Djupt fat av Pehr Johan Mattsson, Mariestad tidigt 1800-tal, diameter ca 34. Två fat av Johan Fredric Werrenrath, Lund, 1800-talets slut, diameter ca 37 vardera. Värmare / ställ, ostämplad, diameter ca 19,5 cm.
Skador och lagningar.