Gudmar Olovson

(Sverige/Frankrike, 1936-2017)
Gudmar Olovson

Gudmar Olovson, skulptur. Signerad. Numrerad. Gjutarstämpel. Brons, total höjd 67 cm, längd 46 cm.

"L'élan" (Steget). Signerad Gudmar. Numrerad 1/10. Gjutarstämpel A Valsuani cire perdue. Mörk/brunpatinerad brons, höjd 62 cm (inklusive stensockel 67 cm), längd 46 cm, bredd 22 cm. Koncipierad 1969.

Obetydlig ytsmuts, ett par små fläckar och skrapmärken. Stensockeln något kantstött. God kondition.

L’élan är en skulptur där vissa inslag från modern skulpturkonst, exempelvis Degas gestaltning av steg, och torson gestaltad framifrån som i många av Rodins och Wléricks verk, har omtolkats av Gudmar Olovson med en helt unik energi. Den ger uttryck för skandinavisk energi – men även en motståndskraft.
Kvinnan, förankrad i sin egen tid, fast förbunden med sitt rum, rör sig framåt enbart driven av sin egen styrka, med ett kraftfullt steg som leder mot språnget. Profilerna förenas med de plana ytornas konturer i en serie rytmer som betonar kraften i rörelsen. Intrycket är en kärnfull hymn, som skanderas som en formbar lovsång.

Utropspris
180 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93