taklampa, modell ”T 177”, Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1950-60-tal.
Perforerad skärm i metall lackerat i grönt, hissfunktion i mässing, etikettmärkt Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, skärmens höjd ca 23 cm, justerbar höjd ca 80 cm.
Smärre slitage och repor.
Avbildad i katalog 1960.