MÖBLER

Möbler är ett brett samlingsnamn för funktionella och formgivna föremål från flera århundraden. Främst från 1600-talet och till och med 1900-talet. I regel kännetecknas de av olika stildrag såsom barock, rokoko, nyklassicism, jugend och funkis. Ibland är de märkta och daterade av tillverkaren. Fram till 1847 gällde skråregler i Sverige vilket innebär att tillverkningen var hårt reglerad och att endast godkända mästare fick tillverka möbler. Detta bidrog till att möblerna höll hög kvalitet vad det gällde material och utförande. Under 1900-talet kom nya samhällsideal som påverkade materialval och design. Stålrör, böjträ och plast revolutionerade möbeltillverkningen.

PINNSOFFA, Nesto, Nässjö, 1950/1960-tal.

Betsad bok. Spjälad rygg. Längd 118 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFA, Chesterfieldmodell, 1900-talets andra hälft.

Läderklädsel, delvis knapphäftad. Lösa sittdynor. Dekor av pärlspik. Längd ca 182 cm.

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, engelsk stil, sent 1900-tal.

Fanerat med idegran. Skivan delvis klädd med gröntonat läder. Tre sarglådor. Två hurtsar med tre lådor vardera. Bredd 136 cm, djup 76 cm, höjd ca 78 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD, Isku, Finland 1900-talets mitt.

Längd 84,5 cm, bredd 55 cm, höjd 58 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
VÄGGSKÅP, daterad 1833 HMS.

VÄGGSKÅP, daterad 1833 HMS.

Bredd 68 cm. Djup 37 cm. Höjd 87 cm.

Aktuellt bud 120 EUR
Utropspris
200 EUR
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing. Över och underdel med glasskivor. Underdel med flaskställ. Diameter 35 cm. Höjd 60 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOLAR, ett par, empirestil, ca 1900.

Fast, stoppad sits. Bredd 60 cm, sitthöjd 49 cm.

Aktuellt bud 80 EUR
Utropspris
200 EUR
BORD, "Pronto", Dux, 1900/2000-tal,

fot i sten, stomme i vitmetall. höj- och sänkbart, diameter ca 51 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVERINGSVAGN. 1900-talets slut.

Stomme i mässing. Rund form. Över och underdel i glas. Överdel löstagbar bricka. Diameter 48 cm. Höjd 64 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.

Underrede i mässing. Infälld kvadratisk glasskiva. Längd 110 cm. Bredd 110 cm. Höjd 45 cm.

Aktuellt bud 2 208 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRICKBORD, sekelskiftet 1900.

BRICKBORD, sekelskiftet 1900.

Stomme av björk. Svarvade ben, benkryss. Löstagbar bricka, målad plåt. Längd 74 cm, bredd 58 cm, höjd 67 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD,  1900-talets andra hälft,

Bordskiva med världskarta under glasskiva, inramad av mässingsfärgad kant. Längd ca 110 cm, bredd 85 cm, höjd 48,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOL, Barockstil, omkring år 1900,

skuren dekor, klädda med flamsktyg med pappegojmönster. Sitthöjd 43 cm, bredd ca 64 cm, höjd upp till karm ca 71 cm, höjd totalt ca 132 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EDVIN HELSETH, stolar, ett par, "Fureka", Norge.

Massiv furu. Sitthöjd ca 43 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SNURRFÅTÖLJER, ett par, "Galaxy", Alf Svensson och Yngvar Sandström för Dux.

Grå plast, mönstrad orginalklädsel.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KONSOLBORD, FIAM, glas. 2000-tal.

Stomme av format glas. Längd 130 cm. Djup 41 cm. Höjd 85 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOL. 1900-talets andra hälft.

Stomme i böjträ. Flätade sits. Sitthöjd 48 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SATSBORD 1950/60-tal.

SATSBORD 1950/60-tal.

Tre-delat, teak och kopparplåt, längd 55, bredd 44, höjd 45 cm

Aktuellt bud 1 150 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Stomme i mässing, skiva i glas. Längd ca 130 cm, bredd 80 cm, höjd 54 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, ett par, Linea Veam, Italien, 1900-talets andra hälft.

Stomme i kromat stål, klädda i läder. Sitthöjd ca 44 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BARSKÅP / BARGLOB, 1900-talets andra hälft.

Stomme i trä delvis klädd med papp. Öppningsbar glob med innanförliggande barinredning. Diameter 50, höjd 90 cm

Aktuellt bud 1 825 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 7 delar, 1900-talets andra hälft.

Bord, ett par karmstolar samt fyra stolar. Bord med stomme av järn, skiva av målade träribbor. Diameter 116, höjd 70 cm. Målade stolar med stomme av fjäderstål. Sitthöjd ca 41-44 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅP, ek, jugend, tidigt 1900-tal.

Skåpsdörr med bakomliggande hyllplan. Nedtill med låda. Detaljer av mässing. Bredd 70, djup 52, höjd 195 cm

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Liten Eva", NK-Triva serie, 1900.talets andra hälft.

Ben i bok. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd 38, totalhöjd 82 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, fem stycken, "Tellus", Ikea, 1960 / 70-tal.

Betsat trä. Spjälade ryggar. Kopplade benställningar. Sitthöjd 44 cm

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅP / HALLMÖBEL, tidigt 1900-tal.

Målad. Beslag av mässing. Skåpsdörrar med bakomliggande hyllplan. Bredd 103,5, djup 37, höjd 51 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, tidigt 1900-tal.

Målade. Skiva av marmor. En låda i sarg. Beslag av mässing. Ett hyllplan. Bredd 45, djup 40, höjd 76 cm.

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HÖRNSKÅP, omkring 1940.

HÖRNSKÅP, omkring 1940.

Fanerat med olika träslag. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Nedtill med en låda samt dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 89. Djup 59. Höjd 162 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, soffa, "Paradiset", NK-Triva serie. 1900-talets andra hälft.

Svängda ben i bok. Grön klädsel med knapphäftning i rygg. Längd 180 cm. Sitthöjd 42, totalhöjd 82 cm

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVERINGSVAGN. 1900-talets andra hälft.

Skiva med laminat. Mässing. Med två etage, med flaskställ i nederdel. Längd 74, bredd 42, höjd 80 cm

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SLAGBORD, 1800-tal.

SLAGBORD, 1800-tal.

Med två slag. Längd 172, bredd 104, höjd 76 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SÄNGBORD / SIDOBORD, ett par, troligen England, 1900-talets andra hälft.

Mahogny. Med skinnklädd skiva. Två lådor i sargen vardera. Uppfällbara sidor. Kopplad benställning. Längd 46 + 2x14, djup 38, höjd 53 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJER, ett par, tapetserarstil, 1800-talets slut.

Svängd form. Svarvade ben med hjultrissor. Stoppade, klädda med vinrött plyschtyg med fransar och tofsar. Total bredd c:a 70, höjd c:a 85 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOFFA, Karl Johan-stil, 1800-talets andra hälft.

Fanerad med björk. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd ca 46 cm. Längd 230 cm

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Underrede i trä, bordsskivans kopparyta med egyptiserande figurdekor. Diameter 112, höjd 53 cm.

Aktuellt bud 60 EUR
Utropspris
200 EUR
SEPARÉ / SKÄRM, Silva Plywood, Catalink Oy, Finland 2000-tal.

Björkfaner och polyeten. Böjbar, ljudabsorberande, fritt stående och rullbar. Ca 120 x 250 cm.

Aktuellt bud 130 EUR
Utropspris
300 EUR
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets andra hälft.

Målad. Beslag av mässing. Skiva av marmor. Tre lådor. Bredd 100, djup 55, höjd 80 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD, 1800-talets andra hälft.

Målat. Raka avsmalnande ben. Diameter 120, höjd 76 cm. Tre iläggsskivor à 59 cm vardera.

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SKRIVBORD, Karl Johan, 1800-talets mitt.

Fanerat med björk. Klädd skiva. Tre lådor i sarg. Två dörrar med bakomliggande lådor. Bredd 119, djup 63, höjd 82 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARL ERIK EKSELIUS, skivbord, JOC, Vretlanda, 1900-talets andra hälft.

Fanerad med valnöt. Rektangulär skiva, sarg med lådor. Bredd 200, djup 100, höjd 72 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TOALETTBORD, England, 1900-talets första hälft.

Fanerat med mahogny, sex lådor, fasettslipad spegel. Beslag av mässing. Bredd 122, djup 50, höjd 168 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SOFFA, gustaviansk stil, omkring 1900.

Målad. Skuren dekor. Sitthöjd 47, längd 195, djup 72 cm

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, 1900-talets andra hälft.

Ben av ek. Skiva fanerad med teak. Två iläggsskivor à 30 cm vardera. Längd 132. Bredd 82. Höjd 73 cm.

Aktuellt bud 666 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ, rokoko, troligen Tyskland, 1700-talets andra hälft.

Fanerad med valnöt. Fyra lådor, beslag av mässing. Gavlar med bärhandtag av mässing. Bredd 86. Djup 51. Höjd 113 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK

Aktuellt bud 501 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJ, "Saga" och FOTPALL, "Catalonia", Asko 2000-tal.

Bredd 110 cm. Sitthöjd 41 cm. Total höjd 86 cm. Fotpall 57x70 cm. Höjd 41 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
SOFFA, allmoge, 1800-tal Finland.

Utdragbar. Längd 169 cm, djup 58 cm, total höjd 87 cm (sitthöjd ca 44 cm).

Aktuellt bud 90 EUR
Utropspris
200 EUR
SPELBORD, Karl Johan, 1800-talets första årtionden.

Mahogny med listinläggningar i ljusare träslag, rundade hörn. Uppvikbar skiva. Fastskruvade fd utvikbara bakben. Längd 89, bredd 44, höjd 77 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA,  "Sture", swedish grace / art deco, AB Seffle Möbelfabrik, Säffle, 1920-/1930-tal.

Sannolikt formgiven av Axel Bäck eller Harald Berglöf. Betsad flambjörk. Gavlarna med intarsiadekor. Längd ca 208 cm, höjd ca 82 cm, sitthöjd ca 48 cm, djup ca 80 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1900-talets mitt,

fast klädsel, sitthöjd ca 39 cm, bredd 73 cm. Total höjd ca 78 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
UWE FISCHER, fåtöljer, 4 st, "Sina", för B&B Italia, 1900-talets slut.

Röd tyg klädsel, snurrbar, kromat underrede. Sitthöjd ca 42 cm, bredd ca 62 cm, höjd upp till karm ca 65 cm. Etikettmärkta samt märkta i plasten.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SIDEBOARD, 1960-tal.

SIDEBOARD, 1960-tal.

Fanerad med teak. Vid fronten utdragslådor och dörr med bakomvarande hyllplan. Bredd ca 75, djup ca 31, höjd ca 65,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DAVID ROSÈN, matbord, "Napoli", 1950-/60-tal.

Fanerat med mahogny. Fotavsluningar av mässing. En iläggsskiva à 45 cm. Längd 146, bredd 80, höjd 74 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KARL ERIK EKSELIUS, fåtöljer, ett par, JOC, Vetlanda, 1900-talets andra hälft.

Stomme av aluminium. Fast stoppad rygg och sits. Klädda armlän. Klädsel av skinn. Märkta. Sitthöjd ca 45 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj, "Lamino", 1990-tal.

Stomme i bok. Klädsel i grått fårskinn. Sitthöjd 32 cm

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, string-modell, 1950/60-tal.

Fanerade med teak. Stomme av lackerad metall. En låda samt ett hyllplan. Beslag av mässing. Bredd 52, djup 31, höjd 53 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DAVID ROSÉN, stolar, 6 st, "Napoli", 1900-talets mitt.

Stomme av betsad bok. Spjälad rygg. Lös stoppad sits. Kopplade ben. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 2 st, "Liljan/Måsen", Fritz Hansen.

Benställning av kromad metall. Fast stoppad rygg och sits. Klädsel av skinn. Märkta. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 2 st snarlika, rokoko, 1700-tal.

Målade. Genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits. Skuren dekor. Sitthöjd ca 50 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.

Målade. Genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits. Kopplade ben. Sitthöjd ca 48 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATGRUPP, 5 delar, 1950-/60-tal.

Bord med ben av betsad bok, skiva fanerad med teak. Två iläggsskivor à 40 cm vardera. Längd 110, bredd 90, höjd 74 cm. Fyra stolar med stomme av betsad bok, genombruten rygg samt fast stoppad sits. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÄNK, senbarockstil, 1900-talets början.

Målad. Skuren dekor. Fotavslutningar av claw and ball. Lös stoppad sits. Längd 102, bredd 49, höjd 36 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORD, ett par, 1800-talets mitt.

Målade. Svärtade skivor. Raka avsmalnande ben. Bredd 114, djup 54, höjd 77 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SÄNGBORD, ett par snarlika, 1900-talets mitt.

Målade. Svärtade skivor. Tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 62, djup 34, höjd 66 cm.

Aktuellt bud 6 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, 2 st, 1800-tal.

STOLAR, 2 st, 1800-tal.

Bredd 40 cm. Sitthöjd 44 cm. Total höjd 90 cm. Bredd 43 cm. Sitthöjd 44 cm. Total höjd 90 cm.

Aktuellt bud 66 EUR
Utropspris
150 EUR
ASHANTI; GHANA. STOL, (Asipim).

Stomme i trä. Detaljer i mässing. Sits och rygg i läder.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TRÄDGÅRDSBÄNK, 1900-talets mitt.

Målad. Sitthöjd ca 44,5. Längd 251 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÄLLBORD omkring 1800 Mälardalen.

Fanerat med alrot, kvadratisk skiva på pelarfot med tre ben, längd 86, bredd 88, höjd 72 cm

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJ, Emma 1940-50-tal.

FÅTÖLJ, Emma 1940-50-tal.

Fast stppad sits och rygg, Sitthöjd 42 cm, höjd 77 cm, bredd 70 cm, djup 76 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO,  2 st, modell K 65, Artek Finland  1900-talets slut.

Böjträ, sitthöjd ca 60 cm

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KARL ERIK EKSELIUS, Matbord Skaraborg, Tibro 1900-talets senare del.

Ek, rund skiva på kopplade ben, etikettmärkt, två iläggsskivor à 60 cm vardera, diameter 120, höjd ca 71 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKHYLLOR, ett par, 1950-tal.

BOKHYLLOR, ett par, 1950-tal.

Teak, två delar, nedtill skåp med jalusidörrar, flyttbara hyllplan, längd 190, bredd 45, höjd 192 cm vardera

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SLAGBORD, 1800-talets andra hälft.

Furu (delvis med bemålning), sarg med låda, två fällbara klaffar, dubbla grindar, längd 56 (184), bredd 99, höjd 74 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, karmstol, modell 652, för Firma Svenskt Tenn 1900-talets andra hälft.

Stomme av körsbär, läderklädsel med pärlspik, sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CLUBFÅTÖLJER ett par, 1900-talets första hälft.

Klädda skinn. Svängd rygg. Sitthöjd 40 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TRÄDGÅRDSSTOLAR, 3 st, 1900-talets andra hälft.

Vitlackerad stålrörsstomme med stoppad sits. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJ SAMT FOTPALL, troligen 1960 / 70-tal.

Konstläder. Lösa sittplymåer. Med knapphäftning. Sitthöjd ca 40 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, bord, Triva serien, Nordiska Kompaniet.

Rektangulär form. Nordiska Kompaniets verkstäder i Nyköping. Plakettmärkt. Längd 140, djup 65, höjd 58 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
CARL MALMSTEN, soffa, "Fästfolket". 1960-tal.

Nyomklädd. Ben av mörkbonad bok. Fast stoppad klädsel. Längd ca 140 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CARL MALMSTEN, karmstolar, ett par "Stora Fjäderbrickan", 1960-tal.

Nyomklädda. Stommen av ek. Lös stoppad rygg-och sittdyna. Sitthöjd ca 42 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ARNE NORELL, Fåtöljer, ett par, "Pilot", 1900-talets andra hälft.

Fast stoppad klädsel samt med lös plymå. På ben av bok. Sitthöjd ca 46 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KENNETH BERGENBLAD, fåtöljer, ett par, "Magnus låg", Dux, 1980-tal.

Ben av målat trä. Klädda med röd plysch. Sitthöjd 40. Bredd 87. Djup 80. Höjd 85 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VITRINSKÅP, 1920-/1930-tal.

VITRINSKÅP, 1920-/1930-tal.

Betsad björk, svärtad dekor. Spröjsat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 110. Djup 34,5. Höjd 133 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SLAGBORD, 1800-tal.

SLAGBORD, 1800-tal.

Längd ca 27 + 71 + 71, bredd ca 107, höjd ca 76 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, 1900-talets början.

Målat gjutjärn. Pelarfot med tredelad fotplatta. Diameter 55,5. Höjd 76 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EERO SAARINEN, matbord, "Tulip", Knoll International 1900-talets senare del.

Rund skiva av lackerad marmor på vitlackerad fot av aluminium. Diameter 107, höjd 72 cm

Aktuellt bud 18 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SKÅP, 1700-/1800-tal.

SKÅP, 1700-/1800-tal.

Målat. Tudelat. Överdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan samt skedhylla. Underdel, tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 119, djup 53, höjd ca 201 cm.

Aktuellt bud 3 450 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", för Fritz Hansen, Danmark. 1960 / 70 -tal.

På fyrdelad centralfot av aluminium med svarta tassar. Svart skinnklädsel. Märkt och numrerad 200020 undertill Sitthöjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
18 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Jonas Love", 1960-tal.

Stommen av bonad björk. Fast stoppad klädsel. Sitthöjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 2 203 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅP med uppsats, 1800-talets slut.

Av furu. Nyckelskyltar av järn. Med skåpsdörrar och lådor. Bredd 138, djup 56, höjd 158 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKHYLLA, jugend, tidigt 1900-tal.

Betsad furu. Bredd 82. Djup 29. Höjd 158,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 6 st, senbarockstil, 1900-talets början.

Målade. Genombruten rygg. Lös stoppad sits, linneklädsel. Kopplad benställning. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKRIVSKÅP, England, 1800-talets första hälft.

Tudelat. Mahongy, skuren dekor. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Nedtill med nedfällbar skrivklaff och bakomliggande skrivinredning och fack. Fyra lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 119,5. Djup 61. Höjd 241,5 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATBORD, modern tillverkning.

MATBORD, modern tillverkning.

Rektangulär betsad skiva, målad sarg med låda samt svarvade ben, längd 274, bredd 88, höjd 79 cm

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EERO SAARINEN, matbord "Tulip" Knoll International 1900-talets senare del.

Rund skiva av lackerad marmor på vitlackerad fot av aluminium, diameter 120, höjd 72 cm.

Aktuellt bud 9 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900.

Målade. Fast stoppad rygg och lös stoppad plymå. Klädda armlän. Sitthöjd ca 48 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HYLLA, rund form, 1900-talets andra hälft.

Stomme i kromad metall. 5 st runda glashyllor. Diameter 57 cm. Höjd 200 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR 2 ST SAMT PALL, 1900-tal.

Pall i böjträ. Märkt Thonet. Sitthöjd 53 cm. Karmstol i böjträ. Sitthöjd 46 cm. Karmstol i böjträ och metall. Sitthöjd 45 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK