MATTOR & TEXTIL

Textilier är ett samlingsnamn för olika former, material, tekniker och bruksområden. Från vaggan till graven omger vi oss av textilier, allt ifrån kläder och accessoarer, sängkläder, inredningstextilier, prydnadsföremål, handdukar, tält, segel mm. Textilier har tillverkats i många tusen år. Människor har vävt, filtat, stickat, virkat och på andra sätt tillverkat textil. På auktioner säljs broderade tavlor, draperier, mattor, vävnader, dukar. Mattor har knutits från åtminstone ca 1800 år f.Kr. I stället för skinnfällar och hudar började man knyta mattor för att hålla sig varm och som dekorativa element. Mattor har knutits och vävts i Asien, Europa och Nordafrika. Materialen kan variera mellan ull (från exempelvis får, get, kamel, boskap etc.), bomull, jute, silke och sedan 1900-talet även syntetmaterial. Vanligast i luggen, dvs. knutarna, är ull, sedan silke. Från 1400-talet och några århundraden framåt var det högsta mode och status i Europa att äga mattor från Mellanöstern. Många regenter har avporträtterats med mattor för att visa sin status. Idag har svenska 1900-tals mattor ökat mycket i popularitet både i Europa och USA.

Spara dina favoriter

MATTA, Old Kerman. Ca 323x194 cm.

MATTA, Old Kerman. Ca 323x194 cm.

Medaljong och mittfältets blommor i blått och vitt på röd botten.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VÄVNAD/PLÄD, möjligen Dalarna, 1900-tal, ca 189,5 x 152,5 cm.

VÄVNAD/PLÄD, möjligen Dalarna, 1900-tal, ca 189,5 x 152,5 cm.

Rosengång. Polykroma randmönster. Kortsidorna med fransar.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GALLERIMATTA, Nain, ca 295x75.

GALLERIMATTA, Nain, ca 295x75.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Figural Kashmar, part silk ca 400 x 290 cm.

MATTA, Figural Kashmar, part silk ca 400 x 290 cm.

Aktuellt bud 21 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
MATTA, Nain, ca 300 x 190 cm.

MATTA, Nain, ca 300 x 190 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GALLERIMATTA, silke, kashmir, ca 270x95.

GALLERIMATTA, silke, kashmir, ca 270x95.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Figural kashmar, ca 380 x 290 cm.

MATTA, Figural kashmar, ca 380 x 290 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Keshan 310 x 200 cm.

MATTA, Keshan 310 x 200 cm.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Ardebil, ca 290 x 200 cm.

MATTA, Ardebil, ca 290 x 200 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA Isfahan, old ca 350 x 231 cm.

MATTA Isfahan, old ca 350 x 231 cm.

Mörkröd botten övermönstrad med medaljong, hörn och blomslingor i polykroma färger, mörkblå huvudbård med blomslinga

Aktuellt bud 1 155 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Täbris, signerad, 300 x 243 cm.

MATTA, Täbris, signerad, 300 x 243 cm.

Rött fält med palmettmönster. Mörkblå huvudbård.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Keshan, 355 x 246 cm.

MATTA, Keshan, 355 x 246 cm.

Ljust fält med mittmedaljong och hörnornament. Beige huvudbård.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, kelim, 370 x 370 cm.

MATTA, kelim, 370 x 370 cm.

Randig. Naturfärger.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, 307 x 194 cm.

MATTA, Nain, part silk, 307 x 194 cm.

Ljust fält med mittmedaljong och hörnornament. Beige huvudbård.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, kelim, orientalisk, 290 x 193 cm.

MATTA, kelim, orientalisk, 290 x 193 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Kashmar, 385 x 305 cm.

MATTA, Kashmar, 385 x 305 cm.

Zir-khaki-mönster.

Aktuellt bud 4 480 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MATTA, Meshed, signerad, 325 x 247 cm.

MATTA, Meshed, signerad, 325 x 247 cm.

Hallonrött fält med mittmedaljong och hörnornament. Mörkblå huvudbård.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Marocko, 250 x 190 cm.

MATTA, Marocko, 250 x 190 cm.

Ljus med mörkt rutmönster.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KIRSTI ILVESSALO, "Metsässä palaa" (Det brinner i skogen), RYA,

KIRSTI ILVESSALO, "Metsässä palaa" (Det brinner i skogen), RYA,

Design år 1955. ca 160x105 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
MATTA, Ziegler design 280x 200 cm.

MATTA, Ziegler design 280x 200 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 275 x 200 cm.

MATTA, Keshan, ca 275 x 200 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Ljus keshan300x200.

Ljus keshan300x200.

Aktuellt bud 5 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Sarouk, signerad, ca 420x295 cm.

MATTA, Sarouk, signerad, ca 420x295 cm.

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 307 x 200 cm.

MATTA, Keshan, ca 307 x 200 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Kelim, orientalisk, ca 285 x 253 cm.

Kelim, orientalisk, ca 285 x 253 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Kelim, orientalisk, ca  237 x 170 cm.

Kelim, orientalisk, ca 237 x 170 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Kelim, orientalisk, ca 355 x255 cm.

Kelim, orientalisk, ca 355 x255 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, s.k 9 LAA 409 x 293 cm.

MATTA, Nain, part silk, s.k 9 LAA 409 x 293 cm.

Aktuellt bud 5 500 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Kelim, orientalisk, ca 300 x260 cm.

Kelim, orientalisk, ca 300 x260 cm.

Aktuellt bud 6 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Meshed, 425 x 325 cm.

MATTA, Meshed, 425 x 325 cm.

Hallonrött fält med mittmedaljong och hörnornament.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Kirman, 410 x 320 cm.

MATTA, Kirman, 410 x 320 cm.

Ljust fält med blomstermönster.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Kashmar, 385 x 290 cm.

MATTA, Kashmar, 385 x 290 cm.

Fält med polykromt mönster.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, kelim, 190 x 150 cm.

MATTA, kelim, 190 x 150 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, kelim, 300 x 205 cm.

MATTA, kelim, 300 x 205 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, kelim 295 x 200 cm.

MATTA, kelim 295 x 200 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Keshan, signerad, 410 x 277 cm.

MATTA, Keshan, signerad, 410 x 277 cm.

Blått fält med blomstermönster. Blå bård.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, kelim, 305 x 176 cm.

MATTA, kelim, 305 x 176 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, blandteknik på papper, Persien, tidigt 1900-tal.

OKÄND KONSTNÄR, blandteknik på papper, Persien, tidigt 1900-tal.

Sheikh Sanan and the Christian Maiden. Ca 55 x 40 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, skål,  lergods, Upsala Ekeby, 1944-1953.

VICKE LINDSTRAND, skål, lergods, Upsala Ekeby, 1944-1953.

Blå glasyr. Räfflad. Diameter 26, höjd 10,5 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Keshan 380 x 300 cm.

MATTA, Keshan 380 x 300 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, orientalisk, ca 297 x 205 cm.

MATTA, orientalisk, ca 297 x 205 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Nain part silk, ca 347 x 245 cm.

MATTA, Nain part silk, ca 347 x 245 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA, Marocko, ca 220 x 180 cm.

MATTA, Marocko, ca 220 x 180 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Sarouk, ca 380 x 275 cm.

MATTA, Sarouk, ca 380 x 275 cm.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 385 x 238 cm.

MATTA, Keshan, ca 385 x 238 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, kelim, 290 x 200 cm.

MATTA, kelim, 290 x 200 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, kelim, 290 x 203 cm.

MATTA, kelim, 290 x 203 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, kelim, 300 x 205 cm.

MATTA, kelim, 300 x 205 cm.

Polykromt mönster.

Inga bud
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, kelim, Veramin, 201 x 160 cm.

MATTA, kelim, Veramin, 201 x 160 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, kelim, 300 x 247 cm.

MATTA, kelim, 300 x 247 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Meshed, signerad, 342 x 248 cm.

MATTA, Meshed, signerad, 342 x 248 cm.

Hallonrött fält med mittmedaljong och hörnornament. Mörkblå huvudbård.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Keshan, signerad, 357 x 247 cm.

MATTA, Keshan, signerad, 357 x 247 cm.

Rött fält med mittmedaljong och hörnornament. Mörkblå huvudbård.

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, kelim, Kurdistan, 312 x 249 cm.

MATTA, kelim, Kurdistan, 312 x 249 cm.

Naturfärger.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Figural Täbris, ca 360 x 276 cm.

MATTA, Figural Täbris, ca 360 x 276 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
MATTA, Meshed, ca 350 x 250 cm.

MATTA, Meshed, ca 350 x 250 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GALLERIMATTA Hamadan, ca 367 x 82 cm.

GALLERIMATTA Hamadan, ca 367 x 82 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Ziegler design, ca 245 x 180 cm.

MATTA, Ziegler design, ca 245 x 180 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Täbris, 370 x270 cm.

MATTA, Täbris, 370 x270 cm.

Aktuellt bud 5 700 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Nain part silk, ca 285 x 195 cm.

MATTA, Nain part silk, ca 285 x 195 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, kelim, 300 x 200 cm.

MATTA, kelim, 300 x 200 cm.

Naturfärger.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
700 EUR
ANDY WARHOL, efter. Matta, maskintuftad 86 x 80 cm.

ANDY WARHOL, efter. Matta, maskintuftad 86 x 80 cm.

"Flowers".

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, kelim, ca 292 x 195 cm.

MATTA, kelim, ca 292 x 195 cm.

Naturfärgad.

Inga bud
Utropspris
700 EUR
MATTA, Nain, part silk s.k  9 LAA, ca 293 x 200 cm.

MATTA, Nain, part silk s.k 9 LAA, ca 293 x 200 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA, Marocko, ca 325 x 210 cm.

MATTA, Marocko, ca 325 x 210 cm.

Aktuellt bud 7 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 370 x 247 cm.

MATTA, Keshan, ca 370 x 247 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Najafabad, 350 x 225 cm.

MATTA, Najafabad, 350 x 225 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
GALLERIMATTA, Hosenabad, ca 390 x 85 cm.

GALLERIMATTA, Hosenabad, ca 390 x 85 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Najafabad, ca 340 x 232 cm.

MATTA, Najafabad, ca 340 x 232 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Meshed, signerad, ca 355 x 307 cm.

MATTA, Meshed, signerad, ca 355 x 307 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOSEF FRANK, rullgardin, "Tulpaner", Svenskt Tenn.

JOSEF FRANK, rullgardin, "Tulpaner", Svenskt Tenn.

Bomull med tryckt mönster av tulpaner. 135 x 130 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Keshan, old ca 437x293 cm.

MATTA, Keshan, old ca 437x293 cm.

Röd botten övermönstrad med blommor ocj medaljong i polykroma färger, mörkblå huvudbård, stiliserad blomslinga.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
GALLERIMATTA, Västpersisk, ca 299 X 105 cm.

GALLERIMATTA, Västpersisk, ca 299 X 105 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Semiantik Heris, ca 350x255 cm.

MATTA, Semiantik Heris, ca 350x255 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
GALLERIMATTA, Hamadan, ca 365 x 100 CM.

GALLERIMATTA, Hamadan, ca 365 x 100 CM.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, ca 403 x293 cm.

MATTA, Nain, part silk, ca 403 x293 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MATTA, Nain , part silk sk , 9 LAA , ca 233 x 155 cm.

MATTA, Nain , part silk sk , 9 LAA , ca 233 x 155 cm.

Ca : 500,000 knutar /m²

Aktuellt bud 2 550 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, semiantik, Kirman, ca 273 x 170 cm.

MATTA, semiantik, Kirman, ca 273 x 170 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Kashmar, ca 393 x 292 cm.

MATTA, Kashmar, ca 393 x 292 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JUDITH JOHANSSON, MATTA, "Sommarblomster", rölakan, ca 285 x 192 cm, signerad JJ.

JUDITH JOHANSSON, MATTA, "Sommarblomster", rölakan, ca 285 x 192 cm, signerad JJ.

Komponerad på 1960-talet. En ljust blåviolettmelerad botten med polykromt stiliserat blommönster. Inspirationen var en bukett vilda blommor.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SADELTÄCKE, semiantik Kina, ca 138 x 45 cm.

SADELTÄCKE, semiantik Kina, ca 138 x 45 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 800 SEK
GALLERIMATTA, Hosenabad , ca 520x85 cm.

GALLERIMATTA, Hosenabad , ca 520x85 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Nain part silk , 370 x 230 cm.

MATTA, Nain part silk , 370 x 230 cm.

Ca : 700,000 knutar /m²

Aktuellt bud 501 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA, Najafabad, 328 x 217 cm.

MATTA, Najafabad, 328 x 217 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
GALLERIMATTA, Nain, ca 250 x 78 cm.

GALLERIMATTA, Nain, ca 250 x 78 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GALLERIMATTA, Hamadan, ca 475 x 71 cm.

GALLERIMATTA, Hamadan, ca 475 x 71 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Meshed, 275 x 296 cm.

MATTA, Meshed, 275 x 296 cm.

dubbelkolla mått.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
KELIM, orientalisk, 316 x 198 cm.

KELIM, orientalisk, 316 x 198 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Zigler design270 x 190 cm.

MATTA, Zigler design270 x 190 cm.

Aktuellt bud 4 100 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATTA, semiantik Kirman, ca 342 x 266 cm.

MATTA, semiantik Kirman, ca 342 x 266 cm.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, semiantik Birjand, ca 343 x 264 cm.

MATTA, semiantik Birjand, ca 343 x 264 cm.

Vinröd botten med polykrom medaljong, amplar, hörnornament, blom- och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med palmett- och bladranka. Breda benvita sekundärbårder med palmettranka. Huvudbården med signatur i kartusch: Sherkate Makankan Birjand (Tillverkad av Mekankan firman i Birjand).

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA Keshan, 336 x 263 cm.

MATTA Keshan, 336 x 263 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, kelim 290 x 208 cm.

MATTA, kelim 290 x 208 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Keshan, 348 x 246 cm.

MATTA, Keshan, 348 x 246 cm.

Ljust fält med mittmedaljong och hörnornament.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, kelim, 290 x 200 cm.

MATTA, kelim, 290 x 200 cm.

Naturfärger.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, kelim, Kurdestan 356 x 358 cm.

MATTA, kelim, Kurdestan 356 x 358 cm.

Naturfärger. Randig.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, kelim, Veramin, 310  x 195 cm.

MATTA, kelim, Veramin, 310 x 195 cm.

Naturfärgad.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, kelim, Veramin, 281 x 169 cm.

MATTA, kelim, Veramin, 281 x 169 cm.

Randig.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Keshan, 358 x 258 cm.

MATTA, Keshan, 358 x 258 cm.

Rött fält med mittmedaljong och hörnornament. Mörkblå huvudbård.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Marocko, 230 x 185 cm.

MATTA, Marocko, 230 x 185 cm.

Ljus med lila rutmönster.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Keshan, signerad, ca 395x 295 cm.

MATTA, Keshan, signerad, ca 395x 295 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK