Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av mästare som Ronander och Zethelius. Du hittar även trendiga silverobjekt av kända skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala.
Ljusstakar, fat, bestick, tekannor och andra attraktiva bruksföremål likväl som historiska prestigeobjekt och små personliga accessoarer så som snusdosor och luktdosor.
Silver är en slitstark ädelmetall som beundrats i alla tider, den metall som bäst leder värme och som samtidigt reflekterar ljuset från en brinnande låga på vackrast sätt.

SKÅL och GRÄDDSNÄCKA, silver, kontrollstämplade Yakov Nikolayevich Lyapunov, S:t Petersburg 1897-1903.

Invändigt förgyllda. Båda med monogramgravering. Skålens diameter ca 14,5 cm, höjd 7 cm, med upplyft hänkel höjd 14 cm. Gräddsnäckans höjd 9,5 cm. Sammanlagd vikt 588 g.

Aktuellt bud 225 EUR
Utropspris
400 EUR
SKRIN och BÄGARE, silver, Carl Lagström Åbo 1860 och Wilhelm Porthan, Viborg 1888.

Invändigt förgyllt skrin på fyra kulfötter, ringförsett lock. Längd 7,5 cm. Bägarens höjd 7 cm. Sammanlagd vikt ca 111 g.

Aktuellt bud 180 EUR
Utropspris
250 EUR
SALTKARSPAR med SALTSKEDAR samt TESKED och SKÅL, sterling silver, delvis förgyllda, London och Sheffield, 1883-1902.

Ett par invändigt förgyllda saltkar med riklig graverad dekor och kartusch, diameter 5,5 cm, höjd 4 cm, samt saltskedar, ett par, med snäckformat, förgyllt blad och vridet skaft, längd 7,3 cm, samtliga stämplade Charles Stuart Harris, London 1883. Tesked med graverad dekor och fäste med djurhuvud, längd 13 cm, London 1902. Invändigt förgylld, oval skål med konturerat brätte, fyra genombrutna fötter, längd 21 cm, stämplad HA, Sheffield 1891. Sammanlagd vikt 426 g.

Aktuellt bud 161 EUR
Utropspris
300 EUR
LJUSSTAKAR, ett par, silver, C&W, Stockholm 1950.

Höjd 19 cm. Vikt 423 g.

Aktuellt bud 70 EUR
Utropspris
250 EUR
GEORG JENSEN, tekanna, silver, Köpenhamn, Danmark.

Tekanna i silver med hamrad yta designad av Georg Jensen. Handtag och lockknopp i form av ekollon av svärtat trä. modellnummer 28. med svenska importstämplar. Höjd 17 cm. Vikt 465 gram.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
DRYCKESKANNA, silver, barockstil, Tesi Göteborg, 1950.

Stop i barockstil med rik blomsterdekor. I locket infällt mynt med Gustaf V:s porträtt. Fötter i form av lejon. Höjd 17,5 cm. Vikt 780 gram.

Aktuellt bud 5 850 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CG HALLBERG, jardinjär, silver, Stockholm, 1886.

Jardiniär i nyrenässans med rik dekor av bland annat putti och lejonmaskaroner. Graverat monogram. Lös insats av nysilver. Längd 58, höjd 22 cm. Vikt utan insats 1650 gram.

Aktuellt bud 8 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KAROTTER MED LOCK, ett par, silver, A B Erlandsson, Kristianstad, 1918.

Stora silverkarotter med lockknoppar i form av kottar och löstagbara handtag av svarvat, svärtat trä. Graverad, krönta adelsvapen. Diameter 28,5 cm. Vikt utan handtag 3200 gram.

Aktuellt bud 9 750 SEK
Utropspris
12 000 SEK
KAFFESERVIS, 3 delar, silver,  GAB, Stockholm, 1932-3.

Kaffekanna, sockerskål och gräddkanna med oktogonal form och lockknoppar i form av päron. Kaffekanna med handtag av svärat trä. Höjd 6-20 cm. Total vikt 960 gram.

Aktuellt bud 2 811 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOHAN CARLSSON, kaffekanna, silver, empire, Norrköping, 1822.

Kaffekanna med ovoid form och dekor av akantus. lockknopp i form av papegoja. Handtag av svärtat trä. Höjd 28 cm. Vikt 890 gram.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANDERS NILSSON, tekanna, silver, Lund, 1905.

Tekanna i empirestil med dekor av lagerbård och tassfötter. Höjd 26 cm. Vikt 805 gram.

Aktuellt bud 3 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KOMPLETT SAMLING MINNESMEDALJER, 12 st, sterling silver, Tove Jansson och Mumin, Rahapaja Oy, Finland 2004-2005.

Samling medaljer numrerad 09142, i originallåda, 25 x 29 cm. Diameter av mynt/medalj 4 cm, vikt ca 27 g. Samtliga stämplade "Moomin Characters". Äkthetsintyg i originalpärm medföljer, finsk text.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
TOILETTSETS DOSOR, 6 st, silver och glas, S:t Petersburg, 1800-tal. Två stämplade Carl Gustav Ekqvist (1830-1868).

Slipat glas med silverlock graverade med krönta monogram/ initialer. Dosor i olika storlekar, två olika modeller. De rektanguläras längd 9,5-10,5 cm, re rundas diameter 5-6,5 cm.

Aktuellt bud 170 EUR
Utropspris
250 EUR
C.G. HALLBERG, BRICKA samt 12 st FAT, silver, Stockholm 1928.

Bräm med pärlkant. Brickans diameter 34 cm, de tolv fatens diameter 25 cm. Totalvikt 5608 g.

Aktuellt bud 1 550 EUR
Utropspris
1 800 EUR
BESTICK, silver, "Rosenholm", GAB, 34 delar. Total vikt ca 1300 gram.

6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 10 bordsskedar och 12 tårtgafflar. Längd 14-19,5 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BÄGARE, 7 st (5+2), silver. Johan Carlsson, Norrköping 1836 samt K. Torndals Juvelerare, Stockholm 1970-75.

Bägarna är invändigt förgyllda, ett par är av Johan Carlsson 1836 samt 5 stycken Torndals 1970, 1972 samt 1975. Höjd 4-5,5 cm. Total vikt 403 gram.

Aktuellt bud 1 150 SEK
Utropspris
2 500 SEK
THOMAS SOHKA, KONFEKTSKÅL, silver, S:t Petersburg 1837.

Invändigt förgylld. Längd 15,5 cm. Vikt 203 g.

Aktuellt bud 180 EUR
Utropspris
300 EUR
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Kultakeskus, Tavastehus 1954 och 1968.

Sockerskålen och gräddsnäckan invändigt förgyllda. Kaffekannans höjd 18 cm. Sammanlagd vikt ca 561 g.

Aktuellt bud 230 EUR
Utropspris
300 EUR
CHRISTIAN HAMMER, dryckeskanna, silver, barockstil, Stockholm, 1861.

Invändigt förgyllt cylinderstop på kulfötter. Locket med infällt mynt. Graverad med Carl XV:s krönta monongram. Höjd 18 cm. Vikt 600 gram.

Aktuellt bud 4 604 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ERIC RÅSTRÖM, kaffeservis, 3 delar, silver, David Andersen & Comp AB, Stockholm, 1941.

kaffekanna, gräddkanna och sockerskål med cylindrisk form och vågbandsdekor. Lockknoppar i form av stiliserade blommor. Handtag av trä. Höjd 6,5-17 cm. Total vikt 780 gram.

Aktuellt bud 3 050 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, BESTICKUPPSÄTTNING, 33 delar, silver, "Tapio", Kultakeskus, Tavastehus 1985. Modellen formgiven 1957.

6 gafflar, längd 17,5 cm 6 knivar, med stålblad, 19 cm 6 dessertskedar, 17,5 cm 6 teskedar 6 kaffeskedar 2 sillgafflar Kakspade, stålblad Sammanlagd silvervikt 761 g. I schatull.

Aktuellt bud 550 EUR
Utropspris
800 EUR
SOCKERSKÅL, silver, 1900-talets första hälft. Svenska importstämplar.

Längd 19,5 cm. Vikt ca 410 g.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
250 EUR
Martin Hall & Co, fiskbestick, 12 delar, silver. Sheffield bl a 1921.

Svensk importstämpel. 6 fiskgafflar längd 19,5 cm. 6 fiskknivar längd 21,5 cm. Total vikt 649 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KRYDDSET, 3 delar, silver, Birmingham, England, 1961.

Saltkar med sked, pepparströare samt senapskanna med sked. Insatser av blått glas. Saltkar 6,5 cm. Pepparströare 9,5 cm. Senapskanna 9,5 cm. Vikt utan glas 200 gram.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
EVA HIDSTRÖM, SKÅL, sterling silver och emalj, Kultakeskus, Tavastehus 1974.

Invändigt grönemaljerad. Diameter 15 cm, höjd 6 cm. Vikt 249,5 g.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
300 EUR
CARL PETER HEDIN, bestick, 24 delar, silver, Jönköping, modell gammal fransk, stämplade bla 1887.

12 matgafflar, 20 cm. 12 matsskedar, 21,5 cm. Totalvikt ca 1710 g.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VINKANNA, silver, J. Aldwinckle &  J. Slater, London 1881.

Ställvis förgylld. Riklig dekor, kartuscher på ömse sidor, benisolering i hänkeln, gångjärnsförsett lock. Höjd c. 40 cm. Vikt 1339 g. Finska kontrollstämplar.

Aktuellt bud 500 EUR
Utropspris
800 EUR
VINKANNA, sterling silver, A. Beardshaw & Co, Sheffield, England 1900.

Invändigt förgylld. Höjd ca 40 cm. Vikt 919 g.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
600 EUR
SKÅL PÅ FOT, silver, Danmark, 1916.

Skål på fot med hamrad yta och organisk dekor. Längd 28, höjd 14 cm. Vikt 515 gram.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DRYCKESKANNA, silver, barockstil, 1900-talets mitt.

Stop i barockstil med rik dekor av blommor. På lejonfötter. Locker med infällt myt. Svenska importstämplar. Höjd 18 cm. Vikt 960 gram.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SALLADSBESTICK - DAVID ANDERSEN, sterlingsilver, 1900-talets mitt.

Förgyllt sterlingsilever med emalj. Längd ca 26 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WIWEN NILSSON, blockhållare, sterling silver, i etui, Lund, 1955.

Monogram. Originaletui samt block medföljer. Mått på blockhållare 22,5x12 cm. Total vikt med block 660 gram.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
POKAL, silver, finska kontrollstämplar 1970.

Motiv av vinrankor och vindruvsklasar, kartuscher på ömse sidor, den ena krönt. Höjd 30 cm. Vikt 656 g.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
SVEN CARLSSON, såskanna, silver. Stiltenn, Stockholm 1964.

Kanna i rokokostil med hänkel. Höjd 10 cm. Vikt 427 gram.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SOCKERSKÅL, silver, svensk importstämpel.

Oval med uppsvängda hänklar, dekor av vindruvor, insats i blått glas. Höjd 14,5 cm. Vikt 218 gram.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSSPEGEL, silver, Österrike-Ungern, omkring 1900.

Oval bordsspegel med ram av silver. Organisk dekor. Krön med graverat monogram. Justerbart ställ. 54 x 36 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
ES BARNSLEY & CO, dosa, silver och sköldpadd, Birmingham, England, 1919.

Ovad soda med dekor av festoner och rosett. 10 x 7,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ADOLF LILLJA, ljusstakar, ett par, silver, nyrokoko, Srockholm, 1848.

Ett par ljusstakar med rik blomsterdekor i nyrokoko. Lösa ljusmachetter. Höjd 23 cm. Fyllda.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK