Silver

I kategorin Silver finner du allt från högklassiga silverföremål från 1600-talets början till trendiga silverobjekt av kända skandinaviska formgivare så som Georg Jensen och Taipo Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick och andra attraktiva bruksföremål likväl som historiska prestigeobjekt och små personliga accessoarer så som snusdosor och luktdosor. Ur silverrika malmer har metallen utvunnits sedan århundraden och precis som guld är silver en ädelmetall som har använts till prydnad i minst 6000 år. Trots sin långa historia är silverobjekt tidlösa och tar du väl hand om dina föremål är det lika vackra idag som när de först kom till, vilket denna kategori påvisar.

SKED, silver och emalj, Ryssland,1900-tal.

Dekor av bladverk. Längd 10 cm.

Aktuellt bud 770 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ATELIER BORGILA, kaffekanna och sockerskål, sterlingsilver, Stockholm, 1934 och 1944.

Height 19 and 10 cm. Totalvikt ca 1048 gram.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅL, silver, Tyskland, 1900-talets första hälft.

Rund form med genombruten dekor av bladverk. Höjd 10. Diameter 17 cm. Vikt ca 290 g.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅL, silver, troligen Spanien, 1900-talets första hälft.

Delvis godronnerad med rosdekor. Genombruten fot. Höjd 13. Längd 24 cm. Vikt ca 590 g.

Aktuellt bud 1 805 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIKAR, ett par, silver, K Andersson, Stockholm 1944.

Diameter 27 cm. Vikt ca 900 g.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BESTICK, 43 delar, silver, Shreve & Co, 1900-talets andra hälft.

12 matknivar, 24 cm 10 matgafflar, 19 cm 12 bordsgafflar ,15 cm 5 mockaskedar, 10 cm 2 glasskedar, 14,5 cm 1 serveringssked, 15 cm Vikt, exklusive knivar med stålblad, 1234 gram

Aktuellt bud 3 650 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, 1900-talets första hälft.

Fasetterat skaft. Hexagonal fot. Höjd 26 cm. Vikt ca 320 g.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KANDELABRAR, ett par, silver, troligen Spanien, 1800-/1900-tal.

Dekor av kartuscher och bladverk. Tre svängda ljusarmar. Höjd 33 cm. Fyllda.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KÅSA, samearbete, masurbjörk och silver, silversmed Fritz Olsson, Luleå 1907.

Samiskt område. Graverad dekor. Längd ca 15 cm, bredd ca 8 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SILVERTACKA, 999,0 finsilver. Vikt ca 1 kg.

Silvertacka från Johnson Matthey London med numrering JM82692A. Höjd ca 11,5 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BESTICKSUPPSÄTTNING, 4 st, silver och rostfritt stål, SHOY, Finland, 2000-tal.

Silver och rostfritt stål. Längd ca 20-23 cm. Total vikt med stålblad ca 250 gram. Originalask medföljer.

Aktuellt bud 510 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRICKA, silver, Svenska importstämplar, 1900-tal.

Oval form med hänklar, godronnerad dekor. Längd 41 cm. Vikt 579 g.

Aktuellt bud 1 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, tidigt 1800-tal, Frankfurt am Main.

Höjd 27 cm. Vikt 538 gram.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BURK MED LOCK, silver, Burma 1900-talets första hälft.

Driven dekor med figurer. Höjd 22,5 cm. Diameter 11,5 cm. Vikt ca 782 g.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
500 EUR
LJUSSTAKAR, ett par, silver, K&EC, Göteborg 1957.

Rund, fylld fot. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BESTICKSERVIS, silver, 131 delar, modell "Haga", 1940-50-tal.

12 st matskedar, längd 21 cm 12 st förrättsgafflar, längd 18,5 cm 12 st förrättsknivar, längd 21,5 cm 12 st matgafflar, längd 21,5 cm 12 st matknivar, längd 24,5 cm 12 st smörgåsgafflar, längd 15 cm 12 st smörgåsknivar, längd 18 cm 12 st skedar, längd 18,5 cm 12 st kaffeskedar, längd ca 11 cm 12 st teskedar, längd ca 12 cm 6 st smörknivar 1 ostkniv 1 tårtspade 1 såsslev 2 st smörtaxar Total vikt ca 4950 gram.

Aktuellt bud 14 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ERIC LÖFMAN, ljusstakar, ett par, silver, MGAB, Uppsala 1976.

Fasetterade ben på rund fot. Dekor av vågband. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TESKEDAR, tolv st, silver, 1940/50-tal.

Dekor av lagerkrans. Längd 12,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TÅRTSPADE SAMT TOLV SNARLIKA KAFFESKEDAR, silver, samemodell, 1900-talets andra hälft.

Längd 11 och 21 cm.

Aktuellt bud 1 825 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAFFESERVIS, 5 delar, silver, nyrokokostil, H Bay-Christensen, Köpenhamn/Fredriksberg, Danmark  (1937-1967).

Bukig form på svängda fötter med uppsvängda hänklar och dekor av blomster. Kaffekanna, höjd 29 cm, gräddkanna, höjd 11 cm, tekanna, 19 cm, sockerkål, 10 cm, och mjölkkanna, 18 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Tesi, Göteborg 1958.

Rund fot med dekor av vågband. Kannellerade skaft, Höjd 15 cm. Fyllda.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
WALTER BENGTSSON, skulptur, sterling silver, monogramsignerad WB, numrerad 17/50, Halmstad 1958.

'Ugglan'. Höjd 9,5 cm. Vikt 50 g.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK

Silvertacka frpn Degussa Feinsilber med numrering 021854. Höjd ca 9 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPARBÖSSA, silver,  Moskva ca 1900, Nikolai Tarabrok.

Höjd 11 cm, vikt 138 g.

Aktuellt bud 350 EUR
Utropspris
200 EUR
GEORG JENSEN, senapskanna med sked, silver.

Rund med lock, avsmalnande på rund fot. Invändigt emaljerad i grönt. Höjd 7 cm. Vikt 92 gram.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Olof Fernlöv, tumlare, silver, Göteborg 1758 och Nils Dahl, tumlare, silver, Linköping (1739-86).

Delvis förgyllda, en med infälld svenskt mynt från 1703. Höjd c:a 4 cm, vikt 33 resp 36 gram.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERTEL GARDBERG, SÅSSKÅL MED SLEV, silver, Hopeatehdas Oy, Helsingfors 1960.

Signerad "BG". Silver och teak. Höjd 8,5 cm. Slevens längd 20 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
800 EUR
TERSERVIS, 3 DELAR, silver, Ryssland 1800-talets början.

Tekanna S:t Petersburg mästarstämpel I.D, längd 26 cm. Mjölkkanna, Moskva 1829, mästarstämpel БА, längd 13 cm. Sockerskål, Moskva 1824, mästarstämpel ГРЕ, längd 18,5 cm. Vikt 1095 g.

Aktuellt bud 540 EUR
Utropspris
1 000 EUR
MATSKEDAR, 6 st, silver, mästarstämpel AK, Sankt Petersburg 1869.

Längd 22 cm. Total vikt cirka 589 g.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
400 EUR
NATTLJUSSTAKE, silver, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Hänkel med dekor av ymnighetshorn och bladverk. Ljussläckare. Höjd 11 cm.

Aktuellt bud 1 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATBESTICK, nysilver, 62 delar.  "Fleure", GAB.

12 bordsskedar 12 bordgafflar längd 18 cm. 12 bordsknivar längd 20 cm. 12 kaffeskedar 12 dessertgafflar längd 14,5 cm. 1 syltsked 1 kompottsked

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JACOB ÄNGMAN, bestick, 48 delar, silver, "Rosenholm", bl a GAB Stockholm 1965.

12 bordsskedar längd 18,5 cm 12 bordsknivar längd 20 cm 12 bordsgafflar längd 18 cm 12 kaffeskedar längd 11 cm Vikt inklusive stålblad 1640 gram.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KAFFEKANNA, silver, Stockholm, stämplad AKM, 1928.

Handtag och lockknopp av betsat lövträ. Höjd 24 cm. Total vikt 667 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOHAN AUGUST FÄRNGREN, skål, silver, Stockholm, 1939.

Bladdekor. Diameter 13 cm. Vikt 155 gram.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANNA-GRETA EKER, kandelaber, silver, Auran Kultaseppä Oy, Åbo, Finland, 1967.

För tre ljus. Höjd 14 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
300 EUR
BRICKA, silver, Sazikov, Kejserlig hovleverantör, S:t Petersburg, kontrollmästarstämpel 1868.

Graverad dekor med stjärnmönster. Diameter 22 cm, vikt 324 g.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
MAUNO HONKANEN, BESTICKUPPSÄTTNING, 112 delar, silver, "Tähkä", i schatull. A. Tillander, Helsingfors 1984-1991.

12 matgafflar, längd 18 cm 12 matknivar, 21 cm 12 förrättsgafflar 16 cm 12 förrättsknivar, 19 cm 12 matskedar, 18 cm 12 dessertskedar, 16 cm 12 kaffeskedar, 11,5 cm 12 tårtgafflar, 14 cm 6 gafflar med två tänder, 16 cm syltsked och sockersked, salladsbestick, ett par, tårtbestick, ett par, kakspade, slev, 30 cm, smörkniv samt ostkniv. Silvervikt 2796 g exkl delar med stålblad.

Aktuellt bud 1 000 EUR
Utropspris
3 000 EUR
A MICHELSEN, moccaservis, 3 delar, silver. Köpenhamn 1906.

Kaffekanna, gräddkanna samt sockerskål. Höjd 6,5-13 cm. Vikt 544 gram.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PUNCHMUGGAR, 12 st, silver, olika tillverkare, 1950-tal.

Hamrad dekor. Invändigt förgyllda. Höjd 4,5 cm. Vikt ca 365 gram.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MINIATYRHUMIDOR, silverplätterad, 1800-talets slut.

Med familjen von Rosens vapen samt Clarence von Rosens namnteckning graverad på locket. Invändigt med cederträ. Med dedikation undertill "Minne Till gamla kamraterna på skolorna Wien 1900-talets förta hälft.Längd 9,5. Bredd 7,5. Höjd 3 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL NYSTRÖM kaffekanna silver Stockholm 1843 senempire.

Bukig form, välvt lock med blomknopp, svängd pip med dekor i relief av blommor, godronnerat liv, svängt handtag av svärtat trä, höjd 26,5 cm, total vikt ca 1194 gram.

Aktuellt bud 3 433 SEK
Utropspris
2 500 SEK
COASTERS, 4 st, silver, Da Mar, London 1977.

Botten av mahogny. Diameter 7 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÄGARE, 2 st, silver och emalj, Moskva 1890 och 1896, Ryssland.

Polykrom cloisonnédekor. Bägaren med fot med mästarstämpel 'ис', Moskva 1890 och med fransk importstämpel. Höjd 6 cm. Vikt cirka 48 g. Den mindre bägaren av Ivan Yakovlev Grishin, Moskva 1896. Höjd 4,5 cm. Vikt cirka 34 g.

Aktuellt bud 615 EUR
Utropspris
400 EUR
Fredrik Petersson Ström, soppslev, silver, Stockholm 1777.

Slät, med svarvat svärtat träskaft. Längd 40 cm, total vikt 170 gram.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SALTKAR, ett par, silver och glas, fantasistämplar, troligen Hanau, Tyskand, 1800-talets andra hälft.

Oval form på fot. Dekor av vinranka. Insatser av blått glas. 12,5 x 6,5 cm. Vikt utan glas 155 gram.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERNT ERLANDSSON, bägare, silver, Kristianstad 1909.

Konande på rund fot. Höjd 15 cm. Vikt 156 gram.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CG HALLBERG, pokal, silver. Stockholm 1927.

Rund på fot. Höjd 21 cm. Vikt 288 gram.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TENN & SILVER AB, ljusskakar, ett par. Silver, Göteborg 1945 samt 1952.

Runda med rik dekor. Fylld fot, höjd 18 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EDWARD & NOBLE HASELER konfektskål, silver, London, 1906.

Sockerskål. Genombruten gallerkorg med fällbart handtag. Vågformad dekor. Insats i blått glas. Höjd 8 cm med nedfällt handtag. Vikt 149 gram.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERNDT JOHAN ESCHENBURG, bägare, silver, Enköping (1764-68).

Invändigt spår av förgyllning. Konande på rund fot, höjd 18 cm. Vikt 318 gram.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GALLERSKÅLAR, ett par, sterlingsilver, oidentifierad mästarstämpel, London, England, 1898.

Eliptisk form, dekor av festoner. Finska importstämplar. Längd 21,5 cm. Vikt 315 gram.

Aktuellt bud 1 560 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LARS ERIKSSON STABAEUS, bägare, silver, Stockholm 1754.

Invändigt förgylld, konande på rund fot. Höjd 19,5 cm. Vikt 560 gram.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GEORG JENSEN, dosor, 2 st, sterlingsilver, Danmark.

Dosa med lock modellnummer 145, svenska importstämplar. Diameter 7,5 cm. Pillerburk modellnummer 79, svenska importstämplar. Diameter 4 cm. Total vikt 85 gram.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUSTAF MÖLLENBORG, fat, silver, nygotik, Stockholm, 1835.

Rik dekor med genombrutet brätte. Diameter 21 cm. Vikt 195 gram.

Aktuellt bud 1 655 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ANDERS LUNDQUIST, fruktkorg, silver, empire, Stockholm, 1827.

Genombruten dekor med bland annat maskaroner och gripar. Längd ca 29 cm. Vikt ca 1100 gram.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CHRISTIAN HAMMER, bägare, silver, Stockholm, 1867.

Bägare med graverad dekor. Invändigt förgylld. Höjd 15 cm. Vikt 200 gram.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAFFESERVIS, tre delar, silver, 1900-talets mitt.

Kaffekanna med lock, höjd 21,5 cm Gräddkanna, höjd 9,5 cm Sockerskål med lock, höjd 10 cm Total vikt ca 614 g.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GULDSMEDSAKTIEBOLAGET, 12+12 smörgåsbestick, silver, "Olga", Stockholm och Eskilstuna, 1970-tal.

12 smörgåsknivar längd 18 cm. 12 smörgåsgafflar längd 15,5 cm. Vikt med stålblad 683 gram.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÄLTE, silver, Kaukasien, 1900-tal.

Silverbeslag med filigrandekor, infattad turkos, balja för miniatyrkindjal och bokstäver "Kavkaz". Total vikt cirka 113 g.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
MATSKEDAR, 8 st, silver, Sverige/Finland, 1700-1800-tal.

Längd 21-22 cm. Total vikt cirka 484 g.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
400 EUR
KNIVAR, 3 st, silver, Ryssland 1908-1926.

För smör och ost. Förgyllda metallblad. Längd 20,5 - 23 cm. Den längsta med olikt skaft.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
VISITKORTSBRICKA, silver, London 1732.

Konturerat brätte, graverad dekor, på tre fötter. Diameter 16,5 cm. Vikt 231 g.

Aktuellt bud 85 EUR
Utropspris
200 EUR
BÄLTE / SKÄRP, silver, icke identifierad mästarstämpel, Ryssland 1908-1917.

Niello-dekor. Längd 77 cm. Vikt 814 g.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BESTICK, mässing, 39 delar. 1970-tal.

13 skedar 18,5 cm 13 gafflar 18 cm 13 knivar 21 cm

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JACOB MÖLLER, sockerskål, silver, Malmö 1797 sengustaviansk.

Oval med dekor av pärlstav, välvt lock med krönande pinjekotte, svängda hänklar, rektangulär fotplatta, höjd 22, längd 20 cm, vikt ca 513 gram.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
WIWEN NILSSON, skål, silver, "Den bysantinska modellen", Lund, 1948, vikt ca 370.

Vågbandsdekor vid mynning och bas, stämplad bård upptill, räfflad fotkant. Diameter 14, höjd 7,5 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE och ÖRHÄNGEN, "Omena" ("Äppel"), sterlingsilver. Kultakeskus.

Bredd ca 28 mm. Höjd ca 25-30 mm. Örhängen med stift. Vikt 10 gram.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SOCKERSKÅLAR, ett par, silver, CFC, Stockholm, 1919.

På fot med lock. Invändigt förgyllda. Lock med urtag för sked. Graverade på locket. Längd 24. Bredd 11. Höjd 18 cm. Vikt 788 g.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
ARVO SAARELA, armring och örhängen, silver, Enköping, 1954.

Cabochonslipad kalcedon. Stelt armband inre diameter 6 cm. Örhängen med skruv Ceson, Göteborg, höjd 3 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKEDAR, 10 st, silver, "Gammal fransk", omkring år 1900.

Tillverkade 1897-1905, samt en 1932. Längd 18,5 cm. Total vikt 404 g.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Jardiniere, silver, fantasistämplar, Hanau 1800-talets slut / 1900-talets början, sannolikt. Empire-stil.

Oval, på parställda sfinxer och oval fotplatta, rik heltäckande reliefdekor av palmetter, ymningshorn och bladslingor samt uppsvängda, bladornerade hänklar med bockhuvuden. Längd 65 cm, bredd 31 cm, höjd 23 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
Anders Ulfsberg, ragusked, silver, Nyköping 1787.

Gammalsvensk modell, stämplat monogram. Längd 27 cm, vikt 120 gram.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Petter Eneroth, kaffekanna, silver, Stockholm 1798, gustaviansk.

Urnformad, rektangulär fotplatta med gallerkant och lejontassar. Locket med kotteknopp, på livet antikiserande madaljonger. Höjd 32 cm, vikt 984 gram

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Pehr Zethelius, Sockerskrin, silver, Stockholm 1797, gustavianskt.

Ovalt med raka sidor och tassfötter. Kantdekor av pärlstavsbårder och räfflat band, på locket liggande vinranka. Nyckel medföljer. Undertill stämplat ägarvapen. Längd 17,5 cm, vikt 635 gram.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
30 000 SEK
SKÅL PÅ FOT, glas och silver, omkring sekelskiftet 1900.

Fot i silver. Slipad skål med underfång i opalglas samt blåtonat överfång, målad dekor av blomster. Diameter 28 cm, höjd 13 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
COLEN CHESHIRE, LJUSSTAKAR, ett par, sterling silver, Chester, England 1921.

Kolonnformade skaft med korintiska kapitäl. Höjd 24 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
TEKANNA, GRÄDDSNÄCKOR, 2 st och SOCKERSKÅLAR, 2 st, sterling silver, London och Birmingham 1885 - 1906.

Tekanna med svärtat skaft och knopp, Birmingham 1904, längd 24 cm. Rund sockerskål, London 1903, diameter ca 9 cm. Gräddsnäcka, med krönt monogram, London 1885, höjd inkl hänkel 8 cm. Oval sockerskål, bredd inkl hänklar 13 cm och gräddsnäcka, höjd 5,5 cm, båda stämplade DGC, Birmingham 1906. Sammanlagd vikt ca 466 g.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
TUMLARE, 5 st, silver, bland annat Lars Lundin, Lidköping (1845-1853,17-1800-tal.

Invändigt med spår av förgyllning. Total vikt 69 g.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRÖDKORG, silver, Roland Mellin, Helsingfors 1842.

Längd 36,5 cm. Vikt 537 g.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
750 EUR
POKAL, silver, Gustaf Henning, Stockholm, 1700-talets mitt.

Insidan förgylld. Höjd 16 cm. Vikt 311 g.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
600 EUR
JACOB ÄNGMAN, skedar 12+12 st, silver, "Rosenholm", GAB Stockholm och Eskilstuna, 1900-talets andra hälft.

12 kaffeskedar 12 cm 12 moccaskedar 11 cm Vikt 330 gram.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
LORENTZ LINDEGREN, bägare, silver,  Borås, 1793.

Invändigt förgylld. Svisselerad dekor med blommor och krönt A. Påskrift av namn, initialer och årtal. Godronnerad fot. Diameter 16, höjd 22 cm. Vikt 470 gram

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VINSIL. Silver. London 1803.

VINSIL. Silver. London 1803.

Otydlig mästarstämpel. Höjd 14 cm. Vikt 126 gram.

Aktuellt bud 557 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OTTO HENRIK SJÖBERG, bägare, silver,  Falun 1746.

Höjd 7,5 cm. Vikt 52 gram.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SALTKAR, ett par. Silver. England, otydliga stämplar.

Invändigt förgyllda. Ovala på tassfötter. Längd 11 cm. Höjd 5,5 cm. Vikt totalt 360 gram.

Aktuellt bud 1 522 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSPINGLA, silver, Leitão & R, Lissabon Portugal, efter 1938.

Vridet skaft. Höjd 11 cm, diameter 7 cm. Vikt 163 gram.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL PÅ FOT, silver och glas, 1800-talets slut.

Rund fot samt balusterformat skaft, skål i rutslipat glas. Ej synliga stämplar, fylld fot. Diameter 26 cm, höjd 31 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKEDAR, 12st, silver, "Svensk spets", GAB, 1916.

Graverade. Längd 22,5 cm. Vikt 780 g.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFEKANNA, liten, silver, gustaviansk stil, AB David Andersson  & Co (1897-1946), Stockholm, 1917.

Handtag av svärtat trä. Delvis godronnerad dekor. På lejontassar. Lockknopp i form av pinjekotte. Höjd 19. Total vikt 349 g.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
M C HERSEY & SON, coasters, ett par, sterlingsilver, London, England, 2003-.

Gallerkant i silver med botten av mahogny. Diameter 12,5 cm.

Aktuellt bud 1 310 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKEDAR, 5 st, silver, 1700-tal.

Johan Ryberg, Uddevalla, 1729. Jonas Berg, Stockholm, 1753. Hans Eriksson Nordwall, Stockholm, 1741. Petter Olsson Schultz, Stockholm, 1732. Petter Kleen, Ystad, verksam 1753-77(78). Längd 20-21,5 cm. Total vikt 250 gram.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CG HALLBERG, saltkar med skedar, 6 stycken, silver. Stockholm bl a 1931.

Runda med tre kulfötter, höjd 3 cm. Skedar längd 6 cm. Vikt 139 gram.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
K ANDERSON, kaffeservis, 3 delar, silver, Stockholm, 1911.

Invändigt förgyllda. Dekor av festoner i relief. Kaffekanna, sockerskål och gräddkanna. Höjd 7,5-22 cm. Total vikt 1050 gram.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, 2 par, silver, Stockholm 1842 och 1850.

Lösa ljushattar. Fylld fot. Höjd 10-16,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAFFEKANNA, silver, Köpenhamn 1954 och GRÄDDKANNA, silver, 1800-tal. Vikt 590 g resp 125 g.

Päronformad kaffekanna med svängda ben, hänkel och pip. Dekor av svängda knäckar. Höjd 24 cm. Gräddkannan med otydliga stämplar, bukig med dekor av knäckar, svängd hänkel. Höjd 12 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, rokokostil, svenska importstämplar.

Balusterformade med dekor av svängda åsar. Fylld fot. Höjd 12 cm, diam 13,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
SKEDAR, 6 stycken samt KOPP, silver, Ryssland, bland annat 1840 samt 1900-tal.

Skedar med dekor av nielloteknik samt med förgyllning, längd 14 cm. Kopp, höjd 5,5 cm. Total silvervikt 184 g.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
JACOB ÄNGMAN, bestickservis, 116  delar, silver, "Rosenholm", GAB Stockholm och Eskilstuna, 1900-talets andra hälft.

4 matskedar 20 cm 4 matgafflar 19,6 cm 18 bordsskedar 18,2 cm 21 bordsgafflar 17,7 cm 18 bordsknivar 20 cm 5 assiettgafflar 12,3 cm 21 kaffeskedar 12 cm 18 moccaskedar 11 cm 1 bordskniv med kort blad 20 cm 2 såsslevar 18 cm 2 serveringsskedar 21 cm 1 tårtspade 21 cm 1 serveringsgaffel 14 cm Vikt 4125 gram.

Aktuellt bud 4 444 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BESTICK, silver, 4 st, förgyllda, Ryssland, 1870-tal.

Längd 12-20 cm.I etui. Vikt exklusive kniv med stålblad 102 g.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRUKTKNIVAR, 12 stycken, silver, Ryssland, stämplade AT.1900-tal.

Längd 17 cm. Vikt 404 g.I originaletui.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK