560
140907

FÄLLBORD, av Lars Eric Lindell (verksam i Köping 1818-1843).

6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Hammer price
4 800 SEK

Fanerat med alrot. Närmast kvadratisk fällbar skiva på tredelad centralfot. Etikettmärkt. Längd 89, bredd 87,5, höjd 75 cm.

Skivan med smärre skador/fläckar, lagad fällanordning, förstärkningar.