"Stora bryggeriets öl"
Lithographic poster in colours, 1895, printed by Generalstabens Litografiska Anstalt, Stockholm. S. 55,5 x 80,5 cm.
Handling creases and soft folds, some minor tears to edges of sheet.
"1895 publicerades vignetter av honom (Sjögren) i tidskriften 'Ord och bild' som hör till de första tillämpningarna i Sverie av jugendstil efter utländska mönster". Svenskt Konstnärslexikon, Vol V, sid 169.