SAMLARFÖREMÅL

Är du precis som vi en obotlig nostalgiker? Kanske har det så gått så långt att du till och med blivit en samlare. Då är det här kategorin för dig! I kategorin Samlarföremål kan du stöta på allt från en OS-medalj från olympiaden 1912, Star Wars gubbar, plåtbilar från 50-talet eller varför inte den där sista majblomman du saknar för att göra din samling komplett.

Spara dina favoriter

SYMASKIN, för barn, USSR.

SYMASKIN, för barn, USSR.

Bemålad metall. Träsockel i kartong. Längd tot 25,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
DOCKA, Simon & Halbig, Tyskland, tidigt 1900-tal.

Huvud i porslin / biskvi, kropp i papier maché. Längd 45 cm.

Aktuellt bud85 EUR
Utropspris
300 EUR
LOK, 2 st, Märklin, skala HO, 36847 och 37415 samt VAGN, 48707.

I orginalförpackningar.

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOK, 4 st, digital HO, Märklin,  37477, 37134, 37668 samt 37551.

I originalkartonger.

Aktuellt bud2 050 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KUNGLIGA FOTOGRAFIER, VYKORT OCH TRYCK, några med egenhändig signatur, 37 st.

Partiet innehåller bland annat fotografier med egenhändiga signaturer: Kung Gustav V, Drottning Victoria, Prins Willhelm samt Prins Lennart. Posten innehåller även 8 ej signerade fotografier föreställande Drottning Victoria. 2 ej signerade fotografier föreställande Kung Gustav V samt två fotografier med Prins Gustaf Adolf. Posten inkluderar även andra fotografier samt ca 11 vykort och tryck varav några med signaturer. Olika bildstorlek, ca 23 x 16 - 5 x 9 cm.

Aktuellt bud3 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LOK, 2 st, skala HO, Märklin, 36337 och 33789.

I originalförpackningar.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Jakttrofé, älghorn 12 taggar, 1960-tal.

Träsockel stämplad AKS - 1967. Bredd 90 cm.

Aktuellt bud2 511 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ORDENSMINIATYRER samt MINIATYRMEDALJ, 6 st, bland annat Nordstjärneorden, Svärdsorden, Vasaorden mf.

Nordstjärneorden, Vasaorden och svärdsorden av guld. Ordre national de la Légion d'honneur samt en okänd i gult och grönt band av förgyllt silver. En guldmedalj från Svensk-Franska stiftelsen. Samtliga sammanfogade. Höjd exklusive band ca 2,5 cm. I etui. Guldets vikt ca 6 gram.

Aktuellt bud3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MUMINMUGG, porslin, "Julhälsning", Arabia, Finland 1997-2002.

Höjd 8 cm.

Aktuellt bud120 EUR
Utropspris
250 EUR
BISKVIDOCKA. B.J. & Co, Tyskland. 1900-talets början.

Märkt "101, 11, My sweetheart". Avtagbar peruk. ledad kropp av massa. Längd ca 62 cm.

Aktuellt bud555 SEK
Utropspris
1 800 SEK
DOCKA, biskvi, Armand Marseille, Tyskland, 1900-talets första hälft.

Huvid i biskvi. Blundfunktion. Märkt 3200 A.M.1. DEP. Made in Germany. Längd 55 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNGHÄST, 1900-talets första hälft.

Målad. Man och svans av tagel. Höjd 72 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LEKSAKSTIGER, "Bengal", Steiff, Tyskland, 1950-tal.

Gröna ögon av glas. Märkt med pappersetikett. Längd från framtassar till svansens fäste ca 30 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
1 800 SEK
BORDSKANON, Hällefors Bruk, 1900-tal.

Järn. Tot längd 30 cm.

Aktuellt bud80 EUR
Utropspris
300 EUR
"The Souper Dress", färgserigrafi på bomull/pappersklänning, ca 1965.

I nacken etikett "The Souper Dress", utgiven av Campbell's Soup (upplagans storlek okänd). Längd 95 cm. Bredd 47 cm. Mått inklusive ram 106 x 70,5 cm. Inspirerad av Andy Warhols grafiska verk föreställande olika soppburkar.

Aktuellt bud12 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BERNT CARLZON, & GUNILLA RUDLING, 2 stycken, affischer, 1960-tal.

Figurkompositioner. 70 x 50 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRANDSPRUTA, omkring 1900.

BRANDSPRUTA, omkring 1900.

Koppad. Rund behållare. Total höjd inkl. handtag ca 79 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MINIATYRPLAKETTER, 100 st, sterling silver, Franklin Mint, i etui.

Motiv i relief av 100 bilmodeller från 1875- 1975, benämnda med namn a tergo. Bok med förstoringsglas medföljer . Etuiet 32 x 16.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKEPPSLAMPA.

SKEPPSLAMPA.

Rundat glas, mässing och metall. Höjd 28, bredd 24 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LEKSAKSPISTOLER, 3 st. Bland annat THE MAN FROM UNCLE: ORIGINAL 7.63MM AUTOMATIC TOY GUN BY LONE STAR.

"THE MAN FROM UNCLE: ORIGINAL 7.63MM AUTOMATIC TOY GUN BY LONE STAR." "DAVY CROCKETT..." "CAPTAIN CUTLASS BUCCANEER PIRATE PISTOL..."

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SUPER JET RAY GUN SAMT SPACE SUPER JET GUN, Yoshida - KO. Japan. 1900-talets andra hälft.

Space Super Jet Gun, litograferad plåt. Originalförpackning. Ej bruten. Super Jet Ray Gun. Plast och metall. Originalförpackning.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIGNALFLAGGOR, ca 40 st, 1900-tal.

Olika storlekar och modeller.

Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNGHÄST, 1900-talets början.

GUNGHÄST, 1900-talets början.

Bemålat trä. Total längd 107 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DOCKMÖBLER, 10 delar, Nolbyn.

DOCKMÖBLER, 10 delar, Nolbyn.

Målat trä. Stämplade NOLBYN Värmländskt hantverk. Golvur 21 cm Bockbord 13 x 7,5 cm Diskbänk med öppningsbar dörr 22,5 x 6,5 cm 2 stolar 8,5 cm 2 stolar med klädd sits 8,5 cm 3 stolar med klädd sits 8 cm

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FILMAFFISCH, med motiv efter Andy Warhol, 'Querelle', 1983.

Grå. Affisch för en film av Rainer Werner Fassbinder. Ca 99 x 69 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BERNT CARLZON, silkscreen, tryckt signatur, 1967-68.

Motiv med Janis Joplin, 70x100 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOLBOX, målad plåt, England, 1800-tal.

Fasade sidor. Tassfötter. Längd 44. Bredd 31. Höjd 52 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SAMLING LEKSAKSPISTOLER, 8 ST, OLIKA MODELLER, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT.

Diverse leksakspistoler. Bland annat "Pecos Kid".

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STEREOSKOPBILDER, 46 st, omkring 1900.

12 st från Allmänna Konst- och Industri-Utställningen i Stockholm 1897. Nordiskt Panorama från Rydins Atelier, Stockholm, 1898. 12 st från Underwood & Underwood, olika förlag i USA, resemotiv. 6 st Tyskland, figurmotiv. 16 med varierade motiv.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
OLOF MARTIN "MARTINE" ANDERSSON, akvareller, stockholmsbilder, 4 st, signerade.

Stockholmsbilder, varav tre stycken Djurgårdsmotiv. * Lilla Hasselbacken * Lilla sjötullen * Djurgårdsteatern * Skeppsbron och Blaiseholmen. Bildstrl ca 11 x 16 - 16 - 11 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK

"THE MAN FROM UNCLE: ORIGINAL 7.63MM AUTOMATIC TOY GUN BY LONE STAR." DAVY CROCKETT..." "Susanna 70..."

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLORETT, 1900-talets början.

FLORETT, 1900-talets början.

Stål med textillindad kavel. Avslutande knoppar på klingan. Längd 113 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
STUBBE, fossil.

STUBBE, fossil.

35x26x20 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KLÄNNING, Beatles, 1960-tal.

KLÄNNING, Beatles, 1960-tal.

Höjd 100 cm

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BAROMETER, Abraham Cheltenham, England, 1800-tal.

Fanerad i mahogny. Höjd 106 cm.

Aktuellt bud80 EUR
Utropspris
300 EUR
BAROMETER, KLOCKA OCH HYGROMETER, Fyrkat, 1900-talets andra hälft.

Monterade på väggplatta. Bredd 54. Djup 12. Höjd 31 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KROCKETSPEL, Bohmans Fabriks AB, Jönköping, 1900-talets mitt.

Låda med 6 klubbor, 6 klot, 2 pinnar och 10 metallbågar. Längd låda 100 cm. Etikettmärkt i locket.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SCHUCO, Leksaksbil, Tyskland, 1900-talets mitt.

Rödlackerad Mercedes tävlingsbil märkt "Schuco studio 1050" samt med patentnummer. Nyckel samt häfte medföljer. Längd 14 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SWATCH, armbandsur, 33 mm,

SWATCH, armbandsur, 33 mm,

plast, quartz, läderband. Julutgåva 1993. Box. Boettnr 16468/33333 S 343.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KLOCKA, daterad 1731, brons.

KLOCKA, daterad 1731, brons.

Märkt "Soli Deo Gloria Ao 1731". Montering och kläpp av trä och järn. Total höjd (inklusive ställ) ca 45 cm.

Aktuellt bud3 666 SEK
Utropspris
7 000 SEK
FIGURER, ett par, papier maché, signerad G. Kausi Malta undertill. Sent 1800-tal.

Polykromt målade. Höjd 35 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LEKSAKSBIL, Parmeta Kölner Automodelle, Mercedes Benz-300, Västtyskland, 1950-tal.

Förkromad metall och plastdäck. Längd 13,5 cm. Trafikpolis medföljer. Originalförpackning.

Aktuellt bud80 EUR
Utropspris
300 EUR
LISA LARSON, stengods,  för NK, Nordiska Kompaniet i samarbete med WWF (1975-1981).

Igelkott. Längd 16 cm .

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL, signerad O. Toikka, Nuutajärvi.

"Queen Fisher". Längd 15 cm. Tillverkarens etikett. I originalförpackning.

Aktuellt bud181 EUR
Utropspris
200 EUR
SKÄRBRÄDA. Inköpt på Firma Svenskt Tenn. 1900-talets andra hälft.

I form av fisk. Längd ca 75 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SNUSDOSOR, 2 st, snäckor med silverbeslag, Sverige 1800-talets första hälft.

Den mindre stämplad Pehr Georg Fröberg (1840-1850), längd 7,5 cm, den större stämplad Carl Wennerström, Västervik 1812, invändigt förgyllt lock, längd 9 cm.

Aktuellt bud250 EUR
Utropspris
500 EUR
SAMLING MODELTÅG SAMT RÄLS, bla. Roco Österrike samt Märklin,

Diverse vagnar, personvagnar och lok samt rälsdelar. Enstaka i originalkartong.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LOK 1 st, PERSONVAGNAR, 4 st, VAGNAR 9 st, Roco Österrike,

44725, 44726, 44724 samt 44723, 46363, 47456, 66590, 46198, 475123, 46400, 46876, 47456, 43529, i originalkartong.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
"GEOLOGISK KARTA ÖFVER SVERIGE."17 st 1838-1855.

Bladstrl 50x54 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SKEPPSLJUSSTAKAR, ett par, 1900-talets mitt.

Förnicklad mässing. Höjd ca 13 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RADIOSTYRD BIL, Japan, 1960-tal.

Lackerad plåt. Highway patrol Police, Oldsmobile. Längd 30 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
"KARL XII PÅ SLAGFÄLTET KAROLINSK SLAGLEDNING" portfolio. P.A Norstedt & Söner, Stockholm. 1918.

Kartor över Karl XII slagfält runt om i Europa. Ca bladstorlek 76x50 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MÄTINSTRUMENT, Carl Zeiss, Jena, för den Tyska armén, 1900-talets första hälft.

Målad metall. Med kompass, vattenpass och linjal. Linsskydd. Diameter ca 11 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
PROVDOCKA,  Johansen, Kopenhavn, 1900-talets första hälft - mitt.

Byst. Peruk bärande provdocka. Märkt undertill. Höjd 60 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LOK 2 st samt PERSONVAGNAR 3 st, HO Trix, 22036, 21264.

I originalkartonger.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KAMERA, Polaroid Land Camera OneStep, 1970-tal.

Svartvit kamera med regnbågsmotiv. Tygrem. Storlek 15x11 cm. Kameraväska medföljer.

Aktuellt bud35 EUR
Utropspris
150 EUR