Militaria

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera sekler, t.ex. flint- och slaglåspistoler från 1700- och 1800-talen. Oavsett om du är intresserad av vapen eller inte kan dessa föremål ses som vackra konstobjekt med vackert snidade och dekorerade kolvar. Många svärd, sablar och värjor är vackert... Läs mer

25 föremål
KARTUSCHLÅDA, för Wendes artilleriregemente.
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STICKERT, svensk, m/1952 för flygvapenofficer.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SLAGLÅSPISTOL, svensk, m/1845 för flottan.
3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
EPÅLETTER, sex par, svenska, 18- och 1900-tal.
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FASKINKNIV, tysk, 1800-talets mitt.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARTUSCHLÅDOR, 2 st, tyska, 1800-talets slut.
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KARTUSCHLÅDOR, 2 st, danska, 1800-tal.
1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SLAGLÅSPISTOL, svensk, m/1820-57 studsare.
1 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
2 050 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLAGLÅSPISTOL, svensk, m/1850 studsare.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HJÄLM, m/1886 för dragonunderofficer.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SLAGLÅSPISTOL, svensk, m/1854 för flottan.
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PLÅTAR till hjälmar och sabeltaskor, 1800-tal.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KARTUSCHLÅDOR, 2 st, brittiska, 18/1900-tal.
1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HJÄLM, Hanover m/1846 för kyrassiär.
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EPÅLETTER, 4 par samt 8 enkla, svenska, 1800-tal.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK