Peter Dahl

(Sweden, 1934-2019)
Peter Dahl
(Sweden, 1934-2019)

Peter Dahl, Portrait of Ulla Winblad

Signed Peter Dahl. Watercolor on paper 30 x 18.5 cm.

Not examined out of frame.

More information

Peter Dahls akvarell av Ulla Winblad är ett finstämt porträtt av den legendariska Ulla Winblad från Bellmans epistlar. Peter Dahls omfattande tolkningar av Carl Michael Bellmans “Fredmans Epistlar” blev konstnärens stora genombrott. Sviten av konstverk - litografier, akvareller och oljemålningar - ställdes ut på Prins Eugens Waldemarsudde i Stockholm 1984 och väckte stor uppmärksamhet.

Samma år, 1984 gav Bonniers förlag ut boken om “Fredmans Epistlar” och i förordet skrev Sven Delblanc:
“Bellman har stått upp ur graven i Peter Dahls bilder, en Bellman som länge varit begraven under avhandlingar och andakt, en ung och vild och grotesk Bellman, som ännu har ungdomens kraft att chockera, som ännu är fjärran från Bellman? Nej, kanske inte. Men det är sanningen om en Bellman vi har alltför lätt att glömma av idel respekt för vår klassiker, en Bellman som ständigt måste väckas till liv på nytt för att inte en levande mästare ska förtorka till mumie.”

Auktionens verk, Peter Dahls porträtt av Ulla Winblad är utfört i akvarell.
"Akvarell är spännande. Om man låter färgen rinna så händer det saker. Ibland måste man ta en hårtork och torka snabbt, snabbt så att det inte hinner rinner ut för mycket. I akvarell är tanken och känslan snabb. Fast man kan måla långsamt också, och det finns de som målar torrare: Zorn och Carl Larsson var oerhört skickliga. Jag skulle aldrig ge mig på att måla så, säger han men tillägger genast: Det skulle vara för sporten, för att tävla med dem, säger Peter Dahl.”
Utdrag ur intervju, DN Kultur 3 december 2004

För sitt mångåriga måleriprojekt “Fredmans Epistlar” erhöll Peter Dahl 1984 Stockholms stads kulturpris.

Peter Dahl var ursprungligen norsk medborgare, men tilldelades 2006 den svenska regeringens förtjänstmedalj Illis quorum för sitt "mångåriga och omfattande samt färgstarka och respektlösa konstnärskap, en bildkonstens Bellman i nutid”.

Auction closed
30 000 SEK
The auction is closed.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Contact
Mollie Engström
Mollie Engström
Assistant Specialist Art
+46 (0)70 748 22 63

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service