Möbler

I Bukowskis möbelsortiment ryms bord, stolar, salongsmöbler, byråar, soffor och mycket mer. Här erbjuds möbler från alla olika tidsepoker och från flera av de mest framstående formgivarna så som Hans J Wegner, Børge Mogensen, Josef Frank, Carl Malmsten och Arne Jacobsen. Samlingsnamnet sträcker sig från 1600-talet och fram till idag, med stilar som bland annat allmoge, barock, rokoko, nyklassicism, jugend, funktionalism och minimalism. Det är en konst att köpa stilsäkra och prisvärda möbler, men ett råd är att utgå från föremål som ligger dig varmt om hjärtat. I dagens slit-och-slängsamhälle kan ett köp på auktionsmarknaden både gynna dig och miljön då objektet i sig redan har ett andrahandsvärde. Inred ditt hem med stilsäkra designklassiker eller antika fynd.

MATGRUPP, 7 delar, Thonet, 1900-talets andra hälft.

Mörkbetsat lövträ. Sex stolar med sits och ryggbricka i rotting. Sitthöjd 46 cm, rygghöjd 113 cm. Rundad bord med två iläggskivor à 60 cm. Diameter 120 cm, höjd 73 cm. Delvis etikettmärkta.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
MORTEN VOSS, soffa, Danmark, 2000-tal.

Skinnklädsel med lösa sittdynor. Längd 180, djup 80, sitthöjd ca 40, höjd 70 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ANTONIO CITTERIO,  kontorsstol, "Axess Plus Chair", för Vitra.

Kromad underrede på hjul. Fast stoppad klädsel i textil. Höj- och sänkbara. Sitthöjd ca 43-56 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, "Ljus och Mörker", skåp, Sverige 1974.

Fanerat med mahogny, inläggningar i olika träslag av stiliserade stads- och naturlandskap. Två dörrar upp- och nedtill. Den övre delen med inredning i mahogny av hyllplan samt tre mindre lådor, nederdelen med hyllplan i mahogny. Brännmärkt CM nedtill på bakstycket. Höjd 178 cm, bred 106, djup 43,5 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 20 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
DAMARBETSBORD, av Charles Topino (mästare i Paris 1773-1789), Louis XVI.

Fanerat med amarat och rosenträ. Beslag av mässing. Skiva av violett marmor. Skivan med gallerkant av mässing. Ovalt på svängda ben. Tre lådor. Inläggningar av fält och ränder. Fotplatta. Stämplad undertill "TOPINO" och "JME" (Jurés Menuisiers-Ebeniste". Längd 48, bredd 34, höjd 72 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 13 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SOFFA, sk. badkarssoffa, gustaviansk stil, kring år 1900.

Skuren dekor av rosor och bandfläta, kannelerade ben. Plymå. Sitthöjd ca 44 cm. Längd 132 cm, höjd 82 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
FÅTÖLJER, ett par, gustaviansk stil, kring år 1900.

Skuren dekor av rosor och bandfläta, kannelerade ben. Plymå. Sitthöjd ca 43 cm. Bredd 82 cm, totalhöjd 78 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
STOLAR, ett par, samt LAMPA MED BORD, sekelskiftet 1900 resp. 1900-talets senare hälft.

Stolar i gustaviansk stil från omkring år 1900. Sitthöjd 44 cm, bredd 44 cm, höjd 90 cm. Golvlampa i målad metall med bord, bordsskiva i sten, höjd 165 cm, från 1900-talets senare hälft.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
STOLAR, 8 st Farstrup, 1900-talets mitt.

Stomme av betsad bok. Ryggbricka fanerad med teak. Fast stoppad sits. Klädsel av konstskinn. Sitthöjd 45 cm.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATBORD, AB Möbelfabriken Linden, Horda, 1960-tal. 2 iläggsskivor medföljer.

Fanerat med valnöt. Runt, utdragbart, diameter 115, total längd (115+45+45) 205, höjd 73 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVEN KAI-LARSEN, karmstolar, ett par, Rälta snickeri, 1960-tal.

Stomme av teak. Sits, rygg och armlän i svart skinn. Sitthöjd 44, höjd 83 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VITRINSKÅP, 1900-talets andra hälft.

Fanerat med ek. Tvådelat. Överdel med glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel med Två lådor samt dörrpar med bakomliggande hyllplan och lådor. Bredd 107,5. Djup 46. Höjd 177. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, rokokostil, 1900-talets andra hälft.

Målade. Två lådor vardera med knoppar av brons. Bredd 52, djup 36, höjd 58 cm vardera.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FOTPALL, 1700-/1800-tal.

FOTPALL, 1700-/1800-tal.

Stomme av ek. Dekor av lejon. Fast stoppad klädsel. Längd 30, bredd 24, höjd 17 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj med fotpall, "Jättepadda", för AB OH Sjögren, Tranås, 2009.

Etikettmärkt. Ben av bok. Klädd med röd textil. Fåtöljens sitthöjd 42, bredd 87, djup 80, höjd 93 cm. Fotpallens bredd 70, djup 52, höjd 35 cm.

Aktuellt bud 21 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk, omkring år 1800.

Fanerad. Tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 120,5. Djup 58. Höjd 80 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, barstolar
 5 st, "plastic chair", Vitra.

CHARLES & RAY EAMES, barstolar 5 st, "plastic chair", Vitra.

Vita plastsitsar på kromade benställningar. Etikatmärkta och stämplade. Sitthöjd 82 cm

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFA, Laura Ashley, 1900-talets senare del.

Tvåsits. Fast klädsel i ljus plysch samt lösa kuddar och plymåer. Främre benparet med hjul i mässing. Längd 223, djup 95, sitthöjd 48 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, 1800-tal.

SKÅP, 1800-tal.

Gråmålat med dörrpar med speglar, draghandtag. Bakomliggande hyllplan. Längd 84, bredd 37, höjd 94 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATS THESELIUS, "Aluminium chair", Källemo 2004.

Klädd med mattborstad aluminium på gjutna aluminiumben karm av bok klädd med skinn, etikettmärkt, sitthöjd ca 48 cm.

Aktuellt bud 19 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
SOFFBORD / LAMPBORD, travertin, 1900-talets senare del.

Höjd 50 cm, 70x70 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GERARD VAN DER BERG, fåtöljer, ett par, "Loge", Montis, Holland.

Röd skinnklädsel. Helstoppade, lös sittdyna, aluminiumfötter. Sitthöjd 38 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FÅTÖLJER ett par 1900-talets mitt.

Fast stoppad klädsel, genombrutna armstöd, sitthöjd ca 42 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, BORD 95, Artek, 1900-talets slut.

Halvmåneformad, L-ben i lackad björk, vit laminatskiva. Bredd 120 cm, djup 60 cm, höjd 71 cm.

Aktuellt bud 240 EUR
Utropspris
300 EUR
ALVAR AALTO, soffbord, Artek 1900-talets mitt.

Lackad björk med gröngrå linoleumyta. Längd 152 cm. Bredd 76 cm. Höjd 56 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR

Lackad björk med grå linoleumyta. Längd 152 cm. Bredd 76 cm. Höjd 56 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
BYRÅ, 1800-tal.

BYRÅ, 1800-tal.

Ek. Fyra lådor. Mässingsbeslag med reliefdekor av Lilla Riksvapnet samt märkta Eskilstuna. Längd 96, djup 55, höjd 87 cm

Aktuellt bud 2 408 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, bord "82", Artek 1900-talets mitt.

Lackad björk med pilgrön linoleumyta. Bär tillverkarens stämpel. Längd 122 cm. Bredd 76 cm. Höjd 71 cm.

Aktuellt bud 340 EUR
Utropspris
300 EUR
BOKSKÅP, England 1800-tal.

BOKSKÅP, England 1800-tal.

Pardörrar nertill med intarsia i olika träslag, överdel med glasade dörrar dekorerade med böjda samt räfflade trälister. Hyllinredning. Mässingsbeslag. Bredd vid basen 124 cm, djup 40 cm, höjd 207 cm. Krönets bredd 128 cm, djup 44,5 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
500 EUR
RISTO HALME, fåtölj, "Tina", tillverkare Peem Oy, 1970-tal.

Vit glasfibersits med läderklädsel i plommonfärg. Justerbar sits med plymå. Bredd 80 cm, sitthöjd 38 cm, total 98 cm.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
ALVAR AALTO, matbord, Artek 1900-talets mitt.

Lackad björk samt ask. Bär tillverkarens stämpel. Längd 184 cm. Bredd 92 cm. Höjd 73 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
DON CHADWICK / BILL STUMPF, skrivbordsstol, "Aeron", Herman Miller, 1990/2000-tal.

Metall samt nätsits. Fempassfot på hjul. Justerbar höjd samt justerbara armlän. Sitthöjd ca 58 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, barockstil, 1900-talets första hälft.

Målat. Balusterformade ben. Kopplad benställning. Längd 180, bredd 85, höjd 76 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BYRÅ, troligen av Jonas Westring (1772-1828) i Gränna, ej signerad. Gustaviansk, 1700-talets slut.

Fanerad med bl a alrot och björk. Beslag av mässing. Inläggningar av spiralband och blombuketter. Översta lådan märkt med svart lacksigill med Gränna stadsvapen. Bredd 104, djup 53, höjd 80 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 6 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SKRIVSKÅP, 1700-/1800-tal.

SKRIVSKÅP, 1700-/1800-tal.

Tudelad. Fanerad med mahogny. Överdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel, tudelad klaff med bakomliggande skrivinredning. Tre lådor under klaff. Beslag av mässing. Bredd 105, djup 62, höjd 226 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SPEGEL, barock, 1700-talets första hälft.

Förgylld och bronserad dekor, fasettslipat kvicksilverfolierat glas. 126 x 67 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGEL, Swedish Grace, 1920-tal.

Bronserad. Fasettslipat glas.Dekor av kolonner samt reliefdekor av klassisk figurscen. 202 x 87 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TRÅGSOFFA, 1900-talets första hälft.

Målad, skuren dekor. Lösa plymåer i rygg och gavlar, fast stoppad sits. Sitthöjd ca 42, längd 197 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VITRINSKÅP, "Whitewash/Country", Englesson.

Tvådelat. Delvis vitmålad furu. Överskåp med vitrindörrar och hyllinredning. Underdel/skänk med två lådor och skåp med hyllinredning. Brickmärkt. Bredd 106, djup 49, höjd 226 cm.

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PHILIPPE STARCK, stol, "Out/in high easy Armchair", Driade, 2009.

Antracitgrå polyethylene. Sitthöjd ca 44 cm, höjd 147 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ENZO MARI, soffbord, "Cuginetto", Driade, 1970-tal.

Benställning av svärtat stål. Skiva av glas. 62 x 62 cm, höjd 50 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CAFÉBORD, 2000-tal.

CAFÉBORD, 2000-tal.

Benställning av svärtat trä. Kvadratisk skiva av zink. 61 x 61 cm, höjd 78 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
RON ARAD, "Zigo", karmstol, Driade.

Stålrörsstomme med sita av flätad rotting. Sitthöjd 48 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
CAFÉBORD, 2000-tal.

CAFÉBORD, 2000-tal.

Benställning av svärtat trä. Rund skiva av zink. Diameter 60 cm, höjd 78 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
PHILIPPE STARCK, karmstolar, ett par, designade för restaurang Asahi, Japan.

Lackerade i grått samt aprikost. Märkt undertill "Asahi by Starck". Sitthöjd ca 48 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
DELO LINDO, stol, unik prototyp.

Lackerat trä och metall. Sitthöjd 46 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROSS LOVEGROVE, vilfåtölj, "Chaise Lounge Apollo", 1997.

Stomme av kromad stålrör. Sits av flätad rotting. 92 x 152 x 40 cm

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ALBERTO MEDA, stol, "softlight", för Alias 1988.

Stomme av kolfiber. Sits av textil. Sitthöjd ca 47 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
PHILIPPE STARCK, karmstolar, 4 st, "Lord Yo", för Driade, 1994.

Polypropylene och aluminium. Märkta undertill. Sitthöjd ca 44 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, Empire, Sverige, 1800-talets första hälft.

Bronserad. Skuren dekor samt dekor av pastellage. Tvådelat glas. Lunettformat krön med trofégrupp. 174 x 86 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTHEW HILTON, fåtölj "Voyager-Orion", för Driade.

Ben av lackerad metall. Stoppad och klädd i ljust läder. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ROSS LOVEGROVE, matbord + stolar, 5 delar, "Driade Bluebelle", för Driade Aleph Italien, 1998.

Sits av plast. Benställning av lackerat stålrör. Bord av polypropylene. Längd 210 cm, bredd 90 cm, höjd 75 cm. Sitthöjd ca 44 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
STOL, gustaviansk, sent 1700-tal.

Målad stomme, kannelerade ben, hörnfleuroner i sargen. Stoppad, klädd sits och medaljongrygg. Sitthöjd 43 cm, bredd 53 cm, totalhöjd 86 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
SOFFA, "DS 47", de Sede, Schweiz, 1970-tal.

Buffelskinn. Utdragbar sits. Längd 180, höjd 72 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ILKKA TERHO OCH TEPPO ASIKAINEN, Datordivan "Netsurfer", Snowcrash, 1995.

Bredd 78 cm. Höjd 98 cm.

Aktuellt bud 320 EUR
Utropspris
500 EUR
BRUNO MATHSSON, bokhylla, "Standard", 1900-talets andra hälft.

Bok och furu. 3 hyllplan, längd 100, bredd 30 cm. 12 hyllplan, längd 100, bredd 25 cm. En tidningshylla, längd 300, bredd 34 cm. 4 konsoler, längd 146 cm. En konsol, längd 85 cm. Ej monterad. Skruvar medföljer. Ej märkt.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ARNE VODDER, skrivbord, Sibast Möbler, Danmark, 1900-talets tredje kvartal.

Fanerat med jakaranda. Skivans kortsidor med upphöjda kanter. Två hurtsar med tre respektive två lådor. Brickmärkt. Längd 204 cm, bredd 90 cm, höjd 75 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, omkring 1900-talets mitt. CITES-intyg.

Fanerad med b.la palisander. Intarsiadekor av bl.a. flöjtspelande amorin och lagerfestonger. Två lådor. Stenskiva. Bredd 110, djup 48, höjd 80 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 605 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, sideboard, "Herrgården", Bodafors, 1900-talets andra hälft.

Fanerad med ek. Tre lådor. Tre dörrar varv två i par med bakomliggande hyllplan. Bredd 150. Djup 39. Höjd 96 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL MALMSTEN, skåp, "J.U.F", 1900-talets andra hälft.

Furu. Överdel med räfflade dörrar. I nederdel två lådor med floral reliefdekor och dörrpar med bakomliggande hyllinredning. Brännstämplat "CM". Längd 110, bredd 32/45 och höjd 172 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOL, Ope, Sverige, 1950-tal.

Teakstomme, stoppad läderklädsel. Sitthöjd 39 cm, bredd 60 cm, totalhöjd 75 cm.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
KARMSTOLAR, ett par. Empirestil, 1900-talets första hälft.

Stoppad klädd sits och rygg, karmar med dekor av vilande gripar. Sitthöjd 49 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NILS ROOTH, möjligen. Soffa och fåtölj, 1960/70-tal.

Stomme av ek. Lösa plymåer med resår och ylleklädsel. Längd 86-196, djup 75, höjd 70, sitthöjd 38 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RODOLFO DORDONI, skrivbord, "Fulton desk", Minotti, Italien, 2000-tal.

Etikettmärkt. Målat. Underredets tvärslå av förkromad metall. Längd 180. Bredd 55. Höjd 68 cm

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TRÅGSOFFA. Gustaviansk stil. "Svensksund". Ur: IKEAs 1700-tals serie.

Gråmålad. Lösa kuddar. Stämpelmärkt. Längd 205, sitthöjd 45, djup 70, höjd 80 cm

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OLAVI HÄNNINEN, skrivbord, Nupponen, Finland, 1960-/70-tal.

Ek och ekfaner. Fyra lådor. Längd 170, bredd 70, höjd 71 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL MED KONSOLBORD, Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824). Empire, 1800-talets början.

Spegeln signerad med etikett. Fanerade med mahogny. Skuren dekor samt dekor av pastellage, bronserad. Bordet med inläggningar av ljusare träslag. Tvådelat äldre glas. Spegeln 203 x 89, bordets bredd 97, djup 42, höjd 69,5 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TABURETT, gustavianskt stockholmsarbete. 1700-talets slut.

Målad och bronserad. Skuren dekor. Fast stoppad sits. Längd 52, bredd 47, höjd 44 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅP, rokoko, 1700-tal.

SKÅP, rokoko, 1700-tal.

Tudelat. Målat. Överdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan och lådor. Underdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Bredd 118, djup 46, höjd 194 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk, sent 1700-tal.

Målad. Tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 117, djup 53, höjd 79 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATBORD, 3 delar, England, 1900-talets början.

Mahogny. Ändborden med tredelad fot på fottissor av mässing. Mittdel med fyrsidiga raka ben. Total längd 311, bredd 118, höjd 70 cm. Fyra iläggsskivor av solid mahogny (längd 59, 58,5, 42,5x2 cm) medföljer, som kan användas för att variera bordets längd till max 311 cm.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.

Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med bandrosett. Ljusarmar av mässing. Höjd 74, bredd 39 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
TOILETTEBORD, dubbelt, 1950/60-tal.

Teak. Klädd skiva med spegel på vardera sida, låda på vardera sida, kopplade ben. Längd 85, bredd 60, höjd 86 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BESLAG, 18 st, förgylld brons, senempire, Frankrike, 1870/80-tal.

Rik reliefdekor av bla palmetter, krigiska emblem samt blommor, bestående av; 4 fotavslutningar (innermått 8x8x 5 cm) 2 korslagda facklor med blomgirland (42x16,5 cm) 2 rundlar med grotesk samt girlander av blommor (diam 13,5 cm) 4 rundlar med blommor och blad (diam 7 cm) 2 krigiska emblem med svärd, yxa samt girlander (30x8 cm) 4 palmetter (16x12 cm)

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
STOLAR, 12 stycken (8+4), Biedermeier, 1800-talets mitt.

Björk. Fyra med fast stoppad sits, åtta med lös stoppad sits. Sitthöjd ca 47-49, höjd ca 78-82 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LEIF JORGENSEN, bord, "Loop Stand Table", HAY, 2000-tal.

Underrede i pulverlackerat stål. Bordsskiva i vit laminat. Längd ca 250, djup 93, höjd 73 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 5 st, "Model 234", Magnus Stephensen för Fritz Hansen, 1940-tal.

Böjträ. Svartlackad bok. Sitthöjd 48 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, troligen England, 1900-talets slut.

Tredelat. Två hurtsar med fem lådor, sargen med tre lådor. Fanerat med idegran. Längd 121, bredd 61, höjd 75 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, s.k Tallboy. England, 1700-talets andra hälft.

Tvådelad. Ek och mahogny, 8 lådor, beslag av mässing. Bredd 108,5, djup 60, höjd 150 cm.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
3 500 SEK
SIDEBOARD, England, 1800-tal.

SIDEBOARD, England, 1800-tal.

Stomme av ek. Två lådor varav en med lås. Bredd ca 141, djup ca 42, höjd ca 79-82 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPETTER, ett par, rokoko, 1700-tal.

Skuren dekor med rocailler och bladverk. En svängd ljusarm. 41 x 25 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 4 st, "Sjuan", Fritz Hansen, 1900-talets andra hälft.

Stomme av förkromad metall. Sitsar av teakfaner. Olika plasttassar. Sitthöjd 44 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad, gustaviansk, 1700-talets slut.

Fanerad med jakaranda, björk, och infärgat lövträ. Skiva av grå kalksten. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Inläggningar av korslagda ymnighetshorn. Längd 93, bredd 43, höjd 81 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 25 000 SEK
Utropspris
38 000 SEK
SPEGEL, Swedish Modern, 1900-talets mitt.

Bronserad och klädd i ljus textil, 70 x 60 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIDEBOARD, Ajfa möbelfabrik, Tibro, 1960-tal.

Fanerat med teak. Två dörrar med bakomliggande hylla. Fyra lådor. Bredd 190, djup 42, höjd 68,5 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BAR SAMT BARSTOLAR, 3 st, 1950/1960-tal.

Svängd bardisk, med bakomliggande hyllor i spånskiva klädda i ädelträimitation, belysning, längd 136, djup 75, höjd 100 cm. Sitsar med grön galon, sitthöjd 68, total höjd 80 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
INGEMAR THILLMARK, fåtöljer, ett par, "Läckö hög", OPE, 1960-tal.

Stomme av betsad bok, djuptoppade dynor i läder. Bredd 75, djup 73, höjd 92 cm, sitthöjd 43 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL-EWERT EKSTRÖM, stolar, 4 st, "Lärkan", Albin Johansson & Söner AB, 1960-tal.

Teak med klädda sitsar. Längd 45, djup 40, höjd 81, sitthöjd 43 cm.

Aktuellt bud 3 250 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Harbo Sølvsten och Palle Pedersen, stolar, 6 st, "104", J.C.A. Jensen Møbelfabrik, Aarhus, Danmark.

Stommar i ek, stoppad klädd sits och ryggbricka i skinnimitation. Bredd 47, djup 43, höjd 78 cm. Sitthöjd 43 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VITRINHYLLOR, 2 st, 1900-talets andra hälft.

Metall, delvis kromad. Längd 76, djup 37, höjd 103 cm samt längd 76, djup 37, höjd 201 cm. Glashyllor, löstagbara, 8 st 69 x 34 cm samt 1 st 76 x 37 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NILS JONSSON, matgrupp, 5 delar, "Garmi", Troeds, Bjärnum. 1960-tal.

Bord samt fyra stolar. Stolar med stomme av palisander, genombruten rygg samt fast stoppad sits. Sitthöjd ca 44 cm. Bordet fanerat med palisander, diameter 109, höjd 73 cm.Två iläggsskivor à 30 cm vardera.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVANTE SKOGH, vitrinskåp, för Säffle Möbelfabrik, 1900-talets senare del.

I 'Cortina'-serien. Fanerat med palisander. Skjutbara glasdörrar; två flyttbara glashyllor; nedtill fem lådor. Höjd 141 cm, bredd 77 cm, djup 31 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
STOLAR, 6 st, Danmark, 1960-tal.

Stomme av teak. Sits och ryggbricka med svart galonklädsel. Stämplade Made in Denmark. Höjd 80, sitthöjd 44 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, bänk, "153A", Artek.

Målad. Längd 112,5, bredd 40, höjd 44 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, allmoge, gustaviansk stil, 1800-tal.

Gråmålad furu. Räfflad front med skuren dekor. Stoppad sits med linneklädsel. Längd 180, djup 63, höjd 115, sitthöjd 65 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
ALVAR AALTO, bänkar, ett par, "153B", Artek.

Målade. Längd 73, bredd 40, höjd 44 cm vardera.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÄNK, sengustaviansk stil, 1800-talets mitt.

Gråmålad furu. dörrspeglar med räfflade romber, dekor av pärlstav. Fyra lådor samt tre skåp med hyllinredning. Bredd 164, djup 53, höjd 114 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 5 512 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, art deco, 1920/30-tal.

Bonade armlän. Lejontassar. Textilklädsel. Sitthöjd 40, bredd 73 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SAM LARSSON, vilfåtölj / vilstol, "Fenix", Dux, 1900-talets andra hälft.

Stomme av lackerat stål, sits med lös dyna klädd med tyg från Svenskt Tenn formgivet av Estrid Ericson, lös ryggkudde, längd ca 145 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK