253
394938

Svensk konstnär 1700-tal

50 000 - 70 000 SEK
4 360 - 6 100 EUR
4 560 - 6 390 USD
Hammer price
42 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Svensk konstnär 1700-tal

Sea battle at Hogland 1713

Canvas 104 x 150 cm. Period frame.

Saleroom notice

Tidigare har motivet beskrivits som möjligen "Viborgska galoppet". Korrekt ska vara "Slaget vid Hogland 1713".