Samlarföremål

Kategorin samlarföremål är tillägnad alla samlare därute. En OS-medalj från olympiaden 1912, Walt Disneys autograf, Barbiedockor, Star Warsföremål, plåtbilar från 50-talet, modellfartyg eller filmaffischer. Samlandet som företeelse är inget nytt fenomen, det finns vittnesmål om att kejsare Augustus i Romarriket ägnade sig åt att samla kulor. Här finns möjligheten att göra din samling komplett, vad det än kan vara. Välkommen till Bukowskis avdelning för samlarföremål!

Spara dina favoriter

LENNOX LEWIS, DeLong Kronk team jacket från 2002.

LENNOX LEWIS, DeLong Kronk team jacket från 2002.

Jacka av DeLong från 2002 från Kronk Boxing team, Detroit. Medföljer 2 kepsar, en t-shirt från Fruit of the Loom samt signerad fotobok "Lennox" strl L-XL

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RESERVOARPENNA, Montblanc.

RESERVOARPENNA, Montblanc.

Montblanc 246 reservoirpenna i grön plast. Märkt MONTBLANC 246 F. 13 cm. Bläck medföljer.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MODELLSKEPP, 1900-talets slut.

MODELLSKEPP, 1900-talets slut.

Troligen föreställande "HMS Sovereign of the Seas 1637". Betsat trä mfl material, längd 112, bredd 50, höjd 95 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BUTIKSSKYLT, Tobakshandel, målad plåt, tidigt 1900-tal.

BUTIKSSKYLT, Tobakshandel, målad plåt, tidigt 1900-tal.

Butiksskylt av målad plåt för utomhusbruk. Tobakshandel, två korslagda pipor. 92 x 85 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MEDALJER, 2 st, Mannerheim, silver och brons. Kauko Räsänen, Sporrong, silvermedalj 1977.

MEDALJER, 2 st, Mannerheim, silver och brons. Kauko Räsänen, Sporrong, silvermedalj 1977.

Diameter 60 mm. I ursprungliga träetuier.

Aktuellt bud 170 EUR
Utropspris
300 EUR
BIBLIOTEKSSTEGE, 1900-talets senare del.

BIBLIOTEKSSTEGE, 1900-talets senare del.

Mahogny och läder. Höjd 62 cm, tot 116 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAPENSKÖLD, Johanniterorden för 
greve generalmajor Eberhard Graf von Schmettow, 1913.

VAPENSKÖLD, Johanniterorden för greve generalmajor Eberhard Graf von Schmettow, 1913.

Olja på pannå. 62 x 41 cm, (69 x 47 cm).

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KOMPLETT SAMLING MINNESMEDALJER, 12 st, sterling silver, Tove Jansson och Mumin, Rahapaja Oy, Finland 2004-2005.

KOMPLETT SAMLING MINNESMEDALJER, 12 st, sterling silver, Tove Jansson och Mumin, Rahapaja Oy, Finland 2004-2005.

Samling medaljer numrerad 09142, i originallåda, 25 x 29 cm. Diameter av mynt/medalj 4 cm, vikt ca 27 g. Samtliga stämplade "Moomin Characters". Äkthetsintyg i originalpärm medföljer, finsk text.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
MUMINMUGGAR, 5 st, porslin, Moomin Characters, Arabia, Finland.

MUMINMUGGAR, 5 st, porslin, Moomin Characters, Arabia, Finland.

Mörkblå 1991-9. Muminpappan filosoferar 1999-2013. Muminmamman rensar vinbär 1999-2013. Lilla My i backen. 1999-2007. Familjen 2002-11. Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BARBIEKLÄDER, 2 st obrutna förpackningar, "Knit hit" & "Junior designer", Mattel, 1963-1964.

BARBIEKLÄDER, 2 st obrutna förpackningar, "Knit hit" & "Junior designer", Mattel, 1963-1964.

Teen-age fashions for all Barbie and Midge dolls. 20 x 20 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BARBIEKLÄDER, 3 st obrutna förpackningar, "Touchdown", "Off to bed" & "Hiking holiday" Mattel, 1962-1963.

BARBIEKLÄDER, 3 st obrutna förpackningar, "Touchdown", "Off to bed" & "Hiking holiday" Mattel, 1962-1963.

Fashions for Ken & Allan. 22 x 29 & 20 x 20 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
BARBIEKLÄDER, 2 st obrutna förpackningar, "Ship ahoy" & "Aboard ship", Mattel, 1963.

BARBIEKLÄDER, 2 st obrutna förpackningar, "Ship ahoy" & "Aboard ship", Mattel, 1963.

Teen-age fashions for all Barbie and Midge dolls & Junior fashions for Skipper & Skooter. 25 x 25 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSSPEGEL, 1900-talets slut.

BORDSSPEGEL, 1900-talets slut.

Reglerbar bordsspegel med stomme av bok och mässing. Plakettmärkt Omega. Längd 27, bredd 10, höjd 34 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KRUCIFIX, 1800-talets andra hälft.

KRUCIFIX, 1800-talets andra hälft.

Krucifix av målat trä och gips. 67 x 32 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
LEKSAK, "Blecky Monkey", Schuco, Tyskland, 1950-tal.

LEKSAK, "Blecky Monkey", Schuco, Tyskland, 1950-tal.

Metall och mohair. Rör huvudet och sticker ut tungan. Höjd 8,5 cm.

Inga bud
Utropspris
250 EUR
LEKSAK, "Janus Bear", Schuco, Tyskland, 1950-tal.

LEKSAK, "Janus Bear", Schuco, Tyskland, 1950-tal.

Mohair. Vänder sitt huvud och visar roligt och sorgligt ansikte. Höjd 9,5 cm.

Inga bud
Utropspris
250 EUR
DOLK, flinta, sannolikt neoliticum / neolitikum.

DOLK, flinta, sannolikt neoliticum / neolitikum.

Lancettformad. Längd 14,5 cm, bredd ca 3,5 cm.

Aktuellt bud 12 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MEDALJ, Kungliga Svenska Patriotiska Sällskapet, 18K guld. 1947. Vikt 29 gram.

MEDALJ, Kungliga Svenska Patriotiska Sällskapet, 18K guld. 1947. Vikt 29 gram.

Åtsidan med porträtt av Konung Gustav V i profil, frånsida med text Kl Sv Patr Sällsk. Ovan en krönande krona. I gult och grönt band. Originaletui med text på locket medföljer. Medaljens diameter 3,6 cm. Vikt 29 gram.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
7 500 SEK
SKULPTURER, nio stycken, lapis lazuli samt bergskristall. Kina, modern tillverkning.

SKULPTURER, nio stycken, lapis lazuli samt bergskristall. Kina, modern tillverkning.

Buddaifigurer, en i bergskristall samt åtta i lapis lazuli. Höjd 2-5,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR - KOTA, GABON, 1900-tal.

SKULPTUR - KOTA, GABON, 1900-tal.

Trä, mässing och koppar. Höjd ca 48 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
REKLAMSKYLT, Husqvarna, 1920-tal.

REKLAMSKYLT, Husqvarna, 1920-tal.

Plan och rektangulär skylt i litograferad plåt. Motiv av kvinna vid en symaskin i möblerat rum. Vit text “Husqvarna symaskiner enda svenska fabrikat” mot blå bakgrund med vit kant. Höjd 67 cm, bredd 46 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÅTMODELL, kajak, 2000-tal.

BÅTMODELL, kajak, 2000-tal.

Lackerat trä, på lös benstomme. Lös paddel. Längd ca 102, bredd ca 13.5, höjd ca 12 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
300 EUR