Konst

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Innehållet spänner över flera konsthistoriska perioder och visar på konstens idéhistoriska utveckling vilket gör att du som besökare kan bekanta dig med allt ifrån italienskt 1600-talsmåleri till det allra senaste inom contemporary. Har du konst och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

SALVADOR DALÍ, Färgetsningar, 2 st signerade och numrerade 86/250.

"Richard III", "Henry VI". Ur: "Much Ado about Shakespeare", 1970. P. 17 x 12 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GEORGES BRAQUE, färglitografi, ur Derrière le Miroir nr 138 1963, lyxupplagan i 150 ex på Velin sur Rives.

"Verre et journal", bladstorlek 38 x 27,5 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BEVERLOO CORNEILLE, färglitografi, signerad och numrerad 192/200, daterad 1986.

Komposition med kvinna och fågel. Bildmått 31 x 25 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HÄFTE. 10 gravyrer från 1600-talet.

Jusepe de Ribera (1591-1652), efter: ”Ioseph Ribera Espanol Invent. / AB ex.” Serie av 10 numrerade etsningar c. 1650 efter Ribera, utgivna av den hittills oidentifierade “A.B.”, möjligen Abraham Blooteling från Amsterdam. Gravören har ansetts kunna vara Gerard Valk. Bildmått omkring 26,5 x 20,5 cm. Sviten inleds med en välkänd bild av Ribera, ”Poeten”, som identifierats med både Petrarca och Vergilius. Bland motiven finns även ”Groteskt huvud”, ”Sankt Bartolomeus' martyrium” (utan originalets bifigurer), och ”Sankt Hieronymus”. Övriga blad återger anatomiska detaljer.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GÖSTA SANDELS, olja på pannå.

GÖSTA SANDELS, olja på pannå.

Landskap. 24 x 19 cm.

Aktuellt bud 6 608 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, "Non violence", mässing, monogramsignerad CFR, Skultuna.

Stämplad Skultuna. Längd 6 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANNE OVASKA, olja på duk, a tergo signerad och daterad -92.

Komposition, 30,5 x 42 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
400 EUR
ACKE OLDENBURG, litografi, signerad och numrerad 5/19, daterad 1986.

"Marta". 50 x 68 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MAX ERNST, litografi, signerad i trycket.

"Finger weg von der ...", bildyta 43 x 31 cm

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KRISTIAN KROKFORS, serigrafi, signerad tait.vedos I/IV, daterad -91.

'Kolme tehdasta' (Tre fabriker). Bildstorlek 44x72 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
ERIK GRANFELT, serigrafi, signerad och daterad -70, märkt 65.70.

Stadsvy. Passepartout 31,5 x 41,5 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
REIJO MELLER, olja på duk, signerad och daterad -77.

"Kevättalvi" (Vårvinter). 35,5 x 25,5 cm.

Aktuellt bud 450 EUR
Utropspris
700 EUR
JOAN MIRÓ,färglitografisk affisch, Galerie Maeght, Paris 1973, tryckt hos Arte Adrien Maeght i 7000 ex.

Miró Sobreteixims Galerie Maeght. 7000 ex. Bladstorlek 83 x 56 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STURE JOHANNESSON  OCH CHARLOTTE JOHANNESSON, färgserigrafi, signerad 1984, numrerad 132/200.

"Björn Borg", bladstorl 100 x 70 cm

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VICTOR VASARELY,  färglitografi, signerad och numrerad E.A 2/30.

Komposition, bildstorlek 71,5 x 64,5 cm.

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VICTOR VASARELY, färgserigrafi, signerad, numrerad 166/225.

"META V". Blidstrl 89x5x51,5 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GEORGES BRAQUE,  efter, färglitografi, ur Derrière le Miroir nr 85-86, 1956, signerad i trycket.

Komposition med fågel. Bladstorlek 37 x 54,5 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERIC H OLSON,  färglitografi, signerad och numrerad 119/150.

40x59,5 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FABIAN LUNDQVIST, olja på duk signerad.

Två kvinnor i svart, 46 x 38 cm

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AUGUST PUIG, färglitografi, signerad och numrerad 70/100.

Bladstorlek 56 x 72 cm.

Aktuellt bud 1 011 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FERNAND PELEZ, olja på duk, signerad.

Tiggarpojke, 35 x 27 cm

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad och numrerad 256/375.

Dans. Bladstorlek 74 x 62 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LENNART JIRLOW, färglitografi, signerad 55/90.

Dansande par. Bladstorlek 56 x 43 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PER EKSTRÖM, olja på duk signerad.

Solbelyst hav, 32 x 45 cm

Aktuellt bud 6 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MARC CHAGALL,färglitografi, ur Derrière le Miroir, "Dessins et Lavis. Exposition Chagall", Galerie Maeght.

"Le Bouquet de l'Artiste", bladstorlek 38 x 27,5 cm. (Dagmått 32,5x26,5 cm)

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HARALD P ENGMANN, olja på duk signerad.

Parkbild, 37 x 50 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALEXANDRE FALGUIÈRE, brons, skulptur. Signerad samt gjutarstämpel.

"Le vainqueur au combat de coqs" Höjd 48 cm. (43 cm).

Aktuellt bud 6 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PETER DAHL, akvarell, signerad.

Interiör med kvinna i fåtölj. Bladstorlek 56 x 76 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
FRANCOIS AUGUSTE ORTMANS, olja på duk, signerad.

Landskap, 60 x 40 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
12 000 SEK
NILS-GÖRAN BRUNNER, olja på duk, signerad och daterad 69.

"Från Österlen". 27x46 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JACQUES VILLON, etsning, signerad 13/50, 1935.

'Bearice Stein Steefmuller'. Plåt ca 27 x 21 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK

Interiör med kvinna. Bladstorlek 56 x 76 cm.

Aktuellt bud 7 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
CARL-ERIK HAMMAREN, olja på duk, signerad, daterad à tergo -64(?).

Komposition. Bildens mått 27 x 35 cm. Oramad.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SALVADOR DALÍ, etsning, signerad och numrerad 28/250.

"All's Well that Ends Well" ur "Shakespeare II". Plåtmått ca 17 x 12 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALBERT EDELFELT, SKISS, blyerts och tusch, signerad och daterad Tavastehus 2 juni.

Stadsvy. Passepartout 22 x 18 cm.

Aktuellt bud 600 EUR
Utropspris
800 EUR
INTO LINTURI, olja på duk, signerad och daterad 1948.

Utsikt över ån. 38,5 x 47,5 cm.

Aktuellt bud 85 EUR
Utropspris
200 EUR
ALICE KAIRA, olja på duk uppfodrad på pannå, signerad.

Vit flygel. 38x46 cm.

Aktuellt bud 130 EUR
Utropspris
600 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, serigrafi, signerad och daterad -92, numrerad 12/100.

"Blues". Bildstorlek 40 x 50 cm.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
300 EUR
KRISTIAN KROKFORS, olja på duk, signerad och daterad 2001.

Långt borta - landskap i rött. 21 x 30,5 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
600 EUR
YRJÖ EDELMANN, gicléetryck, signerat och numrerat 114/150.

"Under certain circumstances II", bladstorlek 61 x 51 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL LUDWIG BILLE, olja på pannå, signerad och daterad 1872.

Hjulångare till havs. 36 x 57 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STELLAN MÖRNER, blandteknik på papp-pannå, signerad.

"Teatersäsongens facit". 32 x 39 cm.

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OLLE NORDBERG, olja på pannå, signerad.

Familj. 40 x 32 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HOLLÄNDSK SKOLA, 1800-tal, olja på pannå, signed på kannan.

Familj. 31 x 23 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OLLE NORDBERG, olja på pannå, signerad och daterad -62.

Kafferep. 32 x 39 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MILLY EBBA MARIA SLÖÖR, Olja på duk, signerad.

Hamnbild. Duk 45 x 55 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANDERS FOGELIN, olja på duk, signerad och daterad 1963.

"Landskap". 60 x 54 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHN GEORG ARSENIUS, akvarell, signerad.

Upsala gård". 21 x 28 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON, akvarell, signerad.

Fiskebåtar med figurer vid strandkant. 18 x 26 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-tal.

Madonna. 67 x 54 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FREDRIK ISBERG, 10 st samramade akvareller, signerade.

"Eldkvarn å Kungsholmen" Kastellholmen, "Strömsborg och Wasabron", "Solna", "vid Munkbron", mot Riddarholmen, "Lambyska verket", "Gamla Operan", "Gamla Djurgårdsentréen", "Kungl. Myntet.Handtverkaregatan med Samuel Ovens hus" 10,5x15,5 och 15,5x10,5 cm

Aktuellt bud 6 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HUGO BACKMANSSON, Olja på duk, signerad och daterad Tanger 1920.

Gatumotiv, Tanger. Duk 33 x 41 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ALY BEN SALEM, gouache, signerad.

Kvinna med ridande man i bakgrund. Bildmått 35,5 x 20,5 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ERLAND CULLBERG, akvarell, signerad.

Huvud. 62 x 46 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JAN HÅFSTRÖM, färglitografi, signerad, numrerad 52/150 och daterad 2004.

Man med hatt. Dagmått 39,5 x 34 cm.

Aktuellt bud 6 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ADOLF BAUMGARTNER, olja på duk, signerad A. Baumgartner Jun.

Skördescen. 65 x 92 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, sent 1800-tal.

Kavallerist. Bildens mått 32 x 20 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLLE NORDBERG, olja på pannå, signerad och daterad -70.

Interiör med kvinna och figurer. 50 x 61 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PÄR LINDBLAD, olja på duk, signerad.

Blomsterstilleben. 33 x 41 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JAMES COIGNARD, olja på papper, signerad.

Soffa. Dagmått 23,5 x 32 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ARNOLD LINDBLOM, olja på duk, signerad.

Sjölandskap. 73 x 92 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS HENNING BOMAN, efter, olja på pannå, ej signerad, sent 1700-tal.

Kvinnoporträtt. 33 x 22 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHRISTO & JEANNE-CLAUDE, färgoffset med applikation, signerat.

"Surrounded Islands". Bildmått ca 63 x 98 cm.

Aktuellt bud 9 200 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATS ÅKERMAN, litografi, signerad och numrerad 229/240, daterad -04.

Oramad 44 x 56,5 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BO ÅKE ADAMSSON, olja på duk, signerad.

"Madrid". 75 x 50 cm.

Aktuellt bud 7 310 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KYRKOSKULPTUR, troligen sydeuropa 1700/1800-tal.

Madonnan med barnet. Bemålad. Höjd ca 72 cm.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KARL AXEL PEHRSON, olja på duk, signerad.

"Två skeenden". 50 x 61 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ALEXANDER CALDER, färglitografi, ur Derrière le Miroir nr 212 1975.

Kortspelande man i hatt. Bladstorlek 38 x 27,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PABLO PALAZUELO, färglitografi, ur Derrière le Miroir nr 207 1974.

Omslag. Bladstorlek c:a 37x 56 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOAN MIRÓ, färglitografi, ur Miró Lithographe III.

Bladstorlek c:a 32 x 25 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ANTONI TÀPIES, färglitografi, ur Derrière le Miroir nr 210 1974.

Bladstorlek 38 x 55 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
AXEL OLSON, olja på pannå, signerad.

Hamnbild, 18 x 21 cm

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1700-tal, olja på duk 2 st, troligen Holland.

Porträtt avadelskvinna kvinna 82x56. Porträtt av adelsman 82x56.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
RAGNAR PERSON, olja på  pannå signerad.

I snickarverkstan, 33 x 40 cm

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FRIEDRICH PRÖLSS, olja på duk signerad och daterad 05.

Interiör med spelande flicka, 76 x 60 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
18 000 SEK
HENRI PFEIFFER, akvarell, signerad och daterad -29.

A tergo märkt Galerie Marbach Bern, catalouge Marbach no 341. Bladstorlek 47 x 32 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
EDUARDO CHILLIDA, litografi, omslag till Derrière le Miroir.

Bladstorlek 37,5 x 28 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HENRI MATISSE, efter, färglitografi, ur Verve vol VI nr 21-22 1948.

Vence 1944-48. Bladstorlek c:a 35,5 x 26 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1700/1800-TAL , olja på duk.

Rastande sällskap, 41 x 32 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, färglitografier, 3 st, signerade och numrerade 2/90.

"Ur von Hanckens opera". Bladstorlek 86 x 59,5 cm vardera.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
EMANUELLE RENARD, färgetsningar, 3 st, signerade och numrerade 18/25.

Bladstorlek c:a 57 x 38 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
HENRI PFEIFFER, akvarell, signerad och daterad 39.

A tergo märkt Galerie Marbach Bern, catalouge Marbach no 1493. Bladstorlek 47 x 32 cm.

Aktuellt bud 2 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PER WÅHLSTRÖM, olja på duk signerad och daterad 69.

Förslg till Sergels torg 1969, 90 x 180 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALBERT JOHANSSON, olja på pannå. signerad och daterad 1977.

"Moln-Progession", 122 x 152 cm.

Aktuellt bud 51 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur signerad och daterad 95.

Glas och metall, signerad B Vallien unique P-11-95, total höjd 45 cm

Aktuellt bud 6 001 SEK
Utropspris
15 000 SEK
PETER PAUL, färglitografi, signerad och numrerad 11/80, daterad 77.

"Townhall im Französischen Schatten", bladstorlek 56 x 75,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, olja på duk signerad.

Familjebild, 116 x 89 cm

Aktuellt bud 10 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JACOB DAHLGREN, etsning, signerad och numrerad PA.

33,5 x 23 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Hästskjuts, 23 x 29 cm

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Interiör vid fönster, 14 x 20 cm

Aktuellt bud 1 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Röda tråden. 35x27 cm.

Aktuellt bud 85 EUR
Utropspris
500 EUR
KRISTIAN KROKFORS, olja på duk, signerad och daterad 2013.

Abstrakt landskap. 20 x 20 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
SKOLPLANSCHER, 3 st, 1900-talets andra hälft.

Två med bibliska motiv, "Salomo utropas till kung" 68 x 48 cm, "Petri bergspredikan" 63 x 87 cm. Kamel 67 x 89 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
YOSHIIKU, färgträsnitt, Japan 1850-tal.

"Barnes Sumo" Dagmått 32x21 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SALVADOR DALÍ, litografi, signerad och numrerad IV/L.

Ur "Les Songes Drôlatiques de Pantagruel". Oramad. Bladets mått 76 x 54 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NILS WIKBERG, akvarell, signerad och daterad 1945. Med dedikation.

Vintrig vy. Bildstorlek 34 x 39,5 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
150 EUR
FOLKE PERSSON, olja på duk, signerad.

Landskap, 64 x 80 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARTA, kolorerat kopparstick, "Sweden", John Senex, London, troligen 1700-tal.

"Sweden, corrected from the observations comunicated to the Royal Society at London and the Royal Academy at Paris by Jogn Senex F.R.S." Dagmått 97 x 67 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK