ORIENTALISK KERAMIK & KONSTHANTVERK

Här finner du spännande objekt inom avdelningen orientalisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Det stora utbudet av objekt speglar det mångfald som nått oss i Sverige. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål.

Spara dina favoriter

STOLAR, ett par, Shanxi, Kina, omkring 1900.

I rödlackerad alm. Rak form med genombruten rygg. Lösa kompletterade dynor i kinesiskt siden. Sitthöjd 51 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅLAR, 3 st, keramik, Songdynastin (960-1279).

Tonad glasyr, två med ristad dekor. Diameter 15-16 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SNUSFLASKOR 2 st Kina Kangxi (1661-1722) porslin.

Dekor i underglasyrblått av figurer och klippträdgård, höjd ca 7,5-9,5 cm, en med silvermotenring

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SIGILL, porslin. Kina, omkring 1900.

Dekor i underglasyrblått av drake. Mått 5,5x5,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOJAN, porslin. Qingdynastin, sent 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått av flodlandskap. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TEXTIL, broderat siden, ca 36 x 179,5 cm, sannolikt Kina, omkring 1900.

Benvit botten med silkesbroderier i pastellfärger och brunt av två stora drakar jagande den brinnande pärlan bland moln. Nedtill fransar. Sidenfoder.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOJANER, två stycken, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av figurer i naturmiljö, höjd 22 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ÅRSTALLRIKAR, 4 st, porslin Noritake Japan.

Polykrom dekor. 1977, 1977, 1978 och 1979. Diameter 35,5 cm. Tre i askar.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL PÅ FOT MED LOCK, porslin, Kina, omkring 1900.

Rund form. Dekor i famille jaunefärger. Diam 16, höjd 18 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄRMEFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-95).

Dekor av flodlandskap i underglasyrblått. 27,5 x 24,5 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, brons, Kina, Ming.

VAS, brons, Kina, Ming.

Arkaiserande form och dekor. Höjd 24,2 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SNUSFLASKA, samt VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.

Snusflaska i underglasyrblått och röd, med motiv av drake som jagar den flammande pärlan, höjd 9 cm. Vas i famille rosefärger, med motiv av växtligheter, höjd 8 cm.

Aktuellt bud 1 038 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PENSELBAD, porslin. Kina, sent 1800/ tidigt 1900-tal.

Dekor i "peachbloom' glasyr, undersidan med Kangxis sex karaktärsmärke, höjd 5 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR ett par Kina 1900-talets andra hälft.

Exotiskt trä samt mässing, sitthöjd 60, sittdjup 37 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GOLVURNA, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av tuppar och växtligheter, höjd 43,3 cam.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOJAN, porslin, Kina, 1700-tal.

Blomsterdekor i underglasyrblått. Höjd 22,5 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAFFESERVIS, 26 delar, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen, Danmark.

24 kaffekoppar med fat, två assietter.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅP med STENPLAKETT. Kina, 1900-tal.

Med två dörrar, relief sten infälld i möbel, skuren dekor av figurer. Höjd 117, bredd 74, djup 38 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOL, Japan, 1900-tal.

KARMSTOL, Japan, 1900-tal.

Lackerat trä. Rikt skuren, delvis genombruten, dekor av b.la drakar.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIVSTÄLL, lackarbete. Tidigt 1900-tal.

Lackarbete med inläggningar. Bläckställ samt sandare i glas. Stället med sarglåda. Längd 27 cm, bredd 20,5, cm. cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUANYIN, porslin, Kina, 1900-tal.

Polykrom dekor, delvis förgylld. Sittande kvinna på lotustron flankerad av två barn. Märkt undertill. Höjd 31 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIN / LÅDA, lack. Kina, 1900-tal.

Lackerad. Pärlemorinläggningar. Längd 32 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFE/TESERVIS, 10 delar, porslin. Kina, Republik, tidigt 1900-tal, med Guangxus sex karaktärsmärke.

Dekor i famille rosefärger mot gul grund. Utsidan med dekor av de kinesiska karaktärerna "Wanshou dujianyan" (Långt liv utan slut). Bestående av sju koppar med åtta fat, diameter på fat 12,5 cm. En mjölkkanna, höjd 12 cm. En skål, höjd 10,5 cm. En tekanna med lock, mått 24x18 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PRAKTBORDSLAMPA, lampfot av Kanton-porslin, med bronsmonteringar. 1800-1900-tal.

Stomme i porslin i form av golvvas med senare bronserad montering. 9 ljusarmar. Höjd 123 cm. Diameter ca 50 cm.

Aktuellt bud 7 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
KAFFEKANNA, porslin, Kina, Kangxi 1700-talets början.

Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
FÄLLBORD, Kina, 1900-tal.

FÄLLBORD, Kina, 1900-tal.

Rund dekorerad skiva, tredelad svarvad fot. Diameter 46 cm. Höjd 62 cm. Total höjd uppfälld 87 cm.

Aktuellt bud 45 EUR
Utropspris
200 EUR
GOLVURNA med LOCK, porslin, Kina, Qingdynastin, Kangxi.

Dekor i underglasyrblått av blomstergrenar. Höjd ca 59 cm.

Aktuellt bud 14 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TRUMMA, Kina, 1900-talets första del.

Lackerad. Höjd 131 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 4 st, Kina, 1900-tal.

STOLAR, 4 st, Kina, 1900-tal.

Betsat trä. Profilerad överliggare, kopplade ben samt kontursågad dekor.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SKÅLFAT, kraakporslin, Kina, Ming, Wanli (1572-1620).

Dekor i underglasyrblått av fågel i blommande landskap i skål samt blommor och antikviteter i reserver på brättet. Diameter 37 cm.

Aktuellt bud 6 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, 1900-tal.

Ståendes på tripod, relief dekor av fohundar, med två hänklar, höjd 24 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TULPANVAS, porslin, Kina sekelskiftet 1800/1900.

Höjd 23 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
150 EUR
MÅLNINGAR, 2 ST, gouache på papper, Persien, ca 1900.

23x12 cm & 23x11 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
200 EUR
RULLMÅLNINGAR, 2 ST, akvarell på silke och på rispapper, signerade, Kina, troligen 1900-talets första hälft.

Figuralt berglandskap. Storlekar 80 x 32,5 och 70,5 x 31,5 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
200 EUR
GOLVVAS, porslin, satsuma, Japan, omkring år 1900.

Dekor av rovfågel samt lövverk. Höjd 80,5 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
SCHACKSPEL MED PJÄSER, Kina, 1900-talets andra hälft.

Fällbart fodral i trä med skuren dekor. Bräde dekorerat med djur- och figurscener. Pjäser i trä. Längd 46 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ASK med LOCK, lack. Kina, 1900-tal.

Svart med dekor i guld och rött av pagodlandskap. Tassfötter. Invändigt mindre askar. Längd 38 cm, bredd 32 cm, höjd 15 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIVBORD, Japan, 1900-tal.

SKRIVBORD, Japan, 1900-tal.

Svärtat trä med skuren dekor. Fyra lådor samt dörr i nederdel. Uppsats med två lådor och en dörr. Längd 105, djup 67, höjd 77 (total höjd 127 cm). Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PILGRIMSKRUS, porslin, Kina, sen Qingdynasti, 1800-tal.

Polykrom dekor på rosa botten. Reserver med dekor av figurscener respektive fågel. Höjd 27,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Kina, 1900-tal.

Svärtat trä. Rikt skuren, delvis genombruten, dekor av b.la drakar. Lösa textilklädda sittdynor

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅLAR, 3 st,, porslin, Japan, 1900-tal.

En skål med scen av figurer och ett hus, kvadratisk, 15 cm x 15 cm, två mindre skålar, satsuma, ca 5,5 x 5,5 cm. .

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal.

Polykrom dekor av figurscener. Höjd ca 28,5 cm (exklusive lösa armaturdelar)

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, porslin. Kina, Qingdynastin, Guangxu (1875-1908).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av eleganta kvinnor i båt inom naturmiljö, diameter 30 cm, med Kangxis märke.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL, porslin. Japan, tidigt 1900-tal.

Dekor i wucaifärger, med motiv av figurer i trädgårdsmiljö, mått 18,5x19 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Guangxu (1875-1908).

Dekor i underglasyrblått med motiv av pioner, diameter 24 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi  (1662-1722).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av blomsterbukett i korg, diameter ca 31,3 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TALLRIKAR, nio stycken, olika, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått. Diameter 22,5-23 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SAMLING PORSLIN, 6 DELAR, KINA QIANLONG ( 1736-1795).

Dekor i underglasyrblått 2 st tallrikar, diameter 22,5 cm. Skålfat, diameter 21 cm. Djuptallrik, diameter 23 cm. Underfat till smörterrin, längd 21 cm. Fiskfat, längd 40 cm. Bredd 32 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin, Kina Republik 1900-talets första hälft.

Höjd 34,5 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
400 EUR
FAT, porslin, Kina 1800-talets senare hälft.

Polykrom dekor. Diameter 29 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
GOLVURNA, porslin. Kina, Qingdynastin, sent 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av figurer och double gourd frukter. Höjd 62 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin. Kina, 1900-tal.

VAS, porslin. Kina, 1900-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av lotusblommor. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BUDDHISTISKT MANUSKRIPT, 25 sidor, lackerat papper. Tibet, 17/1800-tal.

Röd och vit text mot svart bakgrund. Mått circa 10x25 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VAS, porslin, Kina, sen Qingdynasti, omkring 1900.

Landskapsdekor i underglasyrblått. Höjd ca 22,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
RULLMÅLNING, tusch och akvarell, Kina, tidigt 1900-tal.

Mått 235x67 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
URNA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Dekor i doucai färger, ,med motiv av mytologiska djur, höjd 15,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FAT, 4 st, samt BOJAN, porslin, Kina, Qing-dynastin, 1700-, 1800- och 1900-tal.

Fat diameter 11,5 - 16 cm. Bojan höjd ca 20 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 8 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått. Diameter ca 22,5- 23 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin, Kina, Modern tillverkning.

Man med ruyistav. Polykrom. Höjd 33 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KOPPAR, ett par, samt TEKANNA, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722) samt Kangxistil 1900-tal.

Dekor av blommor, objekt och figurer. Kopparna med märkning av hare undertill. Höjd ca 4- 14 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
FAT, porslin, Japan, 1800-tal.

Reliefdekor av solfjädrar målade med blommor i imarifärger. 41 x 36 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VAS, porslin, Kina 1800-talets slut.

Höjd 26 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
BORDSLAMPOR, ett par, porslin, Kina (Qianlong 1735-1795).

Total höjd 37 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
300 EUR
FAT, porslin, Qing-dynastin, Qianlong (1736-95).

Diameter 34 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASER, 3 st, porslin, Japan och Kina, 1900-tal.

Polykrom dekor av blommor respektive figurscener. Höjd 18- 28,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin, Kina, 1900-tal.

Sittande Buddha. Höjd ca 25,5 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ASK med LOCK, lack, 1900-tal.

ASK med LOCK, lack, 1900-tal.

Svart med dekor i pärlemo av fåglar på locket. Invändigt fackinredning. Längd 35 cm, bredd 24 cm, höjd 11 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
PARTI PORSLIN, 3 delar, Kina, 1700- 1900-tal.

Dekor i underglasyrblått. Kopp med lock och fat med dekor av figurer, miniatyrurna med lock samt kopp med två hänklar. Höjd ca 10- 12 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEKANNA, SKÅLFAT samt FAT, vapenporslin, Kina, Qianlong (1736-1795).

Dekor av blomsterslinga samt centralt motiv av vapensköld. Längd ca 14- 25 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TESEERVIS, 9 delar, porslin, Satsuma, Japan, omkring år 1900.

Sex tekoppar med fat, sockerskål med lock, gräddkanna samt tekanna. Höjd 5,5- 18 cm. I etui.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MUGG, porslin, Kina, Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).

Dekor i underglasyrblått med pagoder i flodlandskap. Höjd 14,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, Kangxi (1664-1722).

Dekor i underglasyrblått av figurer utanför byggnad respektive jaktscen. Brätten dekorerade med lotusblommor. Med Chenghua sexkaraktärsmärke. Diameter 20 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KAFFEKOPPAR, 10 st ( med sju underfat), porslin, Kina,  Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rose av spridda blommor. Kaffekopparnas höjd 6,5 cm, underfatens diameter 14 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
VASER, 2 st, porslin, Kina, tidigt 1900-tal.

Polykromt mönster av figurer. Höjd 22 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795).

Dekor i underglasyrblått av pagodlandskap. Längd 42,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
VAS, porslin, Kina, omkring 1900-talets mitt.

Dekor av vinterlandskap. Märkt undertill. Höjd ca 24 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VÄRMEFAT samt GALLERFAT, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått av landskap. Längd 26,5 - 27,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TERRIN, kompaniporslin, Kina, Qianlong (1736-1795).

Dekor av blomsterbård samt monogram "BP". Längd 32 cm. Höjd 22 cm. Lagad smörterring medföljer. Längd 19 cm. Höjd 13 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK