SAMLARFÖREMÅL

Är du precis som vi en obotlig nostalgiker? Kanske har det så gått så långt att du till och med blivit en samlare. Då är det här kategorin för dig! I kategorin Samlarföremål kan du stöta på allt från en OS-medalj från olympiaden 1912, Star Wars gubbar, plåtbilar från 50-talet eller varför inte den där sista majblomman du saknar för att göra din samling komplett.

Spara dina favoriter

FERRARI, modeller 2 st, metall och plast.

Modell 250 Testa Rossa och California. Längd 23 resp 10 cm

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TIPP & CO, leksaksbil, brandbil, Tyskland, omkring 1930.

Litograferad plåt i rött, gult och svart. Defekt urverk. Elektrisk strålkastare. Längd 24 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARTOR 2 st "Mälarbygden" och "Stockholm med omgivning" 1900-talets andra hälft.

Centralstabens Litografiska anstalt Kartförlaget Stockholm samt P Norstedts & Söners förlag Stockholm, ca 140 x 200 samt ca 138 x 202 cm

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RACINGAFFISCHER, 4 st, originalaffischer för Anderstorp Grand Prix 1973, 74, 75 och 79.

70x50 resp 64x46 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OBJEKTIV, A Nikkor-P Auto 1:2.5 f =105 med nr 263818.

Med motljusskydd.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄLEN/FLÖTEN, 7 st, glas, 1900-tal.

Färgat glas med nät runtom. Diameter ca 8- 20 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAMERATILLBEHÖR, 5 st, Leica, Leitz, Wetzlar, Tyskland, 1900-talets andra hälft.

Bl.a mellanringar, märkta "14165 GERMANY VIII", "R1:2/50 R1:2.8/35 12564", "*14158 - 2". Linser märkta "Elpro VIIa" samt "Elpro VIIb". Diameter ca 5,5 - 7cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
PARTI TÅG, bl.a Märklin, SAMT ÅNGMASKIN, Fleischmann, 1900-talets andra hälft.

Två vagnar #4572 och #4570 i originalkartonger, tio rälsdelar samt två övergångställen av Märklin. Ett lok, tre vagnar i plåt samt sex rälsdelar, delvis av HWN. Två lådor med sex "Transit"-vagnar och femton rälsdelar. Vagnars längd 10 - 18 cm. Ångmaskinens mått 25 x 23 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLÖTEN, 10 st, 1900-tal.

FLÖTEN, 10 st, 1900-tal.

Grön- och bruntonat glas med flätat snöre. Diameter ca 12 - 14 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKEPPSMODELL/ UNDERREDE. 1900-tal.

Längd 96 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING DOCKOR 5 st, MATTEL INC, 1960-tal,

Skipper, rödhårig, höjd ca 23 cm. Barbie höjd ca 29 cm. Midge höjd ca 29 cm. Ken höjd ca 31 cm. Allan höjd ca 30 cm. Med kartonger och ställningar. Barbiegarderob med diverse tillbehör medföljer.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SELMA LAGERLÖF (1858-1940), två egenhändigt skrivna brev med kuvert, namnteckning, Falun 5 december 1911.

Ett brev undertecknat med fullständigt namn, det andra med förnamn. Båda avhandlar ekonomiska transaktioner (2000 kr resp 14725 kr), och är ställda till Fru Ingrid Dahlgren, Sunne resp Sunne Sparbank. Ett daterat i brevet, det andra Rek med poststämpel. Bladstorlek 17,5 x 26,5 cm.

Aktuellt bud 2 201 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MODELLBÅT, 2000-tal.

MODELLBÅT, 2000-tal.

Segelbåt. Trä, metall och tyg. Totalhöjd 75 cm, längd 68 cm. Seglen sitter bakfram.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
200 EUR
SKRIN, blått glas, saqnnolikt Italien, 1900-talets senare del.

Rektangulär form. Blått opakt glas med detaljer i mässing. Höjd 10 cm, 13,5 x 8,5 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MUSSE PIGG, träfigur samt födelsedagskort, bl a Ringqvists Tryckeri och kartongfabrik,1946 & 1930-tal, Hallbrothers inc.

Målad träfigur med dansfunktion. Höjd 29 cm. Originalkartong och broschyr medföljer. Födelsedagskort, 1930-tal, Hallbrothers inc. Storlek totalt ca 58 x 46 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANKARE, 1900-tal.

ANKARE, 1900-tal.

Patinerad metall. Längd ca 67 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FLÖTEN, 10 st, 1900-tal.

FLÖTEN, 10 st, 1900-tal.

Färgat glas, flertalet med flätat snöre. Diameter ca 8 - 16 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKEPPSRATT, 1900-tal.

SKEPPSRATT, 1900-tal.

Ek. Med kåpa i metall. Diameter 66 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKEPPSKOMPASS, Iver C. Weilbach, Köpenhamn, 1900-talets första hälft.

Patinerad metall samt glasad front. Invändigt fylld med vätska. Diameter ca 30 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÅTPROPELLER, 1900-tal.

BÅTPROPELLER, 1900-tal.

Patinerad metall. Diameter 54 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARTA "Andra världskriget 1939-45".

Norstedts skolavdelning, ca 140 x 207 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Bricka, indopersisk, sekelskiftet 1900 / 1900-talets början.

Mässing; med rik dekor av figurscener och växtornament. 52 x 75 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÅLARSKRIN med PALETT, 1900-talets mitt.

Betsat lövträ. Märkt "Deelsbo". Bredd 37. Djup 16. Hjöd 6 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
PARTI KÄPPAR, 8 st, div utföranden.

2 studentkäppar(silver och nysilver), tot 2 i silver. Längd 70-117 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
COLLIER, 18K guld.

COLLIER, 18K guld.

Stämplat SGS, 18K. Längd 39 cm. Totalvikt 19 gram.

Aktuellt bud 2 555 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KAMEROR, 3 st, 1940-70-tal.

KAMEROR, 3 st, 1940-70-tal.

Voigtländer Vito B. Polaroid Land Camera 1000 + Polatronic 1 flash. Photax Brevete III Boyer Paris Serie VIII bakelit kamera, bredd 16 cm, höjd 10 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
DALAHÄST, omkring 1900.

DALAHÄST, omkring 1900.

Målad furu. Polykrom dekor mot vit grund. Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 11 611 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PARKER DESK SET, tre stycken. Onyx, ljus och mörk.

Parker 51 Vacumatic Fountain pen, USA, 145x90 mm; Parker 51 Vacumatic Fountain pen, USA, 180x89 mm; Parker 51 Aeromatic Foutain Pen, England, 127x77 mm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SEXTANT och "Bearing circle", i lådor, 1900-tal.

Båda märkta U.S. Navy

Aktuellt bud 551 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAFFEAUTOMAT, "Cafea Fortuna" 1900-tal.

Tre fack. Längd 60 cm. Höjd 43 cm. Djup 20 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLFBAG, Tärnsjö Ånggarveri Ab,  numerad 24/30.

Läder. Höjd ca 84 cm. Klubbor och bollar medföljer.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
POLISSABEL, Stockholm, 1900-talets början.

Klingan märk "G.E.SVALLING & Co, MÖLNTORP". Balja i skinn samt beslag i mässing. Längd ca 80 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HASSELBLAD / NASA, FOTOREPRODUKTIONER, 3 st, på plastskiva, 1960-tal.

Astronaut Niel Armstrong fotograferar kollegan Buzz Aldrin. Michel Collins fotograferar den återvändande månlandaren. Fotograferat med Hasselblad 500EL. Courtesy of Nasa. 49 x 39 cm., (två stående och ett liggande format).

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KIKARE, Carl Zeiss, samt brevställ Zeiss, ca 1940/50-tal,

"Jena". Kikare märkt med serienr 2925887. Djup ca 11,5 cm. Med läderväska. Brevställ längd ca 16 cm, djup 8 cm, höjd 9 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BAROGRAF, "Hezzanith", Heath & Co Ltd, England, 1900-talets första hälft.

Lövträ med glasade sidor. Låda. Mätinstrument i metall. Längd 35 cm, bredd 21,5 cm, höjd 19 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GIRAFF, 1900-talets andra hälft.

Plysch, svarta ögon i glas. Höjd 105-220, längd ca 90 cm

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KAMMARHERRENYCKEL, svensk, förgylld brons.

Dekorerad med det krönta lilla riksvapnet. Längd 18 cm

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LUFTGEVÄR, Oscar Will, Bugelspanner, Tyskland, 1900-talets första hälft.

Längd 106 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
KIKARE, sannolikt England, omkring 1900.

Mahognybonat trä och mässing. Graverad text "Northen Hull Day or Night". Längd ca 52 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
IKON, Vrezok, Ryssland sent 1600-tal/1800-talets senare hälft.

Den gammaltestamentliga treenigheten. Tempera på pannå. 32x28 cm.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
300 EUR
BOKPRESS / VÄXTPRESS, omkring år 1900.

Bemålat gjutjärn. Pressmått 30x26 cm. Höjd ca 34 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LEKSAKSBIL Schuco Mercedes simplex anno 1902, 1970-tal.

Med förpackning, samt nyckel, höjd ca 11, längd ca 19 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HASSELBLAD / NASA, FOTOREPRODUKTIONER, 2 st, på plastskiva, 1960-tal.

1965 gör astronaut Edward H White USA:S första rymdpromenad. James A McDivitt fotograferade. 1969 Apollo IX, Russel Schweickart fotograferar kollegan David Scott. Fotograferat med Hasselblad 500C resp SWL. Courtesy of Nasa. 39 x 49 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAMERAOBJEKTIV, Summicron - R 1:2/90, nr 2463989, Leitz, Kanada.

Svart. Utdragbart motljusskydd. Längd 10 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FLASKSKEPP, 1900-tal.

FLASKSKEPP, 1900-tal.

Ett par tremastade skepp. På träbas. Flaskans längd ca 29 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DOCKOR,  2 st.  Barbie,  Midge och Mantel, 1960-tal.

Diverse kläder och peruker. Höjd dockor. 23-30 cm.

Aktuellt bud 716 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KRUCIFIX, målat trä, 1700-tal, sannolikt Centraleuropa.

Höjd 69 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RESERVOARPENNA, "Mont Blanc Meisterstück 149".

Spets märkt "4810 18K Montblanc". Längd ca 15 cm. I etui. I originalkartong.

Aktuellt bud 1 555 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKYLT, "Kung. Hofleverantör", omkring sekelskiftet 1900.

Vitmetall. Bronserad och målad. Dekor av sveriges riksvapen. 75 x 70 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MJUKDJUR, 3 st, Steiff, omkring 1900-talets mit / andra hälft.

"Jocko", "Floppy Leo" samt killing. Etikettmärkta. Längd ca 10 - 28 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK

Astronaut Frank Bormman fotograferar månen, december 1968. Mars 1969 Scot fotograferar Schweickart. Fotograferat med Hasselblad 500EL/70 resp 500C. Courtesy of Nasa. 49 x 39 cm., (två stående och ett liggande format).

Aktuellt bud 530 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RESERVOARPENNA, Mont Blanc Meisterstück.

Spets märkt; "4818 14K MONTBLANC". Längd 14 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RESERVOARPENNA, Mont Blanc, Meisterstück.

Spets märkt; "4818 14K MONTBLANC". Längd 14 cm

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKYLT FÖR KUNGLIG HOVLEVERANTÖR, metall,1900-tal.

Sveriges stora riksvapen. Längd 37 cm. Höjd 39 cm.

Aktuellt bud 1 050 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RESERVOARPENNA, Mont Blanc Meisterstück 149.

Spets märkt "4810 18K Montblanc". Längd ca 15 cm. Etui medföljer med bläck. I originalkartong.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FARTYGSMODELL, 2000-tal. Föreställande Wilhelm Tham, i trafik på Göta Kanal.

Monterad på träsockel och i plexiglaslåda. Lådans höjd ca 32, längd 56 cm, bredd 16 cm.

Aktuellt bud 1 501 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LEICA, M2, nr 960.401 Wetzlar, 1959, samt tillbehör.

Summicron f=5cm 1:2, nr 1582420 Telyt 1:4 / 200, nr 1682325 Visoflex spegelhus Leica-Meter MC, nr 20716 IR00A 1:2 / 59, 1:2/35

Aktuellt bud 4 001 SEK
Utropspris
10 000 SEK