MATTOR & TEXTIL

Textilier är ett samlingsnamn för olika former, material, tekniker och bruksområden. Från vaggan till graven omger vi oss av textilier, allt ifrån kläder och accessoarer, sängkläder, inredningstextilier, prydnadsföremål, handdukar, tält, segel mm. Textilier har tillverkats i många tusen år. Människor har vävt, filtat, stickat, virkat och på andra sätt tillverkat textil. På auktioner säljs broderade tavlor, draperier, mattor, vävnader, dukar. Mattor har knutits från åtminstone ca 1800 år f.Kr. I stället för skinnfällar och hudar började man knyta mattor för att hålla sig varm och som dekorativa element. Mattor har knutits och vävts i Asien, Europa och Nordafrika. Materialen kan variera mellan ull (från exempelvis får, get, kamel, boskap etc.), bomull, jute, silke och sedan 1900-talet även syntetmaterial. Vanligast i luggen, dvs. knutarna, är ull, sedan silke. Från 1400-talet och några århundraden framåt var det högsta mode och status i Europa att äga mattor från Mellanöstern. Många regenter har avporträtterats med mattor för att visa sin status. Idag har svenska 1900-tals mattor ökat mycket i popularitet både i Europa och USA.

Spara dina favoriter

MATTA, Isfahan/Täbris, part silk ca 150 x 102 cm.

MATTA, Isfahan/Täbris, part silk ca 150 x 102 cm.

Benvit botten med polykrom medaljong och hörnornament. Rosa huvudbård med urnor och rosor. Silkevarp. Signerad Ghaffari Bafte Amani.

Aktuellt bud3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Kashmar, 345 x 250 cm.

MATTA, Kashmar, 345 x 250 cm.

Figuralt mönster med djur i landskap.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA, semiantik Östeuropa, ca  335 x 244 cm.

MATTA, semiantik Östeuropa, ca 335 x 244 cm.

Med Heris mönster. Röd botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, stiliserade blom- och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med stora blom- och palmettrankor.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, semiantik Meshed ca 488 x 351 cm.

MATTA, semiantik Meshed ca 488 x 351 cm.

Övermönstrad mörkblå botten, polykrom floral dekor. Röd huvudbård med polykromt blom- och växtmönster.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Täbris, ca 208 x 152 cm.

MATTA, Täbris, ca 208 x 152 cm.

Mörkblå botten med polykrom medaljong och hörnornament. Smal huvudbård med blom- och palmettranka.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MAIJA KOLSI-MÄKELÄ, VÄGGBONAD, Finland 1960-tal.

MAIJA KOLSI-MÄKELÄ, VÄGGBONAD, Finland 1960-tal.

Frukter. 160x60 cm.

Aktuellt bud75 EUR
Utropspris
200 EUR
KIRSTI ILVESSALO, RYA, 
"Metsässä palaa" (Det brinner i skogen). Finska handarbetets vänner, 1955.

KIRSTI ILVESSALO, RYA, "Metsässä palaa" (Det brinner i skogen). Finska handarbetets vänner, 1955.

Flerfärgad. Mått ca 115x170 cm.

Aktuellt bud200 EUR
Utropspris
500 EUR
MATTA, Nain, part silk, 190 x 140 cm.

MATTA, Nain, part silk, 190 x 140 cm.

Blå botten.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Keshan, old, 202 x 127 cm.

MATTA, Keshan, old, 202 x 127 cm.

Ljusrött fält med vit och blå medaljong.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, kelim, 300 x 200 cm.

MATTA, kelim, 300 x 200 cm.

Blåmelerad med ränder.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, Tuyserkhan/Hamadan, old 264 x 153 cm.

MATTA, Tuyserkhan/Hamadan, old 264 x 153 cm.

Mörk botten med ankarmedaljong.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Keshan, 390 x 295 cm.

MATTA, Keshan, 390 x 295 cm.

Ljust fält med mittmedaljong och hörnornament. Beige huvudbård med palmettmönster.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, Keshan, 305 x 200 cm.

MATTA, Keshan, 305 x 200 cm.

Ljust fält med mittmedaljong och hörnornament. Beige huvudbård.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GALLERIMATTA, Meshkin, semiantik, 295 x 70 cm.

GALLERIMATTA, Meshkin, semiantik, 295 x 70 cm.

Aktuellt bud1 025 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GALLERIMATTA, Hamedan, 295 x 105 cm.

GALLERIMATTA, Hamedan, 295 x 105 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, rölakan, signerad EE?, 1900-talets fjärde kvartal, 200 x 140 cm.

MATTA, rölakan, signerad EE?, 1900-talets fjärde kvartal, 200 x 140 cm.

Brunmelerat fält. Ljus bård med stiliserad dekor av bl a fåglar.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, rölakan, ca 308 x 200,5 cm, 1900-talets andra hälft.

MATTA, rölakan, ca 308 x 200,5 cm, 1900-talets andra hälft.

Botten i olika gröna nyanser med benvita medaljonger och polykroma stiliserade blommor. Signerad TE. Baksidan med etikett.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄVNAD. "Gul blomma med bi". Gobelängvariant. 28 x 30. Signerade AMF.
(Ann-Mari Forsberg).

VÄVNAD. "Gul blomma med bi". Gobelängvariant. 28 x 30. Signerade AMF. (Ann-Mari Forsberg).

(Ann-Mari Forsberg, född Lindbom, för MMF AB). Detaljer ur ”Bikupan”. Komponerade 1959.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, dubbelväv, "Arkad Checkerboard", Gunilla Lagerhem-Ullberg, Kasthall, 200 x 131 cm.

MATTA, dubbelväv, "Arkad Checkerboard", Gunilla Lagerhem-Ullberg, Kasthall, 200 x 131 cm.

Grön- och vitrutig. Gula kortsidor.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Keshan, signerad, 400 x 300 cm.

MATTA, Keshan, signerad, 400 x 300 cm.

Grönt fält med mittmedaljong. Grågrön huvudbård med palmettmönster.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
GALLERIMATTA, Nahavand, 335 x 148 cm.

GALLERIMATTA, Nahavand, 335 x 148 cm.

Mörkblå botten. Röd huvudbård.

Aktuellt bud950 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Keshan, 250 x 145 cm.

MATTA, Keshan, 250 x 145 cm.

Ljus botten.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, troligen Kina, silke, 152 x 94 cm.

MATTA, troligen Kina, silke, 152 x 94 cm.

Ljust fält med mittmedaljong och hörnornament. Huvudbård med växtmönster.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, 195 x 87 cm.

MATTA, Nain, part silk, 195 x 87 cm.

Grön botten.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 353 x 250 cm.

MATTA, Keshan, ca 353 x 250 cm.

Ljust fält med mittmedaljong och hörnornament. Beigegrå huvudbård med palmettmönster.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
VÄVNAD, "Crocus", AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström), tillverkad efter 1941. 80x40 cm.

VÄVNAD, "Crocus", AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström), tillverkad efter 1941. 80x40 cm.

Ull inslaget med lin i varpen. Komponerad 1930.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GALLERIMATTA, kelim, 322 x 86 cm.

GALLERIMATTA, kelim, 322 x 86 cm.

Polykromt mönster mot beige botten.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STIG LINDBERG, textil, "Vertikal förvandling", för Nordiska Kompaniet, 1960-tal.

STIG LINDBERG, textil, "Vertikal förvandling", för Nordiska Kompaniet, 1960-tal.

Tryckt mönster på sammet, tryckt signatur. Bredd 126, längd 207 cm.

Aktuellt bud4 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, semiantik, Tekke Turkmen, ca 284 x 133 cm.

MATTA, semiantik, Tekke Turkmen, ca 284 x 133 cm.

Röd botten med fem rader med polykroma güls och underornament. Röd huvudbård med stiliserande ornament.

Aktuellt bud1 121 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VÄVD TAPET, fragment, Verdure, ca 97 x 166 cm. Flanderna,  1700-talets första hälft.

VÄVD TAPET, fragment, Verdure, ca 97 x 166 cm. Flanderna, 1700-talets första hälft.

Polykromt landskap med fåglar, träd och blommor vid sjö. Ull och silke.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 348 x 245 cm.

MATTA, Keshan, ca 348 x 245 cm.

Benvit botten med polykrom medaljong och hörnornament. Benvit huvudbård med blom- och palmettranka.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Shahsavan, semiantik, kelim. Ca 290 x 146 cm.

MATTA, Shahsavan, semiantik, kelim. Ca 290 x 146 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud200 EUR
Utropspris
900 EUR
MATTA, Nain, old, 200 x 120 cm.

MATTA, Nain, old, 200 x 120 cm.

Blått fält med mittmedaljong. Beige huvudbård med palmettmönster.

Aktuellt bud70 EUR
Utropspris
400 EUR
MATTOR, ett par snarlika, Zanjan, semiantika, 193-198 x 130-133 cm.

MATTOR, ett par snarlika, Zanjan, semiantika, 193-198 x 130-133 cm.

Mörka fält med stiliserad dekor av b la fåglar. Blå huvudbårder med rödbruna sekundärbårder.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Keshan, 197 x 90 cm.

MATTA, Keshan, 197 x 90 cm.

Ljus botten.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Teheran, semiantik, 230 x  143 cm.

MATTA, Teheran, semiantik, 230 x 143 cm.

Blått övermönstrat fält med blommor och fåglar. Rosa huvudbård med palmettmönster.

Aktuellt bud4 300 SEK
Utropspris
7 000 SEK
GALLERIMATTA, Indjelas/Hamadan, signerad och daterad, 290 x 83 cm.

GALLERIMATTA, Indjelas/Hamadan, signerad och daterad, 290 x 83 cm.

Ljus medaljong på rosarött fält.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Bakhtiari, semiantik, 268 x 104 cm.

MATTA, Bakhtiari, semiantik, 268 x 104 cm.

Mörkt fält med träddekor. Ljus huvudbård med polykroma sekundärbårder.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, silke, Kina, 92 x 63 cm.

MATTA, silke, Kina, 92 x 63 cm.

Knutet polykromt mönster på båda sidorna.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Indien/Tibet, ca 305 x 222 cm.

MATTA, Indien/Tibet, ca 305 x 222 cm.

Brun och blå.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Afghan, old, 242 x 195 cm.

MATTA, Afghan, old, 242 x 195 cm.

Rött fält med güls.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Nain, 198 x 119 cm.

MATTA, Nain, 198 x 119 cm.

Mörkblå botten med fleruddig mittmedaljong och hörnornament. Ljus huvudbård.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, rölakan, signerad ES, 1900-talets andra hälft, 193 x 133 cm.

MATTA, rölakan, signerad ES, 1900-talets andra hälft, 193 x 133 cm.

Ljus botten med rosa mönster.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, kelim, 295 x 246 cm.

MATTA, kelim, 295 x 246 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud3 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Nahavand, 233 x 145 cm.

MATTA, Nahavand, 233 x 145 cm.

Mörkt fält med mittmedaljong. Blå huvudbård.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PARTI TEXTILIER, 6 delar, 1900-talets andra hälft.

PARTI TEXTILIER, 6 delar, 1900-talets andra hälft.

Ukadan, Tyskland, två våder à 155x115 cm. "Bellis", Einar Ljungberg, Ljungbergs textiltryck, 120x205 cm och 128x208 cm. Marjatta Metsovaara, Tampella, Finland, 130x130 cm. "Des. Glamour", A G Pehrson, 205x160 cm samt 220x160 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, möjligen Kirman, semiantik, 220 x 144 cm.

MATTA, möjligen Kirman, semiantik, 220 x 144 cm.

Ljust fält med bothe. Ljus huvudbård.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Afghan, troligen, semiantik, 168 x 127 cm.

MATTA, Afghan, troligen, semiantik, 168 x 127 cm.

Rött fält med güls.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Isfahan, semiantik, 205 x 138 cm.

MATTA, Isfahan, semiantik, 205 x 138 cm.

Rött fält med blommande träd och fåglar. Mörkblå huvudbård med växtmönster.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PARTI TEXTILIER, 6 delar, 1900-talets tredje kvartal.

PARTI TEXTILIER, 6 delar, 1900-talets tredje kvartal.

"Vulkano", Marjatta Metsovaara, Finland, 2 våder à 140x128 cm. "Kastanj", Viola Gråsten, Mölnlycke, 195x128 cm. "Cynthia", Sven Fristedt, Borås Cotton, 105x150 cm. "Virvatuli", Anja Terho, Finland, 130x195. Samt en omärkt med måtten 90x145 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Kashgai, 197 x 127 cm.

MATTA, Kashgai, 197 x 127 cm.

Rött fält med polykrom dekor. Ljus huvudbård.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SERVISDELAR, 43 delar, "Christineholm" eller "Marianne Royal Blue", Millenium 2000, design Sigvard Bernadotte.

SERVISDELAR, 43 delar, "Christineholm" eller "Marianne Royal Blue", Millenium 2000, design Sigvard Bernadotte.

12 djupa tallrikar (diam 22 cm), 13 assietter (diam 20 cm), 2 buljongkoppar med fat, 4 temuggar och 12 servettringar.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 353 x 247 cm, signerad AB MMF BN.

MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 353 x 247 cm, signerad AB MMF BN.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943.

Aktuellt bud18 501 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA, rölakan, ca 243 x 166,5 cm, signerad UP, Sverige omkring 1900-talets mitt.

MATTA, rölakan, ca 243 x 166,5 cm, signerad UP, Sverige omkring 1900-talets mitt.

Ljust gråblåmelerad botten med bred bård av spaljémönster med stiliserade polykroma blommor.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, rölakan, ca 219 x 126,5 cm, sannolikt Polen, 1900-talets andra hälft.

MATTA, rölakan, ca 219 x 126,5 cm, sannolikt Polen, 1900-talets andra hälft.

Gulmelerad botten med stora polykroma S-formationer och stiliserade grenar.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GALLERIMATTA, orientalisk. Ca 349x81 cm.

GALLERIMATTA, orientalisk. Ca 349x81 cm.

Mittfältet med övertäckande stiliserat lövmotiv och hörnornament. Huvudbård i smala ränder och rankor.

Aktuellt bud50 EUR
Utropspris
200 EUR
MATTA, orientalisk. Ca 344x290 cm.

MATTA, orientalisk. Ca 344x290 cm.

Mittfältet och huvudbården med överteckande jaktscener.

Aktuellt bud60 EUR
Utropspris
800 EUR
MATTA, orientalisk. Ca 215x148 cm.

MATTA, orientalisk. Ca 215x148 cm.

Ljus botten med stor medaljong och blommor. Huvudbård i smala ränder med bladverk och kartuscher.

Aktuellt bud40 EUR
Utropspris
200 EUR
MATTA, Nain, diameter 143 cm.

MATTA, Nain, diameter 143 cm.

Ljust fält med mittmedaljong och palmettmönster.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
600 EUR
ÅKDYNA, Viborg / Vainikkala omkring 1900. Ca 193x130 cm.

ÅKDYNA, Viborg / Vainikkala omkring 1900. Ca 193x130 cm.

Geometrisk mönster.

Aktuellt bud45 EUR
Utropspris
200 EUR
MATTA, orientalisk Ghom möjligen, silke, ca 150 x 98 cm.

MATTA, orientalisk Ghom möjligen, silke, ca 150 x 98 cm.

Medaljong och polykrom floral dekor på mörkblå botten. Rosa huvudbård med polykromt blom- och växtmönster.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Yesd, ca 361 x 251 cm.

MATTA, Yesd, ca 361 x 251 cm.

Benvit botten med polykrom medaljonger och blommor.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTKUDDAR, 6 st, Anatoliska, ca 60 x 40 cm.

MATTKUDDAR, 6 st, Anatoliska, ca 60 x 40 cm.

Blekta färger med mönster av blommor och palmetter.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, semiantik Vorwerk, ca 326 x 245 cm.

MATTA, semiantik Vorwerk, ca 326 x 245 cm.

Mörkblå botten med polykroma ornament.

Aktuellt bud3 700 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATTA, Semiantik Meshed. Ca 360 x 305 cm.

MATTA, Semiantik Meshed. Ca 360 x 305 cm.

Mörkblå botten med närmast blom- och palmettmönster. Vinröd huvudbård med växtranka.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, 9 LAA, ca 182 x 114 cm.

MATTA, Nain, part silk, 9 LAA, ca 182 x 114 cm.

Grön botten med polykromt palmettmönster. Ca 500000 Knutar per kvadratmeter

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Antik Västpersisk, ca 325 x 225 cm.

MATTA, Antik Västpersisk, ca 325 x 225 cm.

Röd botten med blommande träd. Blekgul huvudbård med blom- och palmettranka.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Keshan, 361 x 246 cm.

MATTA, Keshan, 361 x 246 cm.

Röd botten med polykrom medaljong och hörnornament. Mörkblå huvudbård med blom- och palmettranka.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
JOSEF FRANK, gardiner, ett par, "Anakreon", 2000-tal.

JOSEF FRANK, gardiner, ett par, "Anakreon", 2000-tal.

Bomull med tryckt mönster. Bredd 120, längd 152 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, old Turkmen, ca 347 x 287 cm.

MATTA, old Turkmen, ca 347 x 287 cm.

Blå botten med fem rader av polykroma güls och underornament. Flera smala bårder.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KUDDAR, 6 st, kelim, orientaliska. Nyproducerade. Ca 50 x 50 cm.

KUDDAR, 6 st, kelim, orientaliska. Nyproducerade. Ca 50 x 50 cm.

Grått mönster.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Täbris, part silk, ca 154 x 102 cm.

MATTA, Täbris, part silk, ca 154 x 102 cm.

Benvit botten med polykrom medaljong och hörnornament. Rösa huvudbård.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA. Rölakan. Signerad MÅ (Margareta Åkerberg). Ca 202 x 141 cm.

MATTA. Rölakan. Signerad MÅ (Margareta Åkerberg). Ca 202 x 141 cm.

Blåmelerat randmönster med svarta hörnornament.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Sarouk, ca 212 x 195 cm.

MATTA, Sarouk, ca 212 x 195 cm.

Rosarödmelerad botten med polykrom blomstermedaljong och buketter. Mörkblå huvudbård med blommande träd.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
TÄCKE, rölakan, ca 196 x 115 cm. sannolikt Göinge, nordöstra Skåne, 1800-talets första hälft.

TÄCKE, rölakan, ca 196 x 115 cm. sannolikt Göinge, nordöstra Skåne, 1800-talets första hälft.

Två ihopsydda våder. Polykromt mönster av oktogoner, romber och rutor med stiliserade blommor och S.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, rölakan, möjligen Karin Jönsson, signerad JK, ca 205 x 135 cm.

MATTA, rölakan, möjligen Karin Jönsson, signerad JK, ca 205 x 135 cm.

Sverige 1960-tal. Gulmelerad spegel. Bård av stiliserande träd.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Täbris, part silk ca 157 x 105 cm.

MATTA, Täbris, part silk ca 157 x 105 cm.

De fyra årstiderna. Motiv av bondens arbete under de fyra årstiderna. Mittmedaljong med kvinna och man, omgivna av zodiaken. Mörkblå bård med kolonner samt porträttnischer med inskriptioner. Bruna sekundärbårder.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTKUDDAR, 6 st, Anatoliska, ca 70 x 50 cm.

MATTKUDDAR, 6 st, Anatoliska, ca 70 x 50 cm.

Blekta färger med mönster av blommor och palmetter.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, Diameter ca  133 cm.

MATTA, Nain, part silk, Diameter ca 133 cm.

Röd botten med polykrom medaljong och palmettslingor. Benvit huvudbård.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOSEF FRANK, gardinlängder, 2 st "Aristidia", Firma Svenskt Tenn.

JOSEF FRANK, gardinlängder, 2 st "Aristidia", Firma Svenskt Tenn.

Varje gardin ca 120 x 240 cm

Aktuellt bud950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Djoshagan, ca 395 x 300 cm.

MATTA, Djoshagan, ca 395 x 300 cm.

Vinröd botten med stor polykrom medaljong och stiliserade blombuketter. Mörkblå huvudbård med sammanhängande kartuscher med träd och blommor.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Antik Tekke Turkmen, ca 280 x 195 cm.

MATTA, Antik Tekke Turkmen, ca 280 x 195 cm.

Röd botten med fyra rader med polykroma güls och underornament. Benvit huvudbård med stiliserad

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VÄGGBONADER, 2 st Allmoge, Skåne 1800-talets slut. Ca 190 x 71 resp 205 x 59 cm.

VÄGGBONADER, 2 st Allmoge, Skåne 1800-talets slut. Ca 190 x 71 resp 205 x 59 cm.

Polykromt randmönster med stora stiliserade blommor.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
6 stycken Anatoliska kelim kuddar. Ca 50 x 50 cm.

6 stycken Anatoliska kelim kuddar. Ca 50 x 50 cm.

Polykromt mönstrade.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
3 500 SEK
MATTA, Old, Ryssland/Östturkestansk, ca 224 x 130 cm.

MATTA, Old, Ryssland/Östturkestansk, ca 224 x 130 cm.

Röd botten med polykrom medaljong och hörnornament. Smal huvudbård stiliserad ranka.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GALLERIMATTA, Semiantik Ryssland/Östturkestan, ca 380 x 117 cm.

GALLERIMATTA, Semiantik Ryssland/Östturkestan, ca 380 x 117 cm.

Röd botten med stort polykromt heratimönster. Smal mörkbrun huvudbård med blomranka.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, rölakan, Ingegerd Silow, 1900-talets andra hälft. 225x170 cm.

MATTA, rölakan, Ingegerd Silow, 1900-talets andra hälft. 225x170 cm.

Dekor av blommor och ornament mot beige botten.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, modern Ziegler design, 96 x 101 cm.

MATTA, modern Ziegler design, 96 x 101 cm.

Rött fält med palmettmönster. Ljus huvudbård.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, rölakan, signerad M, 1900-talets andra hälft, 198 x 138 cm.

MATTA, rölakan, signerad M, 1900-talets andra hälft, 198 x 138 cm.

Ljust fält. Brunmelerad ytterkant. Dekor av blommor i rosa, orange och grönt.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Indjelas/Hamadan, 285 x 75 cm.

MATTA, Indjelas/Hamadan, 285 x 75 cm.

Trappstegsromber.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Turkmen, semiantik, 170 x 123 cm.

MATTA, Turkmen, semiantik, 170 x 123 cm.

Rött fält med güls.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GALLERIMATTA, Mehraban/Hamadan, 360 c 82 cm.

GALLERIMATTA, Mehraban/Hamadan, 360 c 82 cm.

Rött fält med ljus medaljong.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, kelim, 173 x 122 cm.

MATTA, kelim, 173 x 122 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, 123 x 88 cm.

MATTA, Nain, part silk, 123 x 88 cm.

Ljust fält med mittmedaljong.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
INDISKT LIVSTYCKE OCH CEREMONIELL BARNKRAGE, 1900-tal.

INDISKT LIVSTYCKE OCH CEREMONIELL BARNKRAGE, 1900-tal.

Livstycket med broderi, 83x51 cm. Krage med broderi och beslag, bredd 36 cm, höjd 30 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
MATTA, orientalisk, antik. Ca 170x124 cm.

MATTA, orientalisk, antik. Ca 170x124 cm.

Mittfältet med övertäckande stiliserat lövmotiv. Bården med blommor i kartuscher.

Aktuellt bud70 EUR
Utropspris
200 EUR
MATTA, orientalisk, antik. Ca 170x89 cm.

MATTA, orientalisk, antik. Ca 170x89 cm.

Mittfältet med övertäckande geometriskt motiv. Bården med blomrankor.

Aktuellt bud45 EUR
Utropspris
150 EUR
MATTA, Old Meshed, ca 386 x 310 cm.

MATTA, Old Meshed, ca 386 x 310 cm.

Vinröd botten med polykrom medaljong, hörnornament och blommönster. Mörkblå huvudbård med palmett- och blomranka.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, 6 LAA, around 200 x 107 cm.

MATTA, Nain, part silk, 6 LAA, around 200 x 107 cm.

Mörkblå botten med polykrom medaljong och blom-och palmettslingor. Ljus huvudbård polykrom ranka. Ca 1000000 Knutar per kvadratmeter.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
6 stycken Anatoliska kelim kuddar. Ca 50 x 50 cm.

6 stycken Anatoliska kelim kuddar. Ca 50 x 50 cm.

Polykromt mönstrade.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 500 SEK