Isaac Grünewald – arbeten på papper

Isaac Grünewald intog centralpositionen i den tidiga svenska modernismen, alltfrån hans debututställning 1909 tillsammans med kamraterna från Konstnärsförbundets skola fram tills hans död i en flygolycka 1946. Han utvecklade sin bildkonst inom många genrer och tekniker, ställde genom åren ut över 200 gånger, var även en banbrytande scenograf och en tongivande konstdebattör, blev professor på Konstakademien 1932 och drev på 1940-talet en egen konstskola, med elever som Christer Strömholm, Bengt Lindström och Olle Bonniér.

Denna tema-auktion om 19 verk av Isaac Grünewald på papper omfattar bland annat akvareller från hans resor på 1920-talet med första hustrun Sigrid Hjertén till Frankrike och Sydeuropa, dräktskisser, aktstudier i tusch och ett litografiskt verk.

17 föremål
ISAAC GRÜNEWALD, akvarell, signerad.
Klubbat pris
26 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD, akvarell, signerad och daterad -20.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD, blandteknik på papper.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD, gouache.
ISAAC GRÜNEWALD, gouache.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD, gouache, signerad.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD, tusch på papper.
Klubbat pris
9 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD, gouache på papper, signerad.
Klubbat pris
10 900 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD, blandteknik på papper, 1922.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD, gouache och blyerts.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD, tusch, signerad.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD, akvarell, signed, 1920.
Klubbat pris
64 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD, gouache.
ISAAC GRÜNEWALD, gouache.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD, blandteknik på papper, signerad.
Klubbat pris
4 850 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD, akvarell på papper, signerad och daterad 1913.
Klubbat pris
8 450 SEK
Utropspris
8 000 SEK