Samlarföremål

Spara dina favoriter

SVÄRD, brons, mellanöstern, möjligen Luristan, omkring 1000 f.Kr.

Klinga med kort ås. Fäste med tre flänsar och hornliknande knapp. Längd 39 cm

Aktuellt bud 6 206 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAMERAHUS 2 st och 6 objektiv.

Canon AE-1 med 35-70mm zoom och fast 50 mm. Minolta XD7 med Komuranon 80-210 mm zoom, Minolta fast 200 mm samt Tokina zoom 80-200 mm och Konica fast 100 mm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, old Ghom, ca 151 x 106,5 cm.

Rött fält med polykrom ampel, kolonner och nisch. Bred ljusblå huvudbård med blom-, blad- och palmettranka.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARTA - POLEN, Heriters de Homann - Tobias Mayer, 1757,  handkolorerat kopparstick.

'Regni Poloniae'. Plåt 49,5 x 58,5 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BUTIKS- / DISPLAYMONTER, 'Lego City 60170 & 60173', 2000-tal.

Ljuseffekter. Rörliga delar. Längd 59, djup 38, höjd 38 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LUFTGEVÄR, Haenel 33 junior.

LUFTGEVÄR, Haenel 33 junior.

Med magasin. Längd 97 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVÄRD, brons, Luristan.

SVÄRD, brons, Luristan.

Klinga med flat ås med fäste i ett stycke. Profilerad kant för kavelplattor. Längd 44,5 cm

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ILKKA TERHO OCH TEPPO ASIKAINEN, Datordivan "Netsurfer", Snowcrash, 1995.

Bredd 78 cm. Höjd 98 cm.

Aktuellt bud 320 EUR
Utropspris
500 EUR
BUTIKS- / DISPLAYMONTER, Lego "The Ninjago Movie 70614", 2000-tal.

Ljuseffekter. Rörliga delar. Längd 60, djup 39, höjd 38 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BORDSTELEFON, jubileumsmodell efter "Taxen", LM Ericsson, 1990-tal.

Svartlackerad, krom och mässing märkt LM Ericsson Stockholm, rikt dekorerad. Höjd 34,5. Bredd 24,5 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LUFTGEVÄR, Markham, 1900-talets början.

Enskott. Kaliber 4,6 mm för kula och pil. Längd 79 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BESLAG, 18 st, förgylld brons, senempire, Frankrike, 1870/80-tal.

Rik reliefdekor av bla palmetter, krigiska emblem samt blommor, bestående av; 4 fotavslutningar (innermått 8x8x 5 cm) 2 korslagda facklor med blomgirland (42x16,5 cm) 2 rundlar med grotesk samt girlander av blommor (diam 13,5 cm) 4 rundlar med blommor och blad (diam 7 cm) 2 krigiska emblem med svärd, yxa samt girlander (30x8 cm) 4 palmetter (16x12 cm)

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
LUFTGEVÄR, Diana 10 DL, tillverkad 1950-52.

Kaliber 4,6 mm med sidobygel. För kula, pil och kork. Längd 73 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
Tod's, "Sella", VÄSKA.

Tod's, "Sella", VÄSKA.

Dragkedjeförsedd handväska / axelväska i sandfärgad läder. Avtagbar axelrem. Fodret i matchande tyg. Invändigt tre fack varav ett med dragkedja. Märkt "TODS", "MADE IN ITALY". Bredd 36 cm, höjd 26 cm.

Inga bud
Utropspris
500 EUR
MEDALJER - RYSSLAND, 2 st, agrikultur, 1897 samt 1900-talets början.

1897 Estniska Jordbrukssällskapets Medalj, St. Petersburg samt okänd med sädeskärve och redskap samt text. Diameter ca 5,4 cm resp 3,4 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LEKSAKSBILAR, 5 st, bl a "JNF Condor", "Gama 260" & "Schuco Fenlenk-auto".

"JNF Condor" med kartong, "Gama 260" med kartong, "Schuco Fenlenk-auto" med kartong. "Scuco 1010" samt omärkt svart bil. Längd 11-24 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PEPPAR OCH SALTSTRÖARE, nysilver, Gense, 1900-tal.

Märkta SAL för Svenska Amerikalinjen. Höjd 8,5 cm vardera.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BOCK & SPRÅNGBRÄDA / SVIKTBRÄDA, 2 delar, AB Rantzows, 1900-talets senare del.

Trä och läder. Bock, höjd lägst 103, 95 x 80 cm. Språngbräda 150 X 50 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GRUVKOMPASS J Casartelli & son, England 1900-tal.

Mässing, höjd ca 11, längd ca 32, diameter ca 18 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BARBIEDOCKOR, 5 st samt 2 garderober och tillbehör, Mattel, 1960-tal.

2 st Barbie, varav en Barbie Fashionqueen med 4 peruker. 2 st Skipper, varav en med ögonfransar 1 st Ken 2 st Vinylgarderober, höjd 32 cm. Ett större antal kläduppsättningar och accessoarer medföljer, bland annat komplett Ken "Masquerade".

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, skulptur, zink, Dansk Designs, Japan.

Giraff. Höjd 10,5 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
FASADSKYLT, 1900-talets andra hälft.

Texten "Sängen". Blå- och vitlackerad plåt samt lysrör. Längd 170 cm. Bredd 20 cm. Höjd ca 46 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KAMERA, Digital Classic Camera Leica M3, Minox.

Miniatyr kopia av Leica M3. Med originalbox av trä samt med sladd och bruksanvisning. Minoctar 10,3 mm digital lens. Numrerad 8010013. Ca 4,5 x 6,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK