Möbler

När du möblerar ditt hem så gör det med kärlek och med föremål du genuint älskar. Om du införskaffar dig möbler som ligger dig varmt om hjärtat kommer ditt hem att hålla över tid och besegra de allra flesta trenderna. För det är en konst att både köpa stilsäkra och prisvärda möbler då samlingsnamnet sträcker sig från 1600-talet och fram till idag. Under dessa århundraden har allmoge, barock, rokoko, nyklassicism, Gustavianskt, jugend, funkis, Bauhaus, minimalism med flera, alla fått varit de mest nydanande inom sin tid, och anpassade efter rådande samhällsideal. Inred ditt hem med stilsäkra designklassiker eller antika fynd – oavsett vad du letar efter så har vi möbler från alla olika tidsepoker och från flera av de mest framstående varumärkena och formgivarna.

TORD BJÖRKLUND, karmstolar, ett par, "Klinte", för IKEA, 1900-talets slut.

Stomme av förkromat stålrör. Sits, rygg och armlän av brunt läder. Sitthöjd 38, höjd 74, bredd 68, djup 60 cm

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKRIVBORD, nyrenässans, omkring år 1900.

Fanerat med valnöt. Fem lådor, beslag av mässing. Svarvade ben. Bredd 107. Djup 58,5. Höjd 76 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 602 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Rokoko.

Fanerad med jakaranda med flera träslag. Beslag av mässing. Skiva av kalksten. Tre lådor. Signerad på översta lådkanten GFT. Bredd 118, djup 60, höjd 84 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 21 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Chesterfieldmodell, 1900-talets första hälft.

Fast djuphäftad läderklädsel. Bredd ca 98 cm, sitthöjd ca 40 cm, total höjd ca 70 cm.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BÖRJE LINDAU & BO LINDEKRANTZ Regissörstolar, ett par, "X75-2", Lammhults, 1900-talets andra hälft.

Stomme i kromat stålrör. Klädsel i brunt läder. Ihopfällbara. Sitthöjd ca 45, höjd 80, bredd 53, djup 46 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing. Hyllplan med glasskivor. Nedre hyllplanet med flaskställ. Längd 70 cm, bredd 43 cm, höjd 70 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOKHYLLA, 1900-talets första hälft.

Fanerad med valnöt. Bredd 174. Djup 28,5. Höjd 100,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOKHYLLA, Möbelbolaget Tranås, 1940-tal.

Fanerad med alm. Svängd front. Överdel med hyllplan, nedtill med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Etikettmärkt. Bredd 100. Djup 70. Höjd 150,5 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
SOFFA, OPE-möbler, 1900-talets andra hälft.

Lösa dynor med blixtlås i sits och rygg, knapphäftad läderklädsel. På ben av teak. Längd 186 cm, sitthöjd 42 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOKHYLLOR, 2 st, Bertil Fridhagen, Bodafors, 1900-talets andra hälft.

Svärtade gavlar och teakfaner. Överdel med hyllplan. Nedtill med skjutbara dörrar och bakomliggande hyllplan. Bredd 80. Djup 40. Höjd 164 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKRIVBORDSSTOL, engelsk stil, 1900-talets andra hälft.

Mörkbetsat lövträ med läderklädsel. Rygg med balustrad. Fyrdelad fot på hjultrissor. Snurrbar. Bredd 61 cm, sitthöjd ca 46 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOKSNURRA, 1900-talets första hälft.

Mahognyfanerat. Delvis spjälad. Snurrbar. Mått 48 x 47 x 131 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TORD BJÖRKLUND, vilostol, "Skye", IKEA, 1980/90-tal.

Kromad benställning. Klädsel av brunt läder. Sitthöjd ca 30, längd 170 cm, höjd 95 cm, bredd 55 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Aktuellt bud 4 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SALONGSBORD, med skiva från Kalmar Fajans, bemålad av John Sjöstrand, 1900-talets första hälft.

Mahogny. Rund form. Kannelerade och nedåt avsmalnande ben, kopplade med underliggande hyllplan. Skiva med målad dekor i form av landskap. Signerad och daterad "John Sjöstrand 1930". Diameter 58, höjd 64

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 4 st, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark, 1980-tal.

Skiktlimmad bok. Underrede av förkromad metall. Sitthöjd 42 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, jugend, tidigt 1900-tal.

Fanerade med björk. En låda och en skåpdel vardera. Stenskivor. Längd 38 cm, bredd 47 cm, höjd 82 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, 1900-talets andra hälft.

Fanerat med teak. Tio lådor. Bredd 165. Djup 62,5. Höjd 75 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALVAR AALTO,  vikskärm, Artek, Finland, 1900-talets andra hälft.

Vitmålad. Höjd 180 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SKÅP, 1800-tal.

SKÅP, 1800-tal.

Målat. Hyllinredning. Bredd 104, djup 43, höjd 117 cm

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MONTERSKÅP, Åtvidaberg, 1900-talets första hälft.

Ek. Tredelad. Tre uppfällbara glasade luckor med bakomliggande förvaring. Märkt. Bredd 87. Djup 40,5. Höjd 155 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, sängbord, snickarmästare Stefan Olsson, Gotland.

Brännmärkt. Björk. Längd 50, bredd 35, höjd 48,5 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKRIVBORD, nyrenässans, 1800-talets slut.

Ek och ekfaner. Skuren dekor av bl a lejonmaskaroner. Två lådor i sarg. Bredd 119. Djup 58. Höjd 75 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SÄNGRAM och SÄNGBORD, Grange, Frankrike, 1900-talets andra hälft.

Grönbetsad körsbär. Bäddmått 90 x 200 cm. Sängbordets bredd 41. Djup 34. Höjd 72 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Stomme av mässing. En skiva fanerad med mahogny samt en fanerad glas. Flaskställ. Längd 73, bredd 43, höjd 73 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TOILETTEBORD, 1900-talets mitt.

Fanerat med mahogny. Lös glasskiva. Dörr med bakomliggande förvaring. Fyra lådor. Beslag av metall. Bredd 119. Djup 44. Höjd 71 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
VITRINSKÅP, jugend, 1900-talets början.

Fanerat med mahogny, intarsia dekor. Blyinfattade glas. Bredd 79, djup 38, höjd 157 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
WILKHAHN, kontorsstol, Västtyskland, 1960/70-tal.

Etikettmärkt. Underrede av förkromad metall. Klädd med svart skinn. Snurrbar. På hjul. Sitthöjd 51. Bredd 67. Djup 54. Höjd 95 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 800 SEK
FÅTÖLJ, möjligen Wincrantz, 1950-tal.

Helstoppad med tygklädsel. Lös sittdyna och resårsits. Benställning av ek. Sitthöjd 35 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, empirestil, 1900-talets första hälft.

Förgylld och bronserad. Dekor av "sunburst" och bladverk. 105 x 54 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.

Målade och bronserade. Spjälad rygg. Fast stoppad sits. Kopplade ben. Sitthöjd ca 50 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TUNNA, koppar, 1800-tal.

TUNNA, koppar, 1800-tal.

Randdekor. Hänklar av mässing. Diameter 48, höjd 46 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅP, senbarock, 1700-tal.

SKÅP, senbarock, 1700-tal.

Tudelat. Målat. Dörrpar med bakomliggande hyllplan, skedhylla samt lådor. Underdel, tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 144, djup 55, höjd 204 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 9 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
PIGTITTARE, 1800-talets första hälft.

Fanerad med mahogny. Detaljer av mässing. Tre lådor. Vippbar spegel. Bredd 30,5, djup 24, höjd 42 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJER ett par, 1900-talets första hälft.

Stomme av ek med skuren dekor. Textilklädsel. Sitthöjd 34, bredd 73 cm

Aktuellt bud 1 701 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, rokokostil, 1900-talets första hälft.

Betsat lövträ, skuren dekor. Fast stoppad rygg, lös dyna i sits. Sitthöjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KISTA, allmoge, Bjuråker, Hälsingland, 1800-tal.

Målad i rött och blått. Blomsterdekor. Längd 88 cm, bredd 49 cm, höjd 49 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.

Teak samt teakfaner. Två utdragbara skivor à 37 cm vardera. Längd 100, bredd 60, höjd 60 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 4 st, Danmark, 1960-tal.

Palisander. Klädd och stoppad sits och ryggbricka. Sitthöjd 44 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1900-talets andra hälft.

Stomme i böjträ. Sits och rygg i brunt läder. Sitthöjd 29-37, höjd 65 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VATTENTUNNA, koppar, sent 1800-tal.

Uppfällbart lock med bakomliggande förvaring. Bärhandtag av mässing i form av lejonmaskaroner. Diameter ca 45, höjd 57 cm.

Aktuellt bud 854 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BANKETTSOFFA, gustaviansk provins, 1700-talets slut.

Bemålad och bronserad, spjälade sidor, runda ben. Längd 186, djup 75, höjd 86 cm. Sitthöjd 42 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
MATBORD, Danmark, 1960-tal.

MATBORD, Danmark, 1960-tal.

Fanerat med palisander. Holländska utdragsskivor. Stämplat Made in Denmark. Längd 140-250, bredd 90, höjd 74 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FÅTÖLJ, 1900-talets mitt.

FÅTÖLJ, 1900-talets mitt.

Stomme av björk. Rygg och sits av flätad sadelgjord. Sitthöjd 41 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
NIELS OTTO MØLLER, sideboard, Danmark, 1960-tal.

Fanerat med palisander. Skjutdörrar med bakomliggande hyllinredning. Flyttbara hyllpar. Bredd 210. Djup 48. Höjd 80 cm.

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KAI KRISTIANSEN, stolar, 4 st, "Pige", Danmark, 1960-tal.

Palisander. Klädd och stoppad rygg och sits. Sitthöjd 43 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SIDEBOARD, "Ladoga", IKEA, 1960/70-tal.

Fanerat med palisander. Två skjutdörrar med bakomliggande hyllplan. Fyra lådor. Längd 183, djup 42, höjd 77 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SIDEBOARD, 1960/70-tal.

SIDEBOARD, 1960/70-tal.

Fanerat med palisander. Skåpdörrar samt fyra lådor. Bredd 190. Djup 44. Höjd 75 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNI OMANN, sideboard, för Omann Jun Möbelfabrik, Danmark, 1960-tal.

Fanerat med palisander. Skjutdörrar med bakomliggande hyll- och lådinredning. Bredd 200. Djup 45,5. Höjd 110 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
HANS J WEGNER, soffbord, Johannes Hansen, Danmark.

Fanerad med palisander, med stålunderrede, brickmärkt. Mått 160 x 64 cm, höjd 38,5 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VITRINSKÅP, Holland, 1800-tal.

Fanerat med valnöt. Uppsvängt krön. Överdel med glasat dörrplan och bakomliggande hyllplan. Underdel med fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd ca 218, djup 46, höjd 240

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CHIFFONNIER. Empire. Nordeuropa, 1800-talets första hälft.

Fanerad med mahogny samt med flera träslag. Fällbar skrivklaff med bakomliggande lådor, skåp och fack, varav en låda med bläckbehållare och sandströare. Underdel med två dörrar och tre bakomliggande lådor. Överdel med lådknoppar av ben. Beslag av mässing. Bredd 92,5, djup 53, höjd 134,5 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
AXEL LARSSON, pallar, ett par, Funkis, Gemla, 1930-tal.

Stomme av björk. Sits av flätad sadelgjord. Märkta. Sitthöjd ca 42 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPELBORD, 1900-talets början.

SPELBORD, 1900-talets början.

Ek.Utfällbar skiva. Längd 89. Bredd (44+44) 88. Höjd 67-69 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 4 st, 1950/60-tal.

STOLAR, 4 st, 1950/60-tal.

Stomme av teak. Fast stoppad sits klädd med textil. Sitthöjd 44. Bredd 48. Djup 47. Höjd 74 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
VITRINSKÅP, 1900-tal.

VITRINSKÅP, 1900-tal.

Fanerat med valnöt. Glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan av glas. Bredd 118, djup 35, höjd 129 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIDEBOARD, 1900-talets andra hälft.

Fanerat med bland annat bok. Två lådor. Beslag av mässing. Bredd 79. Djup 30. Höjd 58 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BYRÅ, 1900-talets andra hälft.

Fanerad med teak. Fyra lådor. Bredd 75, djup 38, höjd 86 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAMBURMAJOR, AB Rangvald Torkelsson, Skånes Fagerhult, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Sex krokar. Märkt. Höjd ca 180 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, ett par, troligen Chiavari, 1900-talets andra hälft.

Lackerade. Genombruten rygg. Sits av rotting. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BLOMBORD, 1900-talets mitt.

BLOMBORD, 1900-talets mitt.

Lackerad metall. Ett hyllplan av glas. Genombruten dekor. Bredd 100, djup 30, höjd 132 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SATSBORD, 3 delar, 1900-talets andra hälft.

Fanerade med teak. Detaljer av mässing. Längd 45, bredd 41, höjd 44 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALF SVENSSON, sideboard, ett par, Bjästad Snickerifabrik, 1960-tal.

Fanerade med teak. Två skjutbara dörrar med klädda med rotting, bakomliggande hyllplan. Bredd 120, djup 45, höjd 73 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 12 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK

Fanerat med teak. Sex lådor. Bredd 153, djup 46, höjd 72 cm.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FÅTÖLJER, ett par, s.k. Gripsholmsmodell, 1900-talets andra hälft.

Stomme i betsad björk. Löstagbara plymåer. Klädsel av grön textil. Sitthöjd ca 50 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, ett par, Threemen, 1950-/60-tal.

Betsat lövträ. Fast stoppad rygg och sits. Detaljer av mässing. En märkt. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÄNK, 1800-talets andra hälft.

Målad. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. En låda. Bredd 104, djup 40, höjd 109 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, 4 delar, Nathan, England, 1900-talets andra hälft.

Teak och teakfaner. Det större bordet med lös skiva av glas. Diameter 81, höjd 51 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Stomme av teak. Skiva av glas. Ett hyllplan av rotting. Diameter 82, höjd 43 cm.

Aktuellt bud 2 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATGRUPP, 7 delar, bl a AB Karl Andersson & Söner, 1900-talets andra hälft.

Furu. Sex stolar, en stol märkt. Spjälad genombruten rygg. Sitthöjd ca 42 cm. Bordets diameter 130, höjd 70 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS OLSEN, fåtölj, CS Möbler, 1960-tal.

Målade ben av trä. Klädda med svart läder. Lösa plymåer. Sitthjöjd 39. Bredd 91. Djup 80. Höjd 92 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SLAGBORD, G-Plan, 1900-talets andra hälft.

Stomme av teak. Skiva fanerad med teak. Total längd 138, bredd 92, höjd 73 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, 1900-talets andra hälft.

Teak samt teakfaner. Diameter 120, höjd 73 cm. En iläggsskiva à 45,5 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK

Teak och teakfaner. Två hyllplan. På hjul. Längd 99, bredd 46, höjd 42 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, 1900-talets första hälft.

Ek. Svarvad och skuren dekor. Fast stoppad rygg och sits. Kopplade ben. Sitthöjd ca 49 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
SKRIVSTOL, England, 1800-talets andra hälft.

Mahogny. Fast stoppad rygg och sits, klädsel av skinn. Hjultrissor av mässing. Sitthöjd ca 44 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, 5 stycken, Gemla, 1900-talets andra hälft.

Ek. Fast stoppad rygg och sits, klädsel av konstskinn. Etikettmärkta. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FÅTÖLJ SAMT SOFFA, 1900-talets mitt.

Benställning i betsad bok. Soffa med fast stoppad rygg och lösa stoppade sitsar samt fåtölj med fast stoppad rygg och sits samt klädda fast stoppade armlän i grön och grå melerad textil. Sitthöjd 43, soffans längd 153

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, bord, "Superellips", licenstillverkat av Fritz Hansen, 1979.

Skiva fanerad med bok. Spännben av förkromad metall. Längd 150, djup 97, höjd 71 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Fanerat med teak. Två iläggsskivor à 30 cm vardera. Längd 120. Bredd 90. Höjd 74 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, 4 st, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.

Svenska modellen. Målade. Genombruten rygg, skuren dekor. Lös stoppad sits, kopplad benställning. Sitthöjd 45 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIEDESTAL, 1800-tal.

PIEDESTAL, 1800-tal.

Målad och bronserad. Dekor av pastellage i form av bland annat girlander. Diameter 24. Höjd 105 cm.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Målad. En låda samt dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 116, djup 47, höjd 126 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 800 SEK
GÖRAN MALMVALL, 4 delar, karmstolar, 2 st samt soffa och soffbord, 1900-talets andra hälft.

Soffa och karmstolar målade. Lösa plymåer klädda med textil. Sitthöjd 44. Bredd 59-120. Djup 50. Höjd 86 cm. Bord av furu. Längd 80. Bredd 49. Höjd 55 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
KLÄDSKÅP, 1800-talets andra hälft.

Fanerat med mahogny. Dörrpar med bakomliggande klädstång samt krokar. En låda. Löst krön medföljer. Bredd 112, djup 47, höjd 188 cm. Med krön, höjd ca 200 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SATSBORD, tre delar, troligen 1950-tal.

Stomme av bland annat bok. Skivor klädda med kakel. Längd 31-54. Bredd 26-37. Höjd 48-53 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJER, ett par, troligen 1940-tal.

Fast stoppad klädsel. Djuphäftande knappar i rygg. Sitthöjd 40, höjd 70,, bredd 92, djup 80 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
IB KOFOD LARSEN, fåtölj "Kandidaten", 1950-60-tal.

Teak, lösa kuddar klädda i svart konstskinn, sitthöjd 36-42 cm.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, bord, "Superellips", licenstillverkat av Fritz Hansen, 1981.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Fanerat med teak. En fällbar klaff à 40 cm. Längd 120 - 160. Bredd 66. Höjd 73,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PIEDESTALER, ett par, 1800-tal.

Målade och bronserade. Diameter 29. Höjd 82 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ROLAND WILHELMSSON, soffbord, 1900-talets andra hälft.

Furu. Längd 140, djup 50, höjd 36 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIERO LISSONI, stolar 2 + 2 st för Kartell 2000-tal.

Lackerad aluminium och sits samt rygg av perforerad plast, sitthöjd ca 47 cm

Aktuellt bud 2 250 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PARAPLYSTÄLL, 1900-talets mitt.

Stomme i metall. Höjd 45 cm. Diameter 25 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGHYLLA/TALLRIKSHYLLA 1900-tal.

Bemålad, fyra hyllplan samt lådor, längd 83, bredd 23, höjd 113 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1900-talets mitt.

Klädd och stoppad. Sitthöjd ca 40 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATGRUPP, 16 delar, tidigt 1900-tal.

Bord med marmorimiterad bemålning H 78, L 178, B 129 cm. Två iläggsskivor med fällbara kanter. B 60 cm. Ett konsolbord med låda, skuren dekor och bemålat. H 75, L 146, B 48 cm. 10 stolar med skuren dekor och bemålade. Lös stoppad sits. Sitthöjd 46 cm. 4 karmstolar med skuren dekor och bemålad. Lös stoppad sits. Sitt höjd 46 cm.

Aktuellt bud 9 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ARNE NORELL, FÅTÖLJ, "Ari", Norell Möbel AB, modell formgiven 1966.

Blankkromad stomme. Sits klädd med oxblodsfärgat skinn. Sitthöjd ca 33 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SÄNGBORD, 2 st, jugend.

SÄNGBORD, 2 st, jugend.

Marmorskivor, olikfärgade. Front med låda mittparti med hylla. Undertill med skåpdörr. Längd 50 cm. Bredd 40 cm. Höjd 78 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK