Samlarföremål

Är du precis som vi en obotlig nostalgiker? Kanske har det så gått så långt att du till och med blivit en samlare. Då är det här kategorin för dig! I kategorin Samlarföremål kan du stöta på allt från en OS-medalj från olympiaden 1912, Star Wars gubbar, plåtbilar från 50-talet eller varför inte den där sista majblomman du saknar för att göra din samling komplett.

Spara dina favoriter

SIXTEN IVARSSON, pipa, märkt, 1964 Köpenhamn Danmark.

Pipa med stöd, Cutty Tavern pipe. Briar samt ebonit/vulcanit. Märkt 'AN IVARSSON PRODUCT 20 64' samt en solsymbol. Längd ca 24 cm, piphuvud höjd 5,5 cm, total höjd ca 7 cm, diameter ca 4 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BLYGLASFÖNSTER, sekelskiftet 1900.

St Göran och draken, samt klart och grönt råglas. Gotisk form. Höjd ca 152 cm, bredd ca 68,5, djup fönsterbågen ca 3 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SIXTEN IVARSSON, pipa, märkt, 1961 Köpenhamn Danmark.

Böjd form med äggformat huvud. Briar samt ebonit/vulcanit. Märkt 'AN IVARSSON PRODUCT 8 61' samt en solsymbol. Total höjd ca 12 cm, piphuvud höjd 5 cm, diameter ca 4 cm. Läderpåse medföljer, omärkt.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SIXTEN IVARSSON, pipa straight grain, ca 1960, Köpenhamn Danmark.

Böjd form med äggformat huvud. Briar, horn samt ebonit/vulcanit. Märkt: 'AN IVARSSON PRODUCT +'. Längd ca 15 cm, piphuvud höjd 5 cm, diameter ca 4 cm. Läderpåse medföljer, omärkt.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MUMINFIGURER, 6 st, Atelier Fauni, 1950-/60-tal, Finland.

Mumintrollet, Muminpappa, Lilla My, Filifjonkan, Sniff och Hattifnatt. Med tillverkarens stämpel i botten. Höjd 11-20 cm.

Aktuellt bud 2 599 EUR
Utropspris
800 EUR
BRANDBIL, plåt, Günthermann, Tyskland, 1930-tal.

Litograferad plåt, 5 brandmän. Längd 44 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, ren, samiskt arbete.

FIGURIN, ren, samiskt arbete.

Ren gjord av renpäls, skinn och senor. Inspirerad av Jöns Paulus Mickelsson Hatta. Längd 20 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KLOCKA, gjutjärn, Aspenäs Säteri, daterad 1815.

Märkt "1815 BS" i relief. Total höjd 54 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ANDERS SUNNA, kniv signerad.

ANDERS SUNNA, kniv signerad.

Horn björk samt läder, total längd ca 23 cm

Aktuellt bud 1 666 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KNIV samearbete signerad.

KNIV samearbete signerad.

Horn, björkrot samt läder, längd 23 cm

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VETTAR 2 på träsockel, 1900-talets första hälft.

Bemålade. Längd 72, bredd 20, höjd 14 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SNÄCKA, bemålad, 1900-talets första hälft.

Med motiv av skepp. Medföljande fotografi av snäcksamling. Höjd 18,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BÅTMODELL, segelbåt, 1900-tal.

Träskrov med segel av tyg, monterad på träsockel. Längd 92, höjd 110, bredd 16 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STURE JOHANNESSON, affisch "Turn on the Institutions", 1967.

Printed in Denmark by Permild & Rosengren. Bladstorlek 55,5 x 75,5 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STURE JOHANNESSON, Affisch.

STURE JOHANNESSON, Affisch.

"Think" - Union of the stoned anarchists. Tryckt av Permild & Rosengren, Danmark, sannolikt 1967. 69x49 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STURE JOHANNESSON & EUGENE DELACROIX. utställningsaffisch, färgoffset, 1969.

"The underground will take over". Producerades 1968 till utställningen "Underground" på Lunds Konsthall 1969. Bildmått 85 x 62 cm. Tryckt hos Permild & Rosengren, Danmark.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALVAR AALTO, affischer, 3 st,
skisser 1936, samtida.

ALVAR AALTO, affischer, 3 st, skisser 1936, samtida.

Affisch: 70 x 50 cm. Ram ca 81 x 61 cm.

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LITOGRAFISK AFFISCH, "Omega", P. Dupont, Paris, Frankrike, tidigt 1900-tal.

"Omega Bordeaux-Paris 1er Riviérre en 20h.39m. Lauvergniant Constr. Usine et Bureaux, 22, A.ue d'Italie, Paris. Imp. P. Dupont, Paris." Cyckelmotiv. Bildmått 118 x 78 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 800 SEK
JULES CHÉRET, efter. Litografisk affisch, "Alcazar d'Été", Paris, Frankrike, 1890.

"Alcazar d'Été revue Fin de Siécle de Léon garnier Costumes de Landolff". Bildmått 120 x 80 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
1 800 SEK
HENRY DREYFUSS, Polaroidkamera, "SX-70 Land Camera", Polaroid, 1972.

Stål och läder. Höjd ca 14 cm

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PER AXEL LUNDGREN, blandteknik på väv och papp lagd på masonit. Utförd 1956.

Bemålad scenografisk rekvisita imiterande sakralt medeltida kalkmåleri. Motiv med smed, kvinna och narr. Ur Ingmar Bergmans film "Det sjunde inseglet", 1957. Totalmått (inkl. ramverk av trä) cirka 149 x 97 cm; dagmått ca 142 x 90 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
28 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR - UTSTÄLLNINGSAFFISCH, screentryck, signerad och daterad 1969.

"Underground", Skånska Konstmuseum, 8 mars - 6 april. A tergo påskrift. 70 x 50 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KORKSKRUV, metall, "Karl-Alfred", Bulls, 1930-tal.

I form av Karl-Alfred. Höjd 14 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MEKANISK LEKSAK, Lehmann, Tyskland, "Zikra", omkring 1930.

Bemålad plåt. Zebra med vagn. Längd 17 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RESERVOARPENNA, Parker Duofold, 1900-talets andra hälft.

I målat träetui. Längd 13 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLFKLUBBOR, 5 st, samt BAG, bl.a Geo Robert, Göteborg samt Cann & Taylor, tidigt 1900-tal.

Skaft i lövträ med lädergrepp. Bag i canvas. Handskar samt två golfbollar medfäljer. Klubbors längd ca 98 - 108 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HUGGARE, ett par, m/1810.

HUGGARE, ett par, m/1810.

Fäste av trä, längd 79,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DAMEJEANNER, 3 st, omkring 1900, glas halm och rotting.

Glasbehållare i handtagsförsedda korgar med halm. Två märkta Nienburg. Korgarnas diameter ca 60 cm, höjd ca 65 cm

Aktuellt bud 658 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BARNSLÄDE, 1800-tal.

BARNSLÄDE, 1800-tal.

Medar och underrede av järn. Målad med namnpåskrift "Elsa" och "Hans". Längd 108, bredd 60, höjd 75 cm

Aktuellt bud 1 568 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPJUTSPETS, flinta, sannolikt neoliticum / neolitikum.

Längd ca 145 mm, bredd ca 28 mm, största tjocklek ca 16 mm.

Aktuellt bud 405 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STENYXOR, 3 stycken, sannolikt neoliticum / neolitikum.

2 st polerade eller delvis polerade. Längd 16 - 22 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKAFTHÅLSYXA, sannolikt neoliticum / neolitikum.

Längd ca 17 cm, bredd ca 7,5 cm, höjd ca 5 cm..

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DOLK, flinta, sannolikt neoliticum / neolitikum.

Lancettformad. Längd 15 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TEDDYBJÖRN, 1900-talets mitt.

TEDDYBJÖRN, 1900-talets mitt.

Längd 60 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
"AKU ANKKA ja KUMPPANIT", komplett årgång 1952, serietidningar inbundna i bok av förlaget, finskspråkig.

12 nummer: januari - december. 25x17 cm. Inbundna, bladen skurna. Förlag: Sanoma Osakeyhtiö, Helsingfors. Finsk text.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
200 EUR
LÄKARSKÅP 1900-talets mitt.

LÄKARSKÅP 1900-talets mitt.

Bemålad plåt. 2 lösa hyllplan av glas i överdelen, 1 hyllplan av plåt i underdelen. Höjd 178 cm, bredd 95 cm, djup ca 45 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LEKSAKER 3 st, 1900-talets mitt.

"Kitchen range", Kina 1900-talets mitt, lackerad plåt, ca 15x9x16 cm, medföljer stekpanna och kastrull, i originalkartong, "Baby bulldozer", Louis Marx & Co, Hong Kong, 1900-talets mitt/andra hälft, plst, batteridriven, 17x10x8 cm, i originalkartong. "Viking motor boat", Mechanotehnika, Izola, 1900-talets mitt, plast, 35x10x16 cm, i originalkartong

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKYLT, skylt/fasad, 1900-talets andra hälft.

Plåt och plexiglas. "B". Höjd 61 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NYCKELHARPA, 1900-tal.

NYCKELHARPA, 1900-tal.

Med stråke. Längd 95 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BENSINPUMPAR, 2 st, Piko Spielwaren Tyskland 1900-talets mitt.

Plast, höjd ca 18 cm, i originalförpackning.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING KAMMARLÅS, 18 st, 1800-/1900-tal.

Olika modeller och storlekar. Några med nycklar.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
GUNGHÄST, möjligen Gemla, 1900-tal.

Målat trä. Detaljer av rött läder. Längd 155. Bredd 46. Höjd 103 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RAMAR, ett par, mahogny och mässing. Märkta Royal Flying Corps, 1914-15-16-17, France.

Tillverkade av propellervingar. Ca 41 x 19 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
REKLAMSKYLT, emaljerad plåt, 1900-talets mitt, Carl Lunds, Malmö.

"Insulite" . 60x45 cm

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LEKSAKSBILAR, 2 stycken, Schuco, Radio 4012 och 5311, 1950-tal.

Lackerad plåt. Längd 15-21 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FARTYGSVENTIL, mässing, 1900-talets första hälft.

Med spegelglas. Diameter ca 40 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
200 EUR
FARTYGSLAMPOR/MÄSSBELYSNING, 2 stycken, 1900-talets mitt.

E 27-sockel. Gulmetall. Diameter ca 26 cm.

Aktuellt bud 70 EUR
Utropspris
200 EUR
BROMODELL, 1900-talets början.

Fanerad och betsad. Längd 120, bredd 22, höjd 33,5 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAMERA, Hasselblad 500 c med objektiv och tillbehör, 1972.

Medföljande objektiv: Carl Zeiss Nr 5263225 samt blixt "Metz 45 CL-4" med laddare.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JORDGLOB 1900-talets första hälft.

Märkt Svenska Bokhandelscentralen, höjd ca 60 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANYA HINDMARCH, Väska,  "BE A BAG", Ingrid Schrewelius.

Canvas och skinn med tryck föreställande Ingrid Schrewelius. Invändigt fordrad i mocka, två innerfickor varav en med dragkedja. Ca 41 x 30 x 16 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DOCKA, 1800-talets andra hälft.

Huvud i porslin med målade anletsdrag. Stoppad kropp. Längd 56 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TOMTE, keramik, sannolikt Tyskland, omkring år 1900.

Stående tomte med klase. Höjd 33 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JORDGLOB, "Columbus Duo Jordglob", Ivar Asp AB, Stockholm, 1930 / 40-tal.

Elektrifierad. Höjd 43 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
UTAGAWA TOYOKUNI I (1769-1825), färgträsnitt. Japan,

Kvinna vid vatten, i fonden Fuji. Dagmått ca 35 x 22 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
STJÄRNKIKARE, Japan, 1900-tal.

På trästativ. Höjd ca 110 cm.

Aktuellt bud 70 EUR
Utropspris
150 EUR
NILS FOUGSTEDT, - BLÄCKHORN, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1928.

Rund, på fyra tassfötter. Diameter 19 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
PARTI LEKSAKSBILAR, 5 st, Dinky Toys samt Lemeco, 1900-talets mitt.

Diverse fordon. Längd 6-10 cm. Lemeco Jeep Dinky Toys Austin, Lemeco Ford 1950 Sedan Dinky Toys MG Midget. Dinky Toys Lastbild.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
PARTI LEKSAKSBILAR, 20 st, TEKNO DANMARK, 1900-talets mitt.

Diverse Tekno-bilar. Längd 5-13 cm.

Aktuellt bud 930 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MEKANISKA LEKSAKER, tre stycken, 1900-talets mitt.

Apa med gitarr, bartender, indian med trumma. Plast, textil och plåt. Höjd 29-32 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ASKAR, 2 st, Tenn, Firma Svenskt Tenn, 1930.

Detaljer av mässing och glas. Höjd 3-9 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BUTIKSDISK, 1940/50-tal.

BUTIKSDISK, 1940/50-tal.

Fanerad med ek. Inredning med lådor. Längd 200, bredd 60, höjd 94 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ISHINK, Neocraft, USA, 1960-tal.

Lackerad metall i form av ekollon. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KRYDDSTÄLL, Gustavsberg, "Praktika".

8 porslinsburkar i trähylla. Bredd 39, djup 17, höjd 27 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNGHÄST, 1900-talets första hälft.

Målat trä, läderbetsel, tagelman och -svans. Mankhöjd 49 cm. Längd 106 cm, höjd 65 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
150 EUR
KAMEROR, 5 ST, med tillbehör, 1920-1950-tal.

Bell & Howell 8mm 134. Yashica-635. Kodak Vest Pocket Camera (Model B). Zeiss Ikon Movikon 8 med Zeiss Ikon Movikon 8 Movigonar uppsättning av linser samt Zeiss IKOPHOT ljusmätare. Welta Reflekta II.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
300 EUR
EMALJSKYLT, "Caltex", 1900-talets mitt.

Rund, dubbelsidig skylt. Diameter 100 cm.

Aktuellt bud 2 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BISKVIDOCKOR, 2 st, omkring 1900.

Bemålat ansikte i biskvi samt händer i biskvi. Höjd ca 43 cm.

Aktuellt bud 666 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROLEX, service box, korthållare, 3 st, plånbokt, tee pegs.

Service box 15 x 6 x 3 cm. Korthållare 14 x 10,5 cm; 13 x 7,5 cm. Plånbok: 14 x 12 cm

Aktuellt bud 85 EUR
Utropspris
150 EUR