SAMLARFÖREMÅL

Är du precis som vi en obotlig nostalgiker? Kanske har det så gått så långt att du till och med blivit en samlare. Då är det här kategorin för dig! I kategorin Samlarföremål kan du stöta på allt från en OS-medalj från olympiaden 1912, Star Wars gubbar, plåtbilar från 50-talet eller varför inte den där sista majblomman du saknar för att göra din samling komplett.

Spara dina favoriter

KAUKO RÄSÄNEN, medaljer, 2 st, silver, Sporrong, 1975-9.

Leonardo da Vinci numrerad 81/1000 samt International Year of the Child (sterling) numrerad 61/1000. Diameter 5-6 cm. Total vikt 675 gram. En i originaletui.

Aktuellt bud 2 399 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KONFEKTYRSTÄLL, plåt, C G Nyström & Co. Choklad- och Konfektyrfabrik, Stockholm, 1900-talets första hälft.

Sex fack med glasade fronter. Längd 36 cm, bredd 40 cm, höjd 44 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, silver, Asien, 1900-tal, vikt 65 gram.

Man som plöjer. Höjd ca 6 cm, längd ca 12 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LEKSAKSTÅG, lok, märkt AB Nordiska Kompaniet, Stockholm. 1920-tal.

Målat trä. Brickmärkt framtill. Lokets längd 58 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MASK, trä. Japan, 1900-tal.

MASK, trä. Japan, 1900-tal.

Bemålat, mått 21,5 x 16 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KUNGLIGT BREV  från Fredrik I.

KUNGLIGT BREV från Fredrik I.

Till Göta hovrätt angående Arvid Jonsson angiven för dråp, stämpelsignerat och daterat 14 februari 1751. Stämpelsigneringen användes när kungen ej behagade att signera.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DOCKSERVIS Kahla tidigt 1900-tal porslin.

Bestående av; 1 kaffekanna, 1 sockerskål, 1 gräddkanna, 3 koppar med fat

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KUNGLIGT BREV från Hedvig Eleonora.

Brev till konung Carl undertecknat av Hedvig Eleonora, Johan Sparre, Gustaf Kurch, Gustav Otto Stenbock, Magnus Gabriel de la Gardie och Gustaf Baner, daterat 18 december 1670

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKEPPSMODELL, signerad B.O -74.

Koppar och mässing, med glasdetaljer. Längd 100 cm, bredd 35 cm, höjd 82 cm.

Aktuellt bud 90 EUR
Utropspris
200 EUR
SKYLT, metall, 1900-tal.

SKYLT, metall, 1900-tal.

Emaljerad. 40x70 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAFFEBEHÅLLARE, plåt, Triangelns Kaffe, 1900-talets mitt.

Utfällbara lådor. Höjd 51, längd 60, bredd 35 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.

Blybergs och Orrlocksporfyr, rund fasetterad form. Lockknopp av förgylld mässing. Höjd 10. Diameter 12,4 cm.

Aktuellt bud 8 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
INKÖPSTAVLA TILL HUSHÅLLET, plåt, AB Hugo Brusewitz Bleckvarufabrik, Göteborg, 1930/40-tal.

Målad plåt. "För Kooperativa Kassakvitton". 31 x 17 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPELDOSA, Symphonion Simplex,  Tyskland, sent 1800-tal.

Målad trälåda med blomsterdekor på lock. Invändigt spelare. Åtta skivor medföljer. Längd 17 cm, bredd 19 cm, höjd 12 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DOCKMÖBLER, 37 delar, 1900-talets mitt/andra hälft.

Möbler, 37 delar, två dockor, ett badrum med fast inredning samt sex servisdelar i glas. Olika skalor och olika tillverkare.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
PENNOR, 3 st, Parker, 1970-tal.

Reservoarpenna, kulspetspenna och blyerts. Förgyllning 12 karat. Märkt Made in England. Längd cirka 12,5-13,5 cm. I originaletui.

Aktuellt bud 98 EUR
Utropspris
150 EUR
PLAKETT, förgyllt silver, Kungliga Svea Trängregemente. 1970. Vikt 210 gram.

Rektangulär form, i originaletui. 7x10 cm.

Aktuellt bud 951 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KUNGLIGA BREV 7 st från Oscar II.

Personliga brev från konung Oscar II till diverse personliga vänner, 1850-70-tal

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LITOGRAFI, handkolorerad, 1800-talets mitt.

O.W. Brierly, "The English & French Fleets in the Baltic 1854": "Meeting of the English and the French fleets off Baro sound, June 13, 1854.". Bildyta cirka 43x63 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
300 EUR
KOPPARSTICK, handkolorerat, Matthaus Merian, 1600-talets mitt.

'Hafnia Metropolis Et Portus Celeberrimus Daniae, Coppenhagen'. Plåtstorlek cirka 19,5x33,5 cm.

Aktuellt bud 75 EUR
Utropspris
300 EUR
KOPPARSTICK, handkolorerat, Seger Tilemans, 1600-talets slut.

'Stockholm'. Plåtstorlek 37x50 cm.

Aktuellt bud 120 EUR
Utropspris
300 EUR

O.W. Brierly, "The English & French Fleets in the Baltic 1854": "The fleet off Hango". Bildstorlek cirka 44x60 cm.

Aktuellt bud 120 EUR
Utropspris
300 EUR
SPORTMEMORABILIA, med autografer av bland annat Tomas Brolin, 1990-tal.

Från när Tomas Brolin spelade i Parma. bestående av matchtröja med flertalet autografer, t-shirt, vimpel, flagga samt signerat lagfoto.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PARTI MÄRKLIN, Tyskland, 1900-talets andra hälft.

Bestående av: 62 delar räls. Transformator, samt två växlar till rälsarna. Två instruktionsböcker samt låda med: Två lok, och 11 vagnar av olika slag.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PLAKETTER KOCKUMS 2 st.

PLAKETTER KOCKUMS 2 st.

Gjutjärn, märkta Malmö 1940 och 1889, monterade, längd 26-34 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KUNGLIGT BREV undertecknat Carl XII.

Klippt handling, 8:o, egenhändigt signering daterad 18 januari 1699

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DOCKA omkring 1900.

DOCKA omkring 1900.

Huvud av biskvi, klädd i troligen skånsk folkdräkt, total längd ca 44 cm

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RADIO, modell Opus, Telefunken, 1950-tal.

Höjd 38 cm, längd 67,5 cm, djup 24 cm.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
200 EUR
KUNGLIGT BREV från Maria Eleonora.

Daterat Stockholm 5 februari 1655

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKOLPLANSCHER, 3 st, 1900-talets andra hälft.

Två med bibliska motiv, "Salomo utropas till kung" 68 x 48 cm, "Petri bergspredikan" 63 x 87 cm. Kamel 67 x 89 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KNIVAR / PUUKKO-KNIVAR, 3 st, en s.k. husmorskniv, Fiskars och 2 st märkta Marttiini.

Husmorskniv med skaft i ben, stålblad stämplat "Fiskars", knivens längd 6,5 cm. Slida i läder och metall, totallängd 7,5 cm. Puukko, bladet signerat "J. Marttiini Finland", knivens längd 24,5 cm, slida i präglat läder med björnmotiv. Puukko, bladet signerat "J. Marttiini Rovaniemi", knivens längd 21 cm, längd inkl läderslida 23,5 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
200 EUR
ASK, tenn/mässing, Storbritannien, 1910-tal.

Locket med ciselerad dekor av Storbritanniens drottning Mary och texter "Imperium Britannicum", "Christmas 1914", "France", "Russia", "Belgium", "Japan", "Servia" samt "Montenegro". Längd 13 cm.

Aktuellt bud 45 EUR
Utropspris
150 EUR
LARS PIRAK, samekniv, renhorn och läder, signerad.

Total längd 24 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LARS PIRAK, saltripa, renhorn, signerad.

Med sked. Längd 5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK