Lindström.

Figurkomposition. Dagmått 53 x 64 cm.

Aktuellt bud45 000 SEK
Utropspris
65 000 SEK
LARS TUNEBO, diptyk, akryl / blandteknik, signerad.

Komposition. Bildmått 170 x 70 respektive 170 x 170 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MAJ ARNELL, olja på duk, signerad MA, à tergo daterad -78.

Stilleben med lökar. Bildens mått 36 x 43 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRITA HANSSON, olja på pannå, signerad BH.

Barn och solrosor. Bildens mått 62 x 61 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS ANDERSSON BJÖNNI, olja på duk, signerad.

Blomsterstilleben. 63 x 57 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, SKULPTUR gjutarstmpl. Brødr Grage, Danmark.

Nakenstudie. Liggande dam. Längd 20, höjd 17 cm.

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JEAN-ANTOINE HOUDON, efter, SKULPTUR, brons.

Diana med pilbåge. Patinerad brons på stensockel. Tot höjd 30 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK

Fredmans epistel. 41x28 cm.

Aktuellt bud950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
REMBRANDT HARMENSZ VAN RIJN, kopia efter, olja på duk. 16/1700-tal. Bär ristad signatur Rosa.

"The blinding of Samson". 63 x 80 cm.

Aktuellt bud4 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Otydlig signatur. England.

Motiv från Betws-y-Coed, Welsh. "a Welsh cottage" 35,5x50 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, 1700-tal.

Gycklare. 30x24 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAJ STENMAN, olja på pannå, signerad och daterad 74(otydlig datering).

Insjölandskap 61,5 x 50 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
C GÖRAN KARLSSON, Färglitografi, signerad o numrerad 190/200.

Komposition. 80x61.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FRANCO LEIDI. Blandteknik, collage.

"El Grecos mantel" (1992), collage m fåglar. 110x80

Aktuellt bud1 211 SEK
Utropspris
5 000 SEK
AUGUST MOREAU, efter, alabaster.

"Le Toilette de Venus". Höjd ca 60 cm.

Aktuellt bud9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MAX PAPART, olja på pannå, signerad och otydligt trol. 55.

Fiskförsäljerska. 19 x 27 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL LARSSON, etsning 1912, monogramsignerad i blyerts.

Självporträtt. 22,4 x 29,7 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MAX PAPART, olja på pannå, otydligt signerad.

Stilleben med äpple. 14,5 x 22 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HENRIK THEODOR LUNDH, olja på pannå, signerad och otydligt daterad.

"Kramsfåglar". Oval. 26,5 x 21 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OLOF HERMELIN, olja på pannå, signerad.

Sydländsk stadsbild. 31 x 51 cm.

Aktuellt bud2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOAN MIRÓ, färglitografisk affisch, Litografias Artisticas, 1980.

Museo de Arte Moderno, Mexico. Bladstorlek 63 x 46 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHRISTIAN ZACHO, olja på duk, signerad och daterad 1905.

"Parti ved Hald, 1905". Oramad. 38 x 58 cm.

Aktuellt bud1 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHN ARTHUR LOMAX, olja på duk, signerad.

Interiör med sittande kvinna. 25 x 30 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LUDWIG MUNTHE, olja på pannå, signerad och daterad Kirchhoff 1870.

Hästekipage på skogsväg. 35 x 43 cm.

Aktuellt bud7 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ROLF PETTERSSON, olja på duk, signerad och daterad 74.

Kvinna hänger tvätt. 45 x 57 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
JEAN LOUIS FORAIN, teckning, signerad.

Figurkomposition. Dagmått 26,5 x 39 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
HILMA AF KLINT, olja på duk, signerad.

Sittande pojke. Ca 31 x 39 cm.

Aktuellt bud14 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
WILLEM DE KOONING, Poems by Frank O'Hara with litographs by Willem De Kooning, signerad och numrerad 174/550.

Med 17 litografier av Willem De Koonig. Pärm i skinn. Kasett i textil. 60 x 48 x 5 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MARIA BOCZEWSKA, olja på duk, signerad.

"Stigbergsgatan". 21 x 23

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BEATRIX CHARLOTTE DOBIE, olja på pannå, signerad.

Landskap med ryttare och hundar. 25 x 33 cm.

Aktuellt bud950 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GERALD STEFFE, blandteknik på pannå, signerad och daterad 1965.

Figur. 29 x 40

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PEKKA PITKÄNEN, brons, signerad och daterad -91, 1/1.

Komposition, höjd 50 cm.

Aktuellt bud420 EUR
Utropspris
800 EUR
VEIKKO MYLLER,  brons, signerad och daterad -88, numrerad Unicum 1/1.

Abstrakt, höjd 22 cm.

Aktuellt bud370 EUR
Utropspris
700 EUR
LENA CRONQVIST, litografi, signerad Lena Cronqvist och numrerad 2/10 med blyerts.

Ur mappen "August Strindberg, Ett Drömspel". Tryckt av Atelier Clot, Paris, utgiven av Edourd Weiss, Paris och Öivind Johansen, Oslo. Ca 73 x 52 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EDGAR FREYBERG, olja på duk, signerad.

Kustlandskap. 40 x 80 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NKOANA HARRY MOYAGA, blandteknik, signerad och daterad 78.

Komposition. Bildstorlek 76 x 25 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk. Signerad.

Landskapsantydningar. 36,5 x 66 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EDUARD WIIRALT, träsnitt, signerad och daterad 1939.

Kamel. Bildstorlek 45x30 cm.

Aktuellt bud9 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ILKKA LEHTINEN, serigrafi, signerad och daterad 1983, numrerad 18/53.

Komposition. Bildstorlek 37 x 43 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
WIKING FORSSTRÖM, olja på masonit, signerad och daterad Paris 1986.

Dansös. 30 x 25 cm.

Aktuellt bud112 EUR
Utropspris
250 EUR
TAPANI RAITTILA, akvarell, signerad och daterad 1992.

Blomma, bildstorlek 43 x 32,5 cm.

Aktuellt bud50 EUR
Utropspris
200 EUR
JOHAN ERIK LINDH, efter, olja på duk, osignerad.

Biskop i Borgå Johan Molander. 61,5 x 54 cm.

Aktuellt bud250 EUR
Utropspris
400 EUR
ERIK RAUTHOVI, olja på pannå, signerad och daterad -44.

Strandlandskap. 34 x 45 cm.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
SULHO SIPILÄ, olja på duk.

SULHO SIPILÄ, olja på duk.

Hus. 45x38 cm.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
300 EUR