SAMLARFÖREMÅL

Är du precis som vi en obotlig nostalgiker? Kanske har det så gått så långt att du till och med blivit en samlare. Då är det här kategorin för dig! I kategorin Samlarföremål kan du stöta på allt från en OS-medalj från olympiaden 1912, Star Wars gubbar, plåtbilar från 50-talet eller varför inte den där sista majblomman du saknar för att göra din samling komplett.

Spara dina favoriter

LANTERNA, "No 10", Millers Signal Lamps, London, tidigt 1900-tal.

Ljushus i koppar med tonat glas. Hänkel. Plakettmärkt. Höjd 55 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄLEN, 5 st, 1900-tal.

VÄLEN, 5 st, 1900-tal.

För hummertinor. Gjorda av målat trä med kork och rep.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOMPASS i schatull IVER WEILBACH 6 Co Copenhagen.

Monterad i trälåda. Längd 22 cm. Bredd 22 cm. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NAKTERHUS med KOMPASS, mässing. 1900-tal.

Nakterhus i mässing. Insida med kompass. Ej fungerande, Sida med ljushus för fotogen. Höjd ca 20 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGTELEFON, Ericsson, tidigt 1900-tal.

Svartlackerad. Längd 55 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DYKARHJÄLM, modell, Taiwan 1900-talets andra hälft.

Koppar och mässing samt glas. Höjd 16,5 cm.

Aktuellt bud 802 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, 1900-tal.

Mässingsfärgad metall. Kupor i glas med etsad dekor. Höjd 29 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL, signerad O. Toikka Nuutajärvi.

Rött och grönt glas, delvis iriserande. Huvud i klart glas. Höjd 15 cm. Etikettmärkt.

Aktuellt bud 60 EUR
Utropspris
200 EUR
OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL, "sieppo" signerade O. Toikka, Nuutajärvi Notsjö.

Brunt och klart glas. Tillverkarens etikett. Höjd 7 cm

Aktuellt bud 130 EUR
Utropspris
200 EUR
KOMPASS, Ludolph, omkring 1900.

Metall och glas. Diameter ca 30 cm, höjd ca 18 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MODELL AV ÅNGLOK, med tender, "4-8-4 Western Maryland 1402", tillverkad av Gunnar Eriksson, spårvidd 3,5 tum.

Lackerad metall. Längd ca 2 meter inklusive tender. Bredd 20 cm, höjd 30 cm.

Aktuellt bud 21 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
HORNBY, ånglok med tender, "Stephensons Rocket", 1900-talets senare del, spårvidd 3,5 tum.

Plast och metall. Ångdriven. Längd 41 cm, bredd 12 cm, höjd 29 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MODELL AV ÅNGLOK, med tender, "SJ L9 52", tillverkad av Gunnar Eriksson, 1980- /90-tal, spårvidd 3,5 tum.

Lackerad metall. Längd 73 + 46 cm, bredd 21 cm, höjd 28 cm.

Aktuellt bud 18 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
MODELL AV ÅNGLOK, med tender, "240 Leeuwenhoek", tillverkad av Gunnar Ericsson, 1980- /90-tal, spårvidd 3,5 tum.

I metall, bland annat mässing. Total längd ca 98 cm, bredd 17 cm, höjd 30 cm.

Aktuellt bud 21 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
MODELL AV ELLOK, "SJ D 292", tillverkad av Gunnar Ericsson, 1980- /90-tal, spårvidd 3,5 tum.

Lackerad metall. Längd 79 cm, bredd 20 cm, höjd 25 cm exklusive pantografer.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
MODELL AV ÅNGLOK, med tender, "Lion", tillverkad av Gunnar Eriksson, 1980- /90-tal, spårvidd 3,5 tum.

Trä , mässing och lackerad metall. Längd 64,5 cm, bredd 13,5 cm, höjd 27 cm.

Aktuellt bud 22 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
MODELL AV KYLVAGN, "SJ Hr 31808", tillverkad av Gunnar Eriksson, 1980- /90-tal, spårvidd 3,5 tum.

Lackerad metall och trä. Längd 60 cm, bredd 18,5 cm, höjd 27,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
40 000 SEK
MODELL AV PERSONVAGN, "SJ Bc06 2394, tillverkad av Gunnar Eriksson, 1980- /90-tal, spårvidd 3,5 tum.

Trä och lackerad metall. Elektrisk belysning. Längd 128 cm, bredd 19,5 cm, höjd 26 cm.

Aktuellt bud 525 SEK
Utropspris
60 000 SEK
MODELL AV PERSONVAGN, "LMS 14993", tillverkad av Gunnar Ericsson, 1980- /90-tal, spårvidd 3,5 tum.

Lackerad metall med detaljer av trä. Elektrisk belysning. Längd 120 cm, bredd 18 cm, höjd 24 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
30 000 SEK
MODELL AV ÖPPEN GODSVAGN, "SJ Ibr 32429", spårvidd 3,5 tum, tillverkad av Gunnar Ericsson, 1980- /90-tal.

Lackerad metall och trä. Längd 76,5 cm, bredd 18 cm, höjd 16,5 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MODELL AV RESTAURANGVAGN, "SJ Ro3 3148", tillverkad av Gunnar Eriksson, 1980- /90-tal, spårvidd 3,5 tum.

Lackerad metall, detaljer i plast och trä. Längd ca 148 cm, bredd 20 cm, höjd 27 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
60 000 SEK
MODELL AV PERSONVAGN, "SJ C3c 1465", tillverkad av Gunnar Eriksson, 1980- /90-tal, spårvidd 3,5 tum.

Trä och lackerad metall. Elektrisk belysning. Längd 79 cm, bredd 19,5 cm, höjd 26 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
60 000 SEK
MODELL AV TRÄKOLSVAGN, "SJ Q 26834", spårvidd 3,5 tum, tillverkad av Gunnar Ericsson, 1980- /90-tal.

Betsat trä och lackerad metall. Öppningsbara sidor. Längd 69 cm, bredd 18 cm, höjd 26,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MODELL AV TÄCKT GODSVAGN, "SJ G3 19921", tillverkad av Gunnar Eriksson, 1980- /90-tal, spårvidd 3,5 tum.

Lackerad metall och trä. Längd 59 cm, bredd 18 cm, höjd 23 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MODELL AV ÖPPEN GODSVAGN, "MR C13", tillverkad av Gunnar Eriksson, 1980- /90-tal, spårvidd 3,5 tum.

Trä och metall. Längd 33,5 cm, bredd 14,5 cm, höjd 14 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MODELL AV POSTVAGN, "SJ DF5 2882", tillverkad av Gunnar Eriksson, 1980- /90-tal, spårvidd 3,5 tum.

Trä och lackerad metall. Avtagbart tak, elektrisk belysning. Längd 80 cm, bredd 20 cm, höjd 26 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
60 000 SEK
MODELL AV TANKVAGN, "SJ Q12 502030", Shell, spårvidd 3,5 tum, tillverkad av Gunnar Eriksson, 1980- /90-tal.

Lackerad metall och trä. Längd 56 cm, bredd 15 cm, höjd 25 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
40 000 SEK
MODELL AV TÄCKT GODSVAGN, "SJ G 31982", spårvidd 3,5 tum, tillverkad av Gunnar Ericsson, 1980- /90-tal.

Lackerad metall och trä. Längd 76 cm, bredd 18,5 cm, höjd 27 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MODELL AV ÖPPEN GODSVAGN, "SJ O", tillverkad av Gunnar Ericsson, 1980- /90-tal, spårvidd 3,5 tum.

Lackerad metall och trä. Längd 82 cm, bredd 20 cm, höjd 20 cm.

Aktuellt bud 525 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MODELL AV PERSONVAGN, "GWR", tillverkad av Gunnar Eriksson, 1980- /90-tal, spårvidd 3,5 tum.

Lackerat trä och metall. Öppningsbara dörrar. Elektrisk beslysning. Längd 120 cm, bredd 18 cm, höjd 24 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
30 000 SEK
MODELL AV ÖPPEN GODSVAGN, "SJ O", spårvidd 3,5 tum, tillverkad av Gunnar Eriksson, 1980- /90-tal.

Lackerad metall och trä. Längd 78 cm, bredd 18 cm, höjd 21 cm.

Aktuellt bud 525 SEK
Utropspris
12 000 SEK
LEKSAK, Brio brandbil, 1960-tal.

Bemålat trä, etikettmärkt. Längd ca 65 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PARTI LEKSAKER, 32 st, Elastolin och Plastinol, Tyskland, omkring 1900-talets mitt.

Indianer och cowboys.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNGBIL, "Rocking Saab" Ulf Hansen, Playsam.

Trä och plast. Längd 85 cm, bredd 30 cm, höjd 38 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PUUKKO-KNIV MED BALJA, Fiskars, Finland 1900-talets sista kvartal.

Blad märkt "Fiskars Finland stainless steel", längd 12 cm, svart nylonskaft. Totallängd, inkl baljan i läder, 26,5 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
MUMINFIGUR, "Stinky" Atelier Fauni, Finland, 1950/60-tal.

Päls och skinn. Stämpelmärkt under fötterna. Höjd 11 cm.

Aktuellt bud 475 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MODELLBILAR, 16 delar, bland annat Dinky Toys, Corgi Toys.

Olika modeller. Längd 7,5 - 14,5 cm.

Aktuellt bud 2 050 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LEKSAKSBILAR, 4 st, bland annat Tekno samt Haji, Tyskland och Japan, 1960-tal.

Lackerad metall. Olika modeller. Längd 19,5-36 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FISKERULLE, förgylld, ABU, Ambassadeur 10000c De Luxe. 1990.

"Guldrulle". Nr 9009091.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KNIV, Dietmar F Krellser, gravör Rolf Peters.

Stålblad, skaft med graverad dekor och ben, signerad RP. Längd 19 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VILDSVINSSPJUT, Puma Saufeder, Tyskland. 1900-talets slut.

Stål, trä och vildsvinsskinn. Längd 196 cm. Numrerad 923590.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LEKSAKSBIL BRIO, SAAB 92. 1950-tal.

Gul plast med detaljer i plåt. Med mekanisk funktion. Längd 22.5 cm.

Aktuellt bud 6 311 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNGHÄST, 1900-talets första hälft.

Bemålat trä och duk, delvis fylld med halm, höjd ca 64 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÅTMODELL, 1900-talets första hälft.

Massivt skrov på ställning. Längd 80 cm, höjd 90 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNGHÄST, 1920-/30-tal.

GUNGHÄST, 1920-/30-tal.

Bemålat trä. Foten både med gungfunktion samt med hjul. Plattan möjlig att montera av. Längd ca 77, bredd ca 36, höjd ca 68 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAFFEBURK / KAKBURK, plåt, 1930-tal.

Litograferad plåt. I form av lastbil med skylt "Gefle" och "Ystad-Haparanda". Invändig text i locket " Köp Köp Engwall Hellberg ABs rostade kaffe i paket". Längd 34 cm, höjd 18 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKEPPSPORTRÄTT, Akvarell, daterat 1870.

"Mentor från Wasa förd af Capt. Hagman 1870". Akvarell 48 x 63 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAMERA, LEICA IIIf, nr 718678, 1954. Med
Summarit f=5 cm 1:5,5.

KAMERA, LEICA IIIf, nr 718678, 1954. Med Summarit f=5 cm 1:5,5.

Kromat kamerahus och objektiv. "Leica 50 år" medföljer.

Aktuellt bud 3 541 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OBJEKTIV, Tele-Elmarit 1:2,8 / 90 nr 2001050, Leit Canada.

Med solskydd och uv-filter. Linsskydd bak-och framtill. Längd ca 7 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OBJEKTIV OCH VISOFLEX, Hektor f =12,5 cm 1:2,5, nr 1224014, Ernst Leitz, Wetzlar, Tyskland.

Kromad med solskydd och UV-filter. Totallängd ca 18 cm.

Aktuellt bud 2 222 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STAFFLI, rokokostil, 1900-tal.

Betsat trä. Skuren dekor av rocaille. Höjd ca 167 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MEDALJER, 2 st, silver, Kauko Kalervo Räsänen för Sporrong AB, Solna, 1972 och 1977.

Tvådelad medalj med reliefdekor av människor. En del med text United Nations conference on the Human Environment 5.-16.6.1972. Andra delen: Only one earth, En enda värld samt signerad Kauko Räsänen 1972. Diameter 5 cm. Stämplad Sporr, 1972, 999S. Numrerad 86/1500. Vikt 293 g. Tvådelad medalj Carl-Gustaf Mannerheim 1847-1951, sterling silver. Signerad Kauko Räsänen 1976 Stämplad SPORR, 1977. Numrerad 23/1000. Vikt 357 g. Etuier i bl.a. trä medföljer.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SAMEARBETE, daterad 27/6 1914,

Horn och läder. Delvis genombruten dekor. Dekor av ren. Total längd ca 21 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
KNIV, Kressler & Kühne.

KNIV, Kressler & Kühne.

Stålblad och träskaft. Längd 21 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SAMLING KAMEROR, bland annat Zeiss Super Ikonta 531.

Zeiss Super Ikonta 531. Halina-Prefecr Senior. Vest Pocket Autographic Kodak. Ljusmätare Kamerastativ. Kamera.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NAKTERHUS, 1900-tal.

NAKTERHUS, 1900-tal.

Mässing med glasförsedd front. Med brännare samt kompass. Märkt "KARLSKRONA LAMPFABRIK". Höjd ca 26 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FOTOGRAFI, föreställande August Strindberg (1849-1912) samt BOK.

Fotografiets storlek 29 x 19 cm. Göran Söderström, "Strindbergs måleri", 1972.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 2 st, 'Japanesiska Sagor'; 'Sparfven med den Klippta Tungan' och 'Momotaro', Japan, 1800-talets slut.

Handbunden, träsnitt på rispapper. På svenska af Konni Zilliacus. Wentzel Hagestams förlag, Helsingfors, tryckt på T. Hasegawas tryckeri, Tokyo. 15,5 x 11 cm.

Aktuellt bud 60 EUR
Utropspris
150 EUR
MASKINTELEGRAF, märkt JC Krohn & Sons A/S Bergen, Norge.

Mässing. Instrumenttavlan märkt Bergen J.C Krohn & Sons Ship Norway. Höjd ca 128 cm inkl handtag i uppfällt läge. Urtavlans diameter ca 28 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
LEKSAKSFIGURER, fyra stycken, från Familjen Flinta, 1960-tal.

Målad plast. Wilma, Fred, Dino och Barney och Betty. Höjd ca 16- 20 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FARTYGSMODELL, 1960/70-tal.

FARTYGSMODELL, 1960/70-tal.

Skepp monterat i monter av glas och trä. Längd 88, bredd 34, höjd 59 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PAPPERSVIKTER, 3 st, glas, Finland och Tyskland, 1800-talets slut.

med fotografier, bl.a. 'Wiborg-Slottet' och 'Wiesbaden Operahaus'. Längd 7-11 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
MODELLFARTYG, trä, "Gotheborg", 1900-talets andra hälft.

Tremastat segelfartyg. H 80 cm. L 100 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LEKSAKSHÄST, 1900-talets början.

Målat trä. Sadel och öron av läder. Ögon av glas. Längd 80 cm, höjd 90 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MELLANFORMATSKAMERA, Rolleiflex 2,5 E, nr 1626501, Tyskland, 1956-59.

Kamerahus med planar 1:2,8 f=80 mm. Fast ljusmätare.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SAMLING SAMEFIGURER SAMT SAMISKA FÖREMÅL, 1900-tal.

Bland annat kåtor, figurer, läderskor, kåsor. Olika storlekar. Gipsfigurin av Gerda Sprinchorn, höjd 23 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL, "Wildwood Cuckoo", signerad O.Toikka, Nuutajärvi 2003.

Etikettmärkt. Längd 23 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
ULF LUNDKVIST, akvarell och tusch, signerad.

Assar. Ur Galago. Bladstorlek 29 x 20 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LEHMANN GROSS BAHN, 1 ellok samt 2 vagnar, Tyskland 1980-tal.

Vagn "3013" samt "3107". Lok "2071" Längd 30-50 cm. Lokets längd ca 34 cm. I originalkartonger.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
LEKSAK: ångvält, plåt, Tyskland, 1900-talets första hälft.

Med skruv. Längd 24 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
REGENTLÄNGD, 16 stycken. Sverige, 1800-tal.

Vaxposeringar av svenska regenter, Gustav Vasa - Carl XIV Johan. (Fredrik I saknas). Svärtade ramar med medaljonger i mässing och glas. 14,5 X 15, diameter 9 cm.

Aktuellt bud 3 210 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JORDGLOB, "Columbus-Jordglob", Edwin Hammar, 1900-talets första hälft.

Ställ av betsat trä med kompass. Höjd ca 52 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURER, 5 st, skuret trä, bland annat Lars Enarsson och Anna-Lisa Öst.

Samefigurer, bland annat "Lapp-Lisa" med medföljande foto. Höjd 12-16 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURER, 10 st, skuret trä, Georg Jonsson.

Samefigurer. Höjd 11-16 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SJ LYKTA, 1900-tal.

SJ LYKTA, 1900-tal.

Lackerad metall. På ställning. Höjd totalt ca 135 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LEKSAK, Steif, 1900-talets andra hälft,

Form av elefant, då hjul, sitthöjd ca 60 cm, längd ca 73 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, fyra stycken, mässing. Skultuna, 1800-talets första hälft.

Stämpelmärkta N40 samt N12. Höjd ca 12-13 cm

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
MÄTINSTRUMENT, 3 dlr mässing tidigt 1900-tal.

En märkt Stanley London, en märkt W. Ottway London no 8423, längd på mätsticka ca 17 cm, sextant ca 9x9 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKEPPSKLOCKA, Iver C Weilbach & Co A/S Copenhagen "Viking".

Urhus i mässing märkt; Made in Western Germany. Diameter tot 15, höjd 6 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING MÄRKLIN, 16 delar, Västtyskland, 1900-talets andra hälft.

Helautomatisk järnvägsövergång med räls 7192. Mekaniskt manövrerad järnvägsövergång 7391. Djuplastvagn med låda 4618. Anslutningsskena rak 5111. Grusvagn 4610. Ställpult 7072. Kopplingspult 7211. Tankvagn Esso 4501. Öppen godsvagn 4503. Täckt godsvagn 4605. Tank(silo)vagn 4658. Containervagn 4668. Djuplastvagn med transformator 4617. Lok 3080. Utökningssats 7193. Lok. Majoriteten av delarna i originalkartong.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
KAFFEBEHÅLLARE, Zoégas. 1900-talets slut.

Bakstycke i borstad metall. Tre behållare i plast, lock i vitmetall. Höjd 75, bredd 66, djup 20 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DOCKA, märkt JWC made in Germany, 1900-talets början.

Biskviporslin. ledad kropp i kompositmaterial. Äkta hår. Längd 52 cm.

Aktuellt bud 765 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NÖTKNÄPPARE AV ERIK LORENTZ MOLIIN. Monogramsignerad.

Snidad björk. Längd 19 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
DOCKA, Franz Schmidt & Co, Tyskland 1925.

Huvud i porslin. Kropp i ledad massa Blund ögon. Längd 51 cm.

Aktuellt bud 888 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DOCKA, Schoenau & Hoffmeister, Tyskland, 1906.

Blundögon. Målade ögonfransar. Äkta hår. Längd 58 cm.

Aktuellt bud 827 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HALVMODELL, 1900-talets första hälft.

Diorama. Glasad ram. 49 x 79 x 11 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LAWN BOWLS, 4 st Taylor England, 1900-talets mitt,

Trä, stämplade, diameter ca 12 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DOCKA, Heinrich Handwerk/Simon & Halbig, 1900-talets början.

Blundögon. Öppen mun. Ledad kropp av massa. Längd 46 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RODER, trä och järn, 1900-tal.

Diameter 90 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
GUNGBIL "Rocking Saab" Ulf Hansen, Playsam 1900-talets andra hälft.

Lackerat trä och plast, längd ca 85 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK