Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan, i samband med de ostindiska handelskompaniernas framväxt. 1731 fick Sverige ett eget ostindiskt kompani och två år senare gick den första resan till Kina. Handeln med länderna i öst under 1600- och 1700-talen speglar de överflöd av vackra asiatiska objekt som nått Skandinavien.

CHAPATI KAVLAR, 19 ST, INDIEN. 1900-TAL.

Målade i olika färger. Längd 31 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VASER, porslin, ett par, Kina, modern tillverkning.

Balusterformad. Höjd 45 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft.

Tot höjd 83 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGPLAKETT, porslin, Kina, 1900-tal.

Med dekor av drakar. 42 x 71 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FAT OCH VAS, porslin, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått, med floralmotiv och fåglar. Vas, höjd ca 22,5 cm, Fat, diameter 35,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TERRINFAT, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736- 1795).

Dekor i underglasyrblått av pagodlandskap samt figurer i båt. Längd 37,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1712).

Dekor i famille vertefärger, med motiv av blommor. Diameter 27 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
8 000 - 15 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, kolorerat träsnitt, ostasiatisk.

Figurer vid strandkant. 52 x 86 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BÅLSKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795).

Målad dekor av blomster. Diameter 31. Höjd 13 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TALLRIKAR, 6 st, porslin, Kina, Qing dynastin, Qianlong (1736-1796).

Målad dekor i famille rose-färger. diameter cirka 22,5 cm.

Aktuellt bud 1 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TALLRIKAR 4 st, porslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-1796).

Målad dekor i famille rose-färger. Diameter 22 cm.

Aktuellt bud 1 090 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEKFAT, två stycken, snarlika, porslin, Kina, Qianlong (1736- 1795).

Dekor i underglasyrblått med landskapsmotiv. Längd 34 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TALLRIKAR, 6 stycken, porslin, Kina, Qing dynastin Qianlong (1736-1796) samt Jiaqing (1796-1820).

Dekor i underglasyrblått. Diameter 22,5-23,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOCKURNA, porslin, Kina, omkring 1900.

Dekor i underglasyrblått. Höjd ca 23 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YTTERFODER, porslin. Kina, Kangxi.

Dekor i undrglasyrblått av medaljonger med +-trädgård, och skrivbord. H 17, Ø 23

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PARTI PORSLIN, 4 delar, Qianlong (1736-1795).

Parti i famille rosefärger med floral dekor. 2 tallrikar, skål och underfat. 13,5 - 23 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).

Dekor i famille rosefärger, med motiv av scener från "xixiangji", diameter 23 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 7 000 SEK
URNA, porslin. Transition, 1600-tal.

Dekor i wucaifärger, med motiv av fåglar och blommor. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Glaserad, med krackleyr, diameter 19 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPELBORD, hardwood, sen Qingdynasti (1644-1912).

Skiva med skuren dekor av drakar bland moln, utfällbara sidor. Sarg med fyra lådor och delvis genombruten dekor av bambu. Skiva klädd med grön filt. Längd 53 cm, bredd 53 cm, höjd 74 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
20 000 SEK
LJUSSTAKE, porslin, Kina, sent 1700-tal.

I form av elefant med dekor i underglasyrblått. Längd 12 cm, höjd 11 cm.

Aktuellt bud 1 555 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VIKSKÄRM, Kina, 1900-tal.

VIKSKÄRM, Kina, 1900-tal.

Svartlackerat trä. Dekor av skuren sten i form av figurscener. Bredd 160. Höjd 182,5 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅLAR, ett par, lackarbete, Kina, tidigt 1900-tal.

Skuren dekor av figurer i landskap samt dekor av drakar på insidan av skålarna. Diameter 19 cm, höjd 8 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FAT, porslin. Troligen sen Qingdynasti med Kangxis sex karaktärers märke.

Dekor i grön emaljfärg på underglasyrblått föreställande femkloade drakar. Diameter 37,5 cm.

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
VAS, porslin, Kanton, Kina, 1800-talets andra hälft.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av växter och figurscener. Höjd 41 cm.

Aktuellt bud 825 SEK
Utropspris
8 000 SEK
RULLMÅLNINGAR, två stycken. Kina, 1900-tal.

Motiv av kalligrafi och drakar, samt fyra röda sigill, bildmått 120 x 32 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BOJAN, porslin, famille rose, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Trädgårdslandskap med påfågel. Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FAT på fot, porslin, Qingdynastin, Kina 1800-tal.

Rosformat med dekor i famille rosefärger mot celadongrön grund, gul. Diameter 23 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SÅSSNIPA, Kina Qianlong (1736-95) porslin.

Dekor i famille rose-färger av landskap och blommor,. Längd ca 20,5 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, keramik, Sydostasien 1800-tal.

Diameter 21 cm, höjd ca 8 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BÄRTALLRIKAR, tre stycken, porslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).

I famille rose färger, med blomsterdekor. Diameter 16 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, 1900-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av ämbetsman i trädgård. Diameter 23,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, 3 delar, Kina, 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått av blommor. Mått: 25 x 31 cm, 33 x 39 cm, 41 x 47 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅL, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.

Dekor i famille vertefärger, med motiv av blommor, växter samt flodlandskap inom kartuscher. Insiden fortsatt dekoration av buddhistiska emblem samt hus med trä och rockformationer. Undersidan med märke. Diameter 19,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin. Kina, 1900-tal.

VAS, porslin. Kina, 1900-tal.

I famille rosefärger, med dekor av figurer, kalligrafi och ett rött sigill, signerad av Xu Shanqin, höjd 26 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SMÖRSNÄCKA, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Dekor i imarifärger, med motiv av blommor och pagoda, längd 17 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TEKANNA, porslin, Kina, 1700-tal.

Polykrom blomsterdekor. Höjd ca 14 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASER, ett par, mässing, ostasiatiska, 1800-/1900-tal.

Dekor av stiliserat bladverk. Elefanthänklar. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOJAN, porslin, Kina, 1800-tal.

Dekor i blått med landskap. Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PENSELVAS, porslin, Kina, 1900-tal.

Cylindrisk. Polykrom dekor med trädgårdsmotiv. Höjd 28 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
YTTERFODER, porslin, Kina, 1900-tal.

Hexagonal form. Dekor av figurer mot blå botten. Med ställ. Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, porslin, ostasiatisk, 1800/1900-tal.

Dekor av körsbärsblom mot blå botten. Höjd 19 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
URNA, porslin, Kina, 1900-tal.

Polykrom dekor med figurer i trädgård. Trälock. Höjd 28 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).

Dekor i underglasyrblått med landskapsmotiv samt pagoder . Längd 32,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TESERVIS, 8 delar, porslin, Kina, 1700/1800-tal.

Dekor av famille rosefärger i form av figurscener. Bestående av: 1 tekanna med lock, höjd 10 cm, 1 lockurna, höjd ca 12 cm, 1 dosa med lock, Ø 9,5 m, 2 st, koppar med fat, 3 st, skålar, Ø 11- 14 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKULPTUR, Buddha, brons, 1900-tal.

Längd ca 50, bredd ca 30, höjd 45 cm.

Aktuellt bud 1 001 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RULLMÅLNING, tusch och färg på papper. Japan, Meiji (1868-1912).

Motiv av man ståendes på ett ben, med korg i bakgrunden och natur. Bildmått 71 x 32,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
URNA med LOCK, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av växter, total höjd 21,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av hjort i natur. Diameter 12 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Japan, 1900-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av växter, diameter 21 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLAR, två stycken, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).

Dekor i imarifärger, sex sidig med motiv av djur i landskap, diameter 10 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL med LOCK, SKÅL, samt FAT, ett par, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).

Dekor i imarifärger av växter, djur och landskap, diameter 17/19/22 cm. Ett blåvitt fat samt snusflaska tillkommer.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
INRO, keramik. Japan, 1900-tal.

Glaserad gods, tre sektioner. Höjd 10,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KRUKOR, tre stycken, porslin. Japan, 1900-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv a v växter, diameter 14,5-20 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
DJUPA TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, diameter 23 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TASSLES, åtta (6+2) stycken, brons och porslin. Japan, 1900-tal.

Sex i underglasyrblått samt två i brons. Längd utan tassle 3,5-5,5 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLAR, fem stycken med LOCK, fyra stycken, lack. Japan, tidigt 1900-tal.

Motiv i rött av tranar. Diameter 10 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av fåglar på kvist, kalligrafi. Höjd 28 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TEDOSA med LOCK, tenn. Qingdynastin, 1800-tal.

Dekor i relief av figur och gås i natur. Kalligrafi till andra sidan samt lärd man. Höjd 21,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDO UTAGAWA HIROSHIGE, färg träsnitt, sex stycken, samt HOKUSAI, färg träsnitt, Japan, 1900-tal.

Mått med ram 47 x 35 cm. En signerad Hokusai, efter, Goten-yama Hill Shinagawa on the Tokaido, mått med ram 39 x 31 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RULLMÅLNING, akvarell och tusch på papper. Japan, 1800-tal.

Motiv av lärd man hållandes en scroll samt kalebass, kalligrafi och ett rött sigill. Bildmått 121 x 46,5 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SKÅL med LOCK samt FLASKA, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av karaktärer, samt flodlandskap, diameter 12,5 cm. Mått 7 x 7 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KANO TSUNENOBU, efter, tusch och färg på papper, sent 1800-tal.

Motiv av äldre man med hjort i natur, signatur samt ett rött sigill, bildmått 97,5 x 40,5 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
TALLRIK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av mytologiska djur. Diameter 21 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MÅLNING, tusch och färg på siden. Sent 1800-tal.

Motiv av figurer, bildmått 33x24 cm. Ramad i Japan.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SAKEKOPPAR, 13 stycken, porslin, med BRICKA, trä. Japan, 1900-tal.

glaserade, med olika motiv, på träbricka, mått på bricka 21 x 21 cm

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRICKOR, lack, två stycken. Japan, Meiji (1868-1912).

Med förgylld dekor av natur. Mått 27 x 27 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PENSELSTÄLL, porslin. Japan, tidigt 1900-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, höjd 16,3 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SAKÉFLASKA, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).

Dekor i undeglasyrblått, med motiv av växter, höjd 26,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOPPAR, tre stycken, porslin. Japan, Meiji, omkring 1900.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av växter, pagoda och landskap, höjd 6 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
APOTEK, schatull med flaskor. Japan, 1900-tal.

Med flaskor. Två lådor undertill. Mått 20,5x15,5 cm, höjd 16,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, fem stycken, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).

Dekor i imarifärger, rektangulära, med motiv av växter, mått 15 x 12,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SATSBORD, två stycken a fyra sektioner. Kina, 1900-tal.

Skuren dekor, Mått 26,7x23,3 - 48x35,3 cm. Höjder 40,5-70 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRUDKISTA, lackerat trä. Sen Qingdynasti.

Bemålad, med dekor av fladdermöss i guld. Mått 44 x 27,5 cm, höjd 22,5 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT, 10 stycken, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av blommor, diameter 21 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅLFAT, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av mytologiskt djur. Undersidan med Xuandes märke, mått 15,5 x 15,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, mässing. Kina, 1900-tal.

Dekor i relief, höjd på vas 50 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
ILLUSTRERAD BOK/KATALOG, Japan, omkring år 1900.

Text med bl.a kolorerade illustrationer. Publicerad av Toyodo. 37 x 26 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SKÅL SAMT FAT, porslin, troligen Ming, Kina.

Fat med dekor i blått. Diameter 16-17 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LOCKURNOR, ett par, cloisonné, Kina, 1900-tal.

Emaljdekor av blommor mot guld botten. Höjd 18 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOJAN, porslin. Kina, Qingdynastin, Guangxu (1874-1908).

Dekor i underglasyrblått, höjd 13 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TULPANVAS, porslin, Kina, 1800-tal.

Dekor av blommor samt blad i underglasyrblå. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-tal.

VAS, porslin, Kina, 1800-tal.

Kalebassformad. Dekor av blommor, blad samt fält med figurscener i underglasyrblått. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STEKFAT, 2 st, samt TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, 1700-tal.

Dekor av bl.a pagodlandskap, blommor samt pilträd. Stefatens mått 27,5 x 18 - 38 x 30 cm. Tallrikars diameter ca 23 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRICKA, porslin, Kina, 1800-talets.

Polykrom dekor i emaljfärger av växter. Ca 23x 25 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅLAR, 2 st, porslin, troligen Ming, Kina.

Diameter 14,5-16,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIKAR, fyra st, kompaniporslin, Kina, 1700-tal.

Oktagonala. Underglasyr blå dekor med blommor och bladverk. Diameter 22 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TERRIN, porslin, Kina, 1800-tal.

Polykrom dekor med fjärilar, insekter och bladverk. Längd 24 cm.

Aktuellt bud 358 SEK
Utropspris
1 500 SEK
URNA/VAS, brons, Kina, tidigt 1900-tal.

Dekor av fåglar i träd. Höjd 34,5 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
BOJANER, 2 st, Kina, 1900-tal.

Dekor i underglasyrblått. Höjd ca 22 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PARTI PORSLIN, 9 delar, Kina, 1900-tal.

Bestående av: 1 st, tekanna med lock, höjd ca 9 cm, 3 st, djupa skålar, Ø 12- 13,5 cm, 3 st, skålar, Ø 8,5-9 cm, 2 st, skedar, längd ca 13,5 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795).

Underglasyr i blått med blomster- och landskapsmotiv. Diameter 46 cm

Aktuellt bud 805 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, md motiv av blommande trädgård och fåglar, diameter 28,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VIKSKÄRM fyrdelad, Kina 1900-tal.

Höglackad, dekor i relief av ben och trä, längd 46, höjd 183 cm vardera, ursprungligen en skärm nu delad i två

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Djupa med dekor i underglaysrblått av växter. Diameter 22,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Kina, 1900-tal.

Polykrom dekor med fåglar, blommor och bladverk. Höjd till fäste 42 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, Östasien, 18/1900-tal.

Skuret trä, bär spår av bemålning. Höjd 45 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIKAR, 10 stycken (8+2), kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av blommor, diameter 23-26 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK