Motiv från Gréz
Signerad A. Genberg. Gréz. Utförd på 1880-talet. Duk 80 x 63 cm.
Målningen troligtvis identisk med "Vårlandskap, Grèz", utställd på Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Måleri från 1880- och 1890-talen", 21 mars - 6 april 1931, kat nr 133 (ägare fru Anna Engström).
Tidigare i Fru Anna Engströms samlingar.