KONST

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Innehållet spänner över flera konsthistoriska perioder och visar på konstens idéhistoriska utveckling vilket gör att du som besökare kan bekanta dig med allt ifrån italienskt 1600-talsmåleri till det allra senaste inom contemporary.
Har du konst och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

Spara dina favoriter

ANDERS ZORN, etsning, signerad och daterad 1907 i plåten, samt blyertssignerad.

"Sommar". Plåtmått 17,5 x 12 cm.

Aktuellt bud4 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, ej signerad, 1800-tal.

Aristokratherre med hatt. 35 x 30 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MAURITZ KARSTRÖM, olja på duk, signerad och daterad à tergo 2000.

"Filosofen och filuren". 116 x 89 cm

Aktuellt bud26 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK

Religiöst motiv. På ramen plakett märkt "B.W WOHLFARTH". Ca 41 x 34,5 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HARRY WICHMANN, HARRY WICHMANN, olja på pannå, signerad och daterad -54.

"Franskt stenbrott". 46x55 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
3 500 SEK
EDWARD CHARLES BARNES, olja på duk, signerad.

Kvinna med grå jako. 81 x 56 cm.

Aktuellt bud6 700 SEK
Utropspris
20 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, relief på pannå, 1900-tal.

Skepp med svensk flagg. Bildmått 48 x 72 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, 9 st litografier, "25 years in the branch".

EDITIONS GALERIE LEGER MALMÖ. Ca 50x41 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALEXANDER LANGLET, olja på duk, sign och daterad -46.

Häst och ryttare i snöstorm. 30x39 cm.

Aktuellt bud8 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KARIN OLSSON, olja på duk, signerad.

Skogsmotiv. Mått ca 49x49 cm

Aktuellt bud5 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
REGINA KYLBERG-BOBECK, tillskriven. Akvarell, osignerad.

"Utsigt från salsfönster i Tuns prestgård". 17 x 11.5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR BERGQVIST, olja på pannå, signerad.

Stockholmsmotiv med Södermalm och Katarina Kyrka. Mått ca 58 x 78 cm

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BO VON ZWEIGBERGK, olja på duk lagd på pannå, signerad Zweigbergk.

Stilleben, 36 x 50,5 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARDY STRÜWER, blandteknik på papper. Signerad Ardy Strüwer och daterad V 87 haut de cagnes.

"I dreamed last night". 76 x 56,5 cm.

Aktuellt bud4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, litografier, 3 st, signerad och numrerad, 31/250.

Porträtt: David Hockney, Jasper Johns, Andy Warhol. Mått ca 41x35 cm

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL OSCAR BORG, gouache, signerad CARL OSCAR BORG.

"Tangier". Bildmått 39 x 49 cm.

Aktuellt bud1 111 SEK
Utropspris
25 000 SEK
LUDWIG SCHOSMANN, olja på duk, signerad.

Jaktsällskap. "Ausritt Schloss Mainau". 50 x 39 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTHEUS SEUTTER, KARTA, kopparstick, handkolorerad.

Daniae Regnum. Bildstorlek 49 x 57 cm.

Aktuellt bud502 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BENGT LINDSTRÖM, färglito, 2 st, sign och nr 244/300 resp 114/300.

Utan titel. 34,5 x 25 resp 28 x 25,5. Med dedikationer. Oramade.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL BRANDT, pastell på papper, signerad och daterad 96.

Landskap med vattendrag. Ca 62 x 45 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RAM, 1900-talets första hälft.

Förgylld. Medföljande oljemålning på pannå föreställande höstlandskap av okänd konstnär. Ramens mått ca 60x75 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ELIZA OLIVECRONA, olja på uppfodrad duk, signerad.

Porträtt av yngling. Ca 40 x 30 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TOR BJURSTRÖM, olja på duk, stämpelsignerad Bjurström.

Landskap. Intygad à tergo. 90 x 120 cm.

Aktuellt bud2 700 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SIRI RATHSMAN, olja på duk , signerad och daterad 1965.

A tergo titeln "Former emot svart". Polykrom komposition emot svart fond. Ca 60 x 80 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, signerad i blyerts samt daterad 1917.

"Dans i Gopsmor". 30 x 19,8 cm.

Aktuellt bud4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOSEPH KIRKPATRICK, akvarell, signerad.

Flicka som matar hönor, bildstorlek 28x17 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad samt daterad 1824.

Den Heliga Maria med Jesusbarnet. 35 x 23,5 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ESTHER KJERNER, olja på uppfordrad duk på pannå, signerad EK och daterad -93.

Sommarlandskap. 24 x 33 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HUGO ÖFVERSTRÖM, olja på pannå, signerad.

Fiskebodar. 65 x 81 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
UNO VALLMAN, olja på duk, signerad och daterad 1982.

Figurscen, 46 x 38 cm.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BIRGIT BROMS, färglitografi med kollage, signerad.

Skridskoåkare. Signerad med dedikation "Till Margareta från Birgit". Bildstorlek ca 21x26 cm.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
OLLE HJORTZBERG, gouache, signerad och daterad 1934.

"Ragusa juni 1934". 34x48 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROLAND SVENSSON, Färglitografi, signerad och numrerad 14/285.

Skärgårdsmotiv. Bildstorlek ca 45x31 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad och märkt P.T.

Ur Bellmansviten. Bildstorlek ca 41x28 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL AUGUST EHRENSVÄRD, tillskriven, tuschlavering.

Landskapsmotiv. 19x19,5 cm.

Aktuellt bud2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, olja på duk, signerad.

Trädgårdsarbete. 80 x 100 cm.

Aktuellt bud15 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
MARJATTA SARASALO, olja på duk, signerad och daterad 1976.

Komposition med kvinna. 35x30 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KJELL STRANDQVIST, akryl på papper. Signerad. Utförd 1981-82.

Objekt. Ca 60x29 cm. Boken "Kjell Strandqvist" av Ulf Linde för Galerie Aronowitsch medföljer. Verket avbildat på plansch 6.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MADELEINE PYK, olja på duk, signerad och daterad -58.

Figurer. 31 x 45 cm.

Aktuellt bud3 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PHILIBERT-LOUIS DEBUCOURT, akvatint, efter Vernet, 1800-tal.

"LE DEPART D'UNE POULE DE SEPT CHEVAUX". 39x61 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OLOF RUDBECK D.Y., "Portföljen", René Coeckelberghs Bokförlag, 1988.

Faksimilutgåva av fågellitografier. Mått 60 x 46 cm.

Aktuellt bud1 999 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOUIS BASTIN, olja på duk, signerad Bastin och daterad 1954.

Stilleben med flaskor. 46 x 55 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JIM ISERMANN, "Flower painting", signerad och daterad a tergo 1985.

123 x 122 cm.

Aktuellt bud18 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
UTSTÄLLNINGSAFFISHER, 2 st, "Alternative Suédoise", 1971 samt "Svenskt alternativ".

Bladstrl. 50 x 30 cm, samt 100x70 cm. Oramade.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MINIATYRPORTRÄTT, ett par, gouache på ben, omkring 1900.

Filigranramar av gulmetall med dekor av blå glasstenar. Runda porträtt av kvinna i profil samt konstnär med palett. Baksida av sköldpadd. 15 x 12,5 cm inklusive ram.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS LERIN, träsnitt. Signerat och numrerat e.t 1/10 och daterat 94.

Motiv från Fjällbacka. Inspirationen hämtad ur konstnärens fotoalbum med släktfotografier. Bildstorlek ca 20x13,5 cm.

Aktuellt bud4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MINIATYRPORTRÄTT, 5 st, gouache på ben, 1800-1900-tal.

Tre signerade. 9 x 5,5 - 12,5 x 11 cm inklusive ram.

Aktuellt bud1 105 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
WILHELM VON GEGERFELT, olja på duk, signerad.

