SILVER

Kategorin Silver innefattar intressanta historiska prestigeföremål samt attraktiva bruksföremål av silver och förgyllt silver, från olika tider, samt små personliga accessoarer så som snusdosor och luktdosor. Högklassiga silverföremål stämplade i Sverige och övriga Europa samt Ryssland, daterade från 1600-talets början fram till i dag.

Spara dina favoriter

GUSTAF JANSSON, bestick 72 dlr "Diana" silver för GAB Stockholm 1960-tal.

Bestående av; 12 knivar, längd 21 cm, 12 knivar, längd 17,5 cm, 6 knivar, längd 15,5 cm, 2 smörknivar, längd 17 cm, 12 gafflar, längd 14,5 cm, 12 gafflar, längd 17,5 cm, 12 skedar, längd 17,5 cm, 12 skedar, längd 16 cm, 1 såssked, 2+2 serveringsskedar, 2 serveringsgafflar, total vikt ca 3799 gram.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STOP, silver, Gränna, 1978.

STOP, silver, Gränna, 1978.

Yta med hamrad dekor. Grepe i trä. Höjd ca 10,5 cm. Total vikt 417 g.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTIL KEMPE, vas & skål, silver, Corpus, Västerås, 1974 och 1975.

Vas med hamrad yta och driven dekor, höjd 8,5 cm. Skål på fot med rundad form och hamrad yta, höjd 5 cm. Vikt 281 g.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 200 SEK
PARTI SILVER, 13 delar, Sverige, 1700- och 1800-tal.

Soppslev med träskaft, Fredrik Petersson Ström, Stockholm, 1792, mindre soppslev med träskaft, Nils Wendelius, Uppsala (-1824-1857), tre slevar samt två sockerskedar helt i silver, Sverige, 1800-tal, sex matskedar varav fyra från Barkander & Söhrling, Linköping, 1832. Längd ca 19- 42 cm. Total vikt 804 g.

Aktuellt bud 1 927 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, 1900-talets första hälft.

Dekor av blomster och bladslingor. Fyllda. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOCKERSKÅL, silver, Adolf Zethelius, Stockholm, 1832.

På palmettformade fötter. Delvis godonnerad skål med uppsvängda hänklar. Lockknopp i form av kotte. Höjd ca 21 cm. Vikt 579 g.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÄGARE, silver, Hans Lyberg, Borås, 1848.

Kälad fot med godronnering. Trambolerad dekor av blomsterranka. Höjd ca 10 cm. Vikt 48 g.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WIWEN NILSSON, skål, silver, Lund 1949.

hexagonal form, Höjd ca 5 cm. Vikt ca 75 gram.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SILVERFÖREMÅL, 4 st, 1800-1900-tal.

Vas stämplad EA 830 S. Höjd 11,5 cm. Sockerruska Polen, otydliga stämplar. Höjd 15 cm. Cigarettetui Jan Sjöberg, Stockholm, 1948, Bolidensilver. 9,5 x 8 cm. Dosa med lock, Carrington & Co, Birmingham, 1893. Höjd 7,5 cm. Total vikt 510 gram.

Aktuellt bud 1 111 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅL, silver, jugend, Stockholm, 1904.

Dekor med narcisser. Diameter 12, höjd 7 cm. Vikt 170 gram.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NM THUNE, vas, silver med  emaljdekor, Norge, 1900-tal.

Höjd 19 cm. Vikt 296 gram.

Aktuellt bud 1 380 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CESON, ljusstakar, ett par, silver, Göteborg, 1950.

Höjd 7 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GF HALLENGREN, vas, silver, Malmö 1921.

Hamrad dekor. Raka knäckar. Höjd 24,5 cm. Vikt 372 gram.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GEORGE HAPE, ljusstake, silver, Sheffiled, England, 1899.

Kolonnljusstake med fyrkentig, fylld fot. Lös ljusmanchett. Höjd 13,5 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Österrike-Ungern 1872-1922.

Invändigt förgyllda. Oktagonal form. Höjd 8-17 cm, totalvikt 718 gram

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TOASTRACK, silver, Deakin & Francis, Birmingham 1928.

Längd 9 cm, höjd 9 cm, vikt 79 gram.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PER ADOLF LJUNGLÖF, skål på fot, silver, Stockholm, 1848.

Konturerad form. Höjd 16 cm. Weight 312 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HARALD NIELSEN, ljusstakar ett par
 "Pyramid" sterling för G Jensen Köpenhamn 1900-talets första hälft.

HARALD NIELSEN, ljusstakar ett par "Pyramid" sterling för G Jensen Köpenhamn 1900-talets första hälft.

Höjd ca 6 cm, vikt ca 194 gram.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GEORG JENSEN, serveringsbestick 7 dlr sterling Köpenhamn 1900-talets första hälft.

Längd 14,5 -22 cm, vikt ca 221 gram

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 500 SEK
GRÄDDKANNA, silver, möjligen Abraham Taylor, London, 1795.

Höjd 16 cm. Vikt 132 cm

Aktuellt bud 2 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Martin, Hall & Co. London 1889.

Höjd 25 cm. Lösa ljusmanchetter.

Aktuellt bud 2 022 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BESTICKSERIVS, 63 delar, silver "Gammal fransk", bland annat CG Hallberg, 1900-talets början.

Vikt exklusive knivar med stålblad 1995 g. Bestående av: 8 mockaskedar, längd 11,5 cm 4+8 teskedar, längd 13 cm 13 bakelsegafflar, längd 14 cm 6 bordsgafflar, längd 17 cm 12 matskedar, längd 21,5 cm 6 matgafflar, längd 21 cm 6 matknivar med stålblad, längd 24,5 cm.

Aktuellt bud 6 050 SEK
Utropspris
9 000 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, bestickservis, 41 delar, silver, "Bernadotte", Georg Jensen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Vikt exklusive knivar med stålblad 1704 g. Bestående av: 15 fiskknivar, längd 19,5 cm 15 fiskgafflar, längd 17 cm 3 bordsknivar med stålblad, längd 20 cm 7 mockaskedar, längd 11 cm 1 syltsked, längd 15 cm

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
16 000 SEK
GUSTAF MÖLLENBORG Firma, ljusstakar, ett par, silver, nyrokoko, Stockholm 1872.

Höjd 30 cm. Avtagbara ljusmanchetter.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKRIN, silver, Borgila, Stockholm, 1956.

Träinredning. Längd 27 cm, bredd 13 cm, höjd 4,5 cm.

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
POKAL, silver, MEMA, 1999.

POKAL, silver, MEMA, 1999.

Diameter 16 cm, höjd 24 cm. Vikt: 873 g.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
4 500 SEK
BESTICK, 68 st, silver, R Lange, Estland, 1900-talets första hälft.

Sex matgafflar, sex matknivar med blad i rostfritt stål, sex teskedar, tolv kaffeskedar, tolv tårtgafflar, tolv fruktknivar, två smörknivar, sex små gafflar med två spetsar, sex serveringsbestick. Längd 11- 25 cm. Total vikt ca 2045 g.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SKÄRP, silver, London, 1899.

SKÄRP, silver, London, 1899.

Dekor av änglar. Längd 66 cm. Vikt 182 g.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PENNOR, 6 st, silver, delvis förgyllda, Parker, USA, 1900-tal.

Två utan invändig mekanism. Olika modeller. Längd ca 12,5 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÄGARE, silver, Anders Brandt, Norrköping, 1786.

Räfflad fot. Trambolerad dekor av eklöv. Höjd 11 cm. Vikt 95 g.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÄRP, silver, Hedlunds Guld & Juvelateljé Kungälv, 1971.

Längd 125 cm med avslutande tre pärlor. Ca 90 g.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, Alton, Falköping, 1981.

Rund form. Höjd ca 5 cm. Vikt ca 540 g.

Aktuellt bud 1 433 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ISHINK, Harald Nilsson Malmö samt ett par miniatyrishinkar Bollinger. 1900-talets mitt / senare  del.

Ishink nysilver Harald Nilsson på kulfötter, med lejonmaskaroner; höjd 18 cm, diameter 16,5 cm. Miniatyrer 'Champagne Bollinger'; höjd 6 cm, diameter 6 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT, silver, Köpenhamn 1926.

FAT, silver, Köpenhamn 1926.

Oval form med pärlstav. Monogram. Längd 26, bredd 10 cm. Vikt ca 180g.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LUKTDOSA, silver, 1900-tal.

LUKTDOSA, silver, 1900-tal.

I form av fisk. Ledad kropp. Kan öppnas vid huvudet. Längd ca 12 cm. Vikt 22 g.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Anton Mikhailovich Chevarzin, KAVIARSKEDAR, 5 st, silver, Moskva, 1881 samt KAFFESKEDAR, 12 st, mästarstämpel MA, Moskva.

Fem skedar med vridna skaft avslutade med knopp. Graverad dekor. Mästarstämpel Anton Mikhailovich Chevarzin, Moskva 1882. Längd 14 cm. Vikt 117 g. Kaffeskedar, 12 st. Förgyllda blad. Graverat monogram FM (MF). Mästarstämpel MA. Längd 9,5 cm. Vikt 166 g.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TEGLASHÅLLARE, SKED, silver, Ryssland, daterade 1886 resp 1888.

Höjd 9, längd 19 cm. Total vikt 161 gram.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TEKANNA, silver, 1927.

TEKANNA, silver, 1927.

Importstämplar David Andersen & Comp AB, Stockholm, 1927. Godronnerad modell i engelsk stil. Längd 27 cm. Vikt 440 gram.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
1 800 SEK
BESTICK, silver, blandade delar, 6 + 9 delar. Vikt 549 gram.

6 matskedar, svensk rund, Anders Castman 1800. Längd 20 cm, med monogram. 3 skedar, med svensk importstämpel 1 tesked 1 gaffel 1 sked 1 gaffel bakelsetång tårtskyffel

Aktuellt bud 1 522 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SALTKAR, ett par, silver, Pogorzelski Warsawa, daterade 1859.

Höjd 9 cm. Vikt 230 gram.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SALTKAR, silver, svensk, 1700-talets andra hälft, okänd mästare.

Invändigt förgylld. Bladformade hänklar. Längd 10 cm. Vikt 85 g

Aktuellt bud 1 350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Silverbestick, 58 delar, "Chippendale".

18 matgafflar (21 cm). 12 matknivar med skaft i rostfrittstål (25 cm). 3 matskedar(22 cm). 3 skedar (18-21 cm). 10 dessertskedar (18 cm). 10 teskedar (12 cm). 2 smörknivar (16,5 cm). GAB samt CGH 1900-talets första hälft. ca 2860gr.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HARALD NIELSEN, bägare, sterlingsilver, Georg Jensen, Danmark.

Modell 671. Stämplad Dessin HN Denmark Georg Jensen Sterling 671 A samt med svenska importstämplar. Höjd 7 cm. Vikt 85 gram.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, MG AB, Uppsala, 1962.

Uppsvängd ljuspipa. Oktogonalt avsmalnande skaft. Pärlbård. Fyllda fötter. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GRÄDDKANNA, silver, Pehr Abraham Taxberg, Sundsvall 1837.

Graverad dekor med blommor. Total höjd inklusive hänkel 19 cm. Vikt 69 gram.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUSTAF TEODOR FOLCKER, Tazza silver, nyrokoko, Stockholm 1851.

Riklig dekor av rocailler, bladhölstrat skaft. Uppburen på fyra tassfötter. Lös genombruten insats. Diameter 36 cm. Höjd 25 cm. Vikt 1167 gram.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SOCKERRUSKA, SALT OCH PEPPARSTRÖARE, 3 delar, silver, CG Hallberg. Stockholm 1938, 1944 och 1945.

Med dekor av vridna knäckar. Balusterformade. Höjd 13-20 cm. Vikt 403 gram.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GRÄDDKANNA, silver, Uppsala, 1875.

Invändigt förgylld. Höjd 15,5 cm. Vikt 126 g.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÄGARE, 2 st, silver, bland annat Johan Petter Hedman, Norrköping, 1829-1861.

En invändigt med spår av förgyllning. Höjd cirka 6,5 cm. Total vikt 115 g.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Sydamerika, 1900-talets första del.

Höjd 12,5 cm. Vikt ca ca 288 g.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 800 SEK
GEORG JENSEN, lock, propp samt sockerruska sterling/silver Köpenhamn 1900-talets första hälft.

Lock ur serien "Magnolia/Blossom", diameter ca 11,5 cm. Karaffpropp, höjd ca 8 cm (nagg). Sockerruska, höjd ca 12 cm. Total vik ca 347 gram.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Kultateollisuus, Åbo 1959.

Höjd 10 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
150 EUR
MATSKEDAR, 6 st, silver, Vladimir Morosov, S:t Petersburg 1800-talets slut.

Längd 22,5 cm. Totalvikt 382 g. I etui.

Aktuellt bud 240 EUR
Utropspris
400 EUR
TAPIO WIRKKALA, LJUSSTAKAR, ETT PAR, silver, Hopeatehdas Oy, Helsingfors 1956.

Höjd 5,5 cm, bredd 13 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
600 EUR
PARTI SILVER, ca 23 delar, bestick, vas, spegel mm, från Norge och Danmark, sent 1800-tal och 1900 tal.

Består av en vas, en spegel, en borste, fem mockaskedar, fyra servettringar, fem efterrättsgafflar, två glasskedar, en konfektsked, två matskedar, en serveringssked. Mestadels från Norge bla av Nils Hansen från Oslo, två skedar från Danmark. En servettring ej i silver. Total vikt: 1.12 kg.

Aktuellt bud 1 801 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FRUKTKNIVAR, 12 st, silver, Frankrike, 1809-19.

Oidentifierad mästarstämpel LC. Handtag av ebenholts dekorerat med silversköld. Längd 20,5 cm. Vikt 290 gram.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHAN GUSTAF ÅKERMAN, såsskål med fat, silver, Stockholm, 1820.

Rund skål, invändigt förgylld. Löstagbart fat. Diameter 15,5 cm, höjd 9,5 cm. Vikt 432 gram.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL FREDRIK BLOM, knivar, 6 st, silver, Stockholm, troligen 1820.

Knivr med blad i silver. Ett knivblad stämplat Gustaf Möllenborg, Stockholm, 1888. Längd 19,5 cm. Vikt 234 gram.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CG HALLBERG, karott med lock, silver, Stockholm, 1914.

Invändigt förgylld. Lockknopp i form av flamma. Löstagbart handtag i svärtat svarvat trä. Längd 26 cm, diameter 14 cm. Vikt utan handtag 368 gram.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 800 SEK
KALK, silver, Stockholm 1797.

KALK, silver, Stockholm 1797.

Liten resekalk dekorerad med den korsfäste Kristus. Höjd 13 cm. Vikt 70 g

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CIGARETTETUI, silver, Ryssland, 1896-1908.

Invändigt förgyllt. Utvändigt niellodekor av triumfbåge. 11 x 7 cm. Vikt 149 gram.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GEORG JENSEN, skål, silver, Köpenhamn, 1925-32.

Design nr 197. Det genombrutna benet med dekor av bär och blad. Diameter 15, höjd 11 cm. Vikt 290 gram.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SERVISDELAR, 24 delar, "Gamal fransk", silver, olika mästare, Sverige, 1900-talets andra hälft. Totalvikt 928 gram.

10 bordsskedar, 12 kaffeskedar, sockerströare, såsslev.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVISDELAR, 13 delar, Svensk spets", olika mästare Sverige, 1900-talets andra hälft. Totalvikt 665 gram.

6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, såsslev.

Aktuellt bud 1 501 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FISKBESTICK, silver och nysilver, 22 delar, Sheffield, England, 1904.

Fyllda skaft av silver. 11 fiskgafflar och 11 fiskknivar. Oidentifierad mästarstämpel JS. Längd 19-22 cm. I mahognyschatull.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AINAR AXELSSON, skål, sterlingsilver, GAB, Stockholm, 1967.

Oval form med vågbandsdekor. 21 x 15 cm. Vikt 635 gram.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKRIN, silver, Stockholm, 1916.

Otydliga mästarstämplar. Slät med monogram samt datumgravyr på locket. Träinredning. Längd 15, bredd 12, höjd 5,5 cm. Vikt 303 gram (exklusive träinredningen).

Aktuellt bud 60 EUR
Utropspris
150 EUR
KANDELABER, rokokostil, Auran Kultaseppä oy, Åbo 1957.

För tre eller ett ljus, löstagbar kandelaberdel. Fylld fot. Höjd 22,5 resp 33 cm.

Aktuellt bud 80 EUR
Utropspris
300 EUR
TAPIO WIRKKALA,  VAS, sterlingsilver, "Tillväxt", stämplad TW, Kultakeskus, Tavastehus 1990.

Höjd 20 cm. Vikt ca 517,5 g. Tillverkad för Pohjola Ab:s 100-års jubileum.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
450 EUR
TAPIO WIRKKALA, KAKSPADE och KAFFESKEDAR, 6 st, "Marski"-serien, Kultakeskus, Tavastehus 2002.

Kakspadens längd 22 cm, skedens 12,5 cm. Sammanlagd vikt ca 159 g. I originallåda.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
200 EUR
HENRY WILKINSON, ljusstakar, ett par, silver, London, Englnad, 1895.

Lösa ljusmaschetter. Höjd 24 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BESTICKSERVIS, 43 delar, silver, "Olga". GAB, 1900-tal.

12 bordsgafflar 7 bordsskedar 12 teskedar 12 bordssknivar Vikt 1954 gram.

Aktuellt bud 3 201 SEK
Utropspris
6 000 SEK
K ANDERSSON, POKAL MED LOCK, silver, Stockholm, 1903.

Invändigt förgylld. Graverad dekor samt relief i forjm av blomster och kartuscher. Fylld fot. Höjd totalt 40 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
W A Bolin, BÄGARE, silver, Stockholm 1944.

Konisk. Stiliserad växtdekor. Märkt med SF bio logga. Höjd 12. Diameter 10,5 cm. Vikt ca 262 gram.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JÜLIIS BLÜM (1873-1932), Riga, bestickservis, silver, 100 delar, med monogram.

Bestående av 12 matgafflar längd 21,5 12 matknivar längd 24,5 12 matskedar längd 22 12 bordsgafflar längd 18,5 12 bordsknivar längd 21 12 bordsskedar längd 19 12 teskedar längd 14,5 soppslev 3 udda uppläggningsbestick 6+6 fiskbestick i nysilver total silvervikt exkl knivar 3345 g

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, rokokostil, 1900-tal.

Med svängda knäckar. Höjd ca 6-19 cm. Vikt 615 gram.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
EVALD NIELSEN, skål med hänklar, silver, Danmark.

Hamrad yta. Fotring i form av stiliserat växtornament. Hänklar i form av krabbor. Längd 20,5, höjd 6,5 cm. Vikt 308 gram.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BESTICKSUPPSÄTTNING, 169 delar, silver, Tyskland, 1900-talets början, i schatull.

10 matknivar 25,5 cm 10 matgafflar 21,5 cm 10 matskedar 21,5 cm 12 bordsknivar 21,5 cm 11 bordsgafflar 18,5 12 bordsskedar 18 cm 12 smörgåsknivar 16,5 cm 10 smörgåsgafflar 14 cm 12 kaffeskedar 13,5 cm 12 glasskedar 13,5 12 mockaskedar 10,5 12 fiskgafflar 18 cm 12 fiskknivar 21 cm 1 smörkniv 19,5 cm 3 tranchergafflar, 19,5-26 cm 1 soppslev 33 cm 1 potatissked 23 cm 2 sockerströare 13 cm 1 sockertång 10 cm 1 tårtspade 23,5 cm 2 salladsbestick 26 cm 6 serveringsskedar 1 serverinsgsspade 23,5 3 uppläggningsbestick för fisk Delvis invändigt förgyllda. Vikt ca 6214 gram, exklusive knivar med stålblad.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
PATE, silver, Arboga 1783.

PATE, silver, Arboga 1783.

Med senare graverad text. Diameter 15 cm. Vikt 133 g

Aktuellt bud 1 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STEFFEN LUDVIGSEN LEMMICK, Aalborg bägare, silver, barock, 1700-talets första hälft.

På kulfötter. Troligen efterdekorerad. Höjd 11 cm. Vikt 174 g

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAROTT, nysilver, 1900-talets andra hälft.

Längd 25 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BONBONJÄR, silver, Tyskland, 1900-talets första hälft.

Genombruten dekor med girlander och bladverk. På tre bockben krönta av bockhuvuden. Grön glasinsats. Höjd 9 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS LARSON & CO, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm, 1869.

Balusterformade. Dekor av meanderbård. Höjd 27 cm. Fyllda.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CIGARETTETUI, silver (875), guld, tidigt 1900-tal.

Monogram i guld med graverad dekor. 11x8,5 cm. Vikt 190 g.

Aktuellt bud 72 EUR
Utropspris
150 EUR
AFTONVÄSKA, silver, mästarstämpel PD (kyrilliska bokstäver), Moskva 1908-17.

Med röd dekorsten. Längd 16,5 cm. Vikt cirka 311 g.

Aktuellt bud 65 EUR
Utropspris
150 EUR
JOHAN PETTER GRÖNVALL, såsskålar med fat, ett par, silver, Stockholm, 1834-6.

Runda skålar, invändigt förgyllda. Löstagbara fat. Ett av faten snarlikt, Adolf Zethelius, Stockholm, 1831. Diameter 17,5 cm, höjd 7,5 cm. Vikt 839 gram.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÅL, silver, Danmark 1919.

SKÅL, silver, Danmark 1919.

Rund bukig form. Dekor av stiliserat bladverk. Med monogram. Diameter 22, höjd 17 cm. Vikt ca 920 gram.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BESTICKSERVIS, 59 delar, GAB & CG Hallberg, 1900-talets mitt. Vikt 2807 g inkl stålblad.

Tolv gafflar, längd 18 cm. Tolv knivar, längd 20,5 cm. Elva skedar, längd 18,5 cm. Tolv smörgåsgafflar, längd 14,5 cm. Tolv smörgåsknivar, längd 18 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
ERIC RÅSTRÖM, vas, silver, Stockholm, 1967.

Höjd 17 cm. Vikt 390 g

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
FAT, silver, Schneider, Tyskland, 1800-/1900-tal.

Genombrutet brätte med dekor av kartusch, blommor i bladverk. Kerub. Längd 37 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KALK, silver, Arboga, 1791.

KALK, silver, Arboga, 1791.

Höjd 13 cm. Vikt 65 g

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BESTICK, silver och nysilver 23 + 25 delar, "Musslan", finska stämplar, 1923-1955.

9 knivar varav en i silver, 8 i nysilver, stålblad, längd 20,5 cm 9 varav en i silver och 8 st i nysilver, 17,5 cm 5 matskedar, silver, 20,5 cm 2 dessertskedar, silver, 17 cm 10 teskedar, varav 7 i silver, 3 st i nysilver, ca 12 cm 5 sillgafflar i nysilver, 13 cm 6 fruktknivar, silver, två med förgyllda silverblad, 15,5 cm sockertång, silver, delvis förgylld, 11 cm osthyvel, nysilver, 23 cm. Silvervikt ca 409 g.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
200 EUR
MATSKEDAR, 12 st, silver, Arvi Kallio, Lahtis 1923.

Längd 20,5 cm. Total vikt cirka 620 g. I originaletui.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Tavastehus, Finland 1953.

Höjd 18,5 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
200 EUR
BRICKA, silver, Hopeakeskus, Tavastehus, Finland 1940-tal.

ø 27,5 cm. Vikt 432 g.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
150 EUR
SKEDAR, 10 stycken, silver, 17- och 1800-tal. Danmark, Ryssland, Storbritannien och Sverige.

Längd 19,5-22,5 cm. Vikt 616 g

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CG HALLBERG, presenterfat, silver, Stockholm, 1910.

Barockstil. Oval form med reliefdekor av blommor. 45 x 37 cm. Vikt ca 820 gram

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WIWEN NILSSON, hänge, sterlingsilver, Lund, 1948.

I form av kors. 6,5 x 3 cm. Vikt 11 gram.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PARTI SILVER, 3 delar, senapskanna daterad 1801, bläckställ 1899 och brandypanna 1911, England.

Bläckställ med glasinsats. Pannan benhandtag. Kannans höjd 8 cm Silvervikt 354 g

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK