Important Spring Sale 649

Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

1389 föremål
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
5. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
8. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
11. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
15. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
16. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del. Sengustaviansk.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
19. Pottskåp, Stockholmsarbete, omkring år 1800. Sengustavianskt.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
20. Kunglig sekretär, England 1700-talets första del, Barock.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
21. Sekretär, av Georg Haupt (mästare 1770 - 1784 Stockholm), Gustaviansk.
Klubbat pris
1 800 000 SEK
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
24. Skrivbord, Fredrik I:s tid, senbarock, 1720-50-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
26. Slagbord, Sverige 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
28. Matsalsbord, England 1700-talets slut, Georg III.
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
29. Tebord, med fajansbricka, 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
34. Spelbord, Nordeuropa 1700-talets senare del, Louis XVI.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
43. Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
45. Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
47. Konsolbord, Stockholmsarbete, tidigt 1800-tal, Empire.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
49. Kolonn, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
50. Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
52. Soffa, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
71. Stolar, ett par, s. k. Sullastolar, ca år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
90. Taburetter, ett par, Sverige 1700-talets andra del, Rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
94. Spegel, Centraleuropa, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
96. Speglar, ett par, Norditalien, omkring år 1800, Louis XVI.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK