Temaauktioner

Välkommen till våra temaauktioner! Vi arrangerar auktioner online med utvalda teman och unika samlingar inom konst, design och inredning. Här hittar du vilka auktioner som är aktuella just nu.

Silver400

Silverglans till alla årets högtider

Kategorin Silver innefattar intressanta historiska prestigeföremål samt attraktiva bruksföremål av silver och förgyllt silver, från olika tider, samt små personliga accessoarer så som snusdosor och luktdosor. Högklassiga silverföremål stämplade i Sverige och övriga Europa samt Ryssland, daterade från 1600-talets början fram till i dag.

TILL AUKTIONEN >

Kelim

FÖRNYA DITT HEM: KÖP EN KELIM!

Kelim är namnet på en slätvävd handgjord textil i kelimteknik. Ofta används kelimer eller kelims som mattor, ibland att hänga på väggen eller över soffa och säng som dekor. Man kan t.o.m. dela av en yta med en kelim som hänger fritt i rummet. Äldre kelimer kommer oftast från Turkiet, Kaukasien, Persien (nuvarande Iran) och östra Europa. De nya kan komma från exempelvis Uzbekistan eller andra asiatiska länder. Bland de nya finns färgsprakande kelimer och de som är sparsmakat färgade i olika grå nyanser.

Till auktionen >

Konst400

Alla älskar äkta konst!

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Här presenterar vi flera konsthistoriska perioder och visar på konstens idéhistoriska utveckling. Bekanta dig med allt ifrån italienskt 1600-talsmåleri till det allra senaste inom samtida konst.
Läs intervjun med vår konstspecialist Lovisa Törnsten i Göteborgsposten >

Till auktionen >