774
1409274

Valerio Adami

(Italy, Born 1935)
400 000 - 500 000 SEK
35 300 - 44 100 EUR
36 800 - 46 000 USD
Hammer price
520 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Valerio Adami
(Italy, Born 1935)

"Passaggio sul lago Lemano".

Signed Adami and dated 1990 verso. Acrylic on canvas 198 x 147 cm.

Provenance

Marisa del Re Gallery, New York.
Bukowski Auktioner, Vårens Moderna Auktion 555, 2010, cat. no. 307.

Exhibitions

Marisa del Re Gallery, New York, May 3 - June 2 1990, catalogue cover and illustrated with full page.

More information

En teckning i blyerts med samma motiv och samma titel som auktionens målning, storlek 48 x 36 cm ägs av Collection Institut du Dessin-Fondation Adami.

Den idag 75 årige italienske konstnären Valerio Adami fick sin konstnärliga grundutbildning i Italien och har han sedan flyttat mellan Italien, Frankrike, England och USA. Utöver de många flyttarna reste Adami runt hela världen och var bl a flera gånger i Indien. I Frankrike mötte han på 50-talet Roberto Matta och Wifredo Lam som kom att påverka honom stilmässig och innehållsmässigt. Detta första mer expressionistiska uttryck kom så småningom att utvecklas till ett måleri som låg nära syntetismen med sina färgfält avdelade av svarta konturer. Han motiv var dock, till skillnad från andra syntetisters, drastiskt beskurna nästan fragmentariska, därvid mer påminnande om popkonst.
Under 1970-talet började Adami behandla politiska ämnen i sin konst. I målningarna smälte politiken samman med europeisk historia, filosofi och mytologi.
Konstverk av Valerio Adami är sällsynta på den svenska auktionsmarknaden.
Den monumentala målningen ”Paesaggo sul Lago Lemano” blev mycket omtalad vid sin tillkomst 1990 och är ett centralt verk i Adamis produktion.
Lago Lemano, på franska mer känd som Lac de Genève, ligger på gränsen mellan Schweiz och Frankrike och är Västeuropas största sjö. Ut genom fönstret ser man sjön och ett stiliserat alplandskap i gult med en surrealistiskt grön himmel. I rummet ett symbiotiskt möte mellan Mahatma Gandhi och en anonym kvinna. Här har Adami kombinerat en historisk gestalt med en plats han kände väl till och frambringat en poetisk och filosofisk stämning.
Adami har ett starkt och levande förhållande till litteraturen och då denna målning ställdes ut på Marisa del Re Gallery var det tillsammas med ett poem som målande beskriver Adamis relation till de olika konstarterna . De sista raderna i poemet lyder i översättning:
”En målnings sanning ägs av språket, i det språket gömmer sig vad konstnärens skulle önska hålla fördolt”.

 Hide
 Show more

Contemporary Art & Design 654

48. Jonas Bohlin, a "Slottsbacken" cabinet, archive edition of 200 copies, Källemo, Värnamo post 1987.
100 000 - 150 000 SEK
Bid History
Fair warning
210 000

Your Bid
200 000

Your Bid
195 000

Your Bid
190 000

Your Bid
185 000

Your Bid
180 000

Your Bid
175 000

Your Bid
Current bid:
210 000 SEK