Silver

Kategorin Silver innefattar intressanta historiska prestigeföremål samt attraktiva bruksföremål av silver och förgyllt silver, från olika tider, samt små personliga accessoarer så som snusdosor och luktdosor. Högklassiga silverföremål stämplade i Sverige och övriga Europa samt Ryssland, daterade från 1600-talets början fram till i dag.

PARTI SILVER, 29 delar, skedar samt uppläggningsbestick, mestadels Finland, 1900-tal.

Delvis ciselerad dekor. Längd 11,5 - 22,5 cm. Vikt 909 g.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MAGNUS FRYBERG, sockerskål, silver, Jönköping, 1839.

Delvis godronnerad skål med lock och uppsvängda hänklar. balusterformat ben på rund bas med tassfötter. Blomsterdekor i relief. Höjd 33 cm. Vikt 775 gram.

Aktuellt bud 4 107 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BONBONJÄRER, ett par, silver. Lars Larsson, Göteborg, 1853.

Skålar på fot, med dekor av blomster och rocailler, uppsvängda hänklar, knopp i form av blomma, skål och lock stämplade 1853. Total höjd med lock 29 cm, vikt 1796 gram.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SPORRAR, ett par, silver, Gustaf Theodor Folcker, Stockholm 1852.

Längd 12 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CG HALLBERG kaffeservis 3 dlr silver Stockholm 1945.

Rokokostil, vridna åsar med dekor av rocaille i relief, svängd handtag av trä, kannans höjd ca 26, total vikt ca 1175 gram.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHN LANGLANDS, kanna, silver, Newcastle, England, 1769.

Rund på fot, med löst lock, uppsvängd hänkel i trä. Höjd 13 cm. Vikt 220 gram.

Aktuellt bud 3 650 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL GUSTAF HÖGSTEDT, skål på fot, silver, Kalmar, 1841.

Gustaviansk stil. Delvis godronnerad skål uppburen av sjöjungfru. Invändigt förgylld. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, stämplade WP, Åbo, Finland, 1894, 1897.

Gräddkanna och sockerskål med invändig förgyllning. Kannans höjd 28 cm. Total vikt 1059 gram.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ERIK LEMON, bägare, silver, Uppsala, 1766.

Delvis förgylld. Svisselerad dekor av rocailler. Klockad fot. Höjd 20,5 cm. Vikt 460 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JACOB ÄNGMAN, Besticksuppsättning, 160 delar, Rosenholm, GAB, 1950-tal, i schatull.

12 matknivar 22,5 cm 12 matgafflar 19,6 cm 12 bordsskedar 19,7 cm 12 bordsknivar 19,9 cm 12 bordsgafflar 17,7 cm 11 bordsskedar 18,2 cm 18 smörgåsgafflar, 13,8 cm 30 smörgåsknivar 16,5 cm 12 kaffeskedar 12 cm 2 glasskedar 14,4 cm 6 smörknivar 16,7 cm 3 smörknivar 16 cm 6 fiskknivar 20,6 cm 6 fiskgafflar 17,8 cm 1 serveringssked 21,3 cm 2 uppläggningsbestick 21 cm 1 såssked 17,7 cm 1 fruktkniv 18,5 cm Vikt, utan knivar med stålblad, ca 3365 gram

Aktuellt bud 24 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
HULKIN & HEATH, marmeladburk, glas och silver, Birmingham, England, 1934.

Burk av glas med lock och hänkel av silver, tillhörande sked av silver. Diameter 9, höjd med hänkel 17 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Pehr Zethelius, bordssurtout, silver, Stockholm 1799, sengustaviansk.

Båtformad på romboid fot med lagerstav och nollgaller. Mittståndare med blommor. Två kannor för olja och vinäger resp. två ströare av slipat glas. Två proppar av silver av Johan Ekholm, Stockholm 1804. Längd 31 cm, vikt 1127 gram utan kannor och flaskor.

Aktuellt bud 7 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HORACE WOODWARD & CO LTD, saltkar, ett par, silver, Birmingham, England, 1905.

Godronnerade. 7 x 5,5 cm. Total vikt 70 gram.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 800 SEK
MATSKEDAR 3 st, silver. P Eneroth, Stockholm, 1790 samt otydliga stämplar, Sverige, 1792.

2 st av Eneroth Stockholm. 61 respektive 70 gram, 21 cm. Samt sked 57 gram, 21,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ERIK FRISK (verksam 1805-1831), GRÄDDKANNA, Silver, S:t Petersburg, Ryssland, 1825.

Oval form. Delvis godronnerad. Svärtad trähänkel. Längd 16 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BESTICK 48 delar, silver,"Rosenholm", GAB Stockholm och Eskilstuna, bl a 1969.

12 bordsgafflar, 17,7 cm. 12 bordsknivar med stålblad, 19,8 cm. 12 bordsskedar, 18,2 cm. 12 mockaskedar, 11 cm. Vikt med blad ca 1808 gram.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
RICHARD FOX, ett par trearmade kandelabrar för fyra ljus, sterling silver, London 2001 och 2013.

Den tvåarmade versionen av denna modell ritades till Bulgari Hotel, Knightsbridge, London. Stämplade RNF, 925 brittiska kontrollstämplar. Höjd 40 cm, vikt ca 1720 g /st.

Aktuellt bud 64 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
SOPPSLEV, silver, kokosnöt, Rokoko 1700-tal Sverige, stämplad LS.

Svarvat svärtat skaft, kokosnöten med silverfattning med dekor av rocailler, längd 41 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOPPSLEV, silver, Evald Nielsen Köpenhamn 1916.

Oval form med handtag med stiliserad blomsterdekor i jugendstil. Längd 33 cm. 270 gram.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
K ANDERSON, bricka, silver, empirestil, Stockholm, 1895.

Elliptisk form med godronnerad kant. 50 x 35 cm. Vikt 1575 gram.

Aktuellt bud 5 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Sven Nyberg, gräddsnäcka, silver, Varberg 1785.

Invändigt förgylld, oval på tre genombrutna bladfötter, bladformat tumgrepp samt pärlkant. Längd 15 cm, vikt 164 gram.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BENGT FREDRIK TELLANDER, sockerskrin, silver, sengustavianskt, Jönköping, 1827.

Ovalt, delvis godronnerat, uppburet av fyra tassfötter, locket med bladbård samt vilande hund. Längd 15 cm. Höjd 12 cm. Vikt 403 g.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LARS LARSON & CO, saltkar med saltskedar, 12 st, silver och glas, Stockhol, 1876.

Runda saltkar på tre fötter, invändigt förgyllda. Graverad dekor. Insatser av slipat glas. Saltkar 4,5 cm. Saltskedar 6 cm. Total vikt utan glas 295 gram. I originaletui.

Aktuellt bud 6 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STEPHAN WESTERSTRÅHLE, bägare, silver, Stockholm 1792.

Svisselerad dekor av girlander. Invändigt förgylld. Fot med sneda knäckar. Ägarinitialer. Diameter 14,5, höjd 19 cm. Vikt 387 gram

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOCKERSKÅL, silver, svenska importstämplar, 1900-talets första hälft.

Gustaviansk stil. Kvadratisk bas med fyra tassfötter. Höjd 17 cm. Vikt ca 220 g.

Aktuellt bud 975 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GEORG JENSEN, bestickuppsättning, 221 delar Antik/Continental, Köpenhamn 1920-tal -1977, silver och rostfritt stål.

Några delar 830/1000 silver, övriga sterling. 5 matgafflar 19 cm 5 matknivar 25 cm 12 matgafflar 18 cm 11 matknivar 22,5 cm 18 lunchgafflar 17,5 cm 15 lunchknivar 20 cm 11 dessertskedar 15 cm 16 glasskedar 18 kakgafflar 16 smörgåsknivar (en skadad) 17 cm 18 påläggsgafflar 9,5 cm 6 teskedar 14 cm 19 kaffeskedar 12,5 cm 18 kaffeskedar 11 cm 7 moccaskedar 10 cm 2 sillgafflar 14 cm 2 serveringsgafflar 18 cm 2 flasköppnare 1 ostkniv 1 serveringsspade 18 smörknivar Två etuier i trä medföljer.

Aktuellt bud 30 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
Johann Gottfried Hildebrandt (verksam 1743–1778), sockerskrin, silver, Berlin, ca 1740-60, rokoko .

Ovalt, på fyra volutformade fötter. Driven och ciselerad dekor rocailler. Längd 14 cm, 299 gram.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
SIGURD PERSSON, såsslev, silver, Stockholm, 1970.

Oval med lätt utvikt kant, handtag i trä, 23 cm, vikt 80 gram.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TUMLARE PÅ FOT, 2 st, silver. Ostämplade. Sverige 1700/1800-tal.

Runda med rocailledekor, diameter 6 cm. Höjd 3,5 cm. Total vikt 40 gram.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SMÖRGÅSBESTICK, 20 st, silver, "Rosenholm" GAB Stockholm och Eskilstuna, bl a 1952.

10 smörgåsgafflar, 13,8 cm. 10 smörgåsknivar med stålblad, 16,6 cm. Vikt inklusive stålblad 586 gram.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BESTICK, 3 st. 1700-1800-tal.

BESTICK, 3 st. 1700-1800-tal.

Fiskspade av Andreas Holm Köpenhamn ca år 1800, 29 cm, 91 gram, såsslev E Blomquist Vadstena 1836, 18 cm, 45 gram, samt strösked A Isleben Norrköping 1792, 19 cm, 50 gram.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CG HALLBERG, sockerskrin, silver, empirestil, Stockholm, 1908.

Ovalt, på tassfötter, delvis godronnerat, fällbart lock med liggande hund. Längd 15 cm, vikt 480 gram.

Aktuellt bud 2 803 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GEORGE NATHAN & RIDLEY HAYES, bonbonjär, silver, Chester, England, 1908.

Genombruten dekor med girlander och bladverk. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BESTICKSERVIS, 33 delar, silver, "Prins Albert", CG Hallberg, Stockholm, 1895.

6 matgafflar 20,5 cm 6 bordsgafflar 17,5 cm 12 matknivar med knivblad av stål 22,5 cm 6 matskedar 22 cm 6 bordsskedar 18,5 cm 6 teskedar 15 cm Såsslev 19,5 cm Total vikt 2259 gram

Aktuellt bud 4 221 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JACOB ENGELBERTH TORSK och GAB, sockerskålar med lock, ett par snarlika, silver, empirestil, Stockholm, 1906.

Runda, godronnerade skålar på tripodformad fot med griphuvuden och tassfötter, på locket bärknopp. Höjd 26 cm, vikt 565 + 579 gram.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RÅTTSVANSSKED, 1700-tal. Otydliga stämplar.

21 cm, 62 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOCKERSKÅLAR PÅ FOT, ett par, silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1877.

Dekor av pärlbård. Hänkel med bladverk. Höjd 25 cm. Vikt ca 925 g.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GAB, fat, 3 st, silver, Stockholm, 1933.

Konturerat bräm. Diameter 25,5 cm. Total vikt 1105 gram.

Aktuellt bud 2 601 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUSTAF MÖLLENBORG, soppslev, silver, Stockholm 1847.

Engelsk Snäck. Längd 40 cm. Vikt 312 gram

Aktuellt bud 1 711 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SÅSSKÅL, silver, JF Björnstedt Stockholm 1824.

Invändigt förgylld, rund med utvikt kant, på fot, med runt fast fat. Diameter 15, höjd 9 cm. 354 gram.

Aktuellt bud 2 423 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BESTICK, 72 delar, silver, Cohr, Danmark, 1900-talets mitt.

Sachsisk modell. 12 bordsgafflar, 18 cm. 12 bordsknivar, stålblad, 22 cm. 12 bordsskedar, 18 cm. 12 smörgåsgafflar, 15 cm. 12 smörgåsknivar, stålblad, 19 cm. 12 tårtskedar, 18 cm. Vikt med stålblad ca 3200 g.

Aktuellt bud 8 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CG HALLBERG, fat, ett par, silver, Stockholm, 1939-56.

Konturerat bräm. Diameter 25 cm. Total vikt 530 gram.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BESTICKSERVIS, 63 delar, silver, modell engelsk snäck, Johan Olof Zetterström, Göteborg, 1876 samt C.G. Hallberg 1940.

12 matgafflar, längd 21 cm 12 matskedar, längd 21 cm 12 matknivar med stålblad, längd 24,5 cm 12 bordsknivar med stålblad, längd 21 cm 9 bordsgafflar, längd 18 cm 6 bordsskedar, längd 19 cm Total vikt exklusive knivar med stålblad 2300 g.

Aktuellt bud 7 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, SKÅL, silver 916, signeerattu TW, Kultakeskus Oy, Tavastehus 1962.

Höjd 11,5 cm, diameter 26,5 cm. Vikt 962 g.

Aktuellt bud 600 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
KAFFESERVIS 3 DELAR OCH SOCKERTÅNG, silver, Kultakeskus, Tavastehus 1954, 1956 och 1980.

Kannans höjd 26 cm. total vikt ca 1029 g.

Aktuellt bud 245 EUR
Utropspris
500 EUR
MAT- OCH DESSERTSKEDAR, 12 st, A.V.Gröndahl, Jyväskylä 1900.

Matskedar, 6 st, längd 21 cm. Dessertskedar, 6 st, längd 17,5 cm. Total vikt cirka 457 g.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
MATSKEDAR, 7 st, I.Lundström och L.Östman, Kuopio 1820-tal.

Längd 23 cm. Total vikt cirka 454 g.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
JOHAN WICKMAN supsked silver Hudiksvall 1750-tal.

Längd 17,5, vikt ca 39 gram.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JACQUELINE RABUN för  GEORG JENSEN. Artist Heart 2007. Hänge, sterling.

Droppformad medaljong öppnas för att forma en hjärta. Stämplat på insidan. Hängets höjd ca 4,2 cm. Tillsammans med en ankarlänk kedjan, också av Georg Jensen. Längd ca 90 cm. Totalvikt ca 38 g.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS NILSSON, vas, silver, Lund, 1908.

Reliefdekor av vinrankor. Höjd 28 cm. Vikt 740 gram.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BIRGER HAGLUND, skål, sterlingsilver, Stockholm, 1989.

Oval form. 17,5 x 14,5 cm. Vikt 185 gram.

Aktuellt bud 2 650 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Hertz Aktiebolaget Bernhard, Stockholm, 1919.

Kaffekanna med lock, gräddkanna samt sockerskål. Gräddkanna och sockerskål med invändig förgyllning. Dekor i relief. Kannans höjd 23 cm. Total vikt 820 g.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, Österike, silver 1847.

FAT, Österike, silver 1847.

Diameter 27 cm, vikt 388 g.

Aktuellt bud 201 EUR
Utropspris
200 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS, sterling silver, märkt TW, Kultakeskus 1966. Vikt 377 g.

Höjd 21,5 cm. Gravering i bottnen.

Aktuellt bud 340 EUR
Utropspris
300 EUR
MOCKASKEDAR, 12 stycken, sterlingsilver, samt MOCCASKEDAR,
6 stycken, GAB, silver.

MOCKASKEDAR, 12 stycken, sterlingsilver, samt MOCCASKEDAR, 6 stycken, GAB, silver.

12 moccaskedar i sterling silverförgyllda, med emaljdetaljer i olika färger, märkt med S.W, längd 10 cm. Samt 6 förgyllda silverskedar, GAB, daterad N7, längd 9,5 cm.

Aktuellt bud 455 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Spanien, 1900-talets mitt.

Fylld fötter. Höjd 22-23 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BESTICKSSERVIS, silver, 17 delar, Svensk rund, GAB.

Bestående av 6 bordsskedar (18 cm), 6 bordsgafflar (17,5 cm), 5 bordsknivar (20,5 cm). Vikt exklusive knivar 450 gram.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ISHINK MED FAT, silver, Nordisak Silverkonst, Ramlösa 1952,

Dekor på kanter och hänkel. Höjd ca 10 cm, diameter 13 resp 15 cm. Ca 530g

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFEKANNA, silver, Mappin & Webb, England, 1900.

Oval form med gravyr av det engelska lejonet. Trähänkle och -knopp. Stämpelmärkt. Höjd ca 19 cm. Total vikt 608 g.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, GAB Stockholm 1879.

Runda med dekor av meanderslingor, fylld fot, höjd 22,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par. Silver, Ceson Göteborg 1980-81.

Oval fot, bladdekor. Höjd 15,5 cm. Fylld fot.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILLIAM EVANS, bläckställ, silver och glas, London, England, 1888.

Konturerad kant, hållare för penna, lock med knopp, längd 21, bredd 12, höjd 7 cm. Vikt utan glas 161 gram.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ES BARNSLEY & CO, salt, 2 st, samt kryddkar, silver, Birmingham, England, 1900-talets första hälft.

Med skedar. Runda med tre utsvängda fötter, höjd 3,5 cm. Totalt 129 gram.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OTTO WOLTER, tasse du vin, sterlingsilver, Tyskland, 1900-tal.

Längd 10,5 cm, höjd 3,5 cm. Vikt 66 gram.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TASTE DU VIN, silver, Spanien, 1900-tal.

Rund med vriden dekor samt liljeformat handtag. Längd 10,5, höjd 2,5 cm. Vikt 279 gram.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SUPKALK, silver, Ryssland omkring år 1900.

Invändigt förgylld, dekor av blomster, på rund fot, höjd 10 cm. Vikt 55 gram.

Aktuellt bud 351 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, silver, 1900-tal.

SKÅL, silver, 1900-tal.

Silverstämpel 830. Rund på tre ben samt med blomsterdekor i reserver, diameter 15, höjd 7 cm. Vikt 199 gram.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CIGARETTETUI SAMT DOSA, silver, 1900-talets första del. Total vikt 155 g.

Cigarettetui, mått 11,5x8 cm. Dosa mått 3x2 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOP, England, silver, 1700-tal.

Bukig form med invändig förgyllning på rund profilerad fot. Rik cisilerad och punsad dekor av rokokoornament, blommor och bladverk. Dubbelsvängt handtag. Höjd 12 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Karotter med lock, ett par snarlika, silver, olika mästare, London 1910 och 1912.

Oktagonala, släta med parställda fällbara handtag, runt kanten sneda godroner, toppiga lock med ringhandtag. Ett lock med monogram under krona, ett lock med crest. Höjd 14 cm, diam 24 cm, vikt 955 + 965 gram.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Edward Wakelin, fat, silver, London 1754.

Runt, profilerat med äggstav, brättet med graverat vapen. Diam 30 cm, vikt 909 gram.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
John Carter II möjligen, salver, silver, London 1770.

Profilerad med godronnerad kant, på tre "clow on ball" fötter, i spegeln graverat vapen i bladkrans. Diam 30 cm, vikt 930 gram.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Charles Aldridge och Henry Green, tekanna, silver, London 1786.

Oval med raka sidor, dekor av stansade brodyrer samt på livet delfin, rak pip, fällbart lock med träknopp, svängt trähandtag. Längd 27 cm, vikt 454 gram.

Aktuellt bud 7 350 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Benjamin Gignac, kaffekanna, silver, London 1763.

Päronforma på kälad fot, rikt driven dekor av blomsterslingor, föllbart lock med kotteknopp. Svängt trähandtag. Livet med graverat vapen. Höjd 29 cm, vikt 960 gram.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, 1900-tal.

Stämpel 830. Oval fot, höjd 12 cm. Fylld fot.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TEDOSA. Silver. William Aitken, Chester England 1899.

Oval med lock, reliefdekor av figurscen. Höjd 10 cm. Vikt 197 gram.

Aktuellt bud 601 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TOASTRACK, silver, Elkington & Co Ltd, Birmingham England 1903.

Med plats för 4 skivor, kulfötter, längd 10, bredd 7, höjd 8 cm. Vikt 70 gram.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, sterling silver, Walter, Michael & John Barnard with Robert Dubock, London 1898.

Driven dekor, tre tassfötter med bladformade fästen. Diameter 13,5 cm, höjd 6,5 cm. Vikt 290 g. Finska kontrollstämplar.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
SKÅL, sterling silver, R. Martin & E. Hell, Sheffield 1893, finska kontrollstämplar.

Riklig graverad blomster- och bladdekor. Höjd 6,3 cm, diameter 8,7 cm. Vikt 124,5 g.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
ERIK LEMON, bägare, silver, Uppsala 1772.

Invändigt förgylld. Liv med svisselerad dekor och initialer. Diameter 8,5, höjd 10 cm. Vikt 77 gram

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GAFFLAR, 6 st, silver, modell" Patrica" MEMA. Lund, 1957.

6 st gafflar, längd 19,5 cm. Vikt ca 348 g.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SMYCKESET silver, stavlänk och stavar; collier, 2 armband samt ett par örhängen, Lund 1955 och 1957.

Total vikt 91 g. Längd ca collier, armband och örhängen: 44 cm, 19 cm, 18 cm och 2,5 cm. Armband och collier går att koppla ihop. Ett armband med mindre stavar. Stämplade Guld och silversmedjan, Sven Börje i Lund. Örhängen ej stämplade.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PUNCHMUGGAR, 12 st, silver. Sverige, 1970-tal.

Ceson. På låg föt med hänkel. H 4, Ø 6

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TOILETTSET 5 dlr silver och sköldpadd Birmingham 1920-tal.

Två borstar samt spegel i etui, två runda dosor på fötter diameter 9-11 cm, etuiet märkt John Barker Kensington.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SUPKOPPAR/TUMLARE, 12 st, silver. Sverige, 1950-tal .

H 5. Vikt 270 gr.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIN / CIGARRSKRIN, på kulfötter, silver K Andersson Stockholm 1929,

Rak form med rundade hörn, på kulfötter. Graverad dekor. Inredning i trä. Längd ca 28, bredd ca 18, höjd ca 10 cm. Vikt ca 1960g, med inredning

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BÄLTE, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900.

Delvis förgylld niellodekor. Spännet med initialer 'BK'. Innerklädsel av läder, innerbeslag av försilvrad mässing. Längd 89 cm. Totalvikt cirka 1002 g.

Aktuellt bud 524 EUR
Utropspris
1 000 EUR
SOCKERSKÅL, silver, S:t Petersburg 1859, Carl Adolf Seipel.

Längd ca 16,5 cm. Vikt 268 g.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
BÄGARE, silver, HI Lyberg, Borås, 1819.

Invändigt förgylld. Konande på rund dekorerad fot, blomsterdekor och rosetter, höjd 21 cm. Vikt 293 gram.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GRÄDDKANNA, silver, nyrokoko, Stockholm, 1858.

Invändigt förgylld. Uppsvängd hänkel, tassfötter, höjd 14,5 cm. Vikt 129 gram.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MOCCASKEDAR, 12 st, i etui, silver, svenska importstämplar, 1947.

Saluförda av CG Hallberg. Längd ca 8,5 cm. Vikt ca 110 gram

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BESTICKSERVIS, 68 delar, silver, bland annat modell norsk/antik, Landskrona, 1920/30-tal.

12 matknivar med stålblad, längd 25 cm 6 matgafflar, längd 22 cm 6 matskedar, längd 21,5 cm 6 fruktknivar, längd 17 cm 2 smörknivar, längd 20 cm 12 bordsknivar med stålblad, längd 21,5 cm 12 bordsgafflar, längd 18 cm 12 smörgåsgafflar, längd 15 cm. Total vikt exklusive knivar med stålblad 1781 g.

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
BORDSSKEDAR, 5 st samt TESKEDAR, 2 st, snarlika, silver, 1800-tal.

Modell franska liljan. Längd 15 och 18 cm. Vikt ca 250 g.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BESTICK, 17 delar, silver, C G Hallberg, 1950-tal.

Modell Victoria: 5 bordsskedar (18) 12 bordsgafflar ( 18) Vikt ca 840 g.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TOASTRACK, silver, Birmingham, England 1914.

Med plats för 6 skivor, handtag och kulfötter. Längd 14, bredd 7, höjd 9,5 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DOSOR, 5 stycken, silver, Sverige, omkring 1800-talets mitt.

Olika svenska mästare. Längd mellan ca 4-8 cm vardera. Totalvikt ca 194 gram.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GEBR FRIEDLÄNDER jardinière silver omkring 1900.

Rokokostil, oval med dekor i delvis relief av blommor och rocaille, längd ca 35, vikt ca 805 gram

Aktuellt bud 2 001 SEK
Utropspris
2 500 SEK
NILS NISBEL, ljusstakar 5 st silver Sigtuna 1977.

Två större samt tre mindre, diameter ca 15-18 cm, höjd ca 4,5 cm, vikt ca 1201 gram

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GEORG JENSEN, KRYDDSET, silver. Danmark.

Pepparkvarnen försedd med Peugeot mekanism 1925 -32. Höjd 9 cm. Saltkar och senapsskål, designad av Harald Nielsen 1945-51.

Aktuellt bud 790 EUR
Utropspris
1 000 EUR