635
1185614

Gudmundur Erró

(Iceland, Born 1932)
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Hammer price
70 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist 19th and 20th century paintings
+46 (0)721 428 962
Gudmundur Erró
(Iceland, Born 1932)

Untitled

Signed Ferró and dated 59. On verso signed ferró 1959 Paris. Canvas 81 x 65 cm.

Provenance

Acquired directly from the artist, c. 1960, on Iceland.

More information

Erró, som är en pesudonym, heter egentligen Gudmundur Gudmundsson. Han föddes 19 juli 1932 i Olafsvik, beläget i den nordvästra delen av Island. Tio år gammal fascinerades Gudmundur av konstverken i en katalog från Museum of Modern Art i New York. Sedan dess har måleriet varit hans verkliga passion och livsuppgift. Redan som 19-åring började han på konsthögskolan i Reykjavik och fortsatte därefter med konststudier i Oslo. Erró gjorde åtskilliga resor runt om i Spanien, Italien, Frankrike och Tyskland under 1950-talet. Han studerade på konstakademien i Florens 1954 och under 1955 antogs han på skolan för bysantinsk mosaik i Ravenna. Det var vid den här tiden han började visa sina bilder, framför allt i Paris där han stationerade sig 1958. Under 1960-talet kom han i kontakt med museimannen Pontus Hultén som uppmuntrade honom och tog honom under sina vingars beskydd. Egensinnigt blandas stilar och bildspråk. En del av konstverken från hans ungdomsår bär spår av Roberto Mattas rymdliknande varelser, liksom några andra som har likhet med hans vän Öyvind Fahlströms målningar, hämtade från tecknade serier och populärkultur. Erró har också nära släktskap med Roy Lichtenstein, Andy Warhol och James Rosenquist. (Text: Johan Persson för Galerie GKM).