Möbler

I Bukowskis möbelsortiment ryms bord, stolar, salongsmöbler, byråar, soffor och mycket mer. Här erbjuds möbler från alla olika tidsepoker och från flera av de mest framstående formgivarna så som Hans J Wegner, Børge Mogensen, Josef Frank, Carl Malmsten och Arne Jacobsen. Samlingsnamnet sträcker sig från 1600-talet och fram till idag, med stilar som bland annat allmoge, barock, rokoko, nyklassicism, jugend, funktionalism och minimalism. Det är en konst att köpa stilsäkra och prisvärda möbler, men ett råd är att utgå från föremål som ligger dig varmt om hjärtat. I dagens slit-och-slängsamhälle kan ett köp på auktionsmarknaden både gynna dig och miljön då objektet i sig redan har ett andrahandsvärde. Inred ditt hem med stilsäkra designklassiker eller antika fynd.

BOKHYLLA, 3 delar, 1940-tal.

BOKHYLLA, 3 delar, 1940-tal.

Med skåp. Fanerade med alm. Två delar med stämpel (svenska möbelindustrierna). Bokhyllorna bredd 90, djup 25, höjd 85 vardera, skåpet bredd 54, djup 54, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, två stycken, 1900-talets andra hälft.

S.k Gripsholmsfåtöljer. Målade. Lösa sittdynor varav en med lös ryggdyna. Fast stoppade armlän. Sitthöjd ca 52, höjd ca 88-92 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
JOSEF FRANK, stol, modell 695.

Stomme av betsad mahogny. Skinnklädsel med pärlspikning. Sitthöjd 50 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, troligen, Göteborg, empir, 1800-talets första hälft.

Fanerad med mahogny. Dekor av intarsia i form av fabeldjur. Bronserade ben i form av lejontassar. Klädd med textil. Sitthöjd 45. Bredd 217. Djup 69. Höjd 69 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
CARL MALMSTEN, soffbord, "Ovalen", Åfors Möbelfabriks AB.

Fanerat med mahogny. Brännmärkt. Längd 145, djup 89, höjd 61 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
STOL, senbarock, 1700-tal.

STOL, senbarock, 1700-tal.

Målad. Genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits. Kopplade ben. Sitthöjd ca 44 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SPACE COPENHAGEN, "Spine", Lounge fåtölj, Fredericia, Danmark, 2000-tal.

Etikettmärkt. Stomme av ek, lösa dynor, läderklädsel. Sitthöjd 42, bredd 80, djup 80, höjd 76 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, modern tillverkning.

Helstoppade med randig tygklädsel, varav en med trissor på frambenen. Sitthöjd ca 41-45, höjd ca 82-87 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÄNK, allmoge, 1800-talets första hälft.

Målad. Tråg. En låda. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 94, djup 43, höjd 114,5 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
BORDSSPEGEL, trä och mässing, 1900-talets andra hälft.

Oval vippbar spegel på rund fot. Höjd ca 52 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJ, "Konvall", Mølle/Stokke. Norge. 1950-tal.

Armlän och benställning av teak. Fast stoppad med tygklädsel. Sitthöjd ca 42, höjd 93 cm.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
LAMPBORD, ett par, gustaviansk stil, omkring 2000.

Målade. Bredd 60 x 40, höjd 65 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKSKÅP, nyrenässans, 1800-talets andra hälft.

Fanerat med mahogny och rot. Beslag av mässing. Bredd 92, djup 52, höjd 223 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SIDEBOARD, 1900-talets andra hälft.

Fanerat med teak och ek. Två dörrar med bakomliggande hyllplan. Mittdel med fem lådor. Bredd 179, djup 43, höjd 70 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, tidigt 1900-tal.

BYRÅ, tidigt 1900-tal.

Målad. Tre lådor, beslag av mässing, skiva av kalksten. Bredd 80, djup 49, höjd 79 cm.

Aktuellt bud 5 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANS J WEGNER, fåtölj "CH-25", Carl Hansen & Søn, Danmark, 2000-tal.

Stomme av ek. Sits av flätat snöre. Brännmärkt. Sitthöjd 27-39, höjd 72, bredd 70, djup 75 cm.

Aktuellt bud 15 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
KLAFFBORD, Empire, Sverige, tidigt 1800-tal.

Fanerat med mahogny, inläggningar av ljusare träslag. Delvis bronserad dekor. Två klaffar, sarg med två lådor. PÅ centrumfot med lejontassar och trissor. Total längd ca (99+24+24) 147, bredd 80, höjd 77 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STEFAN BORSELIUS OCH FREDRIK MATSSON, stolar, 4 st, för Blå Station, Åhus, 2009.

Underrede av metall. Klädda med textil. Etikettmärkta Blå Station Åhus 2009. Sitthöjd 48. Bredd 49. Djup 52. Höjd 82 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ARNE NORELL, fåtölj "Ari",  Norell Möbel AB, formgiven 1966.

Stålstomme med svart läderklädsel, etikettmärkt. Sitthöjd ca 24-34 cm, höjd 85 cm.

Aktuellt bud 22 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ARNE NORELL, fåtölj med fotpall, "Ari", Norell Möbel AB, formgiven 1966.

Stålstomme med svart läderklädsel, etikettmärkt. Sitthöjd 24-34 cm, höjd 85 cm. Fotpallens höjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 26 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
DePADOVA, sittpuff, "Pouf Capitonné", formgiven 2004.

Klädd i djuphäftat skinn. 150 x 150, höjd 37 cm

Aktuellt bud 12 500 SEK
Utropspris
30 000 SEK
FÅTÖLJ, rokokostil, Frankrike, 1900-talets början.

Bronserad stomme med skuren dekor, krönt av blomma. Fast stoppad rygg, lös plymå i sits. Sitthöjd ca 46, ryggens höjd 105 cm.

Aktuellt bud 4 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKYLTDOCKA, Frankrike, 1900-talets mitt.

Trä, konstmaterial samt domestik. Märkt Pery Boudrot Paris. Höjd ca 170 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CLAESSON KOIVISTO RUNE, soffbord, "Brasilia", Swedese.

Av skiktlimmad ek. Längd 120, bredd 119, höjd 27 cm

Aktuellt bud 3 900 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÅP, möjligen Mjölby Intarsia, 1900-talets mitt.

Fanerat med mahogny. Dekor av intarsia. Invändigt med hyllplan. Bredd 107. Djup 43. Höjd 130 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
VITRINSKÅP, 1700-/1800-tal.

VITRINSKÅP, 1700-/1800-tal.

Ek. Tudelat. Skuren dekor. Överdel, glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel med tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 132, djup 55, höjd ca 230 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtöljer ett par, med fotpallar, "Lamino", Swedese, daterade 2008.

Stomme av björk. Klädsel av fårskinn. Stämplade. Sitthöjd 30, bredd 69 cm.

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BYRÅ, Louis XVI, 1700-talets slut.

Fanerad med rosenträ med flera träslag. Tre lådor, beslag av mässing. Skiva av marmor. Bredd 112, djup 50, höjd 84 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Italien, 1950/60-tal.

Fast stoppad rygg, lös plymå i sits. Klädsel av textil med betsade ben. Sitthöjd ca 44, ryggens höjd 101 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
THOMAS PEDERSEN, Gungstol, "Stingray", Fredrica, 2000-tal.

Sits av plast, på benställning av förkromad metall. Etikettmärkt. Sitthöjd ca 30 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SOFFBORD 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing, skiva av sten, diameter ca 89, höjd ca 46 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SNEDKLAFFSEKRETÄR, England, 1700-tal,

Fanerad med valnöt, upptill skrivskiva med bakomliggande låd och fack-inredning, nedtill två mindre och två större lådor, längd 92, bredd 59, höjd 100 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, rokoko 1700-talets mitt.

Förgylld, uppsvängt krön med dekor av rocaille, motsvarande nederdel, 73 x 41 cm

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VITRINSKÅP, Nederländerna 1700-tal.

Uppsvängt krön, glasad och spröjsad överdel, nedtill två lådor, ben med fotplatta, längd 163, bredd 32, höjd ca 217 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BORD, Kina, omkring 1900.

BORD, Kina, omkring 1900.

Rektangulär form, längd 105, bredd 52, höjd 78 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
VICO MAGISTRETTI, BORD, "VIDUN", formgivet 1987, Depadova.

Höj- och sänkbart. Glasskiva med underrede av bok. Diameter 130 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ALVAR AALTO, bord, modell 81B, Artek 2007.

Ask. Längd 120, bredd 75 cm, höjd 72 cm.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
SPEGEL nyrenässans sent 1800-tal.

Förgylld, uppsvängt genombrutet krön med dekor av blommor, 240 x 103 cm

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FÅTÖLJ Brunstad Norge, 2000-tal.

Stomme av betsat trä, fast stoppad sits och rygg, sitthöjd ca 46, total höjd ca 86 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ Louis XV stil, 1900-tal.

BYRÅ Louis XV stil, 1900-tal.

Fanerad med ädelträ, konturerad skiva av marmor, två mindre lådor samt två större, beslag och handtag av brons, längd 120, bredd 50, höjd 88 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, Gemla Möbler 1997.

Stomme av bok, fast stoppad sits, sitthöjd ca 44, total höjd ca 81 cm, etikettmärkta samt stämplade

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA sengustaviansk 1800-talets början.

Bemålad och förgylld, skuren dekor av bla bandfläta och fleuroner, längd 190, bredd 75, sitthöjd ca 50 cm, sittdjup 60 cm

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BØRGE MOGENSEN,soffa modellnr 2213. Fredericia Stolefabrik.

Tresits, mörkbrunt skinn, brunbetsade ben. Längd 221 cm. Sitthöjd 43 cm.

Aktuellt bud 7 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LÄKARSKÅP, 1900-talets mitt,

LÄKARSKÅP, 1900-talets mitt,

Stomme i metall. Dörrpar. Hyllplan i glas. Längd 93 cm. Djup 45 cm. Höjd 178 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ rokoko 1700-talets mitt.

BYRÅ rokoko 1700-talets mitt.

Fanerad med alm och valnöt, svängd bukig form, tre lådor, profilerad skiva av marmor, rika beslag och draghandtag av brons, längd 118, bredd 59, höjd 79 cm

Aktuellt bud 16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SOFFA Brunstad Norge 2000-tal.

Två-sits, stomme av betsat trä, fast stoppad rygg, lösa plymåer, två lösa kuddar, längd 156, sitthöjd 45, total höjd 85 cm, lösa armstödsskydd.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
ARNE JACOBSEN, 8 st "SJUAN"  för Fritz Hansen.

Klädda i cognacsfärgat läder läder. Ben av förkromat stålrör. Stapelbara. Märkta. Sitthöjd 44 cm, höjd 79 cm.

Aktuellt bud 23 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
ARNE NORELL, ett par fåtöljer, "Pilot", Norell, modell formgiven 1967.

Ljus klädsel, lös dyna. Etikettmärkt. Ben i bok. Sitthöjd 43 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NIELS OLE MØLLER, stolar, 4 st, Danmark 1950-60-tal.

Teak, sits av flätat snöre. Sitthöjd 43 cm

Aktuellt bud 9 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BRUNO MATHSSON, soffa, "Eva", Firma Karl Mathsson, 1977.

Stomme av bok. Sits och rygg av sadelgjord. Stämplad. Sitthöjd 38, längd 158 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PHILIP ARCTANDER, tillskriven, fåtölj, 1940-50-tal.

Fast stoppad rygg och sits, omklädd i vitt fårskinn. Betsade ben. Sitthöjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 23 483 SEK
Utropspris
25 000 SEK
SEKRETÄR, Sverige, 1800-talets första hälft.

Stomme av ek med beslag av mässing. Utfällbar skrivklaff med bakomliggande lådor och skåp. Fyra underliggande lådor. Bredd 108, djup 51, höjd 110 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, Karl Johan, 1800-talets mitt.

Fanerad med mahogny. Fyra lådor. Bredd 86,5, djup 46,5, höjd 88 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stolar, 8 st, Fanett, Edsbyverken 1960.

Målade. Spjälad rygg. Formpressad sits av teakfaner. Märkta. Sitthöjd ca 44 cm.

Aktuellt bud 5 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BYRÅ, 1800-talets första hälft.

Målad. Fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 89, djup 49, höjd 86 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj samt fotpall, "Lamino". Swedese.

Stomme av ek. Klädsel av fårskinn. Märkta. Sitthöjd ca 42 cm.

Aktuellt bud 7 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STIG LINDBERG & DAVID ROSÉN, soffbord Triva-Dura-serien från Triva-kollekt., NK, 1953.

Stomme av ek. Emaljerad skiva. Märkt med plakett. Längd 125, bredd 55, höjd 48,5 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
STOLAR, ett par, empirestil, 1900-talets första hälft.

Mahogny och mahognyfaner. Skuren dekor. Lös stoppad sits. Sitthöjd ca 45 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TRÄDGÅRDSGRUPP, 5 delar, bl a "Bryggeristol", Grythyttan, 1900-talets första hälft.

Stomme av målad metall. Träribbor. Hopfällbara stolar, sitthöjd ca 48 cm. Bordets diameter 75, höjd 70,5 cm.

Aktuellt bud 5 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALVAR AALTO, dagbädd, modell 710, Artek, Finland.

Vitmålad. Längd 203, bredd 93, höjd 35 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
POTTSKÅP, 1800-talets första hälft.

Fanerat med mahogny. Dörrpar med bakomliggande förvaring. Två lådor. Skiva av kolmårdsmarmor. Bredd 41, djup 27,5, höjd 73 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 3 st, "T-stolen", modell 3103, Fritz Hansen, 1967.

Fanerad med teak. Stapelbara. Märkta. Sitthöjd ca 44 cm.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 6 st, gustaviansk stil, Taserud, 1900-talets andra hälft.

Stomme av björk. Skuren dekor. Genombruten rygg, lös stoppad sits. Sitthöjd ca 44 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
KISTA, barock, omkring år 1700.

Originalmåleri. Polykromt bemålad ek. Järnbeslag. Med ägarinitial "O:U:M:U:". Välvt lock. Längd 188, bredd 67, höjd 72 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SOFFA SAMT STOLAR, 2 st, Byrums Bruk, 1900-talets andra hälft.

Målad aluminium. Genombruten dekor av ormbunkar. Träribbor i rygg och sits. Sitthöjd ca 42 cm. Soffans längd 143 cm.

Aktuellt bud 5 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft.

Teak och teakfaner. Två hyllplan. Längd 99,5, bredd 45, höjd 64 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BÄNK, sydostasien, 1900-talets slut.

Målad. Fronten med tre dörrar och respektive med ovanliggande löstagbar lucka, bakomliggande förvaring. Bredd 190, djup 36, höjd 47 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARKIVSKÅP, Åtvidabergs
Snickerifabrik, tidigt 1900-tal.

ARKIVSKÅP, Åtvidabergs Snickerifabrik, tidigt 1900-tal.

Ek. 26 lådor och två utdragsskivor. Brickmärkt. Bredd 77, djup 58, höjd 163 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SOFFBORD, 1960 / 70-tal.

SOFFBORD, 1960 / 70-tal.

Valnöt, sargen med dekor i relief, glasskiva. Längd 107, bredd 107, höjd 46 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TRÄDGÅRDSGRUPP, 3 delar, sk grenmöbel, 1900-talets mitt.

Soffa, karmstol samt bord. Soffans längd 132 cm. Sitthöjd ca 42-45 cm. Bordets diameter 75, höjd 77 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, 6 st samt KARMSTOLAR, ett par, Italien, sent 1900-tal.

3+3 stolar samt 2 karmstolar. Stomme av förkromat stålrör. Sits och rygg av bok och rotting. Märkta Made in Italy. Sitthöjd 45, höjd 81 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRUNO MATHSSON, soffbord, "Annika", Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1940/50-tal.

Rund skiva fanerad med alm. Tre böjträban av björk. Etikettmärkt. Diameter 105, höjd 59 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HYLLA, omkring 1900-talets mitt.

Fanerad samt delvis massiv mahogny. Bredd 128, djup 26, höjd 111 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PATRICIA URQUIOLA, pallar, 2 stycken, "Fjord", Moroso, Italien. 2000-tal.

Textil och skinnklädsel. Längd ca 72, bredd ca 57, höjd ca 33 cm vardera.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Ronan & Erwan Bouroullec, stolar, 3 st, "Steelwood", Magis, Italien.

Rödlackerad bok och stål. Märkta. Sitthöjd 45, höjd 76 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1920/30-tal.

Fanerad med mahogny med flera träslag. Stenskiva. Draghandtag och beslag av mässing. Bredd 91, depth 42, höjd 77 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PATRICIA URQUIOLA, fåtölj, "Fjord", Moroso, Italien. 2000-tal.

Lackerad fot av metall. Skinnklädsel. Höjd 103 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SATSBORD, 3 delar, 1900-talets senare hälft.

Tre bord: 53x40 cm, höjd 52 44x36, höjd 49 cm 36x33 cm, höjd 47 cm

Inga bud
Utropspris
300 EUR
BOKSKÅP, Nygotik, Sverige, 1800-talets första hälft.

Tredelat. Fanerat med mahogny. Överdel och underdel med pardörrar varav den övre med vitrin, bakomliggande hyllor. Krönet med skuren dekor. Bredd 138, djup 47, höjd 250 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGELLAMPETT, empirestil, omkring 1900.

Förgylld ram, krön med parställda delfiner, två ljusarmar i mässing. 65 x 61 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, senbarock, 1700-tal.

BYRÅ, senbarock, 1700-tal.

Fanerad med valnöt med flera träslag. Tre lådor, beslag av mässing. Bredd 116, djup 68, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 5 850 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL MALMSTEN, säng, "Guldheden", Åfors Möbelfabriks AB.

Dubbelsäng i körsbär. Brännmärkt. Yttermått bredd 190, längd 210, höjd 102 cm.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOHAN ÅKERBLAD, spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ,

Träskuren dekor med blommor och lagerkvistar. medaljong med klassicernade motiv. Förgylld och bronserad. 119 x 45 cm

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGEL, 1900-talets början.

SPEGEL, 1900-talets början.

Ram fanerad med mahogny samt med mässingsinläggning. Höjd 205 x 124 cm

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
ANTHONY KLEINEPIER, fåtölj, "Dickie", Marcel Wanders Moooi.

Sitthöjd ca 50 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ALF SVENSSON, fåtölj, "TeVe", Ljungs Industier AB Malmö, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mahognybetsad bok. Fast stoppad rygg och sits. Detaljer av mässing. Sitthöjd ca 38, höjd 69 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, soffa, "Dymling", Swedese, troligen 1970-tal.

Stomme av furu. Lösa dynor klädda med canvas. Längd 235, djup 86, sitthöjd ca 33, höjd 63 cm.

Aktuellt bud 7 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
PATRICIA URQUIOLA, fåtölj / soffa, "Fat" B&B Italia.

Skinnklädsel. Fast stoppad, ryggen med lös kudde. Längd ca 90, djup ca 90, sitthöjd ca 42, höjd ca 72 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJ, 1930-tal, möjligen Danmark.

Stomme av ek. Sits och rygg klädda i svart skinn med pärlspikning. Sitthöjd 35, bredd 67 cm

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
DIVAN, Maxalto.

DIVAN, Maxalto.

Tygklädsel. Fast stoppad med lös kudde. Längd 160, bredd 90, sitthöjd ca 40, höjd 83 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, skåp, "Bangkok", AB Westbergs möbler, Tranås.

Fanerat med teak, två dörrar med bakomliggande hyllor och tre lådor. Bredd 120, djup 46, höjd 160 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KAI KRISTIANSEN, 4 stolar, modell T21, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Stommar av teak. Lösa stoppade sitsar, fasta stoppade ryggar. Sitthöjd ca 46, höjd 75 cm.

Aktuellt bud 4 650 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DIVAN, Maxalto.

DIVAN, Maxalto.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANS J WEGNER, soffa, "GE 236", Getama, Gedsted, Danmark, 1960-tal.

Stomme av ek och furu. Brännmärkt. Tresitsig med lösa tygklädda dynor. Längd 210, djup 80, sitthöjd ca 39, höjd 78 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ALF SVENSSON, bokhyllor med skåp, ett par, Bjästad Snickerifabrik, 1960-tal.

Ek. Sideboards/skåp med hyll- och lådinredning, dörrspeglar av rotting. Vardera skåp med två separata hylluppsatser. Stämpelmärkt. Bredd 120, djup 45, höjd 232 cm.

Aktuellt bud 6 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KARMSTOL, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Gustaviansk.

Målad. Skuren dekor. Fast stoppad sits, rygg samt armlän. Sitthöjd ca 44, höjd 90 cm.

Aktuellt bud 7 400 SEK
Utropspris
9 000 SEK
KNUT BENDIK HUMLEVIK & RUNE KROJGAARD, stolar, 2 stycken, "Langue Avantgarde", för Norr11.

Metallstommar med läderklädsel, sitthöjd ca 47, höjd 79 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MARCEL BREUER, "Laccio Coffee Table", Knoll.

Stomme av kromat stål. Skiva av laminat. Längd 136, bredd 48, höjd 35 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Sitthöjd ca 50 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK