Löwenadler Collection H059

191 föremål
1. SPEGEL, av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738), barock.
Klubbat pris
175 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
2. GRANT LARKIN LTD, bord, USA, 1980-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
3. GRANT LARKIN LTD, bord, USA, 1980-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4. GRANT LARKIN LTD, sideboard, USA, 1980-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
6. Mike & Doug Starn (Starn Twins), Utan titel.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
9. LJUSKRONA, för sex ljus, Böhmen, 1700-talets slut.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
12. BORDSFIGURER, ett par, 1800-talets slut.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
13. Bricka med hänklar samt fat, nysilver. 1900-tal.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
14. Såsskål och skålfat, nysilver. Rokoko-stil. 1900-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
19. Wilkens & Sohne, tekanna, silver, Tyskland 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
20. Assiette, silver, Österrike-Ungern 1900-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
23. TVÄTTFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
24. TRÄDGÅRDSURNA PÅ SOCKEL, omkring år 1900.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
25. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, omkring år 1900.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
26. Dominique Thevenin, Utan titel.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
27. SEKRETÄR, England, 1700-talets slut.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
28. KARMSTOL, England, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
29. Endre Komaromi-Kacz, Landskap.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
30. Aladar Edvi Illés, Landskap med stenbro.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
31. Gusztáv Magyar-Mannheimer, Landskap med hus.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
33. Lajos Deak-Ebner, På marknaden.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
34. Interiör med en kyrkans man som målar i sitt arbetsrum.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
35. BERGERE, Louis XVI-stil, 1900-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
36. Herman Lipot, Figurer i landskap.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
37. BRICKBORD, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
38. Kjell Löwenadler, Köksinteriör med barn.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
40. KUDDAR, 3 st., sannolikt siden, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
41. Okänd konstnär. Kvinnoporträtt.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
43. SKULTPUR, trä och lack. Thailand, 1900-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
44. SKÅP, Japan, Edo (1603-1868), senare ställ.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
46. SOFFBORD av Per Öberg Arkitektkontor, 1900-talets slut.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
47. SOFFOR, ett par, 1900-talets slut.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
49. BRICKBORD, Japan, Meiji (1868-1912), senare underrede.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
50. BORDSLAMPA, Frankrike, 1840-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
51. KARMSTOLAR, ett par, England, omkring år 1800.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
52. FAT, champlevéemalj och agat, 1900-talets förra hälft.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
600 - 800 SEK
53. CASOLETTER, för ett ljus, Louis XVI-stil, omkring år 1900.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
54. LJUSSTAKAR, ett par, England, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
57. KARMSTOL, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
58. BORDSLAMPA/BOJAN, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
59. PAPPERSKORG, lackerat trä, 1960-70-tal, etikettmärkt.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
60. Michael Zwack, Untitled.
60. Michael Zwack, Untitled.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
61. Keith Haring, Untitled (Triptych).
Klubbat pris
1 400 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
62. YTTERFODER, emalj på koppar. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
63. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
64. SKÅL med LOCK, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
68. SIDEBOARD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
70. Fernandez Arman, "Fragment de Visage".
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
71. SKULPTUR, papier maché, Capistrano, Mexico 1960-70-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
72. BORDSLAMPA, 1900-tal.
72. BORDSLAMPA, 1900-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
73. LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI-stil, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
600 - 800 SEK
74. BRASGARNITYR, 3 delar, 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
75. Enzo Cucchi, Untitled.
75. Enzo Cucchi, Untitled.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
76. Nicola de Maria, "Bosco ammaestrato + angeli".
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
77. Nicola de Maria, "Museo Haus Lange Costantinopoli".
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
78. BORDSLAMPA, 1900-tal, klassicerande stil.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
79. PER SUNDSTEDT, golvlampor, 2 st., "Bill", Zero interiör, omkring år 2000.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
80. Hans Isaksson, Still #26.
80. Hans Isaksson, Still #26.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
81. Hans Isaksson, Utan titel.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
82. STRUTSÄGG, 1900-tal.
82. STRUTSÄGG, 1900-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
83. SOFFA SAMT TABURETTER, 1 PAR, 1900-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
84. Josef Frank, bord, modell 961, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets slut.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
85. Josef Frank, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modell G 2468.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
87. BORD, 1800-talets andra hälft, möjligen Baltikum.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
90. Josef Frank, sidobord, 2 st, modell 1073, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
92. Frimärksalbum, 2 st, med spelkortssamling av "Jokrar".
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
93. BRIDGEBORD, Sverige, 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
96. "Suecia Antiqua et Hodierna".
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
98. Josef Frank, gardinlängder, 2 st, "Drinks", Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

146. Attila Suta, sängbord, ett par, egen verkstad, Stockholm, 2022.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
Aktuellt bud:
30 000 SEK