From China to the West F488

Bukowskis har nöjet att presentera China for the West – en temaauktion med eftersökt kinesiskt porslin från 1700-talet som skapats specifikt för den västerländska marknaden. De vackra föremålen härstammar från olika samlingar och speglar de svenska entusiasternas passion för det exklusiva kinesiska porslinet, vilket introducerades i Europa genom de ostindiska handelskompanierna.Sedan de allra första faten och vaserna såldes på auktion i Holland 1602, har efterfrågan på kinesiskt porslin stadigt ökat. Utforska auktionen och bygg din egen samling, eller införskaffa några fantastiska 'samtalsföremål' till din nästa middagsbjudning.

107 föremål
Serveringsfat, porslin, Kina, 1700-tal.
5d 15 tim
500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Tallrik, vapenporslin, Qingdynastin, 1700-tal.
5d 15 tim
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Stekfat, kompaniporslin, Kina, Qianlong (1736-95).
5d 15 tim
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Skålfat, porslin, Kina, 1900-tal.
5d 15 tim
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fat, porslin, Kina 1700-tal.
5d 16 tim
Fat, porslin, Kina 1700-tal.
100 EUR
Utropspris
400 EUR
Vas, porslin, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
5d 16 tim
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Skålfat, porslin, Kina, 1700-tal.
5d 17 tim
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Fat, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
5d 17 tim
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Tallrikar 5 st. Kina Qianlong (1736-95) porslin.
5d 17 tim
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qingdynastin, sent 1700-tal.
5d 18 tim
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK