17
985504

A Gustavian tea table by Georg Haupt (master in Stockholm 1770-1784), with faience tray from Marieberg 1775.

400 000 - 600 000 SEK
35 500 - 53 200 EUR
37 000 - 55 600 USD
Hammer price
520 000 SEK

Three sides veneered with jakaranda, birch and maple. Front as well as short sides with inlay in the form of laurel festoons. Faience tray signed "M under three crowns D 75/12" (Marieberg 1775), with blue decor of city motif and flowers against white fond. Length 80, width 57.5, height 75 cm.

The faience tray with repairs.

Provenance

Statssekreteraren Carl Erik Wadenstierna (1723-1787)
Commissioned 1775 to the newly built manorhouse at Näs in Roslagen
Thence by decent through the famillies Mannerheim and Silfverstolpe
remaining in situ at Näs untill mid 1980s
Through inheritance present owner.

Literature

Asplund, Karl: Näs i Rö, Fataburen 1960, sid 34-35, avbildat sid 28
Slott och Herresäten i Sverige, Uppland 2, Näs, sid 12, 20.
Torsten Sylvén, Mästarnas möbler, auktionens tebord avbildat sid. 164.

More information

Auktionens nattduksbord och tebord av Georg Haupt beställdes av krigsrådet Carl Eric Wadenstierna (1723-1787) i anledning av inredningarna på herrgården Näs, i Rö socken i Uppland, som han förvärvat 1773. Huvudbyggnaden lät han uppföra i ett plan med sex fönsteraxlars fasad och en låg gavelfront över mittpartiet. De små och intima rummen präglas av övergången mellan rokoko och gustaviansk stil under 1770-talet, där t.ex. målade dörröverstycken i förstugan låter klassicerande urnor samsas med ramverk i rokoko. Även om den fasta inredningen ger prov på rokoko visar Georg Haupts leverans 1775 av gustavianska möbler till Näs att Carl Eric Wadenstierna var högst modemedveten. Inte mindre än tre olika möbler av Haupt inrymdes i fruns sängkammare: en byrå, ett tebord samt ett par nattduksbord. Sekretären, som stod i fruns kabinett, och byrån är signerade ”fait par Georg Haupt, Ebeniste du Roi à Stockholm 1775”. Sekretären bär inläggningar i form av initialbokstaven W och vapenstjärnor för Wadenstierna. Tebordet och nattduksborden är osignerade, men bär Haupts omisskännliga elegans och snickeritekniska kännetecken. Tebordets fajansbricka är märkt Marieberg och daterat 1775.

Under 1700-talet var te- och kaffedrickande omåttligt populärt och en rad tebord med vattentåliga fajansbrickor tillverkades vid Marieberg och Rörstrand. Trots detta är auktionens tebord det enda kända som tillverkats av Haupt.

Auktionens nattduksbord är också en ovanlig möbeltyp i Haupts produktion. Förmodligen för att denna typ av bruksmöbel, som vanligtvis var målad, inte passade in i Haupts dyrbara och exklusiva produktion. Endast ett annat par nattduksbord är kända, vilka leverades av Haupt till Gustav III:s två sängkamrar på Stockholms slott 1783. Dessa mer påkostade kungliga nattduksbord, med skivor av vit marmor, beskrivs i Haupts räkning som ”2ne Nat-Comoder af purpur ock Rosenträ med hwita italienska Marmor Schifwor, Ornerade med inlagda och graverade festoner”. Även auktionens nattduksbord har graverade festoner. Liksom Haupt-byrån som också stod i sängkammaren på Näs, har nattduksborden inlagda medaljongfält på skivan utan någon figurdekor eller initialbokstav för att skapa en enhetlig svit.
Fortfarande när bokverket Slott och herresäten skrevs 1967 stod Haupt-möblerna kvar i sängkammaren på Näs, dit även sekretären flyttats. Bokens författare Bengt G. Söderberg skriver att ett av Haupts nattduksbord ”uppbär alltjämt sina ursprungligen hithörande saker: en ljusstake med automatisk ljussläckare, en varmvattensbehållare, uppvärmd medelst ett tjockt vaxljus, en tekopp för intagande av någon lugnande dryck och en ringklocka för tillkallande av betjäning”.