SAMLARFÖREMÅL

Är du precis som vi en obotlig nostalgiker? Kanske har det så gått så långt att du till och med blivit en samlare. Då är det här kategorin för dig! I kategorin Samlarföremål kan du stöta på allt från en OS-medalj från olympiaden 1912, Star Wars gubbar, plåtbilar från 50-talet eller varför inte den där sista majblomman du saknar för att göra din samling komplett.

Spara dina favoriter

MANCHETTKNAPPSASK, tenn, "Originell", Widerholm och Dahlberg, Eskilstuna, 1930-/40-tal.

Diameter 6 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TOMTAR, 4 stycken, 1900-talets första hälft.

Daterade 1933, 1919, 1922, 1925. Längd 6-18 cm. Höjd 11-16 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
COASTER, KORKSKRUVAR, FLASKÖPPNARE, 4 delar.

Coaster WMF, nysilver. Diamater 11 cm. Korkskruv med kula troligen från flygplan, stämplad CVH. Korkskruv med vildsvinsbete och metall England. 1900-talets första hälft. Flasköppnare i form av apa, metall

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GRETA GARBO (1905-1990), egenhändigt signerat gratulationskort, 1920-tal.

Signatur vid gratulationskortets första sida. Kortets framsida med motiv av rosor. Ca 13 x 10 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SAMLING MODELLTÅG, 13 delar, Roco, Österrike, samt 31 delar, bl.a Märklin, Trix, Arnold, Lima, 1900-tal.

Roco 13 delar: DB, DR och SJ. Modell nr ; 46870, 46081, 46081.1, 44163, 46039, 47388 x 4, 46058. Tio delar i originalförpackning. Två lok X-2000 samt en mellanvagn. Övrigt 31 delar bl.a. Märklin ånglok F800 010197.

Aktuellt bud 1 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SYSKRIN, Clarks "Anchor", 1900-talets mitt.

Betsat trä. Tre etage, glasat lock. Längd 41, bredd 20, höjd 10 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VINDRUTA till Ford, tidigt 1900-tal.

Gjutjärn och glas. 99 x 64 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KÖPMANNADISK, 1900-talets mitt.

Björk. Rak form med lådor och fack. Invändig belysning. Bredd 121, djup 60, höjd 90 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MEKANISK SPARBÖSSA, J & E Stevens, Connecticut, 1800-talets slut.

Jägare. Märkt i botten "PATD FEB 2 1875". Längd 25 cm, höjd 17 cm.

Aktuellt bud 75 EUR
Utropspris
200 EUR
PARTI MÄRKLIN, Tyskland, 1900-talets andra hälft.

Lok, lok "E6302", lok "3029", 17 vagnar, fyra transformatorer, samt rälsdelar och diverse tillbehör.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYGGSATS MODELLBIL, Pocher, Italien, 1900-talets andra hälft.

"Alfa Romeo spider touring gran sport 1932", i skala 1/8. I originalkartong, längd 59, bredd 41, höjd 13 cm.

Aktuellt bud 2 330 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKOLPLANSCH, 1900-talets andra hälft,

"Huden", Ca 82x119 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SKOLPLANSCH, 1900-talets mitt,

"Sinnesorgan", ca 135x88 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KYLBOX, "Coca Cola", 1900-talets mitt.

Målad plåt. Uppfällbart lock med bakomliggande förvaring. Gavlar med bärhandtag. Med kapsylöppnare. Längd 57, bredd 44, höjd 37 cm.

Aktuellt bud 1 901 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PER HENRIK SIMMA, samekniv, signerad Per Simma samt monogramsignerad.

Helhornskniv. Renhorn med björkdetaljer. Stiliserad dekor. Knivblad av stål. Längd 23 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KNUT SUNNA, samekniv, signerad K Sunna och daterad 1984.

Helhornskniv. Renhorn med björkdetaljer. Stiliserad dekor. Knivblad av stål märkt Frosts Mora. Längd 23 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FLASKÖPPNARE, "Ducky", Paris, Frankrike.

Metall. I form av andhuvud. Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 1 220 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LEKSAKER, 5 ST, plåt, Japan och Storbritannien, 1950/60-tal.

Bl.a. symaskin, Crystal, Japan 1900-talets mitt, längd 18 cm, och Corgi Major Toys "Chipperfields Circus" International 6x6 Truck, längd 19 cm.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
200 EUR
SKOLPLANSCH 1900-talets början.

"Anatomiska väggtavlor över människokroppen", Gustaf Wennman, Centraltryckeriet Stockholm, ca 168 x 76 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LEHMANN GROSS BAHN, diesellok 20590.

Originalkartong.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DALAHÄST, 1965.

DALAHÄST, 1965.

Bemålat trä, märkt 1 pris F.2 SJ-kpist Mora 1965, höjd 42 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKOLPLANSCHER 4 st 1900-talets första hälft.

Ca 67 x 89 cm vardera

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
OBJEKTIV, Elmarit -M 1:2.8/21 nr 3211824, Leitz Canada. Med  viewfinder originalkartong.

Med linsskydd fram- och baktill.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KAMERA, LEICA M6, nr 1725111, 1987, med Elmar 1:4/135. Med originalkartong och instruktionsbok.

Svart kamerahus med Leicas röda logga. Objektiv med nr 1803246. Kromat objektiv. Med kamerafodral.

Aktuellt bud 5 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MELLANFORMATSKAMERA SAMT 5 OBJEKTIV OCH TILLBEHÖR, HASSELBLAD 500/C, nr TI54816,  Göteborg, Sverige, 1964.

Objektiv: kromad Distagon 1:4 f=60 mm, kromad Sonnar 1:4 f= 150 mm, kromad Sonnar 1:5.6 f= 250 mm, kromad Planar 1:2,8 f=80 mm samt kromad S-Planar 1:5:6 f=120 mm. Auktionsposten inkluderar även bland annat lupp, Hasselblad Prism Viewfinder, 3 filmmagasin, samtida kameraväska, stativ m.m.

Aktuellt bud 6 900 SEK
Utropspris
10 000 SEK
OBJEKTIV, Summarex f=8,5 cm 1:1,5 nr 1008834, formgivet av Max Berek, Ernst Leitz, Wetzlar . 1943-1960.

Kromat. Med skolskydd samt linsskydd baktill. UV- filter och fodral av läder medföljer. Längd ca 10 cm.

Aktuellt bud 8 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OBJEKTIV, Summicron 1:2/90 nr 1743142, formgivet av Walter Mandler, Leitz Canada. Med visoflex.

Kromad. Med lins fram- och baktill. Längd ca 7 cm. Visoflex medföljer.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAMERA, LEICA IIf, nr 679828, Wetzlar Tyskland 1953-54. Med Summitar f = 5 cm 1:2 nr 903820. Med litteratur.

Kromat kamerahus med objektiv och viewfinder samt motljusskydd. Auktionsposten inkluderar även filter i rött, grönt och gult samt ett ir-filter. Litteratur medföljer: "Leica Pocket Book", "Leica, the first fifty years" och "Leica in Wissenschaft Technik"

Aktuellt bud 3 102 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OBJEKTIV, Summaron 1:2,8/35, nr 1782151, Ernst Leitz, Wetzlar.

Kromat objektiv med linsskydd fram och baktill samt med sökarsats. Objektivets höjd ca 3,5 cm.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MELLANFORMATSKAMERA, Rolleiflex  2,8 F, nr 2958459, Tyskland, 1967-73.

Med Xenotar 1:2,8/80 samt med fast ljusmätare. Ett fodral märkt Rolleiflex medföljer. Originalkartong medföljer.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OBJEKTIV, svart, Summilux 1:1.4 /35, nr 2391303, Leitz Canada.

Svart. Linsskydd fram- och baktill. Längd ca 4 cm.

Aktuellt bud 8 008 SEK
Utropspris
7 000 SEK
KAMERA, LEICA M4, svart, nr 1247719, from Weitzlar, 1969-70. Med Summicron 1:2 / 35. Med originalkartong.

Svart kamerahus med Summicron 1:2 / 35, Leitz Canada. Objektiv med UV-filter och ljusskydd. Auktionsposten inkluderar även en Leica- Meter cm. Axelrem av svärtat läder samt kamerafodral. medföljer.

Aktuellt bud 25 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KAMERA, LEICA M6, nr 2422201, 1997. Med Elmar f=9 cm 1:4 nr 1493090.

Kromat kamerahus med Leicas röda och vita logga. Med Elmar f=9 cm 1:4.

Aktuellt bud 7 207 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KAMERA OCH 2 OBJEKTIV, svart Leica M2, nr 1005211, Wetzlar, Tyskland, 1960.

Svart kamerahus med två objektiv. Objektiv Canon 85 mm f:1.9 nr 80075 samt Canon 35 mm f:1.8 nr 23465. Samt samtida kameraväska av läder. Båda objektiv med kameraväska. Posten inkluderar även ljusmätare, instruktionsbok och broschyr.

Aktuellt bud 25 000 SEK
Utropspris
32 000 SEK
MELLANFORMATSKAMERA samt 2 OBJEKTIV, Hasselblad Super Wide C, nr 9920, Göteborg, Sverige, 1970.

Kromat kamerahus. Två objektiv: ett kromt Distagon 1:4 f=50 mm samt ett svart Biogon 1:4.5 f=83 mm. Posten inkluderar även bland annat tre filmmagasin varav två med originalförpackning, olika filter (bland annat ett gulfilter). Samtida kameraväska samt ett stativ m.m.

Aktuellt bud 8 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OBJEKTIV, Summicron-m 1:2/35 Leitz Canada. 1979-1996.

Svart. Linsskydd fram och bak. Längd ca 3,5 cm.

Aktuellt bud 7 007 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MELLANFORMATSKAMERA, Rolleiflex SL 66 E, nr 902510006, med tre objektiv.

Svärtat kamerahus. Tre objektiv: Sonnar 1:4 f=150 nr 8086890 (med skador mellan linserna, detta objektiv medföljer därför endast), Planar 1:2,8 f =80 mm nr 8091381, Distagon 1:4 f=50 mm nr 8082111.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KAMERA, Leica, nr 123864, tidigt 30-tal med Hektor 1:2,5 F=5 cm. Med bordsstativ.

Svärtat kamerahus med mestadels förnicklade detaljer och objektiv. Bordsstativ och kemerafodral medföljer

Aktuellt bud 2 750 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KAMERA, LEICA M4, nr 1208039, Wetzlar 1968. Med Summilux 1:1.4/50.

Objektiv med nr 1945624 samt med Uv-filter och motljusskydd. Auktionsposten inkluderar även färgfilter, fodral för kamera och objektiv samt enklare instruktionsbroschyr för Leica M4 och information om Leicas objektiv.

Aktuellt bud 9 209 SEK
Utropspris
7 000 SEK
OBJEKTIV, Hektor f=7,3 cm 1:1,9, nr 122214, Ernst Leitz, Wetzlar.

Med linsskydd baktill. Längd ca 8 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KAMERA, LEICA M2, nr 1104544, Wetzlar, 1965. Med Summicron f=5 cm 1:2.

Kromat kamerahus. Summicron f=5 cm 1:2 med nr 1172526. Objektiv med linsskydd.

Aktuellt bud 5 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OBJEKTIV, Tele-Elmar 1:4 / 135 nr 2207628, Ernst Leitz, Wetzlar. Tyskland.

Svart. Längd ca 10,5 cm. Med linsskydd baktill samt solskydd.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAMERA, LEICA M1, nr 1102018, Wetzlar 1964. Med Elmar f=5 cm 1:2.8.

Elmar f=5 cm 1:2.8 med nr 1634912.

Aktuellt bud 3 003 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAMERA, LEICA M3, nr 1038140, Wetzlar, Tyskland, 1961. Med Simmilux 1:1,4/35 med sökarsats.

Kromat kamerahus. Objektiv med nummer 1777188 och sökarsats samt View finder 3.5 mm. Kamerafodral och Leica Meter medföljer.

Aktuellt bud 30 800 SEK
Utropspris
15 000 SEK
LEHMANN GROSS BAHN, 2 st, Start set.  70402 och 20530.

Originalkartonger.

Aktuellt bud 525 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DRÄKTSILVER, 7 delar, 1900-talets andra hälft.

Krucifix. Brosch med infattat mynt. Två par knappar. Hänge med infattat mynt. Hänge. Nyckel.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKEPPSPORTRÄTT, ett par, 1800-tal, signerade M Alexander fecit.

Vardera I. 40 x 58 cm. Samtida ramar.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SOUVENIRER, 2 st, för Helsingfors olympiska sommarspel år 1940.

Karta-scarf, 40x35 cm, Turun Verkatehdas. Flagga-näsduk, 24x24 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
150 EUR
CIRKELMÅTT, trä, 1700-tal.

CIRKELMÅTT, trä, 1700-tal.

Längd 79 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CASEY JONES TRAMPBIL, Garton Toy Co, USA, 1950-60-tal.

Garton Toy Co, USA, 1950-60-tal. "The Cannonball Express No. 9". I form av tåg. Bemålat i rött, svart och gult. Längd 100 cm.

Aktuellt bud 2 950 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MEDALJ, brons, för svenska den svenska paviljongen vid Parisutställningen, 1925. Sporrong, Stockholm.

Med etui. Antikiserande dekor. Åtsidan med texten "NATIONAL DE LA SUEDE PARIS PAVILLON" samt årtalet 1925. Frånsidan med texten "PAR LA BEUR ET PAR GÉNIE". Vid kanten samt etuiet märkt Sporrong. Diameter ca 45 mm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SPELDOSA, 1800-talets andra hälft.

Fanerad samt med intarsiadekor. Löst lock med spelverk invändigt. Spelverket otydligt märkt. Längd ca 52, bredd ca 24, höjd ca 12 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TRÄHÄST, allmoge, Hälsingland, 1900-tal.

Svartmålad med rutdekor. Höjd 12 cm.

Aktuellt bud 405 SEK
Utropspris
1 500 SEK
INGEMAR ISRAELSSON, samekniv, Jörn, signerad I.I.

Helhornskniv. Renhorn. Stiliserad dekor. Knivblad av stål. Längd 19 cm.

Aktuellt bud 1 446 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDERS SUNNA, samekniv, signerad A Sunna.

Helhornskniv. Renhorn. Stiliserad dekor. Knivblad av stål. Längd 28 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TOMTE, figurin, målad terrakotta, Tyskland, 1900-talets andra hälft.

Med ämbar i handen. Andra handen med plats för slev/stav. Höjd 43 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BACKGAMMONSPEL med SPELMARKER, 1900-tal.

Med inläggningar av ben. Hopfällt mått 25 x 8 x 53 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKOLPLANCH, 1900-talets mitt,

SKOLPLANCH, 1900-talets mitt,

"Tänderna", ca 116x82 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RESEGRAMMOFON, His master´s voice, 1900-talets första hälft.

Längd 42, bredd 30, höjd 18 cm.

Aktuellt bud 1 150 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RODDMASKIN, 1900-talets mitt.

RODDMASKIN, 1900-talets mitt.

Av furu. Längd ca 158 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DRAGSPEL, Josef Hlaváček Louny, 1900-tal.

Träinläggningar. Märkt "Josef Hlaváček Louny - heligonka". Längd 35 cm, bredd 20 cm, höjd 33 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
RESEETUI, porslin och förgylld metall. Troligen Frankrike, omkring 1800.

Porslin med handmålad dekor av fåglar, fattningar i förgylld metall. Komplett med sju verktyg, bland annat fickkniv, penna och sax. Originaletui i skinn och siden. Höjd 10 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TOMTAR, 2 st, målad terracotta, Heissner, Tyskland, 1900-talets andra hälft.

Tomte med lykta. En märkt. Höjd ca 42-73 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MODELLFLYGPLAN, 6 st, No. 60 Dinky Toys, Meccano Ltd., England, 1930-tal.

"Percival Gull", "Cierva Autogiro", "D.H. Leopard Moth", "imperial Airways Liner", "Long Wing Monoplane", "General Monospar". Ving mått 7-13 cm. I originalkartong.

Aktuellt bud 1 111 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ROULETTEHJUL, 1900-talets andra hälft.

Trä och metall. Diameter 81 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LANTERNA, Helsingborg, 1900-talets början.

Mässing, glas och koppar. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LEHMANN GROSS BAHN, 3 st vagnar.

Modell 3061. Modell 4035. Kolvagn med skador.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STEREOSKOP med bilder, omkring 1900.

Längd ca 32 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LEHAMNN GROSS BAHN, 4 st passagerarvagnar.

Modell 3010 Modell Jahreswagen 1984. Modell Jareswagen 1983 Modell 30500

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LEHMANN  GROSS BAHN, 6 st kartonger, godsvagnar (8 st.).

Modell nr 46260. Modell nr 42610 (2 st) Modell nr 42413. Modell nr 4062. Modell nr 42610 (2st). Modell nr 40402.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VIKT 10 skålpund brons daterad 1736.

Krönt 1826 och 1849, höjd ca 13 cm, vikt ca 4,25 kg.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VIKTSATS, ask samt två lösa vikter Skultuna, 1900-tal.

Ask med 14 vikter från 1 gram - 2 kg, märkta 75 (2 gr märkt 51 och 20 gr mörkt 89 (?)), askens mått 22,5 x 13 x 11,5 cm

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LEHMANN GROSS BAHN, diesellok  55100.

Originallåda. Transformation.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LEHMANN GROSS BAHN, 4 st godsvagnar.

Modell 42610. Modell 42413. Modell 40402. Modell 46350.

Aktuellt bud 525 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MONT BLANC, kulspetspenna, "Meisterstück".

Längd 15 cm. Originaletui, kvitto, refill samt certifikat medföljer.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, jugend, 1900-talets början.

Av koppar. Med dekor av grenar och blad i relief. Med gravyr daterad 1914. Höjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Johann Baptist Homann, Nuremberg, circa 1720. Delvis kolorerad. 50x59 cm.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
200 EUR
TRE LEKSAKSROBOTAR SAMT BORDSKLOCKA.

Star Trek -väckarklocka, 1990-tal, bredd 21 cm, höjd 15 cm. Lost in Space B9 Electronic Robot, 1990-tal, höjd 26,5 cm. Magic Mike 2002 2 Model -B, 1980-tal, höjd 27,5 cm. Dynamic Fighter, Junior Toys, Japan, 1970-tal, höjd 26 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
200 EUR
ROBERT BERGGREN, skulptur, lackerat trä, Brio och Pour, 2008.

"Manic Mechanic Caesar by Pour". Åtta lösa, stabelbara delar samt mittstång. Märkt Pour A collaboration between Pour & Brio. Edition of 20. Brio. Framtagen för Nordiska Kompaniets "Begränsad upplaga". Höjd 47 cm. I originalkartong.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ÅRSSKEDAR/JULSKEDAR, 23 st förgyllt sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn, 1972-1986.

Dekor av blommor i emaljfärger. Längd 15 cm. Vikt 996 g. 1972 1973 1974 1975 1976, 2 st 1977, 2 st 1978, 2 st 1979, 2 st 1980, 2 st 1981, 2 st 1982, 2 st 1983 1984 1985 1986 1987 (tillkommen, ej med på bild)

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MINIATYRSKRIVBORD / LEKSAKSKONTOR, med tillbehör, Ragnar Berg AB, omkring 1900-talets mitt.

Ek. Sju lådor fyllda med små blanketter, stämplar och register, två skrivskivor med glas. Längd 64 cm, bredd 32 cm, höjd 30 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERNST BILLGREN, saltkvarn.

ERNST BILLGREN, saltkvarn.

Kvarn i olika träslag krönt av bronserat älghuvud. Plaketter i gulmetall med text "SAL" på framsida respektive signatur på baksida. Höjd 33 cm. Originalkartong medföljer.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DOCKSKÅPSMÖBLER, 9 delar, Nolbyn, Värmland, 1900-talets första hälft.

Bronserade. Väggbord, 2 st. Spegel. Taburetter, 2 st. Tre stolar. Soffa, längd 18,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STAR WARS, 60 delar, Kenner och Palitoy, 1970/80-tal.

Bestående av bland annat: Boba Fett, Stormtrooper, Han Solo, Darth Vader, Yoda, Prinsessan Leia(Boushh Disguise), Greedo, Tusken Raider, Chewbacca, Jabba the Hutt. Höjd ca 4,5-17,5 cm. 3 st 1990-tals produkter medföljer (Bantha & Tusken Raider, Dewback & Sandtrooper och Jabba the Hutt & Han Solo)

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LEHAMNN GROSS BAHN, diesellok 2095 N.

Originalkartong. Längd ca 42 cm.

Aktuellt bud 525 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SAMLING GODSVAGNAR OCH TUNNLAR LIMA MODELS. 1900-TALETS ANDRA HÄLFT.

Ca 22 st diverse godsvagnar. 9 st tunnlar.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PARTI LEKSAKER, Meccano, BUB samt Fleischmann, 1900-tal.

Bygglådor nr. 4a och 2 i originalaskar samt diverse delar, skruvar, hjul m.m. Askarnas mått 34 x 21 - 36 x 22 cm. Två lok med tender, fyra personvagnar och diverse rälsdelar, tågens längd exkl. tender ca 10 - 14 cm. Två sågar samt fläkt, höjd 8 - 12 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING MINITÅG, mestadels  Rocco samt Minitrix.

Diverse vagnar och räls och tillbehör.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKEPPSLYKTA, mässing, C.M. Hammar Göteborg.

Stomme i mässing. Sidor i och front i glas. Längd 16 cm. Djup 13 cm. Höjd 36 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FARTYGSVENTIL, mässing, 1900-tal.

Mässing. Diameter 40 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LEHMANN GROSS BAHN, elektriskt lok "Krokodilen" modell 2040.

Originalkartong. Längd ca 50 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DOCKSERVIS, porslin 5 delar, Coalport England, 1900-talets mitt,

Kopp med fat, assiett diameter ca 7,5 cm. Kanna höjd ca 5,5 cm, gräddkanna samt sockerskål. I delvis originalkartong.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
LEHANN GROSS BAHN, ånglok modell 2073D.

Originalkartong. Längd 30 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MUMINFIGURER, 2 st Signe Hammarsten-Jansson samt Atlejé Fauni, 1900-talets mitt.

Muminmamma, av Signe Hammarsten-Jansson Lilla My, av Ateljér Fauni. Saknar en hand. höjd 5-8 CM.

Aktuellt bud 777 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BISKVIDOCKA, SIMON & HALBIG, Tyskland , 1900-talets början.

Huvud i porslin. Ledad kropp i konstmassa. Längd ca 55 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LUFTTELEGRAF, Knutze & Co, Stockholm, tidigt 1900-tal.

Låda av trä samt bakomvarande verk av metall. Vid fronten färgat glas. Totallängd ca 54, totaldjup ca 15, totalhöjd ca 24 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MANSCHETTKNAPPSASKAR, "Orginell", en märkt Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna. 1930 / 40-tal.

En av vitmetall och en av tenn. Diameter ca 6 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TÅGSET, "Hornby train" No. 0 Passenger Train TS407, Meccano Ltd. Liverpool, England, 1930-tal.

Lok, tender och två Pullman vagnar. Räls. Originalkartong med måtten 32 x 37 x 8 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RAIJA UOSIKKINEN, tallrikar, 12 st, Arabia, stengods. 1976-87.

Med motiv ur Kalevala. Tallrikarnas diameter 20 cm. Kartonger medföljer.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK