SAMLARFÖREMÅL

Är du precis som vi en obotlig nostalgiker? Kanske har det så gått så långt att du till och med blivit en samlare. Då är det här kategorin för dig! I kategorin Samlarföremål kan du stöta på allt från en OS-medalj från olympiaden 1912, Star Wars gubbar, plåtbilar från 50-talet eller varför inte den där sista majblomman du saknar för att göra din samling komplett.

Spara dina favoriter

ÅNGMASKIN, Fleischmann, 1950-tal.

Av lackerad plåt i originalkartong. Med fyra tillbehör. Meföljande tratt och tabletter. Längd 24 cm, bredd 21 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AUTOGRAFBLOCK, 3 st, med autografer av svenska skådespelare och filmmakare samt idrottsmän,  1930-/40-tal.

Bl a Nils Poppe, Karl-Arne Holmsten, Åke Engfeldt, Ruth Stevens, Ruth Moberg, Tutta Rolf, Isa Quensel, Ivar Kåge, Hasse Z, Signe Hasso, Aino Taube, Renée Björling, Victor Sjöström, Kar De Mumma, Elof Ahrle, Hasse Ekman. Ca 10x15 cm vardera.

Aktuellt bud870 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NAKTERHUS med KOMPASS, metall, daterad år 1920. Märkt Lyth, Stockholm.

Höjd 29 cm. Bredd 32 cm. Lyth instrumentsfabrik AB.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
UNDERVISNINGSMODELL, Werner Degener Lehrmittel GmbH, Tyskland.

Växellåda. Längd 22 cm, höjd 20 cm.

Aktuellt bud50 EUR
Utropspris
150 EUR
ALTGITARR / GITARR, GEORG BOLIN, 1981.

Etikettmärkt: 'Guillemette' Stockholm 20.5.1981 Georg Bolin. Stämd: g d a f c G F Eb D C B. Total längd ca 97 cm. Originalfodral medföljer.

Aktuellt bud15 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
HERMÈS, PARFYMFLASKA "Calèche", skyltexemplar.

Mynningen med obrutet sigill. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud35 EUR
Utropspris
150 EUR
VÄGGRELIEF, efter Urho Kekkonen & Kimmo Pyykkö, metall, 1970-tal.

Självporträtt, "UKK -75". 30 x 28 cm.

Aktuellt bud110 EUR
Utropspris
200 EUR
ISHINK, emaljerad aluminium, Lemar Industries, Daydream productions, Australien, 1960/70-tal.

I form av äpple, invändigt lock. För förvaring av varma eller kalla varor. Total höjd 24 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HÅLLPLATSSKYLT, aluminium, 1900-talets mitt.

Målad aluminium. "Spårvagn". 55 x 37 cm.

Aktuellt bud505 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MOTORCYKEL, litograferad plåt. Tipp & Co, TCO-598. Made in Western Germany.

Man på motorcykel. Höjd 20 cm. Längd ca 28.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKEPPSKLOCKOR, 2 st och BAROMETER, Stockburger.

Mässing. Träplatta längd 45 cm samt liten kocka diam 9 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STEIFF, liggande lejon, 1950-tal.

Längd 64 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MOPED Stanley 1955 Tobo bruk.

MOPED Stanley 1955 Tobo bruk.

Pilotmotor/Rex Motoren-werk, Munchen, 49 kubik, motornummer 617397, längd ca 165 cm.

Aktuellt bud2 650 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRASUTENSILIER med STÄLL, 3 delar, mässing, 1900-tal.

Mässing och järn. Tång. Spade. Petare och ställ. Höjd ca 100 cm

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TOILETTVÄSKA, glas och metall, 1920 / 30-tal.

Av konstskinn. Tygbeklädd insida med inredning. Bland artiklarna finns borstar, behållare av glas och metall. Vid insidan märkt K Hattendorff, Malmö. Ca 29 x 50, bredd ca 12,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK

Av konstskinn. Tygbeklädd insida med inredning. Bland artiklarna finns borstar, behållare av glas och metall. Ca 31 x 46, bredd ca 13 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
UNDERVISNINGSMODELL, Werner Degener Lehrmittel GmbH, Hannover, Tyskland, 1900-talets mitt.

"Höhm modelle". Totalhöjd 38 cm, totallängd 107 cm.

Aktuellt bud860 EUR
Utropspris
1 500 EUR
TENNSOLDATER, ca 132 st, 1900-tal.

Bemålade, bla fotsoldater, ryttare, krigare.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NAUTISKA FÖREMÅL, 8 delar, 1900-tal.

Två taljor, tamp, flytväst och tre fendrar samt sjösäck. Längd ca 25 - 50 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KUNGLIGA FOTOGRAFIER, 2 st, Prins Eugen och Prins Carl, egenhändigt signerade och daterade.

Prins Eugen daterad 1938. Prins carl daterad 1945. Hovfotograf Hård. Oramade. Bildmått 23,5 x 15,5-17,5 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KUNGLIGA FOTOGRAFIER ett par, Kung Gustav VI Adolf och Drottning Louise av Sverige, egenhändigt signerade daterade 1936.

Som Kronprins och Kronprinsessa. Hovfotograf Jaeger. I krönta ramar. Bildmått 21,5 x 16,5 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OIVA TOIKKA, GLASFÅGLAR, 2 st, signerade O. Toikka Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.

Två olikfärgade flugsnappare. Längd 9 cm.

Aktuellt bud320 EUR
Utropspris
300 EUR
BERTEL GARDBERG, KNIV samt BALJA, Fiskars, 1900-talets slut.

Skaft med dekor av örn, bladet rostfritt stål. Baljan i läder. Knivens längd 25,5 cm.

Aktuellt bud104 EUR
Utropspris
300 EUR
DOSA, mahogny, Karl Johan, 1800.talets första hälft.

Ovav dosa av mahogny med gångjärn skuret i trä. Ovala porträrr av folierat glas föreställande Drottning Desideria och Kung Karl XIV Johan i profil. Invändigt sammetsklädsel. Längd 9,5 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOK MED ORIGINALKONSTVERK av bl a Evert Taube, Stellan Mörner, Staffan Hallström m fl. Given till Ernst Åkerbladh 1950.

Boken given till Ernst Åkerbladh (1890-1969) till dennes 60-årsdag 1950. Innehåller akvareller, krita och teckningar av följande konstnärer: Jerk Werkmäster Stellan Mörner Birger Ohlsson Einar Norelius Ellis Wallin Lars Norrman N. Ringström Harald Lindberg Stig Blomberg Staffan Hallström Arvid Knöppel Hauro Sezaki Hasse Z Evert Taube (målat på papper från Restaurang Gyldene Freden) Axel Hamborn Medföljer telegram från Sven Jerring, dikt av Ragnar Holmström, dikt av Ivan Oljelund och gratulationskort från Carl Eldh.

Aktuellt bud3 650 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SAMEKNIV, 1900-talets mitt.

SAMEKNIV, 1900-talets mitt.

Snidat och glödritat renhorn. Blad i stål. Slida i brunt läder. Mindre vidhängande kniv. Osignerad. Total längd ca 25 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SCHUCO, "Montage Servo Rettungsvagen" Mercedes 408, Tyskland, 1970-tal.

Byggsatsmodell i obruten originalförpackning. 75,5x49x7 cm.

Inga bud
Utropspris
400 SEK
FARTYGSRATT, John Hastie & Co, Greenock, 1900-tal.

Betsat trä och mässing. Diameter 88 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROLEX, reklamskylt, 48 x 55 cm,

mocka, med fot av metall och plexiglas, ca 2000.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FARTYGSMODELL, 1960/70-tal.

FARTYGSMODELL, 1960/70-tal.

Skepp monterat i monter av glas och trä. Längd 88, bredd 34, höjd 59 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KLÄDSTÄLLNING, 1900-talets andra hälft.

Metall. Snurrbar. Diameter 100 cm. höjd 1130 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TRÄHÄST, 1900-talets första hälft.

Målad. Total höjd 81 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TRAMPBIL, plåt, "Lightning", Tri-Ang, England, 1950-tal.

Röd plåt. 90 x 36 cm. Height 45 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TUBKIKARE, Mellaneuropa, omkring sekelskiftet 1900.

Mässing och läder. Längd 27-91 cm.

Aktuellt bud70 EUR
Utropspris
200 EUR
SCHACKPJÄSER, 29 delar, 1800-tal.

I metall, höjd 4-6 cm. I träschatull.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
150 EUR
UNDERVISNINGSMODELL, Werner Degener Lehrmittel GmbH, Hannover, Tyskland 1950/60-tal.

"Viertakt-Motor". Totalhöjd 38 cm.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
150 EUR

"Zweitakt-Motor". Totalhöjd 34,5 cm.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
150 EUR