Visar alla 39 föremål som matchar din sökning.

SAMLARFÖREMÅL

Är du precis som vi en obotlig nostalgiker? Kanske har det så gått så långt att du till och med blivit en samlare. Då är det här kategorin för dig! I kategorin Samlarföremål kan du stöta på allt från en OS-medalj från olympiaden 1912, Star Wars gubbar, plåtbilar från 50-talet eller varför inte den där sista majblomman du saknar för att göra din samling komplett.

Spara dina favoriter

DOCKA, Heubach Koppelsdorf, Tyskland, 1900-talets första hälft.

Målat huvud i biskvi porslin, ledad kropp av papier mache/ massa. Blundögon. Kläder medförljer. Längd ca 30 cm.

Aktuellt bud855 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LABORATORIEVÅG, Sartorius-Werke Göttingen, 1900-talets första hälft.

Träfodral. Tillbehör medföljer. Höjd 50 cm, bredd 46 cm, djup 30 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKRINDA, tidigt 1900-tal.

SKRINDA, tidigt 1900-tal.

Trä, längs kanten flätad rotting. Längd 88 cm, bredd 45 cm, inkl hjul 53 cm, höjd 65 cm.

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
150 EUR
INSTRUMENT FÖR OPTIKER, Nitsche & Günther, Optische Werke A-G, Rathenow Tyskland 1900-talets mitt.

Instrument för synundersökning. Slipade linser, bågar m.m. I plakettmärkt originalschatull. 28 x 26 cm. Höjd 5 cm.

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
200 EUR
SKYLT, "SERVERING", 1900-talets andra hälft.

Plast och metall. Längd 174 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKEPPSMODELL, "Miramar", AB Sverre, omkring 1900-talets mitt.

Inglasad modell av trä, metall och tråd. Längd glasmonter ca 95 cm. Bredd 25 cm. Höjd 46 cm.

Aktuellt bud14 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÅTMODELL, 1900-talets andra hälft.

Bemålat trä. På ställ. Längd ca 200, höjd ca 220 cm.

Aktuellt bud2 550 SEK
Utropspris
5 000 SEK
UGNSHÄLLAR, ett par, signerade 1769, Alfta, Hälsingland.

Gjutjärn. Böjd form med rundad kant. Längd 90,5 respektive 92 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SLAGLÅSPISTOL, för kavalleriet, m/1850, kontrollstämplad 1852, Husqvarna Gevärsfaktori.

En så kallad flankörpistol. Mässingsskod träkolv med räfflat grepp. Märkt H för Husqvarna Gevärsfaktori samt 1852 vid låsblecket. På svansjärnet sitter ett rundad ståndsikte av mässing. Nummerriktig med nummer 1682. Längd ca 47 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FLÖTE, 1900-tal.

FLÖTE, 1900-tal.

Trä och metall. Höjd 160 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DOCKOR, 3 st Tyskland. bland annat Kley & Hahn, 1900-talets första del .

Huvud av porslin. Blundögon. Öppen mun. Kropp av massa. En docka plast huvud och händer. Rättviksdräkt. Höjd ca 37 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KASK, model 1871, Tyskland.

KASK, model 1871, Tyskland.

Klädd i svart läder. Detaljer i tenn. Höjd ca 22 cm, diameter ca 18 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LEKSAKSFLYGPLAN, "Battery Plane Sky- Gard", SHOWA, USA, 1960-tal.

Bemålad metall. I originalkartong. Längd 30 cm. Med originalkartong.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÄTINSTRUMENT, Ryssland, 1900-talets mitt.

Mässing. För distansmätning. På tripodfot, objektiv och vattpass. Höjd ca 33 cm.

Aktuellt bud2 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FILMAFFISCH, med motiv efter Andy Warhol, 'Querelle', 1983.

Blå. Affisch för en film av Rainer Werner Fassbinder. Ca 99 x 69 cm.

Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HORN, mässing, 1900-talets första hälft.

Längd ca 96 cm, höjd 67 cm.

Aktuellt bud80 EUR
Utropspris
150 EUR
SKYLT, emaljerad plåt, "Mercedes Benz", 1900-talets andra hälft.

Emaljerad i vitt, blått och svart. Diameter 49 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TELLURIUM, Trippensee Planetarium Co, 1900-talets första hälft.

Stomme av bakelit. Längd ca 60 cm, höjd ca 32 cm.

Aktuellt bud3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MIKROSKOP, Reichert, Wien, Österrike, 1924.

Mikroskop av svartlackerat järn, mässing och vitmetall märkt "REICHERT WIEN No 70631. Fem linser och olika tillbehör medföljer. Höjd 30 cm. Originaletui av alm märkt "KIRURGISKA INSTRUMENT FABRIKS AKTIEBOLAGET STOCKHOLM." Nyckel finns.

Aktuellt bud1 333 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TRÄFIGUR, Tintin och Milou, 1900-talets andra hälft.

Motiv från "Den svarta ön". Höjd 45 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FRANSKA LITOGRAFISKA TURISTAFFISCHER, 2 st, S.N.C.F., daterade 1953 och 1956.

Cote d'Azur och Paris. För: Societé Nationale Des Chemins De Fer Francais. Printed by the French National Railways. Bladstorlek 70 x 100 cm. Oramade.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRANSKA LITOGRAFISKA TURISTAFFISCHER, 2 st, S.N.C.F., daterade 1953 och 1954.

Provence och Paris. För: Societé Nationale Des Chemins De Fer Francais. Printed by the French National Railways. Bladsorlek 70 x 100 cm. Oramade.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Motiv från "Tintin i Amerika". Höjd 51 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SÖKLYKTOR, ett par, Eismann, 1900-talets andra hälft.

Lackerad plåt. För båt. Med röd resp blå lins. Sladdar och adapter medföljer. Höjd 51 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PARTI KÄPPAR, 10 st, div. utföranden, 3 st silverskodda.

Trä, silver, nysilver och bambu. Längd ca 77-87 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVVÅG, metall, Shanks & Co, London, 1800-talets slut.

Mäter i stones. Höjd 170 cm. Bredd ca 50 x 50 cm.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LEGO, "Imperial trading post" 6277, Danmark, 1992.

Bruten originalförpackning. Mått 54 x 35 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TEATERDRÄKTER, 2 st, 1700-talsinspirerade, 1900-talets slut.

Herrock med påsydda dekorelement. Ca herrstorlek medium, rygglängd 96 cm. Klänning rokokostil, ca storlek small, rygglängd ca 150 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
REKLAMSKYLTSBOKSTÄVER 2 st 1900-talets mitt.

Målat plåt och neonrör, höjd 41 cm st.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WHISKEYSTÄLL, 2 st svartek från Riksvasa, med GLAS, 6 st, glas, Kosta, 1900-tal.

Stället tillverkat i svartek från bärgade vrakdelar. Längd 24-25 cm. Glas höjd ca 7 cm. 5 glas av samma modell samt ett snarlikt.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SJÖMANSKISTA, omkring år 1900.

Målad. Lock klädd med canvas. Handtag av rep. Uppfällbart lock. Längd 96, bredd 50, höjd 44 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, för infanteriet, m/ 1815/49, Sverige.

Bonad trästock Vid låsblecket märkt H för Husqvarna Gevärsfaktori samt vid pipan C under Krona för Carl Gustaf stads Gevärsfaktori (sannolikt från olika gevär). Längd ca 147 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KARTA, handkolorerat kopparstick, Pierre Schenk, Amsterdam, ca 1700.

"La Scandinavie et les environs, ou sont les Royaumes de Suede, de Danemark et de Norwege, divisés en leurs principales provinces". Passepartout 48 x 57,5 cm.

Aktuellt bud150 EUR
Utropspris
300 EUR
ASK, silver och ädelträ, design Bertel Gardberg, Kultakeskus Tavastehus 1962.

Signerad BG. Mått 9,5x13x3 cm .

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
400 EUR
KULSPEL, Nishijin, Japan, 1900-talets tredje kvartal.

Sk "Pachinko". Dankkulor medföljer. 82 x 53 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KUNGLIGA FOTOGRAFIER, 3 st, Kronprins Gustaf (VI) Adolf och Prinsessan Sibylla av Sverige.

Daterade 1924, 1943 och 1959. Motiv stol 22 x 16, 23 x 17 cm, 20 x 13 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRÄNNVINSSCHATULL, 1700-talets andra hälft.

Höjd 26 cm. Bredd 27 cm.

Aktuellt bud605 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MODELLSKEPP, 1850-tal.

MODELLSKEPP, 1850-tal.

Skonare monterad i glasmonter. Modellen av målat trä, monterad på gips. Båtens längd ca 108 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK