MATTOR & TEXTIL

Textilier är ett samlingsnamn för olika former, material, tekniker och bruksområden. Från vaggan till graven omger vi oss av textilier, allt ifrån kläder och accessoarer, sängkläder, inredningstextilier, prydnadsföremål, handdukar, tält, segel mm. Textilier har tillverkats i många tusen år. Människor har vävt, filtat, stickat, virkat och på andra sätt tillverkat textil. På auktioner säljs broderade tavlor, draperier, mattor, vävnader, dukar. Mattor har knutits från åtminstone ca 1800 år f.Kr. I stället för skinnfällar och hudar började man knyta mattor för att hålla sig varm och som dekorativa element. Mattor har knutits och vävts i Asien, Europa och Nordafrika. Materialen kan variera mellan ull (från exempelvis får, get, kamel, boskap etc.), bomull, jute, silke och sedan 1900-talet även syntetmaterial. Vanligast i luggen, dvs. knutarna, är ull, sedan silke. Från 1400-talet och några århundraden framåt var det högsta mode och status i Europa att äga mattor från Mellanöstern. Många regenter har avporträtterats med mattor för att visa sin status. Idag har svenska 1900-tals mattor ökat mycket i popularitet både i Europa och USA.

Spara dina favoriter

KELIM, orientalisk, ca 291 x 212 cm.

Gråmelerad botten med stiliserande blommor.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GALLERIMATTA, rölakan, Ingegerd Silow, signerad IS, 1900-talets andra hälft, 237 x 79 cm.

Blåmelerat fält. Blomstermönster i grönt, rosa, blått och vitt.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GALLERIMATTA, Kashgai, old/semiantik, 244 x 104 cm.

Mörkblått fält med dekor av fåglar samt med fyra kopplade medaljonger. Blå huvudbård med polykromt mönster.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Keshan, 147 x 95.

MATTA, Keshan, 147 x 95.

Ljust fält.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Ghom, silke, signerad, ca 144 x 102 cm.

Brunt fält med mittmedaljong, hörnornament och palmettmönster. Brun huvudbård med blå sekundärbårder.

Aktuellt bud 3 922 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GALLERIMATTA, Nordvästpersisk, old/semiantik, ca 380 x 109 cm.

Blått fält med herati-mönster. Röd huvudbård med blomstermönster.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Täbris, 338 x 234 cm.

MATTA, Täbris, 338 x 234 cm.

Rött fält med medaljong.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Nain part silk, diam 140 cm.

Grön botten. 9 Laa.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Ghom, 81 x 59 cm.

MATTA, Ghom, 81 x 59 cm.

Rött fält.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KELIM, orientalisk, ca 294 x 227 cm.

Rödmelerad botten med stiliserade blommor.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 400 x 280 cm.

Benvit botten med blom- och palmettmönster. Bred huvudbård med blom- och palmettranka.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, gouache. Signerad Hossein Rohani. 1900-talets mitt.

Palatsscen. Ca 37x26 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 500 SEK
MATTA, "Bärmatta, Docenten", gobelängteknik, ca 210 x 91 cm, signerad AB MMF BN.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1946. (Ovanlig).

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KELIM, orientalisk, ca 352 x 275 cm.

Grå

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, Sarouk, ca 295 x 200 cm.

Rödmelerad botten med blomställningar. Benvit huvudbård blom- och palmettranka.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATTA, Kashmar, ca 395 x 305 cm.

Blå botten med benvit medaljong och hörnornament. Bred huvudbård.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
KELIM, orientalisk, ca 285 x 208 cm.

Grå

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Meshad/Nain, part silk, ca 332 x 243 cm.

Mörkblå botten med polykrom medaljong och hörnornament. Bred benvit huvudbård med blom- och palmettranka.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
AINO KEINÄNEN-BAECKMAN, "Juhlaryijy", RYA.

"Festrya". 140x105 cm

Aktuellt bud 70 EUR
Utropspris
400 EUR
PAISLEYSJAL/DUK, tidigt 1900-tal.

Svart botten med klassiskt mösnter i rött, grönt och jusblått. 320x150 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ORIENTALISKA GOUACHER, 2 st, 1900-tal.

Allegoriska motiv. Ca 14 x 12 resp 16,5 x 12 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, Nain, ca 348 x 234 cm.

MATTA, Nain, ca 348 x 234 cm.

Blå

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
9 000 SEK
KELIM, Antik / Semiantik, Anatolisk, ca  338 x 168 cm.

Polykroma medaljonger och stiliserade blommor. Benvit bård med stiliserade växtmotiv.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, semiantik Silke Keshan, ca 209 x 130 cm.

Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmett- och blomslingor. Bred vinröd huvudbård med palmett- och blomranka.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
18 000 SEK
GALLERIMATTA, Old, Kurdisk, ca 303 x 151 cm.

Mörkblå botten med fem polykroma medaljonger. Flera smala bårder.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, "Super Plusmin", maskinvävd, Wilton, Hugh Mackay design, ca 340 x 344 cm.

Storbritannien 1950 - 1960-tal. Baksidan med etikett.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, rölakan, Ingegerd Silow, signerad IS, 1900-talets andra hälft, 201 x 140 cm.

Blåmelerad botten. Polykromt mönster.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Kina. 304x240 cm.

MATTA, Kina. 304x240 cm.

Växtdekor.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, rölakan, Ingegerd Silow, signerad IS, 1900-talets andra hälft, 227 x 167 cm.

Mestadels rosa toner.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, rölakan, Judith Johansson, signerad JJ, 1950-/60-tal, 200 x 135 cm.

"Dungen". Gråmelerad botten med mönster i grönt, lila blått och brunt.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Täbris, signerad, 384 x 292 cm.

Ljust fält med medaljonger.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Afghan, old, ca 255 x 191 cm.

Rött fält med güls.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Sarouk, 185 x 89 cm.

MATTA, Sarouk, 185 x 89 cm.

Boteh mir-mönstrad.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, modern Ziegler design, ca 237 x 151 cm.

Beige fält med palmettmönster. Röd huvudbård med stiliserat växtmönster.

Aktuellt bud 1 501 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, kelim, Veramin, 143 x 140 cm.

Beige och blå.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GALLERIMATTA, Keshan, ca 400 x 105 cm.

Rött fält.

Aktuellt bud 2 450 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA Illum Bolighus ca 234 x 166 cm.

Grönmelerad, etikettmärkt.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA rölakan, Ingegerd Silow, signerad IS,

Grön och gul botten med stiliserat mönster, ca 200x137 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MATTA. Old/semiantik, Irak, ca 230-240x150 cm.

Stiliserad floral och geometrisk mönstring. Två våder hopsydda. Etikettmärkt Galerie Shirvan, Göteborg

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, Västpersisk semiantik/old. 340x250 cm.

Blå botten, röda inlslag, grågrön bård.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, semiantik Kirman, ca 257 x 188 cm.

Rödmelerad spegel med polykrom medaljong och hörnornament. Mörkblå botten med blomranka.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
RIITTA-MAIJA OKSANEN, rya, Helmi Vuorelma. 170x110 cm.

"Frost".

Aktuellt bud 45 EUR
Utropspris
400 EUR
MATTA, rölakan, Rakel Carlander, signerad RC, 1900-talets tredje kvartal, 303 x 202 cm.

Rutmönstrad i mestadels blått. Polykrom dekor.

Aktuellt bud 7 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GALLERIMATTA, Nain, ca 295 x 80 cm.

Ljust fält med tre medaljonger och palmettmönster.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Afghan, ca 340 x 262 cm.

Rött fält med güls.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, kelim, 195 x 130 cm.

MATTA, kelim, 195 x 130 cm.

Bruna toner.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, orientalisk, semiantik, 135 x 83 cm.

Beige fält med nisch. Dekor av oljelampa samt pelare. Blå huvudbård.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Bakhtiari, old/semiantik, 206 x 137 cm.

Khesti-mönstrad. Röd huvudbård med växtdekor.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Keshan, old, signerad, ca 385 x 312 cm.

Mörkblått fält med mittmedaljong och hörnornament. Mörkblå huvudbård med palmettmönster och ljusare blå sekundärbårder.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 380 x 270 cm.

Rött fält med mittmedaljong och hörnornament. Mörkblå huvudbård med palmettmönster.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Kasthall 299 x 193 cm.

MATTA, Kasthall 299 x 193 cm.

Beige, dubbbelsidig.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, rölakan, "Korall", Erik Lundberg, Vävaregården. 1900-talets andra hälft.

Brun botten med dekor i melerade höstfärger. Ca 245 X 175 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, vit reliefflossa.243x150 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA. semiantik, Keshan, ca 345x275.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 7 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Beludj old, ca 283x140 cm.

Mörkblå botten med stiliserat mönster i polykroma färger.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Keshan semiantik ca 409x297 cm.

Röd botten övermönstrad med stiliserade blommor och blad i polykroma färger. Beige huvudbård med blomslinga.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA Agra Indien old, ca 242 x 168 cm.

Blå botten mönstrad med medaljong och hörn i polykroma färger, röd huvudbård med stiliserad blomslinga

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Pakistan, old/semiantik, 212 x 138 cm.

Figural dekor av figurer i trädgård. Röd huvudbård med blå sekundärbårder.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, rölakan, signerad B, 1900-talets tredje kvartal, ca 265 x 186 cm.

Polykromt rutmönster.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, rölakan, Anna Greta Sjöqvist, signerad AGS samt MH, omkring 1900-talets mitt, 300 x 201 cm.

Rosamelerat fält med ränder och stiliserad blomsterdekor. Gråmelerad bård.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, kelim, ca 275 x 210 cm.

Randig.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, kelim, Veramin, 295 x 235 cm.

Randig.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VÄVNAD "Crocus", signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström), 41 x 83 cm.

Komponerad 1930. Tillverkad efter 1941.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Keshan, old, 135 x 69 cm.

Ljust fält.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LEENA-KAISA HALME, RYA. Finland. Ca 154x107 cm.

"Kehrä" (Trissan).

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
200 EUR
KIRSTI ILVESSALO, RYA. Ca 157x105 cm. Design år 1956.

"Aurinkokello" (Soluret).

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
200 EUR
MATTA, Kashmar, ca 400 x 296 cm.

Polykromt figuralt mönster.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MATTA, Isfahan, old, ca 400 x 300 cm.

Blått fält med månguddig medaljong.

Aktuellt bud 6 600 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, närmast rund, rya, diameter ca 153,5-161,5 cm, Sverige 1960-tal.

Röda nyanser.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Kirman laver, semiantik. 360x245 cm.

Ljus botten med mirabotor och blå bård.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Afshar,172X140 CM.

MATTA, Afshar,172X140 CM.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, semiantik, Ghom, ca 156x108 cm.

Vinröd botten, med mönstrad medaljon i polykroma färger. Beige huvudbård.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, semiantik, silke  Kina ca 244x156 cm.

vinröd botten övermönstrad med medaljong och stiliserade blommor i polykroma färger.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA  TÄBRIZ, semiantik, 282x181 cm.

mörkblå botten övermönstrad med medaljong och stiliserade blommor.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, kelim, Shiraz, 160 x 120 cm.

Geometriskt mönster.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
VÄVNAD, "Medaljongerna", signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström), 80 x 56 cm.

Komponerad 1926. Tillverkad efter 1941.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, kelim, 250 x 178 cm.

MATTA, kelim, 250 x 178 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, kelim, Veramin, 283 x 208 cm.

Randig.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Kashmar, part silk, 384 x 294 cm.

Zir Khaki-mönster.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA, kelim, 390 x 305 cm.

MATTA, kelim, 390 x 305 cm.

Geometriskt mönster i orange, rött, gult, gråblått mot beige botten.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Kashmar, signerad, 380 x 300 cm.

Zir khaki-mönstrad.

Aktuellt bud 5 400 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MATTA, KESHAN, signerad, 378 x 269 cm.

Övermönstrat fält. Huvudbård med palmetter.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
12 000 SEK
KIRSTI ILVESSALO, RYA, Finska handarbetets vänner, design år 1955. Ca 166x105 cm.

"Metsässä palaa" (Det brinner i skogen).

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
200 EUR
MATTA, Nain, ca 331 x 240 cm.

MATTA, Nain, ca 331 x 240 cm.

Bevnit

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Afghan, 147x116 cm.

MATTA, Afghan, 147x116 cm.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
150 EUR
MATTA, Belutch 146x80 cm.

MATTA, Belutch 146x80 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
MATTA, Persien, old, 211x131 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
400 EUR
MATTA, Kirman, old, 1960-70-tal 310x214 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
400 EUR
NOMADMATTA, Persien, 121x90 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
150 EUR
RYA, Finland. Ca 260x180 cm.

RYA, Finland. Ca 260x180 cm.

Livets träd. Efter en ryamodell från Laukas.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
MATTA, kelim, 196 x 151 cm.

MATTA, kelim, 196 x 151 cm.

Polykromt mönster.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
KUDDFODRAL, 6 st, kelim, anatolien,

Polykromt mönster. Ca 50 x 50 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, kelim, Shiraz, 248 x 178 cm.

Geometriskt mönster.

Aktuellt bud 1 050 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Keshan, 344 x 249 cm.

MATTA, Keshan, 344 x 249 cm.

Ljus botten.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
VÄVNAD, "Knoppen", gobelängteknik, signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström), 35 x 65 cm.

Komponerad 1932. Tillverkad efter 1941.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, kelim, Shiraz, 292 x 201 cm.

Geometriskt mönster.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, kelim, Veramin, ca 200 x 150 cm.

Geometriskt mönster.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DUKAR, 2 st, och BORDSTABLETTER, 20 st, Georg Jensen, damast, 1900-talets andra hälft.

"The Royal Anniversary and World Scout Centennial Present", designade med anledning av kung Carl XVI Gustavs 60-årsdag. Med Carl XVI Gustaf monogram samt invävd dekor av eklöv. Tabletternas mått 36 x 48 cm, dukarnas mått ca 240 x 150 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Västpersisk, ca 415 x 170 cm.

Stora polykroma medaljonger.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK