MATTOR & TEXTIL

Textilier är ett samlingsnamn för olika former, material, tekniker och bruksområden. Från vaggan till graven omger vi oss av textilier, allt ifrån kläder och accessoarer, sängkläder, inredningstextilier, prydnadsföremål, handdukar, tält, segel mm. Textilier har tillverkats i många tusen år. Människor har vävt, filtat, stickat, virkat och på andra sätt tillverkat textil. På auktioner säljs broderade tavlor, draperier, mattor, vävnader, dukar. Mattor har knutits från åtminstone ca 1800 år f.Kr. I stället för skinnfällar och hudar började man knyta mattor för att hålla sig varm och som dekorativa element. Mattor har knutits och vävts i Asien, Europa och Nordafrika. Materialen kan variera mellan ull (från exempelvis får, get, kamel, boskap etc.), bomull, jute, silke och sedan 1900-talet även syntetmaterial. Vanligast i luggen, dvs. knutarna, är ull, sedan silke. Från 1400-talet och några århundraden framåt var det högsta mode och status i Europa att äga mattor från Mellanöstern. Många regenter har avporträtterats med mattor för att visa sin status. Idag har svenska 1900-tals mattor ökat mycket i popularitet både i Europa och USA.

Spara dina favoriter

OLD SILKE KESHAN, ca 325 x 224 cm.

OLD SILKE KESHAN, ca 325 x 224 cm.

Röd botten med polykrom medaljong, hörnornament med palmett- och blomslingor. Bred mörkblå huvudbård med palmett-, blom- och arabeskrankor.

Aktuellt bud 6 666 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, Old Najafabad sannolikt, ca 400 x 330 cm.

MATTA, Old Najafabad sannolikt, ca 400 x 330 cm.

Med Isfahan-mönster. Röd botten med benvit medaljong och hörnornament. Mörkblå huvudbård med blom- och plamettranka.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Old silke Ghom, ca 125 x 83 cm.

MATTA, Old silke Ghom, ca 125 x 83 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, s.k 9 LAA ,355 x 254 cm.

MATTA, Nain, part silk, s.k 9 LAA ,355 x 254 cm.

Ca : 500,000 knutar /m²

Aktuellt bud 11 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA, Marocko, 320 x 240 cm.

MATTA, Marocko, 320 x 240 cm.

Ljus med mörkare mönster.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, kelim kashgai, 350 x 253 cm.

MATTA, kelim kashgai, 350 x 253 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Keshan, sign, 302 x 208 cm.

MATTA, Keshan, sign, 302 x 208 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, kelim, kashgai, 240 x 169 cm,

MATTA, kelim, kashgai, 240 x 169 cm,

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Nain part silk, 287 x 195 cm.

MATTA, Nain part silk, 287 x 195 cm.

Ljus botten.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Old, silke Täbris, ca 139 x 102.

MATTA, Old, silke Täbris, ca 139 x 102.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 395 x 305 cm.

MATTA, Keshan, ca 395 x 305 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
OLD TÄBRIS FIGURAL, ca 293 x 197 cm.

OLD TÄBRIS FIGURAL, ca 293 x 197 cm.

"De fyra årstiderna". Fyra polykroma landskapsbilder med människor, djur och byggnader samt medaljong med kärlekspar. Mörkblå huvudbård med stora kolonner, kartuscher med mytologiska scener, porträtt och landskap.

Aktuellt bud 6 345 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA. Old Bidjar möjligen. Ca 213 x 137 cm.

MATTA. Old Bidjar möjligen. Ca 213 x 137 cm.

Rosa melerad botten med polykrom medaljong och blomslingor. Ljusblå huvudbård med palmettranka

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, orientalisk, 387 x 204 cm.

MATTA, orientalisk, 387 x 204 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, orientalisk, ca 385 x 295 cm.

MATTA, orientalisk, ca 385 x 295 cm.

Aktuellt bud 3 001 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Keshan, 295 x 195 cm.

MATTA, Keshan, 295 x 195 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATTA Beludj old, ca 295 x 153 cm.

MATTA Beludj old, ca 295 x 153 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, Golpaigan. Ca 295 x 200 cm.

MATTA, Golpaigan. Ca 295 x 200 cm.

Heltäckande stiliserat mönster av blommor och bladverk mot röd botten. Ljus mittmedaljong.

Aktuellt bud 250 EUR
Utropspris
700 EUR
MATTA, Keshan, signerad, 395 x 305 cm.

MATTA, Keshan, signerad, 395 x 305 cm.

Aktuellt bud 12 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
GALLERIMATTA, orientalisk, ca 282 x 80 cm.

GALLERIMATTA, orientalisk, ca 282 x 80 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, semiantik Keshan Dabir, ca 193 x 135 cm.

MATTA, semiantik Keshan Dabir, ca 193 x 135 cm.

Rödmelerad botten med polykroma livsträd, fåglar och nisch. Mörkblå huvudbård med blom-, arabesk - och palmettranka. Korkull

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA,Figural Kelim Shiraz, ca 280 x 150 cm.

MATTA,Figural Kelim Shiraz, ca 280 x 150 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Kelim orientalisk, ca 347 x 269 cm.

MATTA, Kelim orientalisk, ca 347 x 269 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
14 000 SEK
MATTA, Mahal/Sarouk, ca 416 x 268 cm.

MATTA, Mahal/Sarouk, ca 416 x 268 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATTA, Kelim orientalisk, ca 340 x 255 cm.

MATTA, Kelim orientalisk, ca 340 x 255 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Kelim orientalisk, ca 292 x 205 cm.

MATTA, Kelim orientalisk, ca 292 x 205 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Keshan, signerad, ca 307 x 213 cm.

MATTA, Keshan, signerad, ca 307 x 213 cm.

Aktuellt bud 6 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 319 x 202 cm.

MATTA, Keshan, ca 319 x 202 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATTA, broderad slätväv, ca 235 x 179 cm.

MATTA, broderad slätväv, ca 235 x 179 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Figural kashmar, ca 300 x 195 cm.

MATTA, Figural kashmar, ca 300 x 195 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
14 000 SEK
MATTA, Nain , part silk , s.k 9 LAA, 410 x 300 cm.

MATTA, Nain , part silk , s.k 9 LAA, 410 x 300 cm.

Ca : 500,000 knutar /m²

Aktuellt bud 10 050 SEK
Utropspris
40 000 SEK
MATTA, Keshan, 295 x 197 cm.

MATTA, Keshan, 295 x 197 cm.

Ljus botten.

Aktuellt bud 1 150 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Kelim orientalisk, ca 391 x 307 cm.

MATTA, Kelim orientalisk, ca 391 x 307 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
GALLERIMATTA, orientalisk, ca 384 x 79 cm.

GALLERIMATTA, orientalisk, ca 384 x 79 cm.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GALLERIMATTA, Kelim orientalisk, ca 386 x 83 cm.

GALLERIMATTA, Kelim orientalisk, ca 386 x 83 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Kelim orientalisk, ca 290 x 213 cm.

MATTA, Kelim orientalisk, ca 290 x 213 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Kelim orientalisk, ca 333 x 260 cm.

MATTA, Kelim orientalisk, ca 333 x 260 cm.

Aktuellt bud 2 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GALLERIMATTA, slätväv, ca 375 x 91 cm.

GALLERIMATTA, slätväv, ca 375 x 91 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, slätväv, ca 342 x 267 cm.

MATTA, slätväv, ca 342 x 267 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, kelim, kashgai, 243 x 169 cm.

MATTA, kelim, kashgai, 243 x 169 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Keshan, 295 x 196 cm.

MATTA, Keshan, 295 x 196 cm.

Ljus botten.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 415 x 310 cm.

MATTA, Keshan, ca 415 x 310 cm.

Aktuellt bud 10 050 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MATTA, Kelim, orientalisk, ca 403 x 325 cm.

MATTA, Kelim, orientalisk, ca 403 x 325 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, slätväv, ca 303 x 248 cm.

MATTA, slätväv, ca 303 x 248 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
9 000 SEK
GALLERIMATTA, Hosenabad, 396 x 85 cm.

GALLERIMATTA, Hosenabad, 396 x 85 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 420 x 300 cm.

MATTA, Keshan, ca 420 x 300 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, Old silke Ghom 216 x 140 cm.

MATTA, Old silke Ghom 216 x 140 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
GALLERIMATTA, Hosenabad, ca  290 x 75 cm.

GALLERIMATTA, Hosenabad, ca 290 x 75 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Kelim orientalisk, ca 250 x 170 cm.

Kelim orientalisk, ca 250 x 170 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KUDDAR, 6 st, kelim, modern tillverkning.

KUDDAR, 6 st, kelim, modern tillverkning.

Polykroma mönster. Ca 60 x 40 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, kelim, kashgai, 243 x 167 cm.

MATTA, kelim, kashgai, 243 x 167 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Keshan, 345 x 245 cm.

MATTA, Keshan, 345 x 245 cm.

Ljus botten.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Keshan, signerad, 409 x 312 cm.

MATTA, Keshan, signerad, 409 x 312 cm.

Mörkblå botten.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
14 000 SEK
MATTA, Täbris, signerad Torabi, 423 x 324 cm.

MATTA, Täbris, signerad Torabi, 423 x 324 cm.

Rött fält med palmetter. Mörkblå huvudbård.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA, Orientalisk, old/semiantik, 236 x 144 cm.

MATTA, Orientalisk, old/semiantik, 236 x 144 cm.

Botehmönster i rött, brunt och grönt.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, troligen Sarouk, semiantik, 171 x 110 cm.

MATTA, troligen Sarouk, semiantik, 171 x 110 cm.

Mörkt fält med mittmedaljong och hörnornament. Mörk huvudbård med polykromt blomstermönster och gula sekundärbårder.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Keshan, 358 x 248 cm.

MATTA, Keshan, 358 x 248 cm.

Ljus botten.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BARBRO NILSSON, matta, rya, "Marina, ljus", signerad AB MMF BN, 185 x 102 cm.

BARBRO NILSSON, matta, rya, "Marina, ljus", signerad AB MMF BN, 185 x 102 cm.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1956.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim orientalisk, ca 290 x 205 cm.

MATTA, Kelim orientalisk, ca 290 x 205 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GALLERMIMATTA, Nain, part silk , ca 282 x 80 cm.

GALLERMIMATTA, Nain, part silk , ca 282 x 80 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim kashgai, ca 295x170 cm.

MATTA, Kelim kashgai, ca 295x170 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, broderad slätväv, ca 297 x 207 cm.

MATTA, broderad slätväv, ca 297 x 207 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATTA, Kelim 342 x 252 cm.

MATTA, Kelim 342 x 252 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, slätväv, ca 278 x 263 cm.

MATTA, slätväv, ca 278 x 263 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, Kelim orientalisk, 327 x 250 cm.

MATTA, Kelim orientalisk, 327 x 250 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
GALLERIMATTA, slatväv, ca 288 x 73 cm.

GALLERIMATTA, slatväv, ca 288 x 73 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, slätväv, ca 277 x 260 cm.

MATTA, slätväv, ca 277 x 260 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, broderad slätväv, ca 295 x 263 cm.

MATTA, broderad slätväv, ca 295 x 263 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Kelim orientalisk, ca 290 x 210 cm.

MATTA, Kelim orientalisk, ca 290 x 210 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim orientalisk, ca 298 x 217 cm.

MATTA, Kelim orientalisk, ca 298 x 217 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
GALLERIMATTA, Hamadan, ca 310 x 100 cm.

GALLERIMATTA, Hamadan, ca 310 x 100 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KELIM, orientalisk, ca 245 x 148 cm.

KELIM, orientalisk, ca 245 x 148 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, slätväv, ca 310 x 265 cm.

MATTA, slätväv, ca 310 x 265 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATTA, Kelim, orientalisk, ca 300 x 200 cm.

MATTA, Kelim, orientalisk, ca 300 x 200 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Kelim orientalisk, ca 295 x 205 cm.

MATTA, Kelim orientalisk, ca 295 x 205 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, Nain part silk, old, 384 x 259 cm.

MATTA, Nain part silk, old, 384 x 259 cm.

Röd botten. Ljus

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
MATTA, Keshan, signerad, 416 x 305 cm.

MATTA, Keshan, signerad, 416 x 305 cm.

Mörkblå botten.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
14 000 SEK
MATTA orientalisk galleri old ca 525 x 89 cm.

MATTA orientalisk galleri old ca 525 x 89 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA Kasthall galleri ca 536 x 83 cm.

MATTA Kasthall galleri ca 536 x 83 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, "Bruzaholm", sniljeflossa, Aina Kånge, 204 x 132 cm.

MATTA, "Bruzaholm", sniljeflossa, Aina Kånge, 204 x 132 cm.

Geometriskt mönster i svart och vitt mot kakifärgad fond.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GALLERIMATTA, orientalisk, ca 290 x 82 cm.

GALLERIMATTA, orientalisk, ca 290 x 82 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 395 x 293 cm.

MATTA, Keshan, ca 395 x 293 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Kelim orientalisk, ca 295 x 217 cm.

MATTA, Kelim orientalisk, ca 295 x 217 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
GALLERIMATTA, Nain, ca 290 x 77 cm.

GALLERIMATTA, Nain, ca 290 x 77 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, orientalisk. Circa 313 x 242 cm.

MATTA, orientalisk. Circa 313 x 242 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
300 EUR
MATTA, Kelim, orientalisk, ca 303 x 206 cm.

MATTA, Kelim, orientalisk, ca 303 x 206 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GALLERIMATTA, Kelim, orientalisk, ca 382 x 85 cm.

GALLERIMATTA, Kelim, orientalisk, ca 382 x 85 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Kelim, orientalisk, ca 300 x 220 cm.

MATTA, Kelim, orientalisk, ca 300 x 220 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GALLERIMATTA, Kelim, orientalisk, 300 x 86 cm.

GALLERIMATTA, Kelim, orientalisk, 300 x 86 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, s.k 9 LAA, 412 x 302 cm.

MATTA, Nain, part silk, s.k 9 LAA, 412 x 302 cm.

Ca : 600,000 knutar /m²

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
50 000 SEK
GALLERIMATTA, orientalisk, ca 296 x 85 cm.

GALLERIMATTA, orientalisk, ca 296 x 85 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Aubusson-stil. Ca 269x77 cm.

MATTA, Aubusson-stil. Ca 269x77 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
MATTA, rölakan 1950-tal ca 230 x 167 cm.

MATTA, rölakan 1950-tal ca 230 x 167 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA rölakan signerad Gertie Lindberg Vävaregården, ca 240 x 171 cm.

MATTA rölakan signerad Gertie Lindberg Vävaregården, ca 240 x 171 cm.

"Röd Höst".

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA signerad Ingegerd Silow rölakan ca 232 x 164 cm.

MATTA signerad Ingegerd Silow rölakan ca 232 x 164 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Mehrabàn/Hamadan, galleri old ca 326 x 85 cm.

MATTA, Mehrabàn/Hamadan, galleri old ca 326 x 85 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Keshan, semiantik, ca 212 x 132 cm.

MATTA, Keshan, semiantik, ca 212 x 132 cm.

Aktuellt bud 555 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Afshar semiantik ca 170 x 138 cm.

MATTA, Afshar semiantik ca 170 x 138 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK