Militaria

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera sekler, t.ex. flint- och slaglåspistoler från 1700- och 1800-talen. Oavsett om du är intresserad av vapen eller inte kan dessa föremål ses som vackra konstobjekt med vackert snidade och dekorerade kolvar. Många svärd, sablar och värjor är vackert... Läs mer

SLAGLÅSPISTOL, brittisk, 1800-talets mitt.
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FLINTLÅSPISTOL, omkring 1800.
4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SLAGLÅSPISTOLER, ett par, 1810-20-tal.
6 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SLAGLÅSPISTOLER, 2 st, svenska, bla m/1850.
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FLINTLÅSGEVÄR, svenskt, m/1775.
4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VÄRJA, sammansatt, svensk, 1700-tal.
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FLINTLÅSGEVÄR, svenskt, 1700-talets slut.
3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HUGGARE, m/1748-1856.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SABEL, svensk, 1800-talets början, för officer.
5 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PLÅTMYNT, 1 daler silvermynt, 1723.
5 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PLÅTMYNT, 1/2 daler silvermynt 1722, Avesta.
1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PLÅTMYNT, 1/2 daler silvermynt, Avesta 1718.
3 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SABLAR, 2 st, m/1893 och m/1915.
2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FASKINKNIVAR, 2 st, m/1848.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK