MÖBLER

Möbler är ett brett samlingsnamn för funktionella och formgivna föremål från flera århundraden. Främst från 1600-talet och till och med 1900-talet. I regel kännetecknas de av olika stildrag såsom barock, rokoko, nyklassicism, jugend och funkis. Ibland är de märkta och daterade av tillverkaren. Fram till 1847 gällde skråregler i Sverige vilket innebär att tillverkningen var hårt reglerad och att endast godkända mästare fick tillverka möbler. Detta bidrog till att möblerna höll hög kvalitet vad det gällde material och utförande. Under 1900-talet kom nya samhällsideal som påverkade materialval och design. Stålrör, böjträ och plast revolutionerade möbeltillverkningen.

ÅKE AXELSSON, karmstolar, 4 st, "Riksdagen", Gärsnäs, sent 1900-tal.

Ben i bok. Fast stoppad rygg och sits med textil- samt läderklädsel. Etikettmärkta. Sitthöjd ca 46 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MARTIS STIGSDOTTER, 7 stolar, "Ronda", Stolab, 2004.

Lackerade stommar. Sitsar klädda med tyg. Stapelbara. Märkta. Sitshöjd 48 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PELIKAN DESIGN (NIELS GAMMELGAARD & LARS MATHIESEN), trädgårdsbord, "Café", Fritz Hansen, 1991.

Lackerad rörstomme med skiva i borstad aluminium. Diameter 70 cm, höjd 70 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 4 st, "Sjuan", Fritz Hansen, 1995.

Rödlaserade med läderklädda sitsar. Lackerade ben. Etikettmärkta. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, märkt "Salc Cantu Italia", 1960/70-tal.

Ram i plast. Total diameter 68 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARNE JACOBSEN, 6 stolar, "Sjuan", Fritz Hansen, 1995.

Rödlaserade, delvis läderklädda. Lackerade ben. Sitshöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GÖRAN MALMVALL, skåp, "KA72", Karl Andersson & Söner, 1900-talets andra hälft.

Lackerad. Märkt. Längd 80 cm, bredd 35 cm, höjd 202 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅP, rokoko, 1700-tal.

SKÅP, rokoko, 1700-tal.

Målat. Tudelat. Överdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel med fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 126, djup 45, höjd 195 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BYRÅ, 1800-tal.

BYRÅ, 1800-tal.

Framtagen originalfärg. Fyra lådor med beslag i mässing. Marmorerad skiva. Bredd 113 cm, djup 47 cm, höjd 87 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SEKRETÄR, sannolikt Hälsingland, daterad 1848.

Originalmålad i ädelträimitation samt med ägarmärkning. Uppfällbar skiva i marmorimitation. Fällbar skrivklaff med bakomliggande lådor fack och skåp, tre underliggande lådor. Beslag av mässing. Bredd 128, djup 44, höjd 119 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKRIVBYRÅ, 1800-talets mitt.

SKRIVBYRÅ, 1800-talets mitt.

Målad. Fyra lådor, varav den övre med nedfällbar klaff samt bakomliggande skrivinredning. Beslag av mässing. Bredd 101, djup 44, höjd 93 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFA, sengustaviansk, 1800-talets början.

Målad, skuren dekor. Delvis genombruten rygg och gavlar. Fast stoppad rygg, lös plymå. Sitthöjd ca 51 cm. Längd 175. Bredd 73. Höjd 89 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 500 SEK
VITRINSKÅP, sent 1800-tal.

VITRINSKÅP, sent 1800-tal.

Målat. Glasad dörr med bakomliggande hyllplan. Glasade sidor. Beslag av mässing. Skuren dekor. Bredd 104, djup 52, höjd 166 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 6 740 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KORGSTOL, sk "Peacock chair", 1970-tal.

Flätad rotting. Total bredd 82 cm. Sitthöjd 46 cm. Total höjd 138 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
SOFFBORD, IKEA, 1960/70-tal.

SOFFBORD, IKEA, 1960/70-tal.

Glasfiber. Diameter 110 cm, höjd 50 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÅTÖLJ, 1960-tal.

FÅTÖLJ, 1960-tal.

Sits och ryggdyna klädda med tyg. Ben i ek. Sitshöjd ca 38/28 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MATBORD, 1950-tal.

MATBORD, 1950-tal.

Troligen David Rosen, NK. Teak, med två inläggsskivor. Fanerat med ek. Två senare iläggsskivor av teak á 45 cm. Bordets diameter 116, höjd 74 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 4 st, Alsterbro Möbler AB, 1900-talets andra hälft.

S.k. Göteborgsstolar. Fanerade med mahogny. Lös stoppad sits. Genombrutna ryggar. Märkta. Sitthöjd 45 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fotpall, Bruno Mathsson design.

Benställning i bok. Stoppad och klädd i naturfärgat skinn. 60x35 cm, höjd 54 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, ett par, senempire, 1800-talets mitt.

Stomme av mahogny. Skuren dekor. Lös stoppad sits. Sitthöjd 48 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BYRÅ, nyrenässans, sent 1800-tal.

Fanerad med valnöt. Sex lådor, beslag av mässing. En låsbar pilaster. Bredd 83. Djup 54. Höjd 133 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FÅTÖLJ, NK-verkstäder, Nyköping, 1960/70-tal.

Sitthöjd 35 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NOTSTÄLL, jugend, 1900-talets början.

Mahogny och mässing. Genombruten dekor, tre hyllplan. Längd 44,5. Bredd 29. Höjd 91 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, 4 st, empire, 1800-talets första hälft.

Målade. Sabelben. Ryggbricka med dekor av ros i metall. Klädd och stoppad sits. Sitthöjd 45 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOL, Louis XV-stil, 1800-talets slut.

Av betsat lövträ. Skuren dekor. Sitthöjd 40, rygghöjd 95, bredd 68 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, möjligen formgivna av Sigvard Bernadotte. 1960-tal.

Stomme av kromad metall och palisander. Skinnklädsel. Sitthöjd ca 48, total höjd ca 87 cm (vardera).

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOL, Louis XVI-stil, 1800-tal.

Målad. Skuren dekor. Kannelerade ben. Sitthöjd 40, rygghöjd 88, bredd 59 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERGERE, Louis XV-stil, 1800-talets slut.

Ek med skuren dekor. Sitthöjd 45, rygghöjd 99 cm

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets slut.

SOFFBORD, 1900-talets slut.

Kromad benställning. Glasskiva. Längd 120x121, höjd 50 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KISTA, 1700-tal.

KISTA, 1700-tal.

Ek. Skuren dekor. Uppfällbar lock med bakomliggande förvaring. Dekor av de fyra evangelisterna. Längd 118, djup 52, höjd 63 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SOFFA, gustaviansk, tidigt 1800-tal.

Stomme av furu, målad. Skuren dekor samt dekor av pastellage. Lös stoppad sits och två lösa dynor, så kallade pölar. Längd 189, djup 64, sitthöjd ca 43, total höjd 73 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BYRÅ, sengustaviansk stil, omkring 1900.

Fanerad med mahogny. Fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 104. Djup 48. Höjd 90 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BOCKBORD, allmoge, 1800-talets slut.

Målat. Längd 118. Bredd 57. Höjd 75 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIDEBOARD "Korsör", IKEA, 1900-talets andra hälft.

Fanerat med teak. Två skjutbara dörrar med bakomliggande hyllplan. Mittendel med fyra lådor. Målade ben. Bredd 183. Djup 42. Höjd 77,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖRJE LINDAU & BO LINDEKRANTZ, regissörstolar, 3 st, "X75-2", Lammhults, 1900-talets andra hälft.

Hoppfällbara karmstolar. Kromat stålrör med plast detaljer. Klädsel i svart canvas. Sitthöjd 45 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅP, nyrenässans/nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Tvådelat. Överdel med skuret krön. Pardörr i glas. Framskjutande underdel med pardörr. Längd 100 cm. Djup 46 cm. Höjd 220 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.

Ovala, för 1 ljus vardera. Höjd 44 cm

Aktuellt bud 4 401 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARL ERIK EKSELIUS, soffa, JOC Vetlanda.

Tresits. Stomme av teak. Lösa plymåer i rygg och sits, klädsel av skinn. Märkt. Sitthöjd ca 41 cm. Längd 189 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL, rokoko, 1700-tal.

SPEGEL, rokoko, 1700-tal.

Bronserad. Dekor av passtellage med bland annat rocailler och byst. Kvicksilverfollierat glas. Ca 42 x 25 cm.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KARL ERIK EKSELIUS, fåtöljer ett par, JOC Vetlanda.

Stomme av teak. Lösa plymåer i rygg och sits, klädsel av skinn. Märkta. Sitthöjd ca 41 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KARMSTOLAR, ett par, 1900-talets andra hälft,

svängd form, klädda i grönt syntetiskt läder. Fot och stomme i metall. Längd ca 60 cm, sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIVBORD, 1800-talets slut.

SKRIVBORD, 1800-talets slut.

Fanerat med mahogny. Två hurstar med tre lådor vardera. Läderklädd skiva. Tre lådor i sargen. Bredd 120. Djup 60. Höjd 74 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VITRINSKÅP, omkring 1900,

VITRINSKÅP, omkring 1900,

fanér, glasad dörr med bakomliggande hyllplan. Längd 112 cm, djup totalt ca 42 cm, höjd 175 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD 1900-talets mitt.

SOFFBORD 1900-talets mitt.

Skiva av sten, ben av mässing, längd 120, bredd 50, höjd 31 cm

Aktuellt bud 1 211 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KONTORSTOL, 1900-talets mitt,

KONTORSTOL, 1900-talets mitt,

bonat trä, läderklädsel. Sitthöjd ca 46 cm. bredd 58 cm, höjd upp till karm ca 70 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALVAR AALTO, pall, modell X601, Artek 1900-talets slut.

Sits i askträ. Solfjäderfot i björk. Höjd 45 cm.Mått 45x45 cm.

Aktuellt bud 92 EUR
Utropspris
200 EUR
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.

Underrede i metall i from av örn. Rund glasskiva. Diameter 80 cm. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LÄKARSKÅP, 1900-talets andra hälft,

Stomme i metall. Vitmålad. Dörrpar . 5 st glashyllor. Längd 94 cm. Djup 46 cm. Höjd 178 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, 2 st, Thonet 81.

STOLAR, 2 st, Thonet 81.

Stomme i böjträ. Flätad sits och rygg. Sitthöjd 45 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft.

Stomme i kromad metall. Två glasskivor. Längd 54 cm. Bredd 40 cm. Höjd 62 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TRÄDGÅRDSSTOLAR, 4 st, 1900-tal,

järn, genombruten sits och rygg. Sitthöjd ca 43 cm, total höjd ca 43 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOLAR, ett par Fischel, 1900-tal,

böjträ, präglad sits. Sitthöjd ca 46 cm, bredd 53 cm, höjd upp till karm ca 75 cm. Etikettmärkta.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD, Knut Hesterberg, 1960-tal.

Rund glasskiva på böljande aluminiumunderrede. Diameter ca 104 cm, höjd ca 39 cm.

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets första hälft.

Stomme i metall. Överdel med löstagbar bricka. Längd 63 cm. Bredd 37 cm. Höjd 67 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARL-ERIK EKSELIUS, soffbord, "Krysset", JO Carlsson, modell lanserad 1952.

Skiva fanerad med teak. Benställning i ek. Etikettmärkt. Längd 128 cm, bredd 60 cm, höjd 53 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Farmor", AB O H Sjögren, Tranås, 1900-talets andra hälft.

Sits klädd med tyg. Ben i betsad bok. Märkt. Sitshöjd ca 40/32 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIDOBORD, Parson-typ, sent 1900-tal.

Lackerad stomme. Glasskiva. Längd 48 cm, bredd 48 cm, höjd 54 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
HANS ANDERSSON, paraplyställ, ur Square-serien, FG Intersales, sent 1900-tal.

Lackerad metall. Mått 25x25x44 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SERVERINGSVAGN, sent 1900-tal.

Björk, delvis fanerad. Längd 85 cm, bredd 50 cm, total höjd 76 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
CHRISTIAN WERNER, sideboard, "Everywhere", 2000-tal.

Mittdel med tre lådor. Två flankerande skåpdörrar med bakomliggande hyllinredning. Längd 207 cm, bredd 45 cm, höjd 94 cm.

Aktuellt bud 1 501 SEK
Utropspris
4 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, bord, ett par, "Lamino", för SWEDESE, 1900-talets andra hälft.

Ek. På tredelad fot. Brännmärkt samt märkt med etikett. Diameter 46. Höjd 49 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, 3 pallar, "Palle", omkring 1900-talets mitt.

Massiv björk. Sitshöjd ca 43 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PELIKAN COPENHAGEN, ett par stolar, "Addit Swift", Danerka, omkring år 2000.

Skinnklädda sitsar. BLankkromade ben Märkta. Sitshöjd ca 42/39 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIDO- / LAMPBORD, ett par, Kina, sent 1900-tal.

Svartlackerade med dekor av blomster och fåglar. Mått 45 x 45 x 46 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, karmstol, "Sibbo", omkring 1900-talets mitt.

Ek. Dynor klädda med tyg. Läderdetaljer. Omärkt. Sitshöjd ca 37/32 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFBORD, omkring år 2000.

SOFFBORD, omkring år 2000.

Skivor fanerade med björk. Ben i aluminium. Diameter 100 cm inkl ben, höjd 42 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATGRUPP, 7 delar, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.

Grålackerad. Matbord med kannelerade ben och hörnfleuroner och med två iläggsskivor à 48 cm. Bordets längd 140 cm, bredd 100 cm, höjd 74 cm. Fyra stolar och en karmstol med genombrutna ryggbrickor med spjälknippen. En piedestal med kannelerade ben och hörnfleuroner, höjd 74 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALVAR AALTO, ett par fåtöljer, "406", modell formgiven 1939.

Skiktlimmad och lackerad björk, sits i svart flätad sadelgjord. Sitshöjd 36/32 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FÅTÖLJ, 1960-tal.

FÅTÖLJ, 1960-tal.

Stomme i ek. Sits klädd med tyg. Sitshöjd 37/31 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SOFFBORD, 1950 / 60-tal.

SOFFBORD, 1950 / 60-tal.

Skivan fanerad med teak, målade kanter. Märkt "Brittatorp 301". Möjligen Erik Gustavssons möbelfabrik Brittatorp. Längd 132,5, bredd 58, höjd 55 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BYRÅ, 1900-tal.

BYRÅ, 1900-tal.

Målad. Tre lådor. Beslag av mässing. Längd 112, djup 58, höjd 90 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, art nouveau, Sverige, tidigt 1900-tal.

Målade och bronserade. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd 43. Bredd 75. Djup 70. Höjd 103 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Ek. Två lösa hyllplan. Diameter 58, höjd 64 cm.

Aktuellt bud 355 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAKELUGN, omkring 1900.

KAKELUGN, omkring 1900.

Vitglaserat lergods. Delvis numrerade delar nedpackade i lådor.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SIDOBORD, Italien, 1900-talets andra hälft.

Rokokoformer. Svängda ben. Längd 65 cm. Bredd 35 cm. Höjd 47 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PELARBORD, allmoge, 1800-talets slut.

Målat. Längd 65,5. Bredd 62. Höjd 72 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BOKSKÅP, England, 1900-talets första hälft.

Tudelat. Överdel med glasat dörrpar och bakomliggande hyllplan. Nedtill med två lådor samt dörrpar med bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Bredd 125,5. Djup 46. Höjd 224 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 500 SEK
FÅTÖLJER, ett par, empirestil, tidigt 1900-tal.

Mahogny, inläggningar av mässing. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd ca 44 cm. Total höjd ca 89 cm.

Aktuellt bud 1 250 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 7 st, "Sjuan", Fritz Hansen,

Svartlackerad sits. Blankkromade ben. Stapelbara. Etikettmärkta. Sitthöjd 40 cm.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BOKSKÅP, nyrenässans, 1800-talets senare del.

Tudelat. Fanerat med valnöt, skuren dekor. Överdel med glasat dörrpar och bakomliggande hyllplan. Nedtill med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Bredd 113. Djup 49. Höjd 250 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL OCH KONSOLBORD, nyrokoko/rokokostil, tidigt 1900-tal.

Förgyllda och bronserade. Spegeln med krön med dekor av duvor, fackla och pilkoger, etikettmärkt August Bergin & Co Stockholm. 165 x 70 cm. Konsolbord med skiva av marmor. Bredd 73, djup 33, höjd 80 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOFFA, sengustaviansk, 1800-talets första hälft.

Målad. Skuren dekor. Fast stoppad rygg och sits, med lösa pölar. Sitthöjd ca 48 cm. Längd 183. Bredd 60. Höjd 106 cm.

Aktuellt bud 4 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KLAFFBORD, empire, 1800-talets första hälft.

Fanerat med mahogny, inläggningar av ljusare träslag. Två lådor i sarg. På hjultrissor av mässing. Längd 98 - 145. Bredd 74. Höjd 77 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TRÅGSOFFA, rokoko, 1700-talets mitt.

Målad. Skuren dekor av rocailler och akantus. Lösa dynor klädda med textil. Sitthöjd 42. Bredd 202. Djup 75. Höjd 80 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstolar, ett par, "EA 108", Vitra.

Nätklädsel med aluminiumunderrede. Etikettmärkta. Sitthöjd 47 cm

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKRIVBORDSSTOL, nyrokoko, sent 1800-tal.

Stomme av betsad bok, beslag av mässing. fast stoppad rygg och sits, klädsel av konstskinn. Sitthöjd ca 54 cm. Ryggens höjd ca 111 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 800 SEK
SLAGBORD, allmoge, 1800-tal.

SLAGBORD, allmoge, 1800-tal.

Med en klaff. En låda. Målat. Längd (57+57) 114. Bredd 88. Höjd 77 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SIDEBOARD, England, 1800-talets senare del.

Mahogny. Överdel med två skjutbara luckor med bakomliggande förvaring. Nedtill med fyra lådor i sarg. Dekor av lejonmaskaroner. Raka avsmalnande ben. Bredd 215. Djup 73. Höjd 112 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SLAGBORD, omkring 1800tal.

SLAGBORD, omkring 1800tal.

Furu. Längd (38+69+69) 176. Bredd 111,5. Höjd 74 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKRIVBORD, omkring 1900-talets mitt.

Fanerat med ek. En skåpsdel med bakomliggande utdragbara lådor. Baksida med öppna hyllplan. Bredd 140, djup 70, höjd 72 cm Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Funkis, troligen 1930-tal.

Fast stoppad sits i blommig textil. Sitthöjd ca 38, höjd 75, bredd77, djup 80 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJ, "Hellevi", Asko, 1950-tal.

Stomme av trä. Faststoppad tygklädsel med djuphäftad rygg. Bredd 64 cm, sitthöjd 43 cm, total höjd 95 cm.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
200 EUR
SOFFOR, ett par "Lani Original" AB Larsson & Nilsson Malmö, 1900-talets andra hälft,

Tygklädda, Klädd med textil "Lotus", GP & J Baker. Längd ca 150 cm, sitthöjd ca 39 cm. Ettikettmärkt. Lösa dynor i sits.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIDOBORD, ett par, Louis XVI-stil, 1900-talets andra hälft.

Fanerad. Svängd from. Front med tre lådor. Beslag i mässing. Längd 47 cm. Bredd 27 cm. Höjd 66 cm.

Aktuellt bud 1 625 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing. Svängda ben. Runda skivor i onyx. Diameter 40 cm.Höjd 75 cm.

Aktuellt bud 640 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERTIL FRIDHAGEN, bord, ett par, swedish modern, "103", AB Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1900-talets andra kvartal.

Kopplad benställning i björk. Skiva i glas med frostad randdekor. Märkta. Mått cirka 111 x 61 x 61 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGEL, gustaviansk, omkring år 1800.

Bronserad ram med förgyllda partier. Krönt av bl a medaljong och rosor. Mått 109x49 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ALVAR AALTO, fåtölj, modell 400 "Tank", Artek, 2004.

Skiktlimmad björk. Sits klädd med Artek-tyg "Zebra". Sitshöjd 38/32 cm.

Aktuellt bud 18 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer, ett par, "Jetson", Bruno Mathsson International, Värnamo, 2005-06.

Underreden i kromat stål. Sitskorg med svart nät, moccaklädd dyna samt nackstöd. Snurrbara med återgångsmekanism. Etikettmärkta. Sitthöjd ca 40 cm. Total höjd 97 cm.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK