Fanerad med valnöt, amarant och fruktträ. Beslag av mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. På översta lådkanten signerad 2 ggr "A. HULT". Längd 116, bredd 51, höjd 82 cm. Nyckel medföljer.
Damages to veneer, one lock is missing, the top with olderly chips.