163
579924

Otto G Carlsund, (Attributed to)

(Sweden, 1897-1948)
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 340 - 2 810 USD
Hammer price
Unsold
(Sweden, 1897-1948)

"Atlantic"

Lithographic poster printed in colours, 1930, by J. Olséns Litografiska Anstalt, Stockholm. S. 100 x 70 cm.

Gulnad. Veck. Reva.

Saleroom notice

No Droite de Suite (d)

More information

Filmen hette ursprungligen Titanic men efter en stämning av White Star Line som ägde RMS Titanic ändrades filmens titel till Atlantic, 1929. Filmen var en av Englands första ljudfilmer, 90 minuter lång. Svensk premiär 3 mars 1930 på Palladium, SF i Stockholm. Dagens Nyheter beskrev filmen som ”stark gripande och suggestiv".

Under 1930 bodde Otto G. Carlsund i Stockholm och arbetade bla i Råsunda på Svensk filmindustri med dekorationer och affischer. Filmaffischerna som han då utförde signerades inte i trycket.