Silver

I kategorin Silver finner du allt från högklassiga silverföremål från 1600-talets början till trendiga silverobjekt av kända skandinaviska formgivare så som Georg Jensen och Taipo Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick och andra attraktiva bruksföremål likväl som historiska prestigeobjekt och små personliga accessoarer så som snusdosor och luktdosor. Ur silverrika malmer har metallen utvunnits sedan århundraden och precis som guld är silver en ädelmetall som har använts till prydnad i minst 6000 år. Trots sin långa historia är silverobjekt tidlösa och tar du väl hand om dina föremål är det lika vackra idag som när de först kom till, vilket denna kategori påvisar.

TEKANNA SAMT SOCKERSKÅL, silver, Sibray, Hall & Co, Job Frank Hall, London England 1895 och 1897.

Godronnerad dekor. Tekanna med hänkel och knopp i svärtat trä, gångjärnsförsett lock. Tekannans höjd 14 cm, längd 28 cm. Sockerskålens bredd 18 cm inkl hänklar med akantusblad på tumgreppen. Sammanlagd vikt 1036 g.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
JACOB ÄNGMAN, besticksservis, 88 delar, silver, "Rosenholm", GAB 1966.

Bestående av 12 bordsgafflar (längd 17,5 cm) 12 bordsknivar (20) 12 bordsskedar (18) 12 dessertgafflar (15) 12 dessertknivar (16) 12 dessertskedar (15) 12 kaffeskedar (12) 4 smörknivar (16,5) Vikt exkl. knivar 1810 gram

Aktuellt bud 13 500 SEK
Utropspris
13 000 SEK
JACOB ÄNGMAN, bestickservis, 116  delar, silver, "Rosenholm", GAB Stockholm och Eskilstuna, 1900-talets andra hälft.

4 matskedar 20 cm 4 matgafflar 19,6 cm 18 bordsskedar 18,2 cm 21 bordsgafflar 17,7 cm 18 bordsknivar 20 cm 5 assiettgafflar 12,3 cm 21 kaffeskedar 12 cm 18 moccaskedar 11 cm 1 bordskniv med kort blad 20 cm 2 såsslevar 18 cm 2 serveringsskedar 21 cm 1 tårtspade 21 cm 1 serveringsgaffel 14 cm Vikt 4125 gram.

Aktuellt bud 8 400 SEK
Utropspris
12 000 SEK
C G HALLBERG, jardinjär, silver och glas, Stockholm 1883.

Glas med slipad och etsad dekor. Hänklar. Reliefdekor. Längd 39,5, höjd 21 cm.

Aktuellt bud 4 061 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BESTICKSERVIS, silver, 48 delar. modell "Arvsilver" Th. Marthinsen.

12 st gafflar, längd 18,5 cm. 12 st knivar, längd 21,5 cm. 12 st dessertskedar, längd 15 cm. 12 st tårtgafflar, 12 st kaffeskedar. Vikt ca 1179 g

Aktuellt bud 6 300 SEK
Utropspris
6 500 SEK
WIWEN NILSSON, sterling silver, halsband, Lund, 1945.

Stavlänk. Längd ca 76 cm. Vikt ca 114 g.

Aktuellt bud 9 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SKÅL, silver, Indien/Burma, kring 1900. Vikt 852 g.

Figural dekor. Påfågelsmärkning i botten. Höjd 14 cm, diameter 22 cm.

Aktuellt bud 241 EUR
Utropspris
500 EUR
VAS, silver, GAB, Stockholm, 1943.

Trumpetformad med graverad bård samt bladhölstrad fot. Höjd 23 cm. Vikt ca 400 gram.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WIWEN NILSSON, 24 st fruktknivar, silver, med handtag av svärtat trä, Lund 1930.

Längd 18 cm. Graverad ägarinitial.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BESTICKSERVIS, 36 delar, silver, modell Chippendale, GAB, 1990-tal.

I etui. Bestående av: 12 bordsknivar med stålblad, längd 20 cm 12 bordsgafflar, längd 18 cm 12 bordsskedar, längd 18 cm. Silvervikt exklusive knivar med stålblad, 980 g.

Aktuellt bud 5 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
COCKTAILMUGGAR/BÄGARE, 8 st, silver, Albrecht SAN, Lund, 1979.

Oktagonal form. Höjd 5,5 cm. Diameter 5 cm. Vikt ca 492 g.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WIWEN NILSSON, silver, skål, Lund, 1961.

hexagonal form. Höjd 5 cm. Diameter 8,5 cm. Vikt ca 137 g.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JAKTBÄGARE, 3 st, silver med vildsvinständer, K Andersson, Stockholm, 1916.

Höjd 9-15 cm. Vikt ca 987 g

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KAFFESERVIS, 3+1 delar, silver, Gewe, Malmö 1970.

Rokokostil. Förgylld insida. Kaffekanna, höjd ca 20 cm. Sockerskrin, höjd ca 8 cm. Gräddkanna,höjd 8 cm. Sockerströare, utländska stämplar, höjd 17 cm. , Vikt ca 1614 g.

Aktuellt bud 3 807 SEK
Utropspris
3 000 SEK
THOMAS MICHEL-BARRY, kaffekanna, silver, Paris, Frankrike, 1798-1809.

Bukig form på tre fötter. Handtag i svarvat, svärtat trä. Höjd 32 cm. Vikt 1510 gram.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CARL ADOLF SEIPEL, GRÄDDKANNA, silver, S:t Petersburg, 1850-tal, kontrollmästarstämplad Edouard Fedorovich Brandenburg.

Invändigt förgylld. Brättet dekoreras av vinranka med blad och druvor, fyra fötter med vinbladsfästen och vindruvsklase. Höjd 14 cm. Vikt 281 g.

Aktuellt bud 221 EUR
Utropspris
400 EUR
TAPIO WIRKKALA, hänge "Omena" (Äpple), sterlingsilver, Kultakeskus, Finland, 1975.

Bredd 4. Höjd 5 cm. Vikt utan kedja 4 gram.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, fat, silver, Kultakeskus 1958, tavastehus, märkt TW.

Blad, längd 11.5 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
F KELLER, kanna, silver, Braunschweig ca 1830.

Invändigt förgylld, uppsvängd hänkel, rund fot, runt livet dekor av ekollon och ekblad. Höjd 19, vikt 282 gram.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
K. ANDERSON, pokal, silver, Stockholm, 1904.

Dekor med blad. Höjd 22 cm. vikt 614 gram

Aktuellt bud 4 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKÅL, silver, Albrecht  SAN, Lund,1987.

Oktagonal form. Höjd 10 cm. Diameter 13,5 cm. Vikt ca 361 g.

Aktuellt bud 2 401 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WIWEN NILSSON, silver, vas, Lund, 1963.

Hexagonal form.Höjd 18 cm. Vikt ca 368 g.

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MICHAEL OLOF BARKMAN, bägare, silver, Varberg (1813-1850).

Konande med rund fot, svisselerad dekor. Höjd 23,5 cm. Vikt 400 gram.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KG MARKSTRÖMS, bestick, 48 delar, silver, modell "Snäck", Uppsala 1950-70-tal.

12 bordsknivar 21 cm 12 bordsskedar 18,5 cm 12 bordsgafflar 18,5 cm 12 kaffeskedar 12,5 cm Vikt inklusive stålblad 1640 gram

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
WIWEN NILSSON, underlägg i form av kaffekanna, silver.

Lund 1943. Längd 11 cm. Vikt 89 gram.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHAN ROHDE, BARNSKÅL, "Acorn / Konge", sterlingsilver, för Georg Jensen, Danmark.

Barnmodell 1364. Diameter 16 cm. Vikt 194 g. I klädd originalask.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
SPEGELPLATEAU, silver, Belgien, tidigt 1900-tal.

Silverbrättet dekoreras av två olika pärlband. Botten i trä. Diameter 20 cm.

Aktuellt bud 310 EUR
Utropspris
400 EUR
HUMMERGAFFLAR, 6 st, sterling silver, GABF, Stockholm 1918.

Graverat hummermotiv. Längd 18,5 cm. Vikt 231 g.

Aktuellt bud 280 EUR
Utropspris
300 EUR
JOHAN BOYE, såskål, silver, Stockholm, 1838.

Invändigt förgylld. Ägarmonogram på brämet. Diameter 16, höjd 9 cm. Vikt 370 gram

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GUSTAF MÖLLENBORG, tekanna, silver, Stockholm 1835.

Rund form. Dekor av bladverk. På fyra kulfötter. Hänkel av trä. Höjd 17 cm. Vikt ca 1160 g.

Aktuellt bud 3 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KAFFEKANNA OCH SNARLIKT SOCKERSKRIN, silver, GAB och K Andersson, 1908 och 1920.

Gustaviansk stil. Tassfötter. Kannans höjd 22 cm. Total vikt ca 1025 g.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
OLLE SMEDMAN, skålar, 2 st, sterlingsilver, Skövde 1980 och 1983.

Hamrad yta. Diameter 18-20 cm. Vikt 1170 gram

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BESTICK 115 dlr, silver "Svensk, rund", Sverige 1900-tal.

Modell Svensk (rund): 12 fiskknivar, 21 cm 12 fiskgafflar 17,5 cm 12 st skedar, 22 cm 12 st knivar, 22 cm 12 st gafflar, 18 cm 12 st skedar, 19 cm 12 st knivar, 18 cm 12 st gafflar, 14 cm 12 st skedar, 14 cm 1 st sked, 16 cm 6 st smörknivar, 17 cm Graverad initial 'H'. Vikt exkl knivar med rostfria blad: 3450g

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Zarfs, 6 st, silver 900/1000. Osmanska riket, Abd ül-Hamid II, 1890-tal.

Heltäckande reliefdekor av blommor i korgar. Höjd 6 cm. Total vikt 240 gram.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Jaakko Emerik Keturi, Vasa 1925-1927.

Förgylld invändigt. Bär Initialerna FE. Kannan, höjd 25 cm. Gräddsnäcka, höjd 11 cm. Sockerskål, höjd 9 cm. Total vikt ca 1742 g.

Aktuellt bud 350 EUR
Utropspris
700 EUR
KALK, förgyllt silver (950), Frankrike, 1800-talets slut.

Bladhölstrad kuppa, graverad dekor. Undertill graverad latinsk text samt årtalet 1891 med romerska siffror, MDCCCXCI. Höjd 23,5 cm. Vikt 393 g.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
500 EUR
VINCOASTERS, 4 st, silver, P. Hertz, Köpenhamn 1900-talets början/ första hälft.

Graverad dekor av vinranka. Botten i trä, undertill grön filt. Diameter 13,5 cm, mynningens inre mått ca 10 cm.

Inga bud
Utropspris
800 EUR
TAPIO WIRKKALA, VASER, 2 st, "Flame", silver, Hopeakeskus, Tavastehus 1966 och 1968.

Höjd inklusive träsockel 25,5 och 30 cm. Stämplad TW.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
500 EUR
JACOB ÄNGMAN, smörgåsbestick 12+12 st, silver, "Rosenholm". Bl a GAB Stockholm 1936.

12 smörgåsgafflar 14 cm 12 smörgåsknivar 16,5 cm Vikt inkl stålblad 588 gram.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CIGARRSKRIN, silver, A. & J. Zimmerman, Birmingham 1897.

Välvt, rikligt dekorerat lock, invändigt förgyllt. Invändigt klädd i trä. Läderklätt botten. Längd 17 cm, höjd 7 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
400 EUR
BRÖDKORG, silver, Jaakko Eemerik Keturi, Vasa 1929.

Oval form med handtag. Bladdekorerat brätte och fotring. Längd ca 25,5 cm. Vikt 540 g.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
CG HALLBERG, bägare, silver, Stockholm 1920.

Hamrad yta. Gåvoinskription "Ivar Kreuger 2/3 1920". Finansmannens 40-årsdag. Höjd 22 cm. Vikt 466 gram.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GULDSMEDSAKTIEBOLAGET, skål på fot, silver, Stockholm 1937.

Rund med dekor av frukter, höjd 16 cm, diameter 21 cm, vitk 298 gram.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BÄGARE, silver. C.F.Seseman, Arboga 1799. Ca 429 g.

Invändigt förgylld. Konande på profilerad fot. Graverad bladdekor samt initialer EJ AL. Höjd 22,5 cm.

Aktuellt bud 500 EUR
Utropspris
650 EUR
SALTKAR, silver, Wien 1804.

SALTKAR, silver, Wien 1804.

Oval med uppsvängda hänklar, monogram. Höjd 10 cm. Vikt 160 gram.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ERIK LÖFMAN, kandelaber, silver, KG Markströms Guldsmeds Ab, Uppsala 1973.

För tre ljus, rund fot med vågbandsdekor samt dito runt ljuspiporna, höjd 25,5 cm, fylld fot.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
3 500 SEK
SOCKERSKRIN, silver, jugend, stämplat FB, Österrike-Ungern, kring år 1900.

Invändigt förgyllt. Längd 15 cm, höjd 14,5 cm. Vikt ca 440,7 g.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
OSTRONGAFFLAR, 12 st, silver, Delheid Frères, Belgien, 1900-talets början.

Längd 14 cm. Vikt 239 g.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
300 EUR
FISKFÖRLÄGGARE, silver, troligen Mihail Isakov, S:t  Petersburg ca 1899-1908.

Längd 33 cm, vikt ca 186 g.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
KARAFFER, 2 st, silver och glas, K. Anderson, Stockholm 1894 och Tyskland tidigt 1900-tal.

Slipat glas med silverbeslag. Höjd 16 resp 18 cm.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
OIDENTIFIERAD MÄSTARE, saltkar, ett par, silver, troligen Graz, Österrike, 1800-talets början.

Invändigt förgyllda.Oval form medd pärlstavsdekor på kanten. Höga svängda bladdekorerade ben. Längd 6,5, höjd 4 cm. vikt 102 gram.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
OIDENTIFIERAD MÄSTARE, portmonnä, silver, Moskva, 1908-17.

Svisselerad och ciselerad dekor samt tryckknapp med cabochonslipad krysopras. Längd 13x5 cm. Vikt 150 gram.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
OIDENTIFIERAD MÄSTARE, cigarettetui, silver och guld, Moskva, 1908-17.

Längd 11x8 cm. Vikt 177 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SALTKAR, 2 st, silver, Ryssland 1839/1840.

Invändigt förgyllda. Ena stämplad Moskva 1840, konturerat brätte 9x9 cm. Den andra stämplad S:t Petersburg 1839, vid konturerat brätte 8,5x8,5 cm. Höjd 4,5 cm. Sammanlagd vikt ca 134,7 g.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
KNIVAR, 12 st, silver, Moskva 1874.

Längd 20,5 cm. Sammanlagd vikt 792,5 g. En kniv av samma modell stämplad 1867.

Aktuellt bud 320 EUR
Utropspris
500 EUR
FISKBESTICK, silver, 12 knivar och 11 gafflar, Tyskland ca 1900.

Knivens längd ca 21 cm, gaffelns längd 17,5 cm. Sammanlagd vikt 1068 g.

Inga bud
Utropspris
400 EUR