Silver

I kategorin Silver finner du allt från högklassiga silverföremål från 1600-talets början till trendiga silverobjekt av kända skandinaviska formgivare så som Georg Jensen och Taipo Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick och andra attraktiva bruksföremål likväl som historiska prestigeobjekt och små personliga accessoarer så som snusdosor och luktdosor. Ur silverrika malmer har metallen utvunnits sedan århundraden och precis som guld är silver en ädelmetall som har använts till prydnad i minst 6000 år. Trots sin långa historia är silverobjekt tidlösa och tar du väl hand om dina föremål är det lika vackra idag som när de först kom till, vilket denna kategori påvisar.

SALTKAR, 6 stycken, silver, 1800-tal.

Ett rektangulärt saltkar med blå glasinsats och dekor av lejonmaskaroner, längd 8, bredd 7, höjd 7,5 cm, vikt exklusive glasinsats 114 g.. Ett par runda saltkar med dekor av kvinnofigurer, diameter 6,5, höjd 5 cm, höjd 149 g. Ett sengustavianskt saltkar på kulfötter, tidigt 1800-tal. Längd 12, höjd 8 cm, vikt 80 g. Ett par ellipsformade saltkar med lös insats och genombruten kant, längd 9, höjd 5 cm, vikt 119 g.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SALTKAR, 3 par, silver och blått glas, England, 1700 samt 1900-tal.

Duncan Urquhart & Naphtali Hart, London, 1797, längd 8,5 cm. George Nathan & Ridley Hayes, Chester, 1905, längd 11 cm. Haseler & Bill (E J Haseler & C Bill), Chester och Birmingham, 1921 och 1923, längd 6,5 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAPIO WIRKKALA, Kandelaber TW 202 och skål, silver (916), Kultakeskus, Tavastehus 1962 och 1966.

För tre ljus, höjd 24 cm. Skålens längd 20 cm. Båda stämpelsignerade TW. Skålens vikt 206 g. Ljusstaken med fylld fot.

Aktuellt bud 353 EUR
Utropspris
400 EUR
SKRIN/ BORDSDEKORATION, sterling silver, engelska importstämplar London 1911.

Skrin i form av segelfartyg, underliggande del på fyra hjul. Längd 24 cm, den nedre delens längd invändigt ca 13 cm. Vikt 550 g.

Aktuellt bud 390 EUR
Utropspris
300 EUR
TESKEDAR, 12 st stämplade CC och SKED, förgyllt silver, stämplad av kontrollmästare Aleksandr Mitin S:t Petersburg 1856.

Teskedarna med niellodekor och vridna skaft, längd ca 11,5 cm. Förgylld serveringssked med graverad och ciselerad dekor, längd 18 cm. Vikt ca 324 g.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
SAMLING SILVERFÖREMÅL, 7 delar, Danmark och England, 1800-talets senare del till 1900-talets första hälft.

Serveringssked, R Wilsson, Danmark, 1911, längd 35 cm, vikt 112 g. Serveringssked, Danmark, 1930, längd 25 cm, vikt 86 g. Slev, Danmark, 1939, längd 22,5 cm, vikt 86 g. Bakelsespade, Danmark, 1939, längd 18 cm, vikt 34 g Ett par salt- och pepparströare, London, England, 1881, total vikt 162 g. 1 saltsked, England, längd 6 cm, vikt 2 g.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
JACOB ÄNGMAN, bestickservis, 63 delar, silver, "Rosenholm", GAB, Eskilstuna, 1972-5.

12 bordsskedar 18 cm 12 bordsgafflar 17,5 cm 12 bordsknivar med blad i rostfritt stål 20 cm 4 smörgåsgafflar 14,5 cm 4 smörgåsknivar med blad av rostfritt stål 16,5 cm 3 assiettgafflar 13,5 cm 12 kaffeskedar 12 cm 2 smörgåsknivar med blad av rostfritt stål 16 cm Såsslev 17,5 cm Uppläggningssked 21 cm Total vikt 2400 gram.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BESTICK, 35 delar, silver, bl a GAB, Pehr Zethelius, Gustaf Möllenborg, 1800-tal och 1900-tal.

6 gafflar, GAB, 1951, längd 15 cm. 6 gafflar, GAB, 1967-68 samt 70, längd 18 cm. 6 knivar med stålblad, GAB, 1968 samt 1971, längd 21 cm. 5 knivar, Carl Nyström, Stockholm, 1850 och 1852, längd 19 cm. 2 knivar, Pehr Fredrik Palmgren, Stockholm, 1856, längd 18,5 cm. 5 gafflar, olika mästare, bl.a 2 av Pehr Zethelius, Stockholm, 1807, längd 17-17,5 cm. 5 knivar, 2 av Pehr Zethelius, Stockholm, 1807, 3 av Gustaf Möllenborg, 1840, längd 20 cm. Tio delar med grevliga ätten Bonde af Björnös vapen. Total vikt ca 1465 gram.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
WILHELM FAHLSTRÖM, korg, silver, empire, Helsingfors (1818-35).

Skål delvis godronnerad med genombruten kant med dekor av blomster. Skålen är uppburen av maskaroner och Asklepiosstav på en fyrpassformad fot med kulfötter. Höjd med hänkel uppe 30 cm, 800 gram.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOHN & WILLIAM DEAKIN, SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA, sterling silver, Sheffield 1916 och 1918.

Invändigt förgyllda. Sockerskålens bredd 18 cm. Gräddkannans längd 14 cm. Sammanlagdikt ca 608 g.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
250 EUR
CARL M. COHR, soppslevar, 2 st, Fredericia, Danmark 1900-talets mitt.

Sterling silver samt ädelträ. Längd 36 cm.

Aktuellt bud 125 EUR
Utropspris
300 EUR
SOCKERSKÅL, silver, 1900-talets första hälft. Svenska importstämplar.

Längd 19,5 cm. Vikt ca 410 g.

Inga bud
Utropspris
250 EUR
SVEDBOMS GULDSMEDS AB, skrin, silver, Vetlanda 1937.

Silverskrin med rektangulär form på kulfötter. Fodrad insida. Lock med graverat kors. Längd 26, bredd 21, höjd 10 cm

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
REY URBAN, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm, 1952.

Bladformade svängda ljusarmar på rektangulär fot. Höjd 10 cm. Vikt 759 gram.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVERINGSKÄRL, försilvrad mässing, Fraget, Warszawa, ca 1896-1914.

Med tre skålar, diameter ca 18 cm. Bredd 36 cm, höjd 19 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
SKÅL och GRÄDDSNÄCKA, silver, kontrollstämplade Yakov Nikolayevich Lyapunov, S:t Petersburg 1897-1903.

Invändigt förgyllda. Båda med monogramgravering. Skålens diameter ca 14,5 cm, höjd 7 cm, med upplyft hänkel höjd 14 cm. Gräddsnäckans höjd 9,5 cm. Sammanlagd vikt 588 g.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
500 EUR
OLOF ROBERT LUNDGREN, DOSOR, ett par, silver, Åbo 1866.

Oktagon form. Diameter ca 7 cm, höjd 4,5 cm. Sammanlagd vikt 211 g.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
300 EUR
VÄINÖ HAMARA, skål, sterling silver, stämpelsignerad VH, Helsingfors 1961.

Skål på rund fot. Diameter 16,5 cm, höjd 7,5 cm. Vikt 253 g.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
250 EUR
SOCKERSKÅL, SALTSKEDAR, 8 st, SALTSKÅLAR 2+2 st, silver, 1800-tal och 1900-talets början.

Sockerskålens längd 22 cm, stämplade London 1831 och London 1800-tal. Två saltkar stämplade Birmingham 1907 och två stämplade 835. Höjd ca 4,5 cm. Total vikt ca 480 g.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
LJUSSTAKAR, 4 st, silver, Ceson, Göteborg, 1985-1987.

Runda nedåt avsmalnande skaft på rund fot med bladdekor, diameter 8,5, höjd 15 cm. Fylld fot.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOCKERSKÅL, silver, svensk importstämpel.

Oval med uppsvängda hänklar, dekor av vindruvor, insats i blått glas. Höjd 14,5 cm. Vikt 218 gram.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SVEN CARLSSON, såskanna, silver. Stiltenn, Stockholm 1964.

Kanna i rokokostil med hänkel. Höjd 10 cm. Vikt 427 gram.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TOILETTSETS DOSOR, 6 st, silver och glas, S:t Petersburg, 1800-tal. Två stämplade Carl Gustav Ekqvist (1830-1868).

Slipat glas med silverlock graverade med krönta monogram/ initialer. Dosor i olika storlekar, två olika modeller. De rektanguläras längd 9,5-10,5 cm, re rundas diameter 5-6,5 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
300 EUR
ENGELSKT SILVER, 11 delar, Birmingham och Sheffield, 1900-talets första hälft.

Skål på fyra fötter, genombruten dekor, uppåt svängda hänklar, Walker & Hall, Sheffield 1912. Bredd 31 cm, höjd 12 cm, diameter ca 22,5 cm. Kaffeskedar med skaftavslut i form av kaffeböna, Cooper Brothers & Sons, Sheffield 1950. Längd 9,5 cm, i etui. Saltkar och senapsburk, med koboltblå glasinsatser, samt pepparströare, Poston Products Ltd, Birmingham 1948. Höjd 4,5-7,5 cm. Saltskeden stämplad EWH, Birmingham 1947. Totalvikt ca 810 g.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
300 EUR
BESTICKSUPPSÄTTNING, 36 delar, silver, "Snäck", MGAB bl a 1974.

12 bordsskedar längd 18 cm 12 bordsgafflar längd 18 cm 12 bordsknivar längd 20,5 cm Total vikt inclusive stålblad 1460 gram.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BREVKNIV, Sterling silver, Elsa Peretti, 'Padova', Tiffany & Co.

Inköpt i New York på Tiffany & Co. Längd 23 cm. Vikt 77 gram. Ask och påse med obetydligt slitage medföljer.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CIGARETTETUI, silver, Johannes Nömman, Tallin, sannolikt, 1922-1939.

Med cabochonslipad röd sten. Mått 10,5 x 8,5 cm. Vikt 190 gram.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CIGARRSKRIN, silver England 1900-talets andra hälft.

Rektangulär, front med gåvoinskription, 22,5x15,5x7,5 cm, total vikt ca 1500 gram

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER, 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1976.

Dam och kung, 'vit', med socklar. Höjd figur ca 11 cm, sockel 3,5 cm. Total höjd 14,5 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER, 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1981.

Torn och springare, 'vita'. En ej tillhörande sockel medföljer. Höjd figur ca 7-8 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS,  SCHACKPJÄSER , 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1977 & 1979.

Svarta springare / hästar, med socklar. Höjd figur ca 7 cm, sockel 3,5 cm. Total höjd 10,5 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER 4 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1976-77.

Svarta bönder, med socklar. Höjd figur ca 5 cm, sockel 2,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER 4 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1978-79.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER, 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1977 & 1979.

Löpare, svarta, med socklar. Höjd figur ca 8 cm, sockel 3,5 cm. Total höjd 11,5 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER, 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1976-77.

Dam och kung, svarta, med socklar. Höjd figur ca 11 cm, sockel 3,5 cm. Total höjd 14,5 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KNUD RASMUSSEN BRANDT, bägare, silver, Horsens (verksam 1737-78).

Konande med blomsterdekor och monogram i reserver. Med monogram i reserv "INSF KRD 1768", enligt uppgift Jens Niels Sön Falling Karen Rasmus Datter. Höjd 8,5 cm, diameter 8,5 cm. Vikt 125 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SAMOVAR, silver, Johan Ferdinand Olsonius, Gratchev, Sankt Petersburg 1882.

Panslavistisk stil. Höjd 38,5 cm. Total vikt cirka 2923 g.

Aktuellt bud 6 000 EUR
Utropspris
15 000 EUR
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Danmark, 1944. Total vikt ca 1450 gram.

Bestående av kanna, gräddkanna och sockerskål. Kanna med svärtat trä. Höjd 16-26 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
REBECCA EMES & EDWARD BARNARD I, MJÖLKKANNA, sterlingsilver, delvis förgylld, London 1822.

Riklig blad- och blomdekor, godronnerat liv, fyra snäckformade fötter. Höjd 10 cm, längd 16 cm. Vikt ca 282 g.

Aktuellt bud 170 EUR
Utropspris
300 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS, silver, "Flamma", Stämpelsignerad TW, Kultakeskus, Tavastehus 1966.

Höjd inkl träsockel 20,5 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
250 EUR
WIWEN NILSSON, tårtspade silver Lund 1945.

Längd 22,5 cm, vikt ca 77 gram

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅLFAT, silver. 1900-tal.

SKÅLFAT, silver. 1900-tal.

835 silver. Ovalt på fyra fötter. Längd 43 cm. Vikt 1014 gram.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GEORG JENSEN,  cigarettetui, silver, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Ett silveretui i rak form från Georg Jensen. Ca 12 x 8 cm. Vikt ca 185 g.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CG HALLBERG, skål med lock, silver, Stockholm 1907.

En förgylld silverskål med lock i empirestil, höjd 14 cm. Vikt 429 gram.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, rokokostil, 1900-tal.

Ett par silverljusstakar i rokokostil. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BÄLTE, silver, troligen Ryssland, omkring 1900.

Filigranarbete med cabochonslipade blå stenar. Längd ca 74 cm. Total vikt ca 130 gram.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
250 EUR
BESTICK, 37 st, silver och nysilver, "Musslan", bl.a. Åbo/ Helsingfors 1908-76, en stämplad Lovisa 1869.

Silver: 10 kaffeskedar, längd 12 cm 8 skedar, varav 6 st dessertskedar, längd 16,5 cm, en matsked, 18,5 cm samt en av äldre modell, stämplad CGE, Carl Gustaf Ekholm (1869-1874), Lovisa 1869, längd 15,5 cm. 2 ströskedar, förgyllda blad, 18 resp. 19,5 cm 2 sockertänger, 11 resp 12 cm, den ena med förgyllda klor En sardingaffel, en matgaffel och en sillgaffel. Silvervikt ca 561 g. Nysilver: 11 sillgafflar och en matsked.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
250 EUR
TAPIO WIRKKALA, SKÅLAR, 4 st, silver, Hopeatehdas oy, Helsingfors 1954-57.

På tre kulfötter. Bredd 13 cm. Silver 813, sammanlagd vikt ca 273,6 g.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
SKÅL, silver, Danmark, 1910. Stämplad av  besiktningsmästare Christina F Heise.

Invändigt förgylld silverskål med dekor av vridna knäckar. Diameter 19, heigth 8,5 cm. Vikt 360 gram

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
25 000 SEK
SMÖRGÅSBESTICK, 24  delar, silver, "Diplomat", CG Hallberg, Stockholm 1950-tal.

12 smörgåsgafflar längd 14,5 cm. 12 smörgåsknivar längd 17,5 cm. Total vikt 690 gram med stålblad.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
REY URBAN, sockerskål samt kanna, sterlingsilver, Stockholm, 1961.

Skålens diameter 6,5, höjd 3 cm. Kannans höjd 5 cm. Vikt 136 g.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BESTICK, 24 delar. Silver. Stockholm 1870-tal samt 1970-tal.

Modell "Olga". 12 matgafflar längd 18,5 cm, 1870-tal. 12 matknivar längd 21 cm, 1970-tal. Total vikt med rostfria blad 1201 gram.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GALLERSKÅL, sterlingsilver, Black Starr & Frost, New York, rokokostil, 1900-tal.

Oval, konturerade med genombruten blomsterdekor, välvd genombruten fot. Längd 37 cm. 865 gram.

Aktuellt bud 1 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BESTICK, 63 delar. Silver. 1800-1900-tal.

Olika modeller och storlekar bl a svensk rund. 12 skedar, 9 moccaskedar AG Dufva Stockholm 1918, 28 teskedar (varav 11 st svensk rund Stockholm 1824 längd 14,5 cm), 11 smörgåsgafflar svensk rund Johan Ekholm Stockholm 1804 längd 16 cm, 1 smörgåsgaffel, 2 smörknivställ. Längd 6-23,5 cm. Vikt 1559 gram.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
WA BOLIN, skål, silver, 1927.

WA BOLIN, skål, silver, 1927.

Skål på fot. Utsvängd kuppa, trumpetformad vid klockformad skål med fasetter, benet med kulor och stiliserade blad. Diameter 34,5 cm. Höjd 22,5 cm. 957 gram.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SILVERBESTICK, 36 st,  "Olga", silver, GAB, 1970-tal.

12 gafflar, 17,5 cm. 12 skedar, 18 cm. 12 knivar, 21 cm. Silvervikt ca 1000 g. Föremål i nysilver medföljer: 4 smörknivar, 16,5 cm. 1 potatissked, 20,5 cm. 2 sillgafflar, 18,5 cm 1 såssked, 16,5 cm. 2 salladsbestick, 22.5 cm. 1 syltsked, 14.5 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver samt emalj, Tillander, Helsingfors, 1951-53.

Längd 9,5 cm. I originaletui.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
BESTICK, 20 st. Silver. Bl a "Rosenholm", Jacob Ängman, GAB Stockholm.

Rosenholm; 6 bordsgafflar längd 17,5 cm 6 bordsknivar längd 19,5 cm 1 smörgåskniv längd 16,5 cm 1 smörgåsgaffel längd 13,8 cm 1 glassked längd 15,2 cm Annan modell; 2 påpetare längd 11 cm 1 barnkniv längd 15 cm 1 barnsked längd 14 cm 1 barngaffel längd 13,5 cm Total vikt inklusive stålblad 785 gram.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKEDAR 11 st, silver, bl a Magnus Ljungqvist, Kristianstad 1804.

Olika, men alla i modell svensk rund. Längd 19-22 cm. Vikt 489 gram.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JACOB ÄNGMAN, besticksuppsättning, 78 delar, silver, "Rosenholm". GAB, Stockholm, 1900-talets mitt.

78 delar silverbestick i modell Rosenholm, av Jacob Ängman. 12 matknivar, 22.5 cm. 12 bordsknivar, 20 cm. 12 matgafflar, 19 cm 12 bordsgafflar, 18 cm. 12 matskedar, 20 cm. 12 bordsskedar,18 cm. 4 smörknivar, 16 cm 1 ostkniv, 19 cm. 1 såssked, 18 cm Totalvikt, exklusive knivar med stålblad, ca 2260 g.

Aktuellt bud 5 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FISKBESTICK, 20 st, silver. GAB Stockholm, bl a 1926.

10 fiskknivar längd 21 cm 10 fiskgafflar längd 18 cm Total vikt 961 gram.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Löpare, 'vita', med socklar. Höjd figur ca 8 cm, sockel 3,5 cm. Total höjd 11,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
WIWEN NILSSON, blockhållare, sterling silver, i etui, Lund, 1955.

Monogram. Originaletui samt block medföljer. Mått på blockhållare 22,5x12 cm. Total vikt med block 660 gram.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
KAFFE- /TESERVIS, 4 delar, silver, GAB, 1960-tal. Total vikt ca 1200 gram.

Kanna, gräddkanna, sokerskål och bricka. Kannans höjd 21 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK