Möbler

I Bukowskis möbelsortiment ryms bord, stolar, salongsmöbler, byråar, soffor och mycket mer. Här erbjuds möbler från alla olika tidsepoker och från flera av de mest framstående formgivarna så som Hans J Wegner, Børge Mogensen, Josef Frank, Carl Malmsten och Arne Jacobsen. Samlingsnamnet sträcker sig från 1600-talet och fram till idag, med stilar som bland annat allmoge, barock, rokoko, nyklassicism, jugend, funktionalism och minimalism. Det är en konst att köpa stilsäkra och prisvärda möbler, men ett råd är att utgå från föremål som ligger dig varmt om hjärtat. I dagens slit-och-slängsamhälle kan ett köp på auktionsmarknaden både gynna dig och miljön då objektet i sig redan har ett andrahandsvärde. Inred ditt hem med stilsäkra designklassiker eller antika fynd.

SKÄNK / SERVERINGSBÄNK, Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Skänken är fanerad med mahogny samt delvis med skuren dekor. Uppfällbart lock med två underliggande hyllor. Två dörrar. Bredd 144, djup 58, höjd 111 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 8 st, senempire, 1800-talets mitt.

Åtta stolar av betsad björk med skuren dekor. Sabelben bak, svarvade ben fram. Klädda och stoppade sitsar. Sitthöjd 45, höjd 86 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DAMARBETSBORD, sengustavianskt, omkring år 1800.

Bord fanerat med mahogny. Sargen med låda, sidorna med utdragbara ljusbrickor. Beslag av mässing. Längd 60, bredd 44,5, höjd 70 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TRÄDGÅRDSSTOLAR, 4 st, 1900-talets mitt.

Stomme av järn. Målade. Sitthöjd 50, höjd 88 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ERIK LUND, stolar, 6 st, Swedish Grace, Stockholm ca 1926.

Betsad bok, rygg med svagt svängda horisontella spjälor, profilerade framben, stoppad fast sits. Höjd 79 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CHIFFONJÉ, empire, Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft.

Fanerad med mahogny. Nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. Fyra lådor. Bronserade tassfötter. Beslag av mässing. Bredd 124,5, djup 53,5, höjd 133 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KANAPÉ, 1800-talets andra hälft.

Fast stoppad rygg och sits. Svarvade ben. Delvis snurrbar. Längd 178, sitthjöd ca 44 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÅP, Louis Seize, omkring år 1800.

Tudelat. Målat. Överdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel med tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 152, djup 56, höjd 196 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOHANNES ANDERSEN, soffgrupp, 3 delar, "Capri", Trensum Möbelfabrik, 1960-tal.

Soffgrupp bestående av tresistssoffa och två fåtöljer. Helstoppade med tygklädsel i olika färger, lösa sittdynor och resårsits. Ben av stål fanerat med teak. Fåtöljerna snurrbara. Längd 90-250, höjd 70, sitthöjd 38 cm.

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
STOL, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), gustaviansk. En senare kopia medföljer.

Vitmålade. Snidad dekor av pärlstav, blommor och blad. Signerad IMS. Sitthöjd 42, höjd 91 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, stolar 4 st, "Plastic chair", Vitra.

Fyra "Plastic chairs" av Charles & Ray Eames på kromat stålunderrede. Etikettmärkta och stämplade. Sitthöjd 41, bredd 54 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, Swedish Modern, 1950-tal.

Soffbord med skiva fanerad med organisk intarsiadekor av metall. Ben av mörkbetsat trä med metallskoningar. Längd 107, bredd 52, höjd 43 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HANS J WEGNER, soffbord, Andreas Tuck, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Ek. Brännmärkt. Längd 130. Bredd 60. Höjd 47,5 cm.

Aktuellt bud 3 790 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOCKBORD, England, 1700-tal.

BOCKBORD, England, 1700-tal.

Betsad ek. Längd 210. Bredd 78. Height 76 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SÄNGSTOMME, Biedermeier, omkring 1800-talets mitt.

Fanerad sängstomme med dekor av nygotiskt spjälverk i gavlarna. Längd ca 210, bredd ca 97, höjd 102 cm. Bäddmått 190 x 90 cm. Sänghimmel medföljer.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEF FRANK, toalettbord, för Firma Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft.

Bord av mahogny med tre lådor samt skåp, beslag av mässing. Bredd 134, djup 45, höjd 72 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FÄLLBORD, tidigt 1800-tal.

FÄLLBORD, tidigt 1800-tal.

Bord med skiva fanerad med alrot på tredelad svärtad pelarfot. Diameter ca 87, höjd ca 70 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TABURETTER, ett par, Sengustavianska, omkring år 1800.

Målade taburetter med skuren dekor och dekor av pastellage. Fast stoppad sits. Sitthöjd ca 49 cm vardera.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HÖRNSKÅP, två stycken, 1800-tal.

Skåp av betsad furu, med enkla dörrar och bakomliggande hylla. Bredd 85 respektive 87, djup 56 respektive 58, höjd 96 respektive 95 cm vardera. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.

Målade karmstolar med skuren dekor. Fas stoppad sits, rygg och armlän. Sitthöjd ca 47, höjd 90 cm vardera.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
15 000 SEK
CARL MALMSTEN, matgrupp, 17 delar, "Herrgården", för Bodafors, 1960-tal. 4 iläggsskivor medföljer.

Bestående av 8 karmstolar, 8 stolar, matbord med 4 iläggsskivor. Flertalet delar brännstämplade och daterade i början av 1960-talet. Målade, stolarna med lösa sitsar, sitthöjd ca 46. Utdragbart bord med stödben, längd (130+55+55+55+55) totalt 350, bredd 130, höjd 73 cm.

Aktuellt bud 9 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BÄNK, Nyrenässans, 1800-talets slut.

Bänk med skuren dekor och fast stoppad sits. Trissor. Längd 112, bredd 62, höjd 51 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, "Side by side", Bolia, 2000-tal.

Fanerat med valnöt. En låda samt ett skåp. Bredd 147 cm, djup 32 cm, höjd 74-108 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, tre delar, 1800-tal.

MATBORD, tre delar, 1800-tal.

Bestående av ett par så kallade månbord samt ett slagbord. Längd ca (68+44+68+60+60) totalt ca 300, bredd 117, höjd 75 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HALDOR VIK & INGMAR RELLING, dagbädd, "Svane", Svane, Norge, 1960-tal.

Ek. Lös stoppad madrass, en ände med löstagbart hyllplan. Två lösa ryggdynor. Längd 190 resp 155, bredd 75, sitthöjd 43, höjd 77 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DAVID ROSÉN, soffbord, ur Triva Dura-serien, Nordiska Kompaniet. 1960-tal.

Bord med stomme av teak och emaljerad skiva. Plakettmärkt. Skivan signerad P. Törneman och daterad -63. Längd 136, bredd 56, höjd 53 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, Amsterdamskolan, Holland, 1920-tal.

Fanerad med ek. Nedtill med skåpsdörrar och bakomliggande hyllplan samt lådor. Mitt del med glas. Bredd 135, djup 45, höjd 104 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SÄNGBORD, 1900-talets mitt.

SÄNGBORD, 1900-talets mitt.

Fanerade med björk. Stomme av kromad metall. Skåpsdörr med bakomliggande hyllplan. Bredd 44, djup 40, höjd 59 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, Skaraborgs Möbelindustri, Tibro, 1950/60-tal.

Fanerat med palisander. Längd 138, djup 90, höjd 72 cm. Två iläggssskivor á 60 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, "Sting", Brunstad, Norge.

Fast stoppad rygg, lös plymå i sits. Kromad benställning. Snurrbar. Sitthöjd ca 43, höjd 77, bredd 75, djup 65 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer, ett par, "Eva", Dux, 1900-talets andra hälft.

Svartlackerade stommar i skiktlimmad bok. Bordeaux-färgad skinnklädsel. Märkta. Sitshöjd 40/34 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BOKSKÅP nyrenässans omkring 1900.

Fanerat med valnöt samt svärtade detaljer, uppsvängt krön, front med två glasade dörrar, nedtill två dörrar, lösa hyllplan, längd 111, bredd 50, höjd ca 225 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LE CORBUSIER, snurrfåtölj "LC7" Cassina 1900-talets senare del.

Stomme av förkromad metall, sits och rygg/armstöd klädda med svart skinn, märkt i godset samt numrerad 12586, sitthöjd ca 49 cm

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
DAVID ROSÉN, skrivbord med klaffar, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.

Fanerat med mahogny. Två lådor i sargen med draghandtag av mässing. Skyltmärkt NK samt med ritningsnummer R590026-2 6 49. Längd 132, bredd 79,5, höjd 75, total längd 200 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
JOHANNES ANDERSEN, 8+2 stolar, för Uldum Møbler Denmark.

Stomme jakaranda. 8 stolar samt 2 karmstolar. Sits och rygg klädd skinn. Sitthöjd 44 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ARNE VODDER, soffa, Ivan Schlechter, 1900-talets mitt.

Ben av jakaranda. Klädd med svart original läder. 3-sits. Längd 174 cm. Sitthöjd ca 37

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
SOFFA OCH FÅTÖLJ, 1960/70-tal.

Lösa stoppade dynor klädda i rödbrunt läder. Soffans längd 159, djup 82, sitthöjd c:a 37 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SKÅP / SIDEBOARD, Kina, 1900-tal.

Två lådor samt dubbeldörrar med beslag i patinerad mässing. Rödlackerat. Längd 95 cm. Djup 43 cm. höjd 85 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VICO MAGISTRETTI, soffa, "Maralunga", Cassina, Italien, 1970-tal.

Tvåsits, klädd med smalrandigt plysch, uppfällbar rygg, lösa sittdynor, längd ca 165 cm, sitthöjd ca 40 cm, rygghöjd 70 - 100 cm, djup ca 80 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORD, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt.

Rund skiva med raka kannelerade ben. Diameter 100 cm. Höjd 77 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, jugend.

SÄNGBORD, ett par, jugend.

Stomme i trä. Fanerad i olika träslag samt intarsia dekor. Infälld stenskiva. Front med låda samt dörr. Längd 42 cm. Djup 33 cm. Höjd 82 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL biedermeier 1800-talets mitt.

Fanerad med lönn, profilerat krön, konkav ram, 123 x 72 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn.

TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn.

Svartmålad. Balusterformad med utvikt mynning, Kvadratisk fot. Höjd ca 77, diameter 60 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD, allmoge, omkring 1900.

BORD, allmoge, omkring 1900.

Målat. Bredd 89. Djup 41. Höjd 68 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LÄKARSKÅP, 1900-talets andra hälft.

Stomme i metall. Front med dörr. Längd 60 cm. Djup 44 cm. Höjd 170 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 6 st, 1900-talets mitt.

Stomme i betsat trä. Sitthöjd 44 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, Fritz Hansen.

SOFFBORD, Fritz Hansen.

Rektangulär askfanerad skiva på spännben i bok. Längd 120, bredd 60, höjd 53 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA OCH STOLAR ett par, gustavianska provinsarbeten, tidigt 1800-tal.

Målade och bronserade. Soffan har genombruten rygg och skuren dekor, fast stoppad sits. Sitthöjd ca 43, längd 195 cm. Stolarna är målade och bronserade med genombruten rygg. Lös stoppad sits. Sitthöjd ca 47 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, gustavianska, omkring år 1800.

Målade karmstolar med skuren dekor. Fast stoppade sitsar, ryggar och armlän. Sitthöjd ca 50, höjd ca 94 cm vardera.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KONSOLBORD, 1800-talets första hälft.

Delvis förgyllt samt bronserat. Bredd 88. Djup 42. Hjöd 75 cm.Imitationsmålad skiva.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, klaffbord, modell 1333, Firma Svenskt Tenn.

Ett sidobord i mahogny från Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Svängd form, svarvade ben. Kopplad benställning. Längd 80 (127 cm), bredd 40 cm, höjd 56 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, Sverige, sannolikt 1800-tal.

Målat gjutjärn. På livet blomsterfestoner flankerande monogram under kunglig krona: HERS (Hedvig Eleonora Regina Sveciae). Längd 88, bredd 59, höjd 51 cm.

Aktuellt bud 5 100 SEK
Utropspris
12 000 SEK
TOM DIXON, stol, "S-Chair", Cappellini, Italien.

Röd filtklädsel, metallstomme. Foten märkt Cappellini. Sitthöjd 45, höjd 88 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, 5 st, gustavianska, Lindome, 1700-talets slut.

Sk skrattstolar. Målade. Genombruten rygg, fast stoppad sits. Sarg med skuren dekor av pärlbård och fleuroner. Sitthöjd ca 43 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKRIVBORD, Louis XV-stil, Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Skrivbord fanerat med valnöt samt med beslag av förgylld brons. Sargen med tre lådor. Skinnklädd skiva med präglad bård. Längd 165, bredd 87, höjd 79 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
LÅDFACK, 1800-talets första hälft.

Furu. Nio lådor. Bredd 117. Djup 66. Höjd 85 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, "Fabiola", Bröderna Andersson.

Stomme av teak. Fast stoppad rygg, lös plymå i sits. Märkta med plakett. Sitthöjd ca 43 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Sverige, 1970-tal.

Fåtöljer med kromade metallstommar. Sits och rygg med lösa dynor. Fast stoppade armlän. På hjul. Sitthöjd ca 40, höjd 71 cm vardera.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
MATBORD, Gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.

Målat. Sarg med räfflad dekor och fleuroner. Två iläggsskivor à 48 cm vardera. Längd 140. Bredd 100. Höjd 74,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅP, omkring 1900-talets mitt.

Skåp fanerat med alm, två dörrar och bakomliggande hylla. Bredd 80, djup 35, höjd 65 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
CHIFFONJÉ, 1800-talets andra hälft.

Målad. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. En låda över samt tre lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 117. Djup 47. Höjd 135 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.

Fanerat med mahogny, beslag av mässing. Dörrpar med bakomliggande lådor och hyllplan. Kannelerade ben. Bredd 97. Djup 48. Höjd 128 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFA SAMT FÅTÖLJ, gripsholmsmodell, 1900-talets andra hälft.

Målad stomme. Lösa plymåer i rygg och sits. Klädda armlän. Klädsel "Folklore" från Jobs handtryck. Soffans längd 135 cm, sitthöjd 43 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, 1800-talets andra hälft.

Tudelat. Skåpet är fanerat med mahogny. Överdel med glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan samt sex lådor. Underdel med låda och nedfällbar front, med bakomliggande skrivinredning. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 107, djup 51, höjd 185 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, Rokoko, 1700-talets slut.

Skåp av furu. Delbart i fyra delar. Dörrpar med bakomliggande hyllor och skedhylla. Underdel med fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd ca 125, djup ca 59, höjd ca 211 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SMINKBORD och SPEGEL, gustaviansk stil, 1930/40-tal.

Målat. Bord med två lådor. Spegelns mått 100x52 cm. Bordets bredd 110, djup 50, höjd 70 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅP, möjligen Tyskland / Österrike, 1700-talets andra hälft.

Målat skåp med figurscener på dörrarna. Underliggande låda. Bredd 146, djup 65, höjd 206 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OTTO SCHULZ, serveringsvagn, "Bosaik", Boet, 1940-tal.

Serveringsvagn med stomme av alm och skiva av så kallad "bosaik". På trissor. Längd 79, bredd 44, höjd 53 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, troligen England eller Skottland, 1800-talets första hälft.

Tvådelat skåp fanerat med mahogny, underdel med fyra lådor, överdel med dörrpar och bakomliggande lådor. Bredd 122, djup 58, höjd 215 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
BOCKBORD, modern tillverkning.

Målat bockbord, längd 330, bredd 72, höjd 77 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, 10 stycken, gustaviansk stil, 1900-talets slut.

Bestående av 8 stolar och 2 karmstolar, målade och med sköldformade ryggar. Lösa stoppade sitsar. Sitthöjd ca 50, höjd 91-93 cm vardera.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MARKKU PAKKANEN, fåtöljer, ett par, "Harlekiini", Asko, sent 1900-tal.

Stomme av betsat lövträ. Fast stoppad sits. Sitthöjd 44, höjd 90, bredd 65, djup 70 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.

Soffa med målad och skuren dekor. Fast stoppad sits, rygg och gavlar. Längd 183, bredd 73, sitthöjd ca 43, höjd 90 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÖRGE LINDAU, stolar, 4 st, "Oblado", Blå Station, 1900-talets senare del.

Skiktlimmad björk med läderklädd sits och rygg. På benställning av stål. Sitthöjd ca 47, höjd 84 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Swedish Modern, 1930/40-tal.

Fast stoppad sits med klädsel i olika nyans. Sitthöjd 45, höjd 74, bredd 80, djup 65 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, rokokostil, tidigt 1900-tal.

Stomme av betsat lövträ. Skuren dekor. Fast stoppad sits och rygg med blommig klädsel. Längd 120, djup 60, sitthöjd 40, höjd 90 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, art deco-stil 1900-talets mitt.

Klädda och stoppade. Sitthöjd 38 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJ, 1940-tal.

FÅTÖLJ, 1940-tal.

Fast stoppad klädsel, ryggstöd med knappar. Bredd 72 cm. Sitthöjd 42 cm. Total höjd 87 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
300 EUR
OLOF OTTELIN, MATBORD, "Rondo", Kervo Snickerifabrik, Stockmann, 1970/80-tal.

Utdragbart bord med 1 st iläggskiva à 60 cm. Diameter 125 cm, höjd 74 cm. Totallängd utdraget 185 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
SOFFA, gustaviansk, 1800-talets början.

Målad, skuren dekor. Fast stoppad rygg, lösa plymåer i sits. Längd 280 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BOKSKÅP, nyrenässans. 1800-talets slut.

Bl a valnöt. Tudelat. Överdel med vitrin, nederdel med låda och hyllor bakom dörrar. Bredd 92, djup 50, höjd 220 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KLÄDHÄNGARE, omkring 1900.

KLÄDHÄNGARE, omkring 1900.

EK. Golvmodell. Bredd 110, djup 40, höjd 210.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BIBLIOTEKSSTEGE, 1900-talets senare del.

Mahogny och läder. Höjd 62 cm, tot 116 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, empirstil. 1900-talets början.

Skuren dekor, dekor av olika träslag. Höjd 197, bredd 16, längd 100 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄNGBORD / SIDOBORD, ett par, engelsk stil, 1900-talets mitt / senare del.

Mahogny med detaljer i mässing. Två utdragsskivor vardera. Höjd 56 cm, 40 x 40 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KURT ØSTERVIG, barskåp, Danmark, 1960-tal. CITES-intyg medföljer.

Fanerat med riopalisander. Jalusidörrar, hyllinredning. Invändigt klätt med spegelglas, frostat rutmönster. Belysning. Två utdragsskivor klädda med svart laminat. Bredd 120, djup 45, höjd 116 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 14 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
SOFFBORD,  Söwe Konst, 2000.

SOFFBORD, Söwe Konst, 2000.

Alm. Längd 160 cm. Bredd 120 cm. Höjd 55 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, 1900-TAL.

SPEGEL, 1900-TAL.

Bronserad ram. Fasettslipat spegelglas. 107x90 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
COCKTAILVAGN / BARVAGN tillskriven Cesare Lacca, Italien 1950-tal.

Glas, mässing och trä. Två löstagbara brickor med löst liggande glasskivor.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL MALMSTEN, CARL MALMSTEN, sideboard, "Herrgården", Bodafors.

Vitlackerat sideboard med tre lådor och två skåp inredda med flyttbara hyllplan. Sideboardet brännmärkt "Bodafors DESIGN CARL MALMSTEN MADE IN SWEDEN". Längd 150, djup 39, höjd 96 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, Onyx, 1900-talets andra hälft.

Spegel med ram i onyx samt mässingsdekor, 80 x 54 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Förgylld och bronserad spegel. Med Stockholms hallstämpel. 94 x 43 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SPEGEL, Sengustaviansk, omkring år 1800.

Spegel med målad, förgylld och bronserad dekor. Avtagbart krön i form av bandrosett. 119 x 64 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HATTHYLLA, 1900-talets mitt.

HATTHYLLA, 1900-talets mitt.

Kromad metall, hylla samt knoppar, vinkelbar spegel. Längd 62, djup 18, höjd 37 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, ett par, Swedish Grace, 1920-tal.

Ett par stolar med svängda ryggbrickor fanerade med palisander. Kopplade, svarvade ben av mörkbetsad björk. Stoppade sitsar med sammetsklädsel fäst med pärlspik. Höjd 82, sitthöjd 43 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
HANS J WEGNER, fåtölj, GE-290, Getama, Danmark.

Ek samt lösa sittdynor med blå textilklädsel. Bär tillverkarens stämpel. Sitthöjd ca 40, bredd 74, höjd 72, djup 75 cm.

Aktuellt bud 7 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGEL, Fröseke, Nybro, 1950-tal.

Ram i flätad bast. Höjd 56 cm, bredd 43 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, Swedish Modern, 1940-tal.

Spegel med ram i bok i organisk form. 75 x 54 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANS J. WEGNER, soffbord "CH 008", Carl Hansen.

Ett svartlackerat CH 0008 soffbord från Hans J Wegner. Diameter 78, höjd 48 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, omkring 1900.

BYRÅ, omkring 1900.

Målad byrå av furu med fem lådor. Svaravad dekor. Bredd 97, djup 49,5, höjd 115 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK