MATTOR & TEXTIL

Textilier är ett samlingsnamn för olika former, material, tekniker och bruksområden. Från vaggan till graven omger vi oss av textilier, allt ifrån kläder och accessoarer, sängkläder, inredningstextilier, prydnadsföremål, handdukar, tält, segel mm. Textilier har tillverkats i många tusen år. Människor har vävt, filtat, stickat, virkat och på andra sätt tillverkat textil. På auktioner säljs broderade tavlor, draperier, mattor, vävnader, dukar. Mattor har knutits från åtminstone ca 1800 år f.Kr. I stället för skinnfällar och hudar började man knyta mattor för att hålla sig varm och som dekorativa element. Mattor har knutits och vävts i Asien, Europa och Nordafrika. Materialen kan variera mellan ull (från exempelvis får, get, kamel, boskap etc.), bomull, jute, silke och sedan 1900-talet även syntetmaterial. Vanligast i luggen, dvs. knutarna, är ull, sedan silke. Från 1400-talet och några århundraden framåt var det högsta mode och status i Europa att äga mattor från Mellanöstern. Många regenter har avporträtterats med mattor för att visa sin status. Idag har svenska 1900-tals mattor ökat mycket i popularitet både i Europa och USA.

Spara dina favoriter

MATTA, Ferdos, ca 390 x 291 cm.

MATTA, Ferdos, ca 390 x 291 cm.

Ljusbrun botten med med polykrom medaljong och hörnornament. Benvit huvudbård med stiliserad växtranka.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, old Baotou troligen, figural, ca 133 x 70 cm.

MATTA, old Baotou troligen, figural, ca 133 x 70 cm.

Benvit botten med tranor, hjortar och träd i olika blå nyanser samt brunt och ljusrött. Mörkblå huvudbård med meanderliknande mönster.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Antik Kirman Lavar, ca 216 x 135 cm.

MATTA, Antik Kirman Lavar, ca 216 x 135 cm.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Old Kaukas sannolikt, ca  264 x 148 cm.

MATTA, Old Kaukas sannolikt, ca 264 x 148 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, semiantik Baotou, ca 108 x 54,5 cm.

MATTA, semiantik Baotou, ca 108 x 54,5 cm.

Mörkblå botten med medaljong, eviga knuten, tecken och hörnornament i blått. Huvudbård med meanderliknande mönster.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, semiantik Tekke, Turkmen, 267 x 241 cm.

MATTA, semiantik Tekke, Turkmen, 267 x 241 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, semiantik Baotou figural, ca 102 x 55 cm.

MATTA, semiantik Baotou figural, ca 102 x 55 cm.

Benvit botten med hjortar, tranor, fladdermöss, träd och granatäpplen i olika blå nyanser. Mörkblå huvudbård med meanderliknande mönster.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, kelim, ca 350 x 154 cm.

MATTA, kelim, ca 350 x 154 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Old Sarouk/Djosan, ca 305 x 205 cm.

MATTA, Old Sarouk/Djosan, ca 305 x 205 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GALLERIMATTA, Lilihan, 425 x 90 cm.

GALLERIMATTA, Lilihan, 425 x 90 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Persien Soumak, antik, 253x157 cm.

MATTA, Persien Soumak, antik, 253x157 cm.

Signerad.

Aktuellt bud 230 EUR
Utropspris
800 EUR
MATTA, Kina Batou, antik.

MATTA, Kina Batou, antik.

Brun med blå bård, 175x275 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
500 EUR
KUDDFODRAL, 6 st, kelim,  Bessarabiska, 60 x 40 cm.

KUDDFODRAL, 6 st, kelim, Bessarabiska, 60 x 40 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, s.k 9LAA. Ca 313x200 cm.

MATTA, Nain, part silk, s.k 9LAA. Ca 313x200 cm.

Ca 500,000 knutar / m².

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA, orientalisk  broderad slätväv, ca 225 x 170 cm.

MATTA, orientalisk broderad slätväv, ca 225 x 170 cm.

Benvit botten polykromt broderade fiskar.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, silke, Iran Qum, signerad Shahabi, ca 295x195 cm.

MATTA, silke, Iran Qum, signerad Shahabi, ca 295x195 cm.

Aktuellt bud 3 300 EUR
Utropspris
5 500 EUR
MATTA, Sarouk Mahalat, 406 x 308 cm.

MATTA, Sarouk Mahalat, 406 x 308 cm.

Rött fält med mittmedaljong. Mörkblå huvudbård.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Kashmar, 387 x 300 cm.

MATTA, Kashmar, 387 x 300 cm.

Zir-khaki-mönster.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
MATTA, Moud/Birjand, 298 x 120 cm.

MATTA, Moud/Birjand, 298 x 120 cm.

Rött fält med palmettmönster. Blå huvudbård.

Aktuellt bud 525 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KUDDFODRAL, 2 st, Marocko, ca 40 x 50 cm.

KUDDFODRAL, 2 st, Marocko, ca 40 x 50 cm.

Ljusa med mörkare mönster.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, slätväv, 283 x 262 cm.

MATTA, slätväv, 283 x 262 cm.

Röd och ljus.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, kelim, old/semiantik, 277 x 197 cm.

MATTA, kelim, old/semiantik, 277 x 197 cm.

Röd, orange, grå och beige.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, kelim, Veramin, 210 x 89 cm.

MATTA, kelim, Veramin, 210 x 89 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, kelim, Esfarayen, 197 x 174 cm.

MATTA, kelim, Esfarayen, 197 x 174 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, kelim, Veramin, 149 x 98 cm.

MATTA, kelim, Veramin, 149 x 98 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Keshan, 353 x 250 cm.

MATTA, Keshan, 353 x 250 cm.

Rött fält med mittmedaljong och hörnornament. Blå huvudbård.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Keshan, 397 x 303 cm.

MATTA, Keshan, 397 x 303 cm.

Blått fält med mittmedaljong och hörnornament. Mörkblå huvudbård.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
14 000 SEK
TÄCKE, rya, 1930-40-tal, ca 247 x 180 cm.

TÄCKE, rya, 1930-40-tal, ca 247 x 180 cm.

Sk Rosryan. Mörkbrun botten med rader av stora stiliserade och polykroma rosor. Bred ljust huvudbård med stiliserade ornament.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GALLERIMATTA, Keshan, ca 445x 95 cm.

GALLERIMATTA, Keshan, ca 445x 95 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATTA, Figural Kashmar, ca 395 x 297 cm.

MATTA, Figural Kashmar, ca 395 x 297 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
GALLERIMATTA, Hosenabad, ca 692 x 81 cm.

GALLERIMATTA, Hosenabad, ca 692 x 81 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA Old Isfafan, part silk, ca 178 x 110 cm.

MATTA Old Isfafan, part silk, ca 178 x 110 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 325 x 235 cm.

MATTA, Keshan, ca 325 x 235 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA Ziegler design, ca 245 x 170 cm.

MATTA Ziegler design, ca 245 x 170 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
9 000 SEK
INGEMAR CALLENBERG, väggbonad, rölakan, signerad I. Callenberg. Ca 121 x 138 cm.

INGEMAR CALLENBERG, väggbonad, rölakan, signerad I. Callenberg. Ca 121 x 138 cm.

Sverige 1960-tal

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Semiantik Baktiari, ca 355x280 cm.

MATTA, Semiantik Baktiari, ca 355x280 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, rölakan, signerad IS (Ingegerd Silow), ca 227 x 166 cm.

MATTA, rölakan, signerad IS (Ingegerd Silow), ca 227 x 166 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA Ziegler design, ca 195 x 152 cm.

MATTA Ziegler design, ca 195 x 152 cm.

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Marocko, 320 x 200 cm.

MATTA, Marocko, 320 x 200 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Ziegler design, ca 247 x 168 cm.

MATTA, Ziegler design, ca 247 x 168 cm.

Inga bud
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, slätväv, 230 x 173 cm.

MATTA, slätväv, 230 x 173 cm.

Blå och ljus.

Aktuellt bud 970 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Roudbar, 205 x 72 cm.

MATTA, Roudbar, 205 x 72 cm.

Ljus med medaljonger.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GALLERIMATTA, Moud, part silk, 483 x 80 cm.

GALLERIMATTA, Moud, part silk, 483 x 80 cm.

Ljust fält med heratimönster och medaljonger.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Bakhtiari, 302 x 171 cm.

MATTA, Bakhtiari, 302 x 171 cm.

Rött fält med medaljong. Ljus huvudbård.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GALLERIMATTA, Sarouk, 378 x 85 cm.

GALLERIMATTA, Sarouk, 378 x 85 cm.

Rosa fält med blommor. Ljus huvudbård.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, kelim, Veramin, 160 x 104 cm.

MATTA, kelim, Veramin, 160 x 104 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, 300 x 197 cm.

MATTA, Nain, part silk, 300 x 197 cm.

Mörkblått fält med mittmedaljong. Ljus huvudbård. 9 laa.

Aktuellt bud 2 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Veramin, semiantik, 347 x224 cm.

MATTA, Veramin, semiantik, 347 x224 cm.

Ljust fält.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
12 000 SEK
GALLERIMATTA, kelim, 285 x 80 cm.

GALLERIMATTA, kelim, 285 x 80 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 451 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Täbris, 402 x 300 cm.

MATTA, Täbris, 402 x 300 cm.

Hallonrosa fält med mittmedaljong och hörnornament. Mörkblå huvudbård.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, kelim, Veramin, 292 x 212 cm.

MATTA, kelim, Veramin, 292 x 212 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, anatolisk, semiantik, 175 x 126 cm.

MATTA, anatolisk, semiantik, 175 x 126 cm.

Rött fält med medaljong och hörnornament. Ljuslila huvudbård.

Aktuellt bud 901 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Kirman, old/semiantik, 145 x 89 cm.

MATTA, Kirman, old/semiantik, 145 x 89 cm.

Ljust fält med mittmedaljong och hörnornament. Ljus huvudbård.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Kashmar, 380 x 294 cm.

MATTA, Kashmar, 380 x 294 cm.

Rött fält med zir-khaki-mönster.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA, part silk, med motiv efter Gustav Klimt, modern tillverkning, 203 x 82 cm.

MATTA, part silk, med motiv efter Gustav Klimt, modern tillverkning, 203 x 82 cm.

Efter målningen "Water Serpents I".

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, orientalisk, signerad, 300 x 202 cm.

MATTA, orientalisk, signerad, 300 x 202 cm.

Rött fält med djur, växter, mittmedaljong och hörnornament. Blå och beige huvudbård.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, kelim, 290 x 196 cm.

MATTA, kelim, 290 x 196 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GALLERIMATTA, Hosseinabad, 440 x 117 cm.

GALLERIMATTA, Hosseinabad, 440 x 117 cm.

Rött fält med heratimönster och medaljong.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Keshan, 402 x 299 cm.

MATTA, Keshan, 402 x 299 cm.

Rött fält med mittmedaljong och hörnornament. Blå huvudbård.

Aktuellt bud 1 350 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Täbris, part silk, 182 x 118 cm.

MATTA, Täbris, part silk, 182 x 118 cm.

Ljust fält med mittmedaljong och hörnornament. Rosa huvudbård.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Keshan, 434 x 298 cm.

MATTA, Keshan, 434 x 298 cm.

Ljust fält med mittmedaljong och hörnornament.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
16 000 SEK
GALLERIMATTA, Meshkin, 319 x 97 cm.

GALLERIMATTA, Meshkin, 319 x 97 cm.

Rött fält med medaljonger.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Quchan/Kurdistan, semiantik, 248 x 134 cm.

MATTA, Quchan/Kurdistan, semiantik, 248 x 134 cm.

Brunt fält med ghöls. Tre bårder.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Qashqai. Ca 288x147 cm.

MATTA, Qashqai. Ca 288x147 cm.

Geometriskt motiv.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
600 EUR
GALLERIMATTA, Kelim, orientalisk, ca 415 x 90 cm.

GALLERIMATTA, Kelim, orientalisk, ca 415 x 90 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA Keshan, semiantik. Ca 366 x 255 cm.

MATTA Keshan, semiantik. Ca 366 x 255 cm.

Geometriskt mönster av stiliserade växtfigurer i blått och beige. Liknande huvudbård. Daterad 1970.

Aktuellt bud 5 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Afghan, ca 340 x 250 cm.

MATTA, Afghan, ca 340 x 250 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GALLERIMATTA, Keshan, ca 500 x 93 cm.

GALLERIMATTA, Keshan, ca 500 x 93 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Marocko, ca 240 x 165 cm.

MATTA, Marocko, ca 240 x 165 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, Keshan signerad, 410 x 300 cm.

MATTA, Keshan signerad, 410 x 300 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
GALLERIMATTA, old Karadja, ca 409 x 83 cm.

GALLERIMATTA, old Karadja, ca 409 x 83 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GALLERIMATTA, Hosenabad, 400 x 90 cm.

GALLERIMATTA, Hosenabad, 400 x 90 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KELIM, orientalisk, ca 296 x 212 cm.

KELIM, orientalisk, ca 296 x 212 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, Old Isfahan, part silk, ca 165 x 108 cm.

MATTA, Old Isfahan, part silk, ca 165 x 108 cm.

Silkevarp

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Old Spanien, ca 250 x 172 cm.

MATTA, Old Spanien, ca 250 x 172 cm.

Blågrå melerad botten med med stort polykromt palmettmönster. Bred grön huvudbård med rankor.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GALLERIMATTA, Rudbar, ca 565 x 80 cm.

GALLERIMATTA, Rudbar, ca 565 x 80 cm.

Inga bud
Utropspris
9 000 SEK
MATTA, Robert Indiana "Summer Love" edition 2006.

MATTA, Robert Indiana "Summer Love" edition 2006.

Handtuftad. 38 x 38 cm

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA västpersisk galleri old ca 316 x 106 cm.

MATTA västpersisk galleri old ca 316 x 106 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA Keshan old ca 400 x 294 cm.

MATTA Keshan old ca 400 x 294 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA persisk semiantik ca 201 x 141 cm.

MATTA persisk semiantik ca 201 x 141 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Keshan, ca 414 x 290 cm.

MATTA, Keshan, ca 414 x 290 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, s.k 9 LAA. Ca 400 x 287 cm.

MATTA, Nain, part silk, s.k 9 LAA. Ca 400 x 287 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
MATTA, Old Sarouk, ca 168 x 105 cm.

MATTA, Old Sarouk, ca 168 x 105 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
Figural kashmar, ca 380x295 cm.

Figural kashmar, ca 380x295 cm.

Sk "Takhte-Jamshid"

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
GALLERIMATTA, Bidjar, ca 305 x 90 cm.

GALLERIMATTA, Bidjar, ca 305 x 90 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, semiantik Kina, ca 472 x 362 cm.

MATTA, semiantik Kina, ca 472 x 362 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
RYA, 1800-tal. ca 184x128 cm.

RYA, 1800-tal. ca 184x128 cm.

Upphängningsstång.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
MATTA Bidjar semiantik ca 196 x 123 cm.

MATTA Bidjar semiantik ca 196 x 123 cm.

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA Ghom old silke ca 148 x 101 cm.

MATTA Ghom old silke ca 148 x 101 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 350 x 256 cm.

MATTA, Keshan, ca 350 x 256 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KELIM, orientalisk, ca 491 x 308 cm.

KELIM, orientalisk, ca 491 x 308 cm.

Aktuellt bud 5 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KELIM, orientalisk, ca 290 x 250 cm.

KELIM, orientalisk, ca 290 x 250 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
KELIM, orientalisk, ca 280 x 210 cm.

KELIM, orientalisk, ca 280 x 210 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, kelim, Veramin, 316 x 145 cm.

MATTA, kelim, Veramin, 316 x 145 cm.

Beige fält med fyra kopplade medaljonger.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, kelim, Veramin, 155 x 122 cm.

MATTA, kelim, Veramin, 155 x 122 cm.

Polykrom.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, rölakan, Ingegerd Silow, signerad IS, 1900-talets andra hälft, 232 x 170 cm.

MATTA, rölakan, Ingegerd Silow, signerad IS, 1900-talets andra hälft, 232 x 170 cm.

Blåmelerad med polykromt mönster.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Ghom, silke, 79 x 57 cm.

MATTA, Ghom, silke, 79 x 57 cm.

Rosa fält med mittmedaljong, hörnornament och dekor av djur.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, kelim, 233 x 183 cm.

MATTA, kelim, 233 x 183 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK