Temaauktioner

Välkommen till våra temaauktioner! Vi arrangerar auktioner online med utvalda teman och unika samlingar inom konst, design och inredning. Här hittar du vilka auktioner som är aktuella just nu.

Nykonkret400

KONKRET SAMLING

Med konkret konst menas abstrakt, icke figurativ konst av geometrisk karaktär. Den konkreta konsten är fri från olika föreställningar med symboliska beståndsdelar och utgörs av geometriska former som fängslar betraktaren i sin direkthet. Konstnären Theo van Doesburg, (1883 - 1931) myntade begreppet år 1930 när konstnärsgruppen Art Concret skapades och ett manifest betitlat "The Basis of concrete art" upprättades. Begreppet populariserades av konstnärerna Josef Albers och Max Bill som bland annat organiserade den första internationella utställningen med konkret konst på Kunsthalle i Basel år 1944. I Sverige var konstnärer som Otto G Carlsund, John Ivar Berg, Bertil Öhlund, Albert Johansson, Harry Booström och dansken Richard Mortensen alla verksamma inom det konkreta fältet.

Till auktionen >

Lok400

Gunnar Erikssons tågsamling

Arkitekten och järnvägsentusiasten Gunnar Eriksson var känd inom livesteam-hobbyn. Han bodde på Hammarön utanför Karlstad och var redan som barn fascinerad av ånglok, tänkte bli lokförare men blev senare arkitekt med egen byrå. I sin trädgård byggde Eriksson en tågbana i skala 3 1/2" med spårvidd 9 cm. Den trafikerades med egenhändigt byggda lok och vagnar och ångloken var givetvis ångdrivna. I denna auktion ingår flertalet av hans modeller. Ånglok, ellok, godsvagnar, personvagnar m.m. Flera vagnar har inredning - i restaurangvagnen är borden dukade och i ett fönster ser man t.o.m. ett skalenligt cornflakespaket! Allt tillverkades i den egna finmekaniska verkstaden. Se filmen ”Live Steam” >

Till auktionen >

Joseffrank400

JOSEF FRANK

Josef Frank (1885-1967) var en österrikisk/svensk arkitekt och formgivare. Han inledde sin karriär i Österrike och hade där inredningsfirman Haus & Garten men levde sedan 1933 i Stockholm. Estrid Ericson knöt honom till firman år 1934 och de bådas samarbete kom att bli en framgångssaga och idag är Josef Franks namn främst förknippat med Firma Svenskt Tenn. Frank räknas till en av Sveriges genom tiderna viktigaste formgivare och hans påverkan på svensk heminredning från 1900-talets mitt och framgent går inte att överskatta. Frank har gett upphov till en synnerligen rik produktion av tygmönster och möbelskisser. Hans tyger har starka färger och kraftfulla mönster med växtdekorer.

Till auktionen >

Spegel400

Spegel, spegel

på väggen där

Historien för en av hemmets mest älskade inredningsdetaljer är lång. Mesopotamiern på 4000-talet f. Kr. speglade sig i en blankpolerad metallbit och solkungen Ludvig XIV beställde över 300 inramade speglar till Versailles kända spegelgalleri. Spegeln är förknippad med fåfänga och lyx men har också varit en praktisk detalj som reflekterade ljus i annars mörka hem. Formvariationerna är många på inredningsdetaljen som är lika användbar som den är vacker.

TILL AUKTIONEN >

Bord

Finn ett bord!

Utforska vårt breda urval av bord - från sideboard och soffbord till det stora matsalsbordet. Modern design delar plats med antikviteter och klassiker i denna populära kategori.

Till auktionen >