Asiatisk keramik och konsthantverk

Här finner du spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Det stora utbudet av objekt speglar det mångfald som nått oss i Sverige. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål.

SKULPTUR, keramik, Kina, 1900-talets mitt.

Lärd man och barn. Polykrom glasering. Höjd 45 cm.

Aktuellt bud 80 EUR
Utropspris
200 EUR
TEDOSA, porslin, Kina, sen Qingdynasti (1644-1912).

Dekor i underglasyrblått av figurer och växter. Höjd 18 cm.

Aktuellt bud 451 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.

Dekor i famille rosefärger av dyrbara ting och antikviteter. Diameter 29 cm.

Aktuellt bud 1 101 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STEKFAT, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795).

Dekor i underglasyrblått av landskap respektive trädgård. Längd ca 29 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅP, troligen Kina, 1900-tal.

Tvådelad trästomme med beslag av brons. Underdelen med två pardörrar och två lådor. Överdelen med två lådor och dörrpar med genombruten dekor. Bredd 104, djup 46, höjd 210 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SYSKRIN Kina sent 1800-tal.

SYSKRIN Kina sent 1800-tal.

Lackarbete, inredning i fack och lådor med föremål i ben, längd 27, bredd 19,5, höjd 12 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 938 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YOSHIIKU, färgträsnitt, Japan 1850-tal.

"Barnes Sumo" Dagmått 32x21 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Kina, Chia Ching, omkring år 1800.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap. Längd 45 cm, bredd 35 cm, höjd 5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SHEN CHEN (B 1955-), rullmålning, tusch och färg på papper.

Untitled, med fem röda sigill, bildmått 60 x 130 cm.

Aktuellt bud 5 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong 1700-tal.

Rektangulär form med avfasade hörn. Dekor i underglasyrblått av pagodlandskap. Längd 40, bredd 32 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.

Dekor i famille verte och famille rosefärger, med motiv av blommor, diameter 22,5-23,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FAT, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, längder 32,5/33,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DOCKOR, 4 st, Japan, så kallade Kokeshi, 1900-talets mitt.

Svarvat, målat trä. Signerade. Höjd 21-31 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOJAN, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av figurer i trädgårdsmiljö. Höjd 22,5 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VAS, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger, med motiv av mandarinfigurer i palatsmiljö, höjd 24 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RULLMÅLNING, tusch och färg på papper. Kina, 1900-tal.

Avbildar figurer i landskapsmiljö, bild mått 124,5 x 63 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ASSIETTER, 12 st, porslin, Kina, 1900-tal.

Olika mönster i underglasyrblått. Två med Kangxis sexkaraktärsmärke. Diameter 13,5- 16 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURINER, två stycken, lergods. 1900-tal.

Glaserad gods, avbildar två lärda män, höjd 20-20,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KAFTAN, möjligen Ryssland, 1900-talets första hälft.

Riklig förgylld dekor mot röd botten, med motiv av växter, höjd ca 128 cm

Aktuellt bud 1 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TSUKIOKA YOSHITOSHI, färgträsnitt, Japan.

Nummer 80 Kenshin från serien "Tsuki Hyakushi" ("100 Aspects of the Moon"). Bildmått 32 x 21 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VAS, stengods, Japan, 1900-talets mitt.

Rund form med mörk glasyr. Signerad. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KATSUSHIKA HOKUSAI (1760–1849), efter, färg träsnitt. Japan, omkring 1900.

"Kohada Koheiji" ur sviten 100 spökhistorier. 18x24,5.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, sex stycken, porslin. Kanton, Qingdynastin, sent 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av figurer i palatsmiljö, diameter 19,5-22 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅL på FÖTTER, tre stycken, porslin. Qingdynastin, sent 1800/tidigt 1900-tal.

Dekor i famille rosefärger, med olika motiv av fåglar, växtlgheter samt djur, diameter 19, 12, 13 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Djupa med dekor i underglaysrblått av växter. Diameter 22,5 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, ett par, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.

Dekor i famille rosefärger, med 'mille fiori' motiv. Undersidan med Qianlongs märke, diameter 19,5 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, längd 26,3 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
RÖKELSEKAR, porslin, Japan omkring 1900.

Dekor i underglasyrblått, rött och guld av reserver med blommor, diameter ca 37, höjd ca 50 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄNG, Etiopien Afrika 1900-tal eller äldre.

Längd 207, bredd 44, höjd ca 35 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
URNOR ett par Kina 1900-talets andra hälft, porslin.

Dekor i rött av figurer samt skrivtecken, höjd ca 35 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVVAS, porslin. Japan, 1800-tal.

Dekor i imarifärger, med motiv av fiskar och växtligheter; detaljer i guld Höjd 58 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
DOCKOR, två stycken, trä. Japan, så kallade Kokeshi, 1900-tal.

Handmålat, svarvat trä. Höjd 28-35 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av blomster och "dubbel lycka", höjd med lock 43 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
VASER, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått med motiv av blommor och dubbel lycka, höjder 37,5-38,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal.

VAS, porslin, Kina, 1900-tal.

Med dekor av polykroma blommor samt sgrafitto i rosa. Signerad. Höjd 45 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
IKON, Ryssland 1800-talets slut.

Gudsmoder, Brinnande busken. Temepra på pannå. 41x33 cm.

Aktuellt bud 90 EUR
Utropspris
300 EUR
VAS, brons, Kina, Ming-stil.

VAS, brons, Kina, Ming-stil.

Arkaiserande form och dekor. Höjd 24,2 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TESERVIS, 16 koppar med 14 lock samt 16 fat, porslin. Qingdynastin, Kanton, sent 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av växter, längd på kopp 13,5cm, diameter på fat 13,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, 1600-tal. Transistion.

Dekorer i underglasyrblått av blommor. Diameter 21 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
YTTERFODER, porslin. Kina, Kangxi.

Dekor i undrglasyrblått av medaljonger med +-trädgård, och skrivbord. H 17, Ø 23

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅLFAT, 5 st Kina Qianlong (1736-95) porslin.

Dekor i famille rose-färger av blommor samt papegoja, diameter 22,5 cm

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RULLMÅLNING, tusch och färg på siden. Efter YUN SHOUPING (1633-90). Kina, 1900-tal.

Motiv av figurer i landskapsmiljö, kalligrafi samt flera röda sigill. Bildmått ca 590x35 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BUDDHA, brons. Burma, 1900-tal.

Sittandes på dubbel lotustron. Höjd 23 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÅLNING, siden. Kina, 1900-tal.

Motiv av tuppar. Bildstrl 35x56.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, porslin, Kina, 1900-tal.

FAT, porslin, Kina, 1900-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av drakar jagandes den flammande pärlan bland molknformationer, mot en ruyibräm, diameter 33,2 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOPP med FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått av växter och på fatet även flodlandskap. Diameter 11,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MASKER, två stycken, trä. Sydostasien, 1900-tal.

Bemålat, höjder 24-26,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VASER, ett par, porslin, Kina, sen Qingdynasti (1644-1912).

Dekor av figurer i underglasyrblått mot celadonfärgad fond. Höjd 44 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MÅLNINGAR, två stycken, tusch och färg på papper. Kina, 1900-tal.

Med motiv av landskap, kalligrafi och ett rött sigill per målning, mått med ram 32x32 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BUDDHA, "Shakyamuni", patinerad och målad mässing, Kina, sekelskiftet 1800/1900.

Shakyamuni Buddha sittande i dhyanasana på en dubbel lotustron. Höjd 48 cm.

Aktuellt bud 870 EUR
Utropspris
1 000 EUR
BÄLTE, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900.

Delvis förgylld niellodekor. Spännet med initialer 'BK'. Innerklädsel av läder, innerbeslag av försilvrad mässing. Längd 89 cm. Totalvikt cirka 1002 g.

Aktuellt bud 524 EUR
Utropspris
1 000 EUR
BÖCKER 8 ST, om Japansk konst.

Thomas Warburton, "Brokadbilder" Något om Japanska träsnitt, Milano 1990. "Japanskt", ur Röhsska Konstslöjdmuseets samlingar, Röhsska konstslöjdmuseets årsbok 1986-88, Göteborg 1990 Keramiska mästerverk från Japan, Östasiatiska museet, Stockholm 1985 Hillier, J.R, Japanese Drawings from the 17th century through the 19th century, New York 1965 Takahashi, Seiichiro, Traditional Woodblock prints of Japan, New York 1973 Narazaki, Muneshige, Masterworks of Ukiyo-e: Hokusai sketches and paintings, Japan 1969 Hokusai & Hiroshige, the Yasusaburo Hara collection, Ateneum Art museum, Helsinki 2008 Hillier, J.R, Hokusai Paintings drawings and woodcuts, london 1955

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
STOLAR, ett par, hardwood. Kina, Qingdynastin, omkring 1900.

Rak form, genombruten rygg med svängd pälta. På kopplade ben. Sitthöjd 52. Bredd 50. Djup 41. Höjd 100 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÅP/SIDEBOARD, alm. Korea, 1800-tal.

Lackat trä. Ett skåpsdörrspar, fyra lådor upptill. Fjärlisformade beslag i gul metall. Bredd 92. Djup 39. Höjd 78 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TOYOHARA KUNICHIKA (1835–1900), färg träsnitt, två stycken. Japan, 1800-tal.

Skådespelarmotiv, totalmått med ram 53 x 38 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MATTERRIN MED LOCK, porslin, Kina, 1900-tal.

Dekor i polykroma färger, med motiv av sk. Birthday motiv, diameter 27 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VIKSKÄRM, Japan, 1900-talets första hälft.

Fyra sektioner. Målad och lackad dekor. Längd ca 160 cm. Höjd 183 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VAS, Kina 1900-tal porslin.

VAS, Kina 1900-tal porslin.

Polykrom dekor av blommor, landskap, fåglar samt figurer, höjd 25,5 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WANLI FAT, porslin, Kina, Ming dynastin 1572-1620.

Kraakporslin. Diameter 36 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
1 000 EUR
SKÅP / SIDEBOARD, Kina, 1900-tal.

Dubbeldörrar med beslag i patinerad mässing. Rödlackerat med avsiktlig patina, dekor av figurscener i landskap. Bredd 128 cm, djup 45 cm, höjd 83 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CREMEKOPPAR med LOCK, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger. Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Konturerad med dekor i underglasyrblått av växter. Diameter 27,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger, med vackert motiv av påfåglar i blommande trädgård, längd 37,7 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOJAN, porslin, Kina, 1700-tal.

Blomster dekor i emaljfärger. Höjd 12 cm. Senare trälock och träställ medföljer.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TE-/MOCCASERVIS, porslin, 20 delar, Kina Qianlong (1736-95).

1 st tekanna med lock 5 moccakoppar, 1 st skål, 5 st tekoppar 8 st skålfat. diameter 13,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Dekor i underglasyrblått av blommor respektive pagodlandskap. Konturerade former. Längd 26- 37 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL samt FAT, 2 st, porslin och cloissoné, Kina, 1900-tal.

Skål med polykrom dekor av sjöväxter och änder, diameter 14 cm, höjd 6 cm. Fat med tryckt och målad imaridekor, diameter 32 cm. Emaljerat mässingfat med dekor av trana och fjäril, diameter 31 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOJANER, 2 st, porslin, Kina, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått. En med lock. Höjd ca 20- 21 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SKÅLFAT samt TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795).

Polykrom dekor. Diameter ca 23- 25 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
KAMIN, Kina, Qingdynastin, omkring år 1900.

Mässing. Diameter 58. Höjd 68 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPOR/VASER ett par Kina 1800-talets slut porslin.

Polykrom dekor av landskap och blommor, hänklar i form av fo-hundar, höjd exkl lampfäste 35,5 cm (lampfästen löst nedstuckna i vasens mynning (en limmad)).

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PENSELVASER/BORDSLAMPOR ett par Kina omkring 1900 porslin.

Polykrom dekor av lärde män, höjd inkl lampfäste 36 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SMÖRTERRIN m FAT, kompaniporslin. Kina, Jiaqing (1796-1820).

Dekor i underglasyrblått av pagoder i flodlandskap. Längd 20, höjd 15 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VASER, 2 st, kompaniporslin, Kina, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått av pagod landskap. Höjd 23 och 26 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VIKSKÄRM, fyrdelad, 1900-tal.

VIKSKÄRM, fyrdelad, 1900-tal.

Japaniserande motiv. Trä, relief. Längd ca 160 cm. Höjd 183 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK