Porslin, genombruten och reliefdekor av tistlar i underglasyrfärger. Signerad M.A. Rörstrand 60056 i grönt samt inpressat 32. Höjd 26 cm.
Glasyrmista.
Mela Anderberg 1865-1927, porslinsmålare, keramiker. Anställd vid Rörstrand från 1880-talet slut fram till 1920. Formgav egna föremål till Stockholmsutställningen 1897 och till Parisutställningen 1900.