22
83719

GOLVLAMPA, Greta Magnusson Grossman, Bergboms, Malmö 1950-tal.

6 000 - 8 000 SEK
527 - 703 EUR
560 - 746 USD
Hammer price
11 000 SEK

Modell G-33. Svartlackerat stål. Höjd 123 cm.

Omlackerad, skärmen med små bucklor.

More information

Modellen tillverkades även av den amerikanska tillverkaren Ralph O. Smith, då under namnet "Grashopper".

 Hide
 Show more

Modern Art & Design 656

173. Josef Frank, a pair of stools model "686", Firma Svenskt Tenn, Sweden mid-20th century.
10 000 - 15 000 SEK
Bid History
Fair warning
8 500

Your Bid
Current bid:
8 500 SEK