351
1453452

Matta, antik Agra, Indien, ca 527 x 443 cm

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 200 - 15 400 EUR
13 800 - 16 100 USD
Klubbat pris
165 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Omkring 1880. Dekor i stil med 1500-talets osmanska hovmattor. Vinröd botten med stora polykroma palmetter, bladrankor, blommor och liten medaljong. En ovanligt bred mörkbrun huvudbård med stora medaljonger, blommor och palmetter.

Abrasher, de brunfärgade garnerna ställvis korroderade. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, ställvis påmålad, fällningar, lagningar.

Proveniens

Engestofte slott, Danmark.

Under 1800-talet växte det brittiska imperiet till ett av historiens största. 1851 års Londonutställning (The great exhibition) visade upp bredden av det nya imperiet och flera Indiska mattor fanns utställda. Det skapade en stor efterfråga på mattor från bland annat Agra till slott och herrgårdar.
1862 inrättades flera fängelse manufakturer. Det etablerades vävateljéer i de indiska fängelserna där fångarna tvingades knyta mattor som en del av sitt straff. Fångarna instruerades alltid av en vävmästare. Kvaliteten på dessa mattor är mycket hög. Man hämtade inspiration från antika anatoliska mattor (precis som föreliggande matta) samt de klassiska persiska och mogulmattorna från 1500- och 1600-talen.
Det mest kända av dessa vävateljéer var Agra-fängelset, nära Taj Mahal, där en enorm matta knöts och placerades i Waterloo-kammaren på Windsor Castle. Den överlämnades som gåva till drottning Victoria 1877 i samband med hennes Imperial Durbar.