Välkommen till vår kategori med design. På denna avdelning hittar du inredning och möbler som är noga utvalda och värderade av våra designexperter. I denna kategori finner du bland annat att möbler från Carl Malmsten och design från Artek samt Vitra.
Har du också design du vill sälja i Bukowskis Shop? Kontakta vår designspecialist Jonatan jahn på jonatan.jahn@bukowskis.com för en fri värdering och konsultation.

BORDSLAMPA, "Rabbit", Moooi, formgiven av Front.
Fast pris

Den iögonfallande bordslampan är formgiven av designtrion Front år 2006 som består av Sofia Lagerkvist, Charlotte von der Lancken och Anna Lindgren. Designgruppen är framför allt kända för sin lekfulla och nyskapande design. Bordslampan Rabbit ingår i en serie med flera olika djur i naturlig storlek som "Horse Lamp" och "Pig Table". Den helsvarta lampan är formad som en kanin i svart polyester. Skärmen är svart och sluten upptill med silvrig yta invändigt för att rikta ljuset nedåt och skapa spännande effekter. Höjd inklusive skärm mäter 50 cm.

Köp direkt för 3 199 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Samsas", AB O H Sjögren, Tranås, 1900-talets andra hälft.
Fast pris

Fåtöljen Samsas är formgiven av Carl Malmsten år 1960 och modellen är en omritad variant av ursprungsmodellen "Konsert" som Carl Malmsten ritade för Stockholms Konserthus år 1923. Fåtöljen kommer i en lila textil som består av 80% ull och 20% rami, vilket är en växtfiber från en nässelväxt. Vid infärgning drar ullen år sig mer färg än vad ramifibern gör, vilket ger tyget ett levande och melerad känsla. Tyget är tillverkat i Sverige av Ludvig Svensson samt Samsas är uppbyggd av en trästomme tillverkad av massiv svensk furu. Resåren i möbeln består av en handsnörad spiralkärna och fåtöljen är stoppad med naturmaterialen tagel och krollsplint. Benen är tillverkade av betsat lövträ och möbeln är brickmärkt. Fåtöljen uppskattas vara tillverkad 1990 och är omklädd av OH. Sjögren i Tranås 2017. Bredd: 69 cm. Djup: 66 cm. Höjd: 85 cm. Sitthöjd: 38 cm.

Köp direkt för 14 200 SEK
Fast pris

Köp direkt för 14 200 SEK
Karmstol "Organic Chair" Charles Eames & Eero Saarinen för Vitra.
Fast pris

Den smakfulla stolen Organic Chair är formgiven av Eero Saarinen år 1940 för Vitra. Den följsamma stolen är nätt i sin utformning och dess böljande former gör den oerhört komfortabel. Initialt var Organic Chair designad som ett bidrag till en tävling som MoMa i New York anordnade. Det var först 1950 som stolen kunde produceras rent tekniskt då formen var före sin tid. Med sin skulpturala form är detta inte enbart en bekväm stol utan även en stilren möbel runt middagsbordet likväl som på kontoret. Stolen Organic Chair kommer med stoppad sits i textil och ben i betsad ask. Stolen mäter 83 cm i höjd, sitthöjd 45 cm, bredd 67 cm och djup 73 cm.

Köp direkt för 10 320 SEK
Hylla "Planophonre" Edward Barber & Jay Osgerby för Vitra.
Fast pris

Den abstrakta och stilrena bokhyllan Planophore är formgiven av Edward Barber & Jay Osgerby för Vitra. Formgivarduon designade hyllan för att kunna användas i två syften, som en bokhylla eller en rumsavskiljare. Dess öppna sidor skapar en horisontell betoning som markeras av de gedigna hyllplanen med rundade bottenkanter, vilka påminner om ett flygplans vingar och ser nästintill ut att vara flytande på de vertikala panelerna – något som förklarar namnet på hyllan, Planophore gjorde sin debut 1871 som det första stabila flygplanet. Bokhyllan kommer i betsad ek med vertikala aluminiumpaneler som kan roteras och fungera som en funktionell avdelare. Planophore mäter 240 cm i längd, 42 cm i bredd och 94 cm i höjd.

Köp direkt för 44 190 SEK
Bord "Bistro" Ronan & Erwan Bouroullec för Vitra.
Fast pris

Det stilrena bordet Bistro Table är formgivet av Ronan & Erwan Bouroullec år 2015. Inspiration kommer från de klassiska bistroborden och duon ville förnya och modernisera det traditionella bordet. Bordet går att använda både inomhus och utomhus. De två bröderna valde att använda sig av material såsom massivt trä, olika fanéer eller melamine för bordsskivan – samtliga behandlade med en anit-fingerprint skikt. Underredet kommer i puderlackerad svart aluminium och har den typiska T-formen på benen som man mycket ofta ser på bistrobord. Bordet Bistro kommer med en skiva i melamine och har en diameter på 80 cm och höjd 74 cm.

Köp direkt för 5 420 SEK
Fåtölj "Mariposa Love Seat" Vitra.
Fast pris

Den iögonfallande fåtöljen Mariposa Love Seat är formgiven av Edward Barber & Jay Osgerby för Vitra. Fåtöljen Mariposa Love Seat är båda innovativ och funktionell med dess fällmekanism som gör att ryggen kan fällas bakåt 30 grader och armstöd 30 grader utåt. Designduon ville skapa en möbel med hög komfort – därav skapades den justerande vinkelmekanismen för att få maximal bekvämlighet. Motstånden i sido- och ryggdelarna är kalibrerade på ett sådant sätt att delarna stannar i sitt läge när normalt tryck appliceras. Fåtöljen Mariposa Love Seat kommer med fast stoppad sits och rygg samt lös sittplymå och lösa kuddar. Fåtöljen mäter sitthöjd ca 44 cm, höjd 85 cm, bredd 110-135 cm och djup 90 cm.

Köp direkt för 25 755 SEK
Fåtölj "Repos" Antonio Citterio för Vitra.
Fast pris

Den eleganta fåtöljen Repos är formgiven av Antonio Cittero för Vitra. Denna exklusiva fåtölj erbjuder en enastående komfort kombinerad med en stilren och elegant form. Antonio Cittero är en välkänd italiensk designer som har skapat en fåtölj exklusivt för Vitra som för tankarna till lyxiga hotell-lobbys. Fåtöljen Repos är klädd i ett mjukt i läder ljus off white nyans. Fåtöljen är ställbar och innehar hög komfort med en löstagbar nackkudde och låsbar gungfunktion. De dekorativa sömmarna i lädret påminner om hantverket som återkommer i Vitras klädslar. Fåtöljen har en sitthöjd på ca 40 cm, höjd på 113 cm, bredd 75 cm och djup 80 cm.

Köp direkt för 34 180 SEK
Soffbord "Leather Side Table" Ronan & Erwan Boroullec för Vitra.
Fast pris

Det eleganta sidobordet Leather Side Table är formgivet av Ronan och Erwan Boroullec år 2014 för Vitra. Sidobordet är mycket elegant i all sin enkelhet, samtidigt som det ger ett robust intryck till ett rum. Det mjuka skinnet är dekorerat med sömmar och den tunna toppen i kombination med underredet ger ett volymetriskt intryck. Leather Side Table är minst lika vackert att ha stående enskilt, som i en grupp av flera och passar utmärkt som avlastningsbord eller som ett mindre, nättare soffbord. Skinnet är mjuk och följsamt, så en viss patina kan uppkomma efter användning. Bordet mäter 41,5 i bredd, 41,5 cm i djup och 45 cm i höjd.

Köp direkt för 4 375 SEK
Stol "Nr 69" Alvar Aalto för Artek.
Fast pris

Den klassiska stolen 69 är formgiven av Alvar Aalto år 1935 för den finska möbeltillverkaren Artek. Stolen är vit och grönlackerad och tillverkad i björk. Än idag är den en tidlös ikon och lika modern nu som då. Ursprungligen ritades stolen för biblioteket i Viipuri, Finland, då formgivaren vann en tävling där syftet var att inreda och göra en planlösning för biblioteket. Förutom att planera hur byggnadens utformning, ritade han även lampor och interiördetaljer som än idag finns kvar, likväl som 69 stolarna. Stolens stomme har en bred bas till skillnad från många av möbelarkitektens andra stolar, och detta är för att skapa en högre stabilitet och funktion. Som i många andra möbler av Alvar Aalto ser man tydligt hans signum i form av de lätt böjda benen i ett L. Stol 69 kommer i formpressad björk samt med höjd 74 cm, sitthöjd 46 cm, djup 47 cm och bredd 44 cm.

Köp direkt för 2 340 SEK
Bord "Wood table" Edward Barber & Jay Osgerby för Vitra.
Fast pris

Det smakfulla bordet Wood Table är formgivet av Edward Barber och Jay Osgerby år 2014 för Vitra. Tack vare sin anspråkslösa design går Wood Table att använda som en stor sidobänk eller som ett gediget matbord att samla familj och vänner runt. Den stilrena designen gör att bordet kan kombineras med olika designs på stolar. Bordet Wood Table kommer i rökt oljad ek och har en längd på 260 cm, djup 90 cm och höjd 74 cm.

Köp direkt för 32 430 SEK
Bord "Occasional Low Table" Jasper Morrison för Vitra.
Fast pris

Det stilrena sidobordet Occasional Low Table är formgivet av Jasper Morrison år 2016. Borden i serien Occasional Tables har ett enkelt men elegant utseende och kommer i tre olika höjder – från låga sidobord till ett serveringsbord i standardhöjd. Borden har runda, avfasade kanter på toppskivan som är tillverkad av de allra finaste massiva träslagen eller aluminium. Dessutom har alla metallytor har en robust puderlackering som ytbehandling som dessutom är enkel att underhålla. Ovan Occasional Table kommer med bordsskiva i massiv ek och benstomme i metall. Diameter 50 cm, höjd 47 cm.

Köp direkt för 4 460 SEK
Soffbord "Hexagonal Table" Alexander Girard för Vitra.
Fast pris

Det moderna bordet Hexagonal Table är formgivet av Alexander Girard år 1967 för Vitra. Möbelarkitekten Girard var under efterkrigstiden en av de mest framstående personerna inom amerikansk design, framförallt var han erkänd för sina textila verk likväl som sin industriella design för Herman Miller. När den New York-baserade formgivaren presenterade Hexagonal Table, så tidigt som år 1967, ingick den i "The Girard Group", vilket var en kollektion av dekorativa och funktionella objekt för hemmet likväl som för kontoret. Det unika med Hexagonal Table är dess sexkantiga bordsskiva i polerad aluminium. I och med bordets sex kanter finns möjligheten att placera flera ihop och "klaffa" ihop de för att bilda ett enda stort, sammansatt hexagonalt bord. Hexagonal mäter 44 cm i diameter 44 cm och 43 cm i höjd.

Köp direkt för 3 840 SEK
Fast pris

Köp direkt för 5 420 SEK
Bord  "Occasional Low Table" Jasper Morrisson för Vitra.
Fast pris

Det stilrena sidobordet Occasional Low Table är formgivet av Jasper Morrison år 2016. Borden i serien Occasional Tables har ett enkelt men elegant utseende och kommer i tre olika höjder – från låga sidobord till ett serveringsbord i standardhöjd. Borden har runda, avfasade kanter på toppskivan som är tillverkad av de allra finaste massiva träslagen eller aluminium. Dessutom har alla metallytor har en robust puderlackering som ytbehandling som dessutom är enkel att underhålla. Ovan Occasional Table kommer med bordsskiva i massiv valnöt och benstomme i metall. Diameter 50 cm, höjd 47 cm.

Köp direkt för 4 460 SEK
Bänk "Kiki" Ilmari Tapiovaara för Artek.
Fast pris

Den stilrena bänken Kiki är formgiven av Ilmari Tapiovaara år 1960 för den finska möbeltillverkaren Artek. Tapiovaara var en möbelskapare som ville formge mer prisvärda möbler till en större massa och han formgav Kiki så tidigt som 1960 och serien – som består utav en loungestol, soffa, bänk och bord – var ursprungligen tänkt som möbler för användning i större grupper, som exempelvis i audiotorium. I Kiki-kollektionen så valde Tapiovaara att skapa ett renare formspråk än vad han tidigare jobbat med, vilket ofta var organiska former i mjukare massiva material. Istället för trä valde han att tubulärt stål som struktur och som ett samlat material genomgående i serien Kiki. Bänken Kiki har ett modernt uttryck vilket gör den enkel att applicera i olika rum oavsett formspråk. Bänken Kiki är tvåsits och kommer med en stomme i svartlackerat stål samt fast stoppad textilklädd sits. Längden på bänken är 115 cm, djup 54 cm och höjd 38 cm.

Köp direkt för 8 330 SEK
Fast pris

Det stilrena bordet Bistro Table är formgivet av Ronan & Erwan Bouroullec år 2015. Inspiration kommer från de klassiska bistroborden och duon ville förnya och modernisera det traditionella bordet. De två bröderna valde att använda sig av material såsom massivt trä, olika fanéer eller melamine för bordsskivan – samtliga behandlade med en anit-fingerprint skikt. Underredet kommer i puderlackerad svart aluminium och har den typiska T-formen på benen som man mycket ofta ser på bistrobord. Bordet Bistro kommer med en skiva i melamine och har en diameter på 80 cm och höjd 74 cm.

Köp direkt för 5 420 SEK
Fast pris

Köp direkt för 10 320 SEK
Kontorsstol Ljusgrön "EA 117" Charles & Ray Eames för Vitra.
Fast pris

Den eleganta kontorsstolen Aluminium Group formgavs av designerduon Ray och Charles Eames år 1958 och produceras idag för det schweiziska möbelföretaget Vitra. Aluminium Group är en av 1900-talets mest ikoniska möbler och stolen designades initial till ett privat projekt. Eames fick i uppdrag att skapa en kontorsstol till en amerikansk konstsamlare i Columbus, Indiana, och istället för att skapa en skalkonstruktion valde makarna Eames en alternativ väg i skapandet då makarna vill få till en elastisk sits. Genom att spänna ett helt stycke tyg, vilket senare kom att bli läder, mellan två aluminiumprofiler fick formgivarna fram denna unika design. Denna säregna konstruktion ger stolen hög komfort, trots att den inte har någon stoppning. Den slimmade och avskalade formen bidrar till ett elegant uttryck som passar utmärkt runt middagsbordet likväl som skrivbordet. Stolen EA 116 kommer med stomme i aluminium och fot på hjul. Rygg och sits i grön textilklädsel. Höj- och sänkbar samt justerbar. Sitthöjd ca 45-59 cm.

Köp direkt för 14 880 SEK
Soffa "Kiki" Ilmari Tapiovaara för Artek.
Fast pris

Den stilrena soffan Kiki är formgiven av Ilmari Tapiovaara för den finska möbeltillverkaren Artek. Tapiovaara var en möbelskapare som ville formge mer prisvärda möbler till en större massa och han formgav Kiki så tidigt som 1960 och serien – som består utav en loungestol, soffa, bänk och bord – var ursprungligen tänkt som möbler för användning i större grupper, som exempelvis i audiotorium. I Kiki-kollektionen så valde Tapiovaara att skapa ett renare formspråk än vad han tidigare jobbat med, vilket ofta var organiska former i mjukare massiva material. Istället för trä valde han att tubulärt stål som struktur och som ett samlat material genomgående i serien. Soffan Kiki har ett modernt uttryck har en stomme i lackerat stål vilket gör den enkel att applicera i olika rum oavsett formspråk. Soffan Kiki har en längd på ca 170 cm, djup ca 67 cm, total höjd 67 cm och sitthöjd 38 cm.

Köp direkt för 17 800 SEK
Kontorsstol grön ”EA 117” Charles & Ray Eames för Vitra.
Fast pris

Den eleganta kontorsstolen Aluminium Group formgavs av designerduon Ray och Charles Eames år 1958 och produceras idag för det schweiziska möbelföretaget Vitra. Aluminium Group är en av 1900-talets mest ikoniska möbler och stolen designades initial till ett privat projekt. Eames fick i uppdrag att skapa en kontorsstol till en amerikansk konstsamlare i Columbus, Indiana, och istället för att skapa en skalkonstruktion valde makarna Eames en alternativ väg i skapandet då makarna vill få till en elastisk sits. Genom att spänna ett helt stycke tyg, vilket senare kom att bli läder, mellan två aluminiumprofiler fick formgivarna fram denna unika design. Denna säregna konstruktion ger stolen hög komfort, trots att den inte har någon stoppning. Den slimmade och avskalade formen bidrar till ett elegant uttryck som passar utmärkt runt middagsbordet likväl som skrivbordet. Stolen EA 117 kommer med stomme i aluminium och fot på hjul. Rygg och sits i grön textilklädsel. Höj- och sänkbar samt justerbar. Sitthöjd ca 45-59 cm.

Köp direkt för 14 880 SEK
Kontorsstol ”EA 117” Charles & Ray Eames.
Fast pris

Den eleganta kontorsstolen Aluminium Group formgavs av designerduon Ray och Charles Eames år 1958 och produceras idag för det schweiziska möbelföretaget Vitra. Aluminium Group är en av 1900-talets mest ikoniska möbler och stolen designades initial till ett privat projekt. Eames fick i uppdrag att skapa en kontorsstol till en amerikansk konstsamlare i Columbus, Indiana, och istället för att skapa en skalkonstruktion valde makarna Eames en alternativ väg i skapandet då makarna vill få till en elastisk sits. Genom att spänna ett helt stycke tyg, vilket senare kom att bli läder, mellan två aluminiumprofiler fick formgivarna fram denna unika design. Denna säregna konstruktion ger stolen hög komfort, trots att den inte har någon stoppning. Den slimmade och avskalade formen bidrar till ett elegant uttryck som passar utmärkt runt middagsbordet likväl som skrivbordet. Stolen EA 117 kommer med stomme i aluminium och fot på hjul. Rygg och sits i textilklädsel. Höj- och sänkbar samt justerbar. Sitthöjd ca 45-59 cm.

Köp direkt för 14 880 SEK
Kontorsstol grå "EA 116" Charles & ray Eames för Vitra.
Fast pris

Den eleganta kontorsstolen Aluminium Group formgavs av designerduon Ray och Charles Eames år 1958 och produceras idag för det schweiziska möbelföretaget Vitra. Aluminium Group är en av 1900-talets mest ikoniska möbler och stolen designades initial till ett privat projekt. Eames fick i uppdrag att skapa en kontorsstol till en amerikansk konstsamlare i Columbus, Indiana, och istället för att skapa en skalkonstruktion valde makarna Eames en alternativ väg i skapandet då makarna vill få till en elastisk sits. Genom att spänna ett helt stycke tyg, vilket senare kom att bli läder, mellan två aluminiumprofiler fick formgivarna fram denna unika design. Denna säregna konstruktion ger stolen hög komfort, trots att den inte har någon stoppning. Den slimmade och avskalade formen bidrar till ett elegant uttryck som passar utmärkt runt middagsbordet likväl som skrivbordet. Stolen EA 116 kommer med en stomme i aluminium. Rygg och sits i lila-blå textilklädsel. Sitthöjd 42 cm.

Köp direkt för 15 660 SEK
Barstol "Tabouret Haut" Jean Prouvé för Vitra.
Fast pris

Den stilrena barstolen Tabouret Haut är formgiven av Jean Prouvé år 1942 för den schweiziska möbeltillverkaren Vitra. Denna robusta och smakfulla stol påminner om Prouvés Guéridon Table som leker med Prouvés strukturella principer om en enkel konstruktion, vilket också är hans signatur som är genomgående för alla hans verk. Barstolen är robust med en enkel konstruktion av massivt trä. Tack vare sitsens släta yta kan pallen även användas som ett sido- eller avlastningsbord, likväl som en stol som plockas fram vid behov av extra sitt-utrymme. Ovan Tabouret Haut kommer med stomme i massiv betsad ek och fotring i rödlackerad metall. Pallen mäter i höjd 78 cm, diameter 38 cm.

Köp direkt för 4 315 SEK
Kuddar 3 stycken Alexander Girard för Vitra.
Fast pris

Tre kuddar, varav, två kuddar 'Rectangels/Circle' med fodral formgivet av Alexander Girard. Dessa stilrena och färglada kuddar piggar upp soffan, fåtöljen, sängen eller hallbänken. Kuddarna mäter ca 42 x 42 cm, respektive 38 x 38 cm.

Köp direkt för 2 060 SEK
Kontorsstol "EA 117" Charles & Ray Eames.
Fast pris

Köp direkt för 14 880 SEK
Kuddar 3 st "Dot Pillows" Hella Jongerius för Vitra.
Fast pris

De lekfulla kuddarna Dot Pillows är formgivna av Hella Jongerius för Vitra. Kuddarna är broderade och de iögonfallande färger i kombination med detaljerna, går ingen obemärkt förbi med. Kuddarna mäter 40 cm x 40 cm.

Köp direkt för 2 060 SEK
Bord "Occasional Low Table" Jesper Morrisson för Vitra.
Fast pris

Det stilrena sidobordet Occasional Low Table är formgivet av Jasper Morrison år 2016. Borden i serien Occasional Tables har ett enkelt men elegant utseende och kommer i tre olika höjder – från låga sidobord till ett serveringsbord i standardhöjd. Borden har runda, avfasade kanter på toppskivan som är tillverkad av de allra finaste massiva träslagen eller aluminium. Dessutom har alla metallytor har en robust puderlackering som ytbehandling som dessutom är enkel att underhålla. Ovan Occasional Table kommer med bordsskiva i massiv betsad ek och benstomme i metall. Diameter 50 cm, höjd 47 cm.

Köp direkt för 4 460 SEK