SAMLARFÖREMÅL

Är du precis som vi en obotlig nostalgiker? Kanske har det så gått så långt att du till och med blivit en samlare. Då är det här kategorin för dig! I kategorin Samlarföremål kan du stöta på allt från en OS-medalj från olympiaden 1912, Star Wars gubbar, plåtbilar från 50-talet eller varför inte den där sista majblomman du saknar för att göra din samling komplett.

Spara dina favoriter

KOMPASSER, 2 st, 1900-talets början.

Mässing varav ena i träetui. Diameter 4,5-6 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NALLEBJÖRN MED SPELDOSA. Josef Pitrmann, Tyskland, 1920-30-tal.

Beige plysch. Trampdynor av filt. Rörliga ramar, ben och huvud. Inbyggd speldosa som spelar vid tryck på magen. Längd 40 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÄLGKAMERA, Dr. Lüttke & Arndt Wandsbek, Tyskland, 1900-talets första hälft.

Invändigt betsat lövträ med ställbar kamera. Märkt 15830. Väska samt tre plåtar. Kamerans mått utfälld 23 x 23 x 17,5 cm.

Aktuellt bud2 518 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PERKOLATOR, Forman Bros Inc, USA, 1900-talets mitt.

Kromad metall med handtag av bakelit. Höjd 41 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LEKSAKSBILAR, 4 delar, plåt, Japan.

Röd leksaksbil märkt "B.C Brandchef" och "Made in Japan". Längd 19 cm. Svart plåtbil, "Printed in Japan", längd 15 cm. Brandbil märkt "F.D No.12", "T.N Trademark, Made in Japan", längd 31 cm. Lok, "Whoo-whoo locomotive 3181" märkt Trademark MT, Modern Toys, made in Japan", längd 26 cm.

Aktuellt bud55 EUR
Utropspris
200 EUR
BÅTMOTOR, Evinrude Detachable Rowboat Motor Company,
Milwaukee, Wisconsin, 1900-talets första kvartal.

BÅTMOTOR, Evinrude Detachable Rowboat Motor Company, Milwaukee, Wisconsin, 1900-talets första kvartal.

Encylindrig utombordare med serienummer "2025". Rullställning medföljer. Längd ca 45 cm, bredd 29 cm, höjd 90 cm.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PARTI MÄRKLIN, 1900-talets andra hälft.

Diesellok #3060, ånglok #89006, 15 vagnar, bl.a sovvagnar samt öl- och vinvagnar. Ca 67 rälsdelar i varierande modeller, fyra stoppbockar, två distributionplattor samt järnvägsövergång. Flertalet i originalkartonger. Längd vagnar ca 10 - 25 cm.

Aktuellt bud2 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
INGMAR BERGMAN MEMORABILIA, filmaffisher, 4 st litografiska tryck, 1900-tal.

70x100 cm. Oramade. "Sommaren med Monica", "Såsom i en spegel", (dubblett) samt "Sommarnattens leende".

Aktuellt bud950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAKBURK, biscuit tin, litograferad plåt, McVitie & Price, England, ca 1911.

I form av en Bluebird. Tillverkad av Barringer, Wallis & Manners. Höjd 24 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
INGMAR BERGMAN MEMORABILIA,  5 st, filmaffisher, litografiska tryck.

"Jungfrukällan", "Hets", "Nattvardsgästerna", "Så som i en spegel", "Det sjunde inseglet". Bladstrl. 32 x 70 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
S & E, missilbil, Japan, omkring 1950.

Lackerad i grått. Batteridriven. Längd 39 cm, höjd 21 cm.

Aktuellt bud425 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ALPS, Fred Flintstones Bedrock Band ,Japan, 1960-tal.

Gummi, plast, metall och tyg. Batteridriven. Höjd 23 cm. I originalkartong.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LANTERNOR, ett par, Ahlemann & Schlatter, Bremen, 1900-tal.

Koppar och glas. Höjd 50, bredd 36 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MODELLBÅT, 1900-talets andra hälft.

"HMS MTB 794 (MTB 794)". Målat trä och metall, skrov av glasfiber. Servon och batterier. Motoriserad. Längd ca 150 cm. Sockelns längd 75 cm.

Aktuellt bud4 207 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TENNISRACKET, The Jack Kramer  Autograph, Wilson.

Längd 70 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MYNT/BROSCH, guld, Kejsar Frans, Ungern Österrike 1915. Vikt ca 21 gram.

Rund med senare montering till brosch. Diameter ca 4,7, myntets diameter 3,8 cm.

Aktuellt bud5 400 SEK
Utropspris
6 500 SEK
VIKTER, 1800/1900-tal.

VIKTER, 1800/1900-tal.

Olika storlekar och modeller. Mässing och järn.

Aktuellt bud705 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LANTERNOR, 2 st, 1900-talets första hälft.

Målad plåt samt glas. Den ena märkt med plakett "J.H.F HAMM , HAMBURG". Höjd 34- 37 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KROCKETSPEL, 1960-tal.

KROCKETSPEL, 1960-tal.

Målad och betsad. Med ställ på hjul. Ställets höjd 75 cm.

Aktuellt bud1 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PLÅTLEKSAK, Gama, "Strato", Clipper, Pan American World Airways.

Längd 37, bredd 51, höjd 17 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LEKSAKER, Plåt, "Li'l Abner and his Dogpatch Band", Unique Art Manufact Co Inc, USA, 1940-tal.

Litograferad i flera olika färger. Daisy Mae på piano, Pappy Yokum som trumslagare, Mammy Yokum med taktpinne och Li'l Abner som steppar. Längd 25 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
EMALJSKYLT, Michelin, modern.

EMALJSKYLT, Michelin, modern.

65 x 65 cm.

Aktuellt bud4 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BAROMETER och SKEPPSKLOCKA, Schatz, Tyskland, 1900-talets slut.

Urhus i metall. Fästa på en träplatta. Ljusa urtavlor. Total längd 55 cm, bredd 28 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
REKLAMFIGURER / LAMPOR, 2 st, plast, Michelin, sent 1900-tal.

Märkta "Made in France". Metallfästen. Höjd 46 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VINDFLÖJEL med SKYLT, metall, 1900-talets första hälft.

Målad. I form av tre skyltar "Café", "Pensionat" och "Läskedryck". Längd 98 cm, höjd 28 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TALJOR, 2 st, 1900-tal.

TALJOR, 2 st, 1900-tal.

Trä och järn. Höjd 37-38 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINGHJUL RÄLSBUSS, monterat på träplatta, Statens Järnvägar, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Med gångjärn och belysning. Märkt på baksidan med etikett"Statsverket Örebro Huvudverkstad SJ" och datumstämopel 29 maj 1973. Plattans mått 47 x 85 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AFFISCHER, 6 stycken, Tove Jansson, Bulls Presstjänst, Stockholm, 1960-tal.

Diverse scener i Mumindalen. Nummer 1-6, utgivna 1966/67 Ca 45 x 60 cm

Aktuellt bud5 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
DIORAMA, The history of car racing, modern.

Mått ca 80 x 7 x 24 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ERIC ROHMAN, gouache, original / förlaga till filmaffisch, "Två bröder", 1927, signerad.

Två bröder : med Rudolph Schildkraut / Universal Film A.-B. Bladstrl. 107x79 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK

Johann Baptist Homann, Nuremberg, circa 1720. Delvis kolorerad. 50x59 cm.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
200 EUR
KASSAAPPARAT, Anker Werke, Bielefeld, Tyskland, 1900-talets första hälft.

Lackad plåt. Knappar av plast. Brickmärkt. 41 x 37 cm. Höjd 42 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GRAF VON FABER-CASTELL, reservoarpenna, "Pen of the Year", numrerad 184/1500. 2007.

Stiftspets i tvåfärgat 18k guld, bredd "M". Huv och behållare delvis förgylld med 24k guld. Längd 15 cm. Etui 23 x 18 x 6 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ERIC ROHMAN, gouache, original / förlaga till filmaffisch "North of 36), 1925, signerad.

När norden och södern möttes (North of 36) [Affisch] : en film i åtta akter om de amerikanska nybyggarna. Bildstrl. 97 x 128 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DIORAMA, the beautiful game of fly fishing, modern.

Mått ca 80 x 7 x 24 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TENNSOLDATER, ca 55 delar.

TENNSOLDATER, ca 55 delar.

Målade. Höjd mellan ca 2-8 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DOCKSKÅPSMÖBLER, 2 st, Japan och MFZ, Tyskland, omkring 1900-talets mitt.

Köksinredning och kylskåp. Lackerad metall och plast. Längd 11- 17 cm, höjd 16,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK