Samlarföremål

Spara dina favoriter

TRATTGRAMMON, Union, Th. Nilssons Musikhandel, Norrköping, tidigt 1900-tal.

Ek och delvis grönlackerad metall. Brickmärkt. Höjd 70 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
REKLAMSKYLT "BLUE GILIETTE BLADES" The Metal Box Comapny Ltd (Hudson Scott Branch) Carlisle England, 1900-talets mitt.

Fotolitografisk tryck på aluminiumplåt. 49,5x34 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BECK & JUNG, askkopp/sopkorg, "Ultima 30", plast och aluminium.

Etikettmärkt. Bredd 30 x 30, höjd 52 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SAMLARMEDALJER, 50 st, sterlingsilver, "Rembrandt i silver", Franklin Mint AB, 1974.

Med motiv från målningar av Rembrandt. Äkthetsbevis samt upplageintyg medföljer. Diameter ca 5 cm. Total vikt ca 3300 gram. I träschatull 45 x 30 x 23 cm.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SKYLTBOKSTÄVER "bauhaus" monterade på träplatta, kromade metall.

Längd 75, höjd 16 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BJÖRN BORG, tennisracket, Browning, aluminium, 1978-79.

Specialtillverkat av Browning i aluminiumlegering. Numrerat 1 på ramen samt 3 på skaftet. Lindat med Fairway golflinda med Björn Borgs autograf Vikt 402 gram. Längd 69,5 cm

Aktuellt bud 17 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MÄRKLIN, samling lok och vagnar samt räls, skala 0, 1900-talets mitt.

Lok R890 samt 5 vagnar. Uppdragbart. En vagn märkt Bugo Made in Switzerland. Lokets längd 18 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SKYLTDOCKA, Frankrike, 1900-talets mitt.

Trä, konstmaterial samt domestik. Märkt Pery Boudrot Paris. Höjd ca 170 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPELDOSA Frankrike 1900-talets första hälft.

Mässing, mekanisk fågel klädd med fjädrar, tre olika melodier, diameter ca 15, höjd ca 28 cm

Aktuellt bud 3 199 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAPTENSTAVLA, gouache, signerad F. Corpuz, 1900-talets början.

"Nordfarer". Bildstorlek 38,5 x 67 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
BOK, "The Philosophy of Andy Warhol (from A to B & back again)", 1975, förstautgåva, signerad.

Signerat exemplar av Andy Warhol. Skyddsomslag.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPELDOSA, Ste Croix, sent 1800-tal.

Fodral fanerat med bla valnöt, medföljer 10 skivor, längd 43, bredd 29, höjd 19 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LITOGRAFISKT TRYCK, efter Nils Kreuger, 1900-talets första hälft.
2 st.

LITOGRAFISKT TRYCK, efter Nils Kreuger, 1900-talets första hälft. 2 st.

"Får på bete" samt "Hästarna får råglasset".Tryckt hos A. Börtzells Tr. AB, Stockholm. Albert Bonniers förlag, Stockholm. 82 x 108 cm vardera.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LUFTGEVÄR, Excellent CII, 1940-tal.

Kaliber 5,4 mm. Längd 98 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
Tantalus, med tre fastblåsta flaskor, märkt F II E L S 1877.

Koppar och läder, med tre fack. Två flaskor samt proppar sannolikt ej ursprungliga, dock antika. Höjd ca 27 cm, lådan ca 24 x 17 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BORDSFLÄKT, EMI, Utrecht, Holland, 1900-talets första hälft/mitt.

Bakelit, blad av mässing. Ställbar riktning. Höjd c:a 22 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TRAMPBIL, plåt, 1900-talets mitt.

Rödlackerad. Längd 76 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LUFTGEVÄR Excellent C2, 1910-tal.

Kaliber 5,4 mm. Längd 97 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HARMONIUM/ELPIANO, Harmophon Väst-Tyskland 1900-talets mitt.

Portabelt, i fodral, längd 73, bredd 40, höjd ca 32 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulptur, snidat trä, signerad.

Snidat och delvis bemålat trä föreställande mansfigur som håller ett par stövlar. Signerad Axel Petersson och daterad 1919 samt stämpelsignerad "Axel Petersson 'Döderhultarn' Oskarshamn". Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
NAKTERHUS, Sestrel, R.F Bovey Ltd Vancouver. 1900-talets första hälft.

Märkt Type 89092. Ek, mässing, höjd 140, bredd 90, djup 60 cm.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MOCKASKEDAR, 3 st, 14K guld, Jubileumsår Finland 90, "Suomi"-serien, numrerade, Kultateollisuus, Åbo 2007.

Graverade "90 v. Nro 14/200", "90 v. Nro 16/200" och "90 v. Nro 17/200". Längd 9,7 cm. Sammanlagd vikt 34 g. Var och en i ursprungligt, klätt etui.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
SAMLING GARM-TIDNINGAR, 40 st, illustretad av Tove Jansson 1942-1952.

1942; Julnummer. 1943; juli, september, november, Julnummer. 1944; februari, mars, Påsknummer, maj, augusti, Julnummer. 1947; Julnummer. 1948; januari, februari, mars 2 st, augusti 2 st, Julnummer. 1949; maj, juli 2 st, augusti, Nyårsnummer. 1950; januari, mars, april, maj, juni, juli, september, oktober, Julnummer. 1951; februari, Midsommarnummer, oktober, Julnummer (Fazer-muggmotivet), Nyårsnummer. 1952; midsommar, juli-augusti.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
600 EUR

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK

"Das Heutige Aegypten". Plåtstorlek ca 58,5 x 49 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
OMEGA, reklamskylt, metall, emalj.

45 x 29 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
300 EUR
Stereo 3001 Orthoperspecta, Stereoförstärkare med FM-radio och skivspelare, Salora, Finland 1970-tal.

Fodral i teak, locket i plexiglas. Bredd 49 cm, djup 35 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
STURE JOHANNESSON, "Computer Paragraph", Computer Graphic, i samarbete med Sten Kallin, IBM, 1972. Signerad, 14/65.

Datorserigrafi. Daterad 1972. Bladmått ca 88,5 x 119,5 cm. Oramad.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
STURE JOHANNESSON, färgserigrafi, signerad 1973, numrerad 37/100.

'För Sverige i tiden'. Datorserigrafi. Dagmått ca 58 x 77 cm. Ramad utan glas.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK