KONST

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Innehållet spänner över flera konsthistoriska perioder och visar på konstens idéhistoriska utveckling vilket gör att du som besökare kan bekanta dig med allt ifrån italienskt 1600-talsmåleri till det allra senaste inom contemporary.
Har du konst och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

VICTOR VASARELY, 7 serigrafier i mapp, "ION", Falaize, 1989, numrerade 167/250.

Bladstorlek ca 35 x 28 cm.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CHARLES ROKA, olja på duk, signerad Roka.

Sydländsk skönhet. 81 x 65,5 cm.

Aktuellt bud5 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PIA INGELSE, gliceetryck, signerad 10/25.

"Ponnypojkens nya kläder". 80 x 79 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
THEO TOBIASSE, färglitografi, signerad och numrerad 116/200.

Naken kvinna. Bildens mått ca 50 x 65 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VEIKKO VIONOJA, litografi, signerad och daterad 79, numrerad 36/100.

Vid fönstret. Bildstorlek 34,5 x 49,5 cm.

Aktuellt bud35 EUR
Utropspris
200 EUR
WERNER ÅSTRÖM, olja på papp, signerad och daterad -43.

Sommardag, 35 x 41 cm.

Aktuellt bud55 EUR
Utropspris
250 EUR
TOR BJURSTRÖM, olja på duk, signerad.

Stilleben. 73 x 60 cm.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
INGE SCHIÖLER, pastell, signerad.

Grönska. Dagmått 43 x 35 cm.

Aktuellt bud5 007 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKULPTUR, parian, Gustavsberg, 1890.

"Ariadne" efter Johann Heinrich von Dannecker. Märkt. Höjd 32,5 cm.

Aktuellt bud3 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL, olja på duk, ej signerad.

Porträtt av dam i blå klänning med ros i håret. 61 x 49 cm.

Aktuellt bud4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOCKUM NORDSTRÖM, "Every neighbor is a customer". Färglitografi, signerad och numrerad med blyerts 149/250.

Bladstorlek 60,7 x 84,3 cm. Oramad.

Aktuellt bud6 400 SEK
Utropspris
9 000 SEK
AKOS TOLNAY, olja på duk, sign.

Interör motiv med kvinna. 75 x 100 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERT ÖSTERLUND, olja på duk, signerad.

Sjöman. Mått ca 37x44 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
DAVID BYRNE, fotografi numrerad 2/5 på etikett a tergo.

"Sacred Objects: Child's Shoe", 1993. Cibachrome laminerad och ramad. 71 x 80 cm inklusive ram. Bok medföljer.

Aktuellt bud7 400 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, färglitografi, signerad o numrerad 948/1600.

"Kärleksbild". Bladstorlek 62 x 86 cm. Oramad.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OSKAR MÖRNERUD. Signerad Oskar Mörnerud a tergo. Utförd 2005/06. Akryl på papper.

"Allt i Europa i Färg/Husvagnsfabriken". 40 x 60,5 cm inklusive ram. Du har möjlighet att se detta verk i våra lokaler på Berzelii Park 1 i centrala Stockholm den 13-16 juni kl. 9-17.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KARIN OHLIN, 1993, trä, masonit  och billack.

Objekt, "Träpiano", längd 141, bredd 60, höjd 110,5 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
20 000 SEK
POLITISK AFFISH, "FIDEL 26-7-76", utgiven av Departamento De Orientation Revolucionaria del CC-PCC-1976.

Original affisch från 1976. Fidel Castro. Bladstrl. 76x51 cm. Oramat blad. Colaboraremos Con Los Angolanos En Todos Los Terrenos.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARTA, handkolorerad linjegravyretsning, 1700-tal, tryckt av L Renard, Amsterdam.

"Mare Balticum. P: 50 x 57 cm.

Aktuellt bud1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERIC ORR & KEITH HARING, "Box Collection" signerad av Eric Orr, ed. 500.

T-shirt, X-large, i handmålad originalask, ca 25x16 cm, samt med handmålad tuschteckning (hangtag), 9x8 cm. Eric Orr är en amerikansk konstnär och designer från New York. Han betraktas som en av pionjärerna inom graffitirörelsen. Orr var en av de första konstnärerna på graffitisscenen som lät symbolen ersatta signaturen, lät hans "tag", bli till en robot, en symbol och samtidigt ett tecken för hans stil. Ikonen, idag känd som "robothead", inspirerades av rymdåldern, robot eran, Star Wars, Space Odyssey och robotdans. En egen stil som inspirerade många, inte minst Keith Haring, som när de möttes på ett vernissage 1984, frågade Orr om han var intresserad av ett samarbete. Eller som Eric Orr själv beskriver händelsen: "On September 24 th, 1984 artist Eric Orr and Keith Haring got together and combined their "graffiti icons", and created these little known images. Borth artist met in the New York City subway that day and collaborated on some 15 - 20 drawings, from 59 th street to below Astor Place on the number 6 subway line in Manhattan. Profoundly energized both artist went back to Keith´s studio where they continued to collaborate on their signature icons. From that session came some beautiful drawings and from those drawings only 3 designs were printed as limited edition t-shirts. The t-shirt in this limited edition box collection is on of those designs. Eric Orr is the only artist to have drawn in the blacked out subway advertising spaces with Keith Harring." / Fredrik Anthony

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GERDA SPRINCHORN, efter, väggplakett, Ystad Brons, 1900-tal.

Profilporträtt i relief samt stycke av Viktor Rydberg. Diameter 31 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad och numrerad 220/375.

Interiör från KB. Bladstorlek 58 x 68 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal.

Kopia efter självporträtt av Rembrandt. Bildens mått 61 x 51 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BOK, Christer Strömholm, "Poste Restante", P.A Norstedt & Söners Förlag, Stockholm, 1967.

Svart band med skyddsomslag. Ca 24,5 x 20,5 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, daterad 1680.

Helgon. Bildens mått 92 x 71 cm.

Aktuellt bud3 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LENA CRONQVIST, färglitografi, signerad och numrerad 2/10.

Ur mappen " "August Strindberg, Ett Drömspel". Tryckt av Atelier Clot, Paris, utgiven av Edourd Weiss, Paris och Öivind Johansen, Oslo. Ca 73x52 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NILS ASPLUND, olja på duk, signerad och daterad 1897.

Porträtt av man. Med dedikation. 44 x 32 cm.

Aktuellt bud3 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERIK OSSLUND, olja på pappannå, signerad.

Landskap. à tergo bl a "med utsikt från Helmer Osslunds gård, målad av sonen Erik Osslund". 34 x 41 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIA INGELSE, gliceetryck, signerad 8/25.

"Blunda". 91 x 89 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OTTO HESSELBOM, olja på duk, signerad.

Ceremoni vid Spånga Kyrka. Duk 105 x 140 cm.

Aktuellt bud15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad. ur "Fredmans epistlar".

"Epistel nr 36". 29x42 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKULPTUR, patinerad metall, 1900-tal.

Gris. Längd 31 cm

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FREDERIK CHRISTIAN KIAERSKOU, olja på duk signerad och daterad 1853.

Motiv från Fyn, 48 x 62 cm.

Aktuellt bud4 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STIG CLAESSON, tuschteckning, signerad.

'Carl Larsson', dagmått 27 x 18 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK

"Epistel nr 68". 29x42 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BENGT LINDSTRÖM, litografi, signerad och numrerad 70/135.

Komposition. Bladstorlek 77x57 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYST, gips, efter François-Jacques Saly, 1900-tal.

Flickhuvud, höjd inkl sockel 44 cm

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOHN OSTVED, blandteknik, unik, signerad 2011.

"La chapelle project". Night light painting (delvis självlysande i mörker). Oramad. Bladstorlek 55 x 112 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BECK & JUNG, Screentryck på plexi, signerad, daterad o numrerad.

"and the blue land". Daterad 1982, numrerad ?/25. 47x47.

Aktuellt bud3 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TOM MOORE, 3 st, silkscreentryck, signerade och numrerade 153/490.

John Lennon. Oramade. 90,5 x 64 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK

"Epistel nr 26". 29x42 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLE JUUL, tillskriven, olja på duk, ej signerad.

Fjordlandskap med segelfartyg. Intygas på etikett á tergo. 44,5 x 68 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Figurkomposition. Bildens mått ca 50 x 65 cm.

Aktuellt bud1 301 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FREDRIK NIELSEN, skulptur/vas, glas, signerad Fredrik Nielsen och daterad -06.

Klarglas. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BENGT OLSON, blandteknik på papper, signerad.

Polykrom komposition. Ca 67x24 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BO LASSEN, olja på duk, signerad.

Frukost/naken dam. Mått ca 73x100 cm

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MADELEINE PYK, olja på duk, signerad M. Pyk.

Geometrisk komposition. Mått ca 114x87 cm

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MARIANNE LINDBERG DE GEER, färglitografi. Signerad och numrerad 43/99.

Motiv med två mopsar. Bildstorlek ca 43x62,5 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
WILLIAM WEEKES, tillskriven, olja på pannå. Monogramsignerad.

Ko, häst och får i lantlig miljö. Ca 20x15 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RAM, Art Noveau, tidigt 1900-tal.

Bronserat trä med dekor i relief av pastellage. 57 x 75 cm.

Aktuellt bud7 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800/1900-TAL, olja på duk, signerad C. Widgren och daterad -19.

Landskap med solnedgång. 38 x 67 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
WASSILY KANDINSKY, träsnitt, signerat i stocken.

"Improvisation 7". Bildyta: 19 cm x 12 cm. träsnitt, signerad i stocken.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk 49 x 65 cm. Signerad på spännramen Leonard Olsson.

Stuga i grönskan. Olja på duk 49 x 65 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
PELLE ÅBERG, teckning blyerts, signerad.

Putti/barn. Bildstorlek 17x35 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALEXANDER LANGLET, olja på duk, signerad Alex Langlet och otydligt daterad.

Landskap med häst och vagn. 40 x 50 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EVERT TAUBE, blandteknik signerad och daterad 19.

Grisslehamn, bildyta 31 x 46 cm.

Aktuellt bud4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RAUL MEEL, färgserigrafi, signerad och numrerad 31/50, daterad '89.

"Windows and landscape". Gkm edition. Oramad. Bladstorlek 160 x 100 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HENRY MAYNE, olja på duk, signerad,daterad -49,

"Vid hamnen, Baskemölla", ca 55x46 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HENRI MATISSE, efter, serigrafi, signerad och daterad 52 i trycket.

"Blue nude", bildyta 45 x 36 cm

Aktuellt bud2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HELGE ARTELIUS, olja på pannå signerad och daterad 22.

Självporträtt, 47 x 36 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RUDOLF KOIVU, olja på duk,  signerad.

Landskap, 43x53 cm.

Aktuellt bud270 EUR
Utropspris
700 EUR
HUGO BACKMANSSON, akvarell, signerad.

Strandlandskap, bildstorlek 25,5 x 33,5 cm.

Aktuellt bud370 EUR
Utropspris
400 EUR
OLLI JOKI, olja på duk, signerad, otydlig datering.

Landskap med måsar. 30,5 x 30,5 cm.

Aktuellt bud60 EUR
Utropspris
400 EUR
HARALD SALLBERG, 13 tryckplåtar 'Från Gamla Stockholm'.

1 plåt signerad och daterad 1917. Merparten inslagna i papper, ställvis med tryckt etsning. Plåtmått 13 x 18 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTI HAUPT, Pastell, signerad.

Blommor. 53x42 cm.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
150 EUR
HOLLÄNDSK SKOLA, 1600-tal, olja på ekpanel, a tergo med äldre etikett signerad "Canaletto".

Flodlandskap med en herrgårdsbyggnad vid stad i solnedgång, 11,5 x 22,5 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, gicléetryck, signerad och numrerad 76/175.

"Wrapped moment of Absolut", Oramad. Bladstorlek 91x61 cm.

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
WILLIAM SWEETLOVE, skulptur, plast, signerad och numrerad 96/300,

"Small cloned Penguin with water bottle". Höjd 40 cm.

Aktuellt bud2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VLADIMIR VELICKOVIC, färglitografi, signerad och numrerad 140/150.

"Album No 6 (III)", oramad, ca 62x90

Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUSTAF RYDBERG, olja på duk, signerad G Rydberg.

"Motiv från Hven" Strandparti med fiskebåtar. 47 X 70 cm.

Aktuellt bud6 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JULES SCHYL, olja på duk, signerad Schyl.

A tergo 'S Gimignano 1953'. 42 x 57 cm.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TORSTEN ERASMINE, olja på duk, signerad Erasmine 1976.

Stadsmotiv. 50 x 34 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK

"Epistel nr 20". 29x42 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PAUL RENÉ GAUGUIN, träsnitt, signerat, numrerat 14/20 och daterat 1953.

Porträtt. Bildens mått ca 30 x 26 cm.

Aktuellt bud2 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF LINDSKOG, olja på pannå, signerad.

"Kyrkan i Marstrand". Bildmått 44 x 54 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLLE NORDBERG, olja på pannå, signerad,

Fiskeläger, ca 46x38 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DAVID LARSSON, olja på duk, monogramsignerad.

"Sommar 1914", ca 50x61 cm,

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL AUGUST EHRENSVÄRD, tillskriven. Tuschteckning 13,5 x 27,5 cm.

Fyra ansikten. Tuschteckning 13,5 x 27,5 cm.

Aktuellt bud630 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOAKIM ALLGULANDER,  "Magic Mushroom", gicleetryck, signerad och numrerad 4/15.

Bladstrl. 70 x 61 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VASILI LEVI, olja på pannå, signerad V. Levi.

Lago di Como. 46 x 63 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ESTHER KJERNER, olja på duk, signerad E. Kjerner och otydligt daterad.

Blomsterstilleben. 65 x 49,5 cm.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
OLLE NORDBERG, olja på pannå, signerad och daterad -53,

Jägare med hund, ca 27x35 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LENA LINDERHOLM, litografi, signerad.

Komposition. Bladstorlek 84x58 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
C GÖRAN KARLSSON, serigrafi, signerad och numrerad 22/125.

"Landskap" (1989). 105x74 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GIUSEPPE GIARDIELLO, olja på duk, signerad.

Kustlandskap med figur i skymning. 24x40 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NISSE ZETTERBERG, olja på papp, signerad a tergo daterad 1953.

Stilleben, 24 x 31 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALEXANDER TOLSTOY, olja på duk, signerad.

Damporträtt. Bildmått 41 x 33 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Figurkomposition. Bildens mått ca 68 x 50 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på papper, signerad L Schroeder, omkring sekelskiftet 1900.

Vattendrag i stadslandskap. Bildens mått 53 x 41 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-/1800-tal.

Drottning Kristina. Bildens mått 95 x 75 cm.

Aktuellt bud12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ILON WIKLAND, Färglitografi, signerad o numrerad 270/300.

Barn m kattunge på äng. Bildstorlek ca 46x35.

Aktuellt bud2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, troligen Nederländerna, 1700-/1800-tal.

Interiör med rökande och drickande män. Ca 26x21 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OSKAR BERGMAN, akvarell. Signerad och daterad 1911.

Björkar vid vattendrag. Enligt text a tergo lysningspresent i juli 1911, värde 100 kr. Ca 27x20 cm.

Aktuellt bud3 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GIOVANNI BATTISTA PIRANESI, efter. Kopparstick. Troligen Regia Calcografia.

"Veduta del Ponte Molle sul Tevere due migli lontan da Roma". Plåtmått 43 x 67 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TORSTEN RENQVIST, akvatintetsning, signerad T. Renqvist, daterad -62 och numrerad 6/50 med blyerts.

"Grodd". Plåtstorlek 47 x 40 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GRAVYRER, ett par, efter H. Fuseli, 1800-tal.

Motiv ur Shakespeares "Kung Henry den femte" och "Romeo och Julia". Bildstorlek ca 47x59 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 800 SEK
ODILON REDON, etsning, signerad i plåten.

Utan titel (Kain och Abel). Plåtstorlek 18,5 x 12 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TORSTEN RENQVIST, torrnål, signerad T. Renqvist, daterad -60 och numrerad 6/65 med blyerts.

Utan titel. Plåtstorlek 19,5 x 27,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STAFFAN HALLSTRÖM, blandteknik på papper, signerad Staffan Hallström och daterad -51.

Landskapsmotiv. 19,5 x 25,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK