Mattor och textilier

Textilier är ett samlingsnamn för olika former, material, tekniker och bruksområden. Från vaggan till graven omger vi oss av textilier, allt ifrån kläder och accessoarer, sängkläder, inredningstextilier, prydnadsföremål, handdukar, tält, segel mm. Textilier har tillverkats i många tusen år. Människor har vävt, filtat, stickat, virkat och på andra sätt tillverkat textil. På auktioner säljs broderade tavlor, draperier, mattor, vävnader, dukar. Mattor har knutits från åtminstone ca 1800 år f.Kr. I stället för skinnfällar och hudar började man knyta mattor för att hålla sig varm och som dekorativa element. Mattor har knutits och vävts i Asien, Europa och Nordafrika. Materialen kan variera mellan ull (från exempelvis får, get, kamel, boskap etc.), bomull, jute, silke och sedan 1900-talet även syntetmaterial. Vanligast i luggen, dvs. knutarna, är ull, sedan silke. Från 1400-talet och några århundraden framåt var det högsta mode och status i Europa att äga mattor från Mellanöstern. Många regenter har avporträtterats med mattor för att visa sin status. Idag har svenska 1900-tals mattor ökat mycket i popularitet både i Europa och USA.

Spara dina favoriter

VÄVNAD, "Blomlapp" ("Pingstlilja"), gobelängteknik, ca 28 x 29 cm, signerad AB MMF.

VÄVNAD, "Blomlapp" ("Pingstlilja"), gobelängteknik, ca 28 x 29 cm, signerad AB MMF.

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1939. Tillverkad efter 1941.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Marocko, 307 x 206 cm.

MATTA, Marocko, 307 x 206 cm.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Marocko, 290 x 195 cm.

MATTA, Marocko, 290 x 195 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, Kashmar, ca 393 x 287 cm.

MATTA, Kashmar, ca 393 x 287 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
GALLERIMATTA, Hosenabad, ca 398 x 100 cm.

GALLERIMATTA, Hosenabad, ca 398 x 100 cm.

Aktuellt bud 2 650 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Old Täbris, ca 390 x 300 cm.

MATTA, Old Täbris, ca 390 x 300 cm.

Kamhårsfärgad botten med polykromt ardebilmönster. Rödmelerad huvudbård med palmett- och blomslingor samt kartuscher med molnband, blommor och palmetter. Om mönstret se Dôzar, nr 2, Göteborg, juni 1994, Anette Granlund-Larsson: Ardabil-mattan, färgplansch och text sid 18.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Marocko, 300 x 213 cm.

MATTA, Marocko, 300 x 213 cm.

Aktuellt bud 4 501 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 500 x 386 cm.

MATTA, Keshan, ca 500 x 386 cm.

Aktuellt bud 9 500 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MATTA, Kashgai. Ca 165 x 102 cm.

MATTA, Kashgai. Ca 165 x 102 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
MATTA, Kula. Ca 140 x 94 cm.

MATTA, Kula. Ca 140 x 94 cm.

Aktuellt bud 140 EUR
Utropspris
200 EUR
MATTA, Shirvan. Ca 295 x 138 cm.

MATTA, Shirvan. Ca 295 x 138 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
400 EUR
RITVA PUOTILA, RYAMATTA, Oy Finnrya Ab. 181x137 cm. Design 1963.

RITVA PUOTILA, RYAMATTA, Oy Finnrya Ab. 181x137 cm. Design 1963.

"Takkavalkea". Med upphängningsribba. Etiketten har lossnat, medföljer separat.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
400 EUR
MATTA, kelim, 285 x 212 cm.

MATTA, kelim, 285 x 212 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, kelim, 207 x 156 cm.

MATTA, kelim, 207 x 156 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, KELIM, 300 x 252 cm.

MATTA, KELIM, 300 x 252 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Turkiet, semiantik, 149 x 105 cm.

MATTA, Turkiet, semiantik, 149 x 105 cm.

Fält med flertalet mindre nischer.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Keshan, 349 x 249 cm.

MATTA, Keshan, 349 x 249 cm.

Ljust fält med mittmedaljong. Beige huvudbård.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, kelim, 241 x 180 cm.

MATTA, kelim, 241 x 180 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, kelim, 350 x 256 cm.

MATTA, kelim, 350 x 256 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Sarouk, old/semiantik, 425 x 295 cm.

MATTA, Sarouk, old/semiantik, 425 x 295 cm.

Ljust fält med palmettmönster. Röd huvudbård.

Aktuellt bud 5 800 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA, kelim, 205 x 154 cm.

MATTA, kelim, 205 x 154 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, kelim, 347 x 244 cm.

MATTA, kelim, 347 x 244 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, kelim, 342 x 250 cm.

MATTA, kelim, 342 x 250 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Keshan, 400 x 295 cm.

MATTA, Keshan, 400 x 295 cm.

Ljust fält.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Keshan, signerad, 443 x 335 cm.

MATTA, Keshan, signerad, 443 x 335 cm.

Så kallad Royal Keshan. Ljust fält med palmettmönster. Ljusgrön huvudbård.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
40 000 SEK
MATTA, kelim, 300 x 254 cm.

MATTA, kelim, 300 x 254 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GALLERIMATTA, Orientalisk, ca 293 x 82 cm.

GALLERIMATTA, Orientalisk, ca 293 x 82 cm.

Aktuellt bud 3 900 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GALLERIMATTA, Nain, ca 290 x 80 cm.

GALLERIMATTA, Nain, ca 290 x 80 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GALLERIMATTA, Nain, ca 293 x 75 cm.

GALLERIMATTA, Nain, ca 293 x 75 cm.

Aktuellt bud 1 750 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GALLERIMATTA, Bidjar, 290 x 90 cm.

GALLERIMATTA, Bidjar, 290 x 90 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 297 x 203 cm.

MATTA, Kelim, ca 297 x 203 cm.

Aktuellt bud 2 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, s.k 9 LAA, ca                  400 x 290 cm.

MATTA, Nain, part silk, s.k 9 LAA, ca 400 x 290 cm.

Ca : 500,000 knutar /m²

Aktuellt bud 17 500 SEK
Utropspris
50 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 298 x 197 cm.

MATTA, Kelim, ca 298 x 197 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kashmar, ca 390 x 299 cm.

MATTA, Kashmar, ca 390 x 299 cm.

Aktuellt bud 8 700 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, Najafabad, 398 x 285 cm.

MATTA, Najafabad, 398 x 285 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA. Najafabad, 390 x 279 cm.

MATTA. Najafabad, 390 x 279 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, möjlgen Täbris, semiantik, ca 385 x 300 cm.

MATTA, möjlgen Täbris, semiantik, ca 385 x 300 cm.

Rosa, övermönstrat fält. Beige huvudbård.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
INGEGERD SILOW, MATTA, rölakan, ca 201,5 x 135,5 cm, signerad IS.

INGEGERD SILOW, MATTA, rölakan, ca 201,5 x 135,5 cm, signerad IS.

Grönmelerad botten med polykroma fält och små stiliserade blommor. Kortsidorna med bred bård.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ULLA PROCOPÉ, 11 delar porslin, "Valencia", Arabia, 1900-talets andra hälft.

ULLA PROCOPÉ, 11 delar porslin, "Valencia", Arabia, 1900-talets andra hälft.

Uppläggningsfat, diameter 35,5 10 tallrikar, diameter 26 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, funkis, Finland 1930-tal. Cirka 342x251 cm.

MATTA, funkis, Finland 1930-tal. Cirka 342x251 cm.

Geometriskt mönster i bruna toner.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
MATTA, semiantik Ghom, ca 344 x 240.

MATTA, semiantik Ghom, ca 344 x 240.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
MATTA, semiantik Heris, ca 388 x 296 cm.

MATTA, semiantik Heris, ca 388 x 296 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Antik Täbris, ca 380 x 272 cm.

MATTA, Antik Täbris, ca 380 x 272 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA ZEIGLER DESIGN 197 X 147 CM.

MATTA ZEIGLER DESIGN 197 X 147 CM.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Kelim 295 x 200 cm.

MATTA, Kelim 295 x 200 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim 293 x 256 cm.

MATTA, Kelim 293 x 256 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim 243 x 175 cm.

MATTA, Kelim 243 x 175 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Kelim 300 x 258 cm.

MATTA, Kelim 300 x 258 cm.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GALLERIMATTA, Afghan, ca 965 x 75 cm.

GALLERIMATTA, Afghan, ca 965 x 75 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Kashmar, signerad, ca 382 x 290 cm.

MATTA, Kashmar, signerad, ca 382 x 290 cm.

Aktuellt bud 4 550 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATTA, TÄBRIS, CA 399 X 289 CM.

MATTA, TÄBRIS, CA 399 X 289 CM.

Aktuellt bud 6 550 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATTA, Najafabad, ca 490 x 315 cm.

MATTA, Najafabad, ca 490 x 315 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, Marocko, 290 x 217 cm.

MATTA, Marocko, 290 x 217 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 423 x 313 cm.

MATTA, Keshan, ca 423 x 313 cm.

Aktuellt bud 9 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
VÄVD TAPET, "Hemligt sorl i rotsystemet", ca 116 x 124,5 cm, signerad Mary Moeschlin.

VÄVD TAPET, "Hemligt sorl i rotsystemet", ca 116 x 124,5 cm, signerad Mary Moeschlin.

Polykrom modernistisk komposition. Baksidan med påsydd etikett.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
INGEGERD SILOW, MATTA, rölakan, ca 234 x 167 cm, signerad IS.

INGEGERD SILOW, MATTA, rölakan, ca 234 x 167 cm, signerad IS.

Ljusmelerad botten med polykroma ränder, stiliserade blommor och ramverk.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GALLERIMATTA, maskingjord, ca 297 x 78,5 cm, sannolikt Kasthall.

GALLERIMATTA, maskingjord, ca 297 x 78,5 cm, sannolikt Kasthall.

Blått och svart rutmönster. En kortsida med röd bård, en med gul bård.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄVNAD. Vävnad "Blomlapp": "Axet" signerad AB MMF (Märta Måås-Fjetterström), 25 x 24 cm.

VÄVNAD. Vävnad "Blomlapp": "Axet" signerad AB MMF (Märta Måås-Fjetterström), 25 x 24 cm.

"Axet" är detalj ur antependium till Västra Ingelstad kyrka 1939

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Orientalisk, ca 378 x 297 cm.

MATTA, Orientalisk, ca 378 x 297 cm.

Terrakottafärgad spegel med polykrom medaljon och hörnornamnet. Bred benvit huvudbård med med stiliserad blom- och palmettranka.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KUDDFODRAL, 6 st, kelim, Anatoliska, ca 60 x 60 cm.

KUDDFODRAL, 6 st, kelim, Anatoliska, ca 60 x 60 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA. Semiantik Sarouk. S.k. Amerikansk Sarouk, ca 356 x 275 cm.

MATTA. Semiantik Sarouk. S.k. Amerikansk Sarouk, ca 356 x 275 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, slätväv, ca 282 x 257 cm.

MATTA, slätväv, ca 282 x 257 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Nain part silk 300 x 200 cm.

MATTA, Nain part silk 300 x 200 cm.

Aktuellt bud 6 001 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 357 x 255 cm.

MATTA, Keshan, ca 357 x 255 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Täbris, 340 x 255 cm.

MATTA, Täbris, 340 x 255 cm.

Aktuellt bud 6 282 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATTA, kelim, 292 x 204 cm.

MATTA, kelim, 292 x 204 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Keshan, 408 x 293 cm.

MATTA, Keshan, 408 x 293 cm.

Ljust fält med fleruddig mittmedaljong. Beige huvudbård.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, slätväv, Veramin, 534 x 192 cm.

MATTA, slätväv, Veramin, 534 x 192 cm.

Randig.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, semiantik Bidjar, 306 x 222 cm.

MATTA, semiantik Bidjar, 306 x 222 cm.

Röd botten med vit medaljong.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA, slätväv, Veramin, 247 x 203 cm.

MATTA, slätväv, Veramin, 247 x 203 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, Keshan, 406 x 305 cm.

MATTA, Keshan, 406 x 305 cm.

Ljust fält med mittmedaljong och hörnornament. Beige huvudbård.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, kelim, 600 x 400 cm.

MATTA, kelim, 600 x 400 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
16 000 SEK
MATTA, kelim, 236 x 175 cm.

MATTA, kelim, 236 x 175 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 2 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Sarouk, 416 x 316 cm.

MATTA, Sarouk, 416 x 316 cm.

Ljus fält med palmetter.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 305 x 205 cm.

MATTA, Kelim, ca 305 x 205 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Figural Najafabad, ca 470 x 327 cm.

MATTA, Figural Najafabad, ca 470 x 327 cm.

Aktuellt bud 4 100 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA, Marocko, ca 274 x 160 cm.

MATTA, Marocko, ca 274 x 160 cm.

Inga bud
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, Kelim 295 x 205 cm.

MATTA, Kelim 295 x 205 cm.

Aktuellt bud 3 450 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Täbris, ca 335 x 246 cm.

MATTA, Täbris, ca 335 x 246 cm.

Inga bud
Utropspris
9 000 SEK
GALLERIMATTA, Ziegler design, ca 252 x 84 cm.

GALLERIMATTA, Ziegler design, ca 252 x 84 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim, 292 x 246 cm.

MATTA, Kelim, 292 x 246 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA Kashmar old ca 390 x 302 cm.

MATTA Kashmar old ca 390 x 302 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, sk 9 LAA ca 365 x 246 cm.

MATTA, Nain, part silk, sk 9 LAA ca 365 x 246 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
MATTA, SEMANTIK TÄBRIS, CA 240 X 162 CM.

MATTA, SEMANTIK TÄBRIS, CA 240 X 162 CM.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, ca 300 x 200 cm.

MATTA, Nain, part silk, ca 300 x 200 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Semiantik Vorwerk, ca 340 x 245 cm.

MATTA, Semiantik Vorwerk, ca 340 x 245 cm.

Röd botten med stort blom- och palmettmönster. Mörkblå huvudbård stiliserad blomranka.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA MESHED 396 X 292 CM.

MATTA MESHED 396 X 292 CM.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATTA ANTIK/SEMIANTIK HERIS. 379 x 277 cm.

MATTA ANTIK/SEMIANTIK HERIS. 379 x 277 cm.

Inga bud
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, Nain, 6 LAA, ca 265 x 170 cm.

MATTA, Nain, 6 LAA, ca 265 x 170 cm.

Benvit botten med polykrom medaljong, palmettslingor och hörnornament. Benvit huvudbård med palmett- och blomrankor.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, orientalisk, 1900-talets slut, 205x136 cm.

MATTA, orientalisk, 1900-talets slut, 205x136 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
MATTA, Kirman, Iran, old, 396x266 cm.

MATTA, Kirman, Iran, old, 396x266 cm.

Blommönster.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
800 EUR
MATTA, Najafabad, ca 403 x 297 cm.

MATTA, Najafabad, ca 403 x 297 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
800 EUR
MATTA, kelim, 300 x 200 cm.

MATTA, kelim, 300 x 200 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, kelim, 180 x 136 cm.

MATTA, kelim, 180 x 136 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, kelim, 198 x 150 cm.

MATTA, kelim, 198 x 150 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Kashmar, 391 x 295 cm.

MATTA, Kashmar, 391 x 295 cm.

Zir khaki-mönstrad.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA, kelim, 308 x 200 cm.

MATTA, kelim, 308 x 200 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Sarouk, 365 x 250 cm.

MATTA, Sarouk, 365 x 250 cm.

Ljust fält med palmettmönster. Ljus huvudbård.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
18 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, 413 x 296 cm.

MATTA, Nain, part silk, 413 x 296 cm.

9 Laa. Ljus botten.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA, rölakan, signerad IS (Ingegerd Silow), ca 244 x 164 cm.

MATTA, rölakan, signerad IS (Ingegerd Silow), ca 244 x 164 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK