Important Spring Sale 649

Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

40 föremål
427. Kanna, fajans. Delft, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
428. Fat, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
429. Tulpanvas, fajans. Holland, 1700-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
430. Terrin med lock, fajans. Rörstrand, märkt 24/4 1752.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
431. Skrivställ, fajans. Rörstrand, Märkt Stockholm 24/10 1750.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
432. Fat, fajans. Rörstrand, daterat 14/10, 1759.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
433. Fat, fajans. Rörstrand, 1755.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
435. Handfat/djupt fat, fajans. Röstrand, daterat 28/5 1753.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
436. Tvättfat, fajans. Rörstrand, 17/12 1761.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
437. Tallrikar, ett par, fajans. Rörstrand, 1766.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
438. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
439. Tallrikar, sex stycken, fajans. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
440. Uppsatsskål, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
441. Terrin med lock, fajans. Rokoko, omärkt, Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
442. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
444. Terrin med lock, fajans. Marieberg, daterad 1768.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
445. Fat, ett par, fajans. Sverige, Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
446. Pastejform, flintgods. Rörstrand, omkring år 1800.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
447. Tallrikar, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
457. Fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
460. Praktfat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, sent 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
461. Saladiere, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK