Silver

I kategorin Silver finner du allt från högklassiga silverföremål från 1600-talets början till trendiga silverobjekt av kända skandinaviska formgivare så som Georg Jensen och Taipo Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick och andra attraktiva bruksföremål likväl som historiska prestigeobjekt och små personliga accessoarer så som snusdosor och luktdosor. Ur silverrika malmer har metallen utvunnits sedan århundraden och precis som guld är silver en ädelmetall som har använts till prydnad i minst 6000 år. Trots sin långa historia är silverobjekt tidlösa och tar du väl hand om dina föremål är det lika vackra idag som när de först kom till, vilket denna kategori påvisar.

SKÅL, silver, Tyskland 1900-talets andra hälft.

Längd 32 cm. Vikt 724 g.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
WIWEN NILSSON, armband sterling silver Lund 1963.

Ring och stav-länk, längd ca 16 cm, vikt ca 25,4 gram

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KAFFESRVIS, 3 DELAR, silver, Åbo 1881 och 1883.

Kannans höjd 22,5 cm. Total vikt 771 g.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
300 EUR
HARALD NIELSEN, kaffeskedar, 12 stycken, "Pyramid", Georg Jensen, Köpenhamn, sterling.

Längd 10,5 cm. Totalvikt 188 gram. Box medföljes.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SAMLING SILVERFÖREMÅL, 20 delar, 1900-tal.

Bestående av: 6 spett, längd 29 cm. Ställ med 12 cocktailpinnar, höjd 13,5 cm. Fat i form av tusensköna, diameter 17 cm. Otydliga stämplar. Total vikt 542 g.

Aktuellt bud 1 503 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BESTICK, 66 delar, silver, "Haga", 1940-tal.

4 matgafflar (21) 7 matskedar (21) 12 bordsgafflar (18) 12 bordsknivar, stålblad (21) 18 bordsskedar (18) 7 smörgåsgafflar (15) 6 smörgåsknivar, stålblad (18) Vikt ca 2490 g.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GAB, bestickuppsättning, 73 delar, silver, Stockholm 1940-/60-tal.

Modell Rosenholm. Vikt 2 500 gram. Bestående av: 12 bordsgafflar 12 bordsknivar 12 bordsskedar 12 smörgåsgafflar 7 smörknivar 12 kaffeskedar 5 serveringsbestick 1 smörknivsställ

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SENAPSKANNA SAMT 2 STRÖARE, silver, England.

Ströare Marson & Jones, Birmingsham 1909. Fylld fot. Höjd 9 cm. Senapskanna med blå glasinsats, London, otydlig mästarstämpel, 1857. Höjd 10 cm. Sked, London, 1900-talets början, stämplad P.P. Längd 12,5 cm. Vikt kanna samt sked 162 gram.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFEKANNA, silver, Gustav Magnus Okerblom, Sankt Petersburg, Ryssland, 1849.

Lockknopp av pärlemo. Proberstämpel Dimitri Ilitsch Twerskoj. Höjd 12,5 cm. Total vikt 296 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÅL PÅ FOT, silver, 1900-talets första hälft, med svenska importstämplar.

Diameter 25, höjd 22 cm. Vikt 722 gram

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
UPPLÄGGNINGSBESTICK, 5 delar, silver, Tyskland omkring år 1900.

Längd 26,5-30 cm. I originaletui 35x31x4 cm. Vikt totalt 416 gram inkl delar av horn och stål.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Carl Nyström, kaffekanna, silver, Stockholm 1848. Nyrokoko.

Päronformad, på hög profilerad fot, dekor av breda godroner, svängd pip och svärtat trähandtag, på locket fasan. Höjd 27 cm, vikt 590 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, VAS TW 226, silver, stämpelsignerad TW, Kultakeskus, Tavastehus 1978.

Delvis samodorok-arbete. Höjd 21,5 cm. Vikt ca 318,7 g.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
500 EUR
BURK, silver, Kina, kontrollstämplad A.Tillander Helsingfors 1938.

Riklig dekor med bl a stridsmotiv. Höjd 8,5 cm, diameter 7,5 cm. Vikt 150 g.

Aktuellt bud 500 EUR
Utropspris
300 EUR
SKEDAR, 6 ST, silver, Sankt Petersburg, 1800-talets slut.

Längd 21,5 cm. Totalvikt 430 g. I etui.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
300 EUR
LJUSSTAKE, paktong, Erik Nordgren, Jönköping, (1817-1847).

För två ljus. Bredd 25. Höjd 10 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Christian Hammer, skål på fot, silver, Stockholm 1852 och mjölkkanna, silver, Köpenhamn 1822.

Rund skål, på hög fot, delvis godronnerad. Kannan bukig, på indragen fot, livet med räfflat band, uppsvängt handtag med initialer. Diameter 18,5 cm, höjd 13,5 cm. Kannans höjd 16 cm. Total vikt 525 gram.

Aktuellt bud 1 505 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLEV, silver, Sverige 1805, SALT- OCH PEPPARSTRÖARE, silver Birmingham 1890 och 1916.

Slevens längd 40 cm, ströarnas höjd 7,5 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
BRUNO NYLUND, GRÄDDSNÄCKA och SOCKERSKÅL, silver, Helsingfors 1924.

Invändigt förgyllda. Höjd 10 resp 9 cm. Sammanlagd vikt 310 g.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
EMIL HERMANN, KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Waldstetten, Tyskland 1921-1950. Svenska importstämplar.

Kaffekanna, invändigt förgylld gräddsnäcka och sockerskål med lock. Kaffekannans höjd 20 cm. Sammanlagd vikt 678 g.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
BRÖDKORG, silver, 1900-tal.

BRÖDKORG, silver, 1900-tal.

Invändigt förgylld. Längd 21 cm, höjd 20 cm. Vikt 394 g.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
300 EUR
K ANDERSON, vinkannor, ett par, silver och glas, Stockholm, 1902.

Vinkannor i skärslipat glas med fattning och handtag i silver med dekor av vinrankor och druvklasar. Silver stämplat K Anderson, Stockholm, 1902. Höjd 31 cm.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÅL, silver, 1900-talets första hälft.

Skål med genombruten kant uppburen av sex doriska kolonner på rund bas. Fyra fötter med bladornament. Diameter 25,5, höjd 14 cm. Vikt 840 gram

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARL ANDERSSON, jardiniere av silver med insats av glas, Stockholm 1913.

Oval, fasetterad form. Dekorbård med frukter och nötter. Insats av slipat glas. Total längd 28 cm, bredd 20 cm, höjd 13 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, silver, Persien 1900-tal.

Höjd 26 cm. Vikt 870 g.

Aktuellt bud 281 EUR
Utropspris
300 EUR
SKEDAR, 2 st, silver, niello. Moskva, sent 1800-tal.

Längd 16,5: kontrollmästare Anatoly Apollonovich Artsybashev 1891, mästarstämpel BA Längd 18 cm: kontrollmästare Viktor Savinsky.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
400 EUR
SKEDAR, 2 st, silver, Moskva, 1873 och ca 1900.

Graverad dekor, 19,5 och 21 cm. Vikt 128 g.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
400 EUR
SKÅL samt ORDFÖRANDEKLUBBA, silver 1900-tal.

Skål signerad Eric Löfman Uppsala 1979, höjd 9,5, längd 14 cm, vikt ca 345 gram. Ordförandeklubba, ostämplad, märkt "Åt Sydsvenska Kraftbolaget såsom minne af den 7 maj 1909, då elektrisk ström första gången levererades till Malmö Yllefabrik", längd 23 cm, vikt ca 302 gram.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, burk med lock, sterling silver Georg Jensen.

Rund med räfflad dekor, något välvt lock, diameter 13,5, höjd ca 21,5 cm, vikt ca 1000 gram.

Aktuellt bud 21 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BESTICKSERVIS, 75 delar, Silver, "Rosenholm", GAB, Stockholm, 1960-tal.

Bestående av: 6 matknivar med stålblad, längd 22 cm. 9 bordsknivar med stålblad, längd 19 cm. 7 smörgåsknivar, längd 16,5 cm. 2 smörknivar med stålblad, längd 16 cm. 6 matskedar, längd 19,5 cm. 10 bordsskedar, längd 18 cm. 11 kaffeskedar, längd 12 cm. 6 matgafflar, längd 19,5 cm. 10 bordsgafflar, 17,5 cm. 8 smörgåsgafflar, längd 13 cm. Vikt exklusive knivar med stålblad 1762 g.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
CG HALLBERG, bordslampa, silver, Stockholm 1930.

Dekor av växter samt pärlstav, hamrad yta. Total höjd 44 cm. Total vikt ca 900 g.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BESTICK, sterlingsilver, 80 delar, Danmark, 1950-tal.

Bestående av: 12 gafflar, längd 19,5 cm. 12 skedar, längd 19,5 cm. 12 skedar, längd 17 cm 12 smörgåsgafflar, längd 13 5 cm. 13 gafflar, längd 17 cm. 6 kaffeskedar, längd 13 cm. 9 mockaskedar, längd 11,5 cm. 4 assiettgafflar, längd 14 cm. Total vikt 2518 g.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKEDAR, 8 stycken, silver, bl.a. Johan Abraham Hallard, Stockholm (1774-1809) och Lars Granberg, Stockholm (1788-1806).

Tillverkade mellan 1796 och 1814. Längd 20-22 cm. Vikt 433 g.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TASSE DU VIN, 4 st, silver, 1900-tal.

Längd 10-11 cm. Total vikt 270 gram

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KLÄDBORSTE, nysilver, GAB och NÅLDYNA/SYETUI, silver, William Hutton & Sons Ltd, London 1822.

Klädborste längd 23 cm. Med monogram "S af K" för Sigrid af Klercker. Syetui eller nålask, fodrad med siden, locket med kudde, 8 x 8 cm. Med monogram "S af K" under adlig krona.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WIWEN NILSSON, manschettknappar ett par sterling silver Lund 1951.

Monogram, längd ca 2,2 cm, vikt ca 12,4 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
C.M. CHOR (Fredericia, Danmark, 1893-1937), fat, sterlingsilver.

Längd 23, bredd 17 cm. Vikt 410 gram

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BESTICK, silver, totalt 25 delar, olika ursprung.

Bestående av 17 knivar (6+6+5), 7 skedar samt fiskspade. Längd 15-30 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KAFFEKANNA, silver, icke identifierad mästare, London 1746.

Höjd 26 cm. Totalvikt ca 700 gram.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BÄGARE, Silver, otydliga stämplar, svensk importstämpel, 1700-tal.

Lätt konisk, påklippt fot, stansad dekor kring mynningen. Vikt ca 224 g. Höjd 15 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
TESKEDAR 6 ST OCH MATSKEDAR 4 ST, Kuopio 1827 och 1831, J Lundström.

Längd 14,5 cm och 21,5 cm. Total vikt 362 g.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
BESTICKUPPSÄTTNING, 109 delar, silver, "Musslan",  Auran Kultasepät, Åbo 1960-70-tal.

12 matgafflar, längd 20 cm. 12 matknivar, längd 24 cm. 12 förrättsgafflar, längd 16,5 cm. 12 förrättsknivar, längd 19,5 cm. 12 dessertskedar, längd 17,5 cm. 12 teskedar, längd 14 cm. (Åbo 1895). 12 kakgafflar, längd 14 cm. 11 serveringsgafflar, längd 13,5 cm. 1 serveringssked, längd 26 cm. 1 kakspade, längd 26 cm. Silvervikt 2034 g.

Inga bud
Utropspris
800 EUR
MATSKEDAR 8 ST, silver sex st JJ.Imberg, Uleåborg 1831, en A.G.Roos Åbo 1813, en Stockholm 1826.

Längd 21 och 22 cm. Total vikt ca 405 g.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
CF CARLMAN, skål, silver, Stockholm 1948.

Oval skål med hänklar på 12-sidig fot. Längd 30, bredd 18,5, höjd 9,5 cm. Vikt 880 gram

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOHAN BERGMAN, sockerskål, silver, Luleå, 1811.

Urnformad lockknopp. Kälat lock. Skål med oval form. Godronnerat liv samt med svisselerad och graverad dekor. Förgyllda medaljonger med gudinnemotiv. Graverad ägarmärkning. Rombformad bas med genombruten kant och kulfötter. Längd 20, höjd 24 cm. Vikt 595 gram.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TENN & SILVER AB. Spelmarkerask, silver och trä, Göteborg 1945.

Locket med dekor av kung och dam, invändigt fack och fat i silver, 15 x 18, höjd 5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SOPPLEV SAMT SÅSSKED, silver, bl a N.L. Kjellberg, Kalmar 1815.

Soppslev svavat träskaft, längd 37, såssked invändigt förgylld, längd 19 cm. Vikt 205 gram.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GAFFLAR, 12+3 st, silver 1800-talets mitt.

Tolv bordsgafflar stämplade G Dahlberg 1866, tre matgafflar Barkander och Söhrling, Linköping 1856. Längd 19 resp 21,5 cm. Vikt 825 gram

Aktuellt bud 2 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JACOB ÄNGMAN, kaffeservis 3 dlr silver Stockholm 1939.

Höjd 20 cm, total vikt ca 949 gram

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
DOPSET, 3 DELAR, förgyllt silver, Moskva 1892, gaffeln stämplad av Roman Aristarhov.

Längd 16,5 cm, 17,5 cm, 21 cm. Originaletui.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
CIGARRSKRIN, silver England 1900-talets andra hälft.

Rektangulär, front med gåvoinskription, 22,5x15,5x7,5 cm, total vikt ca 1500 gram

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, vas, silver, "Flamma" Hopeakeskus, Tavastehus 1977.

Höjd inklusive träsockel 25,5 cm. Märkt TW.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
KONFEKTSKÅL, silver, Ryssland, kontrollmästare Andrey Antonovich Kovalsky, Moskva 1854.

Invändigt förgylld. Längd 22 cm. Vikt 309 g.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
700 EUR
EDUARD FRIEDMANN, sockerskrin, silver, Wien omkring år 1900.

På fötter, dekor av girlanger och kransar. Längd 13, djup 10, höjd 16 cm, vikt 467 gram.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ATELIER BORGILA, ljusstakar 7 st, sterlingsilver, Stockholm, 1968.

För julgransljus. Diameter 4,5, höjd 2 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
JARDINJÄR/YTTERFODER, sterlingsilver, rokokostil, 1900-talets första hälft.

Dekor av akantus. Märkt "STERLING" samt numrerad 3324. Med graverad vapensköld. Diameter 32. Höjd 17 cm. Vikt 1504 g.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KAFFESERVIS, silver , 3 delar, CG Hallberg, Stockholm, 1903.

Kaffekanna med lock krönt med fågel och svärtat handtag av trä med bendetalj, höjd 24 cm. Gräddkanna med invändig förgyllning, höjd 13,5 cm. Sockerskål med lock med dekor av lejon. Fötter i form av lejontassar. Längd 15, höjd 12 cm. Total vikt 1307 g.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Hans Fremand, BÄGARE, silver, Köpenhamn, 1677. Barock.

Delvis förgylld, fotlös, rikt driven och ciselerad dekor av blommor och rocailler. Höjd 10 cm, vikt 170 gram.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BESTICKSERVIS, 82 delar, silver, "Haga", bland annat Skandia och JLH, 1930/40-tal.

Bestående av: 21 mockaskedar, längd 10,5 cm. 12 kaffeskedar, längd 12 cm. 14 smörgåsgafflar, längd 14,5 cm. 7 bordsgafflar, längd 18 cm. 12 bordsskedar, längd 18,5 cm. 8 smörgåsknivar med stålblad, längd 18 cm. 8 bordsknivar med stålblad, längd 21,5 cm. Vikt exklusive knivar med stålblad 1493 g.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
JOHAN ROHDE, bestickuppsättning 53 delar sterlingsilver, "Konge/Acorn", Georg Jensen, Köpenhamn, sterling.

6 matskedar 6 matgafflar 6 matknivar (handtag längd 9,5 cm) 6 förrätts-/lunchgafflar 6 förrätts-/lunchknivar (handtag längd 9 cm) 6 dessertskedar 6 fiskknivar 6 tårtgafflar 3 smörgåsknivar 1 sandwichspade 1 flasköppnare Total vikt ca 2750 g.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BESTICKSERVIS, silver, 77 delar. Modell "Tornedal" C.O. Persson Ab, Haparanda, bl a  1978.

I bestickschatull 34 x 28, höjd 10 cm. 12 bordsskedar längd 17,5 cm 12 bordsgafflar längd 18,5 cm 12 bordsknivar längd 22 cm 12 smörgåsgafflar längd 15,5 cm 12 smörgåsknivar längd 17,5 cm 12 kaffeskedar längd 12 cm 4 smörknivar längd 17 cm 1 tårtspade längd 22 cm Vikt inklusive stålblad 3310 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JACOB ÄNGMAN, bestickservis, silver, 54 delar,  GAB, 1900-talets andra hälft.

Bestående av 9 bordsgafflar (längd 17,5 cm) 11 bordsknivar (20) 12 bordsskedar (18) 8 kaffeskedar (12) 11 moccaskedar (10,5) 1 par salladsbestick 1 såsslev Vikt exkl, knivar 1290 gram

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
ATELIER BORGILA, undertallrikar, 10 st, sterlingsilver, Stockholm, 1946.

Tio silvertallrikar med brätte dekorerade med bokstaven "R". Av Atelier Borgila Stockholm 1946. Diameter 25 cm. Vikt 5400 gram

Aktuellt bud 6 800 SEK
Utropspris
30 000 SEK
TESI, bägare, silver, Göteborg, 1947.

Med graverad och svisselerad dekor samt pålödd bård. Fot med vridna knäckar. Höjd 16, diameter 13 cm. Vikt 380 gram.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HARALD NIELSEN, saltkar, ett par med saltskedar, silver, Firma Georg Jensen, Danmark, 1945-51.

Invändigt med blå emalj. Diameter 4 cm, höjd 2,5 cm. Total vikt ca 77 g.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Dosa, förgyllt silver och niello, Moskva 1800-talets mitt.

Rektangulär, med fällbart lock, heltäckande dekor av landskapsscener. Längd 8,5 cm, bredd 5,5 cm, vikt 94 gram.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
VASILI IVANOVICH IVANOV, STOP, silver, kontrollmästarstämpel A. Skovronsky, Moskva 1896.

Höjd 30 cm. Vikt 729 g.

Aktuellt bud 1 000 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, FAT, silver, stämplat TW, Kultakeskus, Tavastehus 1967.

Längd 26 cm. Vikt ca 271,9 g.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
TOLV BÄGARE, silver, Morosov S:t Peterburg 1894.

Höjd 5 cm. Total silver vikt 338 g.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
SKÅL MED HÄNKLAR, silver Gratchev S:t Petersburg 1908-17.

Nyklassicistiskstil. Höjd 22,5 cm, Längd ca 39 cm, vikt 736 g.

Aktuellt bud 1 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
A KAFFE- OCH TESERVIS, silver, S:t Petersburg,  1885, Gratchev, Johan Olsonius, sockerskålen 1881, Karl Albrecht.

Rysk panslavistisk stil, Kaffekannans höjd 21 cm. Sockerskålen höjd ca 17 cm, bredd 15 cm. total vikt 2186 g.

Aktuellt bud 3 300 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
LJUSSTAKAR ETT PAR, silver, Anders Christian Levon, Åbo 1799.

Gustavianska, höjd 18,5 cm.

Aktuellt bud 3 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, Kandelaber och ljusstake, silver (916), TW 202 och 189, Kultakeskus, Tavastehus 1961.

För tre ljus, höjd 24,5 cm. För ett ljus, höjd 23,5 cm. Båda stämpelsignerade TW.

Aktuellt bud 350 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
SOPPSLEV, silver, Fabergé, Moskva 1908-17.

Längd 29 cm, vikt 251 g.

Aktuellt bud 880 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, bägare, 8 st, silver, Kultakeskus, Tavastehus 1996 och 2008.

Hamrat silver. Stämplade TW. Originalförpackningar. Höjd 5 cm. Diameter 5 cm. Total vikt ca 441,2 g.

Aktuellt bud 700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
SAMOVAR, silver, Johan Ferdinand Olsonius, Gratchev, Sankt Petersburg 1882.

Panslavistisk stil. Höjd 38,5 cm. Total vikt cirka 2923 g.

Aktuellt bud 11 200 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
POKAL, silver, Arvid Floberg, Stockholm 1771.

Höjd 19 cm, vikt 424 g.

Aktuellt bud 420 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
CARL ADOLF SEIPEL, FRUKTKORG, silver, S:t Petersburg, kontrollmästarstämplad Alexander N. Mitin 1857.

Invändigt förgylld. Brättet och hänkeln dekoreras av vinranka, blad och druvor, fyra fötter med vinbladsfästen. Längd 33 cm. Vikt 718 g.

Aktuellt bud 620 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, skål, (916) silver, Kultakeskus, Tavastehus 1964.

Signerad TW. Käsityö (Hand made). Tillverkades på beställning. Längd 33 cm. Höjd 7 cm. Total vikt ca 961,4 g. Originalförpackning.

Aktuellt bud 1 050 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
KAFFEKANNA, silver. Carl Johan Westrell, Lovisa 1784.

Höjd 21 cm. Vikt ca 692 g.

Aktuellt bud 2 110 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, bålskål samt slev, sterling silver, Kultakeskus, Tavastehus 1973.

Signerad TW. Käsityö (Hand made). Tillverkades på beställning. Skålens diameter 26 cm. Höjd 12 cm. Slevens längd 36 cm. Total vikt ca 1544,7 g. Originalförpackningar.

Aktuellt bud 1 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, BESTICKUPPSÄTTNING, 57 delar, Hopea-/Kultakeskus, Tavastehus 1961-76.

12 gafflar, längd ca 18 cm 12 knivar, 19 cm 6 skedar, 18 cm 12 kaffeskedar, 12 cm 6 fruktgafflar, längd 14,5 cm Sockersked, sillgaffel, syltsked, serveringssked, såsslev, smörkniv, gaffel, ett par serveringsbestick, tot. 9 delar. Vikt utan bestick med stålblad 1207 g.

Aktuellt bud 900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, kanna och bägare, 6 st, sterling silver, Kultakeskus Tavastehus 1973.

Signerad TW. Käsityö (Hand made). Kanna, höjd 21,5 cm. Bägare, höjd 7,5 cm. Total vikt ca 1903 g. Originalförpackningar.

Aktuellt bud 1 250 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, skål, (916) silver, Kultakeskus, Tavastehus 1967.

Signerad TW. Käsityö (Hand made). Tillverkades på beställning. Längd 53 cm. Vikt ca 722 g.

Aktuellt bud 3 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
VISITKORTSETUI, silver, Khecheong, Kina, Kanton 1850-1870.

Dekorerad med figurer i landskap och djur. Storlek 10,5x7,2x1,7 cm.

Aktuellt bud 409 EUR
Utropspris
500 - 800 EUR
RAM, silver och emalj, Henrik Wikström, S:t Petersburg 1896-1908.

Oval form med vit emalj. Höjd 8,5 cm, bredd 7 cm.

Aktuellt bud 4 500 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR