ORIENTALISK KERAMIK & KONSTHANTVERK

Här finner du spännande objekt inom avdelningen orientalisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Det stora utbudet av objekt speglar det mångfald som nått oss i Sverige. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål.

Spara dina favoriter

SKÅL OCH TALLRIK, porslin Kina 1700-ta.

SKÅL OCH TALLRIK, porslin Kina 1700-ta.

Skål, polykrom dekor med infällda scener. Diameter 22,5, höjd 10 cm. Tallrik. Diameter 23 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PERUKSTOCK, porslin, Kina, omkring 1900.

PERUKSTOCK, porslin, Kina, omkring 1900.

Omarbetad till lampfot. Höjd 29 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVVAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.

GOLVVAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av antikviteter och blommor, höjd 59 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIN/LÅR, kinesisk stil, 1900-tal.

SKRIN/LÅR, kinesisk stil, 1900-tal.

Fanerad mahogny. Figurdekor. Längd 50, bredd 36 cm, höjd 47 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEKANNA med LOCK, kompaniporslin, Qingdynastin, tidigt 1700-tal.

TEKANNA med LOCK, kompaniporslin, Qingdynastin, tidigt 1700-tal.

Dekor i imarifärger, med motiv av växtligheter, längd 17 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CABARET, porslin i SCHATULL, lack. Sen Qing dynasti, 1800-tal.

CABARET, porslin i SCHATULL, lack. Sen Qing dynasti, 1800-tal.

Asken dekorerad med kalligrafi och en syrsa på gräs. Mått 30x30 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
URNA med HÄNKLAR, keramik. Mingstil, 1900-tal.

URNA med HÄNKLAR, keramik. Mingstil, 1900-tal.

Dekor i grön och gul glasyr, moed motv av drakar, höjd 51,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795).

FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795).

Ett runt fat med dekor i underglasyrblått. Motiv av kvinna och påfågel i trädgårdslandskap. Diameter 38 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKEDAR, 4 st, porslin, Kina, omkring 1900.

SKEDAR, 4 st, porslin, Kina, omkring 1900.

Polykrom dekor. Längd 12,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, porslin, Genroku, Japan, 1700-tal.

FAT, porslin, Genroku, Japan, 1700-tal.

Dekor av landskap, blommor och bladverk. Diameter 54 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FAT, porslin, Japan, 1800-tal.

FAT, porslin, Japan, 1800-tal.

Polykrom dekor av blomster och fjärilar. Diameter 30,5 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASER, ett par, porslin, Kina, omkring 1900.

VASER, ett par, porslin, Kina, omkring 1900.

Kantondekor. Med motiv av figurscener. Höjd 30,5 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VASER, ett par, porslin, Kina, 1800-tal.

VASER, ett par, porslin, Kina, 1800-tal.

Cylindriska. Dekor i järnrött, blått och grönt med bladverk. Höjd 28 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ASK MED LOCK, Kina, 1800-tal.

ASK MED LOCK, Kina, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått av bland annat fenixfågel. Diameter 9. Höjd 4,5 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALTARBORD/SKÄNK, kinesisk stil 1900-talets andra hälft.

ALTARBORD/SKÄNK, kinesisk stil 1900-talets andra hälft.

Mörkbestat trä, front med två lådor samt skåp, längd 121, bredd 43, höjd 95 cm

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PALL, porslin, Kina, 1800-tal.

PALL, porslin, Kina, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått. Diameter 35. Höjd 50 cm.

Aktuellt bud 9 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VAS  Kina 1900-tal porslin.

VAS Kina 1900-tal porslin.

Dekor i underglasyrblått av reserver med palatsscener och landskap, höjd 45 cm

Aktuellt bud 1 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PARTI PORSLIN, 4 delar, Kina, 1700- 1900-tal.

PARTI PORSLIN, 4 delar, Kina, 1700- 1900-tal.

Polykroma mönster. Två fat, diameter 28- 32 cm. Skål samt assiett, diameter 15- 17 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOJANER, 4 st, porslin, Kina, 1900-tal.

BOJANER, 4 st, porslin, Kina, 1900-tal.

Dekor i famille rose- färger. Motiv av figurscener, landskap och växtlighet.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820).

STEKFAT, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820).

Dekor av s k Fitzhugh-dekor i underglasyrblått. Längd 44,5 cm.

Aktuellt bud 1 560 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, porslin, Kanton, Kina, omkring 1900.

VAS, porslin, Kanton, Kina, omkring 1900.

Dekor av figurscener. Höjd 22,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIKAR, 6 stycken samt KOPP, porslin, Kina, 1840-tal.

TALLRIKAR, 6 stycken samt KOPP, porslin, Kina, 1840-tal.

Kantongods. Polykrom dekor av bland annat blomster och fåglar. Tallrikarnas diameter 14,5-18 cm. Koppens höjd 8 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SNUSFLASKOR/VASER, 5 stycken, porslin, Kina, 1900-tal.

SNUSFLASKOR/VASER, 5 stycken, porslin, Kina, 1900-tal.

Den större flaskan Kangxi, omkring 1900. De fyra mindre 1900-tal. Polykrom dekor samt deiokr i underglasyrblått. Höjd 8-11,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Skål, Qianlong, Kina, 1700-tal.

Skål, Qianlong, Kina, 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått. Diameter 18. Höjd 6 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, nefrit. Kina, 1900-tal.

SKULPTUR, nefrit. Kina, 1900-tal.

Skuren dekor av karpar vid lotus, längd 14 cm

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VATTENDROPPARE, patineradbrons, Japan, Meiji (1868-1912), omkring 1900.

VATTENDROPPARE, patineradbrons, Japan, Meiji (1868-1912), omkring 1900.

Relief dekor av ruyi, längd 8 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
VATTENDROPPARE, brons, Japan, Meiji (1868-1912), omkring 1900.

VATTENDROPPARE, brons, Japan, Meiji (1868-1912), omkring 1900.

Med bläckfisk, höjd 7,5 cm.

Aktuellt bud 888 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÄGARE, KOPP samt RING, sten. Kina, 1900-tal.

BÄGARE, KOPP samt RING, sten. Kina, 1900-tal.

Längd på bägare ca 14,5 cm, längd på kopp 7 cm, diameter på ring 3,3 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin (1644-1912).

RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin (1644-1912).

Celadonglaserad, ståendes på tripod, diameter 25 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FAT, porslin, Kina Qianlong (1736-1795).

FAT, porslin, Kina Qianlong (1736-1795).

Kompaniporslin. Dekor i underglasyrblått i form av landskap med pagod. Diameter 38.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795).

STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795).

Underglasyrblå dekor med landskap. Längd 37 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOUACHER, 2 st, Asien, signerade, 1900-tal.

GOUACHER, 2 st, Asien, signerade, 1900-tal.

Figurscener. Bildmått 76 x 50 samt 76 x 51,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PENSELSTÄLL, trädstam. Troligen sen Qingdynasti.

PENSELSTÄLL, trädstam. Troligen sen Qingdynasti.

Naturalistiskt modelerad som en trästam. Höjd 8,6 cm.

Aktuellt bud 1 888 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SCROLLVIKTER, ett par, bambu och trä. Kina, 1900-tal.

SCROLLVIKTER, ett par, bambu och trä. Kina, 1900-tal.

Avlånga med dekor i relief av mandarinänder i lotusdam, samt kalligrafi. Mått 30x5x2,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TANKA, Tibet. Omkring 1900.

TANKA, Tibet. Omkring 1900.

Figurscen. Bildstorlek 54 x 37 cm.

Aktuellt bud 801 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TALLRIKAR, tolv stycken, samt FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

TALLRIKAR, tolv stycken, samt FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger av fåglar i lotusdamm. Diameter 22,5 cm resp 38,5 cm.

Aktuellt bud 1 333 SEK
Utropspris
12 000 SEK
UTAGAWA KUNIYOSHI (1797/98-1861), färg träsnitt, nio stycken. Japan, från serien: "Meiko hyaku yuden".

UTAGAWA KUNIYOSHI (1797/98-1861), färg träsnitt, nio stycken. Japan, från serien: "Meiko hyaku yuden".

"Meiko hyaku yuden", publicerad av: Izumiya Ichibei, (和泉屋市兵衛). Musashi-bô Benkei (武蔵坊辨慶) seated, wearing court robes over armor, having just written inscription dated 1184 on notice board (See Robinson 1982: S 31 no.2). Empress Jingô Kôgô (神功后皇) robed and seated on a rock with two jewels in a bowl on the rock’s summit (See Robinson 1982: S 31 no.3). Sakata no Kintoki (坂田金時) breaking two millstones with his bare hands (See Robinson 1982: S 31 no.7). Kusunoki Masashige (楠正成) in court robes seated beside a celestial globe (See Robinson 1982: S 31 no.10). Chinzei Hachirô Tametomo (鎮西八郎為朝) with a huge rough bow, seated on a rock and shading his eyes (See Robinson 1982: S 31 no.19). Minamoto no Yorimitsu (源頼光), also known as Raikô, dancing bareheaded in wide court trousers (See Robinson 1982: S 31 no.25). Minamoto no Yoritomo (源頼朝) seated on a fur-covered stool holding a fan and wearing wide trousers (See Robinson 1982: S 31 no.26). Minamoto no Yoshi-ie (源義家), bareheaded in court robes, holding a bow and fan looking at an arrow stuck in the ground (See Robinson 1982: S 31 no.29). Minamoto no Yoshitsune in full armor and surcoat seated on a tiger-skin with his hand on an armrest (See Robinson 1982: S 31 no.35). Mått per blad ca 24-25 x 36,5-37 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Old Kina, ca 180 x 124 cm.

MATTA, Old Kina, ca 180 x 124 cm.

Mörkblå botten med polykrom medaljong och ströblommor. Blå huvudbård med stiliserade ornament.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KANNOR, 2 stycken, porslin, Kanton, Kina, 1800-talets andra hälft.

KANNOR, 2 stycken, porslin, Kanton, Kina, 1800-talets andra hälft.

Polykrom dekor av figurscener. Höjd cirka 9 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FYRA FAT samt TRE KOPPAR, Kina och Japan, 1800-tal samt 1900-tal.

FYRA FAT samt TRE KOPPAR, Kina och Japan, 1800-tal samt 1900-tal.

Polykrom dekor. Fyrkantigt fat Qingdynastin, 1800-tal, emaljfärger på koppar. Övriga fat cloissoné. Koppar av porslin. Diameter 4,5-11,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅLFAT, 2 stycken, SKÅL samt TALLRIKAR, 2 stycken, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft..

SKÅLFAT, 2 stycken, SKÅL samt TALLRIKAR, 2 stycken, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft..

Dekor av emaljfärger. Kantondekor. Diameter 14,5-24,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ASSIETTER, 5 st, porslin, Kina, tidigt 1900-tal.

ASSIETTER, 5 st, porslin, Kina, tidigt 1900-tal.

Polykromt mönster med figurer. Diameter ca 18- 19 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, semiantik /old Kina, ca 210 x 130 cm.

MATTA, semiantik /old Kina, ca 210 x 130 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TVÅ TIBETANSKA BRONSER, sent 1800-tal.

TVÅ TIBETANSKA BRONSER, sent 1800-tal.

Skulptur, höjd 15 cm. Kar i form av ansikte. Längd 15 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SCROLLSTÄLL, trä och kopparlegering. Sen Qingdynasti.

SCROLLSTÄLL, trä och kopparlegering. Sen Qingdynasti.

Dekor av buddhistiska lejon runt om i kopparlegering. Höjd 22 cm. Diameter 22 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
18 000 SEK
ROCK, broderat siden, höjd 131 cm, Kina sen Qingdynasti (1644-1912).

ROCK, broderat siden, höjd 131 cm, Kina sen Qingdynasti (1644-1912).

Gulrött siden med rika broderier med guldtråd samt smärre mönster med polykromt silke av femkloiga drakar bland moln jagande den brinnande pärlan samt blommor och symboler. Nedtill vågor, det heliga berget och lejonhundar. Senare foder.

Aktuellt bud 1 888 SEK
Utropspris
7 000 SEK
PENSELSTÄLL, trä. Kina, omkring 1900.

PENSELSTÄLL, trä. Kina, omkring 1900.

Skuren i form av mytologiska djur. Längd 12 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
VAS, porslin, Japan Kutani 1900-tal.

VAS, porslin, Japan Kutani 1900-tal.

Genombruten dekor, bemålad samt infällda blomstermotiv, senare skodd fot. Höjd 34 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BOJAN, porslin, Kina, transition, 1600-tal.

BOJAN, porslin, Kina, transition, 1600-tal.

Växtdekor i grönt, rött och gult. Höjd 10 cm.

Aktuellt bud 938 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKRIN, Japan, tidigt 1900-tal.

SKRIN, Japan, tidigt 1900-tal.

Trä med skuren dekor. Fiskformat lås. Längd 30 cm, bredd 20 cm, höjd 17 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795).

STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795).

Dekor i underglasyrblått. Längd 35 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, längd 33 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Oktagonalt med dekor i underglasyrblått av flodlandskap. Längd 32,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795).

STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795).

Dekor i imarifärger av blomster. Längd 41 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
URNOR, ett par, porslin. Japan, Genroku, 1700-tal.

URNOR, ett par, porslin. Japan, Genroku, 1700-tal.

Balusterform med dekor i imarifärger av växter. Höjd 31 cm.

Aktuellt bud 2 333 SEK
Utropspris
6 000 SEK
URNA, porslin, Kina, 1900-tal.

URNA, porslin, Kina, 1900-tal.

Dekor i underglasyrblått av blommor och fågel Fenix. Höjd ca 34,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TERRINLOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

TERRINLOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Oktagonal med dekor i underglasyrblått av växter och blommor. Mått 30x22 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KRUKOR, tre stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).

KRUKOR, tre stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).

Olika dekor i underglasyrblått. Höjd 6-12,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅLFAT, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

SKÅLFAT, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger av växter. Diameter circa 22 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FAT samt TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

FAT samt TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor, diameter 22,6/27,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).

TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).

Konturerad med dekor i famille rosefärger av påfåglar i trädgård. Diameter 23 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
CABARETDELAR/SKÅLFAT, två stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

CABARETDELAR/SKÅLFAT, två stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger av blommor. Längd 16,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Oktagonalt med dekor i underglasyrblått av flodlandskap. Längd 33 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TALLRIKAR, 13 st, porslin, Kina, Qianlong 1736-95.

TALLRIKAR, 13 st, porslin, Kina, Qianlong 1736-95.

5+3+3+1 tallrikar med dekor i famille rose-färger. En tallrik med dekor i imari-färger. Diameter 22,5-24 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.

FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Dekor i imarifärger, med motiv av växtligheter samt pagoda, diameter 39 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor, diameter 20,1 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).

SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).

Dekor i famille rosefärger, med motiv av fåglar och blommor, diameter 22,7 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK