Contemporary Art & Design 606

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
68Thorbjörn Sörensen, Utan titel.Målningen har ett liggande format, de korrekta måtten är 60 x 90 cm.
71Anders Knutsson, "#20".Ingen följerätt
111Gunnel Wåhlstrand, Utan titel.Signerade a tergo.
117Anders Knutsson, "Yellow #9".Omfattas av följerätt (d)
130Ulf Rahmberg, "Nr. 14 (juli-augusti. 1964)".Korrekt titel är "Nr. 14 (juli-augusti. 1964)"
167Christer Strömholm, "Paris, 1962".Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.
168Christer Strömholm, "Montreuil, Paris, 1962".Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.
169Christer Strömholm, Självporträtt, 1975-76.Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.
170Christer Strömholm, "Montmartre, Paris", tidigt 1960-tal.Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.
171Christer Strömholm, "Palma de Mallorca (puta), 1959".Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.
185Ellen Von Unwerth, "Naomi Campbell, from the Azzedine Alaïa Spring/Summer Campaign, 1991".Framtagen 1996. Vintage. Upplaga 1/30.
236Andy Warhol, "Herself", ur: "Three portraits of Ingrid Bergman".Signerad och numrerad på framsidan.

Utdragna föremål

Nr.
69
153
179
234
240A

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
80Nathalie Djurberg & Hans Berg, "Turn into me".