Mattor och textilier

Textilier är ett samlingsnamn för olika former, material, tekniker och bruksområden. Från vaggan till graven omger vi oss av textilier, allt ifrån kläder och accessoarer, sängkläder, inredningstextilier, prydnadsföremål, handdukar, tält, segel mm. Textilier har tillverkats i många tusen år. Människor har vävt, filtat, stickat, virkat och på andra sätt tillverkat textil. På auktioner säljs broderade tavlor, draperier, mattor, vävnader, dukar. Mattor har knutits från åtminstone ca 1800 år f.Kr. I stället för skinnfällar och hudar började man knyta mattor för att hålla sig varm och som dekorativa element. Mattor har knutits och vävts i Asien, Europa och Nordafrika. Materialen kan variera mellan ull (från exempelvis får, get, kamel, boskap etc.), bomull, jute, silke och sedan 1900-talet även syntetmaterial. Vanligast i luggen, dvs. knutarna, är ull, sedan silke. Från 1400-talet och några århundraden framåt var det högsta mode och status i Europa att äga mattor från Mellanöstern. Många regenter har avporträtterats med mattor för att visa sin status. Idag har svenska 1900-tals mattor ökat mycket i popularitet både i Europa och USA.

Spara dina favoriter

MATTA, orientalisk. Ca 310x200 cm.

MATTA, orientalisk. Ca 310x200 cm.

Övertäckande växtmotiv med stor medaljong och hörnornament. Huvudbård i smala ränder med bladverk och molmblad.

Aktuellt bud 700 EUR
Utropspris
1 000 EUR
MATTA Old kina, ca 123 x 180 cm.

MATTA Old kina, ca 123 x 180 cm.

Rödmelerad botten med fem tranor vid berg med lövklädda träd. Smal rödmelerad huvudbård med stiliserat mönster och motiv för de skönakonsterna.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Keshan, 353 x 241 cm.

MATTA, Keshan, 353 x 241 cm.

Ljus botten.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
IMRAMAD MATTA, Figural Täbris, part silk , s.k 50 Radj , Ca 51 x 35 cm.

IMRAMAD MATTA, Figural Täbris, part silk , s.k 50 Radj , Ca 51 x 35 cm.

Motiv av Falk , Ca : 500,000 knutar /m²

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, slätväv, persisk, 295 x 210 cm.

MATTA, slätväv, persisk, 295 x 210 cm.

Beige.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Keshan, 345 x 240 cm.

MATTA, Keshan, 345 x 240 cm.

Ljust fält.

Aktuellt bud 3 097 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, slätväv, persisk, 212 x 134 cm.

MATTA, slätväv, persisk, 212 x 134 cm.

Geometriskt mönster.

Aktuellt bud 3 305 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KUDDFODRAL, 6 st, kelim,

KUDDFODRAL, 6 st, kelim,

Geometriska mönster. Ca 50 x 50 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GALLERIMATTA, Nain 390 x 80 cm.

GALLERIMATTA, Nain 390 x 80 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Figural kashmar, ca 398 x 295 cm.

MATTA, Figural kashmar, ca 398 x 295 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
18 000 SEK
MATTA, kelim.

MATTA, kelim.

Polykromt mönster. Cirka 350 x 253 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Turkiet, ca 340 x 234 cm.

MATTA, Turkiet, ca 340 x 234 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
14 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 295 x 208 cm.

MATTA, Keshan, ca 295 x 208 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, VÄVNAD, "Medaljongerna", rölakan, ca 40,2 x 84 cm, signerad AB MMF.

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, VÄVNAD, "Medaljongerna", rölakan, ca 40,2 x 84 cm, signerad AB MMF.

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1926. Tillverkad efter 1941.

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GALLERIMATTA, Hosenabad, ca 490 x 75 cm.

GALLERIMATTA, Hosenabad, ca 490 x 75 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA Täbriz ca 301 x 196 cm 503-1118.

MATTA Täbriz ca 301 x 196 cm 503-1118.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MATTA Malajir semiantik ca 193 x 133 cm.

MATTA Malajir semiantik ca 193 x 133 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Kirman, semiantik ca 440 x 302 cm.

MATTA, Kirman, semiantik ca 440 x 302 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, 9 LAA, ca 473 x 370 cm.

MATTA, Nain, part silk, 9 LAA, ca 473 x 370 cm.

Ca 500000 knutar per m2,

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
GALLERIMATTA, Kelim 305 x 73 cm.

GALLERIMATTA, Kelim 305 x 73 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Kelim 303 x 208 cm.

MATTA, Kelim 303 x 208 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, slätväv, ca 271 x 222 cm.

MATTA, slätväv, ca 271 x 222 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, slätväv, ca 278 x 263 cm.

MATTA, slätväv, ca 278 x 263 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim, 285 x 243 cm.

MATTA, Kelim, 285 x 243 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Kelim 351 x 277 cm.

MATTA, Kelim 351 x 277 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
14 000 SEK
MATTA Keshan, ca 396 x 290 cm.

MATTA Keshan, ca 396 x 290 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Keshan signerad, ca 410 x 312 cm.

MATTA, Keshan signerad, ca 410 x 312 cm.

Aktuellt bud 9 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA, Antik/semiantik Ushak, ca 404 x 319 cm.

MATTA, Antik/semiantik Ushak, ca 404 x 319 cm.

Röd botten med tre rader med stiliserande ornament. Mörkblå huvudbård med polykrom växtranka.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, old Ghom, ca 151 x 106,5 cm.

MATTA, old Ghom, ca 151 x 106,5 cm.

Rött fält med polykrom ampel, kolonner och nisch. Bred ljusblå huvudbård med blom-, blad- och palmettranka.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Old Ghom, part silk, ca 212 x 141 cm.

MATTA, Old Ghom, part silk, ca 212 x 141 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA Täbriz old silke ca 160 x 99 cm.

MATTA Täbriz old silke ca 160 x 99 cm.

Ca 800.000 knutar/kvm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
AGEDYNA (åkdyna), Södra Skåne 1800-talets andra hälft, 112 x 48 cm.

AGEDYNA (åkdyna), Södra Skåne 1800-talets andra hälft, 112 x 48 cm.

Rölakan, baksida med opphämta.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTA Shiraz 285 x 205 cm 246-940.

MATTA Shiraz 285 x 205 cm 246-940.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GALLERIMATTA, Kelim 387 x 77 cm.

GALLERIMATTA, Kelim 387 x 77 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GALLERIMATTA, slätväv, ca 337 x 79 m.

GALLERIMATTA, slätväv, ca 337 x 79 m.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, slätväv, ca 284 x 245 cm.

MATTA, slätväv, ca 284 x 245 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 380 x 320 cm.

MATTA, Kelim, ca 380 x 320 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, Kelim Afghan, ca 397 x 252 cm.

MATTA, Kelim Afghan, ca 397 x 252 cm.

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Sarouk mir, ca 335 x 245 cm.

MATTA, Sarouk mir, ca 335 x 245 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Vattenkanna med Fat, silver, Turkiet 1920-tal. Osmanska riket.

Vattenkanna med Fat, silver, Turkiet 1920-tal. Osmanska riket.

Päronformad kanna, på indragen fot, uppsvängd hänkel och fällbart lock med bladknopp. Runt, profilerat fat, med indragen skål och löst centrumparti med genombruten dekor. Rikt driven och ciselerad dekor av blomstergirlanger och musikinstrument. Kannans höjd 38 cm, fatets diameter 38,5 cm, vikt 1.545 + 1.125 gram.

Aktuellt bud 14 100 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, Kelim ca 284 x 209 cm.

MATTA, Kelim ca 284 x 209 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Kelim , 300 x 190 cm.

MATTA, Kelim , 300 x 190 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, semiantik Keshan, 208 x 104 cm.

MATTA, semiantik Keshan, 208 x 104 cm.

Mörkblå botten med polykrom blomvas och stora arabesk-, palmett-, och blomslingor. Bred rödmelerad huvudbård med palmett-, blom-, och arabeskranka.

Aktuellt bud 7 867 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Semiantik Keshan, 204 x 131 cm.

MATTA, Semiantik Keshan, 204 x 131 cm.

Röd botten med polykroma landskapsmedaljonger, blommor, kolonner och hörnornament. Mörkblå huvudbård med fåglar, blommor, arabesk- och palmettslinga.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Kashmar, ca 293 x 195 cm.

MATTA, Kashmar, ca 293 x 195 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATTA, Royal keshan, ca 480 x 358 cm.

MATTA, Royal keshan, ca 480 x 358 cm.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
40 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 410 x 290 cm.

MATTA, Keshan, ca 410 x 290 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, Bidjar , s.k " Takab ", ca 213 x 140 cm.

MATTA, Bidjar , s.k " Takab ", ca 213 x 140 cm.

Aktuellt bud 5 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Bidjar , s.k " Takab ", ca 289 x 205 cm.

MATTA, Bidjar , s.k " Takab ", ca 289 x 205 cm.

Aktuellt bud 6 100 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, Kashmar, ca 404 x 297 cm.

MATTA, Kashmar, ca 404 x 297 cm.

Mörkblå botten med polykrom medaljong och hörnornament. Mörkblå huvudbård med blom- och palmettranka.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, semiantik Ushak, ca 404 x 297 cm.

MATTA, semiantik Ushak, ca 404 x 297 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
RAKEL CARLANDER, MATTA, "Ulriksdal", rölakan, ca 242,5 x 165 cm, signerad RC.

RAKEL CARLANDER, MATTA, "Ulriksdal", rölakan, ca 242,5 x 165 cm, signerad RC.

Polykromt rut- och ornamentmönster. Inköpt på Carlanders Väveri AB i september 1971.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA Birjand, ca 300 x 210 cm.

MATTA Birjand, ca 300 x 210 cm.

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, kelim, 241 x 174 cm.

MATTA, kelim, 241 x 174 cm.

Geometriskt mönster.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Keshan, 297 x 195 cm.

MATTA, Keshan, 297 x 195 cm.

Röd botten med mittmedaljong. Mörk huvudbård med palmettmönster.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Hamadan, 314 x 220 cm.

MATTA, Hamadan, 314 x 220 cm.

Röd botten med medaljong och dekor av blommor. Mörk bård med polykroma växtslingor.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 500 SEK
MATTA, Kelim, 309 x 206 cm.

MATTA, Kelim, 309 x 206 cm.

Polykromt mönster.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
MATTA Sivas ca 300 x 187 cm 94-51.

MATTA Sivas ca 300 x 187 cm 94-51.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTA Meshed ca 300 x 196 cm 249-78.

MATTA Meshed ca 300 x 196 cm 249-78.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA Täbriz ca 272 x 158 cm 501-163.

MATTA Täbriz ca 272 x 158 cm 501-163.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, modern tillverkning, 280 x 206 cm.

MATTA, modern tillverkning, 280 x 206 cm.

Mönstrad.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Rumänien, 209 x 143 cm.

MATTA, Rumänien, 209 x 143 cm.

Trädgårdsmotiv. Blå huvudbård med blomsterdekor.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA Bidjar semiantik ca 189 x 136 cm.

MATTA Bidjar semiantik ca 189 x 136 cm.

Aktuellt bud 5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, antik Khamseh sannolikt, ca 253-268 x 140-150,5 cm (inklusive kortsidornas slätväv).

MATTA, antik Khamseh sannolikt, ca 253-268 x 140-150,5 cm (inklusive kortsidornas slätväv).

Mörkblå botten med rikt polykromt boteh- och palmettmönster. Röd huvudbård med ranka.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 297 x 201 cm.

MATTA, Keshan, ca 297 x 201 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Nain, ca 386 x 298 cm.

MATTA, Nain, ca 386 x 298 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Nain part silk, s.k 9 LAA 395 x 241 cm.

MATTA, Nain part silk, s.k 9 LAA 395 x 241 cm.

Ca : 600,000 knutar /m²

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MATTA, Kelim Afghan, ca 290 x 211 cm.

MATTA, Kelim Afghan, ca 290 x 211 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
MATTA Afshar antik ca 191 x 143 cm.

MATTA Afshar antik ca 191 x 143 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Keshan, 344 x 240 cm.

MATTA, Keshan, 344 x 240 cm.

Ljust fält med mittmedaljong och hörnornament. Beige huvudbård.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, Figural kashmar, ca 373 x 295 cm.

MATTA, Figural kashmar, ca 373 x 295 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
VÄSKFRAMSIDA Uzbekistan semaintik ca 42 x 82 cm.

VÄSKFRAMSIDA Uzbekistan semaintik ca 42 x 82 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Najafabad, ca 408 x 293 cm.

MATTA, Najafabad, ca 408 x 293 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, keshan, signerad ca  365 X 277 CM.

MATTA, keshan, signerad ca 365 X 277 CM.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATTA Marocko, ca 357 x 257 cm.

MATTA Marocko, ca 357 x 257 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 490 x 348 cm.

MATTA, Keshan, ca 490 x 348 cm.

Aktuellt bud 9 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 299 x 107 cm.

MATTA, Keshan, ca 299 x 107 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Old Ghom, ca 159 x 110 cm.

MATTA, Old Ghom, ca 159 x 110 cm.

Benvit botten med stort polykromt blommande träd med fåglar, hjortar och djur. Ljusbrun melerad huvudbård med blommor och fåglar.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 380 x 297 cm.

MATTA, Keshan, ca 380 x 297 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Marocko, ca 250 x 150 cm.

MATTA, Marocko, ca 250 x 150 cm.

Benvit botten med mörkt sicksackmönster.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kashmar, ca 397 x 300 cm.

MATTA, Kashmar, ca 397 x 300 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 395 x 297 cm.

MATTA, Keshan, ca 395 x 297 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 412 x 305 cm.

MATTA, Keshan, ca 412 x 305 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 357 x 254 cm.

MATTA, Keshan, ca 357 x 254 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Marocko, ca 162 x 106 cm.

MATTA, Marocko, ca 162 x 106 cm.

Gråmelerad botten med rosa sicksackmönster.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 416 x 293 cm.

MATTA, Keshan, ca 416 x 293 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 355 x 260 cm.

MATTA, Keshan, ca 355 x 260 cm.

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Silke Ghom, signerad, ca 203 x 136 cm.

MATTA, Silke Ghom, signerad, ca 203 x 136 cm.

Mörkblå botten med polykropm medaljong samt blom- arabesk och palmettslingor. Ca : 1,000,000 knutar /m²

Aktuellt bud 18 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MATTA orientalisk semiantik ca 317 x 210 cm.

MATTA orientalisk semiantik ca 317 x 210 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄVNAD MED BRODERIER, semiantik/old, Träsknomader, Irak, ca 250 x 155 cm.

VÄVNAD MED BRODERIER, semiantik/old, Träsknomader, Irak, ca 250 x 155 cm.

Röd botten med polykromt geometriskt mönster.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Ziegler design, ca 325 x 248 cm.

MATTA, Ziegler design, ca 325 x 248 cm.

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA Keshan ca 306 x 199 cm 501-277.

MATTA Keshan ca 306 x 199 cm 501-277.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Figural kashmar, ca 290 x 205 cm.

MATTA, Figural kashmar, ca 290 x 205 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
GALLERIMATTA, slätväv, ca 391 x 82 cm.

GALLERIMATTA, slätväv, ca 391 x 82 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Figural Kashmar 395 x 300 cm.

MATTA, Figural Kashmar 395 x 300 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
30 000 SEK
GALLERIMATTA, old Malayer, ca 400 x 122 cm.

GALLERIMATTA, old Malayer, ca 400 x 122 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, orientalisk, part silk 373 x 280 cm.

MATTA, orientalisk, part silk 373 x 280 cm.

Ca : 500,000 knutar /m²

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 404 x 296 cm.

MATTA, Keshan, ca 404 x 296 cm.

Benvit botten med polykrom medaljong och hörnornament. Gråmelerad huvudbård med blom- och palmettranka.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK