815
74275

A Swedish tilt-top table by C. Hollst.

6 000 - 8 000 SEK
545 - 727 EUR
580 - 773 USD
Hammer price
7 500 SEK

Fanerat med alrot. Närmast kvadratisk skiva.Tredelad balusterfot. Med Eskilstuna Fristads stämpel. Signerad C.HOLLST. 80,5x81,5, höjd 73,5 cm.

Fot med lagning, något maskstungna fotavslutningar.

 Hide
 Show more

Important Spring Sale 657

16. A Gustavian marquetry commode by G. Foltiern (master in Stockholm 1771-1804).
60 000 - 70 000 SEK
Current bid:
- SEK