No. | Item | Hammer price |
402 | MATTA, Flossa, Sverige 1900-tal. 146,5 x 109. | Unsold |
403 | Ädling med hund. | Unsold |
404 | Kvinnoporträtt. | 3 200 SEK |
405 | MATTA, Rölakan, signerad MS KH (Maj Svanström, Klockargårdens Hemslöjd, Tällberg). 232 x 184. | Unsold |
406 | Wilhelm von Gegerfelt, Kaj i Venedig. | 9 000 SEK |
407 | Julius Kronberg, Hunter by the fence. | Unsold |
408 | Albert Johansson, Moln-procession. | 39 000 SEK |
409 | Ragnar Person, Marknadsdag. | 13 000 SEK |
410 | Louis Cane, Liggande figur. | 8 000 SEK |
411 | Louis Cane, Sittande figur. | 8 000 SEK |
412 | KLAFFBORD. England 1700-tal. | 3 600 SEK |
413 | BARSKÅP med tre barpallar, palisander, Danmark 1960-tal. | 8 500 SEK |
414 | DAMARBETSBORD. Sengustavianskt. | 6 200 SEK |
415 | Karel Appel, "Personnage". | 4 000 SEK |
416 | TABURETTER, ett par. Gustavianska. | 9 000 SEK |
417 | KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Unsold |
418 | SKÅP. Gustaviansk Georg Haupt-stil, 1900-tal. | 13 500 SEK |
419 | BLOMBORD, 1800-talets andra hälft. | 16 500 SEK |
420 | PIEDESTAL. Barockstil, omkring år 1900. | Unsold |
421 | TABURETTER, ett par. Rokokostil, 1900-tal. | 5 500 SEK |
422 | STOLAR, 5+1 st. Gustavianska. Fem av Anders Gunnesson, Lindome, 1771-1831). | Unsold |
423 | FÅTÖLJER, ett par. Louis XV-stil, 1800-talets slut. | Unsold |
424 | BÄNK. Sengustaviansk, omkring år 1800. | Unsold |
425 | KARMSTOL, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk. | 19 500 SEK |
426 | A late 19th century table, marked with the monogram of the Swedish king Gustav VI Adolf (1882-1973). | Unsold |
427 | LJUSSTAKAR, ett par, silver. Berlin 1800-tal. | 9 000 SEK |
428 | SKÅLFAT, ett par, porslin, Kina, tidigt 1900-tal. | 7 500 SEK |
429 | FLAMLÄNDSK KONSTNÄR 16/1700-TAL Madonnan med barnet | 17 000 SEK |
430 | JACOPO BASSANO Hans art Frambärandet i templet samt Vilan vid flykten till | 15 000 SEK |
431 | ACHILLE LEONARDI, olja på duk, sign och dat Roma Babuino -52. | Unsold |
432 | William Bromley, Interior with woman and child. | Unsold |
433 | Edouard Henri Theophile Pingret Attributed to, Portrait of a young woman. | Unsold |
434 | Guido Reni Efter, Beatrice Cenci. | 3 000 SEK |
435 | A part monkey orchestra, Meissen like mark. (15 pieces). | 12 000 SEK |
436 | DALAHÄST, 1930-40-tal. | Unsold |
437 | HÄST MED RYTTARE. 1900-talets första hälft. | 1 000 SEK |
438 | Giambologna (Giovanni da Bologna) Efter, Mercurius och Venus. | 8 700 SEK |
439 | Alfred Wiström, Fästning med svensk flagg. | 24 000 SEK |
440 | KRUKOR PÅ FAT, fyra stycken, lergods. Wilhelm Kåge, Gustavsberg. | 1 600 SEK |
441 | Georg Raab Hans art, Damporträtt, enl uppgift föreställande Marie Antoinette. | 2 600 SEK |
442 | Kakemon. Snårvinda och risblomster. | 1 700 SEK |
443 | Gösta Adrian-Nilsson, Frusen vinter. | 17 000 SEK |
444 | Esaias Thorén, Motiv med fisk. | 6 500 SEK |
445 | Olle Nordberg, Måltid. | 7 000 SEK |
446 | Harald Lindberg, Kustlandskap med badande. | Unsold |
447 | David Wallin, "Kvinnohuvud". | Unsold |
448 | Oskar Bergman, Landscape. | Unsold |
449 | Oskar Bergman, Kustlandskap. | 5 200 SEK |
450 | Peter Dahl, Interior. | Unsold |
451 | Anna Gardell-Ericson, Insjölandskap. | 5 000 SEK |
452 | August Hagborg, Musselplockerska. | Unsold |
453 | Oskar Bergman, "Från Utö". | 4 500 SEK |
454 | Carl Wilhelmson, "Flicka i blått". | 12 000 SEK |
455 | Lars Boëthius, Scenery from Stockholm. | Unsold |
456 | KAFFEKANNA, tenn. Per Johan Mattsson, Mariestad 1835. | 1 600 SEK |
457 | TALLRIKAR, 3 st djupa. Vapenporslin. Qing dynastin, Qianglong (1736-95). | Unsold |
458 | BUDDHASTATYETT, ametist. | 4 000 SEK |
459 | Robert Thegerström, Landskap med figurstaffage. | Unsold |
461 | Johan Tirén, Studenter på kvällspromenad. | 4 600 SEK |
462 | Hilma af Klint, Motiv från Stockholms utkant. | 5 500 SEK |
463 | LJUSSTAKAR, ett par, argent haché. Rokokostil. | 6 600 SEK |
464 | BORDSPENDYL. Fransk senempire, 1820-40-tal. | 9 500 SEK |
465 | Karl Axel Pehrson, "Sommar". | Unsold |
466 | Karl Axel Pehrson, "Incognita". | Unsold |
467 | Karl Axel Pehrson, "Leonorafallen". | Unsold |
468 | Karl Axel Pehrson, "Strandstigen". | Unsold |
469 | KANDELABRAR, silver, för två ljus, ett par. C.G. Hallberg, Stockholm 1927. | 7 000 SEK |
470 | OBELISKER, ett par. Empirestil, 1900-tal. | 30 000 SEK |
471 | BORDSLAMPA. Louis XVI-stil, omkring år 1900. | 12 000 SEK |
472 | BANKETT. Sengustaviansk. | 8 000 SEK |
473 | KANDELABRAR, ett par. 1800-tal. | 18 000 SEK |
474 | Carl Abraham Rothstén, "Sankt Pers ruin, Sigtuna". | Unsold |
475 | LJUSSTAKAR, ett par. Empirestil, 1800/1900-tal. | Unsold |
476 | A 20th century one-light hanging lamp. | Unsold |
477 | ELDGALLER, 1800-tal. | 3 000 SEK |
479 | Ingegerd Torhamn, "Huller om buller". | 6 000 SEK |
480 | Ingegerd Torhamn, "Mot begränsad, mörk bakgrund". | 4 000 SEK |
481 | Landskap med franskt slott. | Unsold |
482 | KOPP MED LOCK OCH FAT, porslin. Darby, England empire. | Unsold |
483 | FLASKOR, ett par, glas. Empire. | Unsold |
484 | SKRIVBORD, padouk. Kina. | 12 000 SEK |
485 | Oskar Kokoschka, Ur: "The Odyssey". | 5 000 SEK |
486 | Elsa Franzén, Kungsträdgården. | Unsold |
487 | Elsa Franzén, "Stilleben I". | Unsold |
488 | Elsa Franzén, "Vinter III". | Unsold |
489 | Victor Vasarely, "Clown med boll". | 5 800 SEK |
490 | Victor Vasarely, Vasarely, "Harlekin". | 4 200 SEK |
491 | Victor Vasarely, "Lekande zebror". | 7 000 SEK |
492 | Peter Freudenthal, "Distant Light". | 5 200 SEK |
493 | Albert Johansson, "Konnexion 84". | 8 800 SEK |
494 | Karin Mamma Andersson, "Nattfly". | 4 500 SEK |
495 | Carl Larsson, "Flicka på huk". | 9 000 SEK |
496 | SIDEBOARD, palisander, 1960-tal. | Unsold |
497 | Olle Bonniér, "Sonans". | Unsold |
498 | Thea Ekström, Utan titel. | 6 800 SEK |
499 | KRUKA, vitt gods. Troligen Tang dynastin (1618-906). | 4 500 SEK |
500 | FAT PÅ FOT, stengods. Birger Kaipiainen, Arabia Finland. | 2 800 SEK |
501 | FIGURGRUPP, Italien, 1700-tal. | 2 500 SEK |
502 | KRYDDOSOR, tre stycken (2+1), silver. Birmingham 1927. | 800 SEK |
503 | DOSOR, fyra stycken, silver. 1800-tal. | 2 400 SEK |