"För framstående scenisk gärning".
Signerad Bror Marklund. Gjutarstämpel H.Bergman Cire Perdue. Daterad Nr 1. med dedikation: "Till Olof Molander för Ett Drömspel av Svenska Teaterkritikers Förening 1955". Brunpatinerad brons. Höjd 35,5 cm. Monterad på svart stensockel.