SAMLARFÖREMÅL

Är du precis som vi en obotlig nostalgiker? Kanske har det så gått så långt att du till och med blivit en samlare. Då är det här kategorin för dig! I kategorin Samlarföremål kan du stöta på allt från en OS-medalj från olympiaden 1912, Star Wars gubbar, plåtbilar från 50-talet eller varför inte den där sista majblomman du saknar för att göra din samling komplett.

Spara dina favoriter

BANKSEDLAR, 2 st. Stockholm 1771 och 1774.

Banksedlar 1771 och 1774. 9 daler kopparmynt. Med vattenstämplar. Ca 19x15 cm vardera.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AUKTIONSKATALOGER, 11 stycken,  Photographica Auktionen, 1983-85.

Med resultatlistor.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KAMERA Hasselblad 1000F med objektiv Zeiss  Tessar 1:2,8, 1900-talets mitt/andra hälft.

Objektiv Carl Zeiss nr 1838302 Tessar 1:2,8 f=80 mm, längd med objektiv ca 18 cm.

Aktuellt bud 2 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PLÅTBURK, skyltexemplar modell större, teburk, jugend, 1910-20-tal.

Fällbar front samt lock. Längd 50, bredd 38, höjd 35 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PLÅTBURK, skyltexemplar modell större, "Aktiebolaget Förenade köpmän", 1910-20-tal.

"Extra Prima Ångrostadt Kaffe", längd 44, bredd 36, höjd 64 cm

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÅG, Lindells vågfabrik AB, Jönköping, 1900-talets första hälft.

Gulmetall. Brickmärkt. 9 vikter medföljer. Höjd 57. Bredd 65 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PEZ, godisautomater, 113 st, USA, 1900-tal-/2000-tal.

Samtliga i originalförpackning.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDY WARHOL, efter. Affisch, offset, Andy Warhol Foundation 1995.

"Marilyn", mot orange fond. Published by teNeuses Publishing Company, New York and Aachenback Art Edition, Düsseldorf. 63 x 63 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OBJEKTIV, Summicron 1:2 / 50 nr 2535058, Ernst Leitz, Wetzlar.

Svart. Linsskydd fram- och baktill. Längd ca 6 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OBJEKTIV, Elmar f=5 cm 1:3,5 nr 1184256. Formgivet av Max Berek, Ernst Leitz, Wetzlar.

Kromad. Med linsskydd märkt Leica framtill. Längd ca 4 cm. Ett linsskydd baktill märkt minolta medföljer.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PUUKKOKNIV med BALJA, Olympiad 1940 Helsingfors.

Blad signerat och märkt "Kauhava", längd 10 cm, svart nylonskaft. Totallängd, inklusive baljan i läder, 22 cm.

Aktuellt bud 70 EUR
Utropspris
150 EUR
MINNESMUGGAR, 8 st, emalj, Oscar II, 25-års regeringstid 1872-1897, Kockums.

Höjd 11 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OBELISKER, 2 st,

OBELISKER, 2 st,

En i glas med infälld termometer. En "Grand Tour"- souvenir, svärtad. Höjd 15,5-41,5 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BUTIKSKYLTNNG, 6 delar, Brio, sent 1900-tal/2000-tal.

Plats. Tre rälsdelar, längd 103 cm. Lok samt två vagnar, längd ca 53 cm, hljd ca 33- 37 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LEKSAKSTÅG, 4 delar, trä, delvis Hanse, omkring 1900-talets mitt.

Målade. Längd 20- 39 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PARTI LEKSAKER, 5 st, trä, 1900-tal.

Delvis målade. Två båtar, en tågvagn samt två lok. Längd 27- 53 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
LEKSAKER, 3 st, plåt och plast, bl a Schuco, 1900-talets andra hälft.

Ett flygplan, mäkt "T.N MADE IN JAPAN". Truck. Båt märkt "Schuco FONTAINEBLEAU". Längd 21- 55 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
LEKSAK, plåt, "Li'l Abner and his Dogpatch Band, Unique Art Manufact Co Inc, USA, 1940-tal.

Litograferad i flera olika färger. Daisy Mae på piano, Pappy Yokum som trumslagare, Mammy Yokum med taktpinne och Li'l Abner som steppar. Längd 25 cm. Originalkartong medföljer.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RÄKNEMASKIN, HÄFTAPPARAT samt SPARBÖSSA, 1900-talets första hälft.

Svärtad metall. Räknemaskin märkt "Aktibeolaget Original Odhner Göteborg". Längd 10,5- 32 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAPIO WIRKKALA, PUUKKO-KNIV, rostfritt stål, nylon och mässing, Hackman Finland.

Modellen formgiven 1961. Knivbladet märkt av tillverkaren "Hackman Finland Stainless Tapio Wirkkala". Läderbaljan med präglad björntass. Knivens längd 22 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTEL GARDBERG, KNIV / PUUKKO, Fiskars, Finland 1900-talets slut.

Skaft av gjutet plastmaterial med dekor av örn. Bladet i rostfritt stål märkt Fiskars. Slida i svart läder. Knivens längd 25,5 cm. Totallängd 30,5 cm.

Aktuellt bud 1 101 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKYLT, glas, Kunglig Hovleverantör, 1900-talets mitt.

Tryckt dekor av Stora Riksvapnet samt texten Kungl. Hovleverantör. Dubbelsidig. 30,5 x 25 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GEBRÜDER EINFALT, matador med tjur, Tyskland, ca 1925-1930.

Litograferad i olika färger. Längd 23 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KRÖNINGSMUGG, porslin, England 1937.

Dekor av av Kung George och Drottning Elisabeth. Höjd 7,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MINNESMUGGAR, 2 st. Emalj, Oscar II, 25-års regeringstid 1872-1897, Kockums J.A.B.

Lätt konisk med polykrom dekor. Höjd 11,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMLARDOCKA, Prison Break - Michael Scofield, Hot Toys, 2007.

Höjd ca 30 cm. I original förpackning, 36,5 x 23,5 x 9 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
300 EUR
SAMLARDOCKA, Barbara Streisand, Pink Label Collection, Mattel, 2009.

Höjd ca 30 cm. I original förpackning, 33,5 x 20,5 x 9 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
PARTI TÅG, 48 delar, bl a Lima, 1900-talets andra hälft.

Bl a sex delar från Lima samt en del från Märklin i originalkartong.

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TOILETTESET, 3 delar, omkring 1900.

Genombruten dekor av mässing och slipat glas. Längd 16-30 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINKANNA, glas, Birmingham England 1880-tal, silvermonterad.

Silvermonterad bruntonig glasflaska med hänkel. Höjd ca 21 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RÄKNEMASKINER, 2 st, Triumphator, Tyskland samt Original-Odhner, Göteborg, 1900-talets första hälft.

Svartlackerad metall. Längd ca 30- 35 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LEKSAKER, 4 st, trä, bl a Gemla, 1900-tal.

Delvis målade. Fyra båtar samt en spårvagn. Längd 35- 60 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAMERA, Contax IIIa nr 199610, med  Biogon 1:2,8 f = 35 mm och Sonnar 1:2 f=50 mm. 1950 / 60-tal.

Kamerahus och två objektiv. Objektiven: Zeiss-Opton Sonnar 1:2 f=50 mm T 822974 och Zeiss-Opton Biogon 1:2,8 f=35 mm nr 1133146.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OLJEKANNOR, 6 st, plåt, 1900-talets första hälft.

5 dl, 1 L, 2 L samt 5L. Vissa krönta. Höjd 17-34 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGTELEFON, L.M. Ericsson, Stockholm, tidigt 1900-tal.

Trä med metalldetaljer. 67 x 25 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANDFLAGGA, trä och tryckt textil, Finlands statsflagga 1918-20.

Flaggans storlek 14x23 cm, pinnens längd 52,5 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, Valaistustyö.

Bär tillverkarens stämpel. Längd 25 cm.

Aktuellt bud 270 EUR
Utropspris
600 EUR
FARTYGSLAMPOR, ett par, mässing, 1900-talets andra hälft.

För vägg- eller takmontage. Diameter 13,5, längd 22 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AKTIEBREV, sju stycken, Ekbackens Tomtaktiebolag, Kohlswa 1912.

50 kronor. Nr 034, 043, 044, 045, 046, 050 och 051. Bladstorlek 29,5 x 23 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALPHONSE MUCHA, efter, 5 planscher.

Ur "Documents décoratifs" och "Figures decoratives", edited by Gabriel Mourey. Paris: Librarie Centrale des Beaux-Arts, 1902. Ca 47 x 33 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SCHATULL med FLASKOR, empire, möjligen Ryssland, 1800-talets första hälft.

Schatull fanerat med mahogny. Innehållande 6 glasflaskor, 2 glas samt fat. Målad dekor. Längd 17,5. Bredd 22,5. Höjd 23,5 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AUDOFON, vevgrammofon, 1900-talets början, tratt i målad plåt, låda i lövträfanér.

Arm i av vitmetall. Total höjd 62, diameter 40 cm

Aktuellt bud 1 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MANSCHETTKNAPPSASK, vitmetall, "Orginell", Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna. 1930/40-tal.

Dekor av man som tittar ned i hål. Diameter 6 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TV, Panasonic, MiniVision TC-L3D/I 3" (7,5 cm), ca 1990.

Nätadapter, hörsnäcka samt solskärm medföljer. I originalkartong. Kartongens mått 25 x 27 x 8 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TÅGDELAR, Märklin, 1900-talets andra hälft.

Set med räls, transformator, två vagnar samt lok (89/006). Två vagnar i kartonger, en järnvägsövergång i kartong. Två delar ej Märklin.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MELLANFORMATSKAMERA, ROLLEICORD, nr. 1337900, med Triotar 1:3,5 f=75 mm, Tyskland. Med originalkartong. 1950-tal.

Auktionsposten inkluderar även ett grönt filter, läderrem och instruktionsbok.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BLÄCKHORN SAMT BREVKNIV, Tenn, Möjligen Björn Trägårdh, Firma Svenskt Tenn 1934.

Borstat tenn med detaljer i mässing. Längd kniv 25,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
MUMINFIGUR "Filifjonkan", Atelier Fauni, 1950-/60-tal.

Stomme i metall och trä. Klädd i textil. Hår i syntetiskt material. Handmålat ansikte. Undertill stämpelmärkt FILIFJONKAN. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURINER, 4 ST, textil, 1900-talets andra hälft.

Muminfigurer, bland annat Filifjonkan från Ateljé Fauni. Höjd 7-16 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
SERVERINGSSKÅLAR, 3 st, stål, bl.a. OPA, Finland.

OPA Millennium 2000 -serien: Fat, ø 32 cm, skål, ø 22 cm och vinkylare, höjd 16,5 cm. Ej av OPA: Slev, längd 29 cm och serveringsskål, ø 28 cm, av Steel Life, Finland.

Aktuellt bud 60 EUR
Utropspris
200 EUR
GUNGHÄST, omkring 1900.

GUNGHÄST, omkring 1900.

Vitmålad. Svans av tagel. Målad man. Sadel av textil. Höjd 89. Hästens längd 74 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAMERA, Leica M6 nr 1665566 från 1985, med Summilux 1:1,4/50 nr 3445477. Kameran med originalkartong.

Svart kamerahus med objektiv. Med UV-haze 1x MRC -filter och instruktionsbok. Med en senare axelrem av läder

Aktuellt bud 13 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
GUNGHÄST, omkring 1900.

GUNGHÄST, omkring 1900.

Hästens längd 62. Höjd 66.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LUFTPISTOL, "Tell 3", Venus-Waffenwerk, Zella-Mehlis, Tyskland, omkring 1900-talets mitt.

Plast och svärtat stål. Med kulor. I originalkartong. Längd 25 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KÄRL, svartglaserat lergods. PRE-COLUMBIANSK, PERU.

I form av djur, i mitten hög hals, i sidorna ben i relief. H 20, L 23.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KANNA, lergods. PRE-COLUMBIANSK, PERU.

Stående man med mantel och huvudprydnad. Runt handtag, H 18, L 11 (exkl handtag).

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNGHÄST omkring 1900.

GUNGHÄST omkring 1900.

Bemålat trä, sitthöjd ca 59 cm, längd ca 122 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKEPPSMODELL, bemålat trä, 1900-tal.

Längd 105 cm. Höjd 74 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STJÄRNKIKARE / TELESKOP, Alstar, 1900-talets andra hälft.

D=4.5" F=900 mm. Vridmoment, objektiv och fotplatta medföljer. Teleskopets längd 89 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AFFISCHER, 2 st, offsettryck, Opel Rekord, 1900-talets andra hälft.

Bildelar. Tryckta i Västtyskland. Bildernas mått 83 x 119 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ELDHUND, gjutjärn och smide, 1900-tal.

I form av djävul med eldgaffel. Längd 44, bredd 21, höjd 33 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TIDDIT WENDT, Coasters för vinflaskor, platina och isolit, Perstorp, Helsingborg, 1962.

Rund form med inläggningar av platina mot svart botten. Diameter ca 9 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SAMLING KÄPPAR, ca 22 st i käppställ, 1800-/1900-tal.

Olika längder och utföranden. I Målat ställ. Höjd 78 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MONTBLANC, "Thomas Mann", Limited Edition.

Märkt "No 12968/15000" samt "Thomas Mann". Detalj med svart fasetterad zircon. Etui medföljer.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TESAMOVAR, leksak, 1900-talets mitt.

Höjd 39 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FRIMURARGLAS, 2 st, 1800-talets andra hälft.

Cylindrisk svagt nedåt avsmalnande kupa. Fasettslipad stomme på rund fot. Vid kupan en etsad dekor av frimurarsymboler. Höjd ca 14 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PROJEKTORBILDER, glaspositiv, 1900-tal. Tre lådor världen.

Tre träaskar med numrerad fackindelning. Ca 95 bilder; Asien, Främre Asien samt Mellanamerika. Ca 8 x 8 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, snidat trä, sannolikt 1700-tal.

Maria med Jesusbarnet. Tidigare bemålning. Höjd ca 61 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MORTEL med STÖT, mässing, 1700-tal/ sekelskiftet 1800.

Höjd 12,5 cm, diameter 14 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FÖRVARINGSKÄRL, lergods. Pre-columbianskt, Peru.

Reliefdekor av stående man behängd orm och flankerande spindeldjur. Delvis bemålad mynning i rött, svart o vitt. H 17, B 12.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK

I form av papegoja, rödglaserad m vitaktiga ränder. L 17, H 13.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHIWARA, BAMANA, Mali.

CHIWARA, BAMANA, Mali.

Skuren i trä, i form av en antilop. Detaljer i metall. Höjd 28 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKULPTUR, BAMBARA, Mali.

SKULPTUR, BAMBARA, Mali.

Skuret i trä, i form av en stående kvinna. Höjd 46 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SOLOMONÖARNA, (Santa Cruz öarna) BETALNINGSMEDEL."Tevau" fjäderrulle m snäckor.

Lång rulle klädd med småfjädrar, dun, från KardinalMyzomela, Honungsfågel. Upprullad i 2 delar. Ihoprullad storlek diameter 37 per rulle.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
UMIAK & TRE KAJAKER, modellbåtar med redskap och figurer, inuitarbete, Grönland.

Trä, ben, skinn och tyg. Längd 47-61 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
GOGO, MBIRA, Fingerpiano, Tanzania.

Sockerrör samt metall och stenpärlor. Höjd 35 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TRUMMA, Yoruba, Nigeria.

TRUMMA, Yoruba, Nigeria.

Gangan / Dundun. Ceremoniell trumma. Trä samt växtfiber och djurhud. Höjd 43 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
KASTKNIV, Teda/Daza/Zaghawa, Sahara / Centralafrika.

Metall. I form av stiliserad anka. Höjd 60 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ANFADERSFIGUR, Basonge, DR Kongo.

Skuren i trä. Inhöljd i offersubstanser samt försedd med dekor av rödträpulver, pärlor och växfiber. Höjd 34 cm inkl. sockel.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SKÖLD, GALLA SHILLUK (Sydsudan - Sufdan).

Geometriskt reliefmönster. Skinn, flodhäst. Diameter 32 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NACKSTÖD, trä, SHONA, Zimbabwe.

Höjd 14, längd ca 16.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKULPTUR, Dogon, Mali.

SKULPTUR, Dogon, Mali.

Skuren i trä. I fom av knäböjande kvinna med markerad navel. Höjd 70 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KATANGAKORS, koppar, norra Kongo, troligen 1800-tal.

Korsformat betalningsmedel som bland annat användes för brudköp. Sandgjutet. 20x20 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TUKULA ASK. KUBA , Kongo.

TUKULA ASK. KUBA , Kongo.

Skuren i trä. Geometrisk dekor. Längd 31 cm, bredd 10 cm, höjd 7,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
DOLKAR, KRISER / KERISER, två st. Indonesien/ Sydostasien.

Trä, och metall. Den kortare med yttre balja klädd med metall, graverad dekor, troligtvis låghaltigt silver. Den längre saknar balja. Total längd 48 (inkl balja) -52 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
NGEBELE / NGBELE / LIGANDA, DOA, D R Congo, betalningsmedel.

Området kring Boyamafallen (tidigare Stanleyfallen). Järn. Längd 178 cm, (inkl medföljande ställning 191 cm).

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHIWARA, Bamana, Mali.

CHIWARA, Bamana, Mali.

Skuren i trä, detaljer samt örhängen i metall. Höjd 37 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
NALLE, troligen Steiff, 1900-talets första del.

Beige plysch. Med svansmekanism som roterar huvudet samt ledade armar och ben. Utan knapp. Höjd ca 33 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
INSTRUMENT, Nordafrika, 1900-tal.

Stomme av trä. Klädd med läder. Längd 110. Bredd 49 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KARTA, handkolorerat kopparstick, 1800-tal.

Delar av Frankrike, floden Rhen, Strasbourg, Köln, mm av Gerard Valk. Plåtstorlek 60 x 49 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
KUNGLIGA FOTOGRAFIER ett par, signerade och daterade, 1959.

Gustav VI Adolf, Drottning Louise. 23 x 17 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PROJEKTORBILDER, glaspositiv, 1900-tal. 3 st svenska landskap m m.

Tre träaskar med numrerad fackindelning. Ca 125 bilder; Götaland, Bohuslän, samt Ångermanland. Ca 8 x 8 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MEKANISK LEKSAK, Schuco "Solisto", Tyskland, 1900-talets mitt.

Spelande apa. Höjd 11 cm. Original kartong. Nyckel.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SKYLT, emalj, 1900-tal.

SKYLT, emalj, 1900-tal.

"Chaine des Rotisseurs 1248-1950". Diameter 40 cm.

Aktuellt bud 1 770 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKULPTUR, DR Kongo.

SKULPTUR, DR Kongo.

Skuren i trä, i form av en mansfigur. Höjd 22 cm exkl. sockel.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FOTRING / BRUDPRIS, koppar, DR Kongo.

Välvd form. Diameter 13 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KULTSTAV, trä, "Shango", Yoruba, Nigeria.

Stav med snidad dekor av ansikten. Höjd 22

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
FETISCHER, 2 st Songye, Kongo samt en Eshu, Yoruba, Nigeria.

Skurna i trä, två monterade på en sockel. Höjd 9-10 cm exkl. sockel.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
HÄNGEN / AMULETTER, 5 st, bla. från Nunafolket, Burkina Faso.

Brons, stiliserade figurer med fågelvingar samt stiliserade figurer i ringar. Höjd 5-12 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BÄLG, Gabon.

BÄLG, Gabon.

Skuren i trä samt växtfibrer. Längd 50 inkl. handtag.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK