Temaauktioner

Välkommen till våra temaauktioner! Vi arrangerar auktioner online med utvalda teman och unika samlingar inom konst, design och inredning. Här hittar du vilka auktioner som är aktuella just nu.

Konkretisten Sven Axel Hansson

Bukowskis har nöjet att presentera en samling verk av konkretisten Sven Axel Hansson (1927–2014). Hansson arbetade i en geometrisk nonfigurativ stil med horisontaler och vertikaler som framträdande element. Han utbildade sig vid Gerlesborgsskolan i slutet av 1940-talet, för att under 1950-talet studera för André Lhote i Paris och därefter avsluta studierna vid decenniets slut på Valands Konstskola i Göteborg. Hansson ställde ut vid ett flertal tillfällen tillsammans med andra namnkunniga konkretister, som Bengt Orup, och hans verk finns representerade på ett flertal platser runt om i landet.

Till auktionen >

Contemporary Glass Art av Sini Majuri

Sini Majuri är en glasskulptör som kombinerar 3D-design med traditionell glasblåsarteknik. I många av hennes verk fångar hon surrealistiska berättelser inuti blåst glas. 2016 stod Majuri för Finlands bidrag i European Glass Festival som hölls i staden Wroclaw, som samma år utsetts till European Capital of Culture. Utöver detta har hon har deltagit i omkring 30 utställningar i Kanada, USA, Kina, Japan och Europa.

Till auktionen >

Torbjörn Lenskogs samling med industridesign, del III

Torbjörn Lenskogs omfattande samling, ”Torbjörn Lenskog Design Collection”, skapades under 1980 och 90-talen och innehåller flera av 1900-talets mest centrala verk inom industridesign. Delar av samlingen har visats på Nationalmuseum och innehöll många internationellt kända designföremål – som saknades och fortfarande saknas på svenska museer. Torbjörn Lenskog har fortsatt att samla på innovativ och inflytelse rik industridesign. Den här samlingens nummer erbjuder klassiker inom amerikansk streamline design samt industridesign som Gerhard Behrends Silex kaffemaskin som finns representerad på MoMA i New York. The Concretist Sven Axel Hansson (1927–2014)

Till auktionen >

Inkunabler och 1500-talstryck från Bengt Ollfors samling

Inkunabler är de äldsta tryckta västerländska böckerna, tryckta från mitten av 1400-talet t.o.m. år 1500. De skiljer sig från senare böcker bl. a. genom att nästan alla saknar ‘titelblad’ och istället lämnar uppgifter om tryckare och utgivningsår i kolofonen, vanligen på sista sidan. Många böcker från början av 1500-talet har samma ålderdomliga drag som inkunabler, och är ofta lika sällsynta och eftersökta. De benämns ibland “post-inkunabler”.

Till auktionen >

Tid för klappar – shoppa dina julklappar på Bukowskis

Till auktionen >