176
1215237

A pair of Swedish Gustavian silver candlesticks, mark of Mikael Nyberg, Stockholm 1788.

60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Hammer price
60 000 SEK

Height 25 cm, total weight 803 grams.

One nozzle with split, one candlestick slightly tilted.

Saleroom notice

Please note that both candlesticks are listed in the Stockholm house.

Provenance

David Henrik Hildebrand (1712-1791) till bl a Håtunaholm och Nynas , stiftare av fideikommissen Ericsberg, Bysta och Fållnäs.

Sannolikt identiska med två ljusstakar som upptas i hans omfångsrika bouppteckning:

I Stockholmshemmet, huset Rosenbad, upptas totalt 16 ljusstakar beskrivna som ”Bordsstake i façon af colonne” bland dessa upptas:

”1 st Do af lika façon men mindre_ _ _ 30 5/8 [lod]”

"1 st Do_ _ _ _ Do_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 31 [lod]"

More information

Ljusstakarna tillhör en modell som kommit att kallas ”Ericsbergsmodellen” ursprungligen tillverkade på 1780-talet för David Henrik Hildebrand av Mikael Nyberg i Stockholm. Man känner idag till stakar stämplade åren 1786, 1788 samt 1789. Stakarna kan ibland bära graverade ägarmonogram: D.H (David Henrik Hildebrand);

A.S.S. (hans hustru Agneta Schönström) samt D.G.H (sonen David Gotthard Hildebrand)

Jämför sviten om 10 stakar i tre olika storlekar sålda på Bukowskis Vårauktion 2004, A532, nummer 660-662.