973
73929

A Gustavian wall clock by N. Berg.

12 000 - 15 000 SEK
1 090 - 1 360 EUR
1 160 - 1 450 USD
Hammer price
20 000 SEK

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Dekor av lagergirlander, blommor och krönande urna. Vitlackerad urtavla märkt "Nils Berg Stockholm". Höjd 89, bredd 48 cm. Nyckel och pendel medföljer.

Senare pendelupphängning. Mindre dekorlagning.

Provenance

Familjen Gorthon, Helsingborg.

 Hide
 Show more

Important Spring Sale 657

102. A pair of French Empire ormolu five-branch wall-lights, Paris, early 19th century.
30 000 - 40 000 SEK
Bid History
26 000

Your Bid
Current bid:
26 000 SEK