Standparti med ångbåt i horisonten. 44 x 75 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BERTIL BERNTSSON, olja på pannå, signerad.

Kvinnoporträtt. 41x33 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD,   tusch, perspective japonaise 231 oae.

Bildstrl 25,5x17,5 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SALVADOR DALÍ, skulptur, brons, signerad och numrerad 1425/1500.Venturi Arte, Bologna
Edition Euro Art, Wien.

SALVADOR DALÍ, skulptur, brons, signerad och numrerad 1425/1500.Venturi Arte, Bologna Edition Euro Art, Wien.

"Venus à la giraffe". Höjd 56 cm.

Aktuellt bud22 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
JOHN BAUER,litografi ur serien "Troll", 1915. Numrerad 4.

Betitlad: "Här har du allt, som återstår av mina kläder". Bildyta 11 x 8,5 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AXEL OLSSON, olja på duk, signerad.

Stadsmotiv. 55x46 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EMILIA LÖNBLAD, tillskriven, akvarell, sign E.L Vånga 1902.

Flicka i hönsgård. Dagmått ca 19 x 29 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ERIK JUSELIUS, olja på duk, uppfodrad på pannå, signerad och daterad Hangö 1933.

Skärgårdsvy, 31 x 38.5 cm.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
400 EUR
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, uppklistrad på pannå, 1800-talets slut.

Kvinnoporträtt. 33 x 25 cm.

Aktuellt bud400 EUR
Utropspris
500 EUR
BÉLA HRADIL, olja på duk, signerad.

Blomsterstilleben. 63x51 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CURT CLEMENS, pastell, signerad och daterad 1946.

Porträtt av kvinna. 48x60 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FABIAN LUNDQVIST, olja på duk. Signerad.

Sittande kvinna. 39x47 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JAPANSK KONSTNÄR, träsnitt med märkning.

Katt. Dagmått 26 x 38 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVEN INGE HÖGLUND, olja på duk. Signerad samt daterad a tergo.

Störtning 70x86 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MARILYN AMATRUDA olja på duk signerad och daterad 95.

Sydländsk kustbild, 85 x 125 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
ESTER DOROTHEA ALMQVIST, olja på pannå. Osignerad.

Landskap. 46x37 cm. Intyg på baksidan.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FRANS HOGENBERG, KARTA, kopparstick, handkolorerad, Öresund, 1500-/1600-tal.

"Freti Danici or Sundt accuratiss delineatio". Glasad baksida. Ca 33 x 47 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROBERTO MATTA, etsning signerad och numrerad, 27/100,

36x26

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SUZANNE BERTHET, olja på duk, signerad.

"Le bouquet de la mariée", 55 x 46 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VICTOR VASARELY,  serigrafi, signerad och numrerad 59/200,

Komposition. Ca 23x24 cm,

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GEORGE DAYEZ, olja på duk, signerad och daterad -51.

Byggnadsarbetare. 38 x 54 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, 1900-tal.

I form av ägg. Polerad mässing. Svärtad sockel av trä. Höjd ca 13 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATS RYDSTERN,  olja på duk, signerad och daterad -79,

Landskap, ca 82x65 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AXEL WALLERT, etsningar, 2 st, en signerad.

Mandolinspelerskan från föreningen för grafisk konst bildstorlek 26x15 cm. Kvinnoansikte bildstorlek 18x22 cm. Oramade.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRIEDRICH MECKSEPER, färgetsning, signerad och numrerad 43/1000, daterad '78.

Stilleben. Bladstorlek 28 x 37,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BERNARD BUFFET, färglitografi, signerad och numrerad 63/125.

Stilleben. Bladstorlek c:a 76 x 56 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RALPH NYKVIST, silvergelatinfotografi, signerad a tergo, 1989.

Motiv från karnevalen i Venedig. Bildmått 45x30 cm

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK

Flicka som bär vattenhink, bildstorlek 28x17 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
MARC CHAGALL, etsning, signerad i plåten.

Figurscen. Plåtstorlek 27,5 x 21 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RAGNAR PERSON, olja på duk, signerad RP.

Motiv med figurer. Mått ca 37x44 cm

Aktuellt bud7 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BRUNO LILJEFORS, olja på duk, ej signerad.

Höstmotiv med fåglar. Mått ca 41x32 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MASK, skuret trä, Afrika, 1800-/1900-tal.

Genombruten för ögon. Höjd 48 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal.

OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal.

Barn med fågel. Mått ca 41x34 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HELMER OSSLUND, gouache, signerad.

"Kustlandskap". Med dedikation och liten tekning. Mått ca 31x44 cm

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LINDORM LILJEFORS, olja på pannå, signerad och daterad,-34.

"Bergspricka". Mått ca 46x37 cm

Aktuellt bud712 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, "Dagmar", signerad med blyerts. Utförd 1912.

Plåtstorlek 24,8 x 17,8 cm.

Aktuellt bud6 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STEPHEN CLARK, akvarell, signerad.

Motiv med fåglar. Mått ca 41x55 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HOWARD HELMICK, olja på duk, signerad och daterad 84.

Interiör med man och katt. 65 x 49 cm.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BRUNO HOPPE, olja på duk, signerad och daterad 1905.

Solbelyst landskap. 65 x 96 cm.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 2 st, oljor på duk, signerade W G Richards, 1800-tal.

Figurer i stadsmiljö. 31 x 25,5 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
EERIK HAAMER, teckning, signerad och daterad - 53.

Porträtt av Dr Ilmar Wooremaa. Bildstorlek ca 40 x 37 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
IKON, tempera på pannå, Ryssland 1800-talets senare hälft.

Gudsmodern av Kazan. Storlek 31x26 cm.

Aktuellt bud260 EUR
Utropspris
400 EUR
IKON, Ryssland  1700-talets första tredjedel.

St. Nikolaj med scener ur hans liv. Tempera på pannå. Storlek 31x27 cm.

Aktuellt bud283 EUR
Utropspris
500 EUR
TAPIO SOUKKA, olja på duk, signerad och daterad -70.

"Rannikon ilta" (Kväll vid kusten). 68 x 98 cm.

Aktuellt bud80 EUR
Utropspris
300 EUR
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad H Lietz? samt daterad 1895.

Landskap med kyrka och båtar. Bildens mått 55 x 66 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RUNE JOHANSSON, olja på duk, signerad.

Strandskator. Bildens mått 73 x 93 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TRÄSNITT, Japan, 2 st, möjligen Hirosada, Japan,1800-tal.

Skådespelarporträtt. Dagmått 23 x 17 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VESA JUNTTILA, olja på duk, signerad och daterad -97.

Ripor. 78 x 102 cm.

Aktuellt bud120 EUR
Utropspris
600 EUR
MAGNUS ENCKELL, blandteknik på papper, signerad och daterad 1915.

Vårbäck i Vääksy. 24x35 cm.

Aktuellt bud350 EUR
Utropspris
500 EUR
ANTTI LAMPISUO, olja på duk, signerad.

Stilleben. 61 x 50 cm.

Aktuellt bud250 EUR
Utropspris
400 EUR
LITOGRAFIER, 6 ST, ur bröderna von Wrights "Svenska fåglar".

"Turdus iliacus", "Triorchis lagopus", "Falco aesalon", "Sturnus vulgaris", "Buteo buteo", "Falco (cerchnis) tinnunculus". Tavlornas storlek inkl ramar 43 x 33 cm.

Aktuellt bud140 EUR
Utropspris
200 EUR
HUGO SIMBERG, linjeetsning, signerad samt daterad -97.

"Självporträtt I 1897". 9x6,8 cm.

Aktuellt bud400 EUR
Utropspris
500 EUR
HUGO SIMBERG, linjeetsning och torrnål, signerad.

"Läsande flicka 1900". 15,6x9,1 cm.

Aktuellt bud400 EUR
Utropspris
500 EUR