MÖBLER

Möbler är ett brett samlingsnamn för funktionella och formgivna föremål från flera århundraden. Främst från 1600-talet och till och med 1900-talet. I regel kännetecknas de av olika stildrag såsom barock, rokoko, nyklassicism, jugend och funkis. Ibland är de märkta och daterade av tillverkaren. Fram till 1847 gällde skråregler i Sverige vilket innebär att tillverkningen var hårt reglerad och att endast godkända mästare fick tillverka möbler. Detta bidrog till att möblerna höll hög kvalitet vad det gällde material och utförande. Under 1900-talet kom nya samhällsideal som påverkade materialval och design. Stålrör, böjträ och plast revolutionerade möbeltillverkningen.

NILS STRINNING, hyllsystem, "String".

Hyllplan för rullade papper. 8 st hyllor samt 2 gavlar. Bredd 41 cm, höjd 69 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HARRY BERTOIA, stolar, ett par, "Sidechair", Knoll.

Kromat metallrutnät. Bredd 53, höjd 73. Sitthöjd ca 44 cm.

Aktuellt bud 8 620 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KLÄDHÄNGARE / HERRBETJÄNT, Adam Hoff & Poul Östergaard, Virum Möbelsnickeri, Danmark, 1900-talets mitt.

Stomme av teak. För väggmontering. Hopfällbar. Längd 55,5, djup 7, höjd 27,5 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GÖRAN MALMVALL, vitrinskåp "KA 72", för Firma Karl Andersson & Söner.

Mahognyfanerat med vitrindörrar. Flyttbara hyllplan. Etikettmärkt. Bredd 80, djup 35, höjd 202 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF FRANK, tevagn, Firma Svenskt Tenn, modell 470.

Mahogny, rektangulär med två olika stora hyllplan. Hjultrissor. Längd 79, bredd 45, höjd 57,5 cm

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal.

Rotting. Lös sittdyna klädd i Josef Franks tyg. Sitthöjd ca 45 cm

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATSALSGRUPP, 5 delar, omkring år 1900.

Fyra stolar, matbord. Diameter 109 cm, Höjd 77 cm. Sitthöjd 48 cm

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
3 500 SEK
SPECERIHYLLA, flintgods, "Dek.4", Gustavsberg.

Hylla av björk. Nio utdragslådor av flintgods med dekor i blått. Mjöl, Nejlikor, Ingefära, Kryddpeppar, Mandel, Kanel, Vitpeppar, Kardemumma och Salt. Längd 74, djup 19, höjd 21 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VITRINSKÅP, Rokokostil, 1800-tal.

Tudelat. Målat. Skuren dekor. Pardörrar med spröjsat glas. Bakomliggande hyllplan. Underdel med dörrpar, bakomliggande hylla. Beslag av mässing. Bredd 128 cm, djup 41 cm, höjd 205 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 9 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BYRÅ, Gustaviansk stil, 1900-talets mitt.

Fanerad med bl a jakaranda, dekor av intarsia. Skiva av marmor. Beslag av mässing. Bredd 94,5. Djup 45,5. Höjd 84,5 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Mahognyfanerat med delvis glasat dörrpar. Flyttbara hyllplan. Etikettmärkt. Bredd 80, djup 35, höjd 202 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIDEBOARD, 1900-talets andra hälft.

Fanerat med teak. Två skjutbara dörrar med bakomliggande hyllplan. Mittendel med fyra lådor. Bredd 150. Djup 42. Höjd 74 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VITRINSKÅP, 1900-talets andra hälft.

Tudelat. Fanerat med mahogny. Riklig dekor av intarsia. Överdel med glasade dörrar och bakomliggande hyllplan. Underdel med tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 125. Djup 44. Höjd 198 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, 6 st "Fanett" CTC Asko, Finland.

Stomme av betsad bok. Spjälad genombruten rygg. Formpressad sits av teak. Några stolar med otydlig märkning. Sitthöjd ca 43 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, OY BJ Dahlqvist AB BD Furniture, Jakobstad, Finland.

Svartlackerad stomme. Klädsel av skinn. Etikettmärkta. Sitthöjd ca 39 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj "Advokaten" 1900-talets andra hälft.

Valnöt, fast djuphäftad rygg, fast sits, sitthöjd 44 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BJÖRN TRÄGÅRDH, fåtölj med fotpall, "Fåtölj 3665",  Firma Svenskt Tenn.

Fast stoppad rygg och sits. Märkt. Sitthöjd ca 30 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SOFFBORD, Danmark, 1960-tal.

SOFFBORD, Danmark, 1960-tal.

Fanerat med palisander. Kopplade ben. Stämplat med modellnummer 1068, spår av etikett. Längd 160, bredd 71, höjd 55 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRUNO MATHSSON, DYNA SAMT ARMSTÖD TILL FÅTÖLJEN "Birgitta" DUX.

Längd ca 95 cm. Bredd ca 57 cm. Rygghöjd ca 46 cm. Sittlängd ca 47 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EERO SAARINEN, soffbord, "Tulip", Knoll International.

Rund skiva av svart marmor, på grålackerad metallfot. Diam 92, höjd 37 cm.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STOLAR, 4 st, Charlotte Perriand, 1900-talets andra hälft,

stomme i kromat stålrör, sits samt rygg läderklädda. Sitthöjd ca 48 cm. Total höjd ca 68 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STOLAR, 4 st, 1900-talets mitt.

Stomme i betsat trä. Klädd i konstskinn. Sitthöjd 43 cm.

Aktuellt bud 2 950 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, Thonettyp, 1900-talets slut.

Svartlackerade. Plywoodsits. Bredd 57, total höjd 79, sitthöjd c:a 47 cm.

Aktuellt bud 5 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, 1800-talets första hälft.

Målad. Tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 107, djup 48, höjd 73 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BARSTOL, böjträ, 1900-talets första hälft.

Stomme i böjträ. Sitthöjd 75 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOL, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT.

Stomme i teak. Klädd i läder. Sitthöjd ca 30 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, 5 st, 1900-talets mitt.

Stomme i teak. Sitthöjd ca 44 cm.

Aktuellt bud 1 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, Bernard Vuarnesson för Sculptures Jeux, 1980-tal,

kvadratisk form med fyra utdragbara skivor á ca 70x68 cm. 70x70 cm, höjd 40 cm.

Aktuellt bud 9 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 4 st Thonet, 1900-talets första hälft.

Stomme i böjträ. Sits i flätad rotting. Sitthöjd 46 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR 6 st, "Öglan", IKEA, 1970/80-tal,

svart plast, sitthöjd ca 43 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROLF RASTAD OCH ADOLF RELLING, fåtölj, "Rock n' Rest", Arnestads Bruk, Norge, 1950/60-tal.

Teak. Lösa sitt- och ryggplymåer med plyschklädsel. Sitthöjd 35 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SLAGBORD, modell nr 4, Kleppe Møbelfabrikk, vidareutveckling av Bendt Winges design, 1950/60-tal.

Fanerat med teak, benställning av bok. Dubbla grindar. Längd (64+34+64) totalt 162, bredd 88, höjd 73,5 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SVEN IVAR DYSTHE, fåtöljer, ett par, "Planet", Fora Form, Norge, i produktion från 1963/64.

Rund form på fyrdelad fot. Snurrbar. Sitthöjd 43 cm. CA 75 x 75 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKSNURRA, 1900-talets andra hälft.

Fanerad med mahogny samt med dekor av intarsia. Längd ca 47, bredd ca 47, höjd ca 78 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BLOMSTERHYLLA, 1800-talets slut.

Målad, på svarvade ben. Bredd ca 137, djup ca 57, höjd ca 73,5 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TRÄDGÅRDSBÄNK, gjutjärn, 1900-tal.

Rikt dekorerade gjutjärnsgavlar. Sits av målade träplankor. Sitthöjd ca 43, längd ca 120 cm.

Aktuellt bud 4 456 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HÖRNSKÄNK, 1800-talets första hälft / mitt.

Målad samt med dragbeslag av mässing. Utdragslådor, dörrpar med bakomvarande hyllplan. Bredd ca 105, djup ca 68, höjd ca 99 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PETER OPSVIK, fåtölj, "Globe", Stokke Møbler, modell i produktion från ca 1985.

Lackerat trä. Nålfiltsmatta. Klädd i olikfärgat konstläder. Sitthöjd ca 65 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EINAR HOVE, fåtölj, sannolikt "Skyline", Hove Möbler AS, Norge, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mörkbetsad bok. Lös, läderklädd dyna med knapphäftning.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PETER OPSVIK, soffa, "Globe", Stokke Møbler, i produktion från ca 1985.

Lackerat trä. Klädd i olikfärgat konstläder. Längd 240 cm. Sitthöjd 42 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TORBJØRN AFDAL, soffa, "Lincoln", Karl Sørlie & Sønner, 1960/70-tal.

Skinnklädsel. Ben i palisander. Sitthöjd ca 38/33 cm. Längd 215 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPORTSTUGEMÖBEL, 4 delar, Skarbøs Lenestolfabrikk, Norge, omkring 1900-talets mitt.

Furu. Soffa samt två karmstolar med skuren dekor i rygg samt med lösa textilklädda dynor. Soffbord med kopplade ben med träslå, längd 140 cm, bredd 62 cm, höjd 58 cm. Brickmärkta.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ADOLF RELLING, sybord, "Syklus", Rastad & Relling Tegnekontor, Rasmus Solberg Møbelverksted, Norge, lanserad ca 1962.

Stomme i teak. Påse i mocka. Inredning i plast med fack. Etikettmärkt. Diameter 59 cm. Höjd 43 cm,

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALF AARSETH, sideboard "Jan", Gustaf Bahus Eftf, 1960-tal.

Palisander. Längd 222 cm. Bredd 44 cm. Höjd 75 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
PETER OPSVIK, sittpall, "Balans", producerad av Stokke, Norge från 1979.

Betsat lövträ med fast stoppad sits och knästöd. Längd 72 cm, bredd 52 cm, höjd 49 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
INGMAR RELLING, fåtöljer, ett par, "Siesta", Westnofa, Norge, 1900-talets andra hälft.

Betsat böjträ. Skinnklädda dynor.

Aktuellt bud 1 150 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIGURD RESELL, fåtöljer, ett par, "125", Vatne Møbler AS, Norge, 1900-talets andra hälft.

Läderklädda. Lösa dynor i rygg och sits.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, "Azado", Norsk Teknisk Porslin, Norge, 1900-talets andra hälft.

Målad glasfiber. Märkt "NTP". Diameter 120, höjd 75 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ADOLF RELLING & SIGURD RESELL, karmstol "56/2" ur Bambi-serien, Gustav Bahus Eft, formgiven 1955.

Stomme i teak. Sits i cognacs-färgat läder. Sitthöjd 36/32 cm.

Aktuellt bud 24 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TORBJÖRN AFDAL, fåtölj, "Hunter", Bruksbo, Norge.

Betsad stomme. Armstöd av läder. Lös skinnklädd djuphäftad plymå.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BENDT WINGE, stolar, 6 st, "R-48" Norge, 1900-talets andra hälft.

Ben av kromad metall. Formgjutna sitsar i svart plast med grå textilklädsel. Märkta undertill.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ADOLF RELLING, modell 794, Rastad & Relling Tegnekontor, modell formgiven 1947.

Fanerat med mahogny. Längd 182 cm. Bredd 45 cm. Höjd 177 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
INGMAR RELLING, 2 st dagbäddar/soffor samt bord, "Svane", ur Svane-serien, Ekornes Fabrikker A/S, Norge, omkring 1970.

Ek och ekfaner. Soffor med uppfällbara sitsar med bakomvarande förvaring, en med lös bordsskiva vid gavel. Klädsel i rutmönstrad och grön textil. Bord med avtagbar hylldel. Soffors längd 190 cm. Bordets mått 70 x 70 x 73 cm.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PETER OPSVIK, fåtölj, "Garden", Stokke Fabriker AB, Norge, produktionsstart 1985.

Stomme i svartlackerat trä. Fotplatta med nålfiltsmatta. Sits och ryggbollar klädda med ullblandning. Fotplattans diameter ca 105 cm. Sitthöjd ca 110 cm. Total höjd ca 180 cm.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEIN GUSRUD, sittpall, "Balans Active
 Jr", Håga, modell formgiven 1979.

SVEIN GUSRUD, sittpall, "Balans Active Jr", Håga, modell formgiven 1979.

Kromad metall. Konstmocka. Etikettmärkt. Total höjd 55 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TORSTEIN NILSEN, ett par stolar, "Totem", Møremøbler, i produktion från 1983.

Lackerad ekstommar. Sitsar klädda med tyg. Sitthöjd 46 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TORBJØRN AFDAL, gungstol/fåtölj, "Lincoln", Karl Sørlie & Sønner, 1960/70-tal.

Skinnklädsel. Ben i palisander. Sitthöjd ca 38/33 cm.

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORBJØRN AFDAL, fåtölj, "Hunter", Stranda industri för Bruksbo, Norge, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mörkbetsad ek. UNderspänning i canvas. Dyna klädd med läder. Sitthöjd 36/32 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALF STURE, sidobord, Hiorth og Østlyngen, 1950-talets början.

Skiva i delvis fanerad palisander. Ben i mörkbetsat trä. Etikettmärkt. Diameter 54 cm. Total höjd 63 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDREAS AASHEIM, 2 bokhyllor samt skåp A. Huseby & Co A/S, 1930-tal.

Hyllor fanerade med mahogny. Lackerade ben. Längd 115 cm. Bredd 29 cm. Höjd 86 cm. Skåp fanerat med mahogny och citronträ. Plakettmärkt. Senare elektrifiering. Längd 120 cm. Bredd 44 cm. Höjd 150,5 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
25 000 SEK

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TERJE MEYER, stol, modell formgiven ca 1968.

Papp. Sitthöjd 43 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRICKBORD, troligen modell "Tixi" av Bendt Winge, Aase Möbler, Norge, 1950-tal.

Fanerat med teak. Hänklar i gulmetall. Fällbara ben. Etikettmärkt. Längd 67 cm, bredd 39 cm, höjd 49,5 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FOTPALL, Lillehammer, Norge, omkring 1900-talets mitt.

Vitmålad med klädd sits. Längd r45, bredd 45, höjd ca 44 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EDVIN HELSETH, ett par karmstolar, "313" ur Trybo-serien, producerade av Trybo och Strange Bruk.

Furu. Sitthöjd 43 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FREDRIK KAYSER, ett par fåtöljer, modell 599, Vatne Møbler, 1960/70-tal.

Stommar i palisander. Dynor klädda med tyg. Märkta. Sitthöjd 39 cm. x

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TERJE MEYER, 3 st moduler, 2000-tal.

Avtagbar klädsel i tyg. Sitthöjd fåtöljer 33/30 cm. Höjd puff 45 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TORMOD ALNÆS, 3 st fåtöljer, "Trega", Sørliemøbler, 1900-talets andra hälft.

Stommar i mörkbetsad bok med kopplade ben. Läderklädda dynor med knapphäftning.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIGURD RESELL & CATO MANSRUD, stol, "Irafas", Anders Grasaasen's Fabrikker, ca 1965.

Blankkromad stomme. Canvasklädsel. Sitthöjd 37/32 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOHN TEXMON, skrivbord, "Ola-pulten",  Blindheim Møbelfabrikk, i produktion från ca 1957.

Fanerat med teak, delvis svartmålat. Tre lådor i sarg. Bredd 104 cm, djup 56 cm, höjd 99 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
EDVIN HELSETH, slagbord, "Fureka", Stange Bruk, formgiven ca 1970.

Furu. Två slag. Längd 60+120+60 cm. Bredd 90 cm. Höjd 73 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KASPAR BJØRKAVÅG, fåtölj, "Studo", Samfa – Vaagen Møbel, Breivik Møbelfabrikk og Stordal Trevare, ca.

Lackerad stomme. Dynor klädda med tyg. Sitthöjd 36/31 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIGURD RESELL, soffa "125", Vatne Møbler AS, Norge, 1900-talets andra hälft.

Läderklädd. Lösa dynor i rygg och sits. Längd ca 220 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIGURD RESELL, fåtölj "125", Vatne Møbler AS, Norge, 1900-talets andra hälft.

Läderklädd. Lösa dynor i rygg och sits.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SIDEBOARD, 1950/60-tal.

SIDEBOARD, 1950/60-tal.

Fanerad med teak. Fem lådor samt samt ett par skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning. Bredd 190, djup 43, höjd 78 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKRIVBORD, jugend, tidigt 1900-tal.

Vitmålat. Fem lådor. Bredd 119, djup 63, höjd 77 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TRÄDGÅRDSSOFFA, 1900-tal.

TRÄDGÅRDSSOFFA, 1900-tal.

Grönlackerat gjutjärn. Genombruten rygg med dekor i form av ormbunkar. Sits av målade träribbor. Längd 148 cm. Sitthöjd 43 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, 1800-talets andra hälft.

Målat. En låda i sarg. Svarvade ben. Längd 64, bredd 49, höjd 74 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÄNK, 1800-talets andra hälft.

Målad. Låda. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Bredd 94, djup 40, höjd 121 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FÅTÖLJ, Sverige, omkring 1900-talets mitt.

Fast stoppad rygg, lös plymå i sits. Sitthöjd ca 39 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CARL MALMSTEN, slagbord, "Vapensmeden".

Skivor fanerade med teak. Grålackerad benställning. Längd 19-130, bredd 77, höjd 75 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer, ett par, "Karin".

Lösa dynor med häftad skinnkläadsel. Stomme av förkromad metall. Sitthöjd 38 cm.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GUNGSTOL, Thonet-typ, 1900-talets första hälft.

Stomme av svartlackerat böjträ. Sits och ryggbricka av rotting. Sitthöjd 45 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.

Målad. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 86, djup 47, höjd 80 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt.

Målad. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 101, djup 54, höjd 81 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TRÄDGÅRDSSOFFA, 1900-talets första hälft.

Gavlar av målat gjutjärn. Rygg och sits med träribbor. Sitthöjd ca 46 cm. Längd 158 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, "Skopa", Olle Gjerlöv-Knudsen och Torben Lind för Ikea, modellen formgiven 1974.

Plast. Rundad form. Lösa plymåer. Höjd 60 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SEKRETÄR, 1900-talets andra hälft.

Kamfer. Skuren dekor av figurscener. Nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. Två lådor. Kopplad benställning. Bredd 99, djup 46, höjd 107 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.

Fanerad med mahogny. Rektangulär samt avtagbar skiva. Längd ca 100, bredd ca 100, höjd ca 50 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARL-AXEL ANDERSSON, gungstol, "Isabella", Gemla, 1900-talets mitt.

Målad. Spjälad rygg. Lös stoppad sits. Lös nackkudde. Sitthöjd ca 42 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BØRGE MOGENSEN, MATBORD, Shaker Modell C18, 1900-talets andra hälft.

Skiva av ek, benställning av körsbär. Längd 160. Bredd 81,5. Höjd 70,5 cm.

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft.

Stomme av teak. Genombruten rygg. Fast stoppad sits. Klädsel av konstskinn. Sitthöjd ca 43 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFA, Howard-modell, 2000-tal.

Lösa plymåer i rygg och sits. Sitthöjd ca 40. Längd 210 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtöljer, ett par, "Ulfåsa", AB OH Sjögren, Tranås, 1900-talets andra hälft.

Stomme av björk. Lösa plymåer i rygg och sits. Sitthöjd ca 43 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYRÅ, 1960-tal.

BYRÅ, 1960-tal.

Teakfanérad med sju lådvarv. Längd 74, bredd 39, höjd 116 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNILLA ALLARD, SOFFA, "Chicago", Lammhults.

Kromad benställning. Stoppad och klädd med textil. etikettmärkt. Längd ca 160 cm. Sitthöjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HERRBYRÅ, Nyrenässans, 1800-talets andra hälft.

Fanerad med valnöt. Bredd ca 85, djup ca 51, höjd ca 140 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK