489
79895

Hasse Persson

(Sweden, Born 1942)
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Hammer price
72 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Hasse Persson
(Sweden, Born 1942)

"Say Cheese, Larry" 1981

Signerad Hasse Persson och daterad Los Angeles 1981/2009 och numrerad 1/6 a tergo. Fem färgfotografier monterade i ljuslåda med lysdioder 41,5 x 106 cm.

Literature

Bilden var avbildad på omslaget till den amerikanska konsttidskriften Cabinet, 2008.

More information

Som ende svensk fick Hasse Persson göra en intervju och portättera Larry Hagman i samband med att serien Dallas skulle lanseras i Europa och Sverige. Larry Hagman blev ständigt utsatt för hot därför att många ansåg han förlöjligade Texas-kulturen. Han tog inte någon notis om hoten förrän den dagen då John Lennon blev mördad ( december 1980). Han blev mycket skärrad över att det kunde ske. De här bilderna är tagna strax efter det mordet Det blir en annan dimention av det perfekta amerikanska leendet mot den bakgrunden och som på ett speciellt sätt kommer fram i de här bilderna, det överdrivna, som klart lyser igenom masken.