631
1426685

Helene Schjerfbeck

(Finland, 1862-1946)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
52 300 - 69 700 EUR
54 700 - 73 000 USD
Klubbat pris
1 350 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Helene Schjerfbeck
(Finland, 1862-1946)

"Flicka med fladdrande hår"

Studie till vävnaden "Livets träd". Signerad HS och daterad -05. Akvarell 65 x 34 cm.

A tergo skiss av konstnärinnans mor, gouache, ca 35 x 32 cm. Jmf Helene Schjerfbeck, ‘Min mor’, olja på duk, 1909 (se bild).

Proveniens

Åmells Konsthandel, Stockholm

Jämför med annan version på motivet, upptagen i Ahtela kat. nr 333.

1902 flyttade Helene Schjerfbeck, delvis på grund av hälsoskäl, till den lilla orten Hyvinge, fem mil norr om Helsingfors. Här kom hon att leva tillsammans med sin mor i en liten lägenhet om ett rum och kök. Arrangemanget varade fram till moderns död år 1923. Under de femton första åren i Hyvinge avstod Schjerfbeck från att resa till Helsingfors. Hon fortsatte emellertid att måla och sände regelbundet in verk till utställningar och utlottningar i såväl Helsingfors som Åbo. Viss kontakt med omvärlden förelåg även under dessa år, huvudsakligen via korrespondens med vänner samt genom prenumerationer på internationella konsttidskrifter.

Under dem här åren blev ryavävnader populära inom det finska konstlivet. Även Schjerfbeck ville försöka sig på konsthantverket och komponerade mönster och scener till väggbonader, borddukar och kuddar för Finska Handarbetets Vänner. Hon gjorde bland annat skisser för kompositionen "Livets Träd", en scen med en sittande man som ger den sittande flickan bredvid en bröllopsring. Skissen som säljs i denna auktion är en av dessa och studerar kvinnan med sitt röda hår utsläppt och sina ögon stängda. Schjerfbeck studerade kvinnan i en annan teckning som är omnämnd i Ahtelas katalog från 1953, kat. nr 333.

Konstnär