KONST

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Innehållet spänner över flera konsthistoriska perioder och visar på konstens idéhistoriska utveckling vilket gör att du som besökare kan bekanta dig med allt ifrån italienskt 1600-talsmåleri till det allra senaste inom contemporary.
Har du konst och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

HELGE ZANDÈN, olja på pannå, signerad och daterad -41.

Arbetande man. 66 x 72 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ULF WAHLBERG, litografi, signerad och numrerad 132/230.

"Vaughn". Bildstorlek 40 x 55,5 cm. Oramad

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GALLERSKÅL, porslin, Empire, Frankrike, tidigt 1800-tal.

Förgylld dekor, längd 26,5, höjd 20 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHAN TOBIAS SERGEL, efter. Byst, gips. Föreställande Gustav III. 1900-tal.

Höjd 80 cm.

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal.

Porträtt av pojke. 38 x 33 cm.

Aktuellt bud 2 977 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PRIMUS MORTIMER PETTERSSON, olja på masonit, signerad med alias 1BAEr.

Fantasilandskap. 27 x 35 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGUR, porslin, Meissen, 1900-talets mitt.

"Harlekin als Jongleur", modell nummer 60460, design Peter Strang. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GG KILBURNE, akvarell, signerad.

"The Squire and the Milkmaid". 35 x 48 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTÄR, 1800-tal. Ett par. Olja på duk.

Motiv med hjortar. Duk, vardera 68 x 55 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
WERNER GREVE, tillskivet, MINIATYRPORTRÄTT, gouache, bär signatur FR Greve och datering 1845.

Porträtt av den danske skulptören Berthel Thorvaldsen (1770-1844) i stålgrå arbetsrock med bruna sammetsslag. 11 x 8 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHAN OSSIAN-ANDERSSON, olja på duk, signerad Th Sandström och daterad 1913.

Vinterlandskap. 65 x 104 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ARTHUR WAAGEN, skulptur, patinerad metall, signerad, omkring 1900.

Man med lie. "L'Angelus". Bredd 22. Djup 23. Höjd 72 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ERNST BILLGREN, skulptur glas signerad numrerad 7/29,

I form av flugsvamp, höjd ca 37 cm

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
IKON, Ryssland 1800-talets slut.

Kristus Allsmäktige-Pantokrator. Tempera på pannå. Storlek 22x18 cm. Förgylld kiotaram. 42x37 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
TAISTO MARTISKAINEN, SKULPTUR, gips, signerad och daterad 1968.

Vilande figurer. Guldmålad gips. Längd 77 cm, höjd 19,5 cm.

Aktuellt bud 95 EUR
Utropspris
300 EUR
YRJÖ EDELMANN, färglitografi, signerad och numrerad 19/150.

Bildstlk 83,5x59 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD, 3 st, litografier, signerad  och numrerad 101/190.

Omöjliga figurer. Bildstlk 69x49 cm.

Aktuellt bud 2 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANNETTE ALMARSUND, olja på duk, signerad och daterad 1990.

Saftstund. 44 x 56 cm.

Aktuellt bud 165 EUR
Utropspris
350 EUR
RIITTA NELIMARKKA, serigrafi, signerad och daterad 2003, numrerad 58/125.

"Heureka". Bildstorlek 31 x 24 cm.

Aktuellt bud 80 EUR
Utropspris
150 EUR
AXEL HAARTMAN, olja på pannå, signerad Kimito Rönnudd 1942.

Strandklippor. 40 x 50 cm.

Aktuellt bud 211 EUR
Utropspris
500 EUR
MAUNO OITTINEN, skulptur, gips, signerad Mauno Oittinen 1929.

Jean Sibelius. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 111 EUR
Utropspris
150 EUR
MIKA TÖRÖNEN, akvarell, signerad och daterad 2002.

Strömmande vatten. Passepartout 28 x 17 cm.

Aktuellt bud 205 EUR
Utropspris
200 EUR
CHARLES KUWASSEG, olja på duk, uppfodrad på duk, signerad och daterad 1873.

Kvällslandskap. 81 x 59,5 cm.

Aktuellt bud 620 EUR
Utropspris
1 200 EUR
LEENA LUOSTARINEN, akvarell, signerad och daterad -78.

Stilleben på gul, 30.5 x 48.5 cm.

Aktuellt bud 250 EUR
Utropspris
600 EUR
PABLO PALAZUELO, färglitografi, ur Derrière le Miroir nr 137 1963.

Bladstorlek 38 x 28 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ÅKE MATTAS, akvarell, signerad.

Kvinna vid bord med gula blommor. 45 x 31 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KJELL LÖWENADLER, olja på duk, signerad och daterad 1937.

Margit Pontan, född Rydberg. Norrtälje. 100x73 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KARTA, "Asia Minor" Robert de Vaugondy 1756.

48,5x61,5 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARTA, etsning, handkolorerad, Robert de Vaugondy, 1751.

Europa. Bladstorlek 55x78 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
UNTO KOISTINEN, litografi, signerad och daterad 1967, numrerad 39/50.

Landskap med figurer. Bildstorlek ca 51 x 80 cm.

Aktuellt bud 85 EUR
Utropspris
400 EUR
OLLI JOKI, olja på duk, signerad och daterad 2005/2011.

"Eduskunnan kevätretki" (Riksdags vårutfärd). 66 x 90 cm.

Aktuellt bud 520 EUR
Utropspris
1 000 EUR
KERSTIN CARDON, tillskriven, olja på pannå.

Stilleben med figuriner. Märkt atergo "Skizz Kerstin Cardon". 45 x 35 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD, färglitografi, signerad och numrerad 188/200.

Komposition. Bladmått cirka 73,5 x 54,5 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TORBJÖRN ZETTERHOLM, olja på duk, signerad och daterad 1947.

"Fruktträd, Öland". 55x46 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALPHONSE LALAUZE, olja på duk, signerad och daterad 1932.

Militärer till häst. Ca 23x33 cm.

Aktuellt bud 2 107 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ACKE ÅSLUND, pastell, signerad och daterad 1949.

Hästsläde i vinterlandskap. Ca 48x60 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAVELRAM, gustaviansk stil.

TAVELRAM, gustaviansk stil.

Rak förgylld med pärlstav. Innermått 41x31 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOAN MIRO, affischer, färglitografi 1 st samt färgoffset 2 st.

Färglitografi, 64,5x44 cm. Offset, 48x48 och 58,5x42

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BENGT JONSSON, skulptur, trä. Sign BJ.

Vandrande same. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATS ÅBERG, skulptur, brons, signerad.

"Spegling". På träsockel. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATS ÅKERMAN, färglitografi, signerad Mats Åkerman, daterad 2009 och numrerad 146/200 med blyerts.

"Steam". Bildstorlek 55 x 62 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LEIF AHRLE, glasmålning, signerad.

Komposition. 89x127 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURGRUPPER, två stycken, porslin. Troligen Royal Copenhagen, 1800-talets slut.

Morianer med en manlig samt kvinnlig figur, klädda i orientaliska dräkter, höjd 18,5 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FIGURER, två stycken, porslin. Tyskland, sent 1800-tal.

Avbildar jägare med hund, sittandes på en stenmur med mossa, höjd 26 cm. Den andra avbildar en lantkvinna med packning på ryggen, höjd 30,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURGRUPP, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, omkring 1900.

Ett kärlekspar med blomstergirlang med en putto hållandes på blombukett, märkt undertill JM 914, höjd 24,5 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 200 SEK
FIGURIN, porslin. "Amager", Royal Copenhagen, Danmark, 1950-tal.

Formgiven av Carl Martin Hansen, målad dekor, avbildar pojke, höjd 15 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURER, tre stycken, porslin. NAO, Spanien, 1900-tal.

En med gitarrspelerska, från NAO fabriken, höjd ca 25,5 cm En dam med solfjäder, från NAO fabriken, höjd ca 31,5 cm. En med sittande ballerina, från NAO fabriken, höjd ca 16 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHAN HENRIK SCHEFFEL, tillskriven, olja på duk.

"Gustaf Gyllengranat" (1677-1749). Duk 85 x 65 cm.

Aktuellt bud 6 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, signerad V. Lorenzo, 1900-talets början.

Fiskarna vid fiskenäten. 46 x 59,5 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
300 EUR
GÖSTA GUSTAVSON, färglitografi, signerad, numrerad 200/300 och daterad 1981.

"Djurgårdsfärjan". 36x50 cm.

Aktuellt bud 70 EUR
Utropspris
150 EUR
KIMMO KAIVANTO, serigrafi, signerad och daterad -79, numrerad H.C. XVII/XX.

Blixt. Bildstorlek 39 x 56,5 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
400 EUR
EERO VON BOEHM, olja på skiva, signerad.

Båtar. 60x73 cm.

Aktuellt bud 65 EUR
Utropspris
400 EUR
HASSAN HESHMAT, skulptur, signerad.

Höjd 36 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALEXANDER CALDER, färglitografi, signerad EA-upplaga.

Sun and sea. Oramad. Bladets mått 58 x 78 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL JOHANSSON, olja på duk, signerad och daterad -23.

Vinterlandskap. Bildens mått 38 x 61 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ARVID PETTERSEN, blandteknik på papper, signerad AJP.

Porträtt. 21 x 12,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JULES SCHYL, olja på pannå, signerad och daterad -32.

"Dam med violin och frukter". 64 x 59 cm.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MARTIN "ROCKY" KELLERMAN, blandteknik.

"Don't walk". Bildstorlek 31 x 24 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GUNNAR LÖBERG, olja på duk, signerad och daterad 1931.

Hamn med blå båtar. 64 x 46,5 cm.

Aktuellt bud 16 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
TORSTEN JURELL, skulptur, brons, signerad Jurell och numrerad II/V.

”Margarita”. Höjd ca 18 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
YLVA CEDER, olja på pannå, signerad och daterad 2006 a tergo.

"Business". 65 x 81 cm.

Aktuellt bud 24 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
TOMMY HILDING, olja på duk, signerad och daterad -88.

"Vattendrag". 56 x 80 cm.

Aktuellt bud 19 500 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MAX MIKAEL BOOK, blandteknik på pannå, signerad och daterad 90/91 a tergo.

"Modö". 23,5 x 35,5 cm.

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
FERNANDEZ ARMAN, mapp med tre färgserigrafier, signerade och numrerade 144/200.

”Accords a cordes” trois sérigraphies. Bladstorlek 65 x 50 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MARTIN "ROCKY" KELLERMAN, blandteknik, signerad.

"Rocky med vänner". 29 x 20 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CARL KYLBERG, blyertsteckning.

Skiss till "Aftonens ljus och mörker". 16,5 x 22,5 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ULF TROTZIG, olja på duk, otydligt signerad i nedre höger hörn.

Utan titel. 62 x 55 cm.

Aktuellt bud 9 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
CARL KYLBERG, tuschteckning, signerad.

Självporträtt 21 x 16 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ARVID PETTERSEN, blandteknik.

ARVID PETTERSEN, blandteknik.

Utan titel. 31 x 22,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANNALEENA HEISKA, olja på pannå, signerad och daterad 2012 a tergo.

"Charlie 52 (Charlie the Smoking Chimp)". 170 x 150 cm.

Aktuellt bud 21 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
MATTHEW DRAPER, olja på duk, signerad och daterad 2008 a tergo.

"Mat on step". 68 x 135 cm.

Aktuellt bud 8 600 SEK
Utropspris
9 000 SEK
JULES SCHYL, olja på duk, signerad och daterad -55.

Clown. 46 x 38,5 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LARS LERIN, olja på duk, signerad och daterad -75.

Värmländskt vinterlandskap. 54 x 65 cm.

Aktuellt bud 35 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
ONNI OJA, olja på duk, signerad Oja.

"Alaston ikkunan ääressä" ("Naken vid fönstret"). 66 x 46 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
RAGNAR SANDBERG, collage/vykort.

Komposition, a tergo handskriven hälsning signerad R och daterad 1931, bildyta ca 15 x 11 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JAMES COIGNARD, carborundumetsning, signerad och numrerad HC IV/V.

Komposition. 37x54 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOTTFRID KALLSTENIUS, oljemålning på duk, signerad och daterad -27.

Tallar i skymningsljus. Ca 73x100 cm.

Aktuellt bud 7 201 SEK
Utropspris
10 000 SEK
RAGNAR SANDBERG, blandteknik/vykort.

"Göteborgstidningen", a tergo handritat vykort med hälsningar, bildyta ca 15 x 11 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PER GUMMESON, olja på duk signerad.

Bygata, 40 x 50 cm

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SEVERIN NILSON, olja på pannå signerad.

Bärplockande barn, 49 x 36 cm

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Robert Indiana "Summer Love" edition 2006.

Handtuftad. 38 x 38 cm

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BECK & JUNG, screentryck, signerad och numrerad EA, daterad 1976.

"Palmspelet. Blå" . 69x69 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, ej signerad, 1800-tal.

Badande kvinnor, 52 x 39 cm.

Aktuellt bud 380 EUR
Utropspris
2 000 EUR
JOHANNES GEBHARD, akvarell, signerad och daterad -29.

Strandlandskap, 29 x 40 cm.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
OIDENTIFIERAD RYSK KONSTNÄR, olja på duk, ej signerad.

Läseövning, 38 x 32,5 cm.

Aktuellt bud 70 EUR
Utropspris
1 000 EUR
LASSE MARTTINEN, BERLINMUREN.

LASSE MARTTINEN, BERLINMUREN.

Signerad och daterad -90. Olja på duk 130x145 cm.

Aktuellt bud 360 EUR
Utropspris
700 EUR
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad och daterad 1904.

By, 26 x 31 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
350 EUR
SIXTEN LUNDBOHM, olja på duk signerad.

Naken modell, 82 x 65 cm

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ERIC GRATE, blandteknik signerad samt datarad a tergo 1976.

Naken modell, bildyta 36 x 32 cm

Aktuellt bud 655 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Komposition, baksidan med handskriven hälsning, signerad, bildyta ca 15 x 10 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på koppar, 1800-tal.

Interiör med två männ som rörker pipa. 20 x 16,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK

Noaks ark. 25 x 36.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHAN KROUTHÉN, olja på duk, signerad och daterad 1920.

Solbelyst landskap med barn vid väg. 80 x 110 cm.

Aktuellt bud 40 000 SEK
Utropspris
80 000 SEK
THOMAS SIDNEY COOPER, olja på duk, signerad och daterad 1863.

"Evening Canterbury Meadows". Duk 90 x 73 cm.

Aktuellt bud 15 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ALEXANDER LANGLET, olja på duk, signerad.

Hästarna vattnas. Duk 59 x 92 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SEEN, spray på duk, signerad och daterad 2018 à tergo.

'Propertyof NYC'. 61 x 61 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GEORG STOOPENDAAL, olja på duk, signerad och daterad.

Vinterlandskap. 36 x 50 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LINDORM LILJEFORS, Olja på pannå, signerad Lindorm L och daterad 44.

Älgar och jämthundar, 71 x 90 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK