KONST

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Innehållet spänner över flera konsthistoriska perioder och visar på konstens idéhistoriska utveckling vilket gör att du som besökare kan bekanta dig med allt ifrån italienskt 1600-talsmåleri till det allra senaste inom contemporary.
Har du konst och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

ARNE JONES, skulptur, aluminium, ej signerad.

"Blossom". 18 x 12,5 cm.

Aktuellt bud 1 210 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MAURICE BLANCHARD, gouache, signerad.

"Le Pont Neuf". 24 x 33 cm.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CONNY BURMAN, kolteckningar, 4 st, signerade CB.

"Landsorts fyr" (1878), 12 x 16,5 cm. "Från Mälaren" 12 x 16 cm. "Elfkarleby vattenfall" 12 x 16,5 cm. "Från Saltsjön" 12 x 16 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD, färglitografi. Signerad och numrerad 11/100.

Utan titel. Bladstorlek 58 x 36 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLLE HERMANSSON, ELDHUND, gjutjärn, Husqvarna, 1950-tal.

I form av tupp. Tudelad fot. Höjd 41 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALF LINDER, objekt/blandteknik, sand signerad och daterad 1996.

"Requiem". 41 x 30 cm.

Aktuellt bud 456 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOAN MIRÓ, litografisk affisch, 1972.

Komposition, affisch före text. Arte Paris. Bildmått 70 x 36 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SUNE JONSSON, silvergelatinfotografi, stämpelsignerat à tergo.

"Kyrkbygge, Mandoundou". 20 x 30 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OLIVER CLARE, olja på duk, signerad Oliver Clare.

Stilleben med blommor. Duk 15 x 20 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OLLE BAERTLING, serigrafi, signerad och numrerad 219/300.

Komposition. 29,5 x 16,7 cm.

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CHRISTINA KNALL, olja på duk, signerad.

Stadsmotiv. 136x115 cm. Oramad. Rullad.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DAN NYGÅRDS, collage/blandteknik, signerad.

"Från ljusa rum". Duk 33 x 24 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DOMENICO INGANNI, skulpturer, 3 st, terracotta och gips, signerade.

Bemålade. Björn med ungar, 14 cm. Flicka, 20,5 cm. Hjort, 21 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
JOHN BROBERG, olja på duk, "Uppsala Domkyrka", signerad.

40 x 46 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK

"Musana". 30 x 20 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
AXEL SALTO, färglitografi. Signerad och numrerad 113/260.

Utan titel. P 59 x 39 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERT HÅGE HÄVERÖ, olja på duk, signerad och daterad 1973.

"Jenny och Anders Petter", bildmått 59x44 cm

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PER-HILDING PERJONS, "Dala-Floda", olja på duk, signerad och daterad 1965.

55 x 46 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ANDY WARHOL, färgserigrafi, 1978.

"Self Portrait", ur upplagan om ca 300 ex, tryckt och utgiven av Louisiana Museum of Modern Art, Humlebaek. Full bladstorlek ca 105 x 76 cm.

Aktuellt bud 5 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
AXEL FRIDELL, torrnålsgravyr, signerad A. Fridell med blyerts.

"Sittande naken flicka (Naken flicka, sittande)". London 1928-9. État II. Plåtmått 18 x 15,9 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad och numrerad 194/225.

Älskog, Ur "Fredmans epistlar". Bladstorlek 42,5 x 29,5 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK

"Sittande dam i boa och muff (Dam med flor)". Stockholm 1916. État IV. Plåtmått 17,9 x 14 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHAN LAURENTZ JENSEN, olja på pannå, signerad.

Stilleben med blommor. Pannå 14 x 19,5 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SEVERIN NILSON, olja på duk, signerad.

Hötappar. 65 x 109 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FRANCISCO GOYA Y LUCIENTES, etsning.

"Le Prisonnier Ploye sur sa Chaine". Gazette des Beaux Arts. Imp. Delâtre, Paris. Plåtmått 10,5 x 8 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERLAND CULLBERG, olja på duk, signerad.

Figurkomposition. Mått ca 92x92 cm

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
THEOBALD CHARTRAN, blyerts på papper, signerad och daterad 18 janv -85.

Läsestunden. 24 x 22,5 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
AXEL FRIDELL, torrnålsgravyr.

AXEL FRIDELL, torrnålsgravyr.

"Självporträtt IX". Stockholm 1940 för Föreningen för Grafisk Konst. État II. Plåtmått 15 x 12,7 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN-ERIK JOHANSSON, blandteknik på grafisk grund, signerad och daterad -63.

Utan titel. 22 x 26 cm.

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD, tusch, signerad.

"Perspective japonaise n.442 bg". Bladmått 29 x 19 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROLF ADLERCREUTZ, fotografi,  archival pigment print, signerad, daterad, 1999 och numrerad 3/20.

Lars Lerin, Lofoten, 1999. Bildens mått ca 25x36 cm

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GIDEON BÖRJE, olja på duk, signerad.

Modellstudie. 43 x 51 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AXEL FRIDELL, torrnålsgravyr, signerad Axel Fridell med blyerts.

"Gammalt hus i Amsterdam II". Amsterdam-Stockholm, 1930-2. État III. Plåtmått 30,2 x 19,7 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ESAIAS THORÉN, färglitografi, signerad och numrerad 18/50.

Kvinnoansikte och blad. 32 x 40 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Stilleben med blommori korg. Pannå 29,5 x 40 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
PIERRE BONNARD, torrnålsgravyr.

"Parc Monceau" 1937. Plåtmått 33 x 25,5 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BROR HJORTH, teckning, signerad o daterad Paris - 22.

12 x 11 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
K G ( KARL GUSTAF) NILSON, färgserigrafi, signerad KG Nilson och daterad 1980, numrerad 131/195 med blyerts.

"Språket". Bildmått 30 x 59 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ADOLF HALLMAN, tuschteckning, signerad Hallman och daterad Paris 24/12-1924.

Mor och barn. Med dedikation. Bildmått 18,5 x 20 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GEORGE BRAQUE, efter, färglitografi, signerad i trycket.

Komposition. Ur: Derrière le miroir. Ca 32x26 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANNA PALM DE ROSA, akvarell, signerad Anna Palm.

Strandbild med fiskare. 26 x 39 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
7 000 SEK
JIM DINE, offset, signerad och numrerad 280/400, daterad 1985.

Bildstrl. 64x54 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MARTIN WICKSTRÖM, "Så här känns det nu" multipel. signerad och numrerad 37/50 samt daterad 1997.

Diam 17,5 cm. Höjd 8 cm. 12volt batterieliminator medföljer.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MARION BELIN, olja på duk, signerad och daterad -97.

Landskap med par. 24 x 19,5 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FRANS WILHELM ODELMARK, olja på duk, signerad.

Klosterkök. 59 x 72 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BRUNO LILJEFORS, blandteknik på papper, signerad Bruno Liljefors.

Jakthund och änder. 16,5 x 28 cm.

Aktuellt bud 16 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
AXEL FRIDELL, torrnålasgravyrer, 3 st, bl.a. "Italienaren", utgivna av FGK.

"Italienaren" samt två vyer över Stockholms tak. 11,5 x 17 cm - 25 x 17 cm. Oramade.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
IVAR AROSENIUS, blandteknik på papper, signerad I.A och daterad -06.

"Dåren och skuggan". 17 x 19,5 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MADELEINE PYK, blandteknik på papper signerad och daterad 1977.

"Det gröna regnet i Cité". 18 x 25 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GÖSTA LINDQVIST, olja på duk, signerad.

Landskap. 23x33 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALEXANDRE FASSIANOS, färglitografi, signerad och numrerad 36/70.

Cyklande kvinna. 64x48,5 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LENNART RODHE, färglitografi, numrerad 135/360 samt signerad.1970.

Bildstrl 67,5x51 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HOLGER ALMQVIST, olja på duk, signerad.

"Trädgårdsmästarens gård". 72x100 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
UNO SVENSSON, akryl på pannå, signerad och daterad a tergo 2001.

"Porträtt". 30x20 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KERSTIN LUNDBERG-STENMAN, olja på duk, signerad och daterad- 1989.

"Vägen till Korinth". 60x50 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARL ÖRBO, olja på pannå signerad.

"Motiv från Stockholms skärgård", 46 x 55 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MADELEINE PYK, färglitografi signerad och numrerad 1/190.

Komposition, bildyta 67 x 48 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BENGT LINDSTRÖM, färglitografi, numrerad 96/200 och signerad.

37x66,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEPH MAGNUS STÄCK, olja på duk, signerad och daterad 1857.

Alplandskap. 50x65 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
EERO LEHIKOINEN, akvarell, signerad och daterad -64.

Landskap. 24x33 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STEFAN WEWERKA, 6 st, färgetsningar, signerade.

"Stockholm", "Göteborg", "Lappland", "Växjö", "Stone Ship" och "Strindberg´s chair. Bladstorlek 54x50 cm.

Aktuellt bud 666 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JETTE STOLTZ, olja på duk, signerad.

"Löderups-Valmor", 60x50 cm.

Aktuellt bud 5 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SAM FRANCIS, litografi, signerad och numrerad 3/30.

Komposition. 69x94 cm.

Aktuellt bud 6 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad, 1900-tal.

Skeppsporträtt av "Jacob Arndt". Bildens mått ca 27 x 33 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MARJATTA SARASALO, olja på duk, signerad och daterad 1968.

Landskap från södern. 50 x 65 cm.

Aktuellt bud 65 EUR
Utropspris
400 EUR
EDWIN LYDÉN, olja på duk, signerad och daterad -04.

Kvällsstämning. 60 x 38 cm.

Aktuellt bud 480 EUR
Utropspris
1 500 EUR
ISMO HÖLTTÖ, fotografi, lambda-print, signerad a tergo.

"Nuoripari Ylioppilastalolla" ("Ungt par vid Studenthuset"). Helsingfors, Mannerheimvägen 5, Nya studenthuset 1968. Från år 2006 1/1. Ram- och bildstorlek 125 x 94 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
1 000 EUR

Figurkomposition. Mått ca 85x110 cm

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BENGT ELLIS, olja på duk, signerad Ellis.

Landskap. Duk 60 x 33 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS HILLERSBERG, blandteknik, "Kriget mellan bilar och människor".

Signerad Hillersberg. Blandteknik på uppfodrad pannå, 44 x 69 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-talets andra hälft.

Pastoral landskap med oxförare. 26 x 36 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EVA ALEXANDROWA, akvarell på papper, 2 st. Signerade och daterade 1945.

Möjligen motiv ur sagoberättelse. 22x16 cm

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS WIGERT, "Skidåkaren", olja på duk, signerad a tergo.

A tergo signerad Hans Wigert och daterad Grundsunda 1992-2005. Duk uppfäst på pannå 44 x 36 cm.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad.

Ur "Fredmans epistlar". Fredmans epistel nr 35. I 42 x 29 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUSTAV RUDBERG, olja på duk, signerad Rudberg.

Kustlandskap med skuta. 47 x 37 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ERNST ÅKERBLADH, blandteknik 2 st. Signerade. Troligen utförda under 1930-talet.

Den ena illustration till boken "Stumpan far till Södern" av Lena Åkerbladh. Ca 65x50 resp. 39x53 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
CARL JOHANSSON, olja på träpannå, signerad Carl Johansson och daterad -98.

Sommar landskap med hus. Mått ca 18x33 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ANDY WARHOL, utställningsaffisch, färgserigrafi, Museum van Hedendaagse Kunst, Gent, 1964.

Bildstrl. 66 x 89 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTIL HERLOV SVENSSON, litografi, signerad sam daterad 86.07.16.

Komposition. Bladstorlek ca 63 x 47 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JAN HÅFSTRÖM, etsning, signerad, numrerad 22/50 samt daterad 2016.

"Sudden Fear", 89x67 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LENNART JIRLOW, färglitografi signerad och numrerad 27/310.

I kökslandet, bildyta 46 x 60 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHARO PRADAS, akryl på duk, signerad a tergo och daterad 1994.

Utan titel. 55 x 33 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD, färglitografi, signerad och numrerad 95/150.

Komposition. 57x37 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIERRE OLOFSSON, portfölj med sex serigrafier, "5 Klont", nummer 26/100.

"Denna portfölj innehåller sex serigrafier av Pierre Olofsson, klonterade av Ulf Linde, samt en ljudkasett. Portföljen är tryckt i samarbete med Catarina och Ingvar Landberg på Tumbas "Goya" 300 gr koppartryckspapper i hundra exemplar, varav detta har nummer: 82. Stockholm i December 1988." ett blad signerat Ulf Linde och Oloffson med blyerts. Varje blad dubbelvikt med text. 45 x 25 cm hopvikta. I kassett.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL FREDRIK REUTERSVÄRD, färglitografi. Numrerad 139/200 och signerad.

Mått ca 46x63 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOAKIM ALLGULANDER,"Agora", giclee tryck, signerad och numrerad 19/50.

Bladstrl. 40 x 49 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, färglitografi, signerad o numrerad 949/1600.

"Kärleksbild". Bladstorlek 62 x 86 cm. Oramad.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOAKIM ALLGULANDER, "Magic Mushroom", gicleetryck, signerad och numrerad 4/15.

Bladstrl. 70 x 61 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NILS KÖLARE, olja på pannå, osignerad.

Utan titel. 20 x 16 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800/1900-TAL, olja på duk.

Skeppsmålning. 33,5 x 44,5 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLLE HJORTZBERG, olja på duk, signerad Olle Hjortzberg och daterad 1951.

Trädgårdsscen. 61,5 x 50 cm.

Aktuellt bud 18 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
T HAGIWARA, akvarell/gouache med täckvitt, signerad T. Hagiwara, Yokohama, Japan.

" M.S. 'Nuolja' ". 33 x 48 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JETTE L RANNING, blandteknik, signerad och daterad- 89  a tergo.

Komposition. 52x37 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD, färglitografi, signerad och numrerad 52/150.

Komposition. 57x37 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLOF ARBORELIUS, olja på duk signerad.

Hästmarknad, 72 x 107 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
XAVIER GRAU, blandteknik, signerad och daterad '89.

Utan titel. Bladstorlek 29 x 28 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STINA STIGELL, blandteknik, a tergo signerad och daterad 2008.

"Josef". 22x22 cm.

Aktuellt bud 1 211 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIGURD MÖLLER, olja på pannå signerad.

Bollspelande barn, 35 x 60,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK