491
1264845

Esaias Thorén

(Sweden, 1901-1981)
250 000 - 300 000 SEK
22 200 - 26 600 EUR
23 100 - 27 800 USD
Hammer price
540 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Esaias Thorén
(Sweden, 1901-1981)

"Ljus rektangel"

Signed E. Thorén and dated 1930. Paper panel 50 x 50 cm.

Provenance

Bukowskis Moderna, Svensk-Franska Konstauktioner, Stockholm, Höstauktionen 418, cat no 1396.

More information

I början av 1920-talet lärde Esaias Thorén känna Sven Jonson. De båda aspirerande konstnärerna sparade därefter ihop tillräckligt med pengar för att börja på Wilhelmsons målarskola i Stockholm 1925. Mest av allt lockade emellertid Paris dit de båda anlände hösten 1926 för att slå sig ned i konstnärskvarteren i Montparnasse. De hade emmellertid svårt att försörja sig utan mecenater och trots sparsamhet räckte reskassan bara fyra månader. Innan de tvingades återvända till Sverige utnyttjade de dock sin tid väl. De gick på museer och studerade äldre mästare och de tecknade modell för Otte Sköld på Maison Watteau. Det är under denna korta tid i Paris som Thorén bland annat gör en rad teckningar, som visar att han tagit starka intryck av mästaren Fernad Légers rörkubism.
Efter hemkomsten till Halmstad etablerade Jonson och Thorén en kombinerad reklamateljé och målarskola, Modern Reklam. Det blev en samlingsplats för stadens konstnärer och intellektuella. I ateljéns vindsrum levde de nästan som i Paris. Genom maskiningenjör Egon Östlunds försorg träffades här för första gången Esaias Thorén och GAN, Gösta Adrian Nilsson. Östlund som kom att bli en stark kraft i Halmstads konstliv var själv amatörmålare och hade tidigt fängslats av GANs konstteorier. Han sammanförde konstnärer och var en central figur för såväl GAN som för de blivande medlemmarna i Halmstadgruppen. Med Egon Östlund som drivande och understödjande kraft bestämde sig vännerna Esaias Thorén, Sven Jonson, Axel och Erik Olson, Waldemar Lorentzon och Stellan Mörner att göra gemensam sak. Halmstadgruppen bildas 1929.

I slutet av 1920-talet orienterar sig Thorén alltmer mot Art Conret och purismen. 1930 deltar han i Otto G. Carlsunds utställning Art Concret i Stockholm. Auktionens målning är en plangeometrisk och puristisk komposition där formerna är förenklade och avskalade från detaljer.