SILVER

Kategorin Silver innefattar intressanta historiska prestigeföremål samt attraktiva bruksföremål av silver och förgyllt silver, från olika tider, samt små personliga accessoarer så som snusdosor och luktdosor. Högklassiga silverföremål stämplade i Sverige och övriga Europa samt Ryssland, daterade från 1600-talets början fram till i dag.

Spara dina favoriter

SKED, silver, JAÖ, Stockholm 1931. Vikt ca 30 g.

Runt skål med graverad dekor. Längd 17 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
C. F. CARLMAN, bägare, silver, Stockholm, 1952.

Hamrad dekor. Vikt 519 gram. Höjd 13,5 cm.

Aktuellt bud 2 799 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BESTICK, 14 delar, silver, "Lotus", Köpenhamn, 1950-tal, kontrollör Johannes Siggaard.

Bestående av; 6 skedar, längd 17 cm, 6 knivar, längd 17,5 cm, 1 såssked,m 1 serveringssked, 1 serveringsgaffel. Vikt ca 716 gram, inkl rostfria blad.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TUMLARE, SKEDAR 5 st & SÅSSLEV, silver. Bl a tumlare av JJ Ulfsberg, Nyköping (1793-1824). Vikt ca 326 gram.

Rund tumlare med utvikt kant och svag ciselerad bård. 3 skedar av modell Gammalfransk, bl a Joachim Flodin, Stockholm 1833. 1 sked, Gustaf Friberg, Stockholm 1823. 1 sked, 1931 1 såsslev med förgyllning, modell Gammalfransk, 1828. Skedarnas och såsslevens längd 19,5-21 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SALTKAR, ett par, silver, Gewe, 1966, gustaviansk stil.

Blått insatsglas. 2 silverskedar (ej ursprungliga) medföljer. Längd 5, bredd 3, höjd 3 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Henrik Wittkopf dy, Stockholm 1767 och Carl Åberg, Arboga 1785, skedar 2 st, silver.

Släta med mittås, skaftets frånsida med initialer. Längd 20,5 cm, vikt 65 och 53 gram.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ETT PARTI SKEDAR, silver, Finland, 1950-60-tal.

Matskedar, 6 st Dessertskedar, 12 st Teskedar, 4 st Kaffesked Total vikt ca 599 g.

Aktuellt bud 162 EUR
Utropspris
200 EUR
TAPIO WIRKKALA PARTI BESTICK, silver, "Tapio", Kultakeskus, Tavastehus 1960/-70-tal. Vikt ca 320 g.

6 matskedar. Längd 18 cm. 6 kaffeskedar. Längd 12 cm. Ostkniv. Längd 22 cm.

Aktuellt bud 123 EUR
Utropspris
200 EUR
STOP, silver, C.G Hallberg, Stockholm 1937.

Barockstil. Delvis förgylld. Medalj med Gustaf V på locket. Vikt cirka 456 g.

Aktuellt bud 241 EUR
Utropspris
400 EUR
BRICKA, silver, 1900-talets början.

Rocailledekor, fästen i form av akantusblad. Bredd inkl hänklar 64 cm. Vikt ca 3300 g.

Aktuellt bud 940 EUR
Utropspris
1 200 EUR
SALTAKAR, 3 st, silver, England, 1800-tal.

Två saltkar, Charles Boyton, London, 1863. Saltkar, Frederick Elkington, Birmingham, 1879. Längd 5,5- 7 cm. Vikt 127 gram. Två saltskedar medföljer.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHARLES LIAS, troligen, saltkar, ett par, silver, London, 1842.

Invändigt förgyllda. Godronnerade. På fyra voluttassar vardera. Diameter ca 9 cm. Vikt 206 gram.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HORTON & ALLDAY, luktdosa, silver, Birmingham, England, 1891.

Droppformad och godronnerad. Längd 16 cm. Vikt 135 gram.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CG HALLBERG, skål på fot, silver, jugend, Stockholm, 1915.

Rund kupa på smalt ben. Dekor av kottar. Fylld fot. Höjd 20 cm. Vikt 390 gram.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GALLERSKÅL, silver, omkring 1900.

Oval gallerskål med dekor av rosetter, festoner, och maskaroner. Uppsvängda hänklar och volutfötter. 27,5 x 17 cm. Vikt 280 gram.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SALTKAR, argent haché, Christofle, Frankrike, 1800-tal.

Dubbelt saltkar. Genombruten dekor med blomstergirlander. Glasinsatser ej original. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BESTICK, 16 st, silver, Suomi-serien, Kultateollisuus, Åbo 1990-2000.

Sex skedar, längd 17 cm. Sex teskedar, längd 12 cm. Osthyvel, längd 22. Ostkniv, längd 19,5 cm. Serveringsbestick, längd 21-24 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
300 EUR
BRICKA, silver, svenska kontrollstämplar, 1900-tal.

Längd 57,5 cm. Vikt ca 1940 g.

Aktuellt bud 550 EUR
Utropspris
800 EUR
TAVLOR, ett par, etsningar på koppar med silver- och guldinläggningar, The Franklin Mint, 1980-tal.

"Forellabborren" samt "Regnbågsforellen", motiv av William Hallett, ram av trä, dagmått 35 x 24,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ETT PARTI SILVER, Finland, 1920-40-tal.

Dessertskedar, 7 st Fruktknivar, 6 st Tesil Total vikt 391 g.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
150 EUR
SALTKAR, ett par, silver, okänd mästare, den ena stämplad HB, 1800-talets första hälft.

Invändigt förgyllda. På oval samt konturerad fot, vid sidorna uppsvängda hänklar. Höjd ca 9 cm. Vikt ca 157 gram

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JONAS BERG, bägare, silver, Sverige, Stockholm, 1764.

Delvis förgylld. Nedåt avsmalnande form med godronnerad fot. Vid kanten ett vågband. Höjd ca 10 cm. Vikt ca 108 gram

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Nicholai Pavlov sannolikt, cigarettetui, Moskva 1895.

Invändigt förgyllt, rektangulärt med räfflad dekor och pålagda monogram i guld och silver. Längd 10,5 cm, vikt 164 gram.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
LJUSSTAKAR, silver, GAB, 1962, tot vikt 156 gram.

Höjd 14 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TÅRTSPADE MED ETUI, silver, Frankrike, 1800-tal.

Svarvat svärtat skaft. Längd 20 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BESTICKSERVIS 85 + 3 delar silver, Rosenholm.

12 bordsskedar 12 efterrättsknivar 9 bakelsegafflar 12 bordsknivar 12 kaffeskedar 12 bordsgafflar 12 teskedar 2 smörknivar 1 såssked 1 osthyvel 2 teskedar silver medföljer en kaffesked empire

Aktuellt bud 12 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
CIGARETTSKRIN, silver, Tyskland, 1900-talets andra hälft.

Med gravyr av Europa. Längd 17 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BREVKNIV, nefrit och silver.

BREVKNIV, nefrit och silver.

Längd 24 cm. Total vikt 87 gram

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SALTKAR, Silver, troligen södra Europa, 1800-talets andra hälft.

Rokokostil. Karyatid. Vikt 70 g, höjd ca 9,5 cm

Aktuellt bud 709 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CIGARRSKRIN, silver, Auran Kultaseppä oy, Åbo 1950.

Välvt lock med förgyllt monogram och handtag. Invändigt förgyllt lock, träinredning. Längd 17 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
150 EUR
Sked med volutknopp, silver, åldersranka, senare kontrollstämpel Sverige 1600-tal.

Längd 13 cm. Vikt ca 24 g.

Aktuellt bud 523 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BESTICKSERVIS, 265 delar silver, "Prins Albert" C.G. Hallberg, omkring 1940-talets slut.

17 matgafflar, längd 21 cm. 1410g 17 matskedar, längd 21,5 cm. 1390g 17 matknivar, längd 25 cm. 1700g inkl stålblad 18 fiskgafflar, längd 18,2 cm. 998g 18 fiskknivar, längd 21,5 cm. 1140g 18 dessertgafflar, längd 17,7 cm. 955g 18+18 assiettgafflar, längd 14,3 cm. 1080g 18 frukostknivar, längd 18,2 cm. 654 inkl stålblad 18 dessertknivar, längd 22 cm. 1250g inkl stålblad 18 dessertskedar, längd 18,5 cm. 980g 15 theskedar, längd 14,2 cm. 455g 12 smörknivar, längd 17 cm. 458g inkl stålblad 11 kaffeskedar, längd 12,8 cm 260g 18 moccaskedar, längd 10,7 cm 234g 2 ostknivar, längd 21,5 cm 136g inkl stålblad 1 soppslev, längd 31 cm 178g 2+2 serveringsskedar, längd 17,8-21,8 cm 274g 2 såsslevar, längd 18,5 cm 184g 1 silslev, längd 18,5 cm 78g 2 syltskedar, längd 13,7 cm 60g 2 div serveringsbestick, längd 11,8-17,8 cm 50g I låda. Vikt ca 9700g exkl samtliga knivar med stålblad. Betäckningar enl. befintlig katalogisering

Aktuellt bud 33 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
Sked med dubbel kerubknopp, Bomärke, Sverige 1600-tal renässans.

Förgylld, gjutet skaft, i bladet graverat ornament. Längd 16,5 cm. Vikt ca 50,5 g.

Aktuellt bud 3 733 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, SKÅL, silver, Hopeakeskus, Tavastehus 1975.

Diameter 16,7 cm, höjd 7,5 cm. Stämplad TW och Handmade Finland. Vikt 270 g. I botten graverad "Edvin Laine 13.7.75 Fennada Filmi Oy".

Aktuellt bud 250 EUR
Utropspris
300 EUR
HENRY MATTHEWS, KORG, silver, Birmingham 1908.

Genombruten dekor med festong och bandrosett. Konturerad fotring med voluter. Höjd exkl hänkel 17 cm. Vikt 297 g.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
150 EUR
LJUSSTAKAR, ett par, silver, rokokostil, Sverige,  omkring 1900-talets mitt,

Med riklig dekor. På fyrsidig bas med volutfötter. Mästarstämplade "BWB" otydliga årsstämplar. Höjd 16,5 cm. Fyllda.

Aktuellt bud 1 109 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GULDSMEDSAKTIEBOLAGET GAB, bestickservis, 92 delar, silver, Stockholm, 1930/40-tal.

Tolv kaffeskedar, tolv moccaskedar, såsslev, syltsked, tolv matgafflar, sex matknivar med blad i rostfritt stål, tolv matskedar, tolv bordsskedar, tolv bordsgafflar samt tolv bordsknivar. Total vikt 4100 gram.

Aktuellt bud 6 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 47 delar, silver, mestadelen CGH och GAB, främst 1900-talets första hälft.

"Svensk spets". Tolv bordsgafflar (18,5 cm), elva bordsknivar med blad av rostfri stål (21,5 cm), tolv bordsskedar (18,5 cm) samt tolv teskedar (13 cm). Total vikt 1845 g.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSTILLBEHÖR, 48 delar, silver, bl.a GAB, huvudsakligen omkring 1900-talets mitt.

Två serveringstänger, två uppläggninsbestick, strösked, tesil, tolv fruktknivar samt 30 mockaskedar. Längd 9,5 - 21 cm. Vikt 1055 g.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
C.G HALLBERG, kaffeservis, 3 delar, silver, rokokostil, Stockholm, 1952.

Bukig form med vridna knäckar, dekor av rocialler. På bladhölstrade fötter. Stiliserade lockknoppar. Kaffekanna med uppsvängt svärtad trähänkel. Sockerskål samt gräddsnipan invändigt förgyllda. Höjd 10- 27 cm. Total vikt 1320 gram. Sockertång medföljer.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JARONSKI & VAUGOIN, bricka, silver, Wien, 1900-talets första hälft.

Konturerad kant med dekor av akantus. Längd 41 cm. Vikt 1200 gram.

Aktuellt bud 4 255 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MOCCASKEDAR, 12 st, förgyllt silver, emalj. Auran Kultaseppä, Åbo 1944.

Emaljdekoration med kommunvapen. Längd 11,5 cm. Original etui.

Aktuellt bud 60 EUR
Utropspris
200 EUR
LUKTDOSA, sk hovedvandsegg, silver, troligen Danmark, 1800-tal.

Invändigt förgylld. Uppfällbart lock, uppsvängda hänklar. Med fotgömma. Mästarstämplad "PETERSEN". Dekor av rött slipat glas. Höjd 13 cm. Vikt 88 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BESTICKSERVIS, 102 delar, silver, modell "Svensk spets", Sverige, 1900-talets första hälft.

Tolv fiskgafflar, tolv fiskknivar, åtta kaffeskedar, soppslev, såsslev, uppläggningsked, tolv matgafflar, elva matskedar, elva bordsskedar, tolv bordsgafflar, tio efterrättsskedar, tio fruktknivar samt en smörgåsgaffel. Vikt 5100 gram.

Aktuellt bud 11 501 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SALTKAR, SENAPSKANNA OCH PEPPARSTRÖARE, silver och glas,  London, England, 1900-talets början. Total vikt ca 412 gram.

Insatser av blått glas. Höjd ca 4,5-9,5 cm. Medföljer 2 saltskedar, Sverige, bl a 1853. Vikt ca 15 gram.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DOSOR 15 st, silver, 1800-/1900-tal.

Längd 3,5 - 12,5 cm. Total vikt 485 gram.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BESTICK, 26 ST, silver, "Chippendale", Kultakeskus Oy, Tavastehus 1997 och 2000.

8 st kaffeskedar, längd 11,5 cm, 8 st gafflar, längd 18 cm, 8 st knivar med stålblad, längd 20,5 cm, ett par tårtbestick med stålblad, längd 21 och 24 cm. I originalschatull. Vikt exklusive knivar och tårtbestick 421 g.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
400 EUR
LJUSSTAKAR, ett par, silver, rokokostil, Norge, 1900-talets mitt.

Balusterformade. Fylld fot med vridna knäckar. Höjd 17 cm. Total vikt 685 gram.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOHAN PETTER HJULSTRÖM, silver, gräddkanna, Köping 1838.

Vikt ca 92 g. Höjd 12 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKED med polyederknopp, otydlig mästarstämpel/bomärke, Västerås 1600-tal.

Senare kontrollstämpel. Vikt ca 62,5 g. Längd 13 cm.

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRICKA, silver, London 1862, möjligen Horace Woodward.

Med fot. Diameter ca 33 cm. Vikt ca 900 g.

Aktuellt bud 290 EUR
Utropspris
400 EUR
TAPIO WIRKKALA, LJUSSTAKE, silver, stämplad TW, Kultakeskus, Tavastehus 1996.

Med gravering. Höjd ca 18 cm.

Aktuellt bud 114 EUR
Utropspris
150 EUR
BRICKA, sterling silver, arts and crafts, Birmingham, England 1903.

Reliefdekor med blommor och blad. Bredd 28,5 cm, konturerad kant höjd ca 2,5 cm. Vikt 308 g.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
200 EUR
SKÅL, silver, Kultakönni Oy, Helsingfors, 1972.

Genombrutet brätte, i botten motiv med frukter. Längd 26 cm. Vikt ca 401 g.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
BERTEL GARDBERG, SOCKERSKÅL och GRÄDDSNÄCKA, silver, Kultakeskus Oy, 1988.

Stämplade "Gardberg" och med Finska Sockers logotyp. Sockerskålens diameter 9 cm. Gräddsnäckans höjd 7,5 cm. Sammanlagd vikt 283 g. I originalförpackning.

Aktuellt bud 222 EUR
Utropspris
300 EUR
KAFFEKANNA, sterling silver, G. Roberts & E. Briggs, Sheffield 1865.

Riklig blomsterdekor, midjan med kartuscher, knopp i form av ekollon, uppåtsvängd hänkel med benisolering. Höjd 24,5 cm. Vikt 837 g.

Aktuellt bud 276 EUR
Utropspris
300 EUR
KAFFEKANNA, silver. London, Walter & Charles Sissons 1897.

Höjd 24 cm. Totalvikt med handtag ca 590 g.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
250 EUR
PAPPERSKNIV, polerad stål. Allan Scharff, Royal Copenhagen.

Med original förpacking. Längd 21 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
GRÄDDKANNA OCH SOCKERSKÅL, silver, Åbo, 1951.

Med graveringar. Höjd 10 cm. Vikt ca 235 g.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
SOCKERRUSKA, sterling silver, Pairpoint Brothers, London 1899.

Höjd 18 cm. Vikt 250 g.

Aktuellt bud 123 EUR
Utropspris
150 EUR
ARMRING, silver, Kordes & Lichtenfels, Tyskland.

Stelt, öppningsbart armband. Inre diameter 6 cm. Höjd 5 cm. Vikt 50 gram.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAPIO WIRKKALA, vas, sterlingsilver, Kultakeskus OY, Hämeenlinna, Finland, 1972.

Fasetterad form. Svensk importstämpel. Höjd 21,5 cm. Vikt 385 gram.

Aktuellt bud 7 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
RINGAR, 3 st, HÄNGE samt BROSCH, silver, Sverige och Finland.

Ringar i sterlingsilver bland annat med syntetiskt vit spinell. Sävsjö Guldsmeds AB. Sirokuro, Finland, 1975, ställbar storlek. Karl Laine, Finland, 1995, med bergkristall, ställbar storlek. Hänge i sterlingsilver med rökkvarts, Finland, 1972. Höjd 4 cm. Brosch Alton, med grön färgad agat Falköping, 1955. 3 x 3,5 cm. Total vikt 35 gram.

Aktuellt bud 605 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AINAR AXELSSON, ljusstakar, ett par, silver, GAB, Stockholm 1968.

Rund stomme på rund fot. Vid foten en bord i relief. Höjd ca 23,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AINAR AXELSSON, ljusstakar, ett par, silver, GABStockholm 1967.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GRÄDDKANNA, SOCKERSKÅL OCH BRICKA, tre delar, rokokostil Wilkens, Tyskland, 1900-talets andra hälft.

Delvis förgyllt. Höjd ca 7- 4 cm. Brickans längd ca 20 cm. Vikt ca 218 gram

Aktuellt bud 605 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, silver, H. Müller, Stockholm, 1923.

Rund form med tre svängda ben. Diameter ca 20, höjd ca 11 cm. Vikt ca 334 gram.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERIK GRANIT, ring, sterlingsilver Finland, 1971. Samt hänge, sterlingsilver, Finland.

Ring med fasettslipad citrin. Storlek 16,25/51. Hänge med fasettslipad rökkvarts. Höjd 4 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DOSOR 6 st, silver, 1800-tal.

DOSOR 6 st, silver, 1800-tal.

Delvis förgyllda, en spetsoval, två rektangulär, två hjärtformade, en med fasseterat mönster. Längd 5,5 - 8,5 cm. Total vikt 240 gram.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Johan Peter Larsson, soppslev, silver, Halmstad 1876.

Gammalfransk modell. Längd 33 cm, vikt 197 gram.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BRICKA, silver, 1900-tal.

BRICKA, silver, 1900-tal.

Oval form, genombrutet brätte, dekor med djur- och växtmotiv, bl.a. elefanter och palmer. Längd 43 cm. Vikt 498 g. Ostämplad.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
BESTICKUPPSÄTTNING, 50 delar, silver, Musslan-serien, knivarna med stålblad, Tavastehus och Åbo 1950-1979.

12 matskedar, längd 20 cm 12 gafflar, 17,5 cm 12 knivar, 20,5 cm 7 knivar, 17 cm 6 serveringsgafflar, 15 cm en serveringssked med förgyllt blad, längd 26 cm. Vikt exkl. knivar 1033 g.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
300 EUR
BÄGARE, 6 ST, silver, Kultakeskus, Tavastehus 1991.

Invändigt förgyllda. Höjd 4 cm. Total vikt cirka 170 g.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
150 EUR
BRICKA, nysilver, England, Sheffield plate ca 1830.

Diameter 47 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
200 EUR
SERVERINGSKED, silver, Kultakeskus, Tavastehus 1967.

Längd 26 cm.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
150 EUR
MUGG, silver, London 1851.

MUGG, silver, London 1851.

Höjd 9,5 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
150 EUR
LJUSSTAKAR, ett par, silver, rokokostil, Kultakeskus, Tavastehus, 1980.

Höjd 12,5 cm. Fylld fot.

Aktuellt bud 70 EUR
Utropspris
300 EUR
OLOF ROLAND LUNDGREN, GRÄDDSNÄCKA, silver, Åbo 1821-1882.

Höjd 8 cm. Vikt ca 56 g.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
KANDELABRAR, ett par, sterling silver, D J Silver Repairs, London 1968.

För tre ljus vardera. Höjd 36,5 cm, bredd 29 cm. Löstagbar arm, som ljustake höjd 24,5 cm.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
Sick, Stuttgart 1800-tal, LJUSSTAKAR, ett par, silver.

Kvadratiska fotplattor. Kolonner med dekor av stiliserat bladverk, urnformade delvis godronnerade ljuspipor. Höjd 23 cm, vikt ca 450 g.

Aktuellt bud 3 900 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SOCKERSTRÖARE, silver 830, svenska importstämplar, 1900-talets första hälft. Vikt ca 150 g.

Balusterformad. Dekor av blomstergirlander. Höjd 14 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRICKA, Synyer & Beddoes, Birmingham, England, 1900.

Höjd 21 cm, bredd 31 cm. Vikt ca 347 g.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
400 EUR
WIWEN NILSSON, COLLIER, Sterling Lund 1963.

Ring- och stavlänk. Stavlängd 0,8 cm. Längd ca 44,5 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
DOSA, silver, rokoko, 1700-talets tredje kvartal. Vikt ca 75 gram.

Musselformad med reliefdekor på locket. Invändigt förgylld. Höjd ca 2, längd ca 6,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GAB, LJUSSTAKAR, silver, 4 st, Stockholm, 1965-68.

Fyllda fötter. Rund fot med pålagd dekor av blad. Höjd 16 cm, vikt 735 gram.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
CIGARETTETUI och TÄNDARE, silver respektive förgylld metall, Dunhill respektive Dupont, Paris.

Cigarettetuiets vikt ca 178 gram, längd ca 11, bredd ca 8, höjd ca 1 cm. Tändarens höjd ca 4,5 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BESTICKSERVIS, silver, ca 144 dlr, Eskilstuna, "Chippendale", 1990-talets slut,

12 st gafflar längd 17,5 cm. 12 st fiskknivar längd 21 cm. 12 st smörknivar längd 16,5 cm. 12 st gafflar längd 18 cm. 12 st skedar längd 18 cm. 12 st knivar längd 20 cm. 12 st gafflar längd 20 cm. 12 st skedar längd 20,5 cm. 12 st knivar längd 22,5 cm. 12 st gafflar längd 14,5 cm. 12 st skedar längd 15 cm. 12 st knivar längd 17,5 cm. Total vikt inklusive stålblad ca 7000 gram.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
SKEDAR, silver, 10 st och skuffare från Finland 1934-72, och en senapssked från England 1827.

Skedarna med förgyllda blad. Senapssked av Charles Eley, London 1827, längd 12 cm. 10 st cocktailskedar, Auran Kultaseppä oy, Åbo 1972, längd 17 cm. Skuffare, Finlands Guldsmeds ab, Åbo 1934, längd 9,5 cm. Ej förgylld. Sammanlagd vikt 185 g.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
SILVER MONOGRAM, 3 st, 1937-1951.

Osuusliike Kultaseppä, Åbo; Velj. Launela, Åbo och P. Appelgren, Vasa. Höjd 61 - 67 mm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
MGAB, ljusstakar, ett par, silver, Sverige, 1951.

Släta med dekor av meanderbård. Höjd 15 cm. Vikt 240 gram.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WA BOLIN, skål, silver, Stockholm, 1951.

Kvadratisk skål med stiliserade hänklar. Längd 16, höjd 7 cm. Vikt 215 gram.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 4 st K&EC, silver, Göteborg, 1962/67.

Balusterformade skaft, runda fullda fötter. Höjd ca 15,5 cm, vikt ca 740g

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRICKA, silver, Hopeakeskus, Tavastehus 1962.

Diameter 35 cm. Vikt 910 g.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
200 EUR
PARTI BESTICK, 15 delar, silver, Sverige, 1800-tal respektive 1900-tal.

Strösked, sockertång, fyra matskedar, fem teskedar samt fyra kaffeskedar. Längd 8- 21,5 cm. Vikt 450 gram.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GEORGE UNITE, förrättsbestick, 12 st, silver och pärlemor, Birmingham, 1840.

Sex gafflar samt sex knivar. Längd ca 16,5- 20 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOCKERRUSKOR, 3 st, samt KALK, silver, K. Anderson samt importstämplar, 1900-talets första hälft.

Sockerruskor med dekor av vridna knäckar, höjd ca 7 - 20 cm. Kalk med driven och ciselerad dekor, höjd 12,5 cm. Vikt 395 g.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOP / DRYCKESKANNA, silver, barockstil, märkt GM, 1945.

Driven dekor av blomster. På kulfötter. Infälld medaljong i lock med profil av Karl XII. Höjd ca 18 cm. Vikt 894 g.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, GEWE, 1972.

Dekor av rocailler, akantusblad och blomster. Gräddkanna och sockerskål invändigt förgyllda. Kaffekannans höjd ca 20 cm. Total vikt 1172 g.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WIWEN NILSSON, ARMBAND, Sterling, Lund, 1949.

Ring- och stavlänk. Stavlängd ca 0,8 cm. Längd ca 20 cm. Vikt 18g.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GAB, bestickservis, "Rosenholm", silver, 110 delar, Stockholm, 1940/50-tal.

14 bordskniv, 20 cm 14 st bordsgafflar 14 st bordsskedar 12 st smörgåsknivar 12 st smörgåsgafflar 12 st teskedar 12 st kaffeskedar 12 st mockaskedar 4 st smörknivar 2 st efterrättsskedar 1 st potatissked 1 st såsslev total vikt ca 3460 g

Aktuellt bud 2 225 SEK
Utropspris
16 000 SEK