Modern Art + Design 636

196 föremål
343. Hans Bergström, plafond, modell "C-1143", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
351. Axel Einar Hjorth, soffa "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
352. Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
353. Axel Einar Hjorth, skåp, Lovö, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
260 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
354. Axel Einar Hjorth, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet 1932.
Klubbat pris
540 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
356. Axel Einar Hjorth, bord "Utö", Nordiska Kompanet 1930-tal.
Klubbat pris
250 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
358. Sigurd Persson, tekanna, 1940-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
363. Golvlampor 1 par, Swedish Modern, ASEA, 1940-50-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
364. Nordiska Kompaniet, skåp "Anette", 1944.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
365. Nordiska Kompaniet, sängbord, ett par "Anette", 1944.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
366. Nordiska Kompaniet, bordslampor, 2 stycken, 1940-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
367. Otto Schulz, soffa, Boet 1940-tal.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
368. Otto Schulz, fåtöljer, ett par, Boet, 1940-tal.
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
369. Golvlampa, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
373. Axel Einar Hjorth, pall "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
374. Axel Einar Hjorth, pall "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
376. Axel Einar Hjorth, hörnskåp "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
377. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
379. Erik Glemme, taburetter, ett par, Sverige 1940/50-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
380. Erik Glemme, takarmatur, Sverige, 1940/50-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
381. Erik Glemme, vägglampor, ett par, Sverige 1940/50-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
386. Bruno Mathsson, bord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1939.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
397. Carl-Axel Acking, karmstolar, ett par, "Trienna", 1950-60-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
400. Tyra Lundgren, väggrelief, signerad och daterad 1966.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
401. Lisa Larson, skulptur, "Storseglar'n", brons, nr 405.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
403. Alvar Aalto, bord, modell 75, Aalto Design, Hedemora 1946-56.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
406. Peder Moos, bord, utfört av Peder Moos, Danmark 1943.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
414. Hans J. Wegner, "Kina-stolen", Fritz Hansen, Danmark 1966.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
416. Severin Hansen, skrivbord, Haslev Møbler, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
423. Poul Kjaerholm, fåtölj, PK31, edition E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
426. Jørgen Høj, två pallar samt bord, Niels Vitsoe, tidigt 1960-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
436. Finn Juhl, skål, Kay Bojesen, Danmark. 1950-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
438. Fåtöljer 1 par, Danmark 1940-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK