361
1478876

Matta, antik Keshan "Motachem", ca 434 x 319 cm

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 200 - 15 400 EUR
13 800 - 16 100 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Omkring 1890. Mörkblå botten med stort polykromt millefleur mönster. Bred röd huvudbård med blom- och palmettranka samt pärlbård.

Helhetsintrycket är gott!

Proveniens

Christie’s, London, Art of the Islamic and Indian Worlds including Oriental Rugs and Carpets, 27 Oktober, katalognummer 266.

Hajji Mollah Mohammed Hassan Mohtasham anses vara en, av ett mycket begränsat antal, mästare som framgångsrikt återupprättade Kashan som ett nav för mattor i Iran (Persien) i slutet av 1800-talet. Termen "Mohtachem" används ofta och är synonymt med de finaste mattorna som knöts i Kashan i slutet av 1800-talet av just Hajji Mollah Mohammed Hassan Mohtasham med familj. Mattorna från hans ateljé identifieras exempelvis av ljusblå bomullsinslag och violett silke langettering.