ARNE JACOBSEN, stolar 6 st, "Sjuan", för Fritz Hansen, Danmark.
Fast pris

Den tidlösa stolen Sjuan 3107 från Series 7 är formgiven av Arne Jacobsen för den danska möbeltillverkaren Fritz Hansen. Den klassiska stolen är den överlägset mest populära och sålda stolen i Fritz Hansens sortiment, och kanske även i möbelhistorien. Den innovativa designen med nio formpressade lager fanér och två bomullslager får stolen att bli smidig och bidrar till att man kan gunga med sin kroppsvikt. De 6 stycken Sjuan stolarna här kommer med en stoppad sits och rygg klädd i brun läderklädsel "Elmo Baltic Dark Brown". Benen är kromade och kommer med plasttassar. Höjd: 82 cm Bredd: 50 cm Djup: 52 cm Sitthöjd: 45 cm

Köp direkt för 33 949 SEK
CARL MALMSTEN, soffa, "Samsas", AB O. H. Sjögren, Tranås, sent 2000-tal.
Fast pris

Soffan Samsas formgavs av Carl Malmsten 1960 och modellen är en omritad variant av ursprungsmodellen "Konsert" som Carl Malmsten ritade för Stockholms Konserthus år 1923. Den här svängda tresits soffan är klädd i ett vackert iögonfallande ljus rosa ulltyg som är formgivet av Fanny Arosen för Kvadrat och innehåller 94% New Wool och 6% Nylon. Soffan är uppbyggd av en trästomme tillverkad av massiv svensk furu. Resåren i möbeln består av nozagfjädrar. Benen är tillverkade av massiv ek och möbeln är brickmärkt. Soffan är tillverkad på 2017/18 av OH. Sjögren i Tranås. Längd: 155 cm. Djup: 79 cm. Höjd: 85 cm. Sitthöjd: 42 cm.

Köp direkt för 32 479 SEK
Fast pris

Den tidlösa stolen Sjuan 3107 från Series 7 är formgiven av Arne Jacobsen för den danska möbeltillverkaren Fritz Hansen. Den klassiska stolen är den överlägset mest populära och sålda stolen i Fritz Hansens sortiment, och kanske även i möbelhistorien. Den innovativa designen med nio formpressade lager fanér och två bomullslager får stolen att bli smidig och bidrar till att man kan gunga med sin kroppsvikt. De 6 stycken Sjuan stolarna här kommer med en stoppad sits och rygg klädd i svart läderklädsel "Elmo Baltic Black". Benen är kromade och kommer med plasttassar. Höjd: 82 cm Bredd: 50 cm Djup: 52 cm Sitthöjd: 45 cm

Köp direkt för 33 949 SEK
Matta orientalisk ca 240 x 170 cm.
Fast pris

Ljuvlig iögonfallande slätvävd matta i ull med en benvit botten och som pryds av broderade fiskar i olika färger. Låt mattan ligga under matbordet eller varför inte inreda med en fåtölj och ett mindre bord där denna fantastiska matta får stå i centrum. Mått: 240 x 170 cm.

Köp direkt för 6 789 SEK
ÖRHÄNGEN, med briljantslipade diamanter, totalt 0.30 ct.
Fast pris

Ett par eleganta örhängen i 18K vitguld med briljantslipade diamanter. Tidlös och klassisk modell som håller över tid, en perfekt gåva! Material: 18K vitguld. Carat enligt gravyr. Sten: Diamanter ca G-H/VS-SI. Vikt: 0,8 gram.

Köp direkt för 4 460 SEK
ANDERS PEHRSON, taklampa, "Bumling", Ateljé Lyktan, Åhus.
Fast pris

Den retrofyllda takpendeln Bumlingen är formgiven av Anders Pehrson år 1968 för det svenska lampföretaget Ateljé Lyktan. Lampan presenterades för första gången på en belysningsmässan i Göteborg och var på slutet av 1960-talet en ny, gigantisk pendellampa i aluminium som hänförde publiken. Bumlingen var något helt nytt och sedemera blev en svensk designklassiker från lilla Åhus i Skåne. Taklampan kommer i grönt med en flockad yta på aluminium med orange kabel och mäter 40 cm i diameter. Limiterad specialutgåva av 50 exemplar. I originalkartong.

Köp direkt för 4 689 SEK
Fast pris

Den retrofyllda takpendeln Bumlingen är formgiven av Anders Pehrson år 1968 för det svenska lampföretaget Ateljé Lyktan. Lampan presenterades för första gången på en belysningsmässan i Göteborg och var på slutet av 1960-talet en ny, gigantisk pendellampa i aluminium som hänförde publiken. Bumlingen var något helt nytt och sedemera blev en svensk designklassiker från lilla Åhus i Skåne. Taklampan kommer i brunt med en flockad yta på aluminium med gul kabel och mäter 40 cm i diameter. Special utgåva av 50 exemplar. I originalkartong.

Köp direkt för 4 689 SEK
VICO MAGISTRETTI, taklampa, "Sonora 441", för Oluce.
Fast pris

Den stilrena taklampan Sonora 441 är formgiven av Vico Magistretti år 1976 för det italienska belysningsföretaget Oluce. Historian bakom lampan Sonora grundar sig på Magistrettis strävan efter att ständigt förenkla och att jobba med geometriska former som skapar ett tidlöst formspråk. Än idag, 40 år senare, är lampan en klassisk pendel i moderna hem som dessutom är en av designerns mest sålda. Sonora kommer med en kupa i vitt opalglas och har två ljuspunkter som ger en direkt och avskärmad ljusbild. Lampan mäter 50 cm i diameter.

Köp direkt för 3 229 SEK
Fast pris

Köp direkt för 3 229 SEK
Fast pris

Den tidlösa stolen Sjuan 3107 från Series 7 är formgiven av Arne Jacobsen för den danska möbeltillverkaren Fritz Hansen. Den klassiska stolen är den överlägset mest populära och sålda stolen i Fritz Hansens sortiment, och kanske även i möbelhistorien. Den innovativa designen med nio formpressade lager fanér och två bomullslager får stolen att bli smidig och bidrar till att man kan gunga med sin kroppsvikt. De 6 stycken Sjuan stolarna här kommer med en stoppad sits och rygg klädd i cognasfärgad läderklädsel "Elmo Baltic Cognac". Benen är kromade och kommer med plasttassar. Höjd: 82 cm Bredd: 50 cm Djup: 52 cm Sitthöjd: 45 cm

Köp direkt för 33 949 SEK
Örhängen odlade pärlor.
Fast pris

Örhängen odlade pärlor.

På våren och sommaren är ett par örhängen med vackra odlade pärlor perfekta att bära. De är klassiska och lätta att kombinera till både stil och tillfälle. Material: 18K guld Pärlor: Pärlor med diameter ca 9 mm. Vikt: 2,2 gram.

Köp direkt för 1 415 SEK
HÄNGE, med rodolit 1.10 ct samt briljantslipade diamanter 0.51 ct.
Fast pris

Ett nätt vackert hänge i vitguld med briljantslipade diamanter och en utsökt sten i rodolit. Perfekt som ett vardagshänge eller till finare tillfällen. Material: 18K vitguld. Sten: Rodolit 1.10 ct. Diamanter: Diamant, G-H / VS, 0.51 ct. Carat enligt gravyr. Höjd: 2 cm. Vikt: 1,4 gram.

Köp direkt för 5 563 SEK
HÄNGE, med citrin 1.05 ct samt briljantslipade diamanter 0.36 ct.
Fast pris

Ett nätt vackert hänge i vitguld med briljantslipade diamanter och en utsökt sten i citreine. Perfekt som ett vardagshänge eller till finare tillfällen. Material: 18K vitguld. Sten: Citrine 1.05 ct. Diamanter: Diamant, G-H / VS, 0.36 ct. Carat enligt gravyr. Höjd: 2 cm. Vikt: 1,5 gram.

Köp direkt för 5 563 SEK
RING, med citrin 2.17 ct samt briljantslipade diamanter 0.34 ct.
Fast pris

En vacker ring i 18K vitguld med briljantslipade diamanter och med en iögonfallande citrine. Ringen är en tidlös klassiker med elegant design. Stenen bidrar till det lilla extra för den som gillar eleganta smycken och den vackra färgen är ett sant blickfång! Material: 18K vitguld Storlek: 17/53 Sten: Diamanter ca G-H/VS-SI. Carat enligt gravyr, 0.36 ct. Citrine 0.34 ct. Vikt: 3,4 gram

Köp direkt för 7 768 SEK
EMMA OLBERS, Soffa, "Greta", Tre Sekel, 2000-tal.
Fast pris

Soffan Greta är formgiven av Emma Olbers för den svenska möbeltillverkarer Tre sekel. Med Greta ville Emma Olbers återskapa ett barndomsminne, vilket var att sitta i mormors kökssoffa och busa med morfar medan mormor stekte köttbullar. Soffan Greta är en modern kökssoffa som dessutom kan placeras på andra ställen än i köket – lika vacker i en hall som i ett sovrum. Soffan är tillverkad i massiv nordisk björk och målad i mellangrått. Läderdyna kommer med synliga sydda kanter och med läderspännen att fästa runt ryggpinnar, tillverkad av Målerås läder i vegetabiliskt garvat naturskinn. Höjd: 114 cm Längd: 125 cm Sitthöjd: 46 cm Sittdjup: 45 cm

Köp direkt för 15 649 SEK
Carl Malmsten, satsbord "Släden", För Tre Sekel, 2000-tal.
Fast pris

Satsborden Släden är formgivet av Carl Malmsten år 1948 för det svenska möbelföretaget Tre Sekel. Det innovativa bordet består utav en uppsättning av tre bord varav de mindre går att skjuta in under det större. Bordet består av 126 delar som sedan monteras ihop och allt material är taget från en enda hel planka. Släden är ett utmärkt bord i ett vardagsrum likväl som i en hall. Släden kommer i vitoljad massiv nordisk björk. De mindre borden kommer med avlastningshyllor. Stora bordets mäter följande: Längd: 70 cm Djup: 41 cm Höjd: 57 cm. Småborden mäter följande: Längd: 34 cm Djup: 37 cm Höjd: 53 cm

Köp direkt för 16 309 SEK
ÖRHÄNGEN, med odlade Tahiti pärlor.
Fast pris

Ett par örhängen med vackra odlade pärlor. Pärlörhängen är både tidlöst och elegant vilket gör dem gångbara till många olika tillfällen. Material: 18K vitguld Pärlor: Pärlor med diameter ca 10 mm.

Köp direkt för 4 705 SEK
ÖRHÄNGEN, med odlade pärlor.
Fast pris

ÖRHÄNGEN, med odlade pärlor.

Dessa örhängen har vackra odlade pärlor. Ett par pärlörhängen är både tidlösa och eleganta vilket gör de gångbara till många olika typer av tillfällen. Material: 18K vitguld Pärlor: Pärlor med diameter ca 10,5 mm. Höjd: 2,5 cm.

Köp direkt för 4 093 SEK
ÖRHÄNGEN, med odlade pärlor.
Fast pris

ÖRHÄNGEN, med odlade pärlor.

Dessa örhängen har vackra odlade pärlor. Ett par pärlörhängen är både tidlösa och eleganta vilket gör de gångbara till många olika typer av tillfällen. Material: 18K guld Pärlor: Pärlor med diameter ca 13,5 mm.

Köp direkt för 4 215 SEK
RING, med briljantslipade diamanter totalt ca 0.40 ct.
Fast pris

En tidlös ring med briljantslipade diamanter. Ringen är iögonfallande men klassisk i sin utformning. En utmärkt ring för användning varje dag. Material: 18K vitguld. Storlek: 16,5/52. Sten: Diamant 0.50 carat ca G-H/VS-SI. Vikt: 1,4 gram.

Köp direkt för 7 890 SEK
CARL MALMSTEN, Soffa, "Samsas rund", AB O.H Sjögren, tillverkad 2018.
Fast pris

Soffan Samsas formgavs av Carl Malmsten 1960 och modellen är en omritad variant av ursprungsmodellen "Konsert" som Carl Malmsten ritade för Stockholms Konserthus år 1923. Den här svängda tresits soffan är omklädd i ett vackert iögonfallande tyg och är uppbyggd av en trästomme tillverkad av massiv svensk furu. Resåren i möbeln består av en handsnörad spiralkärna och soffan är stoppad med naturmaterialen tagel och krollsplint. Soffan uppskattas vara tillverkad på 70-talet är omklädd av OH. Sjögren i Tranås 2018. Längd: ca 200 cm. Djup: ca 103 cm. Höjd: 87 cm. Sitthöjd: 43 cm.

Köp direkt för 42 719 SEK
Soffbord, "Little White Lies", Studio Nick Ross, Stockholm 2018, unikt.
Fast pris

Soffbordet Little White Lies är formgivet av Nick Ross. Designerns utgångspunkt är ofta kopplat till antikens komplexa historia och hur historiska ideal formar samt speglar vår samtid. I arbetet med ”Little White Lies” har Ross undersökt och reflekterat över antikens vita marmorskulpturer som länge varit normen för den goda smaken. De senaste årens forskning har avslöjat att de vita skulpturerna ursprungligen varit bemålade vilket ifrågasätter tidigare historieskrivning. Ross marmorobjekt är kommentarer över förutfattade ideal och svårigheten att acceptera de. Det iögonfallande bordet kommer i svarvad solid marmor med gul lack och är signerad Nick Ross 2018. Höjd 33 cm, diameter 50 cm.

Köp direkt för 28 240 SEK
HANS J WEGNER, karmstol, "Y-stolen", Carl Hansen & Son, Danmark 1950-tal.
Fast pris

Den tidlösa stolen CH24, även kallad Y-stolen och The Wishbone Chair, är formgiven av Hans J. Wegner år 1949 för Carl Hansen & Søn. Karmstolen är en modern klassiker som aldrig går ur tid – sedan produktionsstart år 1950 har stolen tillverkats utan avbrott. Med sin karaktäristiska y-formade rygg ingiver den hög komfort, god rörelseförmåga och är en stilsäker stol runt middagsbordet. Trots det anspråkslösa utseende så är det en lång process att tillverka Y-stolen; enbart den snörade sitsen är tillverkad av 120 meter vaxat papperssnöre som varsamt snörats. Detta exemplar av CH24 kommer med en stomme i massiv ek, en karm av teak samt med en snörad sits i naturfärg. Stolen har dessutom ett inpressat g samt med penna EN. Sitthöjd: ca 42 cm Bredd. ca 55 cm Höjd: ca 76 cm Djup: ca 51 cm

Köp direkt för 11 329 SEK
bordslampa, modell 9222, Taito Oy Finland.
Fast pris

Den moderna bordslampan Modell 9222 är formgiven av Paavo Tynell för finska producenten Taito Oy. Tynells formgivning präglas av en skörhet och mjukhet som avslöjar hans bakgrund inom finsmycken. Hans mest kända former inom belysningsdesign kan återses i naturens strukturer; med en skicklighet skapar han färgstarka lampor med utsökta detaljer. Lampan Modell 9222 kommer med perforerad skärm och fot i svartlackad metall. Armen är ställbar och kommer i mässing. Bordslampan är märkt TAITO 9222. Mått: höjd ca 43 cm.

Köp direkt för 14 139 SEK
CARL MALMSTEN, Fåtölj, "Samsas", AB O.H Sjögren, sent 2000-tal.
Fast pris

Fåtöljen Samsas är formgiven av Carl Malmsten år 1960 och modellen är en omritad variant av ursprungsmodellen "Konsert" som Carl Malmsten ritade för Stockholms Konserthus år 1923. Tyget är tillverkat i Sverige och Samsas är uppbyggd av en trästomme tillverkad av massiv svensk furu. Resåren i möbeln består av nozagfjädrar. Benen är tillverkade av massiv ek och möbeln är brickmärkt. Fåtöljen uppskattas vara tillverkad 1990 och är omklädd av OH. Sjögren i Tranås 2017. Bredd: 69 cm. Djup: 66 cm. Höjd: 85 cm. Sitthöjd: 42 cm.

Köp direkt för 18 589 SEK
ÖRHÄNGEN, med odlade Tahiti pärlor och briljantslipade diamanter totalt ca 0.22 ct.
Fast pris

Dessa örhängen har vackra odlade Tahiti pärlor och diamanter. Ett par pärlörhängen är både tidlösa och eleganta vilket gör de gångbara till många olika typer av tillfällen. Material: 18K vitguld Diamanter: Diamanter ca H-I/SI Pärlor: Pärlor med diameter ca 16,5 mm. Höjd: 4,5 cm.

Köp direkt för 15 730 SEK
ÖRHÄNGEN, med odlade Tahiti pärlor och briljantslipade diamanter totalt ca 0.18 ct.
Fast pris

Dessa örhängen har vackra odlade Tahiti pärlor och diamanter. Ett par pärlörhängen är både tidlösa och eleganta vilket gör de gångbara till många olika typer av tillfällen. Material: 18K vitguld Diamanter: Diamanter ca H-I/SI Pärlor: Pärlor med diameter ca 16 mm. Höjd: 3 cm.

Köp direkt för 12 055 SEK
HÄNGE, med topas 1.45 ct samt briljantslipade diamanter 0.35 ct.
Fast pris

Ett nätt vackert hänge i vitguld med briljantslipade diamanter och en utsökt sten i topas. Perfekt som ett vardagshänge eller till finare tillfällen. Material: 18K vitguld. Sten: Topas 1.45 ct. Diamanter: Diamant, G-H / VS, 0.35 ct. Carat enligt gravyr. Höjd: 2 cm. Vikt: 1,6 gram.

Köp direkt för 5 563 SEK
MATTA, Reliefflossa, ca 135 x 75 cm.
Fast pris

Releifflossa är ett vävsätt som skapar olika nivåer i strukturen. På denna matta kommer botten med knutna geometriska mönster i en vackert gulmelerad slätväv. Mattan är tillverkad i Sverige under 1950-tal. Mått: 135 x 75 cm.

Köp direkt för 6 175 SEK
MATTA. "Rödlöga blå", rölakan,  Signerad MÅ (Margareta Åkerberg). Ca 236 x 166 cm.
Fast pris

Rölakan är en matta som vävs för hand av kraftig ull. Denna matta, "Rödlöga blå", formgavs 1950 av Margareta Åkerberg och ger ett typiskt svenskt intryck med sina blåa toner. Mattan domineras blå botten med kvadrater i olika nyanser av grönt, blått och grått samt är signerad MÅ. Mått ca 236 x 166 cm.

Köp direkt för 12 300 SEK
MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. Ca 262 x 162 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).
Fast pris

Rölakan är en matta som vävs för hand av kraftig ull. Denna vackra matta, "Nyponblomman", är formgiven av Märta Måås-Fjetterstölm och är komponerad 1932. Mattan som är tillverkad 1952 har ett vackert rutmönster som går i en ljuvlig symmetri över hela mattan i tonerna rosa, gult, brunt och svalt vitt. Mått ca 236 x 166 cm.

Köp direkt för 22 100 SEK
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Vita Rutmattan", rölakan, ca 168 x 67  signerad AB MMF.
Fast pris

Rölakan är en matta som vävs för hand av kraftig ull. Denna matta, "Vita Rutmattan" formgavs år 1933 för Märta Måås-Fjetterström och ger ett typiskt svenskt intryck med sina vackra svala toner. Mattan domineras av ljusa nyanser i ett rutmönster och är tillverkad efter 1941. Mått: 168 x 113 cm

Köp direkt för 11 075 SEK
ÖRHÄNGEN, med odlade pärlor.
Fast pris

ÖRHÄNGEN, med odlade pärlor.

Ett par örhängen med vackra odlade pärlor. Pärlörhängen är både tidlösa och eleganta vilket gör dem gångbara till många olika typer av tillfällen. Material: 18K guld Pärlor: Pärlor med diameter ca 11,5 mm. Höjd: cm 3 cm.

Köp direkt för 4 215 SEK
Fast pris

En tidlös ring med briljantslipade diamanter. Ringen är iögonfallande men klassisk i sin utformning. En utmärkt ring för användning varje dag. Material: 18K guld. Storlek: 17,5/54. Sten: Diamant ca G-H/VS-SI. Vikt: 1,5 gram.

Köp direkt för 7 400 SEK
Fast pris

En tidlös ring i vacker roséguld med briljantslipade diamanter. Ringen är iögonfallande men klassisk i sin utformning. En utmärkt ring för användning varje dag. Material: 18K roséguld. Storlek: 17,5/54. Sten: Diamant ca G-H/VS-SI. Vikt: 1,5 gram.

Köp direkt för 7 890 SEK
ARMBAND, med briljantslipade diamanter totalt ca 1.30 ct.
Fast pris

Ett tidlöst diamantarmband i vacker design som faller fint runt handleden. Ett klassiskt armband som är ett självklart val för dig som uppskattar enkelhet och elegans. Material: 18K vitguld. Längd: 17 cm. Sten: Diamanter ca J-K/SI. Vikt: 6,3 gram.

Köp direkt för 13 280 SEK
ÖRHÄNGEN, med briljantslipade diamanter, totalt ca 1.25 ct.
Fast pris

Ett par eleganta örhängen i 18K vitguld med briljantslipade diamanter. Tidlös och klassisk modell som håller över tid, en perfekt gåva! Material: 18K vitguld. Sten: H/I1 enligt certifikat från IGI. Sten: Briljantslipade diamanter 1.25 ct. Vikt: 2,9 gram.

Köp direkt för 18 425 SEK
ÖRHÄNGEN, med odlade pärlor och briljantslipade diamanter totalt ca 0.20 ct.
Fast pris

Dessa örhängen har vackra odlade pärlor och diamanter. Ett par pärlörhängen är både tidlösa och eleganta vilket gör de gångbara till många olika typer av tillfällen. Material: 18K guld Diamanter: Diamanter ca H-I/SI Pärlor: Pärlor med diameter ca 12 mm. Höjd: 1,5 cm.

Köp direkt för 8 380 SEK
RING, med topas 3.38 ct samt briljantslipade diamanter 0.34 ct.
Fast pris

En vacker ring i 18K vitguld med en iögonfallande topas-sten i ljuvlig blå ton. Ringen är en tidlös klassiker med elegant design. Stenen bidrar till det lilla extra för den som gillar eleganta smycken. Material: 18K vitguld Storlek: 16,25/51 Sten: Diamanter ca G-H/VS-SI. Carat enligt gravyr, 0.34 ct. Topas 3.38 ct Vikt: 3,5 gram

Köp direkt för 7 768 SEK
ARMBAND, med briljantslipade diamanter totalt ca 1.40 ct.
Fast pris

Ett tidlöst diamantarmband i vacker design som faller fint runt handleden. Ett klassiskt armband som är ett självklart val för dig som uppskattar enkelhet och elegans. Roséguldet bidrar till en extra lyxig känsla. Material: 18K roséguld. Längd: 18 cm. Sten: Diamanter ca J-K/SI. Vikt: 6,6 gram

Köp direkt för 13 525 SEK
ÖRHÄNGEN, med briljantslipade diamanter, totalt 0.28 ct.
Fast pris

Ett par eleganta örhängen i 18K vitguld med briljantslipade diamanter. Tidlös och klassisk modell som håller över tid, en perfekt gåva! Material: 18K vitguld. Carat enligt gravyr. Sten: Diamanter 0.28 carat, ca G-H/VS-SI. Vikt: 1,4 gram.

Köp direkt för 4 240 SEK
ÖRHÄNGEN, med odlade pärlor och briljantslipade diamanter totalt ca 0.18 ct.
Fast pris

Dessa örhängen har vackra odlade pärlor och diamanter. Ett par pärlörhängen är både tidlösa och eleganta vilket gör de gångbara till många olika typer av tillfällen. Material: 18K guld Diamanter: Diamanter ca H-I/SI Pärlor: Pärlor med diameter ca 17 mm. Höjd: 3 cm.

Köp direkt för 13 280 SEK
RING, med granat 3.32 ct samt briljantslipade diamanter 0.36 ct.
Fast pris

En vacker ring i 18K vitguld med briljantslipade diamanter och med en iögonfallande granat. Ringen är en tidlös klassiker med elegant design. Stenen bidrar till det lilla extra för den som gillar eleganta smycken och den djupa vackra färgen är ett sant blickfång! Material: 18K vitguld Storlek: 16,5/52 Sten: Diamanter ca G-H/VS-SI. Carat enligt gravyr, 0.36 ct. Granat 3.32 ct. Vikt: 3,6 gram

Köp direkt för 7 768 SEK
Karmstol "Organic Chair" Charles Eames & Eero Saarinen för Vitra.
Fast pris

Den smakfulla stolen Organic Chair är formgiven av Eero Saarinen år 1940 för Vitra. Den följsamma stolen är nätt i sin utformning och dess böljande former gör den oerhört komfortabel. Initialt var Organic Chair designad som ett bidrag till en tävling som MoMa i New York anordnade. Det var först 1950 som stolen kunde produceras rent tekniskt då formen var före sin tid. Med sin skulpturala form är detta inte enbart en bekväm stol utan även en stilren möbel runt middagsbordet likväl som på kontoret. Stolen Organic Chair kommer med stoppad sits i textil och ben i betsad ask. Stolen mäter 83 cm i höjd, sitthöjd 45 cm, bredd 67 cm och djup 73 cm.

Köp direkt för 10 320 SEK
Hylla "Planophore" Edward Barber & Jay Osgerby för Vitra.
Fast pris

Den abstrakta och stilrena bokhyllan Planophore är formgiven av Edward Barber & Jay Osgerby för Vitra. Formgivarduon designade hyllan för att kunna användas i två syften, som en bokhylla eller en rumsavskiljare. Dess öppna sidor skapar en horisontell betoning som markeras av de gedigna hyllplanen med rundade bottenkanter, vilka påminner om ett flygplans vingar och ser nästintill ut att vara flytande på de vertikala panelerna – något som förklarar namnet på hyllan, Planophore gjorde sin debut 1871 som det första stabila flygplanet. Bokhyllan kommer i betsad ek med vertikala aluminiumpaneler som kan roteras och fungera som en funktionell avdelare. Planophore mäter 240 cm i längd, 42 cm i bredd och 94 cm i höjd.

Köp direkt för 44 190 SEK
Fåtölj "Mariposa Love Seat" Vitra.
Fast pris

Den iögonfallande fåtöljen Mariposa Love Seat är formgiven av Edward Barber & Jay Osgerby för Vitra. Fåtöljen Mariposa Love Seat är båda innovativ och funktionell med dess fällmekanism som gör att ryggen kan fällas bakåt 30 grader och armstöd 30 grader utåt. Designduon ville skapa en möbel med hög komfort – därav skapades den justerande vinkelmekanismen för att få maximal bekvämlighet. Motstånden i sido- och ryggdelarna är kalibrerade på ett sådant sätt att delarna stannar i sitt läge när normalt tryck appliceras. Fåtöljen Mariposa Love Seat kommer med fast stoppad sits och rygg samt lös sittplymå och lösa kuddar. Fåtöljen mäter sitthöjd ca 44 cm, höjd 85 cm, bredd 110-135 cm och djup 90 cm.

Köp direkt för 25 755 SEK
Bord "Bistro" Ronan & Erwan Bouroullec för Vitra.
Fast pris

Det stilrena bordet Bistro Table är formgivet av Ronan & Erwan Bouroullec år 2015. Inspiration kommer från de klassiska bistroborden och duon ville förnya och modernisera det traditionella bordet. Bordet går att använda både inomhus och utomhus. De två bröderna valde att använda sig av material såsom massivt trä, olika fanéer eller melamine för bordsskivan – samtliga behandlade med en anit-fingerprint skikt. Underredet kommer i puderlackerad svart aluminium och har den typiska T-formen på benen som man mycket ofta ser på bistrobord. Bordet Bistro kommer med en skiva i melamine och har en diameter på 80 cm och höjd 74 cm.

Köp direkt för 5 420 SEK
Fåtölj "Repos" Antonio Citterio för Vitra.
Fast pris

Den eleganta fåtöljen Repos är formgiven av Antonio Cittero för Vitra. Denna exklusiva fåtölj erbjuder en enastående komfort kombinerad med en stilren och elegant form. Antonio Cittero är en välkänd italiensk designer som har skapat en fåtölj exklusivt för Vitra som för tankarna till lyxiga hotell-lobbys. Fåtöljen Repos är klädd i ett mjukt i läder ljus off white nyans. Fåtöljen är ställbar och innehar hög komfort med en löstagbar nackkudde och låsbar gungfunktion. De dekorativa sömmarna i lädret påminner om hantverket som återkommer i Vitras klädslar. Fåtöljen har en sitthöjd på ca 40 cm, höjd på 113 cm, bredd 75 cm och djup 80 cm.

Köp direkt för 34 180 SEK
Soffbord "Leather Side Table" Ronan & Erwan Boroullec för Vitra.
Fast pris

Det eleganta sidobordet Leather Side Table är formgivet av Ronan och Erwan Boroullec år 2014 för Vitra. Sidobordet är mycket elegant i all sin enkelhet, samtidigt som det ger ett robust intryck till ett rum. Det mjuka skinnet är dekorerat med sömmar och den tunna toppen i kombination med underredet ger ett volymetriskt intryck. Leather Side Table är minst lika vackert att ha stående enskilt, som i en grupp av flera och passar utmärkt som avlastningsbord eller som ett mindre, nättare soffbord. Skinnet är mjuk och följsamt, så en viss patina kan uppkomma efter användning. Bordet mäter 41,5 i bredd, 41,5 cm i djup och 45 cm i höjd.

Köp direkt för 4 375 SEK
Bord "Wood table" Edward Barber & Jay Osgerby för Vitra.
Fast pris

Det smakfulla bordet Wood Table är formgivet av Edward Barber och Jay Osgerby år 2014 för Vitra. Tack vare sin anspråkslösa design går Wood Table att använda som en stor sidobänk eller som ett gediget matbord att samla familj och vänner runt. Den stilrena designen gör att bordet kan kombineras med olika designs på stolar. Bordet Wood Table kommer i rökt oljad ek och har en längd på 260 cm, djup 90 cm och höjd 74 cm.

Köp direkt för 32 430 SEK
Soffbord "Hexagonal Table" Alexander Girard för Vitra.
Fast pris

Det moderna bordet Hexagonal Table är formgivet av Alexander Girard år 1967 för Vitra. Möbelarkitekten Girard var under efterkrigstiden en av de mest framstående personerna inom amerikansk design, framförallt var han erkänd för sina textila verk likväl som sin industriella design för Herman Miller. När den New York-baserade formgivaren presenterade Hexagonal Table, så tidigt som år 1967, ingick den i "The Girard Group", vilket var en kollektion av dekorativa och funktionella objekt för hemmet likväl som för kontoret. Det unika med Hexagonal Table är dess sexkantiga bordsskiva i polerad aluminium. I och med bordets sex kanter finns möjligheten att placera flera ihop och "klaffa" ihop de för att bilda ett enda stort, sammansatt hexagonalt bord. Hexagonal mäter 44 cm i diameter 44 cm och 43 cm i höjd.

Köp direkt för 3 840 SEK
Bord "Occasional Low Table" Jasper Morrison för Vitra.
Fast pris

Det stilrena sidobordet Occasional Low Table är formgivet av Jasper Morrison år 2016. Borden i serien Occasional Tables har ett enkelt men elegant utseende och kommer i tre olika höjder – från låga sidobord till ett serveringsbord i standardhöjd. Borden har runda, avfasade kanter på toppskivan som är tillverkad av de allra finaste massiva träslagen eller aluminium. Dessutom har alla metallytor har en robust puderlackering som ytbehandling som dessutom är enkel att underhålla. Ovan Occasional Table kommer med bordsskiva i massiv ek och benstomme i metall. Diameter 50 cm, höjd 47 cm.

Köp direkt för 4 460 SEK
Fast pris

Köp direkt för 5 420 SEK
Bord  "Occasional Low Table" Jasper Morrisson för Vitra.
Fast pris

Det stilrena sidobordet Occasional Low Table är formgivet av Jasper Morrison år 2016. Borden i serien Occasional Tables har ett enkelt men elegant utseende och kommer i tre olika höjder – från låga sidobord till ett serveringsbord i standardhöjd. Borden har runda, avfasade kanter på toppskivan som är tillverkad av de allra finaste massiva träslagen eller aluminium. Dessutom har alla metallytor har en robust puderlackering som ytbehandling som dessutom är enkel att underhålla. Ovan Occasional Table kommer med bordsskiva i massiv valnöt och benstomme i metall. Diameter 50 cm, höjd 47 cm.

Köp direkt för 4 460 SEK
Fast pris

Köp direkt för 10 320 SEK
Bänk "Kiki" Ilmari Tapiovaara för Artek.
Fast pris

Den stilrena bänken Kiki är formgiven av Ilmari Tapiovaara år 1960 för den finska möbeltillverkaren Artek. Tapiovaara var en möbelskapare som ville formge mer prisvärda möbler till en större massa och han formgav Kiki så tidigt som 1960 och serien – som består utav en loungestol, soffa, bänk och bord – var ursprungligen tänkt som möbler för användning i större grupper, som exempelvis i audiotorium. I Kiki-kollektionen så valde Tapiovaara att skapa ett renare formspråk än vad han tidigare jobbat med, vilket ofta var organiska former i mjukare massiva material. Istället för trä valde han att tubulärt stål som struktur och som ett samlat material genomgående i serien Kiki. Bänken Kiki har ett modernt uttryck vilket gör den enkel att applicera i olika rum oavsett formspråk. Bänken Kiki är tvåsits och kommer med en stomme i svartlackerat stål samt fast stoppad textilklädd sits. Längden på bänken är 115 cm, djup 54 cm och höjd 38 cm.

Köp direkt för 8 330 SEK
Fast pris

Det stilrena bordet Bistro Table är formgivet av Ronan & Erwan Bouroullec år 2015. Inspiration kommer från de klassiska bistroborden och duon ville förnya och modernisera det traditionella bordet. De två bröderna valde att använda sig av material såsom massivt trä, olika fanéer eller melamine för bordsskivan – samtliga behandlade med en anit-fingerprint skikt. Underredet kommer i puderlackerad svart aluminium och har den typiska T-formen på benen som man mycket ofta ser på bistrobord. Bordet Bistro kommer med en skiva i melamine och har en diameter på 80 cm och höjd 74 cm.

Köp direkt för 5 420 SEK
Kontorsstol grön ”EA 117” Charles & Ray Eames för Vitra.
Fast pris

Den eleganta kontorsstolen Aluminium Group formgavs av designerduon Ray och Charles Eames år 1958 och produceras idag för det schweiziska möbelföretaget Vitra. Aluminium Group är en av 1900-talets mest ikoniska möbler och stolen designades initial till ett privat projekt. Eames fick i uppdrag att skapa en kontorsstol till en amerikansk konstsamlare i Columbus, Indiana, och istället för att skapa en skalkonstruktion valde makarna Eames en alternativ väg i skapandet då makarna vill få till en elastisk sits. Genom att spänna ett helt stycke tyg, vilket senare kom att bli läder, mellan två aluminiumprofiler fick formgivarna fram denna unika design. Denna säregna konstruktion ger stolen hög komfort, trots att den inte har någon stoppning. Den slimmade och avskalade formen bidrar till ett elegant uttryck som passar utmärkt runt middagsbordet likväl som skrivbordet. Stolen EA 117 kommer med stomme i aluminium och fot på hjul. Rygg och sits i grön textilklädsel. Höj- och sänkbar samt justerbar. Sitthöjd ca 45-59 cm.

Köp direkt för 14 880 SEK
Kontorsstol ”EA 117” Charles & Ray Eames.
Fast pris

Den eleganta kontorsstolen Aluminium Group formgavs av designerduon Ray och Charles Eames år 1958 och produceras idag för det schweiziska möbelföretaget Vitra. Aluminium Group är en av 1900-talets mest ikoniska möbler och stolen designades initial till ett privat projekt. Eames fick i uppdrag att skapa en kontorsstol till en amerikansk konstsamlare i Columbus, Indiana, och istället för att skapa en skalkonstruktion valde makarna Eames en alternativ väg i skapandet då makarna vill få till en elastisk sits. Genom att spänna ett helt stycke tyg, vilket senare kom att bli läder, mellan två aluminiumprofiler fick formgivarna fram denna unika design. Denna säregna konstruktion ger stolen hög komfort, trots att den inte har någon stoppning. Den slimmade och avskalade formen bidrar till ett elegant uttryck som passar utmärkt runt middagsbordet likväl som skrivbordet. Stolen EA 117 kommer med stomme i aluminium och fot på hjul. Rygg och sits i textilklädsel. Höj- och sänkbar samt justerbar. Sitthöjd ca 45-59 cm.

Köp direkt för 14 880 SEK
Soffa "Kiki" Ilmari Tapiovaara för Artek.
Fast pris

Den stilrena soffan Kiki är formgiven av Ilmari Tapiovaara för den finska möbeltillverkaren Artek. Tapiovaara var en möbelskapare som ville formge mer prisvärda möbler till en större massa och han formgav Kiki så tidigt som 1960 och serien – som består utav en loungestol, soffa, bänk och bord – var ursprungligen tänkt som möbler för användning i större grupper, som exempelvis i audiotorium. I Kiki-kollektionen så valde Tapiovaara att skapa ett renare formspråk än vad han tidigare jobbat med, vilket ofta var organiska former i mjukare massiva material. Istället för trä valde han att tubulärt stål som struktur och som ett samlat material genomgående i serien. Soffan Kiki har ett modernt uttryck har en stomme i lackerat stål vilket gör den enkel att applicera i olika rum oavsett formspråk. Soffan Kiki har en längd på ca 170 cm, djup ca 67 cm, total höjd 67 cm och sitthöjd 38 cm.

Köp direkt för 17 800 SEK
Barstol "Tabouret Haut" Jean Prouvé för Vitra.
Fast pris

Den stilrena barstolen Tabouret Haut är formgiven av Jean Prouvé år 1942 för den schweiziska möbeltillverkaren Vitra. Denna robusta och smakfulla stol påminner om Prouvés Guéridon Table som leker med Prouvés strukturella principer om en enkel konstruktion, vilket också är hans signatur som är genomgående för alla hans verk. Barstolen är robust med en enkel konstruktion av massivt trä. Tack vare sitsens släta yta kan pallen även användas som ett sido- eller avlastningsbord, likväl som en stol som plockas fram vid behov av extra sitt-utrymme. Ovan Tabouret Haut kommer med stomme i massiv betsad ek och fotring i rödlackerad metall. Pallen mäter i höjd 78 cm, diameter 38 cm.

Köp direkt för 4 315 SEK
Kontorsstol grå "EA 116" Charles & ray Eames för Vitra.
Fast pris

Den eleganta kontorsstolen Aluminium Group formgavs av designerduon Ray och Charles Eames år 1958 och produceras idag för det schweiziska möbelföretaget Vitra. Aluminium Group är en av 1900-talets mest ikoniska möbler och stolen designades initial till ett privat projekt. Eames fick i uppdrag att skapa en kontorsstol till en amerikansk konstsamlare i Columbus, Indiana, och istället för att skapa en skalkonstruktion valde makarna Eames en alternativ väg i skapandet då makarna vill få till en elastisk sits. Genom att spänna ett helt stycke tyg, vilket senare kom att bli läder, mellan två aluminiumprofiler fick formgivarna fram denna unika design. Denna säregna konstruktion ger stolen hög komfort, trots att den inte har någon stoppning. Den slimmade och avskalade formen bidrar till ett elegant uttryck som passar utmärkt runt middagsbordet likväl som skrivbordet. Stolen EA 116 kommer med en stomme i aluminium. Rygg och sits i lila-blå textilklädsel. Sitthöjd 42 cm.

Köp direkt för 15 660 SEK
Kuddar 3 stycken Alexander Girard för Vitra.
Fast pris

Tre kuddar, varav, två kuddar 'Rectangels/Circle' med fodral formgivet av Alexander Girard. Dessa stilrena och färglada kuddar piggar upp soffan, fåtöljen, sängen eller hallbänken. Kuddarna mäter ca 42 x 42 cm, respektive 38 x 38 cm.

Köp direkt för 2 060 SEK
Bord "Occasional Low Table" Jesper Morrisson för Vitra.
Fast pris

Det stilrena sidobordet Occasional Low Table är formgivet av Jasper Morrison år 2016. Borden i serien Occasional Tables har ett enkelt men elegant utseende och kommer i tre olika höjder – från låga sidobord till ett serveringsbord i standardhöjd. Borden har runda, avfasade kanter på toppskivan som är tillverkad av de allra finaste massiva träslagen eller aluminium. Dessutom har alla metallytor har en robust puderlackering som ytbehandling som dessutom är enkel att underhålla. Ovan Occasional Table kommer med bordsskiva i massiv betsad ek och benstomme i metall. Diameter 50 cm, höjd 47 cm.

Köp direkt för 4 460 SEK
Kontorsstol "EA 117" Charles & Ray Eames.
Fast pris

Köp direkt för 14 880 SEK
Kuddar 3 st "Dot Pillows" Hella Jongerius för Vitra.
Fast pris

De lekfulla kuddarna Dot Pillows är formgivna av Hella Jongerius för Vitra. Kuddarna är broderade och de iögonfallande färger i kombination med detaljerna, går ingen obemärkt förbi med. Kuddarna mäter 40 cm x 40 cm.

Köp direkt för 2 060 SEK
Halsband odlade pärlor.
Fast pris

Halsband odlade pärlor.

Ett kortare collier med odlade pärlor. Pärlorna är i vackra färger och faller fint runt halsen. Baktill finns ett lås som smälter in bland de övriga pärlorna. Material: Lås i 18k guld. Längd: 48 cm. Pärlor: Pärlor ca 11-2 - 13,8 mm.

Köp direkt för 11 075 SEK
Ring baguette och briljantslipade diamanter.
Fast pris

En vacker diamantring i 18K vitguld. Ringen är elegant och sticker ut med de vackra baguette- och briljantslipade diamanterna. Diamanter är världens mest exklusiva sten och genom dess slipning får den sin karataristiska uttryck. Material: 18K vitguld. Storlek: 17.25/54. Sten: Diamanter ca H/SI. 1.75 ct. Vikt: 7.5 gram.

Köp direkt för 19 650 SEK
Armband briljantslipade diamanter.
Fast pris

Ett tidlöst diamantarmband i vacker design som faller fint runt handleden. Ett klassiskt armband som är ett självklart val för dig som uppskattar enkelhet och elegans. Material: 18K vitguld. Längd: 16.5 cm. Sten: Diamanter H-I/SI-Inclusion. 1.00 ct. Vikt: 12.6 gram

Köp direkt för 19 650 SEK
Ring briljantslipad diamant.
Fast pris

Ring briljantslipad diamant.

En iögonfallande diamantring i 18K vitguld som elegant design. Diamanter är kända för sin enastående lyster. Material: 18K vitguld. Storlek: 17/53. Sten: Diamanter E/I1 enligt certifikat från IGI. 0.38 ct. Vikt: 5.7 gram.

Köp direkt för 8 625 SEK
Ring baguetteslipade diamanter.
Fast pris

En stilfull ring i 18K vitguld med vackra diamanter. En klassisk ring med smakfull design där de baguetteslipade diamanterna kommer till sin fulla rätt. Diamanter är världens mest exklusiva sten och genom dess slipning får den sitt karataristiska uttryck. Material: 18K Vitguld Storlek: 17.25/54 Sten: Baguetteslipade Diamanter 0.70 ct Vikt: 3,8 gram

Köp direkt för 14 750 SEK
Halsband briljantslipad diamant.
Fast pris

Ett halsband med en iögonfallande briljantslipad diamant. Halsbandet är med sin eleganta och stilrena design, ett smycke som enkelt går att kombinera med andra smycken. Diamanter är världens mest exklusiva sten och genom dess slipning får den sitt karataristiska uttryck. Material: 18k vitguld. Längd: 50 cm. Sten: Diamant K/VVS2, enligt certifikat från HRD. 0.90 ct. Vikt: 3.3 gram.

Köp direkt för 24 550 SEK
Halsband hjärtslipad diamant.
Fast pris

Halsband hjärtslipad diamant.

Ett kortare halsband i 18 K vitguld med en hjärtslipad diamant. Diamanter är världens mest exklusiva sten och genom dess slipning får den sitt karataristiska uttryck. Material: 18k vitguld. Längd: 42 cm. Sten: Diamant ca L-M/Inclusion. 1.20 ct. Vikt: 3.3 gram.

Köp direkt för 24 550 SEK
Halsband odlade pärlor och lås med briljantslipade vita safirer.
Fast pris

Ett kortare collier med odlade pärlor och ett lås med briljantslipade vita safirer. Safir är en variant av mineralet korund och den är ett utmärkt ädelsten i och med sin hårdhet och slitstyrka. Material: 18k vitguld. Sten: Safir. Pärlor: Pärlor ca 1. Längd: 43 cm.

Köp direkt för 12 300 SEK
Armband akvamariner och briljantslipade diamanter.
Fast pris

Ett armband med briljantslipade diamanter och akvamariner i vacker design. Namnet akvamarin kommer från det latinska Aqua (vatten ) och sto (havet) vilket avspeglar sig i den tidlösa blå tonen.  Material: 18K vitguld. Längd: 18.5 cm. Vikt: 7.5 gram

Köp direkt för 11 075 SEK
Matta Beshir (semiantik) 260x170.
Fast pris

Mattan har en röd botten med åtta medaljonger i olika färger och är tillverkad av ull. Det som gör denna mattan till något speciellt är den breda huvudbården med stiliserad växtranka. Mattan har kortare mattfransar och är märkt TCCP (Turkmenska socialistiska sovjetrepubliken) i gult längst ena kortsidan. Mått: 260x170 cm.

Köp direkt för 4 950 SEK
Örhängen kunziter och briljantslipade diamanter.
Fast pris

Ett par örhängen i 18K vitguld med ljusa kunziter och briljantslipade diamanter. Kunziten hittades först i Kalifornien 1902 av Georg F. Kunz, och fick där efter sitt namn. Material: 18K vitguld. Höjd: 1,2 cm. Sten: Kunzit ca 6.00 ct. Sten: Briljantslipade diamanter 0.06 ct. Vikt: 3.5 gram.

Köp direkt för 7 645 SEK
Halsband odlad pärla, morganit, briljantslipad diamant.
Fast pris

Ett halsband i 18 K vitguld med ett hänge som består av en odlad pärla, en rosa morganit och diamant. Material: 18K vitguld. Höjd: 2.8m. Kedja: 45 cm. Sten: Odlad pärna 12.6 mm. Sten: Diamant, G-H / VS, 0.02 ct. Sten: Morganite 2.70 ct. Vikt: 7.4 gram.

Köp direkt för 11 460 SEK
Kuddar Anatoliska 60x45.
Fast pris

Kuddar Anatoliska 60x45.

6 stycken mattkuddar i ull med orientaliskt mönster i rött, gult, blått och grönt. Kuddarna är perfekta att använda som en uppiggande inredningsdetalj både i soffan eller på golvet att sitta på. Mått: 60x45 cm.

Köp direkt för 4 355 SEK
Ring briljantslipade diamanter.
Fast pris

En diamantring i 18K vitguld. Diamanterna är briljantslipade vilket ger den enastående lyster. Material: 18K vitguld. Storlek: 17,55/55. Sten: Diamanter 1.70 ct. H/SI. Vikt: 2.9 gram.

Köp direkt för 18 425 SEK
Örhängen akvamariner och briljantslipade diamanter.
Fast pris

Ett par örhängen i 18K vitguld med ljusblå akvamariner. Ovanför akvamarinerna sitter det briljantslipade diamanter. Namnet akvamarin kommer från det latinska Aqua (vatten ) och sto (havet) vilket avspeglar sig i den tidlösa blå tonen. Material: 18K guld. Höjd 1.5 cm. Stone: Akvamariner totalt 3.20 ct. Sten: Diamant 0.08 ct. Weight: 4.3 gram.

Köp direkt för 9 240 SEK
Örhängen cabochonslipad bergkristall och briljantslipade diamanter.
Fast pris

Ett par örhängen i 18K vitguld med cabochonslipad bergkristall och briljantslipade diamanter. Cabochon är en slät, slipad ädelsten som på ovansidan är välvd, undersidan platt eller lätt konvex och omkretsen rund eller oval. Ett smycke med elegant och smakfull design. Material: 18K vitguld. Höjd: 4.5 cm. Sten: Bergskristall Sten: Diamanter 0.30 ct. Vikt: 15.1 gram.

Köp direkt för 7 400 SEK
Matta mönstrad (semiantik) 128x83.
Fast pris

Mönstrad matta med benvit botten. Det vackra mönstret kallas zil-i-sultan och är en Abadehmatta från centrala Iran. Mattan har en bred huvudbård med blom och palmettranka.Mått:128x83 cm.

Köp direkt för 6 215 SEK
Halsband odlad pärla och briljantslipade diamanter.
Fast pris

Detta tidlösa och klassiska halsband i 18K vitguld har en tunn kedja och ett smakfullt hänge. Hänget består av en odlad Thaitipärla och briljantslipade diamanter. Material: 18K vitguld. Höjd: 2 cm. Kedja: 45 cm. Pärla: Odlad pärla 12,5 mm. Sten: Diamant, 0.20 ct. Vikt: 5.4 gram.

Köp direkt för 6 805 SEK
Örhängen safirer och briljantslipade diamanter.
Fast pris

Ett par örhängen i 18K vitguld med safirer i en vacker blå färg. Runt om safireren sitter det briljantslipade diamanter. Safir är ett utmärkt ädelstensmaterial i och med sin hårdhet och slitstyrka. Material: 18K guld. Höjd 2 cm. Ädelsten: Safirer totalt 2.00 ct. Sten: Diamanter ca H-I/SI, totalt 0.30 ct. Vikt: 2,6 gram. Kvalitet: Diamanter ca F-G/VS.

Köp direkt för 7 890 SEK
Örhängen odlade pärlor och briljantslipade diamanter.
Fast pris

Ett par örhängen med vackra odlade pärlor och briljantslipade diamanter. Dessa tidlösa örhängen hänger snyggt från örat och letar du efter ett klassiskt smycke som sticker ut är dessa ett självklart val. Material: 18K vitguld. Höjd: 4 cm. Pärlor: Pärlor ca 14 mm, Sten: Diamanter ca G-H/VS-S, 0.95 ct. Vikt: 7,3 gram.

Köp direkt för 18 425 SEK
Matta Täbris (antik) 175x136.
Fast pris

Matta Täbris (antik) 175x136.

En antik ullmatta med en blandning av rosa, blå och röda färger. Stora blomstervaser och växter pryder den vackra mattan och på flera ställen i mattans ram finns små fåglar. Den breda bården är mörkblå och pryds av blommor och bladrankor. Mattan är från början beställd av Herr Nassrolahkhan Ghalibashi. Mått: ca 175x136 cm.

Köp direkt för 18 465 SEK
Matta semiantik Kirman, Iran 78x57.
Fast pris

En iögonfallande matta i ull med en vinröd botten med en stor medaljong i mitten föreställande Ahmad Shah Qajar. Han var shah (konung) av Persien, och levde mellan 1898-1930. Lägg märke till det vackra smycket som pryder toppen av hans huvudbonad. Mått: ca 78 x 57 cm.

Köp direkt för 3 765 SEK
Fast pris

Ett par örhängen med vita vackra odlade pärlor och diamanter. Pärlörhängen är ett klassiskt smycke som andas tidlöshet. Material: 18K guld Höjd: 11.5 mm. Sten: Diamant 0.32 ct. Pärlor: Pärlor med diameter ca 13 mm. Vikt: 11.1 gram.

Köp direkt för 12 915 SEK
Matta semiantik silke 90x63.
Fast pris

Matta semiantik silke 90x63.

Mattan pryds av ett stort landskap och den dansande Gudinnan Kali. En flerfärgad mindre silkesmatta med ljusa mattfransar. Mått: ca 90 x 63 cm.

Köp direkt för 4 355 SEK
Fast pris

Dessa örhängen har vackra odlade pärlor och briljantslipade diamanter. Pärlörhängen är ett mycket klassiskt smycke som andas tidlöshet. Material: 18K guld. Höjd 2,5 cm. Pärlor: Pärlor med diameter ca 10 mm. Sten: Diamanter ca H-I/SI. Vikt: 3,9 gram.

Köp direkt för 6 805 SEK
Matta Gohm silke (old) 162x109.
Fast pris

En vacker matta i silke med röd bakgrund och en huvudbård med ljusblå, gula och gröna toner. Detaljerna i bården utgörs av blommor och arabeskranka. Mått: ca 162 x 109 cm

Köp direkt för 6 215 SEK
Matta "Viggen gul" Berit Koenig 168x113.
Fast pris

Rölakan är en matta som vävs för hand av kraftig ull. Denna mattan formgavs 1950 av Berit Koenig för Svensk Hemslöjd och ger ett typiskt svenskt intryck med sina bruna och gula toner. Mattan domineras av gula och bruna toner i ett sicksackmönster och signerad SH BK. Mått: 168 x 113 cm

Köp direkt för 3 765 SEK