Terrakottaröd botten med stora polykroma blommande träd och palmetter. Bred mörkblå huvudbård med stor blom-, palmett- och arabeskranka.
Ställvis något slitage, smutsig, fläckar varav vissa stela (bryts). Långsidorna med trampveck, kortsidorna med obetydliga skador.