Temaauktioner

Välkommen till våra temaauktioner! Vi arrangerar auktioner online med utvalda teman och unika samlingar inom konst, design och inredning. Här hittar du vilka auktioner som är aktuella just nu.


Newonline400

Contemporary Online

Contemporary Online är en kurerad specialauktion med samtida konst och fotografi. Auktionen är ett komplement till Bukowskis Contemporary slagauktion för att erbjuda dig en chans att utforska samtida konst av god kvalitet. På temaauktionen kan vi erbjuda flera internationella konstnärer, Petra Cortright, Ai WeiWei, Ellen von Unwerth, Michael Pybus och Grear Patterson. Auktionen innehåller också verk av svenska aktuella konstnärer som Lars Lerin, Nathalia Edenmont, Sara-Vide Ericson och Jacob Dahlgren.

Vill du veta mer om verken? Kontakta våra specialister
Louise Wrede och Karin Aringer.

Till auktionen >


Kjaerholm400

En samling möbler av Poul Kjaerholm

Bukowskis har härmed nöjet att presentera en omfattande samling möbler av Poul Kjaerholm. Auktionen består huvudsakligen av exemplar beställda i början av 1980-talet. Bland dessa märks särskilt ett matbord, PK54, tio stolar, PK9, med vit läderklädsel, samt sju fåtöljer av typen PK31. Temat rymmer även fyra PK22-fåtöljer från 1980-talets slut samt fyra närmast helt orörda, trebenta stolar modell PK8. Läs mer här >

Till auktionen >


400x400px 128

On trend – designföremål för ett modernt hem!

Tidlösa, moderna, funktionella designföremål är ständigt på tapeten och i Skandinavien är vi vana att inredda avskalat, svalt och ljust. I ett lugnt hem behövs därför några eklektiska inslag som tillför en fin balans mellan personlighet och stilrent. Tidlösa tillika stilrena kombinationer i form av läder och trä eller glass och metall är säkra kort att satsa på, likväl som att satsa på designikoner i form av stolar, fåtöljer, bord och soffor som håller över tid. Med dekorativa föremål som ljusstakar, vaser, böcker, keramik, litografier och lampor får du enkelt till en personliga känsla – och kom ihåg att våga blanda högt och lågt! Italienska klassiker från 70-talet går utan tvekan ihop med fransk modernism eller dansk design. Blanda in olika texturer och material, eller lyft in en accentfärg, så får du ett ombonat och vackert hem rätt i tiden!

Till auktionen >


Nycolt400

Militaria

Bukowskis är glada att för första gången på länge presentera en temaauktion med vapen och militaria. Efterfrågan från kunder i Sverige och internationellt är stort och vi är hängivna att skapa en marknadsplats för samlare av antika vapen och ordnar. Temaauktionen innehåller ett flertal antika skjutvapen däribland ett par flintlåspistoler för en officer från empiretid tillverkade hos Frankrikes främsta pistolmakarefamilj, LePage. Vi säljer också två Colt-revolvrar av modellen 1860 Army, varav den ena varit levererad till arsenalen i Bridesburg Pennsylvania mitt under brinnande inbördeskrig – pistolen är en historielektion i sig. Dessutom kan vi presentera ett utbud av knivar. Knivmakeri har en lång tradition i Sverige och temaauktionen kan erbjuda många exempel på moderna knivar i absolut toppklass där flera har vunnit priser för det utmärkta hantverket.

Till auktionen >


Gift400

Hög tid för gåvor!

Våren sista månad innebär inte sällan gåvotider – allt från konfirmation och dop, till student-och examensmottagningar, vilka samtliga kräver det lilla extra i form av en gåva. Att ge bort en gåva på ett sådant tillfälle kan vara en svår uppgift. Gåvan skall ofta uppfylla många krav bland annat att den skall kännas tidlös, stilren, unik, klassisk och personlig. Idag är önskemål kring gåvor sällan traditionsbundna utan desto mer personliga och unika, något vi på Bukowskis givetvis hyllar. Inför kommande mottagningstider har vi därför samlat objekt som passar utmärkt som gåvor, både att ge och få!

Till auktionen >


Garden400

Det våras för trädgården!

Våren är här och dagarna blir längre, kvällarna blir ljusare och sommaren är strax runt hörnet – vilket innebär att det är hög tid att flytta ut till trädgården! Trädgården handlar inte bara om växter och gröna fingrar, idag lägger vi mer och mer tid på möblemang och dekoration på terrassen, verandan, altanen, balkongen eller i uterummet. Här samlas familj och vänner runt god mat och dryck för att njuta av varma sommarkvällar och varandras sällskap eller för avslappnande dagar i hängmattan. Med snygga och bekväma utemöbler kan du njuta av det fina vädret på bästa sätt när solen tittar fram!

Till auktionen >