246
266709

Christer Strömholm

(Sweden, 1918-2002)
180 000 - 200 000 SEK
16 000 - 17 700 EUR
16 700 - 18 500 USD
Hammer price
160 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Christer Strömholm
(Sweden, 1918-2002)

"Hiroshima-sviten", 1963 (22 parts)

All 22 photographs signed CHR and with thumbmark on verso. Gelatin silver print, image 29.5 x 22.5 cm and 22.5 x 29.5 cm. Including frame 55 x 45 cm.

Provenance

Karin & Lars Hall's collection, Stockholm.

Exhibitions

Camera Obscura, 1980, Stockholm.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "368 förälskelser. Karin och Lars Halls samlingar", 2001.

More information

Hasselbladspristagaren Christer Strömholm (1918-2002) är den ende skandinaviske fotograf som visas i The Museum of Modern Arts i New York permanenta samling över fotografihistorien.
Det är Strömholms ”Bleka damen” (1959) som allt sedan 1980-talet funnits med i detta prestigefulla urvalssammanhang. Den franska tidningen Le Monde kallade Strömholm ”Le Grand Suédois” i en recension i december 2001, strax före fotografens bortgång, och underströk Strömholms status som en av 1900-talets fotografiska giganter i Europa.

Hiroshima-sviten om 22 fotografier gjordes 1961 och 1963, då Strömholm besökte Japan. Christer Strömholm var vid den tiden gift med SAS-flygvärdinnan Anna-Clara Krusenberg, som hade möjlighet att ta med sin fotograferande make på dessa resor utan större kostnader.

Christer Strömholm har blivit mest känd för sina fotografier av transvestiter och transsexuella i Paris i slutet av 1950-talet och i början av 1960-talet. Bilder som redovisats i böckerna ”Poste Restante” (1967) och ”Vännerna från Place Blanche” (1983), som båda blivit klassiker.
Dock har fotografens Hiroshima-svit gått relativt spårlöst förbi. Detta trots att sviten är bland det bästa som Strömholm presterat rent fotografiskt. I ett återhållsamt och sparsmakat uttryck har fotografen skildrat konsekvensen av Hiroshima-bomben med en oerhörd politisk skärpa. Strömholms Hiroshima-svit utgör dessutom ett viktigt komplement till japanska bokklassiker som Kikuji Kawadas ”The Map” (1965) och Ken Domons ”Hiroshima” (1961).

Christer Strömholms Hiroshima-svit har vuxit fram i samarbete med dåvarande galleristen Lars Hall som gav fotografen tre separatutställningar åren 1978, 1982 och 1984 på legendariska Camera Obscura i Stockholm. Detta innan Moderna Museet ställde ut Strömholm i en separatutställning 1986. Utställningen på Moderna drog över 40 000 besökare
och blev Christer Strömholms stora genombrott.

Hiroshima-sviten har i sin helhet bara visats vid två tillfällen: som en mini-utställning på Camera Obscura, i samband med kärnkraftsomröstningen 1980, och 2001 på Liljevalchs utställning "368 förälskelser. Karin och Lars Halls samlingar".

Hasse Persson