21
1481239

Sekretär, av Georg Haupt (mästare 1770 - 1784 Stockholm), Gustaviansk.

Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
177 000 - 221 000 EUR
184 000 - 230 000 USD
Klubbat pris
1 800 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med björk, lönn, amarant, rosenträ, platan, plommon, buxbom och ebenholz. Rak form med avfasade hörn. Raka fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Upptill och nedtill låda. Skrivinredning med tre lådor bakom klaff. Inläggningar i form illusoriskt skuggade fält med dekor av lagerkransar och korsade lagerkvistar, bandrosetter samt hängen. Beslag av förgylld brons. Skiva av vit marmor. Ej signerad. Längd 57, bredd 37, höjd 148 cm. Nycklar medföljer.

Proveniens

Bukowskis konsthandel.
Thérese Andersson, f. Svanberg (död 1922), inköpt hos Bukowskis 17 oktober 1903 för 3.660 kr, hennes son:
Knut Andersson (1868-1968), donator och musiker. I arv till sonen
Dag Knutsson, (1898-1986) Aranäs gård, Gränna
Därefter i arv
Såld Bukowskis vårauktion 1995, A496, nr 332
Privat samling

Mästarnas möbler, Stockholmsarbeten 1700-1850. Torsten Sylvén, Norstedts förlag, Värnamo 1996. Se sid 168 och 169.

Det hörde inte till ovanligheterna att 1700-talets möbelmästare inte signerade sina arbeten. Ofta gjorde slutkunden en beställning direkt från mästaren varför en signering var överflödig. Detta gällde även Georg Haupts arbeten. Hans oslagbara skicklighet i jämförelse med sina skråbröder röjer dock upphovsmannen bakom de osignerade möblerna. Auktionens ovanligt välbevarade sekretär är ett sällsynt bra exempel på Haupts unika känsla för harmoniska proportioner, stilsäkra inläggningar, oöverträffade skicklighet i att gravera och illusoriska reliefverkan genom konsekventa inlagda skuggningar. Därtill hör inredningen till de bäst bevarade hos Haupt. Det oblekta faneret visar på den färgrikedom dessa intarsiadekorerade möbler ursprungligen hade, vilket kan vara svårt för en betraktare att föreställa sig idag.
Dekoren på den nu aktuella sekretären, av rosettupphängd lagergirland med dubbla lagerkransar trädda i varandra, går tillbaka till ett av Georg Haupts mest prestigefyllda uppdrag - mineralskåpet för prinsen av Condé. Skåpet var en gåva från Gustav III och ritades 1772-73 av Jean Eric Rehn och utfördes av Haupt 1773-74. Motivet torde varit uppskattat och det återkommer på en annan prestigefull kunglig beställning: det två byråarna till hertigen av Smålands rum, levererade 1782, sedermera sålda på Bukowskis, en 2008, den andra 2014.
Som grundfaner använde Haupt gärna inhemsk gråfärgad björk. Dess vattrade struktur liknar satinträet Haupt lärt sig använda i England. Johan Fischerströms målande beskrivning från 1773 skulle även kunnat gälla auktionens sekretär: ”… af Snickaren Houpt med inläggningar af Träd så förtreffeliga at de likna den skönaste målning… Botten är som vattnat grått moir öfver låcket går en grön Feston…”
Auktionens sekretär är ett högklassigt exempel på Haupts mästerskap som snickare och den sammanfattar i sig mycket av det vi idag associerar med Haupt och det formspråk som blev stilbildande för den gustavianska möbelkonsten.